De Volkenbondsraad Maandag bijeen NATIONALE PAASCHLOTERIJ TREKKINGSLIJSTEN L COOPVAERT ©ouwe Êgbeete? O Arbeid voor vele werkloozen GEEN FEESTELIJKE STEMMING Kerkelijk leven 10 cj jtao 1753 ZATERDAG 7 MEI 1938 Voornaamste programpunt is den leden van den Bond het recht te geven het Itali- aansche imperium te erkennen Streep onder de balans van Abessinië De doop van Prinses Beatrix DE AANSLAG TE KOOTWIJK Deensche deputatie zal de plech- tigheid bijwonen HET NIEUWE SPOORBOEKJE zijn. verkrijgbaar op schriftelijke aanvrage aan hei adres Posibus 2 ie Heemstede legen 10 ceni aan postzegels. Er worden twee lijsten, elk met de uitslagen van twee trekkingen, verkrijgbaar gesteld: De eerste lijst bevat de uitslagen der lsie trekking van 29 April en der 2de trekking van 17 Mei. Deze lijst verschijnt omstreeks 25 Mei a.s. De tweede lijst bevat de uitslagen der 2de trekking van 17 Mei en der 3de trekking van 21 Juni. Deze lijst verschijnt omstreeks 1 Juli a.s. Men gelieve bij de bestelling van een irekkingslijsi ie vermelden, of men zijn loten vóór of na 11 April instuurde. Wie dit niet vermeldt, ontvangt de twééde lijst. Waarschijnlijk zal de sluitingsdatum worden vervroegd voor 'i deel nemen aan de derde loterij, daar deze hei wettelijk toegestane maxi mum bijna heeft bereikt. Haast U dus mei inzenden. Er wordt geen vierde loterij gehouden. KNIP DEZE ANNONCE UIT EN BEWAAR ZE Versnelde uitvoering bepleit van de inpoldering der zuidelijke polders in de afgesloten Zuiderzee Een bijzondere leening ERNSTIGE AANRIJDING TE GAANDEREN Directeur N.V. „Neerlandia" het slachtoffer R.K. HOTELPERSONEEL RUILVERKAVELING Arbeid te Staphorst na 12 jaar voltooid De laatste hand wordt gelegd aan de taartwelke ter gelegenheid van Moederdag aan H. K H. Prinses Juliana sal worden aangeboden door de Nederlandsche Banketbakkers vereeniging i Toen zoowel als heden: f' Van Oost en West naar D.E. het best f ®»t PER'/z ONS OUD - HOLL. PIJPTABAK OUD-OOSTENRIJKERS NAAR ONS LAND In bepaalde gevallen geen bezwaar tegen hun bezoek GEORGANISEERD OVERLEG Besprekingen in de Centrale Commissie IK WAS VREEMDELING BENOEMINGEN Missionarissen van het Goddelijk Woord Nationale novene ter eere der Kleine H. Theresia VLUCHTKELDER IN DE RESIDENTIE 70 personen zouden er een toe vlucht kunnen nemen STAKING GEËINDIGD BRIEFKAARTAUTOMATEN TILBURGER VERONGELUKT Apothekers-assistent LEIDEN. Geslaagd: Mej. M. L. E. Solleveld, Rotterdam. (Van onzen correspondent te Genève) Er zal geen feestelijke stemming op de bijeenkomst van den Volkenbondsraad zijn, die Maandag 9 Mei wordt geopena. Het voornaamste programpunt is den leden van den Volkenbond het recht te 'geven, over te Saan tot erkenning van het Italiaansche „im- Pero". Een aanzienlijk aantal dezer leden heeft het verlof daartoe trouwens niet afgewacht. Het gaat dan ook alleen om de bezegeling van ®en feitelijken toestand, die reeds twee jaren Beleden in het leven trad, toen de Volkenbond toepassing der sancties tegen Italië ophief. Onder de geheele Abessinische kwestie wordt thans een streep gezet. De vraag, wat voor een figuur de Volken hond daarmede maakt, is al lang beantwoord. Hat is geen twistpunt meer. Men heeft van hen Volkenbond méér gevraagd dan hij kon Presteeren. Reeds tijdens het tijdperk der sancties werd dit duidelijk. Mr. Anthony Eden, eigenlijke leider van het sanctieproces, Verklaarde echter, dat het een generale repe titie betrof en dat men daarom 't stuk tot aan het einde toe moest spelen. Generale re- Petities dienen om gebreken vast te stellen. Hit is gebeurd. Maar achteraf ging het er om he gebreken te verhelpen, dus de konsekwen- ties uit de ervaringen te trekken. Is dat ge beurd? Van alle kanten werd geconstateerd, dat iaak en kracht van den Volkenbond met el- haar niet harmonieerden. Welnu dan, zeiden eenigen, dan moeten we de taak van den Vol kenbond beperken. Neen, antwoordden anderen, vvij moeten de kracht van den Volkenbond Verhoogen. Dit alleen zou een echte hervor ming van den bond zijn, het andere zou gelijk staan metopzegging, met afdanking. Zoo kwam het tot de beraadslagingen over de her- Vorming van het Volkenbondshandvest. Een Broep van leden, in hoofdzaak de neutralen en aan hun spits Nederland, was van meening, hat men de waarheid ruiterlijk moest erken den: versterking van den Volkenbond is mo menteel onmogelijk, derhalve moet men zijn taak beperken. De andere groep, waartoe de Hhgelschen, Franschen en Russen behoorden, antwoordde: jullie hebben gelijk, momenteel kan men den Volkenbond niet versterken, hraar wij willen ons door de wellicht voorbij-» kaande ongunstige omstandigheden van het °°genblik niet laten verleiden, hem voor goed bakker te maken. Laten we het werktuig in hen stand waarin het is. Wellicht beleeft de Hond een stralende wedergeboorte. Daarbij bleef het. De „neutralen" konden er mede te lden zijn, want zij hadden hun voorbehoud Plechtig aangekondigd: wanneer er weer eens sancties toegepast zullen worden en wanneer Medewerking daaraan hun bedenkelijk toe schijnt, dan kunnen zij zich er op beroepen, bijtijds te hebben aangekondigd, dat zij niet Mede zouden doen. Er bestaan geen illusies en boe droef dit den Volkenbond ook moge stern- Men, het is toch een gezondere toestand dan he vroegere, die tot zulke groote teleurstellin gen heeft geleid. ndubbelzinnig als de balans van den Volkenbond is ook die van den zwaarst beproefde, van Abessinië. He Negus zou wel niet tot het bittere einde 'be hebben gestreden, als de hoop op de wer- kihg der sancties hem daartoe den moed niet bah gegeven. Zonder den Volkenbond zou het tesu,ltaat van den Italiaansch-Abessinischen Oo«og er waarschijnlijk uit hebben gezien als bet plan-Hoare-Laval. De verwerping van dit Plan was trouwens een der grootste dwaashe- der laatste jaren. In plaats van in Enge rd zou de Negus dan heden op zijn troon ytten als vriend van Keizer Victor Emmanuel Veel interessanter is de balans der Europec- ®che groote mogendheden .Om het maar direct M zeggen: deze is ongunstig voor alle landen, behalve voor Duitschland. Ongunstig ook voor Halië. Zeker, Italië heeft thans Abessinië, en Men mag dit, trots alle bezwaren, op de ac- etzijde boeken, vooral wanneer men in Plaats van Italië Mussolini zegt. Hit doel, moge het voordeelig of nadeelig zijn, beeft hij bereikt. Op de passiefzijde staat echter bet verlies van Oostenrijk, de vermeerdering van h Duitschen druk en de geweldige krachts inspanning, die de inmenging in Spanje mede- tengt. De duce heeft niet wegens het roode gevaar tot deze inmenging besloten, maar om hbardoor de Westelijke mogendheden tot erken- Jbbg van het impero te dwingen. Op de Abessi- fhsche slotrekening der Westelijke mogendheden. [Mvindt zich heelemaal geen actiefpost. Zij heb- yeh Abessinië en Oostenrijk verloren en boven in hebben zij nog op den koop toe moeten ne- ren, dat Duitschland de Rijnlandzone hermili- j?iriseerde De eenige ware winnaar is het Derde bk. Hoe is dat gekomen? Men kan lj£t met téri zin verklaren: de oorspronkelijke gedach- bgang van Mussolini was juist, klaar, logisch onaantastbaar. Wijl de Westelijke mogend- j ®hen zich niet bogen voor deze logica, wijl zij j^gen deze logica zondigden, moest alles slecht afloopen. Deze verklaring klinkt wellicht ver- M-ssend. Welke was dan die oorspronkelijke ge - "Mhtengang van Mussolini? Eenvoudig deze: "Hk kan het Abessinische avontuur wagen, want 5e Westelijke mogendheden kunnen wegens het jMitsche gevaar niets ernstigs tegen mij onder- ?eMen. Zij kunnen de breuk van het Stresa- ir°ht niet riskeeren, omdat de Duitschers dan Sf. gelegenheid meteen zouden misbruiken." j"anneer men dezen eenvoudigen gedachten- ®ahg voor oogen houdt, heeft men den sleutel .°°r alle verdere gebeurtenissen. De Westelijke 7°gendheden konden deze logica niet bestrij- Omdat zij zich er toch aan onttrekken ''den, zonder het te kunnen, moesten zij de ^hzen der sancties door Mussolini zelf laten ®balen. Hij zeide: „De financieele en handels- bcties laat ik mij welgevallen, maar op eer. -V€htueele benzinesanctie zal ik met oorlog Jawoorden". Dus pasten zij de sancties niet op bzine toe. Zij deden het allerdwaaste w'at zij konden doenzij pasten sancties toe, die .den duce prikkelden, maar hem niet verlamden. Het Stresa-front kreeg zijn eerste barst. Spoedig kwam er een tweede bij. Tusschen Engeland en Frankrijk. De Engelschen verweten den Fran schen, dat zij in de sanctiekwestie remmend op traden. Laval antwoordde: „Een breuk met Ita lië kan ik slechts onder één voorwaarde ris keeren, als gij, Engelschen, bereid zijt met mij oorlog tegen Duitschland te voeren, voor het geval Duitschland de gelegenheid van de breuk misbruikt. Zijt gij daartoe bereid?" Eden ant woordde niet direct, maar indirect: „Wanneer gij niet met ons tegen Rome solidair zijt, zullen wij met u niet tegen Berlijn solidair zijn." Dit antwoord was onbevredigend, Laval kon het lot van Frankrijk niet op zulk een onze- keren grondslag bouwen. Maar zijn vraag aan de Engelschen alleen al was een fout. Hoe kon hij hun vragen, of zij met hem tegen Duitschland zouden marcheeren, terwijl hij toch wist, dat de Engelsche bewapening volkomen verwaar loosd was? De Engelschen waren absoluut niet in staat om tegelijk tegen Italië en Duitschland oorlog te voeren. En daarom had Laval direct moeten verklaren: sancties tegen een groote mogendheid kan Frankrijk alleen medemaken wanneer Engeland weer een militaire mogend heid van den eersten rang is, geen dag vroeger. Inplaats daarvan liet hij zich tegen zijn zin door Eden op sleeptouw nemen. Eden is de eigenlijk overwonnene. Zijn idee was, een voor beeld te stellen aan den eenen dictator. In den persoon van Mussolini wilde hij ook Hitier tref fen. Twee vliegen in één klap. Maar als de klap te klein wordt genomen, dan vliegt er tenminste een wegj Met geweld dwong Eden de beide dic tatoren in één front. Na de opheffing der sanc ties beging Mussolini de fout, aan dit front vast te houden. Eden liet hem begaan. Chamber lain reikte later den duce de hand. Te laat. De zegepalm van Mussolini is een schaduwplant. weken in het R. K. ziekenhuis te Apeldoorn verpleegd wordt, is nog niet veel vooruit ge gaan. Hij is nog vaak geheel buiten bewust zijn. In verband met de invrijheidstelling van den dader kan gemeld worden, dat een deel der bevolking van Kootwijk een petitionnement aan de rechtbank te Zutfen had gezonden met verzoek B. aan zijn gezin terug te geven. De toestand van mr. H. Blaupot ten Cate te Kootwijk, die als slachtoffer van de mishan deling door den landbouwer B. nu reeds twee Een Deensche deputatie, bestaande uit zes leden, allen afstammelingen van de Holland- sche kolonisten, die zich in de zeventiende eeuw op het eilandje Amager bij Kopenhagen ves tigden, zullen per vliegtuig naar ons land komen, ter bijwoning van den doop van Prinses Beatrix. Waarschijnlijk zal de waarnemend groot meesteres, mevr. Snouck Hurgronje, geb. jonkvr van Tets, de Prinselijke baby tijdens de plech tigheid in de armen dragen, d. w. z. tot het oogenblik, waarop het doopsel zal worden toe gediend. Prinses Juliana zal dan Haar kind overnemen om het ten doop te houden. Ter gelegenheid van den doop van Prinses Beatrix zal in de tentoonstellingszaal van het gemeente-archief te Den Haag een tentoonstel ling worden gehouden van prenten en andere stukken betreffende de Groote Kerk aldaar, het gebouw, dat weldra in het middelpunt der be langstelling zal staan. Men zal er afbeeldingen van de kerk van buiten en van binnen geduren de vier eeuwen kunnen zien en afbeeldingen van gebeurtenissen, die in het gebouw hebben plaats gehad. Ook de oorspronkelijke doopakten van vele Oranjes, te beginnen met, die van den kening-stadhouder in 1651, zullen geëxposeerd worden. Naar wij vernemen, zal het nieuwe poor- boekje van Woensdag af op alle stations en van Donderdag af bij den boekhandel verkrijg baar zijn. TEN BATE VAN DE ACTIE „VOOR GOD" Goedgekeurd bij Ministerieel Besluit van 5 Februari 1938 No. 1179, 4 April 1938 No. 1147 en 11 April 1938 No. 1143 Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben zich met een schrijven tot den raad van Ministers gewend, waarin zij een pleit voeren voor versnelde uitvoering van de in poldering van de zuidelijke polders in de af gesloten Zuiderzee. Zij wijzen er in dit adres op, dat het aantal werkloozen in de hoofd stad des lands nog zeer groot is einde Maart bedroeg dit aantal nog 53571, hetgeen 933 meer is dan in Maart 1937 en dat uitvoering van genoemde werken een goede gelegenheid zoude bieden een niet onaan zienlijk deel van die werkloozen daarbij aan arbeid te helpen, terwijl aan dit werk ook het groote voordeel verbonden is, dat daar door nieuwe bestaansbronnen worden aan geboord. Gedeputeerde Staten spreken voorts de mee ning uit, dat de verschillende bezwaren, welke tegen een vervroegde uitvoering van die inpol dering naar voren zijn gebracht, niet van zoo ernstigen aard zijn, dat zij niet zouden kunnen worden overwonnen en dat de dringende nood zaak om een grooter aantal werkloozen aan werk te helpen, het voor die vervroegde uitvoe ring noodige treffen van bijzondere maatregelen zoowel ten aanzien van de aanschaffing van 't benoodigde materieel als ten aanzien van de personeelsvoorziening wettigt. Wat den financieelen kant van de zaak be treft, wijst het college op de mogelijkheid om voor de vervroegde uitvoering van dit groote werk, waarbij tal van werkloozen arbeid zullen kunnen vinden, een beroep te doen op het Ne- derlandsche volk, bijv. door het uitschrijven van een bijzondere leening tegen een rentetype lager dan het normale. Gedeputeerde Staten ver wachten, dat een dergelijk beroep in ruimen kring weerklank zal vinden. Vrijdagavond tusschen zeven en acht uur de heer B. Pelgrim, de oudste en vrij bejaarde directeur der emaille- en kachelfabrieken „Neerlandia" te Gaanderen, het slachtoffer ge worden van een ernstige aanrijding. Hij kwam n.l. op den rijkstsraatweg door nog niet opge helderde oorzaak in aanraking met een luxe auto en werd in zeer zorgwekkenden toestand bij de Wed. Waarbroek binnengedragen. De pastoor van Terborg en een geneesheer waren \rij spoedig ter plaatse. Nadat den ongelukkige de laatste H.H. Sacramenten waren toege diend, werd hy naar het R. K. Ziekenhuis „St. Joseph" te Doetinchem overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Dezer dagen vergaderde te Utrecht het hoofd bestuur van den Nederlandschen R. K. Bond van hotel-, café- en restaurant-geëmployeerden „St. Antonius". Naar aanleiding van een schrijven van den minister van Sociale Zaken werd de heer J. F. van Bysterveld aangewezen als candidaat-lid voor een te vormen commissie ter herziening van de Drankwet. Besloten werd pogingen aan te wenden om huis- en bioscooppersoneel in den bond te kun nen organiseeren. De actie om te komen tot een bedrijfsraad, re geling van het fooienstelsel en een verbod van vrouwenarbeid in zaken waar gelagen kunnen Voor Staphorst was het Vrijdag' een zeer be langrijke dag. Aan den ruilverkavelingsarbeid; gedurende twaalf jaar met ernst beoefend, is n.l. een einde gekomen, door het passeeren van de ruilverkavelingsactie, die aan alle eigenaren van de vroegere gronden hun eigen kavel ver zekert. De dag heeft een eenigszins feestelijk karak ter gedragen. Naar het hotel Waanders, ir. Staphorst, waar de acte zou worden geteekend, was een excursie georganiseerd, die meege maakt werd door allen, die in al die jaren in eenigerlei verband met de ruilverkaveling ge staan hebben. In de eerste plaats de centrale cultuurtechnische adviescommissie. Voorts het college van Ged. Staten van Overijsel, verte genwoordigd door den Commissaris der Konin gin, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, het lid voor de afd. Waterstaat, de heer Jos. E Vogt en de griffier mr. R. van der Veen. Nog vele anderen waren aanwezig. In het hotel Van Gijtenbeek te Zwolle heeft, voor men vertrok, allereerst ir. A. G. Swart een overzicht gegeven van het werk, dat tot stand kwam. Ir. Nysingh herinnerde aan het werk, dooi de ontginningsmaatschappij Overijsel verricht die van woeste gronden, waarvan eenige dui zenden eigenaars bewerkers waren, vruchtbare gronden maakte voor een aantal welvarende boerderijen, terwijl ir. De Hoogh een en ander mededeelde over het Staphorsterbosch, het recreatie-oord van eenige duizenden H.A., dank zij de werkzaamheden van de ontginnings maatschappij aangelegd. Da&rop maakte liet gezelschap een tocht naar het ruilverkavelde gebied en naar Staphorst voor het teekenen van de acte. Nadat dit geschied was, heeft de heer H. J van Leusen dank gebracht aan allen, die aan dit werk hun krachten gaven. Ook de Commissaris van de Koningin in Overijsel voerde het woord. Hij deelde mede, dat de heer J. J. Gorter, die zulk een groot aan deel in de tot stand koming van het werk had benoemd was tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. worden gezet, zal worden voortgezet. De vak cursussen, als dezen winter door de gezamen lijke organisaties van werkgevers en werkne mers met hulp van Rijk en gemeente in enkele plaatsen georganiseerd, zal men trachten uit te breiden over het geheele land. Op de vragen van den heer Albarda betref fende toelating in Nederland van z.g. oud-Oos tenrijkers, die duurzaam in een ander land verblijf houden, heeft de minister van Justitie geantwoord, dat oud-Oostenrijkers, die in een ander land duurzaam verblijf houden het geen vooralsnog slechts zal kunnen worden aangenomen, wanneer door bewijsstukken wordt gestaafd, dat zij zich in het andere land, met goedvinden van de bevoegde autoriteiten blijvend gevestigd hebben en dat zij daarheen steeds onvoorwaardelijk kunnen terugkeeren wanneer hun reis naar ons land een volkomen normaal karakter draagt, niet vallen onder de voor de oud-Oostenrijkers in Nederland bedoel de bijzondere voorwaarden. Wanneer zij daar bij voldoen aan de algemeene vereischten voor toelating van vreemdelingen, zal tegen een be zoek aan ons land voor een bepaalden tijd geen bezwaar bestaan. Zekerheidshalve wordt de aandacht van de betrokken autoriteiten nog r een en ander gevestigd. In haar jongste vergadering besloot de Cen trale commissie voor Georganiseerd Overleg in ambtenarenzaken, alvorens zich uit te spreken over den genomen maatregel om werklooze re serve-officieren bij sollicitatie naar een Rijks betrekking gelijk te stellen met wachtgelders, daaromtrent aan de regeering nadere inlich tingen tc vragen. Voorts besloot de commissie aan de regee- ring met aandrang te verzoeken den in tijde- lijken dienst aangestelden hulpbestellers een kindertoelage toe te kennen overeenkomstig de bestaande regeling van het bezoldigingsbesluit. Op grond van de overweging, dat daardoor de kans voor gediplomeerde verplegenden uit de krankzinnigengestichten om als leerling- verplegenden aan de ziekenhuizen te worden aangenomen, grooter wordt, ging de commissie accoord met het regeeringsvoorstel om artikel 6 der salarisregéling voor de leerlingverplegen- den facultatief te doen luiden. De commissie meende de verwachting te mogen uitspreken dat met dezen maatregel geen bezuiniging be oogd noch nagestreefd zal worden. De commissie vereenigde zich eveneens met eenige voorstellen tot wijziging en aanvulling van het bezoldigingsbesluit alsmede met een ontwerp-besluit tot wijziging van het Rijks- kleedingbesluit. Het Katholiek Comité voor slachtoffers van geloofsvervolging schrijft ons: Voor alle geslachten en alle tijden heeft Christus het woord gesproken, dat Hij op den oordeelsdag herhalen zal, als de liefde met we derliefde voor eeuwig wordt beloond: „Ik was vreemdeling, en gij hebt Mij geherbergd." Wü erkennen niet altijd Christus in den vreemdeling. Maar in onzen tijd heeft Hij met Zijn merkteeken velen geteekend, wien wij on middellijk de weldaad van het herbergen kun nen bewijzen in Zijnen Naam. Door de heden- daagsche landen gaan de vluchtelingen, de ver volgden om den wille van het geloof. Omdat zij gedoopten zijn en hun geloof volop wilden be lijden in het openbare leven, werden zij uitge dreven. In het vaderland werd hun het bestaan onmogelijk gemaakt, ze moesten hun stad of dorp, hun huis en vrienden verlaten om over de grenzen van een ander land hun lijf te red den, zij werden vreemdelingen in den vreemde. Ook in ons land zoeken talrijken van deze vreemdelingen hulp en een goed voortkomen bij htm broeders en zusters in het geloof. Er zijn priesters, kloosterlingen en leeken on der hen. Het Katholiek Comité voor Slachtof fers van Geloofsvervolging te Utrecht bezorgt hun, voor zoover het daartoe in staat wordt gesteld door de Katholieke liefdadigheid onderdak en voeding en is hen behulpzaam om in andere landen den weg naar een nieuwe toe komst te vinden. Het is niet noodzakelijk, en er zijn soms onoverkomelijke moeilijkheden om deze vluchtelingen te verdeelen over de verschillen de provincies van ons land en hen bij families onder te brengen, gelijk dat tijdens den groo- ten oorlog met buitenlandsche kinderen het geval was. Maar ieder kan het Comité te Utrecht behulpzaam zijn om de vreemdelingen op passende wijze te herbergen. Men kan medehelpen aan de verspreiding van de geïllustreerde prentbriefkaarten, welke door het Comité, afd. Propaganda, Minder broedersstraat, llbis, Utrecht, worden uitgege ven, en die het liefdewerk helpen popularisee- ren. Ook kan men propaganda-avonden beleggen, waarbij het Comité wenken voor het welslagen kan geven. En bijdragen, gestort op het gironummer van den penningmeester no. 3 2 0 3 7 2 te Utrecht, zijn de meest werkdadige hulp voor het beant woorden van de goddelijke roepstem, die eens aan de barmhartigen zal doen hooren: „Ik was vreemdeling, en gij hebt Mij geherbergd...." De hoogeerwaarde Pater Superior-generaal van het Gezelschap van het Goddelijk Woord (Paters van Steil-Uden) heeft benoemd voor de missies in Nederlandsch Oost-Indië (Vicariaten van Flores en Timor) uit het Missiehuis St.. Jan te Soesterberg Pater Dr. J. Nelissen; van het Missiehuis St. Franciscus Xaverius te Teteringen de Paters H. Bolscher C. Bee- ker, H. Broek, P. Crouzen, P. Koning, E. Küh- ne,L. Maas, H. Nales, P. Vorstermans, W. Wortelboer en Broeder Fredericus Meekes; van het Missiehuis St. Willibrordus te Uden Broeder Thomas Jans. Voor de Missie van Afrika: uit het Missie huis van Teteringen: Pater G. Mezenberg. Voor de Nederlandsche Provincie is aangewe zen Pater C. Smit. 17—25 MEI. Nu er in onze dagen zoo zeer samenwerking wordt gezocht om tegen God en Zijn Kerk te strijden, vragen wij allen zich in den geest te vereenigen met de novene ter eere der kleine H. Theresia, van 1725 Mei, waarbij ook ieders persoonlijke intenties gezamenlijk worden aan bevolen. De nieuwe noveneplaatjes worden op aan vraag gratis toegezonden, zoodat er voor nie mand eenig beletsel kan zijn om aan de novene deel te nemen. Eendracht maakt macht, ook en vooral in 't geestelijke goede. Een offertje ter bestrijding der onkosten wordt dankbaar aanvaard. Gironummer 3973fc ZRS. CARMELITESSEN Egmond a. d. Hoef, Noordholland. B. en W. van 's-Gravenhage geven den raad in overweging, om onder twee aan de Juffrouw Idastraat te bouwen dienstwoningen een gas- en scherfvrijen kelder te bouwen. Nu men met den bouw van de woningen, die voor de po litie bestemd zijn, is begonnen, is het opgeval len, dat zich een geschikte gelegenheid voor doet, een dergelijken kelder te construeeren, welke dan een inhoud zou hebben van 200 ku bieke meter en ongeveer 70 personen zou kun nen herbergen. Tevens zou de kelder in vredes tijd ten gebruike kunnen worden afgestaan aan de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming voor propaganda- en demonstratie doeleinden. De kelder zou bovendien in het cen trum van de binnenstad zijn gelegen Na een staking van ruim vijf weken is thans aan het conflict in het bouwbedrijf in N.O Overijsel een einde gekomen. De Patroonsbond „Noord-Oost Overijsel" had de besturen van de arbeidersbonden uitgenoodigd voor een confe rentie, welke Donderdag te Ommen werd ge houden. In deze conferentie werd tusschen de besturen overeenstemming bereikt. Een daar getroffen compromis werd Donderdagavond reeds in een ledenvergadering van den Pa troonsbond goedgekeurd. De bouwvakarbeiders vergaderden Vrijdag en besloten eveneens, het compromis te aanvaarden. De arbeid zal Maandag 9 Mei worden hervat. Volgens de N. Rott. Crt. ligt het in het voor nemen, naast de postzegelautomaten ook tot aanschaffing van briefkaartautomaten over te gaan. Dit voornemen bevindt zich echter nog in een stadium van voorbereiding. Op 1 Januari 1938 waren hier te lande 128 postzegelautomaten in dienst, waarvan 64 voor zegels van 1cent en 64 voor 5 cent. De 6 cents-automaten zijn buiten gebruik gesteld. Den gebroeders P- en L. van R., uit Tilburg, die cp een zakenreis per auto naar Duitschland waren, is te Mannheim een ongeluk overkomen, waarbij de 35-jarige L. v. R. den dood vond. Zijn broer bleef vrijwel ongedeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9