Perikelen van den kleinen middenstand Vnil zvan fcvsbeforen VRAAGT STALEN! Zegening van gereedschappen E.N.A.van MEVERDEN ZONDAG 8 MEI 1938 Wat er voor deze luyden gedaan werd ^Ükens het rapport van het Borg- Sellings fonds voor Kennemer- land is er nog heel wat te regelen, niet alleen financieel Gebrek aan kennis van boekhouden I Treurige feiten Welke beroepen het meest noodlijdend? Matroos en kapitein O :d z —I O GEVOEIJ4.»: VOETEN MAKEN U OUD! WIJ MAKEN IJ 10 JAAK JONGER JEANNETTE TRIWAXS FELLE BRAND IN DE BINNENSTAD Modemagazijn op zeer druk uur uitgebrand Beteekenisvolle plechtigheid hedenmiddag 5 uur ACCOU N TANTLID VER.v.NED.ACC. HAARLEM AMSTERDAM BURGERLIJKE STAND Programma Radio-centrale COMITÉ VAN KATH. ACTIE BESTELT dit voorjaar uw maatkleeding bij en ook U zult tevreden zijn Zijlstraat 87 (bij de Cr. Markt) KLEERMAKERS TELEFOON 16963 Eerste H. Mis op de Nieuw-Amsterdam Zaterdagmorgen door Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. J. P. Huibers opgedragen Juist aangekomen de nieuwste stoffen HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 Overgordijnen Glasgordijnen Stoonien Vlugg afleveringI v v\fcT BESr Kort en volledig Ook slootje-springen kan ge vaarlijk zijn Opening der nieuwe K.R.O.-studio Verkoop van Waalhaven aan het Rijk Voorstel van B. en W. van Rotter dam aan den Raad BLOEMENDAAL TAFELTENNIS Persoonlijk Kampioenschap Bisdom Haarlem l/s ei STAD Het Borgstellingsfonds voor Kennemer- land heeft zijn jaarverslag over 1931 uitgegeven en het is van zooveel ''Sarde, dat we het gaarne geheel gepubli ceerd zouden hebben. De samenstellers heb- ben er echter een zeer lüvig en gedocumen teerd rapport van gemaakt, waarin de toe- banden in den middenstand soms door •,chriiie voorbeelden uit de praktijk belicht borden Aa een inleiding over de totstandkoming van (j fonds, de samenstelling van het bestuur, omvang van het gebied, personeel, werk- ,„e> gehouden vergaderingen, etc., vervolgt de ^«taris; f aantal in behandeling genomen schrif- wj^e aanvragen bedroeg in het tijdvak 1 Oc- 1936 tot 1 Januari 1938, 219 stuks, y^hdelinge adviezen werden zeer veel ver- Het totale aantal daarvan bedroeg naar atting meer dan vijf honderd. De mondelinge hlb &ne zaken waren in den beginne meestal l 'chtingen omtrent de voorwaarden, waarop P Was te verkrijgen. Ook zeer eenvoudige 'allen, waarin de betrokkenen met een enkele ^""ijzing of goeden raad geholpen waren, mondeling afgedaan. Dit aantal nam in 'aatste deel van het verslagjaar belangrijk i f).; fh verband met het overzicht van de ver- I ''ik werkzaamheden werd later zooveel moge- Va,. 0p schriftelijke aanvragen aangedrongen. W 219 schriftelijke aanvragen om hulp be C'€n er 38 door saneering van het bedrijf, I ?eh°relcing era accoord met crediteuren e. d. W0l!3en. Aan 18 aanvragers werd een crediet Strekt. Ket totaal der verstrekte voorschotten edroeg op 1 Januari 1938 f 4681.10. ^an het aantal mondeling geholpen ge- Va"eU is geen aanteekening gehouden. Waar ^Ikwjjis met het geven van raad kan worden V°^taan, is dit aantal vrij aanzienlijk. o<^6t groote aantal afwijzigingen vindt zijn aa3aak in diverse factoren, die medewerkten llh» ^et niet voldoen van de volgende bepa- 1 zaak moet vóór 1932 bestaan hebben I ^er den tegenwoordjgen eigenaar. cti °°rzaak der moeilijkheden moet in de 3 'ais gelegen zijn. pgens anders moet geen financieele hulp 4. ^verkrijgen zijn. zaak moet levensvatbaarheid hebben, lir, fhgang van 1 Januari 1938 zijn de bepa- I ^ar !ï,„rufrner geworden en kunnen reeds drie I Ook .^staande zaken geholpen worden, terwijl stand mogelijk is bij het overnemen van iijA 'errein, waarop het Fonds werkzaam kon Van werd door deze bepalingen zeer beperkt. Vo6f de ingekomen aanvragen bestond onge- zi niet lang genoeg. v lWeede bepaling bood meer ruimte en ,atl is dan ook dankbaar gebruik gemaakt. derde punt gaf herhaalde malen aanlei- t wrijving.'Verschillende crediet-zoeken- *et,*aren de meening toegedaan, dat zij niet W. e'ders behoefden aan te kloppen. Er bo^dd nu een Fonds voor den middenstand, ®rden zij en dat moest nu maar helpen. dat Sen beweerden ronduit, dat ze kwamen, 3cj^ai' ze dachten, dat het Fonds goedkooper 1)^j5Vprschafte dan de op meer commercieels Seleide instellingen. Het grootste aantal afwijkingen is even ly 'e wijten aan het vereischte met betrek- tot de levensvatbaarheid. Meestal is aa*1 n'et 06 zaak, maar de leiding schuldig q de minder goede toestanden. Wat te Ca van dat slechts een vijf- ^«Btal der 219 aanvragers iets bezat, een boekhouding leek? Hiervan had- de meesten dan nog een boekhouder, Sezien ze zelf niet in staat waren hun Set, r^f te administreeren. Bij 219 aanvra- 'ccnnen wij er slechts enkelen, die in ju,4t zijn hun eigen boekhouding op de - wijze te voeren, zoodat een volledige tratie aanwezig is. ^tet tjg^tif-en-zeventigtal, beperkte zich meestal douden van een kasboek; was de admi- H4(irle uitgebreider dan was er een boek- Het is hier niet de plaats om de be- coneurrenten van het lijf te houden, gaan onderbieden, met als gevolg, dat zij aan de gevestigde zaken groote schade berokkenen, wat in enkele gevallen er reeds toe heeft geleid, dat deze dan bij het Fonds moesten aankloppen. De Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 kan hier nog zegenrijk werken! Tot degenen, die beter geschikt zijn voor ma troos dan voor kapitein, behoort het gros der aaavragers. Bij het verleenen van credieten is bovendien toegepast het stelsel, dat van de zijde van den debiteur ook eenige zekerheid moet worden ge steld, daar de practijk heeft uitgewezen, dat het geld anders hoogst zelden wordt terug betaald. Wat betreft de hulpverleening op andere wijze dan met geld, wordt aan iedereen op zijn ver zoek, indien mogelijk, hulp verleend, ongeacht of hij aan alle eischen voldoet. Speciaal op dit terrein, het eigenlijke ter rein van het Fonds, is bevredigend werk verricht. Hier staat voorop, dat 't Fonds de belangen van allen, die bij een bepaalde zaak betrokken zijn, Behartigt. Dus zoowel van de crediteuren als van den debiteur. Onderzocht wordt wat voor alle betrokkenen als de meest gewenschte oplossing moet worden beschouwd. Het Fonds heeft zich langzamerhand ook ontwikkeld in de richting van een advies bureau voor den middenstand. Niet zoo, dat kostelooze juridische adviezen gegeven worden, waardoor men de hulp van rechtskundigen zou kunnen ontberen, doch meer in algemee- nen zin en vooral op economisch terrein. Zeer velen maken van de voorlichting gebruik. Het blijkt meer en meer, dat in derdaad behoefte bestaat aan een onpar tijdige instantie, die als vraagbaak voor den middenstand kan dienen en die kan aangeven in welke richting de oplossing van een bepaald geval moet worden ge zocht. Er zijn kleine zakenlieden, die geen belangrenk enstap zullen wagen zonder even aah te komen en te vragen, wat men denkt van die en die transactie. Het is jammer voor het statistisch gedeelte van het verslag, dat deze gevallen niet in de cijfers tot uitdrukking kunnen worden gebracht, daar nu de werkzaamheid van het fonds slechts eenzijdig wordt belicht. Het grootste deel der aanvragers heeft nooit over een bedrag van 500 (het maximum) de beschikking gehad en had dit bedrag ook niet noodig. Het Fonds kan bij uitzondering tot f 1000 gaan, dan komt rijks-crediet. Iemand, die zorgen heeft van financieelen aard, denkt allereerst: had ik maar geld. De vraag naar een bedrag is dus geen maatstaf voor de werkelijke behoefte. De gesteunde bedrijven (al betalen ze hun credieten terug kunnen nog niet als gered worden beschouwd. De meeste maken ook na de hulp zeer moeilijke tijden door. Elke on voorziene moeilijkheid brengt ze weer op den rand van den afgrond. Verschillende gevallen zijn dan ook door den secretaris niet losge laten, maar in administratie gehouden. Het aantal schriftelijke aanvragen was als volgt over de verschillende gemeenten ver deeld: Aalsmeer 14, Bloemendaal 1, Haarlem 156,, Heemstede 6, Hillegom 2, Velsen (IJmui- den) 32, Zandvoort 4, gemeenten, die niet bij dragen 5. Hierbij valt op te merken, dat deze cijfers niets zeggen omtrent de noodlijdendheid van den middenstand in een bepaalde gemeente. De grootte van het aantal inwoners en de be kendheid met 't Fonds spelen hierbij een niet te verwaarloozen rol. Wel kan worden gewezen op den dikwijls bijzonder slechten toestand van véle bedrijven in Zandvoort, n.l. Vischhande- laren (venters) 6, vrachtrijders, garagehou ders 5. Speciaal kruideniers, groentenboeren, schoen- handelaren en -makers, en bakkers verkeeren in moeilijkheden. In de eerste drie branches werd de boven besproken figuur van den werk loos geworden arbeider, die iets gaat onder nemen, meermalen aangetroffen. Rijwielherstel lers, auto-ondernemers en schilders volgen in aantal op de eerste drie groepen. De groenten- handelaren kwamen in den beginne in geringer aantal dan verwacht was. In dit bedrijf heeft de inkorting van het crediet op de veilingen veel moeilijkheden medegebracht, zoodat gere kend was op een grooteren toevloed van aan vragers. In het laatste deel van het verslag jaar haalden ze echter hun schade in en kwa men op het peil der kruideniers. *V>d van een boekhouding voor den fchtet stand uiteen te zetten. Opmerkelijk is Hen Öat de Kamer van Koophandel en Fa- 'u l93fi 16 Haarlem, voor een boekhoudcursus t). 'knsten.f 10. geen deelnemers kon vin- aUeen in credietgebrek en crisis oorzaken van den slechten 'toe- den middenstand. Het is een fout, v te de hand in eigen boezem gestoken Worden en waar een taak is weggelegd e middenstandsorganisaties. i S t a-^ddelskennis ontbrak bij zeer velen r^tsei a8ers- Een veel voorkomend ver- Asicw is' dat werkloos geworden fabrieks- f, s dch als kleine neringdoenden vesti- r^stai n °htbreekt alle vakkennis, zij werken rtlet geleend geld en teren dat lang- aar zeker op, terwijl zij, om zich de ai t- Z Cl. co CO d WJ TO INST. v. VOETVERZORGING Raam vest 13 B - Telefoon 14519 HAARLEM Gistermiddag om 6 uur werd de brandweer opnieuw gealarmeerd voor een flinken brand, die woedde in het kleedingmagazijn „Sevilla" aan den Kruisweg. De bedrijfsleider, de heer P. Nolle, had om kwart voor zes juist een klant geholpen en wilde even iets halen uit het achter den winkel gelegen magazijn, waar een petroleumkacheltje stond te branden. Waarschijnlijk is hij gestrui keld over een matje, want plotseling viel hij tegen den kachel, die omviel. Onmiddellijk stroomde de petroleum over den vloer en vatte vlam. Hij had nauwelijks tijd zich in veiligheid te stellen, want met een razende snelheid gre pen de vlammen om zich heen en vonden in den grooten voorraad stoffen, die hier lagen opgesta peld, gretig voedsel. De heer Nolle rende den winkel in en de trap op, waarschuwde zijn vrouw en kinderen, die de straat opvluchtten. Toen stond de achterkant van den winkel reeds geheel in brand; aan alle kanten baanden dikke, verstikkende rookwolken zich een uitweg. Niettemin deinsde de heer Nolle er niet voor terug, om nogmaals zijn wo ning binnen te gaan eneen kanarie en een papegaai te redden. De brandweer was binnen enkele minuten aanwezig; twee slangen werden aan de water leiding gekoppeld op den hoek van de Parklaan en spoedig kon het vuur van twee kanten be- GED.OUDE GRACHT82 P.C.HOOFTSTRAAT 7 TELEFOON 18701 TEL. 90361 22361 NA 6 UUR K.OQ 35 na 6 UUR 23123 Geboren: 5 Mei: H. v. d. Heijden—Arp, d.; 6 Mei: S. HuizipgaEderveen, z.; 7 Mei: J. J. Glas—Dubois, z.; H. C. A. Sander—Kauff- mann, z.; 5 Mei: P. J. CorstenGroenendijk, z.; 7 Mei: J. RuijgvoornMeirmans, d.; 6 Mei: M. J. Dekker—Vreeswijk, z.; 7 Mei: P. A. Muis Houtsma, z. Overleden: 6 Mei: W. E. Cruijff, 83 j., Bloe- mertsteeg; J. J. de Zaaijer, 69 j., A. Dyserinck- straat; G. A. de Ridder, 88 j., Ruychaverstraat M. P- Kouwer, 69 j., Garenkokerskade; 5 Mei' M. Boet, 76 j., Jansstraat; 6 Mei: M. J„ 3 j.: s. v. J. H. Flipsen, Zomervaart; 5 Mei: A. C. Albers—Gunters, 84 j., Westerhoutpark; 6Mei: M. H. LandmeierKales, 77 j., Westergracht, MAANDAG 9 MEI 1938 Progr. I: Hilversum 1. Progr. 2: Hilversum 2. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.20 Parijs Radio: 11.05 Radio P.T. T. Nord; 11-20 Keulen; 12.20 Ned. Brussel; 1.20 Keulen; 2.20 Parijs Radio; 2.35 Radio P. T.T. Nord; 4.20 Parijs Radio; 5.20 London Regional; 6.20 Keulen; 7.20 Fr Brussel; 7.50 Parijs Radio; 10.05 Keulen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 8.20 Diversen: 9.35 London Regional; 12.35 Droitwich; 1.20 London Regional; 2.20 Droitwich; 2.55 Diver sen; 3.20 Droitwich; 3.50 London Regional; 4.20 Droitwich; 7.40 London Regional; 8.00 Droit wich; 11.30 Danmarks Radio. Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplaten-concert: 1. La Bohème; 2. Le Barbier de Seville; 3. Querschritt durch Mig non; 4. Rigoletto. streden worden. Het felst woedde de brand in het magazijn, maar reeds hadden de vlammen ook den eigenlijken winkel aangetast. Spoedig was de brandweer evenwel den brand meester, maar toen de rook optrok, bleek eerst, welk een schade er was aangericht. Het magazijn en zijn geheele inhoud waren totaal vernield, de brand weer hakte de voorraadkasten uit elkaar en gooi de de resten van een grooten voorraad overhem den, dassen, hoeden, mutsen en wat dies meer zfj, op straat. Maar daar bleef het niet bijook de winkel was gedeeltelijk verbrand en voor zoover de daar aanwezige goederen niet vernield waren door het vuur waren zij door den rook en het bluschwater waardeloos geworden. Hoe fel het in den beginne heeft gebrand, blijkt wel uit het feit, dat de trapleuningen op de tweede verdieping nog geblakerd waren. De bovenverdieping waar de woonvertrekken van den heer Nolle en zijn gezin zijn gevestigd lie pen overigens geringe schade op. De algemeene schade is echter zeer groot, waarschijnlijk zal de assurantie de schade slechts gedeeltelijk dekken. Een groote menschenmenigte sloeg den brand gade. De politie moest de nieuwsgierigen ook later op den avond op een afstand houden. Werk! In onzen tijd is dit een woord van wondere beteekenis geworden, dat glans brengt in veel verdofte blikken. Had ik maar werk. denken velen en zij staren voor zich uit en de vingers klemmen zich aaneen, als omvatten zij weer het getrouwe w<erktuig, dEft welvaart in het gezin bracht toen zij het nog konden en mochten hanteeren. Het ontbreken van werk leert ons de waarde kennen van trouwen, eer lijken arbeid. De waarde van het werk werd door de Kerk ook steeds ten volle begrepen. Werd deze waar debepaling niet gesticht door den Zoon van Jozef, den timmerman, zelf trouw arbeider in de werkplaats te Nazareth? St. Jozef is niet voor niets de patroonheilige geworden van de arbeiders. Wie nog werkt, heeft reden tot dankbaarheid. En te bidden, cfat de gelegenheid tot werken mag blijven duren is gepast en aanbevelens waardig. Teneinde op bijzondere wijze Gods zegen over het werk af te smeeken worden vanwege de commissie voor de geestelijke belangen van den R. K. Volksbond heden in de parochiekerk van den H. Jozef aan de Jansstraat des namiddags 5 uur alle meegebrachte gereedschappen geze gend. Alle gereedschap, dat meegebracht kan worden, komt daarvoor in aanmerking en voor ieder be staat er gelegenheid zijn werktuigen te doen zegenen. Dit schoone initiatief van de commissie voor de geestelijke belangen verdient aller sympathie en aanbeveling, waarom wij alle katholieken van Haarlem aansporen dezen middag om 5 uur naar de St. Jozefkerk te gaan. Centraal R. K. Pensionbureau Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. ZONDAG 8 Mei 2 uur: Indoortraining R. K. Athletiekvereeniging „Holland" op het Sportter rein, Kleverlaan. 2.30 uur: Wandeltocht voor de leden van de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken, naar de Cruquius. DINSDAG 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Konin ginneweg 8bis. 7 uur: Indoortraining jongensafd. Haarl. R.K. Athletiekvereeniging „Holland", in de gym nastiekzaal Zand voorterpad, Overveen. 8 uur: Repetitie St. Caecilia In Gebouw St. Bavo. 8 uur: Vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusvereeniging in het St. Vin- centiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.30 uur: Bestuursvergadering in „De Leeu werik" voor de Ned. Reisvereeniging voor Ka tholieken. 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat door de E.E. Paters van de Vrande en Strijbosch in het gebouw Bagijnhof, achter de St. Jozefkerk. WOENSDAG 2 30 uur: Repetitie jongensafd. gymnastiek R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in het gymnastieklokaal Eemstraat. Haarlem-Noord. 5 uur: Repetitie gymnastiek jongensafdeeling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried", in de school aan het Zandvoorterpad, Overveen. è.15 uur: Clubavond van de Bridgeclub voor Roomsch-Katholieken bij Brinkmann. 8.30 uur: Cursus Esperantistenvereeniging „Abbé Richardson", in het gebouw St. Jozefge zellen, Jansstraat 59. DONDERDAG 7 uur: Repetitie Sportvereeni ging „Hercules Winfried", afdeeling gymnastiek voor groote meisjes in „De Doelen". 8 uur: Indoortraining Heerenafd. Haarl. R..K. Athletiekvereeniging „Holland", in het gym nastieklokaal Zandvoorterpad, Overveen. 8 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „De Spaarnespelers" in het „Hof van Holland", Gr. Markt. 8.15 uur: Repetitie R. K. Harmonie „Utile Dulci", in het gebouw aan het Bagijnhof. 3.15 uur: Repetitie gymnastiek R. K. Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de Doelen zaal voor dames. 8.15 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „Ons Op Neerlands grootste schip vond Zaterdag een eenvoudige maar zeer indrukwekkende plechtigheid plaats. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, heeft aan boord van de Nieuw-Amsterdam, welke Dinsdagnacht voor zijn eerste reis Rotterdam verlaat, in de kleine scheepskapel de eerste H. Mis opgedra gen. Omstreeks kwart voor 9 kwam Mgr. aan de emplacementen der Holland-Amerika-lijn aan, vergezeld van den hoofdaalmoezenier van het Apostolaat ter Zee F. v. d. Vliet en de Rot- terdamsche aalmoezeniers pater J. van Rixtel en pater J. Wezel, die den Kerkvorst aan het station hadden afgehaald. Hier werd Monseig neur ook welkom geheeten door den heer G. Tonnon, directeur van den Civielen Dienst der HollandAmerika-lijn, terwijl Mgr. aan de em placementen van de Maatschappij werd begroet door de directeuren de heeren De Monchy en Bouman. Behalve de directeuren van de Holland— Amerika Lijn waren bij de plechtigheid in de als kapel ingerichte „cardroom" tegenwoordig: Mgr. J. W. van Heeswijk, deken van Rotterdam en de bestuursleden van het Rotterdamseh Apostolaat ter Zee, die bij de inrichting van altaar en kapel de directie ter zijde hebben gestaan. Verder de architect, de heer Wijdeveld, die het altaar ontwierp, en de heeren Lode Sengers en Wim Nijs, die resp. de beschildering uitvoerde en den kelk ontwierp. Bij de wijding van den kelk en de zegening der paramenten en bij het H. Misoffer werd Mgr. geassisteerd door Pater v. Wezel en den weleerw. heer Agterof, secretaris. Aan het ontbijt na afloop in de eetzaal der toeristenklasse bracht Mgr. dank aan de di rectie der Holland—Amerika Lijn voor het voorrecht, dat hij de H.H. Handelingen op deze plaats had mogen verrichten vóórdat de Nieuw Amsterdam de groote vaart tegemoet ging en dat hij den zegen van God had mogen afsmee- ken over het schip en zijn opvarenden. Mgr. wenschte de directie geluk met dit heer lijke schip, de voltooiing van een schitterend werk. Geheel in haar lijn, volgens welke de Hol landAmerika Lijn steeds op bijzondere wijze heeft gezorgd voor de belangen der katholieke passagiers en bemanning, heeft de directie ook op dit nieuwe schip op waardige wijze een plaats ingeruimd aan het altaar, zoo kunstzin nig ontworpen door architect Wijdeveld. De directie geeft daarmede blijk van een breed inzicht; allereerst, doordat zij aan vele harer passagiers aldus geeft wat dezen verlan gen, maar daarbij ook in de eerste plaats heeft willen denken aan de eenvoudigen onder haar toekomstige gasten: de missionarissen, zusters en broeders, die geen luxe-reizigers zijn en in dit opzicht geen eischen stellen. Mgr. herinnerde aan Christus' woorden: „Wat gij aan de minsten der mijnen gedaan nebt, hebt gij aan Mij gedaan." Zoo zal dus Christus Eucharisticus op dit schip wonen en Gods zegen zal daarop rusten, zooals het schip ook onder de bijzondere be scherming staat van Maria, de Sterre der Zee. Namens de directie beantwoordde' de heer De Monchy den Bisschop. Hij bracht lof aan de beide Rotterdamsche aalmoezeniers, die bij de inrichting van dit altaar de directie hebben geholpen. Op dit schip is in elk opzicht en in alle on- derdeelen gestreefd naar harmonie, óók in geestelijk opzicht. De twee duizend menschen die straks op dit schip zullen verblijven hebben niet slechts stoffelijke behoeften, maar zij hebben óók gees telijke verzorging noodig. Dit begrijpt en waardeert de directie en hier aan wil zij tegemoet komen. Spr. dankte architect Wijdeveld voor de ge niale en kunstzinnige wijze waarop het altaar is uitgevoerd en aan Mgr. Huibers gaf hij de verzekering, dat dit altaar en deze kleine kapel zullen worden verzorgd met alle liefde welke zij verdienen. Tenslotte sprak pater v. Rixtel nog een kort woord van dank tot de directie voor de wel willende tegemoetkoming welke het Apostolaat ter Zee steeds mocht ondervinden. Rondgeleid door de directeuren bezichtigden Mgr. Huibers en verdere genoodigden daarna het schip. Peek Cloppenburg Genoegen" in hotel „Suisse" Rijksstraatweg Haarlem-Noord. 8.30 uur: Repetitie Tafeltennis R. K. Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. School aan de Nieuwe Gracht. 8.30 uur: Bureauvergadering van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentius- gebouw, Groenmarkt. 8.30 uur: Repetitie R. K. Gemengd Tooneel „Thalia", in het clublokaal Spekstraat 8. VRIJDAG 6.30 uur: Gymnastiekrepetitie van de Kleuterafdeeling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. School, Wes tergracht, hoek Leidschevaart. 7.30 uur: Gymnastiek-repetitie jongensafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de school Westergracht. 8 uur: Repetitie rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Westergracht. 8.30 uur: Repetitie Tafeltennis van de Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. school aan de Nieuwe Gracht. ZATERDAG: 5.30 uur: Gymnastiek-repetitie kleuterafdeeling van de Sportvereeniging „Her cules Winfried" in de Broederschool aan het Teylerplein. 6.30 uur: Gymnastiekrepetitie jongensafdee- ling van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broedersschool aan het Teylerplein. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin- gen bij het uitschrijven van vergaderingen ver zocht, vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Op een vergadering van neutrale schoenwin keliers werd overgegaan tot oprichting van de „Schoenwinkeliersvereeniging Haarlem en Om streken". Het bestuur dezer vereeniging bestaat uit de heeren Jac. van Maris, voorzitter, J. Uitten- bogaard, secretaris en Y. Faber, penning meester. De vereeniging besloot zich als vakorganisa tie aan te sluiten bij de Haarlemsche Handels- vereeniging. De heer Jac. van Maris werd afgevaardigd om zitting te nemen in de Commissie Vesti gingswet voor Schoenmakerspatroons, Schoen winkeliers, enz. Deze Commissie is ingericht door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, ingevolge art. 13 van de Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937. Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben ingetrokken hun besluit van 15 Januari 1935, waarbij o. m. is bepaald, dat men op de Oudé Groenmarkt, van de Lepelstraat tot de scheiding tusschen de perceelen plaatselijk ge- .nummerd 14 en 16, motorrijtuigen, rijwielen op meer dan twee wielen of rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, niet langer dan een half uur in stilstand mag hebben, om dat in verband met den gewijzigden aanleg van de Oude Groenmarkt bedoeld verbod thans kan worden opgeheven. if Burgemeester en wethouders van Haarlem maken bekend, dat er gelegenheid is tot plaat sing, met 1 September a.s., op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs van kin deren die vóór 1 October d.a.v. den leeftijd hebben bereikt van zes jaar. De leerlingen, wonende aan de Ramplaan en omgeving, kunnen worden opgegeven ten Stad- huize (5e Afd.), waar nadere bijzonderheden zullen worden verstrekt. Het hoofd van elk der openbare scholen zal voor de inschrijving zitting houden in hel schoolgebouw, op Maandag 9, Dinsdag 10, Don derdag 12, Vrijdag 13, Maandag 16, Dinsdag 17 en Donderdag 19 Mei a.s„ telkens des namid dags van 4 tot 4.30 uur. Aangiften na 19 Mei a.s. worden slechts onder voorbehoud aanvaard. Geboortebewijs mede te brengen. Aan het postkantoor Haarlem en het daar onder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand April ingelegd 622.612,51, terugbe taald ƒ613.790,08. Donderdagavond 12 Mei, om kwart aver 8 uur, houdt de R.K. Middenstandsvereeniging in het café-restaurant Gebr. Brinkmann een vergade ring, waarop de heer G. Alders zal spreken over: „Organisatie op Middenstandsgebied", vervolgens bestuursverkiezing aan de orde komt (de heer G. Alders treedt af doch is herkies baar, maar de secretaris, de heer H. Th. Fibbe, wenscht geen herbenoeming. In zijn plaats wordt de heer P. H. Borghouts candidaat ge steld) en tenslotte bespreking van de actie om de winkels des Zaterdags om 6 of 8 uur te slui ten. Een elfjarig jongetje brak gisterenmiddag bij het slootje-springen in een weiland achter de Nachtegaalstraat zijn linkeronderbeen. De on gelukkig terecht gekomen knaap werd door den Öngevallendienst verbonden en per ziekenauto naar het St. Elisabethgasthuis overgebracht Bij de plechtige inwijding van de nieuw» K.R.O.-studio Dinsdag 10 Mei door Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht, zullen o.m. de Pauseliike Internuntius, Z. Exc Mgr. P. Giobbe en de vertegenwoordigers der bisschoppen van Breda. Haarlem, 's Hertogen bosch en Roermond tegenwoordig zijn. 's Morgens zal de voorzitter van den K R.CL pastoor Perquin, een plechtige H. Mis opdra gen tot intentie van alle weldoeners, mede werkers en luisteraars. De receptie is 's middags van half twee tot half drie. ELECTRICIENS G. E. B. 4 gasgevulden 40 W. 60 W. 75 W. 100 W. ƒ1.— Theo Rozenheek Schagchelstr. 6 B. en W. van Rotterdam hebben thans een voorstel aan den Raad doen toekomen tot verkoop, onder voorbehoud, dat op enkele punten instemming van het hooger bestuur wordt verkregen, van het vlieg veld Waalhaven aan het rijk, ten behoeve van het departement van Defensie, voor een bedrag van 1.100.000 gulden. Aanrijding. Vrijdagmorgen ontstond op den hoek Genestetweg-Veriengde Koepellaan een aanrijding tusschen twee personenauto's. De eene werd bestuurd door den heer M. uit Bloe mendaal en reed op den De Genestetweg in de richting Zomerzorgerlaan. De andere, bestuurd door den heer H., eveneens te Bloemendaal, reed op de Verlengde Koepellaan in de richting De Genestetweg-Koepeilaan en wilde op den hoek rechts afslaan. Door dat op dien hoek een handwagen stond, moest de heer H. met zijn auto een ruime rechtsche bocht maken. Boven dien merkten de bestuurders elkander te laat op, zoodat de auto's tegen elkaar botsten, waar bij beide auto's werden beschadigd. Door de kraanwagen van de gemeente is de auto van den heer M. voor remonderzoek naar Overveen gebracht. Na onderzoek is de auto weer vrij gegeven. Persoonlijk liep dit ongeval goed af. Vandaag zullen de 16 beste spelers van het Bisdom Haarlem den strijd met elkaar aanbin den, om het persoonlijk kampioenschap van dit bisdom. De wedstrijden worden gehouden onder aus piciën van den R. K. Haarlemschen Tafelten- nisbond. De technische commissie van dezen bond, die het afgeloopen jaar reeds verschil lende reorganisaties heeft doorgevoerd, heeft ook voor deze wedstrijden een speciale rege ling ingesteld. Door deze regeling zien we van daag alleen de 16 beste spelers achter de groene tafels verschijnen om naar den begeer den titel, waarvoor door den voorzitter van de T. C. een wisselbeker beschikbaar is ge steld, te dingen. De wedstrijd is verdeeld in een voorronde van 3 poules en een finale-poule. Van elke poule promoveeren de twee best geplaatste spelers naar de finale,, zoodat deze zal be staan uit 6 spelers. De winnaar van de finale poule is diocesaan kampioenschap 1938. De indeeling van de poules in de voorronde is als volgt: Poule A: J. Knor, A. Kuppers, W. Vonk (Jong Leven A'dam), A. v. Noort, (D.S.B. Den Haag), J. Simons (T.A.K. Den Haag) en J. Specht (Oranje-Zwart Haarlem). Poule B: J. Weiier, J. Putman (Jong Leven A'dam), J. Verdiesen (D.S.B. Den Haag), B. Strang (T.A.K. Den Haag) en Warmerdam (Winfried Haarlem). Poule C: W. v. Gaaien, H. Leeners, G. Dou- wes (Jong Leven A'dam), G. Lorsheyd (D.S.B. Den Haag) en L. Handgraaf (Oranje-Zwart Haarlem). In poule A maken ongetwijfeld Knor en Vonk de beste kansen, alhoewel ook van Noort en Kuppers zich niet onbetuigd zullen laten.. In poule B zijn het Verdiesen, Weiier en Put man die met z'n drieën heftig zullen strijden, om de beschikbare twee plaatsen in de finale, terwijl in deze poule Strang zeker ook een goede kans maakt. Poule C is naar onze meening de sterkste. Lorsheyd, van Gaaien en Leeners zijn zeer sterke spelers en als wij hieruit een keus moe ten maken, dan geven wij Lorsheyd en van Gaaien een streepje voor. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat bij een van deze beide spe lers tenslotte ook wel het diocesaan kampioen schap zal belanden. Hoe de uitslag ook zal zijn, het belooft een spannende strijd te worden. Voor hen, die de wedstrijden gillen bijwonen kunnen wij nog mededeelen, dat een beperkt aantal plaatsen beschikbaar is. De wedstrijden worden gehouden in het voormalig Zander instituut, KI. Houtweg 47 te Haarlem. De voor ronde begint des middags te 2 uur en de fi nale des avonds te 7 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3