SCHUDT UW LEVER WAKKER FINANCIEN We luisteren naar... Doop van Prinses Beatrix Dagfilm MAANDAG 9 MEI 1938 Het programma der plechtigheden op Donderdag a.s. Stoet van Koningin en vors telijke gasten De plechtigheid in de kerk Militair eerbetoon Hulde aan gevallen vliegers Met een mes gestoken Jongeman in den Hout te Haarlem ernstig gewond „Oranje"-modellen Opening der tentoonstelling in het Kol. Instituut te Amsterdam BIJ HET SPEL GEDOOD Handelsreizigers bijeen Jaarvergadering van St. Chris- toff el te Utrecht gehouden S.D.A.P. IN FRIESLAND De kwestie-Kiès afgedaan MOTOR DOOR AUTOBUS GEGREPEN Bestuurder en duo-rijdster liepen een beenbreuk op OP EIGEN ANKER GEVAREN Schip gedeeltelijk onder water geloopen Vlag-geschenk voor de „Nieuw-Amsterdam" De vereeniging De Princevlag overweegt naamsverandering ■e Dinsdag 10 Mei Bond Heemschut 27e algemeene vergadering te Hoorn gehouden Rede mr. F. J. van Lanschot Voor werkverschaffing UIT HET KATHOLIEKE LEVEN IN INDIË Onderwij smut atie* Het programma van de doopplechtigheid te Den Haag op Donderdag a.s., des voormiddags te 11.45 uur, is als volgt vastgesteld: De stoet, waarmede naar de kerk wordt gere den, bestaat uit: den kamerheer van H. K. H„ mr. J. C. baron Baud en den particulier secre taris van Z. K. H. Jhr. mr. C. Dedel, gezeten in een galarijtuig bespannen met twee paarden, gaande een lakei naast elk portier, de dame du palais van H. M. de Koningin (d.d. grootmeeste res van H. K. H). mevrouw H. Snouck Hurgron- je, geb. jonkvr. van Tets en den d.d. grootmees ter van H. K. H., E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, gezeten in een galarijtuig, bespannen met twee paarden, gaande een lakei naast elk portier; een half es kadron met den standaard van het 2de Regi ment Huzaren. H. K. H. Prinses Juliana, Z. K. H. Prins Bern- hard en de jonggeboren Prinses, gezeten in de gouden koets, bespannen met zes paarden, gaan de een koetsier naast elk paard en drie lakeien naast elk portier. Den eskadrons-commandant der huzaren rechts en den oudsten luitenant links naast de koets, ter hoogte van de achterwielen. Een half eskadron huzaren. Hunne Koninklijke Hoogheden worden aan 't paleis uitgeleide gedaan door den opperhof maarschalk, Jhr. V. E. A. Boreel van Oldenaller. Aan de deur van de kerk zullen Hunne Konink lijke Hoogheden worden ontvangen door den op perkamerheer, mr. W. J. baron van Lijnden en den kamerheer P. J. Graaf van Zuylen van Nijevelt. Tevens zullen Hunne Koninklijke Hoogheden bij de deur van de kerk worden' begroet door een commissie uit den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage en door een com missie uit het college van kerkvoogden van die gemeente, welke Hunne Koninklijke Hoogheden naar de consistoriekamer zullen geleiden. In de consistoriekamer wordt de komst van H. M. de Koningin en de vorstelijke gasten afgewacht. H M. de Koningin en de vorstelijke gasten zuilen zich om 11.35 uur in auto's naar de Groote Kerk begeven, waarbij de opperhof maarschalk uitgeleide doet. De volgorde, waarin de auto's rijden, zal zijn als volgt: 1. Z. M. de Koning der Belgen en H. M. de Koningin. 2. H. D. H. Prinses Bernhard van Lippe— Biesterfeld en H. K. H. Prinses Alice van Groot-Brittannië. 3. H. D. H. de Vorstin van Erbach-Schön- berg en Z. H. hertog Adolf Friedrich van Meck lenburg. 4. H. H. Hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg, gravin Kotzebue en Z. D. H. Prins Ernst Ascnwin van Lippe-Biesterfeld. 5. H. D. H. Prinses Helena van Erbach- Schönberg en graaf Kotzebue. Aan de deur .van de Groote Kerk worden Hunne' Majesteiten afgewacht en binnengeleid cfbor de beide'commissies, welke ook de jongge boren Prifees eh Haar Ouders hebben ontvan gen. In de consistoriekamer stelt de eerste kamer- heer-ceremoniémeester, jhr. A. G. Sickinghe, den stoet op als volgt: T. Z. M. de Koning der Belgen en H. M. de Koningin. 2. H. D. H. Prinses Bernhard van Lippe-Bies terfeld, H. K. H. Princes Alice van Groot- Brittannië en Z. H. hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg. 3. H. D. H. de vorstin van Erbach-Schönberg, gravin Kotzebue en Z. D. H. prins Ernst Asch- win van Lippe-Biesterfeld. 4. H. H. hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg, H. D. H. Prinses Helena van Erbach-Schönberg en graaf Kotzebue. 5. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. Voorafgegaan door den opperceremoniemees- ter, J. H. F. graaf du Monceau, treden de vor stelijke gasten de kerk binnen en worden door kamerheeren naar hun plaatsen geleid. De jonggeboren Prinses, de dame du palais van H. M. de Koningin (d.d. grootmeesteres van H. K. H. Prinses Juliana), de d.d. groot meester van Hare Koninklijke Hoogheid, de kamerheer van Hare Koninklijke Hoogheid en de particulier secretaris van Zijne Koninklijke Hoogheid blijven in de consistoriekamer achter Na het einde van de toespraak van den pre dikant en nadat het formulier van den heiligen doop is voorgelezen, wordt de jonggeboren Prinses, gedragen door de dame du palais van H. M. de Koningin (d.d. grootmeesteres van Hare Koninklijke Hoogheid), voorafgegaan door den d.d. grootmeester en gevolgd door de kamerheeren-slippenhouders van den doop- Siuier, geleid ter zijde van den preekstoel. Alvorens tot de d oops be diening wordt over gegaan, zal de dame du palais voornoemd (d.d. grootmeesteres van Hare Koninklijke Hoog heid) de jonggeboren Prinses aan H. K. H. Prin ses Juliana overgeven, die het Koninklijk Kind ten doop zal houden. De plechtigheid wordt met gebed en gezang geëindigd. De jonggeboren Prinses wordt met hetzelfde ceremonieel als bij het binnenkomen van de kerk naar de consistoriekamer terug geleid, ditmaal gedragen door H. K. H. Prinses Juliana, begeleid door Z. K. H. Prins Bern hard, en thans gevolgd door de vorstelijke gas ten en voorafgegaan door den opper-ceremonie- meester. De dame du palais voornoemd (d.d. groot meesteres van Hare Koninklijke Hoogheid) en de d.d. grootmeester van H. K. H. volgen. De vorstelijke gasten worden uitgeleide ge daan door dezelfde personen, die ter ontvangst en begroeting aanwezig waren en begeven zich langs denzelfden weg naar het Koninklijk Pa leis. Na hun vertrek gaan Hunne Koninklijke Hoogheden met de jonggeboren Prinses langs denzelfden weg en met hetzelfde ceremonieel terug naar het Koninklijk Paleis, aan de kerk uitgeleide gedaan door meergenoemde com missies. Bij het Koninklijk Paleis Noordeinde zal een eerewacht worden opgesteld van de regimen ten Grenadiers en Jagers, waarbij de vaandels van die regimenten, zoomede de Koninklijke Mi litaire Kapel. Bij de Groote Kerk zal een eerewacht van de Koninklijke Marine worden opgesteld, waar bij het vaandel van het korps Mariniers en de Marine Kapel. De hoofdcommissie, die het programma heeft samengesteld ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der militaire luchtvaart te Soesterberg, verzoekt ons mede te deelen, dat het in de be doeling ligt de herdenking op 1 Juli 1938 te openen met een plechtige hulde bij het monu ment voor de gevallen kameraden. De naaste familieleden van de gevallen vlie gers zullen in de gelegenheid worden gesteld, deze plechtigheid bij te wonen. In verband ech ter met de beschikbare ruimte kunnen slechts twee plaatsen per familie worden gereserveerd. Zij, die deze plechtigheid willen bijwonen, die nen zich daartoe schriftelijk te wenden tot het secretariaat der hoofdcommissie, luchtvaartaf- deeling Soesterberg. Zondagavond omstreeks half twaalf heeft zich in den Hout te Haarlem een raadsel achtige geschiedenis afgespeeld. Een jonge man werd met een mes in de borst gestoken. De dader is nog voortvluchtig. Omstreeks dien tijd kwam een 21-jarige jonge man aan het politiebureau in de Smedestraat mededeelen, dat zijn 16-jarige vriend even te voren in den Haarlemmerhout met een mes was gestoken. Hij stond te praten met eenige meisjes en toen kwamen 4 jonge mannen van 1618 jaar oud op hem af. Er onstond 'n woorden wisseling, waarbij zijn vriend met een mes in zijn borst werd gestoken. Hij zakte in elkaar en is door zijn kameraad op den bagagedrager van diens fiets naar de Mariastichting gebracht, waar bleek dat het mes het hartzakje had ge raakt. De wond is zeer ernstig. Van den dader kon slechts een vaag signalement worden op gegeven. De politie heeft nog denzelfden avond drie jongemannen aangehouden, die dien avond in den Hout hebben vertoefd, maar geen hunner werd als de dader herkend, zoodat de politie hen weer op vrije voeten heeft gesteld. Het onderzoek wordt voorgezet. Bij informatie aan de Mariastichting deelde men ons mede, dat de toestand van den gewonde wel ernstig, maar niet levensgevaarlijk is. De jongemannen waren afkomstig uit de bollenstreek en hadden ruzie om een meisje. Zaterdagmiddag is in den Lichthof v«.n het Koloniaal Intistuut te Amsterdam de tentoonstelling der „Oranje"-modellen, ge organiseerd door het Nationaal Comité Bouw Scheepsmodellen, geopend. De heer N. van Zalinge, voorzitter van het comité (oud-president-directeur van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij), sprak bij deze gelegenheid de openingsrede uit. Spreker heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken, den heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur van de Werkverschaffing,: en de wethouders van Publieke Werken, Openbare Gezondheid, Ar beidszaken en Handelsinrichtingen, de hee- ren De Miranda, Baas en Kropman, alsme de leden der directie van eenige scheep vaartmaatschappijen. Spr. deelde mede', dat ruim 4000 handleidingen zijn geplaatst, niet alleen in Nederland en in Nederlandsch-Indië, maar ook in tal van an dere landen, n.l. Engeland, België, Frankrijk, Portugal, de Vereenigde Staten, ja zelfs Zuid- Afrika, West-Indië en China. Het aantal bouwers hier te l lande kon men schatten op 2000 Ingezonden zijn 530 modellen, waarvan 430 te Amsterdam tentoongesteld wor den; de overige 100 zijn vanaf 14 Mei te Rot terdam in het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te bezichtigen. De leeftijd der bouwers varieert van 10 tot 80 jaar. Ook tal van werkloozen hebben, mede dank zij den voorwaarden, waarop door het comité de handleiding en het benoodigde ma teriaal voor hen beschikbaar gesteld werden, een model vervaardigd. De uitslag van de keuring der modellen door de jury, bestaande uit de heeren Goedkoop, ir. Prins en Werumeus Buning is: de drie beste bouwers de heeren J. Loman te Amsterdam, T. Brontsema te Amsterdam, A_ Breetvelt te Rotterdam. Deze prijswinnaars, die t.z.t. een proeftocht met het m.s. „Oranje" zullen mee maken, ontvingen een diploma, evenals de 100 beste inzenders, die t.z.t. voor de tewaterlating van de „Oranje" zullen worden uitgenoodigd. Zooals bekend, is als voorloopige datum hier voor vastgesteld Donderdag 8 September, op welken dag H. M. de Koningin de plechtigheid zal verrichten. Door Dekker's Houthandel te Zaandam waren drie zilveren Zaansche molentjes en door de heeren D. Goedkoop en ir. H. N. Prins drie schuif-winkelhaken met waterpas beschikbaar gesteld. Voorts twee zelfde instrumenten door den heer D. Goedkoop en drie schuifmeters door den heer Werumeus Buning. De prijzen en diploma's werden met een toepasselijk woord den winnaars overhandigd. De eenige dame, die een model inzond, mej. D. G. v. Muylwijck, ontving een bloemenhulde, terwijl de oudste bouwers, de heeren G. Esmann te Amsterdam, oud 80 jaar, en II. R. Holthuis te Zuidbroek, oud 76 jaar, als waardeering voor hun enthousiasme den eer sten jaargang en een jaarabonnement op het tijdschrift „De Modelbouwer" ontvangen. Een zelfde belooning werd toegewezen aan een aan tal zeer jeugdige bouwers van 10 tot 12 jaar. De heer Van Zalinge deed voorts mededeeling van het voornemen van het comité om te komen tot de oprichting van een vereeniging ter be vordering van het bouwen van scheepsmodellen, die zich het periodiek organiseeren van bouw- wedstrijden tot taak stelt. De tentoonstelling, welke ingericht is op de tweede verdieping van het museum, biedt een zeer interessant schouwspel. Ook zijn enkele zeer fraaie oud-Hollandsche schepen opgesteld, alsmede een bijzonder fraai, groot model van 3 meter lengte en V-k meter tulg- hoogte van het Dultsche schoolschip „Gross- herzog Friedrich August", vervaardigd door den heer Van Wijck Jurriaanse, oud-ge zagvoerder der JavaChinaJapan Lijn. In het midden der tentoonstelling wordt in een bassin een model van de „Oranje" gedemonstreerd, terwijl de drie modellen der prijswinnaars op draaiende schijven zijn geplaatst, om zoodoende door de bezoekers aan beide zijden bekeken te kunnen worden. De tentoonstelling is geopend tot en met 15 Mei a.s. Een driejarig zoontje van de familie Steffens in de Priorstraat te Sneek, is Zaterdagmiddag, toen het voor het ouderlijk huis aan het spe len was, door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Zaterdag hield de Ned. R. K. Vereeniging van Handelsagenten „St. Christoffel" in Hotel „Noord-Brabant" te Utrecht haar jaarvergade ring, die voor het laatst onder presidium van den heer J. B. Tilman uit Nijmegen stond. In zijn openingsrede omschreef spr. nog eens het doel van „St. Christoffel", dat de maat schappelijke positie van zijn leden wil verbete ren, in overeenstemming met de eischen van rechtvaardigheid en liefde, zooals de Kerk ze ons voorhoudt. Er moet een eind komen aan de willekeur, die bjj vele werkgevers nog bestaat, door het sluiten van goede overeenkomsten. Het stemt tot groote voldoening, dat het stre ven naar vakopleiding in de geheele organisatie zoo'n gunstig onthaal heeft gevonden. Na een beroep gedaan te hebben op de leden tot een krachtige samenwerking dankte de heer Tilman zijn medebestuurderen voor den steun, dien hij bij het vervullen van zijn mooie, maar moeilijke functie had mogen ondervinden. Op voorstel van de afdeeling Arnhem werd een motie aangenomen, waarbij de katholieke han delsreizigers en handelsagenten te kennen geven in verband met de anti-katholieke hetze door deze bladen gevoerd, „De Telegraaf en „Het Nieuws van den Dag" niet te zullen lezen en zooveel mogelijk uit treinen en restaurants te zullen weren. Bij de algemeene beschouwingen grepen vele afgevaardigden de gelegenheid aan den voorzit ter bij zijn aftreden een woord van hulde en dank te brengen. In het algemeen was er veel vertrouwen in het bestuur, al drongen de afdeelingen Amster dam en Den Bosch op een meer positief beleid aan, dat speciaal gericht is op werkbehoud en verbetering van positie. Verder zag men gaarne, dat de vakgroepen meer werkzaamheid aan den dag zouden leggen. Ook ten aanzien van het orgaan werden en kele wenschen geuit. Als opvolger van den heer Tilman werd tot algemeen voorzitter gekozen de heer Joh. van der Meer, uit Baarn. Deze aanvaardde zijn func tie met eenige welgekozen woorden, waarbij hij tot groote vreugde van de vergadering onmid dellijk een soort program ontvouwde, waarvan het voornaamste een werkplan zal zijn. Daarna werd afscheid van den heer Tilman genomen, aan wien namens het dageljjksch be stuur de heer C. G. Bekkering een fraai wand bord aanbood. De heer Willemse, uit Schiedam, schonk namens de commissarissen een foto van het bestuur. Verder werd de heer Tilman benoemd tot lid van verdienste. Als nieuwe commissaris nam in het hoofdbe stuur zitting de heer F. L. Heidveldt, uit Am sterdam. De overige functionarissen werden her kozen, terwijl de heer v. d. Meer, die penning meester was, voorloopig ook als zoodanig werk zaam zal blijven. De behandeling van de gewone agenda-pun ten werd onderbroken voor het beluisteren van een korte rede van den geestelijken adviseur, den Weleerw. Pater J. W. Waerdeman O.E.S.A., die de afgevaardigden prees om den ernst, waar mee tal van zaken worden behandeld. Verder stelde hij de verdiensten van de leiders, in het bijzonder van den scheidenden voorzitter, in het licht, om te eindigen met een aansporing tot ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, veelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. groot vertrouwen in het werk der organisatie. Opnieuw kwam het orgaan ter sprake en dit maal uitvoeriger bij een voorstel tot reorganisa tie van de commissie van Redactie, welk voor stel evenwel niet de instemming der vergadering vond. Op voorstel van de afdeeling Groningen werd besloten, dat het hoofdbestuur een commissie zal benoemen, die nagaat of combinatie van de functies van algemeen voorzitter en buitenge woon bestuurder in het belang van „St. Chris toffel" is. Zondag heeft de gewestelijke federatie der S.D.A.P. in Friesland te Leeuwarden haar jaar vergadering gehouden. Van het partijbestuur waren de heeren Vor- rink en Woudenberg aanwezig. Toen de jaarverslagen aan de orde waren gesteld, verklaarde de afdeeling Heerenveen, dat zij, nu het rapport-Van den Bergh verschenen is en de kwestie-Kiès op het congres is be sproken, de zaak gaarne als afgedaan wilde be schouwen ten haar critiek achterwege laten, hoewel zij die wel degelijk heeft. De afdeeling Bergum diende een motie in, waarin de wensch werd uitgesproken, dat de voorzitter en secretaris van het gewestelijk be stuur hun functies zouden neerleggen. Verschillende afgevaardigden bestreden deze motie, terwijl enkele leden van het gewestelijk bestuur namens het geheele bestuur verklaar den, dat zoodanige motie het gansche bestuur zou behooren te treffen. De motie ondervond anderzijds eenigen steun. Toen zij In stemming gebracht werd verwierf zij echter slechts 16 van de 226 stemmen. De aftredende bestuursleden zijn toen allen met groote meerderheid herkozen. Zondagavond omstreeks acht uur had op het gevaarlijke kruispunt van den Endenlaan Wilhelminalaan te Hillegom een ernstige aan rijding plaats tusschen een autobus komende uit Hillegom en rijdende naar De Zilk en een motorrijwiel komende uit Leiden naar Haarlem. Toen belde voertuigen het kruispunt gena derd waren, trachtte de motorrijder naar links uit te wijken om zoodoende den bus nog tijdig te kunnen passeeren. Dit mocht hem echter niet gelukken met het noodlottig gevolg, dat de motorfiets door de voorzijde van den bus werd gegrepen. De bestuurder van den motor, A. B. en de duorijdster B. A., beiden uit Haarlem, bekwa men een zeer gecompliceerde rechteronderbeen- breuk en een aantal verwondingen. Zij werden doar leden van de E. H. B. O. ver- tonden onder leiding van dr. Versluys en dr. Verstraaten, waarna zij per ziekenauto naar het Diacönessenhuis te Haarlem zijn vervoerd. Het "motorrijwiel werd ernstig beschadigd. De politie onderzoekt de schuldvraag. Zaterdagavond tegen negen uur is in het Twentekanaal, ongeveer een halve kilometer van den IJssel bij Eefde, het plm. 250 ton metende rijnschip Catharina, schipper D. Westdijk uit Rotterdam, bij het losgooien van de sleepboot in den wal geloopen en op het eigen anker ge varen, waardoor het voorste gedeelte van het schip onder water liep. Nadat men het schip had vastgezet, heeft men het met pompen gedurende 36 uur reeds boven water kunnen houden. Een bergingsboot uit Rotterdam is onderweg, om het schip verder droog te pompen en het te begeleiden door het kanaal naar Lochem, waar de lading teerslakken en keislag moet worden gelost. Zaterdagmiddag hadden 2500 geüniformde leden van de vereeniging' „De Princevlag" zich uit alle deelen des lands naar Rotterdam be geven om daar, op het opperpromenadedek van de „Nieuw-Amsterdam" de rood-wit-blauwe vlag welke ruim 5 bij 3 meter groot is aan de directie der Hölland-Amerikalijn aan te bieden. Precies te vier uur nam het plechtig gebeu ren een aanvang. De heer Berlott riep de eerste reis naar Amerika van een Hollandsch schip, n.l. die van „De Halve Maen", in den aanvang van de 17e eeuw, in de herinnering terug, den tocht van den zeekapitein Hudson, die naar het Westen voer om daar als eersteling een groote rivier de latere Hudson op te varen. De „Halve Maen" was een scheepje van 40 last, de „Nieuw Amsterdam" van heden meet meer dan 36.000 ton Wij hebben, zeide spreker, het „oranje-blanje- bleu" gepropageerd, maar nu het „rood-wit- blauw" door de regeering als de officieele vlag is aangewezen overweegt de Princevlag naams verandering. De Nederlandsche vlag is in de Vereenigde Staten nog altijd geliefd. Niet minder dan drie presidenten der V.S. stamden uit Hollandsche families, en het zijn vooral de Amerikanen, wier hooge eischen van comfort de Holland- Amerikalijn met dit zeepaleis wil bevredigen. Terwijl de vlag plechtig werd gehesqhen, zong men gezamenlijk het Nederlandsche volks lied. De directeur der H.A.L.-lijn, de heer W. H. de Monchy, aanvaardde met een kort woord van dank de vlag en herinnerde aan de woor den van Michiel Adriaanszoon de Ruyter: „Waar de heeren Staten van Holland hun vlag betrouwen, daar zal ik mijn leven wagen." Gezongeh werd ten slotte „Gij schitt'rende kleuren van Nederlands vlag", waarna een ge zamenlijke vlaggengroet werd gebracht aan de „Nieuw Amsterdam". De Deli Spoorweg Mij. boekte over het jaar 1937 een bruto-winst van f 2.017.187, hetgeen f 614.541 meer is dan over 1936. Het voordeelig saldo bedraagt 1 1.487.495 tegen f 935.586 het vorig jaar. Na aftrek van 703.421 aan reserves, blijft f 750.000 be schikbaar voor een dividend-uitkeering van 4 pCt. tegen 2Vz pCt. het vorig jaar De uitvoer van ondernemingsrubber van Java en Madoera bedroeg in April 6012 ton tegen 5808 ton in Maart en van de Buiten gewesten 10.996 tegen 16.131 ton. De uit voer van Bevolkingsrubber bedroeg 11.728 ton tegen 16.278 ton. De productie der on dernemingen bedroeg in April 15.970 ton tegen 15.793 ton in Maart. De voorraad be volkingsrubber bij de exporteurs in de Bui tengewesten bedroeg einde April 14.426 ton tegen 16.150 ton einde Maart. De productie van Javasuiker bedroeg in 1937 1.414.500 ton. De voorraad bedroeg per 1 Januari 1937 185.000 ton. Tot dusverre werd in het jaar 1938 1.442.088 ton verkocht. De Nivas verkocht 202 ton bruine suiker voor consumptie en 8000 ton bruine suiker en 377 ton superieure voor export. Hierna 303 ton superieur en 100 ton bruine suiker voor consumptie en 5130 ton superieur voor export. De Spinnerijen en Weverijen v.h. S. J. Spanjaard boekten in 1937 een winstsaldo van 5.358, welk bedrag evenals het saldo van het vorig jaar zal worden gereserveerd. De Commissiebank HollandIndië is voornemens, over 1937 een dividend uit te keeren van 10 pCttegen 7 pCt. het vorig jaar. De Haarlemsche Hypotheekbank boekte over 1937 een winstsaldo van 191.105 tegen f 263.312, inclusief koerswinst over het vorig jaar. Het bedrag zal bijna geheel voor af schrijving en reserve worden bestemd. -8 -9 -8 •8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 •8 -8 -8 -3 -3 -6 -6 -8 -8 -8 -S -3 -S -8 -8 -8 -8 -8 -e -e -8 •ft -8 -8 -8 -8 -3 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -6 -8 -8 -8 -6 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -6 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 JC|3CpI^Ï(^CpC{)CpCpCfJCpt|3Cj3<^(^ICpCflCjDCpCpCf!4')CpC|3C(5C()CpCpCpCpCflCf!CflC(3Cj3C(3CpCj3C^C()CpCpC(3Cj5Cf)Cfl(^Cj3C|3q3CpCf)C)3C)5!^Cf.Cp!^C)3Cj3CpCj: 3- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KRO-Ultzending 8.009.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Plechtige inwijding van de nieuwe KRO-Studlo's. 11.30 Gramofóonmuzlek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Reportage, afgewisseld met gramo- foonplaten. 3.00 Openingsplechtigheid. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Kamerorkest. 5.45 Felicitaties. 6.05 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over de Pygmeeën. 7.35 Sporthalfuurtje. 8.00 ANP, Mededeelingen. 8.15 KRO-Koor en -symphonle-orkest. 9.00 Flitsen van den Cag, afgewisseld met gramofoonmuziek. 9.30 KRO-orkesten en solisten. 10.40 Berichten ANP. 10.5012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Jetty Cantor's ensemble, 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 Omroeporkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Omroeporkest. 2.45 Knipcursus. 3.45 Lyra-Trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderbalfuur. 5.30 Aeolian-orkest. 6.30 Causerie over het humanisme. 7.00 Voor de kinderen. 7.10 AVRO-Dansorkest. 7.40 Declamatie. 8.00 ANP, Mededeelingen, Gramofoonmu ziek. 8.30 De Bonte Dinsdagavondtrein. (9.30 10.00 Gramofoonmuziek). 10.45 Reportage. 11.00 ANP. Hierna: het AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. 10.25- 11.05 12.15 12.50- 3.35 4.20 5.45 6.20 7.20 9.00 10.25 10.50- DROITWICH, 1500 M. -10.45 Gramofoonmuziek. Leslie Brldgewater-harpkwlntet. Gramofoonmuziek. -1.20 De Wessex Players. Hungarla-Zigeunerorkest. Gramofoonmuziek. Orgel en zang. Kamermuziek. Variétéprogramma. BBC-orkest. Het Grosvenor House-Dansorkest. I11.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.10 Gramofoonmuziek. 11.40 Giardlno-orkest. 2.05 PianovoorcTacht. 3.20 Berlljnsch Phlïharmonlsch Orkest. 4.20 Locatelll-orkest. 7.35 Variété-programma. 9.3510.50 Het Pasquler-Trio. KEULEN, 456 M. 7.50 H. Hagestedt's Amusementsorkest. 11.20 Omroepklelnorkest en -schrammelen- semble. 1.30 Populair concert. 3.20 Omroep-Amusementsorkest. 4.50 Solistenconcert. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.50 Leo Eysoldt's dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.201.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Pro Arte-kwartet. 5.50 en 6.23 Gramofoonmuziek. 7 20 Gevarieerd programma. 9.3010.20 Omroendansorkest. 184 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Omroepsalonorkest. 12.501.20 en 4.20 Gramofoonmuziek. 5.50 Omroepsalonorkest. 7.20 „Le Farfadet", opera. 8.35 Omroeporkest. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Gramofoonmuziek. 10.20 Omroepdansorkest. 11.201.20 Gramofoonmuziek. .-pctjctacpc'pctaclocpcbcjoc^cbc^chc^ctDcbclacbqjc'ptjDcpcb^cpc^cjocb^cpcïicjocjQcljcbcbcIiclïcjo^cpcjoctDcbcbcfccbcbctocbcbc'pcIoctDcbcIocIocpctocli: Zaterdag hield de Bond Heemschut zijn 27ste Algemeene Vergadering in hotel „De Doelen" te Hoorn. De voorzitter, mr. J. A. van Sonsbeeck, richtte zijn welkomstwoord in het bijzonder tot den burgemeester van Hoorn, mr. H. C. Leemhorst, en spr. schetste in het kort het leven van Jan Pietersz. Coen, den grooten zoon van Hoorn. De bond, aldus vervolgde spr., heeft een commissie ingesteld om jonge werkloozen, zoo als teekena-ars en architecten, aan werk te helpen, door hen oude gebouwen of boerderijen te laten restaureeren. In samenwerking met den A. N. W. B. is veel gedaan voor het be- .houd van natuurmonumenten. Spr. herinnerde dan. aan de oprichting der vereeniging om oude kleederdrachten en folklore in eere te houden, om ten slotte te memoree- ren, dat reeds tien jaar op de nationale be- schermingswet wordt gewacht, weshalve de provincie Gelderland op eigen initiatief een dergelijke instelling heeft geopend. Hierna werden de aftredende bestuursleden, de heeren Edo J. Bergsma, prof. dr. L. Knap pert, mr. F. J. van Lanschot en H. Cleyndert Azn. bij acclamatie herbenoemd. De secretaris, de heer A. A. Kok, bracht het jaarverslag uit. Hierin werd gememoreerd, dat bet advies bureau voor verbetering van dorpsbouwplan nen pioniersarbeid heeft volbracht. 5000 mis baksels zijn verijdeld of in betere banen geleid. Tegen de vervuiling van pittoreske grachten werd met den meesten nadruk gestreden. Toch kon men niet verhinderen, dat te Schagen een echt Hollandsche gracht werd gedempt. Betreurd werd, dat de antennepalen het silhouet der steden bederven. De bemorsing van bosch en duin zal nu aan gepakt worden door de Natuurhistorische Ver eeniging in samenwerking met den A. N. W. B. Ook Ned.-Indië begint mede te doen. Dit jaar kwam te Batavia tot stand de Vereeniging tot Behoud van Historische Bouwwerken. Vervolgens nam mr. F. J. van Lanschot het woord om te spreken over het „Verslonsen van meubels en huisraad", In de middeleeuwen kenmerkte de gothiek in de huiskamer zich door de logische con structie van het materiaal, hetgeen zeer doel treffend was. Men had toen open oog voor de versiering. Tot het begin der 19de eeuw heeft de Hollandsche sierkunst in de huiskamer ge bloeid. Dit is echter verdrongen door de mecha nische fabricatie, die alleen tot doel heeft geld te verdienen. De oude meubelen en het huis raad werden grootendeels verbrand, waardoor slechts weinig er van is overgebleven. Spr. somde verschillende voorvallen op, waar in hij1 oude kunstwerken in het huisraad voor algeheele verslonsing wist te behouden en hoopte dat er veel gedaan zou worden om oude kunstschatten te redden. De heer A. Clyndert Azn. bracht vervolgens verslag uit van de Commissie W. I. L. (De weg in het Landschap). Met behulp van een tweetal kaarten werd vervolgens gesproken over de stichting van Hoorn en de eerste ontwikkeling van de stad. De burgemeester van Hoorn, de heer mr. H. C. Leemhorst, sprak zijn dank uit voor de uitnoodiging, tot hem gericht en heette allen hartelijk welkom in Hoorn. Bü de rondvraag wees de heer Gelder er op, dat het mooiste punt van Tessel ontsierd zou worden door plannen tot stichting van een belvédère. De voorzitter meende, dat tegen alles niet geprotesteerd kon worden. Een mooie belvédère zou een sieraad kunnen zijn van de omgeving. Ook tegen ontsiering van stedenschoon door reclame was de heer Gelder gekant. Vooral in Amsterdam komt het veel voor. De heer Kok deelde mede, dat te Amster dam reeds 13 a 14.000 ontsierende borden ver dwenen zijn. Na de vergadering volgde een gemeenschap pelijke koffietafel, een wandeling' door Hoorn en officieele ontvangst op het stadhuis. De minister van Financiën maakt bekend, dat met de bedoeling om te worden aangewend voor den een of anderen vorm van werkver schaffing, de Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond", afdeeling Amsterdam, aan het Rijk heeft overgemaakt een bedrag van f 200.—. Met Inbegrip van deze storting werd in totaal ontvangen f 1722. De Engelsche banken hebben van de Bank van Engeland toestemming gekregen weder termijntransacties in goud te ver richten, nadat drie jaar geleden het ver bod werd uitgevaardigd. Ook zullen weder credieten tegen goud worden verleend Hieruit valt af te leiden, dat de officieele Engelsche instanties overtuigd zijn, dat aan het oppotten van goud na de stabilisatie van den frank een einde is gekomen. Reeds eenigen tijd worden onderhande lingen gevoerd over een belangrijk crediet van Engeland aan Turkije voor de econo mische ontwikkeling van laatst genoemd land. De onderhandelingen zouden thans met succes zijn bekroond. Het crediet zou £10 mïllioen bedragen. De rubberprijs te Londen steeg met 3/32 d, tot 5 13/16 d. per lb. Het gevaar voor een regeeringscrisis be nevens het voortduren van de onzekerheid ten aanzien van de Belga hebben tot een nieuwe daling van de Belga geleid. De Verein. Glanzstoff Fabriken boekten in 1937 een netto-winst van M. 4.8 mïllioen/l tegen M. 4.9 mïllioen in 1936 en is voorne mens een dividend uit te keeren van 6 pCt- tegen 5 pCt. het vorig jaar. De binnen gekomen staalorders in Atne- rika gedurende de maand April waren naar raming 15 pCt. lager dan die in Maart jl- De ruw-ijzerverkoopen waren ongeveer aan Maart gelijk. Het Hoogste Gerechtshof van den staat New York besloot, dat door een jury-recht bank zal moeten worden uitgemaakt, of dB buitenlandsche eigenaren van obligaties van de Lackawana Steel Corp. en de Bethlehem Iron Mines Co., welke leeningen door de Bethlehem Steel Corporation zijn gegaran deerd, gerechtigd zijn, betaling in guldens of Amerikaansche valuta te eischen. De Credit Commodity Corp. deelt mede, dat tot 5 Mei op 5.340.000 balen katoen voor schotten zijn verleend. De vorige week wer den 5.337.000 balen beleend. if De staalproductie in het Pittsburgh- district wordt in 't begin der week geraamd op 25.5 pCt. der capaciteit tegen 26.5 pCt- de vorige week. De productie in het Youngs- town-district op onveranderd 30 pCt. Het deficit van de Amerikaansche be grooting wordt voor het komende fiscale jaar op 3.7 milliard geraamd, in verband met de door Roosevelt voorgestelde uitgaven- De American Tel. and Tel. boekte in het eerste kwartaal een netto-winst van 38.67 mïllioen tegen 43.58 mïllioen in het eerste kwartaal 1937. In Oklahama wordt de ruw-olieproductie voor de verdere dagen in Mei met 15.000 vaten per dag verminderd tot 460.000 vaten> als gevolg van de ingekrompen aankoopen van de zijde der groote raffinadeurs en met gestegen benzinevoorraden. De Studebaker Corp. verkocht in de eel' ste vier maanden 14.127 personen- eU vrachtwagens tegen 37.922 in dezelfde Pe' riode van het vorig jaar. De Colorado and Southern boekte Maart een netto-verlies van 124.180 tegen een netto-ioinst. van S 157.968 in Maart 191'' In het eerste kwartaal een netto-verlies vol1 228.222 tegen een netto-winst van 146.473 in het eerste kwartaal van het vorig jaar. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.968.97 (v. s'; 8.96%); de Dollar op 1.80—1.80 Va (vorig sim 1.79y8); de Frank op 5.03—5.06 (v. sl. 5.06) de Belga op 30.22%—30.32',i (v. sl. 30.24' en de Zwitsersche Frank op 41.1541-23 vorig slot 41.19). MALANG, 7 Mei (Aneta) 15 Mei zal Mè^ Catharine, moeder-overste van het R.K. zieke11' huis te Malang, haar zilveren klooster-jubileutI1 herdenken. Het is echter de wensch van de Jü' bilaresse om dit feest in stilte te laten voorbU' gaan. 17 Mei zal pater van Haaren, directeur van R.K. algemeene middelbare schooi te Malang, zti" zilveren priesterfeest vieren, hetgeen zoowel k®1" kelijk als op school zal geschieden. BATAVIA, 7 Mei (Aneta) Als opvolger vs£ pater H. Muller S.J. is benoemd tot rector v'a~~ het Ignatius-college te Djocja pater S. Verste®» S.J., rector van het noviciaat van 't retraite-*111 te Girisonta.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6