Millioenendroom vervlogen i I Amsterdam en 's-Gravenhage naderen eikaar Men ócfoijft onó: ALBERT HEIJN ECHTE WALES ANTHRACIET Mislukte opstand in Brazilië NEELT JE PATER EXIT 35 ct 60 29 29 21 34 NIEUWE RIJKSWEG VAN DEN ZOMER GEREED? DE TENTOONSTELLING GEDENCK-KLANK" EEN VERWAARLOOSDE OPVOEDING WITTOP KONING WOENSDAG 11 MEI 1938 Rijke fantasieën werden tot schrale werkelijkheid Een brochure tot slot MAAKT HET LE.VEN GOEDKOOPÊRj) Nieuwe Graskaas, Prima Slaolie Stukjes Appelen Valencia Pinda's Fijnste Appelmoes Philippe et Canaud Sardines per blik 52, K.N.A.C. klaagt over den slechten toestand van Amsterdams invalswegen Stuk Sloterweg nog als 50 jaar terug VJEQ AMSTERDAM-'s-GRAV EN H AGE Gedeelte Amsterdam-Sassenheim) mmm thans gereed en in gebruik 3—V/z EMISSIE HAARLEM Beleggingsfront schrijft niet in Unieke collectie op historisch muziekgebied en waardige apotheose van het Concertgebouw- jubilé „Als je het niet vertrouwt, ga dan maar naar de politie Voor den Politierechter Dat had hij niet verwacht Een musicus ging verhuizen GELDIG TOT 1 JULI OVER: HET PLAN VAN PROF GELISSEN. Fascistische elementen trachten door wapengeweld het be wind van Vargas omver te werpen De regeering is den toestand meester Officieel communiqué KONING LEOPOLD PEETVADéS* In het Gebouw „De Ruyter", aan de De Ruyterkade te Amsterdam is de liqui datievergadering gehouden van de twee jaar geleden opgerichte vereeniging „Neeltje Pater". Deze vereeniging was, zooals men weet, opgericht door hen, die meenden di rect of indirect van Neeltje Pater af te stammen, om óf uit te maken welk bedrag nog aan de erfgenamen toekwam, óf een einde te maken aan de legenden, die in sommige families, omtrent de rechten op de nalatenschap van deze, op 8 Maart 1789 overleden, Broek-in-Waterlander dame voortleefd Zooals men zich zal herinneren, leefden in den volksmond en uiteraard in het bijzonder in de kringen, die zich terecht of ten onrechte afstammelingen van Neeltje Pater noemden, geweldige verhalen omtrent de niet verdeelde rijkdommen, die te zijner tijd als een milde regen over de erfgenamen moesten neerdalen. Men sprak van zeven millioen, anderen hadden het over 7 millioen, die op de Bank van Enge land stonden en inmiddels met rente op rente tot een onwaarschijnlijk bedrag waren aange groeid, maar het fijne van de zaak wist nie mand. Het was natuurlijk buitengewoon prettig, zich in zoete droomen te verdiepen, doch de realiseering daarvan stuitte op zoo groote moei lijkheden, dat het voor een gewoon mensch niet te doen was. En dit werd weer aanleiding hun diensten aan te bieden. Niet tegen aan deel in den buit, doch tegen contant geld, wat menigen afstammeling of vermeenden afstam meling, heel wa; contanten kostte. Uit deze perikelen groeide nu twee jaar geleden de vereeniging „Neeltje' Pater". Wat ieder voor zich niet kon bereiken, zou men in samenwerking gaan beproeven en dan mag het vrijelijk worden gezegd, dat de vaak als schertsgeval beschouwde zaak door het bestuur op uiterst serieuze wijze ter hand is genomen. Het draaide er weliswaar op uit, dat niets, maar dan ook hoegenaamd niets meer voor de erven beschikbaar is, maar dat doet aan het onderzoek niets af. De zaak van Neeltje Pater is nu door en door uitgeplozen en dat is iets om diep respect voor te hebben. Wat nu, dank zij den diepgaanden nasporingen van de heeren C. Pater, secretaris, en Jochem Westerveld, commissaris van de vereeniging, aan het iicht is gebracht, komt samengevat hierop neer, dat het sprookje inderdaad op waarheid berustte. Neeltje Pater was werkelijk schatrijk en het bedrag van zeven millioen was als men de roerende en onroerende goede- ren vaI? Neeltïe in geld uitdrukt vrij dicht bij de waarheid. En de rijkdom van deze weduwvrouw is alleszins verklaarbaar, daar zij de eenig overgeblevene van een geheelen familie stam was. Alles wat successievelijk door de voorvaderen, neven en nichten was nagelaten, accumuleerde zich by Neeltje Pater. En waar de geheele familie Pater er goed bij zat dat blijkt het beste uit de bedragen, die de Paters voor doop, trouwen en begraven moesten stor ten werd Neeltje met recht schatrijk. Zooals gezegd, stierf Neeltje Pater zonder af stammelingen. Daarom moesten de naaste fa milieleden worden opgezocht en te dien einde snuffelde men in de doopregisters naar den Jongsten gemeenschappelijken voorvader. Het nageslacht van haar vader, Comelis Dirkszoon Pater, was uitgestorven, dat van haar grootvader, Dirk Corneliszoon, eveneens en zoo kwam men op den overgrootvader, Comelis Dirkszoon Pater, waarvan eveneens geen af stammelingen meer in het leven waren. Doch deze overgrootvader was gehuwd geweest met Annetje Gerrit Mars, haar zuster, Aaltje Ger- rit Mars, was gehuwd geweest met Jan Nan- ningszoon Kok en uit deze verbintenis leefden nog afstammelingen. Uit dit huweiyk waren nameiyk ontsproten twee dochters, Tryntje Jans Kok en Claasje Jans Kok, die respectievelük met Cornelis Mars en Symon Claaszoon Ver laan in het huwelijk traden. Uit het eerste hu welijk sproot Neeltje Cornelis Mars, die met Cornelis Witse Schoon huwde en daaruit sproot Tryntje Cornelis Mars, die f 1229.432:11:8 ont ving. Dus ruim 1,2 millioen gulden. Uit het hu welijk van Claasje Jans Kok met Symon Claas zoon Verlaan sproot Lijsje Symon Verlaan, die weder met Jan Bakker huwde en haar huweiyk met Symon Jansz. Bakker gezegend zag. Zijn aandeel is verder recht in de familie opgedeeld, doch de buit van Truitje Comelis Schoon ging, na haar kinderloos afsterven, wederom terug naar den (uitgestorven) gemeenschappelijken voorvader en kwam zoo in vier deelen aan: Aaltje IJsbrants Voogt, IJsbrand Voogt, IJs- brandsz. Voogt en Trijntje IJsbrand Voogt. Dat waren dus in totaal zes erfgenamen en dan kwam nog de executeur testamentair, Comelis Koker, die in totaal f569,585:15:8 incasseerde. Ook voor hem dus een dik half millioen het ïykt wel de Mijdrechtzaak! en wat dan ten slotte de eenheden achter de dubbelepuntstee- kens voorstellen, dat is nooit recht duideiyk geworden. Op deze wijze is zorgvuldig uitgeknobbeld wat ieder toekwam en daarbij ingesloten bevindt zich tevens het tegoed op de Engelsche Bank, dat £28.000 aan contanten en in totaal £30.500 aan diverse effecten bedroeg. Dit tegoed is reeds op den 23sten October 1789 dus in het sterf jaar van de erflaatster opgevraagd en aan de rechthebbenden uitgekeerd, zoodat deze bron eveneens niet meer kan worden aangeboord. Zooals licht te begrypen valt, is het niet een voudig, deze zaken zoo nauwkeurig uit te plui zen. Doopboeken, kerkregisters en notarieele bescheiden moesten daarvoor worden omgespit: Dat verlangt hart voor de zaak en een enorme dosis speurzin, welke beide eigenschappen in den heer Jochem Westerveld werden aange troffen. Met ongeloofelyk geduld en dank zy uitgebreide nazcekingen, Waarbij hü vooral ge gevens vond in het Oud Reehteriyk Archief van Broek in Waterland, dat zich momenteel in het Rijks-Archief te Haarlem bevindt, is het hem gelukt, een geslachtslijst van de familie Pater samen te stellen. Een deel daarvan was in de vergaderzaal aanwezig. Dat vormde een vel pa pier ter grootte van een behoorlijken kamer wand, zoodat men zich wel kan indenken, wat het geheel is! En dan als allerdroevigst slot: er is geen cent meer te verdeelen! Alles wat zich in den boedel van Neeltje Pater bevond is precies volgens recht en wet aan de wettige erven gegaan. Er is geen enkel gegeven dat er op wyst, dat familieleden, die de overledene even „na" waren, voorbij zyn gepart en dat is dus het einde. De legende is legende geweest en nu tot kale werkelijkheid teruggebracht. De ledenvergadering in gebouw De Ruy ter was dan ook bedoeld als liquidatie- vergadering, ofschoon dit doel, wegens een te geringe opkomst, niet werd bereikt. Dat gebeurt over veertien dagen. De secretaris las zyn verslagen, de penningmeester, de heer A. Scheer kreeg onder dank décharge voor het door hem gevoerde beheer, terwijl de voorzitter, de heer J. Vroegop, het liquidatievoorstel verdedigde. Dit behelsde de vereeniging te ontbinden en de aan wezige kasmiddelen te besteden aan de publicatie van een brochure, waarin de uit komsten van het onderzoek zyn neergelegd. Deze brochure zal dan tevens versierd zijn met een beeltenis van haar, die alle moeite veroorzaakte: mevrouw Neeltje in hoogst eigen persoon, met Noordhollandsche kap compleet. De verzamelde bescheiden zullen dan in een archief worden neergelegd. Dit voorstel vond bestrijding door den heer Hottentot, die het beter achtte het aanwezige kasgeld te besteden om de vergaderde beschei den te la'ten legaliseeren, waartegen van be stuurszijde heftige bezwaren werden geopperd. Het was volgens het bestuur beter de vereeni ging behoorlijk te liquideeren en de gegevens aan het nageslacht na te laten dan de zaak te laten verloopen. En dan ten overvloede: wat had het voor zin, de bewijzen dat er niets te halen valt nog eens te laten legaliseeren? De oppositie van den heer Hottentot werd HOFimflAMCIM fijnste kwaliteit, per pond per groote flesch 80, per pond 33, i f i J per pond per groot blik25, Voor dee lig ste Kruidenier sbedr ij f in Nederland daarby door andere leden voor wantrouwen in het bestuur aangezien, zoodat de discussie een moment fel werd. Bij nadere discussie bleek dat echter niet zoo kwaad bedoeld en werd tevens het voorstel van het bestuur aanvaard. De heeren Pater en Westerveld kregen daarop nog den dank der vergadering en daarmee was de zaak de wereld uit. Over veertien dagen volgt nu nog de wettelijke executie van de ver eeniging en dan is het wachten op de ongetwy- feld interessante brochure van den heer Westerveld. Op den eersten November 1935 werd het eerste stukje van den specialen autoweg, die weldra de hoofdstad van het Rijk met de Residentie zal verbinden, voor het snel verkeer opengesteld, zoo schrijft ons de K.N.A.C. Voortdurend werden daarna zoowel van de Amsterdamsche zijde als van den Haag- schen kant stukjes aan den weg toegevoegd, maar het tempo der werkzaamheden deed het ergste vreezen voor de spoedige open stelling van den geheelen weg. Thans is dan het grootste gedeelte gereed. Men wacht met ongeduld op de openstel ling van de nog ontbrekende schakel: Post- brugVenneperdwarsweg. Alleen zyn automobilisten niet erg te spreken over de bovengrondsche kruisingen op het open gestelde gedeelte, welke evenals de bekende en gevreesde, ouderwetsche „ezelsbruggetjes" wer ken en waarover men bij een daar ter plaatse te verantwoorden snelheid met de vier wielen van den grond wipt, maar ook hiermee zal mis schien by het afmaken van de volgende via ducten worden rekening gehouden. By het aan leggen van nieuwe autowegen zullen deze be- AMSTERDAM HAARLEM BENflEBROEK HOOF SCHIPHOL HIUSGOM AALSMEER NHEIM TG EEST LEIDEN DEYL SPOORWEO-V/ADUCT VIADUCT WARMOND brug over ringvaart dubbele BRUG over hoofdvaart KXmSX DEZEN ZOMER GEREED zwaren stellig worden ondervangen, door niet meer den snelverkeersweg den secundairen weg te doen overbruggen, doch omgekeerd, zooals bij de kruising van dezen weg met den Warmon- derdamschen weg en de J. P. Heyelaan is ge schied, den secundairen weg over den snel verkeersweg heen te voeren. De speciale auto wegen mogen niet ondergeschikt worden ge maakt aan de belangen van secundairen en ter- tiairen wegenaanleg. Het gedeelte tusschen de Postbrug en den Venneperdwarsweg, ongeveer 14 K.M. lang, bevat niet minder dan veertien viaducten en bruggen, waaronder verscheidene van zeer groote afmetingen. Voorts moesten héél wat terreinmoeilykheden, voornamelyk tenge volge van de uiterst slappe bodemgesteldheid worden overwonnen. De slappe lagen werden zooveel mogelyk verwijderd of door zand- storting weggeperst, teneinde de latere na- zakking van den weg te beperken. Een vak ter lengte van 700 M. vorderde zelfs niet minder dan 400.000 M3. zand. By het wachten voor de spoorbaankruising bij Sassenheim vroeg de automobilist zich steeds maar af drie jaren lang wanneer er nu eens aan de spoorwegviaduct werd begonnen. Gelukkig werd einde van 1937 ook deze puzzle opgelost. Er kwam een begin en de aannemers van dit werk hebben er gang achter gezet! Tegen het einde van deze maand zullen waarschynlyk de spoorwegviaduct en ook de nog in uitvoering zynde brug over de Sassenh^imervaart, die beide geheel in gewapend beton worden uitgevoerd, gereed zijn. Ook de brug over de Zuideiyke Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, die een beweegbaar gedeelte krijgt ten behoeve van de scheepvaart, is nog in voorbereiding. Wanneer wordt nu de verbinding Am sterdam's Gravenhage voor het verkeer opengesteld? Een vasten datum kon de dienst van Waterstaat nog niet geven. De K.N.A.C. gelooft zich echter niet sterk te vergissen, als ze als haar vermoeden uitspreekt, dat Waterstaat dezen zomer wel eens voor een verrassing zou kunnen zorgen ter gelegen heid van het Internationale Wegencongres, dat van 19 Juni2 Juli te Scheveningen wordt gehouden. Men zal van heinde en verre gekomen wegendeskundigen toch niet een bezoek aan Amsterdam willen laten brengen langs den ouden weg over SassenheimLisseHaar lem, terwyl een Autostrada, op enkele détails na, klaar ligt! Wie zal zeggen, of dit Wegen congres niet een goeden invloed gehad heeft om ons eenige maanden eerder in staat te stellen het traject 's GravenhageAmster dam met eenige kilometers te bekorten? By het besluiten dezer bespreking, gewyd aan een grootsch opgezet werkplan van den Rijks waterstaat, dat millioenen kost,' moet de K.N.A.C. echter de verzuchting van het hart, dat de hoofdstad des Ryks zich aan het tot stand komen dezer snelverbinding met de Residentie wel héél weinig heeft laten gelegen liggen! In 1935 kwam het eerste gedeelte, eigenlijk een verbinding naar Amsterdams luchthaven, ge reed. De toestand van dezen invalsweg van Amsterdam spot met ieder begrip van veilig heid en verkeersordening. Ter plaatse, waar reeds de voorrangsweg een aanvang genomen heeft, wordt voor de met groote snelheid uit de richting 's Gravenhage naderende automobielen een uiterst gevaariy'ke situatie geschapen, doordat vlak achter elkaar twee oversteekplaatsen voor fietsrijders zijn aan gewezen. Het verdere gedeelte van de viaduct tot de eerste stedelijke huizenblokken spot met iedere beschrijving als invalsweg van de hoofd stad des Rijks. De toestand is nog dezelfde als een halve eeuw geleden! Langs het smalle, kronkelende boomenlaantje van den Sloterweg moeten auto mobielen, autobussen en vrachtwagens zich wringen om de stad binnen te rijden. Een paardenkarretje of een bakfiets is voldoende om het geheele verkeer tot een slakkengang te doemen. Zoo ziet Amsterdams Vroedschap thans de moderne snel-verbindingen tusschen hoofdstad en residentie, besluit de K.N.A.C. Naar wy vernemen, zullen de bij het Beleg- gingsfront aangesloten instellingen niet in schrijven op de 33% pCt. leening der gemeen te Haarlem, waarvan de inschrijving op Vrij dag a.s. iz opengesteld, aangezien het rende ment daarvan, zelfs indien de verhoogde rente in 1948 doorgaat, slechts 3.154 pCt. bedraagt, en de voorwaarden niet voldoen aan de ge stelde richtlijnen. ti Wij zijn in de gelegenheid geweest, ken nis te nemen van de hoogst belangrijke muziek-tentoonstelling „Gedenck-Klank", welke ter gelegenheid van het gouden ju bilé van het Concertgebouw gedurende de maand Mei in het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt gehouden. Alvorens de rondleiding aanving, sprak de voorzitter van de tentoonstellingscommissie, Herman van den Eerenbeemt, een woord van welkom tot de aanwezigen, waarbij hy een woord van dank richtte tot het gemeentebe stuur, voor de medewerking, en aan de leden der commissie, die zich de meeste moeite voor de totstandkoming van de tentoonstelling heb ben getroost: jhr. D. C. Röell en jhr. W. J. H. B. Sandberg. Dezen dank strekte spr. tevens uit tot de heeren M. H. Piothuis Jr. en H. L. C. Jaffé, aan wier yver en punctualiteit het te danken is, dat de uitgebreide en beschrijvende catalogus reeds vóór den aanvang beschik baar was. Daarna schetste spr. het doel van deze ten toonstelling, dat wy in drie deelen kunnen sa menvatten: ten eerste een uitvoerige documen tatie over den invloed van de muziek op de beeldende kunsten; ten tweede het vastleggen der verschillende perioden uit Nederlands mu ziekleven van den vroegsten tijd tot op heden in woord en beeld en tenslotte verduidelijking der beteekenis van de groote meesters der Toon kunst voor het publiek door middel van een artistiek waardevol portret en belangrijke ma nuscripten. In het bijzonder richtte dit laatste doel zich op dia musici, die met het Nederland- sche muziekleven betrekkingen onderhielden. De tentoonstelling is in chronologische volg orde ingericht. De eerste zaal geeft den vroeg sten, de laatste zaal den laatsten tijd en daar naar parallel loopt de catalogus. Met dien ver stande echter, dat deze, terwille van de détail studie, in acht hoofdstukken is onderverdeeld terwijl tenslotte nog een collectie geselecteerde afbeeldingen het besprokene verlucht. Uit de eerste afdeeling vermelden wij een Luiksch miniatuur uit de dertiende eeuw, een schilderytje met twee musiceerende engelen van Hans Memlinck uit de collectie Goudstikker en een handschrift met het strikt eenige portret van Okeghem. Uit den daarop volgenden tyd stammen een aantal prenten en enkele uiterst zeldzame muziekwerkjes, zooals de eerste uit gave van Sweelinck en de eerste uitgave van Orlandus Lassus. Uit de zeventiende eeuw volgt dan een groot aantal schilderijen en kost bare instrumenten. Onder de schilderyen wordt daarin de eereplaats bekleed door den, langen tyd aan Frans Hals toegeschreven „Luitspeler" uit het Rijksmuseum, die betrekkelyk kortelings als een werk van J. Leyster, leerling van Hals is herkend. Verder staan hier een paar prach tig bewaarde spinetten, terwyl verscheidene geschilderde klavierdeksels een beeld geven van de hooge kunstvaardigheid uit die dagen. Ver der is er nog een interessant portret van Swee linck, dat het Haagsch museum kortelings door ruiling verwierf. De vierde zaal bevat een aantal hoogst be langwekkende geschriften, zooals een manus cript van Huygens en den eersten druk van der Gedenck-klank. Daarbij komen een aantal por tretten van vooraanstaande musici uit dien tyd, alsmede enkele schilderyen, waarop musi ceerende gezelschappen zyn afgebeeld. Daar onder de „Bruiloft van Cana" van Jan Steen en een schilderij van J. M. Molenaar, waarop vier generaties van de familie van Loon Ruychaver zyn weergegeven. In die afdeeling pry ken verder verscheidene portretten door pieter de Hoogh, alsook het portret van An- thonis Verbeeck, stadsklokkenist van Amster dam, door B. van der Helst. Daarop volgt de meer recente historie. Hier vinden we het belangrijke schildery van De Lelie „De Opening van Felix Meritis". een por tret van Mozart op elf-jarigen leeftyd, een por tret van Chopin door Arie Scheffer, een portret van Liszt door de Hongaarsche regeering inge zonden en een ander portret van Liszt, afge staan door H.M. de Koningin en dat nog nooit werd geëxposeerd. Daarby komt een aantal in teressante handschriften en drukwerken en dan nog een uiterst zeldzaam voorwerp: een aan het bestuur van Felix Meritis aangeboden metronoom. Het laatste gedeelte behandelt onze generatie en de meesten van de daar afgebeelde perso nen zijn ons van de foto-pagina's der dagbladen volkomen bekend. Desondanks is het toch in teressant deze markante koppen door kunste naarshand in beeld gebracht te zien. Zoo zien we het portret van P. A. L. v. Ogtrop door The- rèse Schwartze, mr. R. van Rees, oud-voorzit ter van het Concertgebouw, door Toorop, de bekende schilderijen van de opening, door prof. N. van der Waay,*een serie bekende musici door P. Bobeldijk, een ets van Mahler en een ets van Muck, het jongste portret van dr. Willem Men gelberg door mevr. M. PayneBest van Rees caricaturen van Mengelberg door Raemakers, alsmede een kostelijke caricatuur van J. Braa- kensiek: „De pauze tydens het jubileum-con cert bij het 25-jarig bestaan van het Concert gebouw". Een kostbaar stuk scherts met frap pante portretten. Talryk zyn in deze afdeeling de herinneringsvoorwerpen en om niet te uit gebreid te worden, noemen we twee dingen: de collectie plaquettes van Alsbach en de lauwer krans, in April 1866 door zyn Amsterdamsche vereerders aan Frans Liszt aangeboden. Zoo is de tentoonstelling een levende docu mentaire van de Nederlandsche muziekgeschie denis, waarby de inrichters de volle bewonde ring verdienen, omdat zy er zoo voorbeeldig in zijn geslaagd, deze materie op voor ieder aan trekkelijke wijze te rangschikken. Een tentoonstelling die men om zich zeil niet te kort te doen niet inag overslaan! Het blykt maar al te vaak, dat jongemen- schen, die een slechte en een verwaarloosde opvoeding hebben genoten, tot daden komen, die streng moeten worden afgekeurd. Veel kwaad zou er voorkomen worden wan neer de ouders eens terdege op het doen en laten van hun kinderen zouden letten. Ware dit bij den 19-jarigen verdachte B. v. d. W. steeds het geval geweest, dan was hes misschien nooit zoover gekomen dat hy zich voor „meerdere misdrijven van verduistering van geld" voor den politierechter had te ver. antwoorden. Zoo moest hij dan voor 't Utrechtsch ge rechtelijk college verschijnen en bij oehande ling van het hem ten laste gelegde bieek dat hy zijn patroon tweemaal had benadeeld. De eerste verduistering betrof het achter houden van een tweetal doozen met gummi hakken. Aan een klant moest verdachte deze 2 doozen afgegeven, doch toen deze weigerde de doozen in ontvangst te nemen, werden zy niet meer aan den patroon teruggegeven, maar nam verdachte ze zelf in eigendom. Hierbij bleef het echter niet. Op 6 April beurde v. d. W. by een klant ƒ2.75 met het doel om dit bedrag aan zyn patroon af te dragen. Inplaats nu zulks zon der meer te doen, vertelde hy zijn werkgever dat hy geen geld gebeurd had en hield de 2.75 in eigen zak. De politierechter achtte het noodzakelyk dat verdachte een strenge leiding bij zijn opvoe ding kreeg. Verdachte merkte op, dat hij liever niet de gevangenis inging en verzocht om in een jeugd, kolonie te worden geplaatst. Getuige C. de H., verdachte's patroon, ver telde dat hij zyn aangeklaagden bediende al tijd met medelijden had behandeld. Hij was zelfs zoover gegaan hem voorschot en on- derkleeding te geven. In het begin' van den diensttijd had hy zich steeds goed gedragen Vervolgens werd het woord verleend aan den officier van justitie. Zijn eisch luidde 4 maan den gevangenisstraf met een proefty a van 3 jaar. De politierechter achtte hier sprake van een moeilijk geval. In het rapport over verdachte uitgebracht waren nog wel eenige lichtpunten aan te wijzen. Met den eisch van den ambte naar ging hij accoord, doch stelde bovendien als voorwaarde, dat verdachte geruimen tyd ln de jeugdkolonie Wilhelmina te Hoogeland moest verblijven. Politierechter: „En laat ik je nooit meer terugzien." Verdachte: „Nee, Edelachtbare". In de verdachtebank verscheen vervolgens een 26-jarige tuinier, die zich te verantwoor den had voor verduistering van een fiets. Dit heerschap had nauwelyks zyn 3 Jaren vryheidsberooving in Veenhuizen achter deD rug, of hij had zyn geweten wederom met eeD diefstal bezwaard. In Almelo leende hy een fiets voor 0.50 en karde er mee naar Amers foort. Voor een tientje wilde hy het vehikel aan een rywielhandelaar van de hand doen. Deze vertrouwde de zaak niet erg en liet dit tegenover verdachte blijken. Bang dat de koop niet zou doorgaan, zei verdachte: „Als je het niet vertrouwt, ga dan maar naar de politie.'- De rijwielhandelaar volgde dit advies letter lijk op en het gevolg was dat verdachte door de politie werd geverbaliseerd. De officier requireerde 3 maanden gevange nisstraf. In zyn pleidooi wees beklaagde's verdediger erop, dat hier geen sprake kon zyn van ver duistering, doch dat in de dagvaarding „poging tot verduistering" had moeten staan. Het mis drijf was immers niet voltooid geworden. De koop was immers niet gesloten en ergo kon verdachte geen verduistering ten laste worden gelegd. De politierechter was het met deze zlenswyze niet eens. Hy wees het pleidooi af door op te merken: „Op het moment dat verdachte zyn daad had gesteld, gedroeg hij zich als Keer en meester over de fiets." U toont geen berouw over uw daad te heb ben en het wordt hoog tyd dat u eens flink wordt aangepakt! Met deze woorden veroor deelde hy beklaagde conform den eisch. Een musicus te Utrecht was op 6 April naar Bilthoven verhuisd. In het door hem bewoonde huis had hij voor later trans port nog wat stoelen, pendules en andere kleine voorwerpen achtergelaten. Een 28-jarige schilder uit Utrecht was van dezen toestand op de hoogte en trok met een handkar naar het onbewoonde perceel toe, ten einde iets van zyn gading te vinden. Wat hem leek nam hy mede en bracht dit naar een op- kooper, die voor de voorwerpen 9 gaf. De politie kwam er achter en maakte tegen B. verbaal op. Voor dezen diefstal eischte de officier van justitie 6 maanden. Van de gelegenheid om zijn cliënt te verde digen, maakte pleiter ruim gebruik. Hy wees erop dat de gezinsomstandigheden tot de daaa geleid hadden. Door werkloosheid was verdachte in groote moeilijkheden geraakt en verkeerde in een radelooze en moedelooze stemming. Alles was door hem weer in orde gebracht. De meu bels en de overige voorwerpen waren voor ƒ9, welk bedrag hij met groote moeite byeen gekre gen, teruggekocht. Spr. verzocht om clementie. De houding van beklaagde tijdens de recht zitting getuigde van zeer veel berouw. Hy was erg onder den indruk van het proces. De politierechter wilde nog Iets meer van verdachte weten en deelde mede de zaak aan te houden tot 20 Mei e.k. o.a. a 2.— afm. 20/35 1.75 afm. 12/20 per 70 K.G. HARMENJANSWEG 67 A TELEFOON 16100 Naar aanleiding van hetgeen er in de pers werd gepubliceerd over het plan van Prof. Dr. Ir. Gelissen om, door middel van een algemeene, vrijwillige salaris- en loonsverlaging een aantal werkloozen weder in het genot van arbeid en een bescheiden inkomen te stellen, merk ik, zonder de feiten onder oogen te zien of door dezen maatregel de koopkrcht van het Neder landsche volk noemenswaard zal stijgen en of door deze goedkoope personeelsuitbreiding de overproductie der fabrieken e.d., meer dan zulks op het oogenblik reeds het geval is, zal worden opgevoerd, het volgende op. Vanaf eind 1933 tot Maart 1936 werden de Provinciale ambtenaren in Noordholland totaal zeven maal op hun salaris gekort; hierby dient men in het oog te houden, dat deze kortingen van Hoogerhand onder het motief „aanpassen" werden opgelegd, ofschoon de uitkomsten yan RIO DE JANEIRO, 11 Mei. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld dat de opstand is mislukt. Het nationale departement voor propaganda heeft per radio medegedeeld, dat er geen reden tot ongerustheid bestaat, daar de regeering den toestand meester is. De regeering deelt voorts mede, dat bet overal in het land rustig is. Deze eerste pogin? der fascisten met wapengeweld het bewind vab Vargas omver te werpen, heeft aanleiding ge geven tot gevechten, die eenige uren hebben geduurd. Emilio Valverde, een vooraanstaand leider der groenhemden, behoort tot degenen, die op het ministerie van Oorlog werd gearresteerd. D® groenhemden hebben eenige barakken in brand gestoken. Versehaidene personen werden gearresteerd- toen zy probeerden te vluchten. Twaalf andere werden gearresteerd in de buurt van het paleis van den president. In een officieel communiqué wordt medege deeld: Een bende gewapende groenhemden efl burgers, die de uniformen droegen van politie beambten en marine-officieren, heeft een P°* ging gedaan eenige openbare gebouwen, o.ib- het ministerie van Marine en het Guanabar- paleis te bezetten. De opstandelingen slaagden er in het minis terie van Marine in hun bezit te nemen, docb om vyf uur werd dit door militairen heroverd- Gemeld wordt, dat de opstand slechts drie eIi een half uur heeft geduurd. het financieel beleid der Provincie en o.a. dis van het beheer der Provinciale bedrijven, zeef gunstig waren en zijn. Als sluitsteen volgde toen nog in September 1936 de devaluatie, wat practisch voor ons eeij salarisverlaging beteekende van 5 tot 10 pet. Het uiteindelyk gevolg van een en ander is dan ook, dat zeer velen onder ons er slechts met groote moeite in slagen om met de tot een mini mum gedaalde inkomsten de door allerlei om standigheden steeds stijgende uitgaven te be strijden. Uit het bovenstaande moet u wel duidelijk blijken, dat wij in de laatste jaren voldoende veelal zelfs bovenmatig o.m. in de kosten ter bestrijding van de werkloosheid ons deel bij dragen, zoodat het niet aangaat thans, wederom met een beroep op het saamhoorigheidsgevoe'1 opnieuw een korting te ondergaan. Het is ons dan ook volstrekt onmogelijk eenige sympatic te toonen voor een dergelijk plan; wij wijzeP het daarom met beslistheid van de hand. Voof ons, Provinciale ambtenaren, kan op het oogeB' blik alleen sprake zijn van salarisverhooging, die dringend noodig is. M.i. dient men by plannen als het onderha vige allereerst een beroep te doen op het saam horigheidsgevoel" van dat deel der bevolkih?' hetwelk daartoe financieel wel in staat is eP voorts de vraag onder oogen te zien of de hui dige economie niet vervangen kan of moet wor den door een bedrijfsvoering, welke in meerder® mate dan nu is ingesteld op de behoeften der gemeenschap. Dan kunnen we spreken van saamhorig heidsgevoel met daadwerkelijke resultaten! Ambtenaaf' Geachte Redactie, Hiermede ben ik zoo vrij, bij U om inlichtingen te komen over het volgende: In de couranten is bekend gemaakt, dat Z. Koning Leopold van België de Peetvader aai zijn van Prinses Beatrix. Het peetschap wil toch zeggen, dat degels- die dit op zich neemt, zal toezien en zoo noodL maatregelen nemen, dat het petekind wordt op gevoed en zijn verdere leven leiden zal gehce volgens zijn geloof. Hoe kan nu, is mijn vraag' de katholieke Koning dit peetschap aanvaarde11 over een protestantsch kind? Dit peetvaderschaP houdt voor serieuze menschen toch meer in, da11 louter een ceremonie. Bovendien is het kath0' lieken nog verboden protestantsche kerkdiensten en godsdienstoefeningen bij te wonen. HoeW®^ ik natuurlijk toegeef, dat dit een speciaal geV® is en m.i. een protestantsche godsdienstoefening voor volwassen katholieken geen kwaad kan- U zoudt mij en met mij vele anderen zeef verplichten, indien U ons eenige opheldering kon geven hoe het met dit peetvaderschap v® België's Koning gesteld is. U bij voorbaat dankend, teeken ik, Hoogachtend, Mevr. M. de B- Antwoord der Redactie. De, overigens vp°® de hand liggende, bezwaren van de geachte in zendster zijn niet zoo ernstig als op het eerst® gezicht wel lijkt. Allereerst dient te worden °P' gemerkt, dat het hier niet gaat om den d°°p van een katholiek, zoodat hier de katholieke oV vattingen niet geldig zijn. Indien inzendst® meer bedoelt te vragen hoe een katholiek vors zooals Koning Leopold, er toe kon besluiten peetschap over Prinses Beatrix op zich te n®^ men, dan zouden wy haar willen doen opmeT" ken, dat het peetschap in dit geval, zooals WJ vele vorstelyke doopplechtigheden, geen enk religieus verband aangeeft, maar een politie karakter draagt. Het is een eerbetoon van H- M H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernh®r aan den koning van een naburig en bevrien land. Meer niet. Zooals inzendster waarschynm gelezen heeft zal ook de aartsbisschop Utrecht de doopplechtigheid bywonen. Ook vaP pet moet zuiver als een hoffelijkheid tegenover Vorstelijk Huis worden gezien en geenszins een deelnemen aan of betuiging van instemm1" met een protestantsche godsdienstplechtigb®1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 10