De doop van Prinses Beatrix De Japansche actie bij Amoy SOMS Opzienbarende arrestatie DOOPPLECHTIGHEID REISBUREAU LEO KORS Het nieuws van heden OUDE TRADITIE WEER HERVAT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 WOENSDAG 11 MEI 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21167 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-ED-ITfE, UITGEGEVEN DOOR D€ N.V. DRUKKERkJ D£ SPAARN'ESTAD HAARLEM 9 In de Groote of St. Jacobskerk werd een reeks van Vorsten kinderen gedoopt Intiem familiefeest Een korte route hermeende aanslag op Koning Carol eüo Iver van een inspecteur ging onverwachts af De datum 12 Mei Doopplechtigheid van Prinses Beatrix H. M. de Koningin begroet gasten aan het station Aankomst hooge gasten De nazi-beweging in Hongarije Minister Szell waarschuwt, dat hij op alles voorbereid is In de Waddenzee stortte Dinsdag een lesvliegtuig neer. Het vernielde vliegtuig op een zandbank Nog een vliegongeluk in Engeland Inzittende vlieger om het leven gekomen De mijnramp kostte 79 levens Hitier terug te Berlijn Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiimiiiiiji Wachtmeester van de Koninklijke Marechaussee uit Oss in arrest Geheel dorp door vuur bedreigd De Negus arriveert te Parijs Een felle aanval werd door de Japanners gedaan op het eilandje Amoy, waarna het gedeeltelijk door hun troepen werd bezet. De bedoeling der Japanners is Amoy tot troepenbasis te maken voor een groot offensief, dat in Zuid-China verwacht wordt. Hierboven een gezicht op de haven van Amoy Gladstone's keukenmeid overleden SMi Negen en zeventig mijnwerkers lieten bij de ontploffing in de Markhammijn in Derbyshire het leven. In spanning wachten familieleden voor den ingang van de mijn ANTI-JOODSCHE ACTIE Britsche en Amerikaansche oorlogsschepen onderweg Offensief in Zuid-China voorbereid Optreden van China's luchtmacht. Moeilijkheden bij de onteigening in Mexico H. K. H. PRINSES BEATRIX DONDERDAG 12 MEI A.S., NAAR DEN HAAG. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN ziet U van die leuke, moderne kamersIn 9 van de 10 gevallen komt dat effect, doordat een der aparte, mo derne behangsels toegepast werd uit de keur collectie: H. M. Bakker, Cen. Cronjéstraat 135, Telefoon 11657 Vertrouwd, vakkundig personeel beschikb. De gister geplaatste advertentie berust op een misverstand. Koning Leopold komt morgen Argentinië keert zich tegen de rassenleer NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Morgen, Donderdag 12 Mei, zal in de Groote of St. Jacobskerk te 's Gravenhage H. K. H. Prinses Bea trix ten doop worden gehouden. Aan vankelijk heeft het, zooals men zal Weten, in de bedoeling gelegen- die plechtigheid te doen plaats vinden in de Willemskerk. Niettegenstaande het feit, dat zoowel Koningin Wilhelmina als Prinses Juliana hier gedoopt wer den, is het toch begrijpelijk, dat de Groote- of Sint Jacobskerk, met de lange traditie, waarop zij bogen kan, tenslotte het pleit gewonnen heeft. Want een reeks van vorstenkinderen is hier ten doop gehouden. Temeer daar in ditzelfde bedehuis de huwe lijksinzegening van het Prinselijk Paar heeft plaats gevonden, kan men dit besluit begrijpen. Het eerste feit, in de geschiedenis genoemd, dat de abt van Egmond een dochter van Staaf Albrecht van Beyejen in de Groote of Jacobskerk ten doop houdt. Hierna volgt ftog een lange rij van vorstelijke personen. 1 Juli 1626 wordt daar gedoopt de prins var, °ranje, de latere Willem II, zoon van Prederik Jiendrik. Ook Willem IV en Willem V worden hier ten doop gehouden, evenals drie kinderen hit het huwelijk van den laatsten stadhouder. Een dezer drie kinderen was de latere Koning Willem I. Bij diens doopplechtig heid was de kerk schitterend versierd. Pompeus waren in niet mindere mate de statiekarossen, waarin het vorstelijk gezel- Schap zich van het Huis ten Bosch naar de Groenmarkt begaf. Een geweldige men- schenmassa omstuwde de koetsen, maar het dichtst stond de menigte opeengedrongen in de onmiddellijke omgeving van de kerk. Het was een grootsch en aangrijpend mo tent, toen de gelukkige Stadhouder Wil lem V aan het hoofd van het gezelschap de kerk betrad. -Zelf hield de Stadhouder zijn zoon ten doop. P®. Johan Munnikemolen, een zeer bekend geoloog uit die dagen, heeft de toespraak ^houden, terwijl zijn collega Pieter Nieuwland e eigenlijke doopplechtigheid verrichtte. Een twintigtal jaren later ontving deze ge dijde ruimte wederom een plechtigen stoet, pmaal voor het doopen van den zoon van jjoning Willem I. De plechtigheid verschilde j*"een in dit opzicht van de vorige, dat een °g grooter aantal vorstelijke personen en ttoriteiten door hun aanwezigheid het feest bister bijzette. VOor oen goed deel kwamen ve kosten der uitbundige feesten in de stad °or rekening van het Hof. Met dit vorstenkind wordt de traditie onder uiten, want de volgende telg uit het Huis Oranje Nassau aanschouwde in het bui- J^'and het levenslicht. Willem III, de eerste uit het huwelijk van koning Willem II b zijn gemalin van Russischen bloede, Anna aUlbwna, werd in Brussel, de stad van zijn ®boorte, ten doop gehouden, in de Nederduit se Protestantsche kerk, door Ds. Krieger. Nog eenmaal echter ziet de Groote Kerk 's Gravenhage een Oranjetelg binnen haar muren ten doop houden; dat was Prins Alexander, de jongere broeder van Koning Willem III, die in 1818, evenals Prinses Matrix, op Paleis Soestdijk werd geboren. Sindsdien speelden de doopplechtigneden n ons vorstenhuis zich af in de Willemskerk, l2aar, zooals gezegd, Koningin Wilhelmina den j October 1880 en Prinses Juliana den 5en 1909 den doop ontvingen, q Nu Prinses Beatrix in de Groote Kerk ge- tt--Nt zal worden, is hiermede een oude traditie ee>- hervat. Zooals de zaak thans wordt geregeld, zal s Gravenhage bij deze doopplechtigheid wel eeh heel ander karakter dragen, dan tij dens het huwelijk van onze Kroonprinses, ditmaal geen versieringen en een veel kor tte route korter zelfs dan bij de opening Vah het parlement doch anderzijds toch ^°k niet zoo kort mogelijk. Want al is het t^EKAREST, 10 Mei (Reuter). Tijdens de bn alÜkheden van den Roemeenschen nationa- 0 feestdag is er in de nabijheid van Koning W een schot gelost. Aanvankelijk dacht men een aanslag op den koning, doch een on- heeft uitgewezen, dat het schot zijr. Itlg aak vond in het feit, dat een in burger ge bijt, 'hspecteur van politie, die een revolver in hij T®k droeg, in het gedrang geraakte, waar- 0r °ngeluk de revolver afging De inspec- werd in zijn been gewond. dezen keer zooals men dat ook in het program heeft willen uitdrukken vooral een intieme familiegebeurtenis, toch moet men er rekening mee houden, dat velen het voorbij trekken van den stoet niet wil len missen. Vandaar waarschijnlijk, dat H. M. hierin aan het publliek heeft willen tegemoet komen. Daarom rijdt de stoet nu langs de volgende route: Paleisstraat, Oranjestraat, Parkstraat, Kneuterdijk, Plaats Buitenhof, Gravestraat en zoo naar de Groote of St. Jacobskerk. Bij deze kortere route hoort men echter niets van het bouwen van tribunes, zitplaatsen voor ramen zijn nog tegen betrekkelijk lagen prijs te krij gen en zelfs de Nederlandsche Spoorwegen, die tegenwoordig toch actief genoeg zijn om elk extra-vervoer aan te moedigen, hebben nog geen extra treinen aangekondigd. Wat natuur lijk verband houdt met de weinige vraag naar gezelschapsbiljetten op dien dag. Zoodoende zullen het waarschijnlijk voorna melijk Residentiebewoners zijn, die den doop- weg zullen omzoomen. De overigen zullen na tuurlijk van harte welkom zijn. doch plaats voor honderdduizenden is er nu eenmaal niet en vandaar dat bij deze plechtigheid de radio een zeer bijzondere rol te vervullen zal krijgen. De datum 12 Mei heeft reeds eerder in de geschiedenis van ons vorstenhuis een rol ge speeld. Op 12 Mei 1849 werd Koning Willem III gekroond. Nader is bepaald, zoo vernemen wij, dat de kamerheer, die aanwezig zal zijn aan de deur van de kerk ter ontvangst van Prinses Juliana en Prins Bernhard met Prinses Beatrix niet graaf Van Zuylen van Nyevelt zal zijn doch mr. R. ridder Pauw van Wieldrecht. Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg en de Hertogin zijn heden met den Berlijnschen nacht trein aangekomen en door H.M. de Koningin op het perron van het station Staatsspoor te Den Haag begroet. De trein had eenige minuten vertraging en reed om 10 minuten over 10 voor het eerste perron van het station voor. Toen de trein bijna tot stilstand was gekomen, gingen de deuren van de koninklijke wacht kamer open en betrad H.M. de Koningin het per ron. De Koningin was vergezeld van haar adju dant, kolonel De Jonge van Ellemeet en haar hofdame freule Van Heemstra. Hare Majesteit begroette de hertogin en hertog Adolf Friedrich zeer hartelijk. Na een kort oponthoud in de koninklijke wachtkamer, waar de óud-adjudant van Prins Hendrik, jhr. Laman Trip, ter begroe ting aanwezig was, reed de Koningin met haar gasten per auto naar het paleis Noordeinde. Op het perron en voor het stationsgebouw juichtte een talrijke schare de Koningin harte lijk toe, voor welke hulde Hare Majesteit glim lachend dankte. Prinses Alice van Groot-Brittannië is heden middag omstreeks 12 uur in de residentie aan gekomen en heeft het dejeuner met H. M. de Koningin in het paleis Noordeinde gebruikt. De Vorstin van ErbachSchönberg is reeds in Den Haag aangekomen, evenals de graaf en gravin Kotzebue. Prinses Armgard en Prins Aschwin worden in den loop van den dag in de residentie verwacht. Zij zullen per auto aankomen. BOEDAPEST, 10 Mei (Hong. Tel. Ag.). Tij dens de debatten over de kieswet in het Hon- gaarsche Hoogerhuis heeft de minister van Bin- nenlandsche Zaken, Szell, een verklaring afge legd, waarin hij o.m. zeide: ,,Het is betreurenswaardig, dat de gebeurte nissen der laatste jaren langs revolutionnairen weg in verschillende landen een afstompenden invloed hebben uitgeoefend op een gelukkig klein, maar gemakkelijk te beïnvloeden gedeelte van de Hongaarsche maatschappij. Zich verber gende achter het masker van een rechtsehe ex tremistische politiek wenschen deze elementen onrust te wekken bij de massa, en de bacillen der revolutie te verspreiden. De vaderlands lievende politici hebben zeker reeds begrepen, dat deze demagogische, anti-patriottische en egoïstische strekkingen de werkelijke rechtsehe politiek slechts kunnen neerhalen. Wijs overleg en vaderlandslievende moraal zullen weldra uit ons openbare leven deze schadelijke elementen en ziekteverspreiders uitroeien". De minister gaf de Kamer de verzekering, dat de regeering vastbesloten is op de meest ener gieke wijze iedere poging, die gericht is tegen de grondwet en de openbare orde, te onder drukken en straffen. Hij verklaarde, dat hij ab soluut is voorbereid op iedere gebeurlijkheid en voldoende kracht bezit. LONDEN, 10 Mei (D.N.B.). Nabij Kenly (Surrey) is een militair vliegtuig neergestort, waarbij de eenige inzittende om het leven is gekomen. In totaal hebben zich vandaag in Engeland vier vliegongelukken voorgedaan, waarbij acht man van de Britsche luchtmacht om het leven zijn gekomen. LONDEN 10 Mei (Havas). Volgens een nadere officieele mededeeling zijn bij de mijnramp in Derbyshire 79 menschen om het leven gekomen. Twee lijken zijn nog naar boven gebracht, terwijl vijf slachtof fers in de schacht liggen. BERLIJN, 10 Mei (D.N.B.) Te 22.45 uur is rijkskanselier Hitier aan het Lehrter-station te Berlijn aangekomen. De laatste 17 kilometer, van Wannsee af, had de trein gereden door een haag van fakkeldragers. Op het station werd Hitier begroet door alle hooge autoriteiten van staat, partij en leger, onder leiding van Goering, die een toespraak hield. De versiering der stad Berlijn overtrof den tooi bij vorige gelegenheden. VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, meest licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, waar- schijnlek nachtvorst, overdag iets zachter. §j Hoogste barometerstand 771.8 te Hannover S Laagste barometerstand 745.9 =E te Jan May en jH Zon op 4.14 - onder 7.40 - Licht op 8.10 S Maan op nam. 4.52 onder v.m. 2.39 Volle Maan 14 Mei eBk&i De militaire justitie heeft, naar uit 's Hertogenbosch gemeld wordt, ge arresteerd en naar het huis van bewa ring aldaar overgebracht den wacht meester van de Koninklijke Mare chaussee Van de W., thans in Ter- neuzen, vroeger in Oss. Wachtmeester Van de W. heeft in dertijd een groot aandeel gehad bij het onderzoek en tot klaarheid bren gen van verschillende misdrijven van de bekende Ossche bende en behoor de ook tot degenen, die door H. M. de Koningin voor hun verdiensten werden gedecoreerd. Reeds eerder waren er aanwijzingen tegen hem in gekomen bij de militaire justitie, doch deze konden niet tot een strafvervol ging leiden. Wel werd Van de W. toen overge plaatst naar Terneuzen. Thans zijn echter nieuwe gegevens in handen der justitie gekomen en deze hebben tot zijn arrestatie en in sluiting geleid. Naar wij nader vernemen, wordt de gearresteerde wachtmeester v. d. W. verdacht van het plegen van een zedendelict. KAUNAS, 10 Mei (D.N.B./A.N.P.). Te Polan- gen, de grootste Litausche Oostzee-badplaats, zijn meer dan veertig gebouwen door een grooten brand verwoest. De brand woedt nog steeds voort zoodat het geheele dorp door het vuur aangetast dreigt te worden. Nader wordt gemeld, dat de brand in Folan- gen tot laat in den middag heeft geduurd. Drie kwart van het plaatsje is in de asch gelegd. Vijftienhonderd personen zijn dakloos gewor den. De schade wordt volgens het Litausche tele- graafagentschap op meer dan 2 millioen lit ge raamd. PARIJS, 11 Mei (Havas) Keizer Haile Se> lassie is te Parijs aangekomen, op weg naar Genève, waar hij zich aan het hoofd zal stel len der Abessinische delegatie. Om 1 uur van middag zal de Negus zijn reis naar Genève voortzetten. Op 86-jarigen leeftijd is te Londen overleden Clara Jackson, die eens de keukenmeid is ge weest van Gladstone. In haar testament heeft zij bepaald, dat alle papieren, welke zij in haar woning heeft achtergelaten, ongelezen moeten worden verbrand, aangezien zij staatsgeheimen behelzen. De laatste dertig jaar neeft de vrouw in de grootste afzondering geleefd. Steeds was zij be vreesd, dat onbevoegden zich meester zouden maken van de „staatsgeheimen", welke, naar zij beweerde, Gladstone haar had toevertrouwd. Zij zag in iederen vreemdeling, welke haar huis naderde, een politieken spion. Zij heeft eens beweerd, dat zij Engeland zou kunnen verpletteren door de geheimen, welke zij wist, aan een buitenlandsche mogendheid te verkoopèn. De oude vrouw is om het leven gekomen ten gevolge van een val van een trap. De burgemeester van Weenen, Neubacher, heeft verordend, dat de Joodsche leerlingen van de lagere en middelbare scholen moeten worden afgezonderd van de arische scholieren en moe ten worden ondergebracht in eigen scholen. AMOY, 11 Mei. (Reuter). De Ameri kaansche kanonneerboot Asheville heeft zich te Amoy bij den Britschcn torpedojager Diana gevoegd. De Amerikaansche kruiser Marblehead, die van Manilla op weg was naar Hongkong heeft eveneens bevel gekre gen, zich naar Amoy te begeven. De Japansche autoriteiten hebben tot de te Amoy verblijvende buitenlanders de waarschu wlng gericht, dat anti-Japansche daden ernstig zullen worden bestraft. Vandaag bij het aanbreken van den dag kwa men weer direct de vliegtuigen in actie. Zij kruisten boven de stad en het eiland. De nacht heeft een betrekkelijk rustig verloop gehad. Te land wordt hevig gevochten. De verbinding tusschen Hongkong en het eiland Amoy is thans geheel verbroken. Volgens de schaars binnenkomende berichten schijnt het doel der inbezitneming van het eiland Amoy door de Japanners te zijn er een nieuwe basis te scheppen voor de landingstroepen, die noodig zijn voor het eerlang te ontketenen groote offensief in Zuid-China, Te Hongkong maakt men zich bezorgd over de groote Europeesche nederzetting op het eiland Koelagsoe, dat in de directe nabijheid van Amoy is gelegen. Men verwacht te Hongkong, dat de Britsche oorlogsschepen zich naar het eiland Koelagsoe zullen begeven om er de bui tenlanders te beschermen. Er bevinden zich op Amoy 250 Westerlingen, o.m. 80 Amerikanen. Volgens berichten uit Kanton is de gereorga niseerde Chineesche luchtmacht vandaag voor den eersten keer in Zuid-China tot actie over gegaan. Meer dan dertig nieuwe vliegtuigen ver trokken van een geheime basis. Vijf Japansche bommenwerpers, die boven Kanton vlogen, waren zeer verrast, toen zij plotseling zagen, dat deze Chineesche toestellen kwamen opzetten. Twee Japansche vliegtuigen zouden volgens de Chineezen zijn omlaaggescho- ten. Voorts wordt gemeld, dat Chineesche bom menwerpers een aanval hebben ondernomen op een aantal Japsnsche oorlogsbodems, die ter reede van Toengkawan ten anker lagen. Boven dien moeten de Chineesche vliegers groote schade hebben aangericht aan het Japansche vliegveld bij Tsoengsjan. MAC ALLEN (Texas) 11 Mei Generaal Nicolas Rodriguez, de uit Mexico uitgeweken leider der „goudhemden"-organisatie, heeft gis teren als zijn meening te kennen gegeven, dat de financieele moeilijkheden het hooggerechts hof van Mexico zouden nopen de onteigende bezittingen der petroleummaatschappijen aan Vertrek 's morgens 9 uur, GROOTE MARKT. Per persoon 75 cent retour HEEMSTEDE. BINNENWEG 161: VERTREK 9.15 EUR TELEFOON 28928. Fascistische elementen in Brazilië hebben ge poogd door een opstand het bewind van Vargas omver te werpen; de regeering is den toestand meester. Britsche en Amerikaansche oorlogsschepen op weg naar Amoy. Haile Selassie is op doorreis naar Genève te Parijs gearriveerd. Adres van rechtsgeleerden en professoren aan den Minister van Justitie betreffende de uitwij zingen van vreemdelingen. Een wetsontwerp is ingediend tot voorziening ten aanzien van terugvordering van crisisgelden. Wachtmeester van de Kon. Marechaussee, vroeger te Oss, thans te Terneuzen, gearres teerd en in het Huis van Bewaring te 's-Boseh ingesloten. O Naar wij vernemen, zal Z. M. de Koning der Belgen morgenochtend te ongeveer kwart over tien op het vliegveld Ypenburg arriveeren. De Koning en zijn gevolg zullen de reis van Brussel in drie vliegtuigen der Sabena maken. H. M. de Koningin en Prins Bernhard zullen op het vliegveld aanwezig zijn om den Koning welkom te heeten. Het vliegveld zal voor luchtverkeer van 9.30 tot 11 uur zijn gesloten. Des middags te ongeveer vier uur zal de Ko ning van Ypenburg vertrekken. haar buitenlandsche eigenaars terug te geven, boden. BUENOS AIRES, 11 Mei. (Havas). Een Dinsdag gepubliceerd presidentieel decreet regelt het onderwijs op de buitenlandsche scholen. Alle openbare en particuliere propaganda voor rassenleer of eenige politieke ideologie is ver-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1