De Abessynische kwestie uitgesteld M Defensie-uitgaven New-Yorksche Beurs HAILE SELASSIE OP WEG NAAR GENÈVE Japanners geland op Amoy HET VATIC AAN ZWIJGT MUZIEK BIJ DE K.R.O.- PLECHTIGHEID lS1i ««'ij WOENSDAG 11 MEI 1938 Britsch-Italiaansch accoord werd van verschillende zijden in den Volkenbondsraad toegejuicht Donderdag komt pas de Negus aan de beurt 1200 mariniers zouden het hart van het eiland bereikt hebben Geen antwoord op critiek van de ,JPopolo d'Italia" verwacht Onrust smeult in Tunis Winkeliers worden aangespoord te staken De Katholieke Kerk in Duitschland 36 procent van de bevolking Katholiek Versterking van de opbrengst van diverse belastingen Om het volksbestaan Nieuwe aanwinst voor Bouvigne Opleidingsschool voor dienstboden geopend ERNSTIGE VECHTPARTIJ IN EEN CAFÉ Man met een mes gestoken Vliegveld Medan in de K.L.M.- route Academische examens AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 10 Mei Jonge katholieke componisten benutten hun kans Het feestconcert Bij opening bevredigend met levendigen handeldaarna lie pen de noteeringen langzaam terug WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT VERKORTE BALANS Van De Nederlandsche Bank A A. Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" y GENèVE, 10 Nlei (Reuter). De middag bijeenkomst van den Volkenbondsraad, ■waarin de kwestie der erkenning van de verovering van Abessynië door Italië aan de orde zou komen, wordt verdaagd. In de ochtendbijeenkomst van den Raad heeft Wellington Koo, de Chfneesche vertegenwoor diger, een groote redevoering gehouden, waarin hij aandrong op de toepassing van de bepa lingen van het Volkenbondshandvest en de na koming der resolutie van de Assemblée. Door concrete maatregelen moet volgens Wellington Koo een einde worden gemaakt aan de Japan- sche agressie met al haar verschrikkingen en wreedheden. Na Lord Halifax sprak Georges Bonnet, die verklaarde, dat de Fransche regeering zich ge lukkig prijst met de sluiting der Britsch-Italiaan- sche overeenkomst. De Fransche regeering heeft zelf onderhandelingen met Rome aangeknoopt. Indien deze onderhandelingen in de naaste toekomst tot een gunstig resultaat leiden, zal de zaak des vredes ten zeerste gediend zijn. Comnen, de Roèmeensche minister van Bui- tenlandsche Zaken, die sprak namens den Bal- kanbond en de Kleine Entente, de Langenhove (België), Komarnicki (Polen) en Litwinof, ver klaarden allen in de Britsch-Italiaansche over eenkomst een bijdrage te zien tot de consolidatie van den vrede. In de geheime zitting van den Volkenbonds raad is hedenmiddag besloten, dat morgen ochtend de uiteenzettingen aangehoord zullen worden van den Zwitserschen gedelegeerde over het verzoek van de Zwitsersche regeering, strek kende tot erkenning van de integrale Zwitser sche neutraliteit. Wanneer de Chileensche ver tegenwoordiger, Edwards, daarmede aocoord gaat, zal de Raad morgen zijn uiteenzettingen aanhooren betreffende de Chileensche voorstellen tot hervorming van het handvest en de univer saliteit van den Volkenbond. Morgenmiddag zal de raad een begin maken met de behandeling van het beroep der Spaansche regeering, waar bij Del Vayo een uiteenzetting zal geven. Tenslotte zal de Raad Donderdag de Abes synische kwestie ter hand nemen. De Abes synische legatie te Londen heeft heden avond medegedeeld, dat Haile Selassie on derweg is naar Genève, teneinde zich aan te sluiten bij de Abessynische vertegenwoor digers in de vergadering van den Volken bondsraad. Naar verluidt zal de Negus persoonlijk het woord voeren in den Volkenbondsraad, wan neer Lord Halifax de besprekingen over het Abessynische vraagstuk in de vergadering van Donderdag a.s. zal hebben geopend. De Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Alvarez del Vayo, heeft officieel aan het secretariaat van den volkenbond den tekst doen toekomen van de „oorlogsdoeleinden" der Spaansche regeering, zooals die kortelings uit eengezet zyn door Negrin. SJANGHAI, 10 Mei. (Havas). Uit Amoy wordt vernomen, dat, na het bombardement der stad door verscheidene Japansche oor logsschepen, de Japanners een troepenaf- deeling hebben ontscheept op het Noorde- lyk deel van het eiland te Fotkien. Het Chineesche garnizoen heeft tegen aanvallen gedaan. Niettemin zouden twee groepen Japansche mariniers, ter sterkte van 1200 man, het hart van het eiland hebben bereikt. In de buitenlandsche concessie op het eilandje Koelangsoe, dat niet direct bedreigd wordt, is het kalm. Tijdens de gevechten op Amoy hebben de Chineezen, naar zij melden, ruim 100 Japan ners gedood en 75 gevangen genomen. Vanavond is een handgranaat geworpen van het dak van een warenhuis aan de Nanking Road, te Sjanghai, tengevolge waarvan zeven Chineezen gewond werden. De internationale politie en Britsche militairen zetten de wijk af en stelden een onderzoek in, dat evenwel geen resultaat opleverde. VATICAANSTAD, 10 Mei (Havas). In kerkelijke kringen doet men alsof men geen waarde hecht aan de critiek van de „Po- polo d'Italia" op de woorden van Z.H. den Paus, waarin Hij doelde op het hakenkruis, dat Rome had opgericht op den feestdag van het Heilig Kruis. De kroniekschrijver van het fascistische or gaan heeft geschreven, dat, wanneer men open hartig moest zijn, „men den Vader van ons, Katholieken, zou willen zeggen, dat het op het oogenblik zeer gevaarlijk is te spreken van het Kruis van Christus en het te gebruiken als een wapen, om zich vervolgens terug te vinden in de dreigende en sardonische gelederen van vrij metselaars en bolsjewisten, terwijl men zelfs de zweep, waarmede men ze uit den tempel drijft, niet meer in de hand heeft, doch alleen is, wan hopig alleen, om te bidden." In hooge kerkelyke kringen gelooft men zelfs, dat deze polemiek geen reactie zal verwekken. Men verwacht, dat de H. Stoel, welke by het bezoek van Hitier voorbygegaan werd, zyn hou ding niet zal wijzigen. TUNIS, 10 Mei (Havas). In den afgeloopen nacht hebben onbekenden te Tunis biljetten aangeplakt, waarin de winkeliers werden aan gespoord van vandaag tot Vrijdag te staken. De militaire autoriteiten lieten onmiddellijk de plakkaten verwijderen en deelden den winkeliers mede, dat hij, die zou staken, vervolgd zou wor den. In de stad is alles kalm. Volgens een statistiek in een Duitseh kerke lijk orgaan zyn er in Duitschland 27 millioen Katholieken en 41 millioen Evangelischen; uit gedrukt in procenten 36 en 54 procent. De ove rige 10 pet. der bevolking maakt deel uit van andere kerken of godsdiensten. Door de inlij ving van Oostenrijk is het aantal Katholieken, dat eerst 21 millioen telde, met 6 millioen toe genomen. In totaal heeft Duitschland thans acht aartsbisdommen en 22 bisdommen. Aan het vot>rloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende tijdelijke voorziening tot versterking van de opbrengst van de inkomstenbelasting en van de dividend en tantièmebelasting tot gedeeltelijke dekking van uitgaven voor de defensie wordt het vol gende ontleend: Al werden van verschillende zijden bedenkin gen uitgesproken, zoo bleek men toch schier al gemeen van oordeel, dat, waar de Kamer de maatregelen, ter gedeeltelyke dekking van wel ker kosten de thans te treffen voorzieningen zullen strekken, heeft goedgekeurd, aan aan vaarding van dit ontwerp van wet bezwaarlijk zou zijn te ontkomen. Betreurd werd, dat de regeering naast het defensieplan, waarvan de uitvoering naar hare eigen schatting in de jaren 1938 tot 1942 ach tereenvolgens 34,8, 44,8, 52, 60 en 62,1 milliben zal beloopen, ook thans nog geen meer omvat tend dekkingsplan heeft kunnen stellen. Verscheidene leden wezen in verband met dit feit op het standpunt der regeering, dat het in zake de defensie gaat om voorzieningen, welke ongeacht de mogelijkheden van dekking der kosten, moeten worden getroffen, wijl ons zelfstandig volksbestaan hierbij nauw is betrok ken. Zy achtten de consequentie van deze ziens wijze van verstrekkenden aard. Dit verband met de handhaving der zelfstandigheid van ons volksbestaan is toch, aldus deze leden, niet al leen aanwezig, wanneer sprake is van een krach tig militair verdedigingsapparaat, doch ten minste in gelijke mate, wanneer van het schep pen van werkgelegenheid voor het groote leger van werkloozen de reden is. Derhalve mag de re geering worden gevraagd, of zij evenzeer bereid is ten bate van de werkloosheidsbestrijding te doen hetgeen noodig is, zonder zich, geiyk ten aanzien van de defensie-uitgaven, voorloopig al te zeer met de mogeiyke financieele gevolgen bezig te houden. Andere leden merkten op, dat, aangezien er gedurende de laatste regeeringsperioden een grobte athterstand is ontstaan ten aanzien van onze personeele en materieele strijdkrachten, het herstel van dien achterstand in de tegen woordige tijdsomstandigheden voor alles noo dig is en derhalve de uitgaven voor de defensie boven alle andere uitgaven moeten praeva- leeren. Voorts meenden zij en tal van leden sloten zich hierby aan bereids te moeten waarschu wen tegen eene, zij het ook matige, verhooging der personeele belasting. Deze belasting drukt nu reeds zwaar op groote groepen der bevol king, vooral tengevolge van de vaak 200 en meer bedragende opcenten. In het algemeen, zoo zeiden deze leden nog, dient zoo min mogelijk tot verhooging van opcenten op bestaande belastingen te worden overgegaan, aangezien deze leidt tot versterkte onrechtvaardigheid in den belastingdruk. Wat de omzetbelasting betreft, verklaarden deze leden ook tegen verhooging hiervan ern stig bezwaar te hebben, wyl zy vreesden, dat het bedrijfsleven daardoor te zeer zou worden geschaad. In het algemeen, zoo werd van andere zyde opgemerkt, moet het voor de economische op leving van ons volk in hooge mate onwensche- lyk, ja, verderfelijk worden geacht, verdere ver hooging en uitbreiding van de thans reeds zoo zwaar drukkende belastingen in te voeren. Veel meer moet worden gezocht, om de noodige mid delen voor de defensie te verkrijgen in de rich ting van bezuiniging op andere uitgaven van het ryk. Van eenen ernstigen bezuinigingswii der regeering was dezen leden tot nu toe niet voldoende gebleken. Naast deze bezuiniging zou een aanzienlijk bedrag kunnen worden verkregen, door de uit gifte eener rentelooze nationale defensie-pre- mieleening, waarbij ook kleine coupures van b.v. f 10.zouden moeten worden beschikbaar ge steld. Hiertegen werd door weer andere leden op gemerkt, dat zulk een leening op een kansspel zou gelijken, waarbij door minder draagkrach tige personen obligaties zouden worden geno men met het oog op eene te verwachten premie hetgeen hun niet gewenscht scheen. Sommige leden zagen als wenschelijk middel tot verdere dekking van uitgaven een fiscale verhooging van het tarief van inkomende rechten en gaven mede in over weging een radio-belasting, een koffiebelas- ting en een belasting op snoepgoed, als gebakjes en ijswafelen. Met het denkbeeld eener koffiebelasting stemden verscheidene leden in. Uit tal van andere landen dan Indië wordt koffie in ons land ingevoerd, en vaak ook uit lan den, waar slechts een geringe invoer uit Nederland er tegenover staat. Eenige leden zouden gaarne vernemen, of het niet in de bedoeling der regeering ligt de kos ten van den achterstand in onze bewapening ad f 175.000.000 te vinden door een geldleening en, indien ja ,of die leening spoedig kan worden tegemoet gezien. Andere leden achtten de uitschrijving ge wenscht van eene rentelooze leening of een lee ning tegen zeer lage rente, b.v. Van weer andere zijde werd sterk betwijfeld of zoodanige leeningen zouden slagen. Te Ginneken is Dinsdag de opleidings school vcor dienstboden officieel geopend. Nadat de bisschop van Breda, Z. H. Exc Mgr. P. Hopmans, het gebouw plechtig had ingezegend, heeft de minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, de nieuwe aanwinst van de Bouvignestichting geopend. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door de burgemeesters van Breda en Ginneken, on derscheidenlijk de heeren B. W. Th. van Slobbe en Jhr. mr. Th. E. Serraris. Alvorens de minister het woord kreeg, hield de directeur van de Bouvignestichting" prof. F. Frencken, een herdenkingsrede. Spr. gaf een overzicht van de historische ontwikkeling der stichting, waarbij hij den nadruk legde op haar werken en streven, welke o.m. ten doel hebben de vorming van goede moeders, vooral in zedelijk en godsdienstig opzicht. Hierna sprak minister Romme. Spr. her dacht met dankbaarheid het werk van „Bou vigne". Hy ging hierbij terug tot voor vijf jaar, toen de stichting dit mooie werk is begon nen. Spr. bracht dank aan den pionier van dit werk prof. Frencken en memoreerde de prach tige en succesvolle samenwerking tusschen t departement en de stichting. Nadat de minister de kampvlag had gehe schen spraken nog de bisschop van Breda, de burgemeester van Ginneken, de directeur van de K. J. V. in het bisdom Roermond, de heer Meyer de Vries, referendaris van het departe ment van Sociale Zaken en tenslotte nog de heer Kip, lid van Gedeputeerde Staten van Noordbrabant. Mgr. Hopmans beklemtoonde, dat de ge huwde vrouw en het ongehuwde meisje zoo spoedig mogelyk uit te fabrieken verwijderd moeten worden, omdat in dat ruwe milieu het schoons, dat de vrouw bezit, zoo gemak kelijk verloren gaat. Prof. Frencken heeft de sprekers voor hun waardeerende woorden dank gezegd. Na de plechtigheid vereenigden de genoo- digdn zich aan een Brabantsche koffietafel. Dinsdagmiddag om vyf uur heeft de 44- jarige B. A. by een vechtpartij in een café aan de Gelkingestraat te Groningen den 25- jarigen J. K. eenige messteken toegebracht. K. werd aan den hals en de wang gewond. De aanleiding van de handtastelijkheden moet worden gezocht in een kleine woorden wisseling. Beide mannen verkeerden onder in vloed van sterken drank. De getroffene is naar het academisch zie kenhuis te Groningen vervoerd. De dader is in arrest gesteld. Volgens een Aneta-bericht uit Medan zou het vliegveld aldaar 14 dezer weer worden aange daan door de vliegtuigen op de Indië-iyn. Naar de K.L.M. mededeelt, zal dit eerst 21 Mei geschieden. Op dien datum zullen 't vlieg tuig uit Amsterdam naar Batavia en dat van Batavia naar Amsterdam op het vliegveld landen. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift de heer J. H. Gaa- renstroom geb. te Eindhoven. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Philips Anaconda U. S. Steel Rep. Steel Kennecott New York Central South. Pacific 283—2831/4 217/3—22% 34l/4—34 5/16 iiy8 26% 10% 10% Van 4.305 uur Kon. Olie 323% Anaconda 21%2113/16 Balt. en Ohio 5—51/16 In opdracht van den K.R.O. schreven drie jonge katholieken ieder een compositie, welke by de feestelijke ingebruikneming van de stu dio's haar eerste uitvoeringen beleefden. In den namiddag waren aan de beurt de sym- phbnieën van Jaap van Ginneken en van Wou ter Paap, die ieder voor zich een ongeveer ge lijke kamermuziek-bezetting eischten, 's avonds volgde het werk voor koor en orkest van Ma- rius Monnikendam. Van zijn opdracht heeft van Ginneken zich op een geheel andere manier gekweten dan Paap; de een heeft zich overgegeven aan wat de muze, de aandrang-ztinder-meer hem dic teerde, de ander heeft zich nauwlettend reken schap gegeven van hetgeen in deze omstandig heden de muziek moest „doen". Vandaar de uiteenloopende gestalten, die de werken binnen het kader der bezetting kregen, vandaar ook de zeer uiteenloopende indrukken die de luiste raar bij het aanhooren moest gewaar worden, den. In zijn eerste symphonie ging de Amsterdam mer terstond de moeilijkste en zwaarste moge lijkheden te lijf, maar hij vergat klaarblijkelijk, dat muziekminnend Nederland zich nog al te onzeker voelt bij de moderne stijltendenzen, de atonale strevingen en dat bovendien de moei lijkheden aan de door vele jongeren toegepaste techniek verre van overwonnen zijn. Ook Van Ginneken heeft ze niet onder de knie ge kregen. Het zou oneerlijk zijn de symphonie daarom als een mislukking te doodverven: ze heeft in tegendeel van onbetwistbaar talent getuigende kwaliteiten. Maar wat voor den componist wel licht eerlijke, spontane en concrete vormen had, bleef voor den luisteraar een te donker mengel moes, een te onbegrijpelijk abracadabra. Het divertimento van Paap daarentegen greep naar de beproefde middelen, met voor bedachten rade, teneinde den luisteraar ook te kunnen vangen in zijn speelsche muzikanterie. En hij slaagde daarin zonder meer. De melo dieën spreken vt>or zich, ze loopen, ze vallen direct op als ze terugkeeren in hun eigen vorm of gevarieerd. Paap houdt het oude schema vast, probeert er nu niet mee te experimentee ren, en zoo komt het, dat het prachtig scherzo met zijn speelsch „referin" een zonnigen lach achterlaat als de microphobn wordt afgezet. De instrumentatie, waarover Paap zich groo- ter zorgen maakte, had hij radiophonisch wel zeer gelukkig opgelost door de partyen dikwijls solistisch te laten optreden. ZOo zelfs, dat men by het aanhooren niet zelden een verjongden Haydn meende te hooren. H. Des avonds waren de vele medewerkers van den K.R.O. te gast in de groote studio voor het feestconcert, dat gegeven werd door het Rot- terdamsch Philharmonisch Orkest en de sa menwerkende K.R.O.-orkesten. Het programma dat werd aangeboden, be stond voor de helft uit „zware" en voor de helft uit „lichte" muziek, een verdeeling die, met het oog op de eischen der luisteraars, wel rai- son zal hebben. Als Eduard Flipse den dirigeerstoel bestijgt kan men zich overtuigd houden, wat substan tieels te zullen hooren. Hy is een dirigent van het type, dat niet met Pult-virtuozendom te maken heeft: kantig en bij-de-zaak in zijn ge baar, zijn aandacht gericht op de partituui zooals-zij-er-ligt, en op niets anders. De uit voering van Beethoven's ouverture „Zur Weibe des Hauses" werd dan ook een fraaie presta tie, helder van omtrek, kernachtig van expres sie. Dat hij leerling is van Evert Comelis, ver loochent zich niet in zijn houding en zyn men taliteit. Deze ouverture gaf al direct uitstekend ge legenheid om de acoustiek van de groote ge hoorzaal te beoordeelen. Deze is uitstekend voor het doel, dat zy te dienen heeft: studio te we zen. Voor een concertzaal stelt men andere eischen, daar dient de acoustiek minder direct en droog te zijn, maar voor de keuken van microfoon en loudspreker leek ons de klank werking ideaal. Daarna kwam de hoofdschotel van het pro gramma, de hymne „Sint Christophoor" van Marius Monnikendam, gecomponeerd op een tekst van Anton van Duinkerken. Er is ovei gelegenheidswerken nogal eens geschreven in den laatsten tijd, nu het weer gebruik wordt om „opdrachten" te geven aan serieuze kunste naars. Het eenige criterium dat bij de beoor deeling der aldus ontstane werken gelden mag is dit: wist de kunstenaar zich met zijn on derwerp te vereenzelvigen? Bij de hymne, die wij hier kregen te hooren, was dat zeker het geval, al is het gedicht van Van Duinkerken (dat hier en daar vaag aan Verwey doet den ken) dan niet tot zijn beste, meest levendige werk te rekenen. Marius Monnikendam heeft het zich niet makkelijk gemaakt, in deze compositie. Het werk is meer een complete symphonie („mit unterlegten Text") dan een koor-compositie, het is grootsch opgezet, zonder illustratieve schildering van het gebeuren, en houdt overal vol een „centrale" visie op het hoofdmotief: de heilige, die door het zwalpende water waadt, Waar het koor optreedt, heeft dit bijna de functie van orkeststemmen. Er zijn tal van pas sages in, waarin Monnikendam bewijst een uit stekend beheerscher te zyn van klassieke mu ziekvormen, waarvan de meest opvallende zyn de Chaconne, die het Adagio vormt en de in breede contouren opgezette slot-fuga. De in strumentatie en de harmoniek zijn echter door gaans zeer persoonlijk (invloed van Strawinsky in de koperbehandeling) en evoceeren tal van treffende, dramatische stemmingen. Talent voor een dramatischen opbouw, dat is wel de hoofdindruk dien men krijgt. Minder sterk lijkt het lyrische element, het vermogen om een onbevangen melodie op te zetten en vol te hou den. Toch een imposant werk, dat van zyn ge legenheidskarakter volstrekt geen hinder on dervond! De hymne werd goed ontvangen door een enthousiast publiek. Pierre Reinards bleek er op geblokt te hebben en de uitvoering dooi het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest was voortreffelijk, waarlijk de gunstigste auditie, die de componist zich wenschen kon. Componist en uitvoerenden werden met warmte toege juicht, de dichter was niet aanwezig wegens verblijf in het buitenland. Een beoordeeling van het concert van amu sementsmuziek na de pauze ligt minder op ons terrein. Het werd echter door de samenwer kende K.R.O.-orchesten onder leiding van Ma- rinus van 't Woud met brio verzorgd. Een uit stekende sopraan, Hanna Schwarz, en een te nor van het geliefde, „stralende" type luister den het op en behaalden een éclatant succes. E. eer dan ooit eischt de tijd van ons edelmoedigheid. Bedenk, dat God zich in edelmoedigheid niet laat overtreffen. NEW YORK, 10 Mei. (Part.) De snelle en vrij sterke stijging v^n gisteren in aanmerking genomen, kon de houding van de effectenbeurs heden bij opening zeer bevredigend worden ge noemd, want niettegenstaande deze stijging winstnemingen uitlokte en er ook heden weei geen stimuleerend nieuws uit het bedrijfsleven voorhanden was, opende de markt goed prijs houdend, zij het eenigszins onregelmatig. De koersverliezen en verbeteringen, die ongeveer gelijkelijk verdeeld waren, bleven tot fracties van 1 punt bepaald. De handel was echter al direct van levendigen aard en er ging aanzien lijk meer om dan in de eerste uren van de vorige beursdagen. Tot op zekere hoogte heeft wellicht de vaste stemming voor Amerikaan sche fondsen op de Europeesche beurzen tot den goeden weerstand, die de beurs bood, bij gedragen. Een gunstig verschijnsel was, dat evenals op de vorige dagen de handel vermin derde, wanneer de koersen een neiging tot te- rugloopen aan den dag legden, terwijl bij iedere verbetering de handel toenam. Het is niet uit gesloten, dat reeds vooriritgeloopen wordt op een verwachte verbetering van het bedrijfs- even in den herfst, waarbij men dan van mee ning schijnt te zyn, dat de ongunstige situatie reeds voldoende in de koersen is verdiscon teerd. Ook de enorme overvloed aan niet-ge investeerde middelen, recentelijk nog vergroot en in de toekomst nog verder te stijgen door de uitgavenpolitiek der regeering, kan hierop van invloed zijn. Hoe het zij, de ongunstige re sultatencijfers over het eerste kwartaal en de zekerheid, dat deze over het tweede kwartaal weinig beter zullen zijn, schijnen weinig uit werking meer te hebben. Na de eerste trans acties was het koersverloop hoogst onregel matig, doch over het algemeen kwam er noch in het eerste noch in het tweede uur veel ver andering, niettegenstaande de handel tamelijk druk bleef. In het eerste uur werden 290.000 shares afgedaan en in het tweede uur 300.000 shares. Daarna echter was het aanbod iets sterker en liepen de koersen in meerderheid wat terug, zoodat vrijwel algemeen beperkte ver liezen ten opzichte van gisteren waren te re gistreeren. Een uitzondering hierop vormden vliegtuig- en rubberfondsen, alsmede aandeelen A.TJ.T. De koersteruggang zette tot het einde van den beurshandel door, waarbij de omzetten eenigszins inkrompen. In langzaam tempo lie pen de noteeringen zoo goed als over de ge heele linie terug, zoodat het slot in gemakke lijke houding op ongeveer het laagste punt van den dag terecht kwam. De vaste stemming op de obligatiemarkt hield het groote aanbod echter eenigszins tegen, terwijl ook de minder gunstige berichten minder invloed uitoefenden dan korten tijd geleden. Eenige uitzonderingen vielen hier en daar te bespeuren. Zoo konden Cities Service geleidelijk aan 1 punt monteeren terwijl van de aandeelen in telegraafmaat- schappijen Amér. Tel. Tel. VA punt winst wisten te boeken. Rubbers waren meerendeels prijshoudend, hoewel Goodyear fractioneel la ger afkwam. Public-utilities en chemische waarden waren verdeeld. Hoewel bij eerstge noemde de voor- of nadeelige verschillen tot een minimum beperkt bleven, en voor Allied Chemical wat hooger koers tot stand kwam, moesten Du Pont zich een verlies getroosten van 3% dollar. Van de aandeelen in fabrieken van electrische apparaten zakten Westinghouse 2 dollar in. Staalwaarden werden in minder gunstigen zin beïnvloed door de teleurstellende afleveringen van de U. S. Steel in de maand April, die de laagste zijn sinds 1933, terwijl automobielwaarden in nadeeligen zin werden beïnvloed in verband met de geringe vraag naar nieuwe wagens. De courante waarden kwamen 1 a VA punt lager te liggen. De prijs verlaging van stookolie en dieselolie met 10 dollarcents per vat door de Standard Oil ct Cal. veroorzaakte een koersteruggang voor de meeste petroleumwaarden, die voor Texas Corp. bijna V/3 dollar bedroeg. Mijnen, koper- waarde#, sporen en warenhuisfondsen verkeer den tot 15/8 punt in reactie. Luchtvaartfond sen, equipmentshares, kunstzijde-aandeelen en tabakken waren aan den luien kant. De omzet ten bedroegen in totaal 1.040.000 shares. Slotkoersen Mei 10 9 1 Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry Amer. Rolling Mills Am. Smelt. Ref. Am TeL Tel. A n. Tobacco B. Am Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Stee) Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock IsL Crysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5% Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester ntern. Nickel intern. Tel. TeL Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nut. City Bank t. Dairy Prod. New York Centra) North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. Leather U. Rubber U. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building Gedaan en laten, f 5 ex dividend. ex -h nieuwe aandeelen 150 149V4 148 88% 88% 88 18% 191/4 27% 16% 171/4 167/g 39 40% 39 133 131 131 7lVé 72§ 97/a 10% 9% 28% 29% 28% 29% 31 287/g 61/4 6 57/g 48 49 48 6% 6Va 6% 79 82 81 30 30% 30 29% 29% 29% 447/8 46V4 443/g 11% 10% lOVs 25% 263/g 251/8 28 29 287/g 31 31 30% 26% 267/g 26% llVs 11% lOVs 477/8 48Vs 47% 104 107% 103% 151 152 150% 8% 83/4 8 357/g 363/4 35% 3!% 32% 32 19% 19% 19% 6% 6% 6% 9 9% 87/g 58% 60% 58% 471/8 47% 47% 8% 8% 8% 34% 36% 35% 1 11/8 1 17/8 1% 1% 32 33 V4 33 24 24 24 13 13% 131/4 13% 14 131/4 20% 213/g 13% 147 145 f 147 17 173/g 16% 33% 347/8 35% 46% 46% 45% 31 317/g 31 6Va 63/g 6% 58% 60Ve§ 60 13% 13% 133/g 13% 13% 14% 13% 13% 12% 8Vs 8% 7% 7% 73/8 49% 49% 491/8 131/8 13% 13% 67 67% 65 27% 27% 27% 3 3% 31/8 28% 28% 277/8 45 46% 44% 23y4 233A 23 783/8 80%§ 76% 433/8 43% 43 bieden, coupon. NEW YORK, 10 5®' Slotkoersen Mei 10 9 7 Brussel 16.83% 16.82% 16.12% Rome 5.261/4 5.26% 5.26% Madrid - Bern 22.84% 22.87 22 88 Weenen Oslo 25.00 25.00 25.05 A'dam 55.35% 55.37 55.54 Londen 4-96-iTf 4.97 4.98% Parijs 2.80 2.80 2.80Vs Berlijn 40.19% 40.20 40.22 10 Mei 9 Mei NEW YORK, 10 Mfl 10 Mei 9 Mei Rubber Standaard Mei 12.01 11.80-f Dec. 12.42- - 12.16'" Jul! 12.09 11.85- f Jan. 12.48- 12.22-' Sept 12.24 12.C4- Mrt. 12,58- - 12 32-' Oct 12.31 12.09 Suiker Mei 1.88 1.87-89 Oct. 2 01- - 2 00-' Juli 1.94-95 1.93-94 Jan 198-99 Sept 1.97-99 1.97-98 Mrt. 2.02-03 2.01'® Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. Dec m 0* Mei 4,28 4.31 Mei 5.75 5.84--' Juli 4.28 4,31 Juli 5.86 5.95'fn, Sept 4.19-- 4.19 Sept 5.91- - 601 4 Dec. 4.15 4 17 Dec 5.96 6.05-®°' Mrt. 4.14-- 4.17 Mrt. 6 01- - 6 08-" Katoen Mrt. 8,58-64 8 62 Oct. 8,74 75 8.71-' Mei 8.67 8.67- - Dec. 8.75 - 8-7^ 8.77-7* Juli 8 70- - 8,68- Jan. 8.80 Tin Loco 38.00 37.85 Termijn 38.05 37.85 CHICAGO 10 10 Mei 9 Mei 10 Mei 9 W Tarwe Haver Me) 79% 803/g - Mei 28% 28% Juli 777/P.3/.i 783/g-% Juli 27% -- 273/8 Sept 78%-% 791/8-79 Sept 263/4 -- 27 Mais Rogge Me) 57% - 577/g Mei 58 58% '1 Jul) 583/4 - - 587/g Juli 57 57% Sept 59% 59% Sep: 56 56% f' Reuzel Mei 7,95 Juli 8,15 Sept. 8,37% 7.95 8,15 8.40 9 Mel 8.50 8 50 10 Mei Tarwe Mei 1151/9 Juli 1067/s- Oct. 87% Rogge Mei 59Vs JUil 6OV4 -- Oct Haver Mei 48% JuL 45'A gedaan en laten t i nominaal 116% 1077/8- 877/8 59% o0% -- 47% 44% Oct. Jan. Mrt WINNIPEG, 10 10 Mei 9 Gerst Mei 59 58%* J Juli 577/8576/a* Oct. 53 - - 53Vb' Lijnzaad Mei. 151 150%' Juli 152 152 Oct. 150 149%* Oct 38%38%*' bieden Activa Binnenlandsche Wis sels, Promessen enz.: Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. buit. 1. disc. Idem Eig. Portel Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors, in Reken.-Cour. op Onderpand) Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt, Zilv. enz.. Muntmat. Zilver Totaal en Belegg. van Kap. Res. en Pensioen! Oebouwen en Meub der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 Stbl. NO. 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserve Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour. Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div. Reken. Totaal W.v. a. Ned.-Indië f) W.v. lil. buitern. Besch. Metaalsaldo (KB. v. 4 Jan. 1929 StbL No. 3) Schatkistp. rechts! b. d. Bank ond.gebr 9 Mei 1938 8.610.740 120.573 473.779 9.205.093 5.400.000 5.400.000 304.738.638* 2.887.679 24.018.766 331.645.083 330.947.464* 697.619 331.645.083 113.537.485 1.366.736.349 1.480.273.834 20.010.686 1.500.284.520 42.037.859 4.600.000 9.854.875 10.193.915 1.913.221.348 20.000.000 4.338.707 6.600.000 11.388.041 931.013.135 43.78C 141.629.674 792.059.140 6.148.868 2 Mei 8.604""! 128 K 466.6'' 9.195.4* 5.400V"" i^OO^ 308.857- 3'16*nö5 33A40jy 345,462.4'! 344.726.® 735^ 345.462.^" 113.537-' 1.366 747^/ 1.480.285. 19.267.® 1.499.552^ 42.037 4.600.5^ 9.986. 1.913.221.348 65.883.125 91.344.098 754.885.803 __10.193^ 1.926.428-2 20.000.jjf 4"338^ 6.600.0J U.387-5 L .926.428. 65.883 103.24le 748. .855-^ Wissel-disconto Promessen-disc. Beleen, van Eff. Beleen, van Goed. Voorsch. in Rek.-O. v\ RENTESTAND 2 pet. sedert 3 Dec- Jjjt 2% pet. sedert 3 Dec. "A 2% pc! sedert 3 Dec- 2% pc! sedert 3 Deo. .qjt 2% pc! sedert 3 Dec- 25 Mei zal te Amsterdam, onder leiding. dr. ir. M. H. Damme, voorzitter, de vereen1"^' Nederlandsch Fabrikaat haar jaarlijksche gemeene vergadering houden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2