W Lesvliegtuig in zee gestort het geheimzinnige Kerkelijk leven D0CUMENT WOENSDAG 11 MEI 1938 De beide inzittende militairen liepen verwondingen op Moeilijke redding ??er te' Toestand gewonden felle boschbrand te GROESBEEK '«n h.a. door het vuur verteerd t£erd' ^AGEDIE VAN RUSSISCHE EMIGRANTE ^eeds vele veroordeelingen achter den rug JHh.b. Russisch uitgewekene, moest Dins- WL v°or de Haagsche rechtbank terecht staan abs diefstal van vijf vosbonten uit een win- Wr1. de residentie. Uit het onderzoek ter te- l^^. tting bleek, dat zij in België, Duitsch- en Frankrijk vele malen wegens winkel- stallen veroordeeld was. aöat de officier van justitie in zijn requisi REDUCTIE OP SCHOOLGELD Het Kamerlid Steinmetz pleit voor de kinderrijke gezinnen MOORDAANSLAG UIT JALOEZIE Dader tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld AUTO OMGESLAGEN Een der inzittenden gedood EX-N.S.B.-LEIDER GEDAG VAARD Duitscher was er niet gerust op Bij uitgeleiding uit ons land zich zelf zwaar verwond ACTIE „VOOR GOD" Eerste brochuren-automaat in werking gesteld HET N.V.V. VERGADERT Binnenscheepvaart- rampenwet Invoering per 1 September ligt' in het voornemen DE DOOP VAN PRINSES BEATRIX Besluit van den burgemeester van Den Haag AARDAPPEL VOORZIENING Verhooging der invoermonopolie- heffing gaat 11 Juni in KLEIN GRENSVERKEER MET DUITSCHLAND WERELDTENTOONSTELLING TE NEW YORK Ook individueele deelneming mogelijk Missionarissen van het H. Hart Een parochie in Batavia wordt overgenomen EEN FRAAI GESCHENK Aangeboden ter plaatsing op de „Nieuw Amsterdam" Prinses Juliana reikt onder scheidingen uit Clearingkoersen Fietser doodgereden Op voorrangsweg door auto gegrepen VRIJWILLIGE GIFTEN VOOR DEFENSIE De doopplechtigheid in de filmjournaals UIT DE STAATSCOURANT Bevel Johan Maurits van Nassau Marineraad Referendaris Regent over gevangenis Onderscheidingen Staatstoezicht op de mijnen Scheepsmetingsdienst Marine d d d d d SlWonde in z'n schouder maakte hem 'n 'lain onbeIlolpen. Overigens voelde hij zich ,,ISj Hik: en geestelijk opgewekt en monter. 6 su ss Cynthia ook hier?" vroeg hij, eer zij Dinsdagmiddag om half drie is een les- vliegtuig, een Fokker E 6, dat boven de Waddenzee cirkelde op omstreeks vierhon- ^erd meter hoogte, in de nabijheid van Zeezand in een vrille geraakt en met een Sehroken propeller in zee gestort, waarbij de t*ee inzittenden werden gewond. Ret ongeluk werd opgemerkt door een aantal ^beiders uit Breezand, die zich met een roei- naar het wrak spoedden, dat ongeveer ^er kilometer uit de kust lag. Wegens de on- 'epte van de Waddenzee ter plaatse, kon de "°°t niet varen, waarop de mannen, wadende °°r het water, het vaartuig met zich mede- loegen. Van het vliegkamp De Mok, waar men et ongeluk eveneens had waargenomen, zijn lelijk twee watervliegtuigen m>et brancards *ah boord opgestegen. Na eenige minuten reeds 5treken de vliegtuigen bij het wrak neer. De beide inzittenden van het lesvliegtuig, be officier-vlieger tweede klasse A. Prins en b« korporaal-vliegtuigmaker De Hair, wer- ben uit hun benarde positie bevrijd en op de brancards gelegd. De Hair verklaarde, dat Prins met het hoofd boven water heeft boeten houden, om hem zoodoende voor ben verdrinkingsdood te behoeden. kl^rins had een vleeschwonde aan het hoofd en aagde evenals zijn metgezel over pijn in den i..g; waarschijnlijk hebben beiden inwendige ■fiUzingen opgeloopen. De brancards werden roeiboot naar den wal gebracht, waar een Der ^enauto gereed stond om de beide slachtof- •5 naar het marine-hospitaal te Den Helder brengen. De toestand van de vliegers is Het levensgevaarlijk. ^an boi het vliegtuig, dat voor een groot gedeelte 'Ven het water uitstak, waren de beide onder- vleugels geheel vernield. staart was gebroken en de linkerboven- ebgei afgeknapt. De motor was diep in de °dder gedrongen. Overal dreven de wrakstuk- eb rond. g ^®t vliegtuig zal waarschijnlijk eerst heden 0rgen kunnen worden. VjRader vernemen wij, dat bij den officier- ]s °?er A. Prins een breuk in de wervelkolom I,, Seconstateerd. Omtrent al of niet chirur- kch ingrijpen is nog geen beslissing genomen, ij. toestand van het slachtoffer was evenwel ^bsdagavond naar omstandigheden bevredi- t verwondingen van korporaal De Hair lie- zich zeer onschuldig aanzien. Hij heeft tdzakelijk ontvellingen opgeloopen. stP'hsdagmiddag te twee uur is brand ont- w in de staatsbosschen te Groesbeek. Het Wer(b aangewakkerd door den krachtigen tjj^r<3-Oosten wind en breidde zich in weinig j over enkele hectaren uit. b de nabijheid van den brand waren arbei- in een werkverschaffing aan het werk. Zij -«Jen zich naar het terrein van den brand th samenwerking met de politie het vuur stuiten. Tweehonderd personen namen aan i blusschingswerk deel. W^streeks tien hectaren nog vrij jong den- Vpw s°h en berkenhout werden door het vuur oorzaak van den brand is nog onbekend, ^gewilligheid wordt niet geheel uitgesloten toir een gevangenisstraf van acht maanden had gevorderd, lichtte de verdediger, mr. Van Heyst van Romunde, een tipje van den sluier van het tragische verleden van verdachte op. Tijdens de Tsaren-regeering was haar vader rector van de universiteit te Moskou en als meisje genoot zij een goede opvoeding op het gymnasium. Dit werd alles plotseling afgebro ken door de revolutie, waarbij haar vader en moeder gedood werden. Zij zelf werd toen verpleegster, doch vluchtte later naar Constantinopel. Nadat zij daar uit het land gewezen was, begon haar zwerftocht door Europa. In Parijs, het toevluchtsoord voor Russische emigranten, vertoefde ze langen tijd, doch daar werk moeilijk te vinden was, zonk ze steeds dieper. Ten slotte kwam ze in Neder land terecht en na het plegen van den diefstal in het huis van bewaring. Thans, zoo deelde de verdediger mede, heeft ze van de Sovjetregeering vergunning gekre gen, naar Rusland terug te keeren. In verband daarmee drong pleiter op een clemente straf aan, opdat verdachte spoedig naar haar vader land zou kunnen vertrekken. Uitspraak 24 Mei. Het R.K. Tweede Kamerlid Steinmetz heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Binnenlandsche Zaken: 1. Is de minister niet van oordeel, dat de mogelijkheid van toepassing der beide maat staven, welke krachtens art. 65 der L.O.-wet bij de vaststelling van een reductie op het school geld kunnen worden aangelegd, bedoeld is om heel in het bijzonder kinderrijken gezinnen tege moet te komen? 2. Is de minister vervolgens niet van oordeel, dat het bepaalde in het rondschrijven van 31 Juli 1936, uitgaande van het departement van Binnenlandsche Zaken, het gebruik maken van de bevoegdheid van art. 65 juist beperkt in dit opzicht, omdat uit dit rondschrijven zou blijken, dat reductie slechts kan worden toegestaan krachtens een der in art. 65 genoemde maat staven? 3. Is de minister bij nader overwegen bereid de bevoegdheid der gemeentebesturen, die van oordeel zijn, dat het gewenscht is, den kinder rijken gezinnen in de verordening der schoolgeld heffing tegemoet te komen, niet verder in te perken, dan door de wet wordt gevorderd? De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 25-jarigen timmer man J. H. S., wonende te Rotterdam en thans gedetineerd, die in den avond van den 3en Februari in zijn woning aan de Bajonetstraat te Rotterdam getracht heeft zijn 25-jarige echtge- noote W. C. R. in een vlaag van jaloezie met een mes te vermoorden. De vrouw werd bij deze poging aan rug en hals gewond. Na enkele weken in het ziekenhuis verpleegd te zijn, kon zij dit als volkomen hersteld verlaten. De rechtbank achtte het ten laste gelegde, n.l. poging tot doodslag, bewezen en veroordeelde S. tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis, en daarna ter beschikking stelling van de regeering voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Het O.M. had twee en een half jaar gevange nisstraf, benevens een voorwaardelijke ter be schikkingstelling der regeering met een proef tijd van drie jaar geëischt. TOELOENG AGOENG, 10 Mei. (Aneta). Een two-seater met zes inzittenden, bestuurd door den landbouwconsulent ir. H. Th. Hirsch, is in Kediri, nabij de dessa Bandoengan bij Doerenan, omgeslagen. De wagen keerde terug van baai POppoh. De bestuurder, ir. Hirsch, werd licht gewond, terwijl van de mede-inzit tenden dr. ir. A. P. C. Bijhouwer op slag werd gedood. De dames Piijhouwer en Van der Leeuw werden licht gewond en de adj.-landbouw-con- sulent Soejono uit Toeloeng Agoeng bekwam een hersenschudding. Mevrouw Hirsch bleef On gedeerd. Het ongeluk is te wijten aan het springen van een band, waardoor de auto, welke een groote snelheid had, omsloeg. BATAVIA, 10 Mei (Aneta) De vroegere lei der van de N.S.B. in Indië, ir. v. d. L., die thans in Nederland vertoeft, is 5 Juli gedagvaard voor den Raad van Justitie te Batavia, op grond van zijn uitlatingen in de rede op den N.S.B.-land- dag. Als eenige getuige zal worden gehoord de chef van deri politieken inlichtingendienst, de commissaris van politie Meijer. Dinsdagmorgen reisden twee marechaussees met een ongewenschten vreemdeling van Duit- sche nationaliteit, dien zij bij Zevenaar over de grens zouden leiden. Te Arnhem aangekomen vroeg de man of hij zich even mocht verwij deren. De marechaussees stonden dit toe en stelden zich op voor de deur van het toilet. Toen de man na eenigen tijd nog niet te voorschijn was gekomen, stelden de politiebeambten een onderzoek in en ontdekten, zoo meldt het Han delsblad, tot hun grooten schrik, dat de Duit scher, om zijn uitleiding te voorkomen, zich de polsen had doorgesneden. Hij had reeds veel bloed verloren. Ijlings brachten de marechaussees den man naar een der stationslokaliteiten, waar hem een voorloopig verband werd aangelegd. Daarna werd hij naar het gemeenteziekenhuis ter nadere behandeling overgebracht. Nadat hij daar eeni gen tijd had verbleven, werd hij naar het politie bureau getransporteerd, waar hij is opgesloten. Naar men ons mededeelt werd Vrydagmid dag j.l. op de Riviervischmarkt te 's-Graven- hage de eerste brochuren-automaat der Actie „Voor God" in werking gesteld. Een nieuwe serie brochures, genaamd Vox Clamantis, waar in H. de Greeve pr. reeds een viertal boekjes met zeer pakkenden en smakelijken inhoud ver zorgde, heeft hier de primeur van den auto- matischen verkoop, wat dus wil zeggen, da! het de bedoeling is, op meer plaatsen automa ten op te stellen ter verkoop ook van andere brochures. Aldus heeft de Actie „Voor God" weer een der meest moderne middelen in haar dienst kunnen stellen. Het wapen der lectuur blijft een machtig wapen in den strijd voor de Eet van God. Het bekende adres Postbus 2, Heemstede, is gaarne bereid alle gewenschte inlichtingen te verschaffen omtrent het opstellen van derge lijke automaten ook in andere plaatsen. In het te Amsterdam voortgezet congres van het N.V.V. is, nadat het verbondsbestuur zijn voorstel tot opheffing van den bestuursraad had verdedigd, het voorstel in stemming ge bracht en verworpen met 139.631 stemmen tegen 187.094 stemmen. Naar aanleiding van een voorstel van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, waarin erop wordt aangedrongen dat bij aanbestedingen van bouwwerken van rijksdiensten de collec tieve arbeidsovereenkomsten in de bestekken zullen worden opgenomen, werd van de zijde van den transportarbeidersbond een amende ment voorgesteld om deze bepaling niet alleen te doen gelden voor rijksdiensten, maar voor alle overheidsinstellingen. De kleermakersbond was van meening, dat de collectieve contrac ten niet alleen bij bouwwerken maar bij alle werkzaamheden, die in opdracht van over heidsdiensten worden verricht, dienen te wor den toegepast en nageleefd. Aldus gewijzigd, werd het voorstel goedgekeurd. De Alg. Ned. Bond van handels- en kan toorbedienden had een voorstel ingediend, waarin gevraagd werd te bevorderen, dat in de bedrijfsraden ook de hoofdarbeiders hun vertegenwoordiging zullen krijgen. Ondanks geuite bezwaren werd het voorstel zonder stemming goedgekeurd, evenals een voorstel van den Alg. Ned. Bond van meubel makers, behangers en stoffeerders, waarin wordt aangedrongen op het bevorderen van de instelling van bedrijfsraden en te streven naar het toekennen van verordenende bevoegdheid aan deze raden. Blijkens een circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de gemeentebestu ren ligt het in het voornemen van den Minister van Waterstaat de totstandkoming te bevor deren van een Koninklijk besluit, waarbij met ingang van 1 September a.s. de Binnenscheep- vaartrampenwet wordt ingevoerd. De burgemeester van 's Gravenhage heeft in verband met de doopplechtigheid van Prinses Beatrix het volgende bepaald: 1. Het is op 12 Mei 1938, den dag der doop plechtigheid, aan een ieder verboden, zich te bevinden op daken, dakgoten, dakkapellen, to rens en dergelijke onderdeelen van gebouwen, welke liggen aan foi in de onmiddellijke nabij heid van of uitzicht geven op den weg, dien de stoet zal volgen, tenzij voorzieningen zijn ge troffen en maatregelen zijn genomen, welke door het gemeentelijk bouw- en woningtoe zicht zijn goedgekeurd en deze dienst overigens met betrekking tot de veiligheid geen bezwa ren heeft; 2. de bevelen der politie en van het gemeen telijk bouw- en woningtoezicht, te geven in het belang der openbare orde en veiligheid, moeten terstond worden opgevolgd. De minister van Economische Zaken heeft in de bijzondere omstandigheden, welke zich in de afgeloopen week ten aanzien van de aardappel voorziening hebben voorgedaan, aanleiding ge vonden, om de verhooging van de monopolie heffing op den invoer van aardappelen van f 3 tot f 5 per 100 kg., welke 1 Juni in werking zou treden, eerst te doen ingaan op 11 Juni. Op het departement van Buitenlandsche Za ken is onderteekend een Nederlandsch-Duitsch verdrag over het kleine grensverkeer, met slotprotocol, alsmede van een Nederlandsch- Duitsch verdrag tot regeling van het verkeer met alcohol en alcoholhoudende producten aan de Nederlandsch-Duitsche grens. Zooals uit mededeelingen elders over den bouw van het Nederlandsche paviljoen op de wereldtentoonstelling te New York in 1939 be kend is geworden, staan vorm en oppervlakte daarvan thans vast, temeer waar intusschen van het Amerikaansche tentoonstellingsbestuur bericht is ingekomen, dat het zich met het Nederlandsche ontwerp geheel kan vereenigen. Men weet, dat het paviljoen, behalve een zoo genaamde eere ruimte, valt te onderscheiden in twee hoofddeelen, een Nederlandsch en een In disch. In de eere-vestibule en de daarop af sluitende open cour zal gelegenheid bestaan, op treffende wijze gedachten als die van de rijks- eenheid, de aanrakingen tusschen de Vereenig- de Staten en ons land en wat dies meer zy, tot uiting te brengen. Ten aanzien van de Nederlandsche afdeeling (waarbij ook de West zal worden onderge bracht), heeft het verschil in maatstaf, welke aangelegd zal moeten worden voor inzendingen, welke op cultureel, en die, welke op economisch terrein liggen, geleid tot het besluit, een zekere splitsing toe te passen in deze beide soorten van inzendingen. Een nadere bestudeering van de wijze, waar op het „economische" gedeelte, in meer strikten zin, gevuld zal worden, heeft tot een verdere differentiatie in de economische inzending ge leid. Aan den eenen kant heeft men rekening te houden met inzendingen van bedrijven, welke hun koopwaar aan de Amerikaansche en andere bezoekers ter wereldtentoonstelling wenschen te tobnen of de aandacht op hun diensten wen schen te vestigen. De belangstelling is echter veelal een individueele. Gezien de omstandigheid, dat de leiding der Nederlandsche deelneming van den beginne af op het standpunt gestaan heeft, dat die deel neming, onder andere, ook zooveel mogelijk commercieel nut voor Nederland zal dienen af te werpen, is bij nadere overweging besloten, voor een dergelijke individueele propaganda die dus niet in principe naamloos behoeft te zijn gelegenheid te bieden. De voorwaarden voor de individueele deelneming zullen eerlang worden vastgesteld, doch aan de belanghebben den wordt verzocht reeds thans aan den secre taris van het werkcomité kenbaar te maken, of zfj in principe vbor deelneming op deze wijze gevoelen. Onpersoonlijke inzendingen, bijvoorbeeld in groepsverband, zijn aan de organisatoren wel kom, doch het comité zal nader moeten beoor- deelen in hoeverre zij passen in het kader, dat daarvoor in het Nederlandsch paviljoen zal worden opgezet. Alle aanvragen voor ruimte en alle vragen om inlichtingen en anderszins te dezer zake. richte men tot den secretaris, mr. J. J. Oyevaar, Rijn straat 24, 's-Gravenhage. .Hartelijk dank „uit naam van alle „leden der groote „hondenfamilie „voor het trapje op „uw voetrem, zoodat „het leven van een „mijner, soms erg „roekelooze, neven „niet voortijdig ..wordt afgesneden." Naar wij vernemen zullen de Missionarissen van het H. Hart (Missiehuis Tilburg) in Batavia van de Jezüïeten de parochie aan den Chaulan- weg overnemen. Na voorafgaande goedkeuring van de Congregatie tot Voortplanting des Ge- loofs te Rome, hebben deze Paters aangenomen zich met de zielzorg in dat gedeelte van de stad Batavia te belasten op denzelfden voet zooals in de Nederlandsche diocesen Priesters-Religieu zen de zorg eener parochie op zich nemen. De juiste datum van overname is nog niet bepaald. De Missionarissen van het H. Hart tellen in Ned. Oost-Indië reeds drie kerkressorten, die aan hen zijn toevertrouwd, n.l. het Apostolisch Vica riaat van Ned. Nieuw Guinea, het Apostolisch Vicariaat van Menado en de Apostolische Pre fectuur van Poerwokerto (Midden Java). In het geheel zijn daar 85 Paters en 29 Broeders mis sionarissen werkzaam. Ook in de stad Batavia zijn zij reeds gevestigd sinds October 1931, toen een hunner, de zoozeer betreurde Pater G. Bap tist z.g. werd verbonden aan het Centraal Mis siebureau. Na zijn dood werd zijn ambt aan het C.M.B. overgenomen door zijn ordebroeder Pater A. H. G. Bröcker M.S.C. Naast hem was Pater E. Cappers M.S.C. werkzaam onder de Maleisch sprekende katholieken van de parochie der kathedraal. Wij wenschen den Paters een vruchtbare uit breiding van hun arbeid in de hoofdstad van Oost-Indië. Het nieuwe vlaggeschip van de Holland- Amerika-lijn, de „Nieuw Amsterdam", voert op zijn eerste reis naar de Nieuwe Wereld een zeldzaam schoon sieraad mede, dat bij aan komst te New-York door de Nederlanders inde Vereenigde Staten aan de directie der H.A.L. zal worden aangeboden. Met den aankoop van dat geschenk had zich de Nederlandsch-Ameri- kaansche Kamer van Koophandel te Amster dam belast, die, in overleg met den binnenhuis architect, den heer H. T. Wijdeveld, de keus liet vallen op een geheel in zilver uitgevoerde reproductie van „De Halve Maan", het schip, dat door de Kamer Amsterdam der Vereenigde Oost-Indische Compagnie in 1609 werd uitge rust en dat toen onder commando van Henry Hudson de eerste reis der Hollanders naar Amerika volbracht, den historischen zeetocht, die de aanleiding zou worden tot de stichting van New-York. De Schoonhovensche Zilverfabriek H. Hooy- kaas, heeft de opdracht aanvaard en op de meest lofwaardige wijze uitgevoerd. Het uitzonderlijk fraaie kunstproduct zal op de „Nieuw Amsterdam" geplaatst worden op een grooten, blauw gespoten metalen bol, die de wereldzee voorstelt en waarop in relief de golven zijn voorgesteld. Dat onderdeel is uitge voerd door A. Mutters te 's Gravenhage. In een kleine plechtigheid heeft H. K. H. Prinses Juliana de op 30 April verleende onder scheidingen van het Roode Kruis uitgereikt in het hoofdkwartier aan de Princessegracht te Den Haag. De Prinses onderhield zich eenige oogenblik- ken met het dageZyksch bestuur en sprak bij de uitreiking der onderscheidingen een toepasselijk woord tot de betrokkenen, waarbij zij hun ver diensten voor het Roode Kruis releveerde. Koersen voor stortingen op 11 Mei 1938 te gen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 72.48, lires 9.50, peseta's 10.50. Op den rijksstraatweg bij Limmen is Dins dagavond om zeven uur de 70-jarige gepension- neerde agent van politie T. Vos uit Heiloo, die per fiets den weg wilde oversteken, door een auto, bestuurd door den heer D. de B. uit Alk maar, aangereden en op slag gedood. De man had niet op het verkeer van dezen voorrangs weg gelet. Het stoffelijk overschot is naar het stadsziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Blijkens de laatste opgave is tot nu toe bij het departement van Defensie binnengekomen een bedrag van ƒ116.349.51. De Vereeniging voor Nationale Veiligheid heeft sinds de vorige opgave ƒ658.50 ontvan gen. Het totaal der bijdragen sinds het begin der inzameling bedraagt nu 109769.58. De beide journaalfilm-organisaties Polygoon en Profilti zullen in de gelegenheid worden ge steld om Donderdag in de St. Jacobskerk te Den Haag van de doopplechtigheid van Prinses Beatrix een filmverslag te maken. Bepaald is, dat Hr. Ms. kanonneerboot Johan Maurits van Nassau, thans in dienst opgelegd te Willemsoord, 16 Mei 1938 voor den actieven dienst beschikbaar wordt gesteld. Met dezen datum is het bevel over dien bodem opgedra gen aan den luitenant ter zee der le klasse jhr. G. A. Berg. De kapitein ter zee J. E. Meijer Ranneft is eervol ontheven van zijne functies als advisee- rend lid van de Vlootcommissie en als lid van den Marineraad. De gepensionneerde kapitein ter zee A. C. Wakerlin is eervol ontheven als plaatsvervan gend lid van den Marineraad. In den Marineraad zijn benoemd tot lid: de gepensionneerde kapitein ter zee A. C. Waker lin en tot plaatsvervangend lid: de gepension neerde kapitein ter zee R. P. van de Wetering, bijgenaamd De Rooij. Bij het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd tot referen daris A. P. D. Meetor, thans hoofdcommies, en tot commies A. Th. Pino Jr. en H. C. Th. Dou- ma, beiden thans adjunct-commies. Benoemd zijn tot adjunct-commies bij voor noemd departement mej. D. B. van Zeijl, thans schrijfster le klasse. De heer P. Laban, administrateur bij dit departement, is op de meest eervolle wijze ont heven van de leiding der afdeeling lager onder wijs, terwijl hy in algemeenen dienst aan het departement werkzaam zal blijven. De leiding van deze afdeeling is thans overgedragen aan dr. J. H. Wesselings, referendaris bij voornoemd departement. Benoemd is tot lid van het college van re genten over de gevangenissen te Rotterdam: mr. A. R. Andringa, officier van justitie bij de ar- rondissements-rechtbank te Rotterdam. Aan mr. G. C. J. Varenkamp, advocaat en procureur, wonende te Voorburg, is verlof ver leend tot het aannemen der hem geschonken onderscheiding van officier in de militaire Orde van Christus, van Portugal. Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje- Nassau A. H. Steenbergen, veearts te Emmen. Te rekenen van 1 Februari 1938 is bij het staatstoezicht op de mijnen ter standplaats Heerlen bevorderd tot administratief ambte naar le klasse L. A. Smeets, thans administra tief ambtenaar. Met ingang van 1 Mei 1938 zijn benoemd bij den scheepsmetingsdienst tot scheepsmeter in vasten dienst de adspirant-scheepsmeters G. Dansen, K. Huijser, H. ter Haar en P. Over- gaauw en tot adspirant-scheepsmeter in vasten dienst de heeren A. van der Velden en J. Ver heek. De luitenant ter zee der le klasse bij de Kon. Mar. Res. R. J. L. Brouwer is den 12den Mei geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen. Door CHRISTIAN HAUGEN hej had geleerd geduld te hebben. Hij dronk ^ijui 'ceS> dat John hem aanreikte. Waar- ^IgS een slaapmiddel. En nadat hij den %ttwC'en ochtend met z'n broer gezamenlijk ^eho] had stond hij op en kleedde zich aan, Pen cj00r j0hn. ZÜ is binnen, in de huiskamer. En de •i)P6tl °°k", antwoordde John. Jofj anderen? Welke anderen?" glimlachte geheimzinnig. /tol je direct zien. Je wordt verwacht", hej^l'hgen een gang door, tot John 'n deur ,<V en z'n broer liet voorgaan. e®h gemoedelijke ronde tafel in een hoek ^hth-Vier personen. Algy kende er drie van, V ende gebroeders Hunter. De vier- Vq0S een heer op gevorderden leeftijd, met hn 'tnaam, sympathiek gezicht. stond op en trad Algy tegemoet» 'aPkamer verlieten. „Eigenlijk ben ik Stenton", stelde hij zich voor. XXX. HET SPROOKJESLAND. Algy was totaal in de war, maar hield zich kalm. „Ik wensch reeds lang u te spreken", zeide hij, hem strak in de oogen kijkend, zoodat hij de hem toegestoken hand niet zag. Cynthia keek zeer ernstig. Zij hield de oogen neergeslagen en speelde nerveus met haar ring, waarvan de brillanten. als twee sterren aan den nachtelijken hemel, schitterend fonkelden. De beide Hunters keken elkaar stiekem la chend aan. „Willen de heeren plaats nemen?" vroeg „Stenton", op twee stoelen wijzend. Algy en John gingen zitten. Daarop ontstond een oogenblik een bijna pijnlijke stilte. Doch ondanks alles, had Algy het merkwaardige ge voel als was hij 't nu eens, die de situatie be- heerschte. Alle aanwezigen schenen z'n blik te ontwijken. Alleen Cynthia keek hem even, heel even aan, en sloeg dan blozend de oogen weer haastig neer. Algy begon de oplossing van alle raadselen en geheimen te vermoeden. „Ik verwacht een verklaring", zeide hij. De bejaarde heer leunde in z'n fauteuil ach terover. „Wij allen, die hier zitten", begon hij, „moeten u eigenlijk onze verontschuldigingen aanbieden. Ik ben in waarheid Lord Denholm en Cynthia is mijn dochter. Vroeger heette ik, eer ik mijn titel erfde Geoffrey Hope". Hij legde z'n hand op den arm van den spion en ging verder: „Deze is mijn zoon Georg Denholm. En deze heer", hij wees op den jongste, „dien u kent onder den naam Walter Hunter, is de tooneel- speler Georg Millers, de tegenwoordige eige naar van „The Comedy". U zult wel eens van hem gehoord hebben". Na deze kennismaking werd de stilte nog drukkender. Algy trachtte zich te beheerschen. Hij begreep nu alles, doch vertrok geen spier van z'n ge zicht. Langzaam haalde hij zijn sigarettenkoker te voorschijn en stak er een op, nadat hij eerst met een blik Cynthia's toestemming gevraagd had. Terwijl hij de lucifer in het aschbakje de poneerde, zei hij koel: „Dus een comedie, of met andere woorden een grapje". Lord Denholm knikte bevestigend, dorst hem echter niet aankijken. „Ja alles", zei hij, „uitgezonderd het laatste. Mag ik u van ganscher harte bedanken, dat u mijn dochter tegen die twee ontvluchte bandie ten beschermd hebt?" Algy glimlachte bitter en stond op. Hij deed een pas terug. „Ik twijfel er niet aan, of het moet ongehoord amusant geweest zijn", zeide hij, „doch het ge noegen was uitsluitend aan uw kant". Hij maakte een lichte buiging voor het ver zameld gezelschap en voegde er aan toe: „De heeren zullen inzien, hoop, dat ik mij in deze opgedrongen rol maar matig behaaglijk ge voelde en ik verzoek u vriendelijk my in de toekomst bij een dergelijke comedie geen rol toe te deelen. Het is een beetje vermoeiend en, eer lijk gezegd", zijn stem klonk hard „schijnt mij deze zoogenaamde grap ook 'n beetje onbe dachtzaam geweest te zijn". Hij maakte een koele buiging en ging naar de deur. „Wacht nog 'n oogenblik!" riep sir John en rende hem na. „Je begrijpt toch Algy wendde hem zijn verbitterd, bleek ge zicht toe en onderbrak hem: „Ik hoop, dat het gezelschap zich nu genoeg vermaakt heeft en er geen bezwaar tegen zal hebben, als de nar zich terugtrekt. Spel en grap zijn afgeloopen. Vaarwel." Algy verliet de villa Moran en ging langs den kortsten weg terug naar Franklin's Hotel. Hier gaf hij de strikte opdracht, dat hij voor nie mand te spreken was en maakte zich gereed om te vertrekken. Maar hij moest Watson en Co. telegrafisch verzoeken hem wat geld te zenden. Zijn porte feuille en zijn chèque'boek lagen nog steeds in Johns kast. Het gevolg hiervan was, dat hem nog dienzelfden avond zijn „lot" bereikte in de persoon van Molly, die hem een pakje overhan digde. „Als 't u blieft," zeide zij. „Het was wat een chique dame, die 't bracht. Zij heeft gezegd, dat ik het onmiddellijk moest afgeven." Algy opende het pakje vlug. Het bevatte een brief en een ring Cynthia's ring, en deze ring smeekte nu nogmaals om vergeving. En Algy begreep nu, dat Cynthia zelf de beide woorden in den steen gekrast had. Toen hy daaraan dacht, waren al zijn wrok en bitterheid als weggevaagd. De brief was zonder aanhef en zeer kort: „Alles was toch geen grap. Ik zal buiten tien minuten op u wachten." Algy vouwde den brief weer op. Cynthia zou zeker niet zoo de deemoedige spelen, als zij wist, dat hij de hem toegefluisterde woorden op dien dramatischen avond voor villa Moran nog juist gehoord en verstaan had. Zy meende, dat hij toen reèds bewusteloos was. Sinds hij haar verlaten had, zocht hy doorloo pend naar een omstandigheid, die een veront schuldiging kon zijn voor het feit, dat ook zij aan de comedie tegen hem meegewerkt had. En zijn goede wil in deze had bereids een menigte „verzachtende omstandigheden" aangevoerd. Hij ging dus. „Zoo u bent dus toch gekomen," zeide zij. „Ik heb daar trouwens geen oogenblik aan getwij feld." Toen echter wendde zy 't hoofd van hem af. Er blonk 'n traan in haar oog. Algy nam haar hand. „Ja, je weet, hoe ik je bemin," zei hij slechts. „Ik weet 't," antwoordde zij. Zij stonden alleen in de eenzaamheid, de stilte, onder den stralenden sterrenhemel en zij sloeg haar armen om zijn hals en kuste hem. En Algy, die moest bekennen, dat hy aan deze booze scherts toch eigenlijk z'n geluk te danken had, ging met Cynthia terug naar villa Moran en vermaakte zich met de anderen over de grap, die zoo kostelijk geslaagd was. De aanleiding daartoe had Algy zelf gegeven, toen hij op een wandeling met z'n broer in ver twijfeling z'n hardgrondigen afkeer had geuit over de monotone en grauwe verveling van z'n eenzaam bestaan. Cynthia, haar broer en de tooneelspeler, John's vrienden, hadden dit ge- I hoord. En toen Algy van z'n broer afscheid ge nomen had, had deze zich tot z'n vrienden ge- wend en samen hadden zy het komische plan in elkaar gezet. Sir Walter, alias Hunter, John's intieme vriend, was een hartstochtelijk jager en 'n goed schutter. Hij was 't geweest, die de belde „moordaanslagen' gepleegd had. Millers, de talentvolle tooneelspeler had de rol van den „jongeren Hunter" op zich genomen en als 'n oud man vermomd, Algy onder den naam Hope in de Sunner Street bezocht en later, in Franklin's Hotel had hij zich nog uitgegeven voor Simpson en Robert Fulton. Het geheele ge- heele gezelschap had elkaar wederkeerig be loofd, dat zij acht dagen lang alles in 't werk zouden stellen om Algy onafgebroken spanning te doen beleven, hem van 't eene avontuur in 't andere te jagen. En dat was hun bijna maar al te goed gelukt. „Wij dreven 't een beetje te ver," zeide Lord Denholm lachend. „Maar nu zijn we weer goede vrienden, dank zy m'n beste meisje, dat mij nu blijkbaar niet alleen toebehoort. Zoo komt ten slotte de geheele grap nog op mijn hoofd neer. Ja, ja, wie een kuil graaft voor een ander En met deze verzuchting trok hij zich terug. Toen Algy met Cynthia alleen was, zeide hij "Soo sta ik dan tot besluit, voor 't schoon ste en mooiste avontuur van mijn leven. Maar meisje, meisje, wat heb ik daar lang op moeten wachten." „Ook ik heb gewacht," fluisterde Cynthia en vlijde zich dicht tegen hem aan. En zoo wandelden zij, arm, in arm, het won derbare sprookjesland der liefde binnen. EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3