r$ Erkenning van 't Italiaansche Impero te Genève I H O Het uitwijzen van vreemdelingen ÏS maak, DE DIKKE HONDERD- DUIZEND Gevatte koude - Griep - Rheumatische pijnen - Spit - Hoofd- en Kiespijn NOG VELE HAKEN EN OOGEN Fabrieksdirecteur werd zestig jaar 4e steun aan zoetwater- ir buitenlandsch overzicht WOENSDAG 11 MEI 1938 MMS Strijdig met de Nederlandsche traditie? e heer R. Mignot te Eindhoven gehuldigd VISSCHERS NOG EEN AANVAL OP Mr. VAN SCHAIK Man was zijn huis binnen gedrongen HET INKOMEN VAN PRINSES JULIANA Eerste Kamer volgende week bijeen Terugvordering van crisisgelden Eert wetsontwerp contra den Hoogen Raad! DE ST. JACOBSKERK TE DEN HAAG Tentoonstelling bij het 400-jarig bestaan Staking geëindigd Arbeiders te Montfoort zijn weer aan het werk gegaan TOCH UITGELEID NAAR DUITSCHLAND SCHIP GEZONKEN Geen hinder voor scheepvaart op de Waal - Slechte mise en scène: Negus ten tooneele MUZIEK OP NIJENRODE Pablo Casals komt NATURALISATIES E>e officieele opening der nieuwe K.R.O.-studio's. De minister van Binnenlandsche Zaken, Z. Exc. H. van Boeijen, complimenteert pastoor L. Perquin tijdens de receptie Een aantal rechtsgeleerden, professoren der diverse Nederlandsche universiteiten e.a. hebben ^n adres gericht aan den Minister van Justi ce naar aanleiding van diens laatste circulaire 0yer de uitwijzing van vreemdelingen. Het adres luidt als volgt: He dagbladen hebben in den laatsten tijd over Uitwijzingen van vreemdelingen herhaaldelijk "erichten gebracht, die in wijden kring onge- Histheid verwekken. Ondergeteekenden erken- ben, dat het onmogelijk is onze gutnzen on- v°°r waardel ijk open te zetten en willen ook fhet betwisten, dat vreemdelingen, die zich reeds "innen onze grenzen bevinden, op bepaalde Stonden uitgezet moeten kunnen worden. Het n echter voorkomen, dat menschen door een ftergeiijke op zichzelf aannemelijke uitzetting blootgesteld worden aan vervolging wegens Politieke vergrijpen of opvattingen, zoodat de 'zetting in werkelijkheid neerkomt op een Uitlevering. Uitlevering van politieke vluchtelingen nu is traditioneel met Nederlandsche opvattin gen strijdig. Het zou niet moeilijk zijn om met voorbeel- en aan te toonen, hoe het Nederlandsche Rechtsgevoel zich door de eeuwen heen daar tegen verzet heeft. Het is noodiger om dit asPect van uitwijzingen in het oog te houden, Wanneer in het land, waarheen de uitwijzing geschiedt, de beginselen, volgens welke politieke Vergrijpen beoordeeld en gestraft worden, van oe onze radicaal afwijken. Met gevoelens van "nbehagen, ja ontzetting hebben wij gelezen ah meer dan één poging tot zelfmoord, waartoe ahgst voor het hen wachtend lot met uitwijzing "edreigde vreemdelingen gebracht heeft. Ondergeteekenden zijn er zich van bewust, Pat de tijd voorzichtigheid vereischt. Zij willen zich tegen geen maatregelen verzetten, die voor öe orde en veiligheid van ons eigen land nood- ^kelijk zijn, zij meenen echter tevens, dat de eginselen vanmenschelijkheid en rechts- ^kerheid tot de kostbaarste goederen van onze ^dienleving behooren en zij richten tot Uwe Xcellentie de dringende bede om die begin- ,e'en> waarmee de Nederlandsche traditie van et asylrecht verweven is, ook ten aanzien van Vreerndelingen (en zelfs wanneer die politieken °vertuigingen mochten zijn toegedaan, welke °ndergeteekenden zoo ver mogelijk van zich V^rpen) niet noodeloos buiten werking te stel len. Van degenen, die het adres hebben onder- lp6 d noemen we prof. dr. G. Brom, hoog- 8p raar aan de R- K- Universiteit te Nijme- a Prof. dr. P. J. J. Buytendijk, hoogleeraar an de Rijksuniversiteit te Groningen; prof. j r' E J. J. van der Heyden en Mgr. prof. dr. Tt„. E- j- Hoogveld, hoogleeraren aan de R. K. vihr versiteit te Nijmegen; prof. dr. ir. J. I. Schmutzer, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht; prof. dr H. J. M. Weve, "gleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, de Uigingen van instemming kunnen nog wor- ingezonden bij mr. J. Goslinga, Frans Hals- aat 8, Utrecht. (V i 9i^ezer dagen heeft het personeel der N.V. hgatonfabrieken Mignot en de Block te Eind- die en zijn directeur, den heer R. Mignot, gehul- dag gelegenheid van zijn zestigsten verjaar- ^directie-kamer .échter Pecteur waar deze huldiging ge was feestelijk versierd. dij^'Pcreenvolgens voerden het woord de adj.- taticieur, de heer E. v. Buul, de oudste procu- sinr,? °uder' de heer J. de Bont, de heer Hel- "oot u Piscv.' 0edrijfsleider en de manager van het In- Y bedrijf, de heer Habraken. dc,1erv°lgens kregen alle aanwezigen gelegenheid Yi Jai'ige te feliciteeren. e heer Mignot dankte hartelijk voor deze Hit «•BJ.V Jaar wT ^dd >che zal wederom steun worden aan zoetwatervisschers. Alleen de ■•sai?ers' die in het jaar 1937 als ge" diseerden bij de Nederlandsche Vis- tlpgj^'i'centrale zijn toegelaten en zijn inge- Vqqj. dl de groep „Zoetwatervisschers", komen dezen steun in aanmerking, ttiü^dals voriee iaren is ondersi vorige jaren is onderscheid gemaakt visschers, die de zoetwatervisscherij Vissch fluitend bedrijf en degenen, die deze wm als hoofdbedrijf uitoefenen. De steun in geld uitgekeerd in twee halfjaarlijk- termijnen 'Eep dien einde voor steun in aanmerking te ko- Hajd 'doet zijn voldaan aan bepaalde voor in en, o. a. deze, dat de aanvrager niet meer fcestcii®11 weken in de werkverschaffing te werk a is geweest of steun heeft genoten vol gens een door den minister van Sociale Zaken goedgekeurde steunverleening. De Nederlandsche Visscherij-centrale te 's-Gravenhage is met de uitvoering dezer re geling belast. Dezer dagen hebben we melding gemaakt van het feit, dat oud-minister Van Schaik onlangs op straat is aangevallen en mishandeld. De da der zou een aanhanger van Zwart Front geweest zijn. Achteraf is gebleken, dat dit niet de eenige aanslag op den president der Tweede Kamer is geweest. Een week te voren is een tot nu toe onbekend gebleven man de woning van mr. Van Schaik binnengedrongen. Toen de man, die een revolver bij zich had, zich ontdekt zag, uitte hij allerlei bedreigingen. De oud-minister probeerde nog den man te overmeesteren, doch dit mocht hem niet geluk ken. Na een korte worsteling, waarbij mr. Van Schaik licht gewond werd, wist de indringer, van wien tot nu toe elk spoor ontbreekt, te ont komen. Waarschijnlijk staat deze aanval niet in eenig verband met de mishandeling op straat. Ingediend is een ontwerp van wet tot ver hooging van het eerste hoofdstuk der Rijksbe- grooting voor het dienstjaar 1937. De toelichting luidt: In verband met het huwelijk van Prinses Juliana op 7 Januari 1937 is ingevolge de toen geldende Grondwettelijke bepaling artikel 28 haar inkomen met ingang van dien datum verhoogd van f 200.000 tot f 400.000. Dientengevolge is op artikel 2 een tekort ont staan van f 196.713. Het ontwerp van wet strekt tot aanvulling van dit tekort. Voorts is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van het eerste hoofdstuk der Rijks- begrooting voor het dienstjaar 1938. Ter toelichting hiervan wordt opgemerkt: De vermindering van de artikelen 1 en 2, als mede de invoeging van artikel 2a houden ver band met de wet van 19 Januari 1938 (staats blad no. 100), tot verandering in de Grondwet, strekkende tot wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende het inkomen der Kroon. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 17 dezer, des avonds te half negen uur, ter afdoening o.m. van een aantal naturalisatie- ontwerpen. 18 Mei, om elf uur, zal een aanvang worden gemaakt met de behandeling van de Indische begrooting voor 1938. Ingediend is een wetsontwerp houdende voor ziening ten aanzien van de terugvordering van gelden, gestort of betaald in verband met ar tikel 8 der crisis-zuivelwet 1932. Op grond van dit artikel zijn regelen gesteld, waarbij was bepaald, dat het vervoeren, verkoo- pen, voorhanden hebben of afleveren van andere spijsvetten, waarvan de verpakking niet voor zien was van een door den minister uitsluitend tot dit doel vastgesteld merk, slechts was toe gestaan op voorwaarde, dat een zeker bedrag aan de vereeniging crisis-zuivelcentrale werd betaald. In een procedure, waarbij deze vereeni ging van een handelaar, die in gebreke was ge bleven, harerzijds de betaling van een bedrag ter zake van het .voorhanden hebben van andere spijsvetten vorderde, heeft de Hooge Raad het door de centrale ingestelde beroep tegen een voor haar ongunstig arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage verworpen. Dit arrest van den Hoogen Raad opent de mogelijkheid, dat door belanghebbende hande laren de terugvordering van de vereeniging crisis-zuivelcentralegpf van anderen zal worden beproefd van gedane betalingen of stortingen. Tegen zoodanige acties kunnen door de cen trale verschillende verweren worden gevoerd. Niettemin heeft de minister van Economische Zaken mede op advies van den landsadvocaat het raadzaam geoordeeld, de indiening van een wetsontwerp te bevorderen, hetwelk beoogt de mogelijkheid tot teruggave van reeds betaalde of gestorte bedragen als bovenbedoeld uit te sluiten. De minister ziet zich in dezen gesteld tegen over een teekenend geval, waarin het hoogste recht tot het grootste onrecht zou leiden. Een regeering, welke zulks zou gedoogen, zou naar zijn meening ernstig in haar taak tekort schie ten. Het is een historische gebeurtenis, die wij morgen vieren; historisch niet alleen voor stad en land, maar met recht ook voor de aloude Sint Jacobskerk te Den Haag, waar de zooveel- ste telg uit het Oranjegeslacht morgen ten doop zal worden geleid. In verband met deze gebeurtenis wordt er dezer dagen in het Haagsche gemeente-archief een tentoonstelling gehouden van gegevens, prenten, gravures, phntografieën en andere documenten, de Sint Jacobskerk en haar histo rie betreffende. Een uitgebreide collectie hier van stelt den bezoeker in staat, zich een vol- ledigen indruk te verwerven van het veelbe wogen „leven" der vier eeuwen oude kerk, die als een massief en verweerd silhouet haar stem pel drukt op het Haagsche stadsbeeld. Voor eerst treft ons dan een serie afbeeldingen van de kerk, dateerende uit dagen van vóór 1600, met enkele plattegronden, indertijd geteekend dbor van Deventer, en van Glijn. Op de afbeeldingen is duidelijk waar te ne men, welke veranderingen de buitenkant en de onmiddellijke omgeving van het gebouw in der. loop der jaren hebben ondergaan. Verder liggen er tentoongesteld een restau ratie-ontwerp uit 1892, nieuwjaarswenschen van torenwachters, afbeeldingen van de tallooze monumenten in het gebouw, foto's en gravures van grafsteenen, van Chr. Huygens o.a. en een zeer interessante collectie gegevens betref fende de geschiedenis der op glas geschilderde ramen, o.a. de z.g. kanunnikenramen. Een be langwekkende afbeelding nog is die van de katholieke kerksieraden. Deze werden n.l. na den beeldenstorm verborgen in den een of an deren grafkelder, zijn opgegraven in 1729, en staan thans uitgestald in een kast in de ka tholieke St. Jacobskerk aan de Parkstraat. Het zou ons te ver voeren, indien wij ons gingen begeven in een volledige opsomming van al datgene, dat de tentoonstelling ons te zien geeft. Volstaan wij nog met de vermelding, dat zij een groote collectie bezit van gegevens en prenten van historische feiten in de kerk ge beurd, zooals een in 1456 dus in den katho lieken tijd in tegenwoordgheid van Philips den Goeden gehouden kapitteldag van het Gul den Vlies, verschillende dooppreken, doopregis ters, met de namen van tallooze vorstelijke per sonen, een verkeersregeling uit 18180) ter ge legenheid van den doop van Prins Alexander, een brochure die zich kantte tegen het vbor de eerste maal gegeven concert in het gebouw, onder den titel: „De ontheiliging van het huis Gods door het gekrijsch uit de duisternis"! Men zal zich tegenwoordig wel wachten een dergelijk oordeel uit te spreken over de Mat- thaus-Passion! De tentoonstelling biedt veel belangwekkends in historisch en archaïstisch opzicht, en geeft ten duidelijkste aan, in welk een nauw verband de geschiedenis van de St. Jacobskerk samen hangt met die van ons Vorstenhuis. (Van onzen specialen verslaggever.) De staking bü de carrosseriefabriek der firma Van Rooijen te Montfoort, waarbij ongeveer tachtig man personeel betrokken was en die 30 April was uitgebroken, is na veel onderhan delen geëindigd. Na vergeefsche onderhandelingen van den rijksbemiddelaar, heeft de burgemeester van Montfoort, de heer J. B. Kemme, alle moeite in het werk gesteld om de partijen, betrokken bij deze staking tot elkander te brengen. En zoo heeft hij verscheidene malen vergaderd met de besturen van den Roomsch-Katholieken en Christelijken Houtbewerkersbond en de firman ten der fabriek. Dinsdagavond slaagde de burgervader er in beide partijen tot elkaar te brengen en werd overeengekomen, dat de firma Van Rooijen voor het eerste jaar een toeslag van f 2600 beschik baar stelt voor loonsverhooging, alsmede twee vacantiedagen aan de gebruikelijke toevoegt. Bovendien werd een collectief contract voor den tijd van een jaar aangegaan. Op grond hiervan hebben de arbeiders hedenochtend het werk weer hervat. Daar de laatste tien dagen gedurende de sta king de stemming in het rustige plaatsje Mont foort nogal opgewonden was, beteekent de her vatting van het werk aan deze fabriek een ware opluchting voor de bevolking. De Duitscher, die zichzelf in den trein ver wondde om aan een uitleiding naar Duitsch- land te ontkomen, is, naar we vernemen, later op den dag toch naar Zevenaar overgebracht en over de grens gezet. De verwondingen bleken niet van ernstigen aard te zijn geweest. ie 12 keer een verse Senorilas a 2l/2 cent wil opsteken, rookt KAREL I Senoritas Oranje. Geeft U de voorkeur aan een groter formaat, rookt dan KAREL I Senoritas Rood 3 cl. Beide zijn voortreffelijk, want In de Waal te Gendt bü Nijmegen is het schip „Theodora" eigenaar de heer Beyer, ge zonken. Het is vermoedelijk bij het passeeren van een zwaren sleep tegen de steenen schoei ing geslagen, lek gestooten en onmiddellijk ge zonken. Het was geladen met grint. De opva renden wisten zich te redden. Het schip ligt niet in de vaart, zoodat het scheepvaartver keer geen last ondervindt. 'Xs !^8§<r De autoriteiten in de groote nieuwe studio-zaal van den K.R.O. tijdens de offi cieele openingsplechtigheid Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets, gevuld met de allerbeste medicijnen) helpen altijd vlug en goed. Koker 50 cent. Proefdoos 10 cent. Bij, Apothekers en Drogisten. n Genève worden weer vreemde vertoonin gen gegeven. De verwachting, dat de Abes- sinische kwestie gemakkelijk zou worden opgelost, is voorbarig gebleken. Het debat in den Raad, of al dan niet vertegenwoordigers van Negus Haile Selassie als persoon uitgenoo- digd zullen worden, bij de behandeling der Abessinische kwestie aan de Raadstafel plaats te nemen, bracht vele haken en oogen. Ver schillende vertegenwoordigers van Volken bondsleden, die het Italiaansche impero reeds hebben erkend, verklaarden, dat zij de verte genwoordiging van den Negus onmogelijk als een Abessinische zouden kunnen erkennen, want dan zouden daardoor hun regeeringen in strjjd komen met haar eigen vroegere beslis singen en tweeërlei gezag over Abessinië erken nen. Onze vertegenwoordiger bij den Volken bond jhr. Loudon is geen lid van den Raad. Hij was echter wel aanwezig. En wij vermoe den, gezien het feit, dat wij het impero reeds erkenden, dat hij zich, ware hij lid, bü de boven aan het woord zijnde Raadsleden zou hebben aangesloten. Litwinof stelde zich op het stand- punt, dat Abessinië „nach wie vor" Volken' bondsstaat is en dat de Abessinische vertogen' woordiging dus aan de Raadstafel moet plaats nemen. Lord Halifax zal het, wanneer het op de beslissing aankomt, eens zijn met het standpunt van hen, die het impero reeds er kenden, maar in een gentlemanlike bui nam hij het voor den Negus op en betoogde, dat het niets meer dan billijk was, den Negus in de gelegenheid te stellen door zijn vertegenwoor diging in de openbare Raadsvergadering de gronden tegen de erkenning van het Italiaan sche gezag uiteen te zetten. Dit standpunt on dersteunde Bonnet. En de Raad nam hef, ten slotte aan. Nu hebben de vertegenwoordigers van den Negus roet in het eten geworpen door den eisch te stellen, dat zij uitgenoodigd zullen v/orden hetzij als vertegenwoordigers van den „Keizer van Abessinië", hetzij als vertegen woordigers van „Abessinië". Halifax en Bonnet zijn over dezen eisch zeer slecht te spreken, De behandeling der Abessinische kwestie moest derhalve worden uitgesteld. Voorloopig tot Don derdag. De zaak wordt des te gecompliceerder als de Negus zelf komt, wat nu wel vrijwel zeker ig. Hij is tenminste uit Engeland naar Genève op reis gegaan. Maar tevens wordt er bericht, dat hij zich ziek voelt (werkelijk of diploma tiek, dit laten we in het midden). Hij zou dus nog altijd zijn reis kunnen onderbreken. Ver schijnt hij werkelijk persoonlijk, dan zal er een tragicomedie worden opgevoerd, omdat het niet anders kan. Het zal den Negus niet baten, of hij al dan niet persoonlijk verschijnt. In we zen is de zaak beslecht. Zeker, er is aan Abessinië en den Negus onrecht begaan. Wij hebben dit altijd duidelijk voorop gezet, maar thans moet er rekening gehouden worden met het voldongen feit, met het nu eenmaal nieu we gezag in Ethiopië. De Raad komt natuurlijk voor groote moeilijkheden te staan. Op de eer ste plaats is er de resolutie van 11 Maart 1932, door de Assemblée naar aanleiding van de Ja- pansche verovering van Mandsjoerije aange nomen. Hbewel deze resolutie op het Japansch- Chineesche conflict betrekking had, is de laat ste alinea daarvan, waarin de leden van den Bond zich verplichten, nimmer een accoord te erkennen, dat tegen de beginselen van het Hondspact in tot stand is gekomen, zóó alge meen gesteld, dat deze in feite op elke ge welddadige verovering van grondgebied toepas selijk is. Tegen hen, die deze resolutie als be zwaar tegen de erkenning van het Italiaansche gezag in Abessinië opwerpen, wordt ingebracht, dat deze resolutie op de verovering van Mandsjoerije betrekking had, terwijl de juris ten van den Volkenbond er een interpretatie aan geven, als zou die resolutie indertijd zijn aangenomen als surrogaat voor het niet-afkon- digen van economische en financieele sancties tegen Japan. Erg overtuigend klinkt het niet. Maar er is nog een grooter moeilijkheid. Artikel 10 van het Volkenbondspact schrijft voor, dat alle leden zich verplichten, elkanders territoriale integri teit en politieke onafhankelijkiheid tegenover eiken aanval te eerbiedigen en te handhaven, hetgeen dus eveneens een juridisch obstakel voor de erkenning der verovering van Abessinië vormt. Maar ook hier wieten de Volkenbonds juristen raad. Zij redeneeren: Tegenover Abes sinië is artikel 10 reeds ten volle toegepast. De Volkenbond heeft Italië eerst als aanvaller be stempeld en heeft Abessinië geholpen door de afkondiging der sancties. Dat dit geen succes heeft gehad, is buiten den wil der Volkenbonds leden geschied. Nu de verovering toch een feit is geworden, vervalt artikel 10 als argument om den Volkenbondsleden hun vrijheid tot erken ning van het Italiaansche imperium te onthou den. Ook dit klinkt niet overtuigend. Men wringt zich, zooals men ziet, in allerlei bochten en de juristerij viert hoogtij! Nu zou er ten slotte een resolutie moeten worden ingediend, waarbij de Italiaansche verovering zou worden erkend. Zulk een resolutie moet eenstemmig worden aangenomen. Deze eenstenJmigheid zal niet te verkrijgen zijn. Er zal dus geen resolu tie worden ingediend. De fameuze Volkenbonds juristen hebben ook hier raad geschaft. De Voikenbondsleden zullen individueele verklarin gen afleggen. En daaruit zal dan blijken, dat de meerderheid der raadsleden de erkenning van het Italiaansche gezag over Abessinië onder de tegenwoordige omstandigheden niet onver- eenigbaar acht met de verplichtingen van de Volkenbondsstaten. Verheffend is het schouw spel niet, maar er zit niets anders op. Men kan een niet meer bestaand gezag niet blijven er kennen en het feitelijk bestaande blijven ne- geeren. De Negus kan door zijn verschijnen te Genève aan Halifax en Bonnet, dus aan Engeland en Frankrijk, nog groote moeilijkheden bereiden, zonder er iets bij te winnen. Zijn verschijnen is gevaarlijk geworden. Want de betrekkingen RomeLondenParijs kunnen er opnieuw door vertroebeld worden, vooral nu pas Führer er. Duoe zoo lang samen zijn geweest. Engeland en Frankrijk schijnen echter vastbesloten te zijn, hun betrekkingen, reeds aangeknoopte of in voorbereiding zijnde, niet te laten vertroebelen en zich niet af te laten brengen van hun poli tiek, vrede en vriendschap met Italië te sluiten ter wille van den algemeenen vrede, ook niet door de „mise en scène" van een gevallen heer- scher. De raadgevers van den Negus hadden beter gedaan, hem een éclatant échec te be sparen. et is en blijft verheugend, dat zoo vele Nederlandsche staatsburgers in het besef van de dringende noodzakelijkheid voor ons land om zijn nationale militaire defensie zoo snel mogelijk op het peil te brengen, dat door den huidigen internationaal politieken toestand wordt geëischt, spontaan en vrij willig in hun meest gevoelige zwak n.l. hun beurs hebben getast en nog tasten en reeds meer dan honderdduizend gul den voor versterking der weermacht bij een hebben gebracht. De honderdduizend is voor iemand, die ze in de loterij wint, gewoonlijk zóó'n formidabel buiten kansje, dat hij licht het overstelpend gevoel krijgt zijn rijkdom niet meer op te kunnen, maar voor de jarenlang op water en brood gezette, uitgehongerde defensie beteekent deze dikke ton niet veel meer dan een pikant peulschilletje op den rand van het bord, dat hoog opge tast gevuld dient te worden om haar weer voldoende op kracht te laten ko men. Het pikante van dit peulschilletje zit hem hierin, dat het de volkomen na tuurlijk en niet kunstmatig gegroeide vrucht is van een door nood geactiveerd nationaal besef en dat het zich heeft kunnen zetten aan een plant, die fiscaal reeds zwaar wordt afgetapt. Daarom smaakt het zoo lekker en naar meer. Het is begrijpelijk, dat velen zich thans de vraag stellen, wat er nu eigenlijk met die vrijwillig bijeengebrachte en nog steeds dikker wordende ton moet gebeu ren. In een enkel katholiek blad is de gedachte geopperd, dit geld ten goede te laten komen aan de dienstplichtigen en him gezinnen, die financieel gedupeerd werden door het feit, dat zij plotseling langer in dienst moesten worden gehou den. Voorwaar, een sympathieke gedach te. De militaire medewerker van de so cialistische Arbeiderspers wijst er op, dat ook voor ontwikkeling en ontspanning van de soldaten gezorgd moet worden, en hij zou het een uitstekend idee van de militaire autoriteiten achten, indien men begon met de nu op het departe ment van Defensie toegestroomde gelden in principe te besteden voor de ontwik keling en ontspanning van de soldaten. Voor de ontwikkeling en versterking der materieele defensiemiddelen beteekent deze ton gouds toch niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat, aldus redeneert hij, en de zorg voor ontwikke ling en ontspanning der dienende sol daten vormt volgens hem een onderdeel der moreele defensie. Dit is voorzeker een niet onaardig bedachte redeneering. welke bij vele socialisten, die nog altijd moeilijk aan de onbarmhartige realiteit kunnen wennen, dat er nu eenmaal di rect kanonnengeld noodig is, opgang zal maken. Geld voor ontwikkeling en ont spanning der soldaten en dan natuurlijk liefst in A.J.C.-stijl, dat zou een kolfje naar de anti-geweer-hand zijn. Het is een mooie vinding dat motief van de moreele defensie, waardoor men deze dikke ton aan de materieele defensie zou kunnen onttrekken. ak wij zijn van meening, dat de I moreele defensie niet mag verwaar loosd worden ter wille van de mate rieele defensie, ja dat zonder moreele defensie de materieele defensie zelfs betrekkelijk waardeloos zou kunnen wor den, maar de eerst noodige vorm van moreele defensie bestaat o.i. in een af doende stelselmatige bestrijding van de werkloosheid, die de psychische volks kracht dreigt te ondermijnen. Ontwikke ling en ontspanning van soldaten dient op de eerste plaats buiten diensttijd door de militairenvereenigingen te ge schieden. Hadden de schenkers hun dikke ton daarvoor bestemd willen zien, dan zouden zij die niet rechtstreeks aan het departement van Defensie hebben gestuurd. Met een gift mag men niet doen wat men wil, tenzij de schenkers den begiftigde in het aanwenden en be stemmen van de gift volkomen vrij laten. De dikke ton is echter gegeven voor ver sterking van onze weermacht in den meest zakelijken en engen zin des woords. Van andere bedoelingen is niet bij de schenkers, maar slechts bij de toekijkers iets gebleken. Binnenkort zullen op het Kasteel Nijenrode enkele bijzondere concerten gegeven worden, waarvan Desi von Halban-Kurz de leiding op zich genomen heeft. Onderhandelingen met verschillende kunste naars zijn nog gaande. Reeds kan worden me degedeeld, dat heden bericht ontvangen werd van Pablo Casals, waarin hij zich bereid ver klaarde, op Zaterdag 28 Mei as. te willen op treden. Bij goed weer zal het concert, waarvoor slechts een beperkt aantal plaatsen beschikbaar kan worden gesteld, op den binnenhof van La Tournebride plaats hebben. Mochten de weers omstandigheden minder gunstig zijn, dan zal op dezen avond de nieuw daartoe ingerichte concertzaal in gebruik genomen worden. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over achttien ontwerpen van wet hou dende naturalisatie van een 360-tal personen, herhaalden eenige leden hunne bezwaren tegen het feit, dat wederom een zoo groot aantal per sonen ter naturalisatie wordt voorgedragen. Zij spraken bij vernieuwing als hun oordeel uit, dat naturalisatie op zoo groote schaal de ethnologi- sche samenstelling van ons volk op den duur zal beïnvloeden. Vele andere leden meenden ter weerlegging van deze bedenkingen thans te kunnen volstaan met verwijzing naar hunne, mede in voornoemd verslag opgenomen, bestrijding op dit punt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9