r S® I I i Doop van Prinses Beatrix Vliegtuig in het Marsdiep gestort De doopplechtigheid van H.K.H. Prinses Beatrix in de Groote Kerk te 's-Gravenhage Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACWtN ADMINISTRATE NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 228$4 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal '3.25. Bij onze Agenten 27Yz ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCH*- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE M.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM VRIJDAG 13 MEI 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21170 Kootwijk bezorgt Indië een ontroerend oogenblik De baby laat zich hooren Jh h, Zanghulde van schoolkinderen Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bloemenhulde voor de gedoopte prinses Britsch protest te Burgos De beide inzittenden, officier vlieger en mecanicien, wer den licht gewond Het toestel is zwaar beschadigd Ook België weert de vluchtelingen Streng toezicht aan de grenzen ^rrV\VV7T7VrnTTTrTTTT7777777777777^^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Zooals dat met plechtigheden en feeste- 'Jkheden in de laatste jaren gewoonte is ^Worden, liet men ook thans Indië daarin Meeleven. Öe rijksradiozenders te Kootwijk hebben ditmaal zich op uitstekende wijze van taak gekweten. uitzending vond plaats op de P C K 1 Jb;,-ndgolf van 16.3 M. en de P C V 2 zijband- i van 16.6 M. Vooral de uitzending op de "'"'ibanclgolf kwam schitterend door. Indië vond als gewoonlijk heruitzending over de Nirom-zenders en de zenders Maatselijke omroepvereenigingen. ^^troerend was het oogenblik toen het kleine 0^ esJ'e zich liet hooren. De rijkszenders, die J^ddellijk aanvoelden, dat het hier iets bij- ïfjj'ler treffends gold, deden er onmiddellijk schepje op door versterking van de uitzen- d zoodat de kreetjes van de kleine Prinses v/ üe luisteraars in Indië uitstekend konden vernomen. Dit was voor hen wel het tt,. 't'erendste oogenblik, naar de reeds eenige Vuten na de uitzending inkomende berich- °ver de goede ontvangst vermeldden. radio wordt al sedert lang als iets heel beschouwd, maar in zulke oogenblik- Wanneer de Hollandsche vrouw in de een- van het Indische land in staat wordt r' de stem van het slechts enkele maan- °Ud zijnde Prinsesje te hooren, beseffen we plotseling weer hoe de techniek het leven in hooge mate heeft verrijkt. Donderdagmiddag te vier uur was het plein voor het paleis Noordeinde te Den Haag vol gestroomd met ongeveer 10.000 Haagsche school kinderen van de 6e en 7e klassen der openbare en bijzondere scholen, welke een zanghulde kwamen brengen aan het Vorstelijk Huis. Deze kinderen waren te vbren op Plein 1813 verzameld en onder geleide van hun onder wijzers naar het paleis opgetrokken. Groot was het enthousiasme toen tegen half vijf Prinses Juliana met Prinses Beatrix en naast haar Prins Bernhard achter een der ramen van het paleis ver schenen. Prinses Juliana liet het kleine Prinsesje aan de kinderen zieni die han- denwulvend en luid juichend aan hun op getogenheid lucht gaven. Hierna verscheen opnieuw het Prinselijk Paar, gevolgd door H. M. de Koningin, Prinses Armgard, Graaf en Gravin van Kotzebue en later ook door Prins Aschwin, op het met tapijten behangen balcon. Onder leiding van den heer J. D. van Rams- horst en begeleid door de muziek van de vrij willige burgerwacht, zongen de kinderen ach tereenvolgens twee coupletten van het Wilhel mus, een lied, getiteld „Hulde aan het Konings kind na den doop", tekst van mej. D. van Cal- steren en muziek van P. Kunst Sr., voorts Komt nu met zang" en „Gelukkig vaderland" uit Valerius Gedenckclanck, gevolgd door het Wilhelmus en als toegift „Al is ons-Prinsesje nog zoo klein". Kort en fel klonk het gezang binnen de be sloten ruimte van het plein omhoog. De vor stelijke personen volgden den tekst uit twee door de onderwijzers D. Blok en W Rijnders gecalligrafeerde tekstboeken. Telkens na een lied juchten de kinderen handenwuivend en de vorstelijke personen groetten van boven terug. Na de zanghulde zijn de heeren J. D. van Ramshorst, generaal Wagner, L. P. van der Heyden, D. G. G. van Ringelestein, J. N. Pattist en W. P. Calliber, die bij de voorbe reiding een aandeel hebben gehad, ten paleize Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, aanvankelijk licht bewolkt, later toene- mende bewolking met eenige kans op regen, vooral in het Westen, aanvankelijk iets warmer, later iets koeler. Verdere vooruitzichten: Onzeker. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllHINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll ontboden, waarna H. M. en het Prinselijk Paar zich eenigen tijd met hen hebben Onderhouden. Het Haagsch Comité voor Volksfeesten heeft Donderdag, in verband met den doop van Prinses Beatrix ten paleize Noordeinde te Den Haag een bloemenhulde doen bezorgen, in den vorm van een kussen, bestaande uit witte bloe men op een fond van Nassau-blauw en daarop een B met een kroontje. Des middags hebben de heeren mr. J, En gelsman, ir. F. Schaver en H. Eystein, onder scheidenlijk voorzitter, vice-voorzitter en secre taris van de Algemeene Oranje-vereeniging „Prinses Beatrix", bloemen bezorgd aan het paleis. Aan deze hulde was de vorm van een oorkonde gegeven, welke geplaatst was op een drievoet. Witte clematis op klimopbladeren vormden de woorden: hulde aan Prinses Beatrix. LONDEN, 11 Mei.(Reuter). Met betrekking tot het protest, dat de gezagvoerders van der tien te Valencia liggende Britsche schepen tot het Foreign Office hebben gericht, naar aan leiding van de willekeurige bombardementen, heeft onderstaatssecretaris Butler in het La gerhuis medegedeeld, dat de Britsche agent te Burgos opdracht heeft gekregen, krachtig te protesteeren en een onmiddellijk onderzoek te eischen. Donderdagmiddag omstreeks half vjjf is het watervliegtuig L 15, een Fokker 7 van de Mok, in het Marsdiep gestort. De beide inzittenden, de officier-vlieger derde klasse J. L. den Hollander en de mecanicien, wer den slechts licht gewond. Het vliegtuig bevond zich op circa 400 meter hoogte en was 1500 meter uit de kust van Den Helder toen het in de nabijheid van de Mok wilde dalen. Plotseling schoten de inzittenden eenige lichtkogels af, waarna het toestel met een hevigen slag in het Marsdiep stortte. Het ongeluk werd bemerkt door den uitkijk post van den stormwaarschuwingsdienst Kijk duin en de bemanning van de op de reede van Den Helder liggende „Gelderland". Ook op de Mok had men gezien wat er gebeurd was en dadelijk vertrokken twee watervliegtuigen. Van de „Gelderland" werden twee motor barkassen uitgezet, terwijl het zich in de buurt bevindende betonningsvaartuig „Amsterdam' onder kapitein Minneboom, zich naar het vlieg tuig begaf. De bemanning van de „Amsterdam" slaagde er in de inzittenden van het watervliegtuig te verlossen en aan boord van het vaartuig te brengen. Het vliegtuig werd in den takel van het betonningsvaartuig genomen en naar de haven van Nieuwediep gesleept. De beide vliegers werden naar het marine hospitaal te Den Helder vervoerd. Zij hadden slechts ontvellingen opgeloopen. Niettemin zijn zij ter observatie in het hos pitaal opgenomen. Van het vliegtuig waren de vleugels en de drijvers geheel vernield. OOk de motor was ernstig beschadigd. Op een zolderschuit is het toestel naar het vliegkamp de Mok getrans porteerd. Bij informatie aan het Marinehospitaal te Den Helder vernamen wij, dat de officier- vlieger Den Hollander slechts een lichte ver wonding aan den neus had opgeloopen en het hospitaal inmiddels reeds had verlaten. Tegen half acht was hij op het vliegkamp De Mok teruggekeerd, waar hij verklaarde, dat zijn toestel, toen 't zich op zeer geringe hoogte bevond, door een voor hem onbegrijpelijke oor zaak plotseling omlaag dook. De tweede inzittende was de korporaal-vlieg tuigmaker Doolaard, die een blessure aan den voet had gekregen. Hij blijft voorloopig ter ob servatie in het Marinehospitaal. BRUSSEL, 12 Mei (Belga) Door de Fran- sche, Nederlandsche en Zwitsersche regeeringen werd een zeer strenge regeling getroffen inzake oe toelating van vluchteïingen. Daaruit volgt, dat de burgers, die naar aan leiding van de politieke gebeurtenissen, welke zich onlangs hebben voorgedaan, hun vader land wenschen te verlaten, zich bij voorkeur naar België begeven, waar zij trachten heime lijk binnen te komen. De minister van Justitie heeft dan ook voor geschreven de controle aan de grens te ver scherpen De talrijke contingenten der rijks- veldwacht zijn de grensbrigades gaan verster ken, ten einde dag en nacht' het toezicht te verzekeren. Voortdurend zullen patrouilles de ronde doen. Zij zullen al degenen, die op ongeoorloofde wijze in België komen, terugzenden. Heden zal te Brussel een kabinetsraad worden gehouden, waartoe ook de afgetreden katholieke ministers zijn uitgenoodigd. In een nota aan de regeering van Mexico dringt de Britsche regeering aan op betaling van ach terstallige schuld. De Britsche ambassadeur te Berlijn, Henderson, heeft een onderhoud gehad met Von Ribbentrop. De Abessinische kwestie voor den Volkenbond; nog geen definitief besluit genomen. Zanghulde van Haagsche schoolkinderen aan de Koninklijke Familie. Watervliegtuig in 't Marsdies gestort; de beide inzittenden licht gewond. Vijf boerderijen afgebrand te Uden. Felle garagebrand te Amersfoort. Beurs van New York: Slot brengt lustelooze stemming. c Stand op Vrijdag 1 uur v.m. 764.8 Vorige stand 766.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1