De Negus beroept zich op de Assemblee s* Koning Leopold ontvangt Janson New-Yorksche Beurs 1?; if- HÏ' PLEITREDE VOOR EEN VERLOREN ZAAK Britsche nota aan Mexico HENDERSON BEZOEKT VON RIBBENTROP VRIJDAG 13 MEI 1938 De zomer komt „De zomer is gekomen," juichen de menschen, nu zon en zonnewarmte ons een dag hebben verblijd. Zoo'n dag leert, welk een heerlijkheid zon- neverblijding is na een tijdperk van guurte en gedruktheid. Zoo'n dag is een les, dat ook wij in de kille men- schenmaatschappij de zon van onzen geest en de warmte van ons mee voelend gemoed moeten laten door werken. Want de menschen hebben evengoed als de aarde de zonnekracht noodig„De zon die alle dingen schoo ner doet schijnen dan ze zijn," zooals Edmond Rostand dichtte, vermooit de wereld. En onze geestelijke blijheid moet evenzeer de maatschappij door lichten om het leven te verheerlijken tot de schoonste Godsgave. De zomer komtWij moeten aan de aarde en de gemeenschap den zomer bren gen, Met een blijmoedige levensopvat ting kunnen we zooveel ten goede uitwerken. Het vertrek van Koning Leopold Daverend gejuich van een enthousiast publiek Praag krijgt het steeds moeilijker Ook de Polen eischen zelfbestuur Meerderheid der leden wil de staten vrij laten in hun hou ding ten opzichte van Abessinië Nog geen definitief besluit genomen Bonnet steunt Halifax Heden heeft een kabinetsraad plaats, waartoe ook de afge treden katholieke ministers zijn uitgenoodigd Kamerzitting afgelast Henlein naar Londen Londen dringt aan op betaling van achterstallige schuld Het Tsjecho-Slowaaksche probleem besproken? Slot brengt lustelooze stemming Moordaanslag te Hiliegersberg Geen erkenning door Amerika Ver. Staten houden vast aan hun standpunt ten opzichte van Abessinië DUIZEND ARRESTATIES NA DEN OPSTAND VOETBAL Volendam speelt de competitie uit AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 12 Mei m-IVa m 67 Gedaan en laten, t bieden. ex dividend. ex coupon. nieuwe aandeelen Slotkoersen Mei 12 WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARK 58 If W5 Tegen het uur van het vertrek van Ko ning Leopold waren Donderdag op het vlieg veld Ypenburg haast nog meer menschen aan wezig dan bij de aankomst van den Belgischen vorst. Nadat de plechtigheid in de binnen stad geëindigd was, hadden velen zich naar het vliegveld begeven. Drie zilveren één-moto- rige tweedekkers stonden nog in dezelfde volg orde klaar en vleugels en romp schitterden in het felle zonlicht. Over het vertrek vernemen we nog het vol gende. Te half vier precies arriveerde de hofstoet bij Ypenburg. Het gejuich van het publiek, dat langs den weg stond geschaard, kondigde reeds van verre de nadering van den konink lijken auto aan. Evenals 's ochtends reden de auto's om de hangars heen en stopten voor het terras van Oe Aero-club. Onder luid gejuich van de me nigte verliet Koning Leopold het eerst den auto en reikte daarna aan onze Koningin de hand om haar behulpzaam te zijn bij het uit stappen. Benige oogenblikken onderhield Koning Leopold zich met den Commissaris der Konin gin in Zuidholland, jhr. van Karnebeek. On- dertusschen werden de motoren der vliegtuigen aangeslagen en draaiden even warm. De hof- auto's keerden op het vliegveld om gereed te staan voor het wegrijden. De heer Reynders toonde aan Z. M. het eere-register van het vliegveld Ypenburg en Koning Leopold plaatste welwillend daarin zijn handteekening. Na van de andere autoriteiten afscheid te hebben genomen begaf de Koning zich met Koningin Wilhelmina en Prins Bern- hard naar het vliegtuig. De Koning kuste H. M. ten afscheid de hand en wisselde met Prins Bernhard een hartelijken hand druk, na den militairen groet te hebben gebracht. Het afscheid van den charman- ten sportleven vorst maakte op het publiek een diepen indruk, dat even daarna aan zijn spmpathie uiting gaf door een da verend gejuich. Voordat hij in het vliegtuig plaats nam, trok Zijne Majesteit een blauw linnen vliegpak aan en nam daarna plaats in de machine, achter den bestuurder van het vliegtuig. Intusschen hadden ook de andere vliegoffi- cieren hun plaatsen in de machines Ingeno men. De motoren ronkten sterker en de machines startten. Het eerste vertrok het toestel, waarin de Koning zat, de beide andere volgden. In keurige formatie taxiden de drie machi nes naar het eind van het veld, om daarna met een korten start het luchtruim te kiezen. Tweemaal cirkelde de escadrille, waarvan het toestel met den Koning in het midden vloog, over het veld. De Koningin en Prins Bernhard en alle aanwezigen wuifden ten af scheid, Prins Bernhard nam zelfs zijn kepie af om de vliegtuigen beter te kunnen volgen. Na enkele oogenblikken waren de machines uit het gezicht verdwenen. De Koningin en de Prins onderhielden zich nog enkele oogenblikken met de aanwezige autoriteiten en namen daarna plaats in den hofauto. Onder luid gejuich van het publiek keerden zy weer naar het Paleis Noordeinde terug. Het vliegtuig, waarmede Z. M. Koning Leo pold de reis naar Den Haag heeft gemaakt, is om 17.09 uur (16.29 uur Ned. tijd) op het vlieg veld van Brussel geland. PRAAG, 12 Mei. (Havas). Het bestuur van het verbond van Poolsche vereenigingen heeft een resolutie gepubliceerd, waarin zelfbestuur wordt geëischt voor de in Tsjecho-Slowakije wonende Polen. In dit bestuur zijn vertegenwoordigd: de Poolsche nationale partij, de katholieke party en de protestantsche party, die tezamen een afgevaardigde in de Kamer hebben. Bij de ver kiezingen in 1935 hebben zij 28.600 van de 71.000 door Poolsche kiezers uitgebrachte stem men behaald. In de resolutie wordt verklaard: Laten wij vermijden den vorm van het zelfbestuur, dat wij eischen, te bepalen en laten wy voorloopig aan den goeden wil en het politieke verstand van Praag de zorg er over te beslissen. Rechts- geiykheid en volle vrijheid voor hun nationale ontwikkeling moet den buiten het zuiver Pool sche gebied wonenden Polen worden toege staan. en mensch kan evenmin een pri vaten godsdienst hebben, alsdat hij een private zon of een private maan heeft. GENÈVE, 12 Mei (Reuter). Hoewel de Negus nog niet geheel hersteld is van een koude, is hij toch persoonlijk naar Genève gegaan om er de zaak van zijn volk te ver dedigen. Hij sprak in de bijeenkomst van den Volkenbondsraad de hoop uit, dat zijn vertegenwoordiger namens hem een rede voering mocht voorlezen. Dit verzoek werd ingewilligd. Terwijl Taezaz de redevoering voorlas, bleef de Negus onbewogen met neergeslagen oogen. In de zeer dicht bezette zaal heerschte een in drukwekkende stilte. In zyn beroep op den Volkenbondsraad ver klaart de Negus: Zelfs indien de toestand in Abessinië zoo zou zijn als men zegt, hetgeen niet waar is, zou het Britsche voorstel moeten worden ter zijde gelegd op grond van het be ginsel der niet-erkenning van voldongen fei ten. De ware toestand in Abessinië, aldus de Negus, is, dat de Italiaansche regeering in het groot ste deel des lands niet haar gezag uitoefent. Zij houdt er slechts agglomeraties bezet door middel van garnizoenen en laat boven het overige deel slechts haar vliegtuigen vliegen. De Negus betoogt, dat het grootste deel van het Abessinische grondgebied, dat in den be ginne door Italiaansche troepen was bezet, on der den druk van Abessinische troepen moest worden ontruimd. De Negus verklaart, dat de Italiaansche re geering een erkenning van het Italiaansche keizerrijk aan de Abessinische bevolking zal voorstellen als een veroordeeling door den Vol kenbond. „Het is overigens ontoelaatbaar een staat- lid, zooals men van plan is, op te offeren aan de behoeften van één of meer andere mogend heden. Alleen de Assemblée kan zich over ons geval uitspreken. Abessinië protesteert tegen iedere proce dure van spitsvondigheid, welke beoogt het handvest te verdraaien. Ik verzoek verwij zing naar de Assemblee." De Negus besloot met te verklaren, dat het beschavende werk, dat hy verricht heeft, door de Italiaansche agressie werd omvergehaald. Deze agressie heeft evenwel het voordeel, dat zij de Abessinische bevolking dichter tot haar keizer brengt. „Ik ben vandaag, juist zooals ik dat gisteren was, bereid te beraadslagen, zelfs tot den prijs van groote opofferingen, over iedere oplossing, die de souvereinlteit en onafhankeiykheid van myn land zou doen behouden. Indien evenwel mijn beroep onbeantwoord zou biy'ven, zal de oorlog zonder genade worden voortgezet tot den triomf der gerechtigheid." Vervolgens was het woord aan den Pranschen minister van Buitenlandsche Zaken, Bonnet, die o.m. zeide, dat om de atmosfeer van ver trouwen en internationale samenwerking in Europa te herstellen noodig is met moed den toestand onder oogen te zien, welke sinds lang den vrede in de wereld bedreigt. Reeds in 1936 hebben zekere landen de verovering van Abes sinië erkend. Frankrijk heeft dat toen niet ge daan. Wij hebben zonder aarzelen aandeel ge had in alle door den Volkenbond voorgestelde collectieve maatregelen, waarvoor wy ons zeer zware opofferingen hebben moeten getroosten. Wij hebben het gevaar moeten loopen een slag toe te brengen aan onze intieme, oude en kost bare betrekkingen met een groot bevriend land. Thans meent Frankrijk evenwel, dat het voor alles moet gehoorzamen aan den wil tot vrede, welke den grondslag en de ziel van den Volken bond vormt. De Fransche regeering is van den zelfden wensch naar vrede bezield als de Brit sche regeering. Zy sluit zich by haar aan om den wensch tot uitdrukking te brengen, dat er kend zal worden, dat de omstandigheden voort aan aan ieder staat-lid zullen veroorlooven zelf de beslissingen te kunnen nemen. Na Bonnet sprak nog de Russische vertegen woordiger Litwinof, die het standpunt van den Negus verdedigde. Hierna werden de debatten verdaagd. Om 16.20 kwam de Raad weer bijeen Dm de behandeling van de Abessinische kwestie voort te zetten. De Negus had weer aan de raads tafel plaats genomen. Als eerste voerde de Roemeensche gedele geerde Comnen het woord. Deze betoogde, dat het pact een levend instrument is, waarvan het doel tenslotte is, de internationale harmonie te verzekeren. Het is, zeide hy, noodig, duidelijk te erkennen, dat het onder de huidige omstan digheden ,van belang is, ieder land zelf de be sluiten te laten beoordeelen, welke genomen moeten worden. De Poolsche gedelegeerde Komarnicki ver klaarde, dat de Volkenbond zich diende te laten leiden door de politieke realiteiten. Indien hij zich laat binden door strakke procedures, die de bronnen van conflicten slechts bestendigen, moet men vreezen, dat zijn rol als orgaan van internationale samenwerking niet anders dan verminderen kan. Sandler (Zweden) sprak zyn voldoening uit over het Britsche initiatief, waardoor de raad zich met kennis van zaken over de erkenning van de Italiaansche souvereiniteit over Abes sinië zal kunnen uitspreken. De Belgische vertegenwoordiger Van Lan- genhove verklaarde, dat zyn land by gebreke van eenig gemeenschappelijk besluit volkomen vry was om te handelen, zooals het gedaan heeft. Wellington Koo de gedelegeerde van China betoogde, dat, indien uit naam van den raad in de Abessinische kwestie een besluit zou moe ten worden genomen, hy zich daarbij niet zou kunnen aansluiten. Ook Jordan (Nieuw Zeeland) zeide, dat hy zich met geen enkel voorstel zou kunnen veree- nigen, dat zou neerkomen bp een prysgeven van van de beginselen van den Volkenbond. Munters verklaarde, als gedelegeerde Letland, dat, naar de meening zijner regeering, ieder lid van den Volkenbond het recht heeft de Abessinische kwestie in volle souvereiniteit te regelen. Daar niemand meer het woord verlangde vatte Munters, als voorzitter van den raad, de voornaamste punten van het debat samen. Hij zeide, dat de grüote meerderheid van den raad van oordeel biykt te zijn, dat iedere staat, naar gelang van zijn positie en zyn verplichtingen, zelf zijn houding dient te bepalen. Hy verklaarde hierop het debat gesloten, waarna de zitting werd opgeheven. De Abessinische delegatie heeft vanavond een nieuw memorandum gepubliceerd, dat uittreksels bevat uit rapporten, die Abes sinische stamhoofden aan den Negus heb ben gezonden over gevechten, die zij met Italianen grebben gevoerd en over den toe stand in Abessinië, en waarin zy den keizer de verzekering van hun trouw geven. Onze E'russelsche correspondent seint ons d.d. 12 Mei: Donderdagavond kon men den regeerings- tbestand te Brussel aldus schetsen: Den geheelen dag door hebben beraad slagingen plaats gehad in het ambtsgebouw van den eersten minister Janson. De katho lieke ministers Du Bus de Warnaffe, Pierlot en Desmet, resp. ministers van Justitie, Landbouw en Economische Zaken en Mid denstand, hebben den eersten minister ver klaard, dat zij zich genoodzaakt zagen hun ambt neer te leggen ingevolge de stemming, die Woensdagnacht in de Kamer is gehou den waarbij de meerderheid van de katho lieken zich tegen de regeering verklaarde. De drie ministers hebben zich echter bereid verklaard nog in de regeering te biyven, totdat de stemming over de financieele voorstellen van de regeering (over de crisis-taxe en de be- lastingverhooging van tollen en accynzen) Vrijdag in de Kamer zal hebben plaats gehad. Zij meenden deze inschikkeiykheid nog te moe ten betoonen, uit bezorgdheid voor 's lands financiën. Het bleek echter spoedig, dat de socialis tische en liberale ministers zich niet met deze procedure konden vereenigen. Zij waren van meening dat een minister in functie de verant- woordeiykheid op zich moet nemen voor alle maatregelen voor het herstel van het begroo- tingsevenwicht, dus, zooals gezegd, solidair tot het uiterste. Er is immers, zoo zeiden zij, nog meer noodig dan de nieuwe inkomsten die voort zouden spruiten uit de bovengenoemde wets voorstellen. Hierop besloten de drie katholieke ministers hun ontslag aan den Koning aan te bieden. Na zijn terugkeer per vliegtuig uit Den Haag heeft de Koning onmiddellijk den eersten minister Janson ontvangen. Deze heeft Z. M. van den toestand op de hoogte gebracht. Van officieuze zijde was toen echter al het Ontslag van de drie 'katholieke ministers be kend gemaakt. Na afloop van ztfn onderhoud met den Koning heeft minister Janson echter tot algemeene verbazing verklaard, dat er geen ontslagnemende ministers waren. Men moet dit blijkbaar zoo verstaan, dat de Koning het ontslag van de drie ministers nog niet heeft aanvaard. De Koning zou met Janson over een procedure beraadslaagd hebben en overeengekomen zijn dat middelen gevon den moeten worden om te trachten uit de moeilijkheden te geraken zonder een crisis. De Kamerzitting van Vrijdag, waarin ge stemd zou worden over de belastingvoorstellen, is vervolgens verdaagd tot Dinsdag. De toestand zal aan een nieuw onderzoek on derworpen worden in den kabinetsraad, die tegen Vrijdagmiddag bijeengeroepen is en waar- by ook de drie genoemde katholieke ministers zijn uitgenoodigd. Van socialistische zijde wordt verklaard dat de socialistische ministers in ieder geval op hun post bhjven. De socialisten trachten de regeering,smoedyk- heden te beperken tot een katholieke crisis en zouden er voor te vinden zyn de drie katho lieke ministers, die willen aftreden, te vervan gen door drie andere katholieken uit de 19 chris telijke arbeidersafgevaardigden, die Woensdag nacht de regeering het vertrouwen hebben ge schonken. Er zou, aldus werd gezegd, een meer democratische regeering komen. Het blok der katholieken van België zal dit echter niet dulden. Alle vertegenwoordigers van middenstand en landbouw van de katholieken hebben tegen de regeering gestemd of zich ont houden van stemming en een regeering, dve slechts een minderheid katholieken naast socia listen en liberalen zou bevatten, zou een gevaar opleveren voor de eenheid van het katholieke blok. Deze regeering zou trouwens het noodige gezag missen om het land op te helpen uit den PRAAG, 12 Mei. (D.N.B.) Uit Asch wordt ge meld, dat Henlein, de leider der Sudeten-Duit- sche partij, op uitnoodiging van Engelsche vrienden naar Londen is vertrokken, om daar het weekeinde door te brengen. Reuter meent te weten, dat Henlein met zyn Britsche vrien den den toestand in Tsjecho-Slowakye en Mid den-Europa zal bespreken, benarden financieelen toestand. Zulk een ka binet zou een heel kort leven beschoren zijn. Men zal intusschen opmerken dat de heer Marck, de katholieke minister van Verkeers wezen, niet bij de ontslag nemende katholieke ministers was. Marck vertegenwoordigt de ehristeiyke arbeidersorganisatie uit Antwerpen. Op het Dogenblik zijn er slechts vier katholieke ministers, daar de onlangs overleden katholieke minister van Koloniën Rubbens, nog geen op volger heeft. De Britsche gezant in Mexico heeft op 11 Mei een nota gericht tot de Mexicaansche regeering, waarin hij de aandacht vestigt op het bedrag, dat de Mexicaansche regee ring schuldig is aan de Britsche regeering wegens de speciale Britsche eischen voor verliezen, ontstaan uit de revolutionnaire acties tusschen 20 November 1919 en 21 Mei 1920. De nota brengt in herinnering, dat de Mexi caansche regeering op 31 Mei 1935 de verplich ting aanging, dat een bedrag van 379.569.753 pesos door haar aan de Britsche regeering zou worden betaald in elf jaarlijksche termijnen, in gaande 1 Januari 1936. De eerste twee betalingen geschiedden stipt. De derde betaling van een bedrag van 37.096.271 pesos verviel op 1 Januari 1938. „Thans zijn vier maanden voorby en ik heb noch betaling noch eenig antwoord ontvangen op de vele mondelinge en schrifteiyke mede- deelingen," zoo gaat de nota verder. „In mijn nota van 22 Maart heb ik de aan dacht van Uwe Excellentie gevestigd op het feit, dat een dergeiyke schuld aan de regeering der Vereenigde Staten stipt was voldaan en dat de Britsche regeering niets begrijpt van een blijkbaar discrimineerende behandeling van twee regeeringen met dezelfde rechten." Voorts wordt in de nota gewezen op de uit gebreide binnenlandsche verplichtingen, die de Mexicaansche regeering heeft aangegaan, terwyi vervolgens in herinnering gebracht wordt, dat de Mexicaansche regeering onlangs de be zittingen van zeventien oliemaatschappyen ont eigend verklaard heeft, waardoor zij volgens haar eigen verklaring nieuwe financieele ver plichtingen op zich genomen heeft. De Britsche regeering. zoo wordt dan in de nota gezegd, kan, aangezien de Mexicaansche regeering zelfs nalatig blijft in het vervullen harer bestaande verplichtingen, niet anders dan de onteigening der olievelden ongerecht vaardigd achten, aangezien een essentieele voorwaarde voor de geldigheid hiervan zou zyn de betaling van een volledige billijke schade vergoeding, die in dit geval een groote som zou bedragen. In elk geval, zoo besluit de nota,, moet de Britsche regeering om onmiddellyke betaling verzoeken van het bedrag van 37.096.271 pesos, dat op 1 Januari j.l. vervallen is. BERLIJN, 12 Mei. (Havas). De Brit sche ambassadeur te Berlijn Sir Neville Henderson heeft gisteren een onderhoud gehad met Von Ribbentrop. Men ver moedt, dat dit onderhoud betrekking heeft gehad op de kwestie der Sudeten-Duit- schers. Hoewel in officieele Britsche kringen nog geen bericht is ontvangen over het bezoek, dat Henderson aan Von Ribbentrop heeft ge bracht, kan men vermoeden, aldus Reuter, dat Henderson herinnerd heeft aan de beloften van Goering ten aanzien van de onschendbaar heid 'van Tsjecho-Slowakye. Indien verdere stappen te Berlijn noodzake- lyk mochten worden geacht, zal daarby, naar men verwacht, ook worden herinnerd aan het zeer groote belang, dat Groot-Brittannië hecht aan de handhaving van den vrede in Midden- Europa. Naar Havas uit doorgaans goed ingelichte kringen te Berlyn verneemt, had het onder houd, dat byna een uur duurde, behalve op de kwestie der Sudeten-Duitschers ook betrek king op Hitler's reis naar Italië. In Duitsche kringen geeft men te kennen, dat het bezoek van den ambassadeur aan Von Ribbentrop binnen het kader der loopende di plomatieke besprekingen viel. NEW YORK, 12 Mei (particulier). Ook heden maakte de effectenbeurs weer een otizekeren indruk. Het schijnt, dat de markt nog steeds zoekende is naar de juiste rich ting, hetgeen het onregelmatige koersverloop verklaart, doch desondanks valt uit het ver loop van de laatste dagen wel te concludeeren, dat het sentiment verbeterd is, want met val len en opstaan legt de markt toch eerder een neiging tot stijgen dan tot dalen aan den dag en het algemeene koerspeil is dan ook niet onbelangryk hooger dan een week geleden. Overigens blijft het nieuws uit het bedrijfs leven nog steeds weinig bemoedigend, doch de uitwerking hiervan op de markt is gering. De ontwikkeling in de public utility-situatie vormt thans den voornaamsten stimulans, om dat men uit de toenadering die op dit gebied tus schen de autoriteiten en het bedryfsleven is waar te nemen, wil concludeeren, dat deze ge- wyzigde houding zich ook tot de overige dee- len van het bedrijfsleven zal uitstrekken. Van daag zorgde in dit verband het bericht, dat de T.V.A. en de stad Knoxville hun bod op de bezittingen der Tennessee Public Service Company in deze stad, dat verleden jaar 6.000.000 bedroeg, verhoogd hebben tot 7.500.000, voor een nieuwe verrassing. Afge scheiden echter van de public utility-waarden die meerendeels opnieuw hooger openden werd de markt hierdoor niet beïnvloed. De stemming was bij opening onregelmatig, waar- by kleine koerswinsten en verliezen elkander afwisselden, terwijl de handel beperkt was Ook na de eerste transacties bleef het verloop onregelmatig, doch in het tweede uur werd de tendenz iets zwakker en zakte het koerspeil vrijwel algemeen wat in, zonder dat de ver liezen echter groote afmetingen aannamen. De handel gaf tydens de daling echter een in zinking te zien, hetgeen als een gunstig teeken kan worden beschouwd. In het eerste uur be droeg de omzet 180.000 shares en in het twee de uur 120.000 shares. De beurs vertoonde in het verdere verloop een lustelooze stemming, waarby de noteerln gen bijna over de geheele linie afbrokkelden Hoewel kort voor het einde van den beurs handel even een licht herstel zich bkan brak, was dit echter van korten duur en verkreeg het aanbod, al was dit niet groot, weer de overhand. De verliezen bleven meerendeels be perkt. Eenige uitzonderingen hierop waren o.a, Allied Chemical, die langzaam aan verbeter den en 2% punt wisten te monteeren, terwijl Westinghouse zich langzaam in benedenwaart- sche richting bewogen en bij het slot een ver lies van IK dollar te zien gaven. Sporen wa ren meerendeels aan den luien kant. De di recties hebben zich tot de werklieden gewend met de mededeeling, dat binnenkort tot loons verlaging zal worden overgegaan. Dit vormde aanvankelijk eenigen stimulans, doch ook hier kon men zich in het verdere verlopp niet aan de algemeene tendenz onttrekken. Chesap«A Ohio verlieten de markt 1 punt lager. 2" de public-utilities kon evenmin het behaal11 avans gehandhaafd blijven en de noteerinf;e waren bij het slot onregelmatig, met kle'D, voor- en nadeelige verschillen. Hetzelfde het geval met staal-, olie-, warenhuis- e_ automobielwaarden. Van laatstgenoemde n° teerden Hudson Motors een kleinigheid ho0'_ ger. Mijnen, koperfondsen, luchtvaartwaa^ den, rubbers, kunstzijde-waarden, amus3' mentsfondsen en aandeelen in telegraaf m®8'' schappijen waren bij kalmen handel aan een aanbod onderhevig, hetgeen tot uitdruk*®* kwam in een klein koersverlies. Equipm®11' shares, canningshares en tabakken verliet de markt in prijshoudende stemming. De o"1' zetten bleven gering en hoewel het laatste U11 nog een cijfer van 160.000 shares te zien g9'' kwam het totaal op slechts 600.000 stuks. Slotkoersen Mei 12 11 WASHINGTON, 12 Mei. (Reuter) Door het geen vandaag te Genève is besproken, zal het besluit der Vereenigde Staten, de verovering van Abessinië niet te erkennen, niet beïnvloed worden. Dit is de uitleg, dien men geeft aan een ver klaring, die minister Hull in antwoord op vra gen heeft afgelegd. „Ons standpunt blijft on gewijzigd," zoo zeide Huil. ,,Wij zijn niet afge weken en zijn ook niet van plan af te wijken van de beginselen en de politiek, welke wy uit gestippeld hebben en Roosevelt's commentaai op het Britsch-Italiaansch accoord was niet bedoeld om op eenigerlei wyze in ons alge meene standpunt ten aanzien van dezie begin selen wijziging te brengen. RIO DE JANEIRO, 12 Mei (Havas). Naar hedenochtend kon wórden vastgesteld zyn in Brazilië tydens den opstand van gisteren 13 personen gedbod en een dertigtal gewond. Om streeks duizend personen zyn gearresteerd, Ten huize van den heer J. B. aan den Hoofd weg 21 te Hiliegersberg is Donderdagmorgen om streeks elf uur een ernstige vechtparty voor gevallen welke, naar gevreesd wordt, aan de 35-jarige mej. M. Schpittert, huishoudster van B., het leven zal kosten. Den laatsten tijd scheen het tusschen B. en mej. S. niet te boteren. Herhaaldelyk kwamen twisten voor, zonder echter ernstige gevolgen met zich mede te brengen. Donderdagmorgen is het echter tot een uit barsting gekomen. B. zat aan het ontbyt. Toen zyn huishoud ster hem een glas warme melk bracht, viel hy hevig tegen haar uit, omdat volgens zyn mee ning de melk te heet was. De vrouw ging daar op naar de keuken om wat koude melk by te voegen. By haar terugkomst in de kamer sprong B. plotseling op haar toe en gaf haar met een hard voorwerp een klap op het hoofd. De vrouw stortte neer en sleurde daarbij den man met zich mede. Er volgde een hevige vechtpartij. B. slaagde er in eenige messen van de tafel te grijpen en bracht daarmede mej. S. talrijke steken toe, hoofdzakelijk in het gezicht. Van een mes, dat in haar mond terecht kwam, beet de vrouw het lemmet geheel af. De vrouw verweerde zich krachtig en bracht den man talrijke verwondingen toe. Zij beet zelfs zijn rechter wijsvinger geheel af. Het was een ver- schrikkelyk gevecht. De geheele kamer was overal met bloed besmeurd. Op het ontzettend tumult kwamen de buren toesnellen. Toen zij aanschouwden wat er gaan de was, waarschuwden zij terstond de politie Deze verscheen onverwijld op het tooneel van den strijd en stelde B. in arrest. Dr. Jonge- rius, in aller yl ontboden, verleende de vrouw de eerste hulp, waarna zy in ernstigen toe stand in het ziekenhuis „Eudokia" te Rotter dam werd opgenomen. Naar wy vernemen, heeft de ledenver gadering van de R.K.V.V. „Volendam", wel ke Donderdagavond werd gehouden, om het standpunt der vereeniging te bepalen in zake de schorsing van den Volendam- speler Koning, besloten om de kampioens competitie verder uit te spelen. De vergadering betreurde echter het stand punt, door de strafcommissie van den I.V.C.B. in deze aangelegenheid ingenomen. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Siyper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Unilever Anaconda Java China Japan Lyn U. S. Steel A'dam Rubber Gewone Marine North Am. Aviation Comm. Wealth Int. Tel. en Tel. 323 158% 21 5/1621% 93 34%34 1/16 205% 21/4—2 7/16 6% Van 4.305 uur Kon. Olie Unilever Anaconda Shell Union Gew. Marine 323 158% 211/4-21% 9% 2 7/16 Allied Chemical 152 V, 150 American Can Co. *8% 87% Am. Car. F.drv 19% 19 Amer. Rolling Mills 17 16'/4 Am. Smelt. Ref. 39% 39% Am. Tel. TeL 132% 1327/g A n. Tobacco B. 71% 71 Am. Waterworks 10 104/g Anaconda Copper 28% 29 Atchison Topeka .93/4 291/s Baltimore Ohio 64/e 6% Bethlehem Steel 473/4 47% Canadian Pacific 6% 6 Case Treshing 79% 81 Chase National B. 30 28% Ches. Ohio 28% 29% Chicago Rock Isl. Crvsler Motor 45 45% Cities Service 10% 107/b Consol Gas N.Y. 253/4§ 26% Continental Oil 27 27% 7 Dawesl. 31 5 V? Young 267/8 26% Deleware Hud& 11% 116/a Douglas Aircraft 46% 47 Dupont de Nem. 103% 104 Eastman Kodak 157 153% EL Bond Sh. 8% 9 Genera] Electric 357/9 363/s General Motors 311/8 313/4 Good Year 194/g 19% Hudson Motor 6% 6% Illinois Centra] 9 9% Intern. Harvester 57 59% intern. Nickel 474/s 471/8 Intern. Tel. Tel. 9 9 Kennecott Copper 34% 351/s Missouri Pacific 1 Idem pref. 1% 17/8 Montgomery Ward 32% 323/4 Nat. City Bank 23% 24 .t. Dairy Prod. 13% 131/s New York Centra] 135/8 137/8 North. Amer. Co. 21% 21% Norfolk Western 153 147 Pennsylvania 17 17% Phillips Oil 33% 33% Proctor Gamble 48 48 PubL Serv. N. J. 32% 32 Radio Corporation 6 6 Sears Roebuck 58% 58% Shell Union Oil 12% 13 Socony Vacuum 13% 138/g Southern Pacific 13% 133/4 Southern Railway 8% Standard Brands 7% 7% Stand. Oil of N.-J. 497/s 491/s Tidewater Ass. Oil 127/8 12% Union Pacific 66% 66% United Aircraft 27 273/g United Corp A 3% 3% U. Leather 4% 5 U, S. Rubber 28% 29-f U. S. Steel 445/8 453/8 Western Union 22% 231/s Westingh. Electr. 783/4 80 Wool worth Building 435/8 43% 10 150 88 187/s l63/s ?9 133 7lV* 97/8 286/s 29 6# 48 61/8 79 30 29 44 447/s 11# 25 44 28 31 2 6(4 llVs 477/s 104 151 81/b 357/8 3144 19# 68/s 9 58# 471/8 83/s 346/8 1 17/8 32# 24 13 133/» 2 OVs 147 17 3344 46# 31 61/s 58# 1344 l33/s 13# 8i/a 7# 493/« l3Vs 273/s 3 2844 45 23#, 783/s 433/» NEW YORK, 12 11 1° 16.83# 5.26# 22.84# 25*°0 55.35# 4.96vf 2.80 40.19# Brussel 16.91 16.84 Rome 5.26% 5.26% Madrid Bern 22.83 22.84 Weenen 37.84 Oslo 25.00 25.00 A'dam 55.39 55.44% Londen 4.97A 4.975/8 Parys 2.797/8 2.80% Berlijn 40.20 40.19% 11*0' 12 Mel 11 Mel Rubber Standaard Mel 12.0812.05 Juli. 12.1612.13 Sept 12.3512.26-- Oct. 12.4012.34 Suiker Mei 1.84-87 1.85-89 Juli 1.92-93 1.93-94 Sept 1.97-98 1.97-98 Koffie (Rio - Nieuw contract) NEW YORK, 12 12 Mei Dec. 12.50- Jan. 12.55- Mrt. 12,65- 12.46' 12-53- 12-63' Oct. 2 00-- 2.01 9d Jan. 1 99-200 1 Mrt. 2.02-03 2'° Dec. Dec. Mei 4,28 4.28 Mei 5.74 - - Juli 4.29 4,28 Juli 5.85 Pept 4.16 4.16 Pept 5.86-88 Dec. 4.13 4.12 Dec. 5.90- Mrt. 4.12 4.12 Mrt. 5 94 Katoen Mrt. 8,67 8 60- Oct. 8,72 Mei 8.65-66 8.68-- Deo. 8.73 - Juli 8 68-69 8,71 Jan. 8.81- - Tin Loco 38.25 37.80 Termyn 38.30 12 Mei 11 Mel (Santos) 8.76'3 8.82 37.85 CHICAGO, 12 Tarwe Mei 81 81%-% Juli 78%-6/8 791/8-% Pept 793/„. 797/g - 80 Maïs Mei 58 - 58% Juli 593/g 59% Sepi 603/g 601/i Reuzel Mei 8,17% 8.30 Juli 8,30 8,40 Sept. 8,52% 8.65 12 Mel Haver Mei 287/g - - Juli 27 - - Pept 27% -- Rogge Mel 58% -— Juli 575/8 Sept56s/8 29 27# V 27V6 d9 V8 573/« Oct. Jan. Mrt 8.60 8 70 12 Mei 11 Mel Tarwe Mel 115V8115% Jul) 1053/s106% Oct 877/888% Rogge Me: 60% 60% Jub 61%-- ol% Oct- Haver Mel 497/9 487/g Jul) 46% 45% gedaan en laten I 5 nominaal WINNIPEG, 12 Mei Gerst Mei 60% Juli 59% Oct. 547/8. LiinzaaJ y Mei. 153%— 1=1 Juli 154 l33 *V Oct 151 - 15U 58#. 584/8 53#' Oct. 40% ss bieden 394/»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2