Kwaliteit wint den strijd LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" I voor 80.000 gezinnen Monteur levend verbrand miLiï-fiiR-E coLonnts PIELAGE GO. - ZIJLSTRAAT 18 - TELEFOON 11078 Buitengewone Reclame-Aanbieding LEVENSMIDDELENHUIS TKLASSE De nïet-inmenging WIL RUSLAND OORLOG MET JAPAN? VRIJDAG 13 MEI 1938 Het doodelijk ongeval in het onder station van de P.E.G.E.M. voor de rechtbanfc Controle ontbrak Geen controle Alleen per telefoon SAMEN DAGELIJKS OP ROOF UIT Alles was van hun gading SNELWANDELEN H.A.V. „De Kampioen" Gids voor Bloemendaal Nieuwe boeken Noorderbad-schermwedstrijden 15 JAAR IN DE GEVANGENIS Een verloren brief werd hem noodlottig Uitspraken van Donderdag H.A.K. Speeltuinwerk en onschoolsche bijeenkomsten in Haarlem-Noord Hoofdkaas was vroeger een winferariikel Wij leveren ze den geheelen zomer Onze hoofdkaas is bijzonder goed en lekker frisch op de boterham De ham van 18 cenf per ons is een geweldig Succes Provinciale wegen in en om Haarlem Wijzigingen voorgesteld ZANDVOORT IN HAARLEM! VAN HET KLEVERPARKWEG 11 WAGENWEG 122 HAARLEM TELEFOON 10987 TELEFOON 15774 Hoofdkaas mei ham en augurken van 7% voor 4 cf. per ons ONZE LUNCHAANBIEDING: T o i a a 1 voor 24 cenf T o f a a 1 voor 25 cenf ons fijne ham y2 ons prima gekookie rookworst y2 ons Parijzer boierhamworsi Een pond grove Javarijsf en y2 pond Californische abrikozen Appelmoes van goudreinefien per blik. 25 cenf 22% ceni 22 ceni bij afname van 6 heele blikken Wiiie suiker le soort, bij afname van 5 p. Fleschjes Vruchtensaus van 12% voor 10 cent Gazeuse - alle smaken van 12% voor lOcent Onze gewoonte getrouw worden uitsluitend betere kwaliteiten geleverd (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Frankrijk zou bereid zijn controle te land te herstellen Tegenstrijdige berichten uit Japansche bron Luchtlijnen der K.L.M. in Indië Vragen in het Britsche Lagerhuis IN TEIL MET SOPWATER VERDRONKEN Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) Koning Leopold weer vertrokken De Koninklijke Familie deed hem uitgeleide Na de doopplechtigheid Geschenk van de Graal SCHULTE DEFINITIEF IN TOUR DE FRANCE flIllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllillllllUJIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllilüllllllllllllllllllilllllllllllllllllllliH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Op 17 November is in het onderstation van de P.E.G.E.M. aan den Oudeweg te Haarlem een ontzettend ongeluk gebeurd, waarbij een monteur levend verbrandde en door kortsluiting een gedeelte van het elec- trische net op de spoorlijn Haarlem Amsterdam stroomloos werd, met groote stagnatie van den treinenloop tot gevolg. Als schuldig aan dit ongeval stond een 50- jarige monteur-bankwerker van de Centrale van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf te Haarlem voor de Haarlemsche rechtbank te recht. Hij is n.l. ook hulpschakelwachter aan het genoemde onderstation en moest op 13 November den reservekabel naar Velsen stroom loos maken, want een olieschakelaar zou ver anderd worden. Den olieschakelaar heeft hij wel uitgeschakeld, maar hij vergat evenzoo te doen met de bijbehoorende schakelaars, die den olie schakelaar verbinden met den rail, waardoor een stroom van 50.000 volt loopt. Evenmin had hij door de daartoe te gebruiken apparaten na gemeten of alle geleidingen inderdaad stroom loos waren en ook geen aardleiding aangebracht. De monteurs, die den olieschakelaar zouden ver anderen, hebben den hulpschakelwachter nog gevraagd of alles in orde was. De schakelwach ter antwoordde hierop bevestigend en daarop gingen de monteurs in de cel, waarin de scha kelaar was. Verdachte volgde hen om te zien of er genoeg licht was in de cel. Nauwelijks begonnen de monteurs aan hun werk of een van hen werd door den stroom getroffen en is levend verbrand. Toen de vlammen gedoofd waren, leefde hij nog, doch spoedig daarop overleed hij in het ziekenhuis. Verdachte zeide, dat hij voor de eerste maal van zijn leven den schakelaar van de 50.000 volt stroom uitschakelen. Hij deed altijd dienst bij de schakelaars van 10.000 volt, die echter dezelfde inriehting heb ben als de 50.00 volt-schakelaars, zoodat hij op de hoogte kon zijn van het geen hij doen motst. Hij was 17 November in de vaste overtuiging, dat alles in orde zou zijn. Een aardleiding heeft hij niet aangebracht, omdat dit zoo moeilijk is en de monteurs had den hem verteld, dat het andere keeren ook nooit gebeurde. Verdachte vond het onbegrij pelijk, dat hij zelf niet 't slachtoffer is geworden, want ook hij stond dicht bij den rail met den electrischen stroom. Ook de niet-getroffen mon teur is aan een levensgevaar ontsnapt. Verschillende deskundigen werden gehoord, o.a. dr. Hulst, die sectie op het lijk had ver richt en ir. W. L. S. v. d. Vegte, ingenieur van de Hoogovens, die een technisch rapport had uitgebracht. Naar hij mededeelde, is de elec- trische stroom van den rail via den monteur naar de celdeuren als aardgeleiding overge sprongen. Het ongeluk is gebeurd door een ©ogen blik afwezigheid van geest bij den hulp schakelwachter, hetgeen bij iedereen kan voorkomen. Daarom is bü het P.E.N. voor schrift, dat de schakelingen steeds door twee deskundigen moeten geschieden. Zelfs de beste schakelwachter heeft immers nog contrüie noodig. Die controle ontbrak hier. Verdachte's dagelijksch vak is geheel iets anders. Na zijn werk in de Electrische Cen trale treedt hij des avonds nog op als hulpschakelwachter in *t P.E.G.E.M.-station. Daarvoor krijgt hjj geen loon, alleen mag hij vrij wonen in het station. Zoo heeft men op de meest goedkoope wijze voorzien in de behoefte aan 'n hulp schakelwachter, hoewel verdachte daarvoor niet volkomen deskundig is. De wet heeft allerlei voorschriften voor scha kelstations, maar ze zijn verouderd. Iedere onderneming heeft daarom aparte regelingen ingevoerd, doch die zijn niet overal gelijk. Bij de P.E.G.E.M. zijn de voorschriften vrij ge makkelijk en de controle is onvoldoende. De monteurs dienen, alvorens aan het werk te gaan, eerst zelf te controleeren of de stroom is uitgeschakeld. Dat is hier niet gebeurd. Ook ontbrak de aardleiding, het ABC van iedere uit schakeling. En meetapparaten zijn niet ge bruikt. Het groote gevaar bij dergelijk werk is, dat alles een sleur wordt, hetgeen de meest funeste gevolgen kan hebben. Als men in de cel zit moet men kunnen vertrouwen op den schakelwachter. De schakelwachter, die gewoonlijk aan het station verbonden is, beweerde als getuige, dat verdachte blijkens het schakeldagboek wel de gelijk vroeger ook eens de 50.000 volt-schakelaars bediend moet hebben. Officier van Justitie: Vindt u 't niet vreemd, dat u verdachte nooit persoonlijk sprak, hoe wel u beiden in hetzelfde gebouw woonde, maar u aan verdachte alleen per telefoon orders gaf? Getuige vond dit heel gewoon. De officier van Justitie begon zijn requisitoir met een woord van hulde aan ir. v. d. Vegte voor zijn rapport. Het betrokken schakelstation is zeer onoverzichtelijk. Heeft verdachte 'n fout gemaakt, dan kan men dit in de cel niet zien. De schakelaar is na het ongeluk verbeterd, zoodat men nu gemakkelijker een aardleiding kan aanbrengen. Verdachte heeft eentonig werk als hulp- icliakeIwachter, dat slechts een „bijbaantje" voor hem is en heelemaal deskundig was hij niet. Maar aan den anderen kant moet men er rekening mee houden, dat hier een man in de kracht van zijn leven vermoede lijk na een ontzettend lijden is gestorven door de schuld van verdachte. De officier achtte de samenwerking tus- schen den schakelwachter en den hulp schakelwachter niet Ideaal. Die hoort zoo niet. Bovendien liet de contrMe veel te wenschen over. Spr. eischte 40boete. De verdediger, mr. B. W. Stomps, uitte zijn deelneming met het slachtoffer en bracht hulde aan jr. v. d. Vegte voor zijn rapport en den officier van Justitie voor de nauwkeurige studie, die hij van de situatie heeft gemaakt en zijn menschlievend requisitoir. Anderen hebben hier grooter schuld dan verdachte en daarom mag men hem niet ver- oordeelen. Spr. verzocht clementie. Verdachte betuigde zijn groote spijt over 't gebeurde en deelde mede, dat hij ontslag als hulpschakelwachter had gevraagd. Uitspraak 25 Mei. Een Bloemendaalsche villabewoner kwam op 17 Maart tot de minder pleizierige ontdekking, dat zijn kippen verdwenen waren. De politie behoefde hij dit niet mede te deelen want die was al op de hoogte. De dieven van de eieren- fabrikanten, een 23-jarige varensgezel en een 24-jarige expeditieknecht, broers van elkaar, waren denzelfden nacht, waarin zij de kippen deden verhuizen, door een politie-auto achter haald en hoewel ze op de vlucht sloegen en den zak met de gestolen dieren wegwierpen, werden ze gearresteerd. De politie was op haar hoede geweest daar de beide jonge mannen al eerder eenden, fazanten, lood en wat al niet hadden buitgemaakt. In het verdachtenbankje van de rechtbank gezeten gaven ze alles toe. De Officier van Justitie vond hen echte beroepsmisdadigers, die dagelijks samen op roof uitgaan en pak ken wat ze krijgen kunnen. Berouw hebben ze niet, ze zijn volkomen on verschillig en de Reclasseering zit met de han den in het haar. Zes maanden gevangenisstraf vroeg spr. tegen ieder. De verdediger, mr. v. Wijk, weet een en an der aan hun slechte opvoeding, die hen tot ge- legenheidsmisdadigers heeft gemaakt. Hij ver ent derhalve clementie met een schoonen zin vol ietwat gewaagde beeldspraak beslui tend, waarin hij hoopte dat de kippen aan de verdachten geen windeieren zullen gelegd heb ben maar hen op het rechte pad hebben terug gebracht. De rechtbank zal 25 Mei mededee- len hoe zij over dit kippige zaakje denkt. Zondag 15 Mei a.s. houdt deze vereeniging een snelwandel wedstrijd op het parcours Haar- lem-Bennebroek v.v., afstand 12Va KM. Er wordt om de twee minuten gestart, de start heeft plaats 's morgens om 9 uur aan den Wa genweg hoek Houtplein. De volgende loopers nemen deel: F. v. d. Vij ver (A'dam), recordhouder Zaansche Zesste- denloop, A. Herben, de snelle Haarlemmer, H Medenblik, de Haarlemsche coming man, D. Overdam en C. v. Kampen die het den overigen deelnemers zeer lastig zullen maken. Wandel- scheidsrechter is de Haarlemsche snelwande laar J. A. Ramaker. Naar wij vernemen bestaat bij de gezamenlij ke Bloemendaalsche Miadenstandsvereenigingen (de R.K. Middenstandsvereeniging en de Bloe mendaalsche Middenstands Vereeniging) het voornemen in den loop der volgende maand uit te geven een „Gids voor Bloemendaal', waarin behalve de aantrekkelijkheden dezer gemeente, ook de officieele gegevens omtrent de Gemeentelijke instellingen, Onderwijs, School gelden, Kerken, Postkantoren, Belastingen, Water-, Gas- en Electriciteitsprijzen enz. zul len worden opgenomen. De gids zal met verschillende foto's uit de gemeente Bloemendaal worden geïllustreerd en verschijnen in een oplage van 6000 exempla ren, die behalve aan eiken ingezetene, tevens aan nieuw-gevestigde personen zal worden uitgereikt, en voorts in ruime mate aan lees zalen en hotels voor de leestafels zal worden toegezonden. Wij ontvingen het eerste deel van Practische Duitsche Handels- en conversatie-grammatica door Dr. Otto Klipp, leeraar in de Handels wetenschappen te Haarlem, tweede herziene en geheel omgewerkte druk. Het ziet er keurig verzorgd uit en de heruitgave bewijst zijn practische bruikbaarheid. Op 25 en 26 Juni a.s. zullen de jaarlijksche internationale schermwedstrijden te Zandvoort wederom in het Noorderbad gehouden worden. Deze internationale ontmoeting op schermge- bied belooft dit jaar zeer belangrijk te wor den, daar de principieele bereidverklaring tot deelname reeds uit de landen, Denemarken, België, Duitschland en Frankrijk ontvangen werd. Deze wedstrijden welke voor het eerst in 1935 door het toenmalige bestuur van de Haar lemsche Scherm Club georganiseerd werden, worden sinds 1935 onder de auspiciën van den Koninklijken Nederlandschen Amateur Schermbond gehouden. De Noorderbadwisselbekers worden gehou den door Nederlandsche deelnemers, terwijl de Zandvoortwisselbeker in het bezit van Duitsch land is. Een Haarlemsch horlogemaker heeft van de 40 jaar dat hij hier op aarde rondwandelt, 15 jaar in de gevangenis gezeten en nauwelijks uit dit gastvrije instituut gekomen, hangt alweer de eisch van een jaar gevangenisstraf boven zijn hoofd. Een vergeten brief van een verliefden bankbediende is hem noodlottig geworden. Deze jongeman had n.l. in het postkantoor alhier een aangeteekenden brief met een obligatie van f 500 erin, bestemd voor de bank, waar hij werkzaam is, in ontvangst genomen en hij maakte van de gelegenheid gebruik door meteen even een briefkaart naar zijn meisje te ver sturen. Zeer waarschijnlijk heeft hij daarbij den brief op de schrijftafel in het postkantoor laten liggen, waar de horlogemaker hem vond en in zijn zak stak. In ieder geval de jonge man was den brief kwijt en de reparateur van tijdmeters had hem in zijn bezit terwijl het postkantoor het verband hiertusschen vormde De meest voor de hand liggende oplossing van deze puzzle is, dat de bankbediende den brief heeft laten liggen, maar hij beweerde dat hij de enveloppe in zijn zak had gestoken, zoodat de mogelijkheid geenszins is uitgesloten dat de horlogemaker hem uit den jaszak zou hebben gefutseld. Voor de rechtbank gebracht hield de gevangenisklant het ook bij de eerste oplossing en hij wilde zelfs nog een onschuldige reden voor den diefstal voorwenden door te vertellen dat hij den brief had behouden omdat hij dan wel een advertentie verwachtte, waarin het ver lies werd gemeld en den „eerlijken vinder" een belooning in het vooruitzicht werd gesteld. Maar de advertentie bleef uit, niet zoo echter de politie, die den diefstal achterhaalde en den man voor de zooveelste maal naar het gevang bracht. Den bankbediende is zijn ver geetachtigheid nog duur te staan gekomen. Door het verlies van den brief kwam uit dat hij een briefkaart aan zijn meisje in den tijd van zijn baas heeft geschreven en mede daarom is hij ontslagen. Die liefde toch! De Officier van Justitie zeide, dat iemand als verdachte, niet meer te verbeteren valt. Tot heden had hij elders zijn diefstallen uitgehaald, thans probeert hij het in Haarlem, maar daar wilde de Officier een stokje voor steken in den vorm van een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. O. v. Wijk, memoreerde het spreekwoord, dat de gelegenheid den dief maakt. Verdachte heeft pech gehad doordat nu juist op zijn weg die verloren brief lag en de verleiding was voor hem te sterk. Dat is tragisch, want juist wachtte hem een hoopvoller toekomst, dank zij een erfenis. Als een vrijge laten vogel is hij na vijftien jaar gevangenisleven tegen den eersten den besten vuurtoren ge vlogen. Geef hem nog een kans, pleitte mr. v. Wijk. Op 25 Mei zal de rechtbank vertellen of de horlogemaker inderdaad nog de kans krijgt. We vermoeden overigens, dat de man in zijn leven wel weinig kans heeft gehad om horloges te maken, al had hij in ieder geval in de ge vangeni's gelegenheid genoeg om den tijd te meten. G. S., slager, wenende te Heemstede, thans ged, „Diefstal". Acht maanden gev.straf met aftr. prev. hecht., waarvan vier maanden voor- waardelijk met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. W. A. W.. nachtwaker, wonende te Haarlem. „Veroorzaken van lich. letsel door schuld". Een maand hecht, voorw. met proeftijd van twee jaar benevens 15. boete subs. 10 d. hecht. o.v. J. G., artist, zonder vaste woonplaats, thans ged. „Diefstal". Acht maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. W. L. V., bakkersknecht, wonende te Haar lem. „Diefstal". Drie maanden gev.straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. D. B., koopman, wonende te Hilversum. „Op lichting". Een maand gev.straf voorw. met een proeftijd van drie jaar benevens 12.boete subs, zes dagen hecht. o.v. H. C., koopman, wonende te Amsterdam. „Oplichting". Drie maanden gev .straf voorw. met een proeftijd van drie jaar benevens 25. boete subs. 15 dagen hecht. o.v. P. W. v. d. V., zonder beroep, wonende te Bennebroek en G. W., bloemistknecht, wonende te Haarlem. „Diefstal in vereeniging door mid del van inklimming". Sub 1: voorw. ter beschik king gesteld van de Regeering met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. Sub 2: drie maan den gev.straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. H. van M., wonende te Haarlem. „Veroorza ken van zwaar lich. letsel door schuld", 50.— boete subs. 20 dagen hecht. o.v. H. B. J., timmerman, wonende te Den Oever, gem. Wieringen. „Veroorzaken van lich. letsel door schuld". Twee maanden hecht, met ont zegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar o.v. H. H. B. S., monteur, wonende te Amster dam. Vrijgesproken. De uitslag van den Zondag gehouden wed vlucht van Roosendaal, afstand ruim 95 K.M., was als volgt: C. Koning 1 31 46 51 53 N. Buurman 2 26 E. Cassee 4 8 11 15 19 39 55 58 W. v. d. Veldt 5 37 38 44 A. Breeuwer 6 9 C. v. d. Lee 7 24 36 J. Breeuwer 10 13 17 G. Stouten 12 14 20 23 28 34 40 45 49 50 56 57 J. Terhorst 16 18 30 C. Schuurman 21 33 59 A. Tero 25 H. J. Petter 27 48 v. d. Walle 29 62 F. Bottelier 32 33 W. de Graaf 41 J. H. Smit 54 J. Koning 60 61 C. van Meurs De opening van de tentoonstelling van het werk der kinderen, gedurende den afgeloopen winter gemaakt op de onschoolsche bijeenkom sten van de Haarlemsche R.K. vereeniging voor groote gezinnen, zal geschieden op Zaterdag 14 Mei des middags om vier uur in het gebouw van de St. Catharinaschool aan den Rijks straatweg, nabij de kerk van St. Bavo en O.L.V. van Zeven Smarten. De tentoonstelling is geopend op Zaterdag van 4 tot 10 uur en zondag van 12 tot 5 uur en van half acht tot 9. hebben altijd voorrang, ook al kruisen zij den voorrangs- weg, waarop u rijdt Ged. Staten van Noordholland stellen aan de Provinciale Staten de volgende wijzigingen voor van wegen in en om Haarlem, voorkomend op het Provinciaal Wegenplan. Tracé 27 (HaarlemBloemendaalOverveen AerdenhoutVogelenzang), welk tracé over de geheele lengte bestaande wegen volgt, wordt vervangen door een nieuw te projecteeren weg tusschen de Zuidhollandsche grens bij Vogelen zang en den ten westen van de bebouwde kom van Haarlem ontworpen ringweg om Haarlem, benevens dezen ringweg tot aan de Kleverlaan. Voorgesteld wordt de bestaande wegen van het vroegere tracé 27 op het Tertiair Wegen plan te plaatsen, met de bedoeling deze daar van te schrappen, wanneer de nieuwe weg ge reed zal zijn. Ingevoegd wordt 'n nieuw tracé no. 27 A, dat een verbinding zal vormen van den onder tracé 27 genoemden weg ten westen van Haarlem met den Rijksweg Haarlem—Leiden. Dit weg- vak vormt een schakel in den westelijken ring weg om Haarlem. Tracé 28 (BloemendaalZandvoortAerden hout—Haarlem)) wordt verlengd met een ge deelte van de Julianalaan in Overveen ter lengte van 500 M. om dit tracé in verbinding te brengen met den in tracé 27 opgenomen weg. Tracé 52 (Haarlem-Noord via Delftlaan naar Santpoort) wordt volgens het voorstel overeen komstig den wensch van het gemeentebestuur van Haarlem, ingekort met de Zaanenstraat en het ontworpen wegvak in den Waarderpolder, terwijl als tracé 52 A wordt opgenomen de ge projecteerde verbinding over het Bolwerk met een nieuwe brug over het Spaarne, langs het nieuwe haventerrein naar het punt van aan sluiting met weg no. 50. (Amsterdamschevaart PenningsveerSpaarndam) Tracé 54 (Blauwe BrugWipperplein) wordt verlengd met de Fonteinlaan en de Dréef, ten einde dit tracé in verbinding te brengen met tracé 53. Op het Tertiair Wegenplan van dë Provincie zullen voortaan voorkomen o.a. de weg Heem stede (Wipperplein) BennebroekVogelenzang met zijtak naar den Rijksweg HaarlemLei den, alsmede de z.g. Slaperdijk (verbinding SantpoortSpaarndam)BuitenhuizenAssen delftKrommenie, Beverwijk—Buitenhuizen- Zaandam, HalfwegSloten. Dit Tertiair wegen plan dient voor de verdeeling van de onder- houdsgelden, die door den Staat via de Pro vincie aan de beheerders van minder belang rijke wegen worden uitgekeerd. Vele dingen, waarvan onze voorouders nau welijks het bestaan konden vermoeden, zijn ir onzen tijd door het geraffineerde verschijnsel dat wij techniek noemen, ten gerieve van de steeds meer eischende menschheid, op het on- dermaansche getooverd. Wanneer men den eenen dag met den wensch rondliep, het een of ander oer-degelijk gebruiksvoorwerp ook te gaan mechaniseeren, kon men den volgenden dag lezen dat men aan den anderen kant van de wereld al weer plannen had om die mechani satie te gaan vernieuwen. Zoo werd de mensch langzaam maar zeker geheel „vertechniseerd", en vond men het eigenlijk jammer, dat er niets meer uit te vinden was. Edoch, alweer bleek hoe onuitputtelijk 'smenschen brein is. Er kwam een listigerd, die bij zich zelf constateer de. dat een „zeetje-aan-huis", toch eigenlijk niet te versmaden is. En hij ging aan het peinzen en experimenteeren en kwam tenslotte tot het electrisch opwekken van golven. Het Sportfondsenbad te Haarlem heeft zich nu zoo'n golf-installatie aangeschaft, waarvan Donderdagavond de generale repetitie plaats had. Om negen uur 's avonds lag het water nog kalm en verleidelijk, om vijf minuten over negen woedde er een kleine orkaan in (we kunnen niet zeggen „over"), die in korten tijd kans zag het kalme verleidelijke water te veranderen in de bekende dichterlijke woeste baren. De spaarders van het Sportfondsenbad, die met de golfinstallatie konden kennis maken, lieten zich echter door niets weerhouden en zwommen, of beter trachtten er even lustig op los te zwem men als op andere avonden. Dat ze hierin niet volkomen slaagden ligt voor de hand. Het is buitengewoon aardig den golfslag eens te zien, en zich proefondervindelijk van de aantrekkelijkheid te overtuigen. De tijd zal moeten leeren, of de zwemmers er op gechar meerd zullen blijven in Zandvoort-in-den-dop te zwemmen. LONDEN, 12 Mei (Reuter) De Fransche am bassadeur Corbin heeft vandaag op het Foreign Office een langdurig onderhoud met Lord Ply mouth gehad. Naar men gelooft, is Frankrijk thans bereid er mede accoord te gaan, dat de con trole te land wordt ingevoerd vijftien dagen na het vertrek der beide commissies naar Spanje. De controle te land zou dan gedurende dertig dagen van kracht blijven, doch indien daarna géén vorderingen zijn gemaakt, zal deze controle te land opnieuw worden opgeheven en wel waar schijnlijk voorgoed. Indien echter met het eigenlijke terugtrekken geen begin is gemaakt, doch de mogelijkheid aanwezig is, dat vorde ringen worden gemaakt, zou Frankrijk de pe riode van dertig dagen nog eens met twaalf dagen willen verlengen. Ook gelooft men, dat Corbin en Plymouth de mogelijkheid hebben besproken van verscher ping van het toezicht op het zeeverkeer naar Spanje. Frankrijk houdt nog steeds vast aan terug trekking in categorieën, terwijl Engeland van oordeel is, dat een dergelijk plan de mogelijk heid van misbruik in zich sluit. TOKIO, 12 Mei. (Havas). Het Japansche agentschap Domei publiceert een telegram uit Wladiwostock, volgens hetwelk de zoo juist uit Moskou teruggekeerde opperbe velhebber van het Sovjet-Russische leger in het Verre Oosten, maarschalk Bluecher, onlangs aan alle onder zijn bevelen staan de commandanten instructies gezonden zou hebben om zich gereed te houden voor een mogelijken oorlog met Japan. Volgens andere berichten, afkomstig uit Hsinking, den zetel van den staf van het Kwangtoenglegër, zouden de Sovjet-Russische militaire autoriteiten in het Verre Oosten een militaire demonstratie aan de grenzen van Mandsjoekwo voorbereiden om de aandacht af te leiden, met het doel de operaties van het Japansche leger in China te belemmeren. Waarnemers merken op, dat een andere strooming in de berichten integendeel sedert eenigen tijd beoogt het denkbeeld te verbrei den, dat de Russisch—Japansche betrekkingen niet zoo slecht zijn als zij schijnen, en dat bin nenkort een begin gemaakt zou kunnen wor den met de regeling der betrekkingen tusschen beide landen. Deze dubbele strooming van tegenstrijdi ge berichten bewijst, dat in de leidende Japan sche kringen twee stroomingen naast elkaar bestaan. Evenwel schijnt de strooming, die Wil profiteeren van de oogenschijnlijke zwak heid der Sovjet-Unie op binnenlandsch po litiek gebied, om de operaties in China uit te breiden, de overhand te hebben. LONDEN, 12 Mei. In het Britsche Lagerhuis is heden de vraag gesteld, of men voornemens is om de K.L.M. toe te staan luchtdiensten te onderhouden in Groot Brittannië. De ondersecretaris voor de Luchtvaar: Muirhead, heeft hierop geantwoord, dat de K.L.M. evenals andere buitenlandsche lucht vaartmaatschappijen verlof heeft, ldchtdiensten te onderhouden tusschen bepaalde vliegvelden i'1 Groot Brittannië en plaatsen in het buitenland Het ligt echter niet in het vo "-nemen den lucht vaartmaatschappijen toe te staan luchtdiensten te onderhouden voor het binnenlandsche verkee in Groot Brittannië. In een pand aan de Taanderstraat te Rot terdam heeft zich Donderdagmiddag een ern stig ongeluk voorgedaan, dat het eenjarig6 dochtertje van de familie Schrey het lev®1 heeft gekost. De ouders waren van half dri6 tot half vier uitgegaan en hadden hun doch tertje Jacoba Adriana alleen thuisgelaten. I" de keuken stond een lage teil koud sop p11 toen de ouders terugkwamen vonden zij het kindje verdronken in deze teil. De geneesheer die onmiddellijk ontboden werd, kon slechts de dood conslateeren. Geheel onverwacht voor het Haagsche Pu bliek heeft Donderdagmiddag te kwart over drie Koning Legpold met Zijn gevolg Den Hu weer verlaten. Slechts weinigen verwachtte1' het vertrek op dit uur, zoodat slechts op eh kele punten het publiek op de komst van de11 koninklijken auto verdacht was. De stoet- voorafgegaan door motorpolitie, bewoog Z1 dan ook bijna onopvallend door de druKK6 Haagsche straten. In den voorsten wagen, waarvan de kap opgeslagen, zat Koning Leopold, terwijl naast Hem was gezeten. Op de beide v°°r' plaatsen zaten Prinses Juliana én Prins Berh hard. De vorstelijke personen, die met hun aul' vaak slechts uiterst langzaam in de druhtc voorwaarts konden komen, werden, voor zoov6' zij bemerkt werden, hartelijk toegejuicht. Koning Leopold werd uitgeleide gedaan het vliegveld Ypenburg, vanwaar hij in na"1 da" laten namiddag met zijn gevolg weer naar gië is vertrokken De Koninklijke Familie keerde daarna wee> naar het paleis terug, om de aubade van 93 schoolkinderen te vier uur in ontvangst nemen. Na de zanghulde van de kinderen is Donderdag middag een deputatie van de Graalbeweg' door H. H. K. K. H. H. Prinses Juliana en P' Bernhaxd in het Paleis ontvangen. Ter ge\eëe^ heid van de doopplechtigheid van H. f-- Prinses Beatrix werd een album aangebod waarin een fragment is opgenomen van ,je symbolisch spel „Het Koningskind", dat ih afdeelingen der beweging werd opgevoerd, r* mede een geestelijk geschenk. De leidsters de Graalbeweging hebben namelijk iedei' bepaalden tijd voor het prinselijk kind Se den, Matei'5' De deputatie bestond uit drie hoofdleids j gekleed in de uniform der beweging en c, twee leidsters in stafuniform (oranje bj° bleu rok en grijze cape), terwijl de derde, assistentenuniform droeg. Het album, verV, ié digd door een der leidsters, was uitgevoei'6^, oranje peau de suède, terwijl de tekst kend was op chamoiskleurig pastelpapier. Thans bevestigt ook l'Auto, het blad, da^ Tour de France organiseert, dat onze genoot Schulte in de groote ronde zal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4