Prettig 1 OUKADVOCAAT ZIT EEN BRIL VAN OPTICIEN STIENS ECHTE WALES-ANTHRACIET R.K. Middenstand BEZOEKT HET GARAGE RABO Haarlem, 13 Mei WITTOP KONING Kort en volledig VRIJDAG 13 MEI 1938 Vervlogen Illusies leerlingenavond Haar lems MUZIEKINSTITUUT e*s»r. 27 Lever. a. Z.fondsen Eindexamens H.B.S. in 1938 Data en deskundigen JUBILEUM MEJ. G. M. SMITS Verkoopingen in de Haarlem mermeer GELDIG TOT 1 JULI Als ik geen ad vocaat was, dan zou ik Advocaat willen zijn - Ad vocaatvan Oud.. VAN vehsddL NEDERLANDSCHE EIEREN 'Jédan voo, .nddrt'af*0%. unman «o«h (60-65 Vaffl8"! Vervroegde winkelsluiting op Zaterdagavond afgewezen Vrijstellingen examen Handelskennis VAN ONZEN WINKELSTAND Fa. Vastenhoven jubileert Tram reed sneller dan bus Programma Radio-Centrale BURGERLIJKE STAND D.H.V.B.-UITSLAGEN HONKBAL Het programma ZEILEN Haarlemsche Zeilvereeniging WIELRENNEN Wedstrijden Halfwegsche wielerbaan 0 BETROUWBARE AUTO'S v. zelfrijders (zonder chauffeur) 9 pe> dag, week, maand en langer Onze wagens zijn All Risk verze kerd en voorzien van triptiek Uitsluitend modellen 1937 en 1938 DE UITVOERING DER R. K. ORATORIUMVEREENIGING Karol Szymanowski AGENDA Bioscopen 14 Mei Bioscopen STAD Wij werden er dezer dagen aan herinnerd, c'at de ijzerhoudende bron „Hollandia" te Vijf huizen vijftig jaar in exploitatie is Tot die exPloitatie werd besloten, nadat de Amster- hamsche scheikundige, prof. dr. I. W. Gun- nir>g de resultaten van zijn onderzoek had uit eengezet voor een kring van medische deskun- ®Sen uit Amsterdam, Leiden en Utrecht. Reeds in 1854 was de Hollandia-bron ontdekt. ®en landbouwer wilde achter zijn huis een We' slaan en boorde op 7 meter diepte de bron aan. Het water spoot met zooveel kracht uit h°n grond, dat zijn landerijen onder water hepen. Het bleek rijk te zijn aan magnesium, jodium, kalk, natrium en andere stoffen. Wat al illusies hebben de Haarlemmers van tijftig jaar terug op de Hollandia-bron ge bouwd! Haarlem zou de gelijke kunnen worden Van Wiesbaden en andere badplaatsen, neen deze overvleugelen, omdat het Haarlemmer- ■deersche water zooveel beter dan het Duitsche as en de zee zóó dicht bij, zoodat de bad rusten niet alleen van geneeskrachtig bron water, maar ook van het fraaiste zeestrand, "at er in Europa is, zouden kunnen profiteeren! Er werd in Haarlem 'n Brongebouw neergezet cd met veel plechtigheid door den commissaris (i'r Koningin in de Provincie Noordholland ge- °Pend. Er werd een drinkhal gebouwd, waarin het Water uit den Haarlemmermeer werd aange- v°erd. Er werd reclame gemaakt, hoewel de fi- Uaiiciën niet toelieten dit uitbundig te doen. Re eerste Amerikaan, die hier aankwam als "adgast, werd met veel eerbetoon ontvangen, P'uar verdween weer spoedig. En daarbij is het üebieven. Wat de oorzaak van de totale mislukking is geweest? Gebrek aan inzicht of doorzettings vermogen? Wij kunnen er lang over twisten. 8Poedig kwam de exploitatie van de Hollandia- °ton onder dezelfde leiding als de Victorisbron te Oberlahnstein in Duitschlaand en Haarlem een desillusie rijker geworden. Thans is het Efongebouw alweer verdwenen. Daar waar een S'andioos Kurhotel gedacht was, is thans het 8Portfondsenbad verrezen en de drinkhal is bij kinderen, die naar den Hout gaan, bekend als het geheimzinnige huis waar de boeman Woont. En dat alles is in nog geen vijftig jaar Geschiedenis geworden! Wie van de Haarlem mers weet er nog iets van? Eet is een lange, voor een leerlingenavond f'Senlijk al te lange avond geworden, deze 35e ,erlingen-uitvoering van bovengenoemd mu- ziekinstituut. En dat het zoo laat geworden valt in hoofdzaak toe te schrijven aan de V'eel te lange muziek-composities, welke wij van ^'Schillende leerlingen te hooren kregen, ter- de slot-declamatie, welke onmiddellijk na e Pauze was gezet, ruim een half uur in be- faS nam Men moge met een en ander in het rvolg rekening houden, zoowel in het belang optredenden zelf, die zich beter op een i °l't werk kunnen voorbereiden, als in het be- a"g der aanwezigen, die de toch al niet altijd j/h dankbare luistertaak moeten vervullen. wil evenwel niet zeggen,, dat we gister- *v°nd niet meer dan eens hebben kunnen ge- '6ten van waarlijk verrassende staaltjes van uPnen der diverse leerlingen. Onder de piano-leerlingen van den directeur instelling, den heer Nico Koogerwerï, waren ^'schillende veelbelovende jonge krachten, en 6 mogen hier bij uitzondering, maar zeker /'verdiend, den' naam noemen van zijn eigen /chtertje, Frieda, wier voordracht getuigde 3" fijnen muzikalen smaak, wier techniek e'kelijk bijzonder frappeerde, door het ge- u/eveerde en zekere van den aanslag en de 'eUr. r °°k onder de leerlingen van den piano-lee- Ka' Willem Rettich mochten we aardige Uchten ontdekken; voorbeeldig' kort, in te- g/stelling met de voorbeeldig lange voorgan- sv's uit de pianoklasse van den heer Stam, ai'6n zeker de beide jeugdige jazz-enthousias- die de leuke Paso doble en Rumba voor (w/uden van Seiber met ernst en aplomb ten 3e gaven, en hier veel succes mee behaalden. H e hoorden verder nog vioolleerlingen van Dj Eeeren Cor Kint en Joh. Vierveijzer, en /"/ten hier opnieuw ervaren, welk een ij6 "ijk instrument de viool toch is, en hoe sp "'et bedwongen zenuwen ons parten kunnen tev eh en zich een uitweg zoeken of in een ed ee' aan beweging en onbeheerscht spel, of, ii "at is erger, in een detoneeren over de ge- Soprf linie' tel'wijl men °°k dan een overigens bedoelde rozenhulde in ontvangst kan jv6h nemen. leerf ohoreografische étude door een twaalftal le^'hgen van de Rhythmische Dans en Bal- asse van mevrouw Iris Ray die zelf lejjj ziekte verhinderd Was een en ander te 't werd heel aardig gedanst, maar zeer in Van '/onder vielen wel de Danse Tambouïïn eq Ray zelf en de Tap Dance van Dolly anEa in den smaak. De Oud-Hollandsche S^^ansen van Siep in Volendammercos- bijv/. Piochten ook grooten en welverdienden °°gsten, al hadden we ons het tempo "e /«ijk iets sneller en vlotter gedacht, en a'iobegeleiding iets pittiger. S,6P /e. Pauze werd de volgorde der optreden- 80(jt.eniëszins verbroken en hoorden we eerst ns Beatrijs met de muziek van Alex verdienstelijk optreden van enkele piano-leer lingen van den heer Hoogerwerf, en zijn toen gegaan, met de overtuiging, dat het laat, zeei laat kon worden, wanneer we alles moesten afwachten. Er stonden nog declamatie-leerlin gen vermeld van den heer Primo, piano-leer lingen van Willem Rettich en viool-leerlingen van Cor Kint. We mogen wel veronderstellen, dat ook dit verloop in het Crescendo-teeken zal hebben ge staan en dat het voor de leeraren zooals als voor de leerlingen een succes geworden is. J. S. 6tlin°len d00r de dames Ro°s en Cornelisse, t*eb h°en resP- "R "e Declamatieklasse van deer P. Primo en de pianoklasse van Theo k'e$t ®r Pas. Het werd een zeer verdienstelijke [liUc> vooral van de zijde der declamatrice, er leeuwenaandeel heeft, maar hei 'n de gegeven omstandigheden wel veei het geduld van de grootere laat staan Vr,r|kleinere toehoorders. hebben verder nog geluisterd naar het Dezer dagen hebben wij reeds eenige com missies gepubliceerd, die door den minister zijn aangewezen voor de eindexamens der Hoogere Burgerscholen A. Thans volgen de benoemingen die verband houden met de eindexamens der Hoogere Bur gerscholen B. Bij de eindexamens der afdeeling hoogere burgerschool B van het het Kennemer lyceum te Bioemendaal op 13, 14, 15, 16 en 18 Juli: deskundigen; J. van Andel te 's-Gravenhage (behalve op 19 en 20 Juli), A. H. A. E. Immink (op 19 en 20 Juli), dr. Th. Strengers te Utrecht, mr. N. Stufkes in de Bilt (U.). By de eindexamens der afdeeling hoogere burgerscholen B van het; Christelijk lyceum te Haarlem op 27, 28, 29 en 30 Juni en 1 Juli; Roomsch-Katholiek lyceum te Haarlem op 2, 4, 5 en 6 Juli: deskundigen: ir. J. C. Arkenbout Schokker te Scheveningen, dr. ir. P. Dingemans te Delft, mej. dr. C. Serrurier te Leiden; Bij de eindexamens van de: gemeente lijke hoogere burgerschool te Hilversum op 23, 24, 25, 27, 28, 29 en 30 Juni en 1 en 2 Juli; 2de gemeentelijke hoogere burgerschool te Haarlem op 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15 en 16 Juli; deskundigen; mej. dr. J. G. Eymers te Utrecht, dr. J. E. W. Ihle te Amsterdam, mevr. dr. J. van den Bergh van Eysinga—Elias te Santpoort; Indertijd deelden wij mede, dat mej. G. M. Smits, haar zilveren jubileum vierde als eenige vrouweiyke leerkracht aan de St. Canisius- school aan de Linschotenstraat. De herdenking viel op Goeden Vrijdag, zoodat er geen rucht baarheid aan het jubileum gegeven werd. Bestuur, inspectie en personeel der school zullen haar nu echter een huldiging bereiden op Maandag 16 Mei. Des morgens gaan alle kinderen onder de H. Mis van kwart over acht te Communie. Om tien uur zullen velen in de benedenzaal van het jeugdgebouw der parochie hun waardeering over het werk van de jubila- resse uiten. En om ongeveer 11 uur kunnen ouders van leerlingen en oud-leerlingen hun gelukwenschen aanbieden. Ten overstaan van Notaris R. C. A. van Cra- nenburgh werden gisterenavond in Openbare Vrywillige Verkooping verkocht, in Café-Res taurant „De Beurs" te Hoofddorp: De boerderij „Lentevreugd", gelegen aan den Spieringweg 895, aan den heer en mej. Penning te Amster dam, voor 12.135,—. De boerderij „Zomer- vreugd", gelegen aan den Spieringweg 1031, aan B. Hopman, te Amsterdam, voor 9460,—. o.a. a 2.— afm. 20/35 1.75 afm. 12/20 per 70 K.G. HARMENJANSWEG 67 A TELEFOON 16100 MSAHOtCSI niet 60 p. tlescU tan 7S M1ET.maaUioudende heit U met Oud s Adv succes aan ons „ons. Het oordeel U aan »- T In een der zalen van café-restaurant Brink- mann hield de afd. Haarlem van de R. K. Middenstandsvereeniging een vergadering met belangrijke agenda. Na een woord van welkom door den voor zitter, den heer Th. S. Hooy, speciaal gericht tot den directeur, leeraren en de vele leerlingen van den middenstandscursus, hield de heer G. Maers een voordracht over de werking en het streven van het machtige raderwerk der mid denstandsorganisaties, een rede die vooral in verband met het komende examen Algemeene handelskennis van groot belang was. Spr. ging in groot lijnen 'het ontstaan en den groei van de R. K. Middenstandsorganisatie na, schetste het organisch geheel van den R.K. Midden standsbond in ons land en weidde uit over de vakorganisaties. Door eendrachtige samenwerking kunnen bij de overheidslichamen onze belangen verdedigd en naar voren gebracht worden. Weest allen haast goed zakenman ook goed organisatie- mensch. Wij, katholieken, staan in ons land vooraan op organisatiegebied. Aan ons de taak om die faam waardig te blijven. Onder de vragen, die naar aanleiding van deze voordracht werden gesteld, was er een, die handelde over de vrijstelling van het han delskennisexamen, n.l. of een diploma M.U.L.O. vrijstelling verleende. De heer Luiten, direc teur van de Handelsavondschool antwoordde hierop, dat hij dat niet waarschijnlijk achtte. Op de M.U.L.O. wordt niet in alle eischen van dit examen onderwezen. Spr. achtte de lijst toch al zacht gespro ken eigenaardig. Het gymnasiumdiploma geeft wel recht op vrijstelling, hoewel daar noch boekhouden, noch handelsrecht e.d. in voldoende mate worden behandeld, doch het diploma handelsavondschool staat daarentegen niet op de lijst van vrijstellin gen. Zoowel het financieel jaarverslag als de be- grooting 1938 konden onveranderd de instem ming der vergadering verkrijgen. Nu de heer H. Th. Fibbe zyn functie als secretaris zal neerleggen, ontstaat groote be hoefte aan een bureau. Ook uit het oogpunt van propaganda is een dergelijke instelling noodzakelijk. Voor de oprichting van dit bureau werd op de begrooting een bedrag van f 1000 geplaatst. De heer E. W. Walop, de penningmeester, werd voor zijn veelomvattenden arbeid be dankt. Dan werd de door de bediendenorganisaties gevoerde actie besproken om de winkels des Zaterdags om 6 of 8 uur te sluiten. De R. K. en de Christeiyke zonden een adres aan den raad voor de 8 uur-sluiting, de neutrale willen zelfs een sluiting om 6 uur. Opgemerkt werd o.a., dat de Zaterdag avond voor den Haarlemschen winkel stand zeer belangrijk is. Sluiting om 6 uur en ook om 8 uur zou de groote groepen, die nu uit omliggende gemeenten naar onze stad komen, van hier verwijderd houden, terwijl ook eafé's daar nadeel van zouden ondervinden. De heer van Tetering merkte op, dat voor het stadsbeeld vervroegde sluiting op Zaterdag fnuikend zou zijn. Winkeliers zouden hun etalages niet meer verlichten en ook een deel van hun verkoop verliezen. Want is het niet zoo, dat men dikwijls, zonder te willen koopen, zich onweerstaanbaar tot een bepaald arti keltje voelt aangetrokken? De voorzitter concludeerde, na nog eenige opmerkingen, dat indien B. en W. bij het bestuur om advies zouden komen, men een afwijzende houding tegenover deze voorstel- GEOPEND: len zal aannemen. ZONDAGMIDDAG (2 TOT 5 UUR) ZONDAGAVOND (8 TOT 10 UUR) POPULAIR Aan het slot der vergadering, omstreeks het DONDERDAGAVOND (9 TOT 10.30 UUR) middernachtelijk uur, werd door den heer T 0 Alders aan den voorzitter dank gebracht voor F eestellj ke OpeningZaterdag 14 Vlei CL.S.f S middags J U.11T zijn arbeid voor de vereeniging. De oudste zaak van Haarlem-Noord, de firma Vastenhoven, aan de Ostadestraat 4 zal Zater dag haar -A)-jarig bestaansfeest vieren. Zij werd opgericht toen in de Kleverpark- buurt nog slechts enkele huizen stonden en in den loop der jaren is zij, dank zij het handels inzicht van den toenmaligen firmant, uitge groeid tot wat zy nu is: een modern-ingerichte zaak waar men een keuze kan maken uit eer uitgebreide collectie kousen, badpakken, trico tages en manufacturen. De heer H. v. d. Ham, die reeds sedert jaren de zaak leidt is op de origineele gedachte ge- xomen, om ter gelegenheid van het jubileum bij aankoop tot een bepaald bedrag cheques uit te reiken, terwijl de kinderen van klanten kun nen deelnemen aan een ballonwedstrijd om fraaie prijzen. De zaak is overladen met bloemstukken, die leveranciers en cliënten met hun gelukwenschen dedsw toekomen. Ook wij wenschen deze firma die met haar tijd mee weet te gaan, nog lange jaren van toenemend succes toe. Om tien minuten over twaalf reed in den afgeloopen nacht op de Amsterdamsche Vaart voor een uit de hoofdstad komende tram een autobus. De tram reed zeer snel en de wagen voerder zag den voor hem ry denden bus niet tijdig, met het gevolg, dat de tram tegen den Brockwaybus opreed en dezen nog ongeveer 20 meter voortduwde. De bus maakte een zwaai en kwam tusschen trottoir en tram tot stil stand. Beide voertuigen werden beschadigd. Hoewel persoonlijke ongelukken niet voorkwamen, raak te een 45-jarige trampassagiere zoodanig over stuur, dat zij op een nabijgelegen politiepost gekalmeerd moest worden. Tegen den trambe stuurder is proces-verbaal opgemaakt. ZATERDAG 14 MEI Programma 1: Hilversum 1. Programma 2; Hilversum 2. Programma 3: 8.00 Keulen; 9.20 Parys Radio: 11.05 Radio P.T.T. Nord; 11.20 Keulen; 12.20 Ned. Brusel; 12.30 Fransch Brussel; 1.20 Keulen; 2.20 Ned. Brussel; 3.35 Keulen; 6.05 Fransch Brussel; 6.20 Keulen; 8.20 Milaan; 11.35 Keu- len. Programma 4*. 8.00 Ned. Brussel) 8.20 Diver- sen; 9.35 London regional; 11.40 Droitwich; 12.20 London Regional; 2.20 Droitwich; 11.10 Parijs Radio. Programma 5: 8.00—7.00 Diversen; 7.00 Ver zoekprogramma; 8.0012.00 Diversen. en mensch kan evenmin een pri vaten godsdienst hebben, alsdat hij een private zon of een private maan heeft. Geboren: T. Dreijer—Baitermann, d.; G. G. Bottelier—Heeremans, z.; E. C. Vallenduuk— Holzapfel, d.; P. A. Janssen—v. d. Zwet, z.; W. J. Fransev. Veenendaal, z.; R. Linthorst Besseling, d. Overleden: P. J., 7 j„ z. van P. J. Brands, Kamperlaan; M. A. Kiers—Zuiderhoek, 73 j., Oranjestraa; H. M. v. Raaphorst—Koppen, 42 j., Vosmaerstraat; I. Verburg, 49 j„ Vrouwe- hekstraat, G. v. Steen—Toepoel, 76 j„ Jacob- straat; A. HoogerwerfRoest, 76 j., Wester- houtpark; J. Tekelenburgg, 67 j., Leidsche- vaart. Hoewel het seizoen bijna ten einde is, worden de nog resteerende uitslagen in de D. H. V. B. competities op Zondagavond toch nog inge wacht. Vooral met het oog op de wedstrijden voor de promotie- en degradatie-competitie zijn de resteerende resultaten voor velen nog van groot belang. We stellen de gelegenheid tot het opgeven der uitslagen gedurende de maand Mei nog open tusschen zeven uur en half acht onder het bekende nummer 15658. Het programma van deze week vermeldt o.a. de volgende wedstrijden. Eerste klasse. Zaterdag: V. V. G. A. I—H. H. C. I, Blauw Wit I—Ajax I. Zondag: Haarlem I r!c.h. I. Tweede klasse. Zondag: S.D. O. IIA. F.C. I, R. C.H. II—Blauw Wit II. Schoten I—Haat- lem II. Derde klasse. Zaterdag: S. D. O. IIR. C.H. Ill, R. C. H. IV—E.H.S., Kinheim—E. D. O. V. Zondag: H. H. C. Ill—T.H.B. H. H. C. zal het naar alle waarschijnlijkheid in Amsterdam niet gemakkelijk hebben, daar V.V. G. A. er verleden week Zaterdag nog in geslaagd is Ajax te kloppen. De ontmoeting Haarlem IR. C. H. I heeft plaats op Zondagmorgen half tien in het Noor der Sportpark. Door de overwinning van R. C. H. op Blauw Wit zal Haarlem wel voldoende gewaarschuwd zijn, zoodat we geen tweede over winning der Racing verwachten. De H. Z.V. houdt Zondag a.s. haar eerste on derlinge zeilwedstrijden in dit seizoen op Mooie Nel en Noorder Spaarne. De ochtendwedstryden vangen aan om half elf, terwyi voor de middagwedstrijden om twee uur zal worden gestart. Omtrent de deelname is nog weinig bekend, daar er tot Zaterdag kan worden ingeschreven en velen tot het laatst wachten. Ongetwijfeld zullen echter vele leden de ge legenheid aangrijpen, vooral nu er een redelijke kans op mooi weer bestaat, om weer eens hun krachten te meten. Op 15 Mei a.s. worden op de Halfwegsche wielerbaan wedstrijden gehouden, waaraan de beste Noordhollandsche amateurs en nieuwelin gen deelnemen. Het hoofdnummer bestaat uit een 30 K.M. koppelwedstrijd voor amateurs, verder 'n wed strijd over 10 K.M. en een wedstrijd voor nieuwelingen. De wedstrijden beginnen om 2.15 uur. GASTHUIS VEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 Zooals reeds gemeld zal de R.K. Oratorium- vereeniging op haar voorjaarsconcert, a.s. Dins dag, de Missa pro Pace van Rud. Mengelberg uitvoeren en het Stabat Mater van Szymanows ki. Over dezen laatsten componist geven wy in dit verband de volgende bijzonderheden; Twee namen symboliseeren voor de muzikale wereld de muzikaliteit van het Poolsche volk: Frédéric Chopin en Karol Szymanowski. De eerste, half Pool, half Franschman, speciali seerde zich op een klein gebied dat der pianomuziek en werd een der corypheeën der toonkunst, de tweede, door geboorte meer, door aard en aanleg minder Poolsch, koos een veel- zijdiger arbeidsveld, maar bleef met zyn werk meer tot Polen beperkt, ofschoon een aantal zijner werken het internationale podium be- reikte. De jongere meester, die in 1883 te Tymoszow- ka in de Oekraïne geboren werd en die reeds op 54-jarigen leeftijd in 1937 aan zijn land en aan de muziek ontviel, toonde in zijn vroege, zonder eigenlijke vakopleiding gecomponeerde werken, duidelijke zielsverwantschap met Chopin. Dit blijkt b.v. duideiyk uit zijn 9 Préludes opus 1 en de Etudes opus 4. Toen Szymanowski in 1903 leerling werd van Noskowski had hij reeds negen opusnummers het licht doen zien, waaronder liederen opus 7 en een vioolsonate opus 9. On der leiding van den uitstekenden vakman, die Noskowski was, ontwikkelde de jonge compo nist zich snel tot een persoonlijkheid, die met elk volgend werk meer de aandacht trok. Als opus 10 verschenen variaties voor piano over een Poolsch volkslied, als liedcomponist boeide Szymanowski met opus 11, met de Bunte Lie- der opus 13 en 12 liederen opus 17, en opus 22, van zyn twee symphonieën trok vooral de twee de, in Bes gr. t. opus 19 de aandacht. Ook de klaviersonate in a mineur opus 21 wordt ge prezen en de Romanze in D. gr. voor viool en Eduard van Beinum piano sluit de eerste periode in Szymanowski's kunstenaarsleven af. Uitgaande van Chopin had hij verschillende richtingen op zich in laten werken, zoo b.v. tijdeiyk die van Scriabin. Hij had daarop ech ter geënt een zin voor goedgeproportionneerde vormen, voor muzikale logiek en voor contra- puntisch spel. Teederheid, tragiek en extase drukten beurtelings haar stempel op zijn kunst. Op den overgang naar een tweeden stijl staat de opera in een bedrijf Hagith, die in 1912 ge componeerd, in 1922 in Warschau, in 1923 in Darmstadt voor het voetlicht kwam. De nu volgende werken doen vermoeden dat Szyma nowski inmiddels met de kunst van Debussy in liefhebbende aanraking was gekozen. Meer dan vroeger zoekt hy de bekoring van de on gewone harmonie, de klankkleur, het raffine ment van den klank. Niet ten onrechte ver wijt men den componist in deze periode een al te groote voorliefde voor het buitenissige klankeffect, een najagen en uitbuiten van on gewone, ongebruikelijke of zelfs gezochte mo gelijkheden. In het bijzonder valt dit op in en kele vioolwerken, zooals de Mythes opus 30 („la Fontaine d' Aréthuse" „Narcisse", „Drya- des et Pan") en het vioolconcert opus 35. Min der geldt dit voor de liederen, die ook in deze periode talrijk en belangrijk zijn, zooals Des Haf is Liebeslieder opus 24, de Tagore-liederen opus 41 en de Lieder des verliebten Muezzins. De keuze van de teksten wijst hier tevens de sfeer aan, waarin de componist gaarne verwijlt.: het Oosten, het exotische. Een derde sympho- nie verschijnt als opus 27, een derde piano sonate in d. kl. als opus 36. In 1927 wordt Szy manowski benoemd tot compositieleeraar en directeur van het Staatsconservatorium te Warschau, een functie, die hij tot zijn dood heeft bekleed. Een jaar tevoren had hij een nieuwe opera, thans in drie bedrijven, getiteld König Roger, beëindigd. Na de crisis van ge avanceerde uitdrukkingsmiddelen in werken als de 2 berceuses opus 48 en de liederen onder den titel Slopiewnie, was een verheldering en be- zinking van den styl, een matiger gebruik van uitsluitend coloristiscne middelen, een duide lijker aanduiden van de tonaliteit, kortom een terugkeer naar de ongeschminkte, ongeparfu meerde muziek ingetreden. In deze periode ont stond, naast de 20 mazurkas opus 50 en het ballet' Harnas, als ernstigste en diepste, een voudigste en oprechtste werk van Szymanows ki, het Stabat Mater opus 53, dat in 1927 of 1928 moet zyn gecomponeerd. Geschreven voor soli, koor en groot orkest, waarin ook hoorns, trompetten en slagwerk niet ontbreken, is het, wel in strijd met de voorschriften van de Kerk, kennelijk voor de concertzaal bestemd. Maar de aangrijpende, alle eeuwen trotseerende tekst van Jacopone da Todi, die reeds zoovele com ponisten, zooals Josquin des Préz, Palestrina, Pergolesi, Haydn. Rossini, Verdi en Diepenbrock telkens op zoo verschillende wijzen inspireerde, heeft Szymanowski een muziek ingegeven, die geen ander doel nastreeft dan het verhaal van de droeve Moeder aan het Kruis van Haar Zoon, dat in een zoo innige bede eindigt, zoo ontroe rend mogelijk tot den hoorder te doen spreken. Szymanowski verdeelt zqn Stabat Mater in 6 onderdeelen. Het eerste omvattend de eerste twee coupletten, die het beeld van de Mater Dolorosa voor ons oproepen, is geschreven voor sopraansolo en vrouwenkoor. Het tweede, waar in het mededoogen spreekt en waarin de zin van Jezus' offerdood wordt aangeduid, zette de com ponist voor baritonsolo en gemengd koor. Na het verhaal en na de beschouwing volgt nu als derde onderdeel het gebed vol overgave, liefde en medeleven: „Eia mater, fons amoris, me sen- tire vim doloris fac, ut tecum lugeam", dat Szymanowski een sopraan en altsolo met vrou wenkoor toevertrouwt. De extase van het ge bed maakt in het vierde deel plaats voor de votie, de zetting verpuurt zich tot bijna kerke lijke middelen sopraan en altsolo met a cappella koor en de componist bereikt een hoogtepunt, niet door opvoering, maar door be perking van zijn apparaat. Het vijfde deel is wederom voor baritonsolo geschreven, met ge mengd koor, dat duidelijker gesplitst is in flui sterend mannenkoor (murmurando), als het mompelend bidden bij een processie en een vrouwenkoor, dat als van verre de woorden van den voorganger echo't. Bij de woorden „Fac me plagis vulnerari", waar het beeld van de wonden en het kruis zijn stempel op de muziek drukt, verandert deze verhouding. Bij de ge dachte aan het hellevuur („Flammis ne urar succensus") neemt het koor de leiding en tre den in het orkest heviger dissonanten op, die echter in het vertrouwen op de voorspraak van de Moeder Gods bij het laatste oordeel, zich m het C dur accoord oplossen. Alle drie de solis ten en het koor vereenigen zich in het slot nummer; de gedachte aan den zin van het lijden van Christus: de verlossing van de erf zonde en de toekomstige zaligheid aes men- schen, geeft het karakter aan dit Andante tranquillissimo. Simpel en innig, zonder eenig valsch pathos, zonder eenig streven om impo sant te zijn, eindigt dit werk pianissimo op den reinen drieklank van cis groote terst. Dr. K. Ph. BERNET KEMPERS. Gebouw St. Bavo: Best. Metaalbewerkers, 8 uur Best. Meubelmakers, 8 uur H. G. K., 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: R.K. Tooneelver. „Lauda- mus" met „In het witte paard", kwart over 8. Frans Ha's-museum: Expositie, 104 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie. 105 uur. Kunstzaal De Bois; Expositie, 95 uur. Rembrandt: „Meisjes achter tralies", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Madame Bovary" en „De strijd om het record", 2 en 8.15 uur.» Luxor: Reportage doop Prinses Beatrix, 25 uur; „Een mensch stierf onschuldig", 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Kareltje op dwaalwegen", 2.S0, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo; Geel Wit, 6 uur; R.K. Raadsleden, 3 uur. Gem. Concertzaal: Leerlingen-uitvoering Adèle Drees, 8 uur. Frans Hals-museum: Expositie, 104 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie, 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie, 95 uur. Rembrandt: Meisjes achter tralies, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: Madame Bovary en De strijd om het record, 2 en 8.15 uur. Luxor: 25 uur Doopplechtigheid Prinses Beatrix; „Een mensch stierf onschuldig", 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Kareltje op dwaalwegen", 2.30, 7 en 9.15 uur. De Haarlemsche R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen houdt haar jaarvergadering op Donderdag 19 Mei, des avonds half negen, in het gebouw van de St. 'Elisabethsvereeniginjt aan de Jansstraat. De aftredende bestuursleden zqn herkiesbaar. om De trekking van de loterij ten bate van de R. K. Harmonie St. Caecilia is uitgesteld tot uiterlijk 15 Juli 1938. De Ned. Natuur-Historische Vereeniging, af deeling Haarlem en omstreken, organiseert op de nog 3 resteerende bondagen in Mei excur sies, resp. naar de duinen van wyk aan Zee, het landgoed Klein Schovenhorst te Putten en het Naardermeer. Het comité „Herwonnen Levenskracht" heeft toestemming gekregen om op Zondag 15 Mei op de plaatsen, waar de jubileerende R.K. Volksbonders bijeenkomen, strikjes te mogen verkoopen. Dat is dus by de kathedraal en bij de receptie en feestvergadering in gebouw St. Bavo. Men lette er goed op niet door andere speldjesverkoopers op de mouw gespeld te worden. De spaarkas St. Nicolaas bezorgde haar leden gisteren een feestavond in gebouw St. Bavo Alberdingk Thijm en het kleinorkest van Jan Nibbering zorgden voor kosteiyke attracties. De voorzitter, de heer Castricum, deelde mede, dat de ledenvergadering 18 Mei gehouden wordt. Over de prijzen der kolen hoeft niet ge sproken te worden, daar deze vastgesteld zyn door de regeering. e De Vereeniging tot bevordering der gezond heid in de grafische vakken mag op Zaterdag 21 Mei in Haarlem cbllecteeren. Zij roept daar toe medewerkers op. In de afgeloopen week werden te Haarlem 11 fietsen gestolen. Voor het esperanto B-examen is te Amster dam geslaagd de heer H. W. Fris te Haarlem. Naar wij vernemen zal de bekende radio- artlst Peter Pech met zyn ensemble Donderdag 26 Mei a.s. in de Concertzaal een uitvoering geven. Vandaag viert de welbekende drankbestry- der uit Haarlem, de heer P. Crama uit de Kleine Houtstraat zijn negentigsten verjaar dag. Een groot aantal jaren heeft hij zich op verschillend gebied zeer verdiensteiyk gemaakt. Op 16 Mei a.s. zal de heer K. Tijsterman, opzichter bij het Havenwezen, 25 jaar in ge meentedienst zijn. Aan den heer H. J. van Gelderen, beëedigd commies ten Hypotheekkantore, alhier, is met ingang van 24 Mei na een ruim 50-jarigen diensttyd eervol ontslag verleend. Met ingang van 1 Juli a.s. is tot directeur van de N.V. Joh. Enschedé en Zonen benoemd de heer Mr. A. J. Enschedé, thans directeur der N.V. Machinehandel Mahez. Met ingang van 20 Mei is benoemd tot directeur der N.V. Ma chinehandel Mahez Mr. D. N. P. Hocke. Op Woensdag 18 Mei zal de heer M. v. Doorn, Lombokstraat 10, den dag herdenken dat hu voor 25 jaar bij de N.Z.H. in dienst trad. Bij beschikking van den directeur-generaal der P.TT. is met ingang van 1 Juli 1938 aan gewezen als beheerder van het bijpost-, tele graaf- en telefoonkantoor te 's-Gravenhage- Stationsweg de commies bij den post-, tele graaf- en telefoondienst F. Mulder, thans te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5