I Oo&i 'B°e^ui; BOEIENDE LECTUUR ROOKT Nu de treinen sneller rijden TRIUMPH We luisteren naar... FINANCIEN I -eft DE „TRIUMPHATOR Vrouw vermoord te Rotterdam :R 7?2 Dagfilm VRIJDAG 13 MEI 1938 Drie uitgaven van de Kennemer Serie De Purperen Papegaai M. A. KOLSTER 70 JAAR Bekend ingezetene van Den Helder gehuldigd Attractie te Zandvoort Harddraverij op de boulevard dc besté Heerenhoed CRICKET IN ENGELAND Vermoedelijk is zij geworgd Katholiekendag te Nijmegen PAARDENSPORT Zaterdag 14 Mei Luit. Greter derde op „Trixie' vierde op „Carina" en WIELRENNEN De ronde van Italië ALGEMEENE FRIESCHE LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ Sinas onze vorige bespreking van de nieuwe uitgaven der Kennemer Serie van De Spaarnestad te Haarlem zijn wederom een drietal romans verschenen, welke ieder hun eigen verdiensten hebben. Een mysterie-verhaal is „De Graaf van Chi cago", van den Amerikaanschen schrijver Broek Williams, die inmiddels de filmrechten van zijn boek voor een slordig bedrag van veer tigduizend gulden heeft afgestaan. In dezen roman, die thuis hoort in de orde der boeiende lectuur, ontdekken we in een bendeleider uit Chicago, bijgenaamd de Jon ker, niemand anders dan den erfgenaam var» een rijken Engelschen graaf, die kort voor zijn dood opdracht heeft gegeven, uit te vorschen, of hij wellicht nog een nabestaande heeft, het geen hij overigens zelf betwijfelt. Men gaat op zoek en vindt inderdaad een erfgenaam.... in de onderwereld van Chicago. Hoe de Jonker daar huishoudt en de liefde zijn pad kruist, vertelt Broek Williams met veel humor en ken nis van zaken op het stuk van boevenleven. Als de Jonker dan eindelijk in het vaderland terug is, kan alleen de liefde hem doen be sluiten niet schielijk «aar zijn vroegere bezig heden terug te keeren. Een uitvoerige roman, dien men met span ning leest. Een tweede uitgave is „Tommy's jeugd" van den roman- en tooneelschrijver Sir James Matthew Barrie, schrijver van „Peter Pan". In zijn jongste beek, waarin hij vermoedelijk onder het schrijven aan zijn eigen jeugd heeft gedacht, vertelt de schrijver van een Schot- schen jongen, artistiek van temperament, vol fantasie, edelmoedig en wreed. In een Lon- densche steeg brengt de knaap zijn jeugd door cm daarna naar Schotland te verhuizen, waar hij tusschen de dorpsbewoners opgroeit. De le vensgeschiedenis van deze jeugd, doorweven met de belevenissen van enkele volwassenen, wordt door Barrie met eenvoud, helderheid en gevoel verteld. Daarbij worden levenswaarden aangevoerd, die het boek blijvender karakter verleenen dan een gewone „amusementsroman" zou kunnen bezitten. Men kan dit boek daar om van harte aanbevelen. Een heel ander soort roman vertegenwoordigt ,-De purperen papegaai", waarin de speurzin van de politie, maar nog veel meer het mees terlijk combinatievermogen van een oud heer tje, dat voor amateur-detective speelt, hun be slag krijgen. Een oude brompot van een miliionnair is vermoord en zijn kleindochter Sylvia wordt van deze misdaad verdacht en opgesloten. Maar vijf dagen later is zij weer op vrije voeten, omdat; de moordenaar ontmaskerd wordt. Wat er in die enkele dagen gebeurt, levert de stof voor het overgroots deel van den roman en zoo raakt de lezer verzeild in een reeks mysteries, oie hij half doorziet, doch waarvan hij het zijne wil hebben. Hij leest dus door, tot hij meent Donderdagavond is te Den Helder een bekend ingezetene, de heer M. A. Kolster, op treffende wijze gehuldigd, in verband met zijn 70sten verjaardag. In de Volksbond-zaal waren verschillende ge- noodigden uit de stad en elders aanwezig. Ook waren tal van corporaties en colleges, waarin de heer Kolster zitting heeft, vertegenwoordigd. Namens het Gemeentebestuur van Den Hel der sprak de burgemeester, de heer G. Rit meester, woorden van waardeering voor de vele diensten door den heer Kolster in den loop der jaren aan de Heldersche gemeenschap bewezen. Vervolgens sprak pastoor G. Koopman namens het Kerkbestuur, het Schoolbestuur en het be stuur der St. Lidwina-stichting en de heer W. A. Arnts, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier, waarvan de heer Kolster vanaf de oprichting lid is en voorzitter van de afd. Groot bedrijf. Namens de Heldersche afdeeling van de R.K. Middenstandsvereeniging, waarvan de heer Kolster vanaf de oprichting bestuurslid is, de eerste 16 jaar vice-voorzitter en sindsdien voor zitter, sprak de heer Piet Luijckx, terwijl de heer Stevenson namens de Heldersche Vissche- rijvereenigln.g woorden van waardeering sprak. Voorts werd nog het woord gevoerd door den heer D. Snel namens de Ver. Katholiek Den Helder en den heer N. v. d. Vring namens de St. Vincentius-vereeniging, waarna de heer Kolster, diepgetroffen door de hem zoo spon taan gebrachte hulde een eenvoudig dankwoord sprak. Een zoon van den gehuldigde, dr. Kolster dankte namens de familie voor de groote eer aan zijn vader bewezen. De avond werd opgeluisterd door Helders R.K. Gemengd Koor, met medewerking van het orkest van „Winnubst". op de hoogte te zijn en dan is hij het toch weer niet. Niet zoodra echter is het beschaafde en bescheiden oude heertje Westborough weer in actie, of men volgt zijn vernuftige opmer kingen, die telkens weer de situatie redden en tot een ontknooping leiden, waarover zelfs de politie verbaasd staat en wij met haar. Een van de ijverig zoekenden naar den da der is de verloofde van Sylvia en hiermede wordt dus de onmisbare liefdesintrigue in het boek geweven, waardoor de aandacht van den lezer een teeder accent verkrijgt. Een boek, dat in zijn genre uitstekend aan de eischen voldoet en tot de best leesbare de tective-verhalen behoort. „GEDENKBOEK BURGERLIJK WETBOEK 1838—1938". Uitgege ven onder redactie van mr. Paul Scholten en mr. E. M. Meijers. Uitgave W. E. J. Tjeenk Wil link Zwolle. Dit wetenschappelijk monument ter herin nering aan de invoering van ons nationale bur gerlijk wetboek, dat op 1 October 1838 den Fran- schen Code civil verving, is, op initiatief van mr. J. Kruseman, geredigeerd door de hoog leeraren in het burgerlijk recht te Amsterdam en te Leiden, de professoren Scholten en Meijers. Het boekwerk van meer dan achthonderd pagi na's is samengesteld uit 29 opstellen van groote Nederlandsche juristen, waaronder zeer vele hoogleeraren en oud-hoogleeraren. De schrijvers van deze opstellen laten na honderd jaar nog weer eens het licht vallen op een bepaald onderdeel van het burgerlijk wet boek in zijn verhouding tot andere deelen van ons recht en schilderen in korte trekken de vele veranderingen, die ons B. W. in den loop van al die jaren heeft ondergaan. Vele zijn de wijzigingen in den inhoud van het B. W., maar nog grooter is het verschil tus schen de opvatting, die wij nu van ons burger lijk wetboek hebben en de opvatting, die onze voorouders er van hadden. Dacht men in 1838 in de codificatie van het burgerlijk recht een vol ledige samenvatting te hebben van wat op dat gebied als recht diende te gelden, nu weten we, dat ons B. W. slechts een basis is, waarop ons burgerlijk recht moet worden opgebouwd, maar dat het de veelheid van de maatschappelijke verschijnselen onmogelijk kan omvatten. Het B. W. paste zich redelijk wel aan de Ne derlandsche toestanden van 1838 aan, maar door de enorme maatschappelijke ontwikkeling in de laatste honderd jaren, lijkt het nu, volgens een vergelijking van prof. Scholten, op een oud ge bouw, hier en daar vervallen en niet meer in gebruik, op andere plaatsen gerestaureerd. Van den eenen kant zijn stukken afgebroken, aan den anderen kant nieuwe deelen in een anderen stijl bijgebouwd. Maar toch zal geen nieuw ge bouw het oude vervangen. Men voelt zich thuis in het oude wetboek, dat, hoezeer het van noode heeft steeds te wor den aangevuld en gewijzigd, toch, zoolang de maatschappelijke ordening, waarin wij nu leven, blijft bestaan, zoolang onze opvattingen om trent huwelijk en ouderlijke macht, omtrent eigendom omtrent overeenkomst en schadever goeding, omtrent vererving krachtens familie band en testament zich niet in de meest essen- tieele punten wijzigen, de grondslagen van onze burgerlijke rechtsordening zal blijven inhouden. Ieder jurist moet zich dit boek, tevens uitge geven ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de N.V. Tjeenk Willink te Zwolle, waar zoovele eminente juridische werken het licht zagen, aanschaffen als een hulde aan ons Nederlandsche B. W. HET LIJDEN, een beproeving en een genade, door France Pasto- relli. Uit het Fransch vertaald door H. Welmink). N.V. Uitge vers Mij. „De Tijdstroom" Lochem. Een werkwaardig boek, waarin een hartpa tiënte haar innerlijk blootlegt ter leering van andere zieken, doch ook van hen, die een zieke in hun naaste omgeving hebben. Voor de schrijf ster is haar ongeneeslijke kwaal een middel om een beter mensch te worden. Jammer is het, dat zfj, voor wie het Evangelie en de Navolging van Christus geen gesloten boeken zijn gebleven, zich niet tot de hoogte van het christendom heeft kunnen opwerken, al geeft het boek ook aan den geloovigen zieke vele wijze lessen. Vele zieken zullen het werk zeker weten te waar- deeren. V> hristua heeft aan Zijn Kerk voor speld, dat zij om Zijnentwille vervol gingen zou moeten verduren. Zalig zij, die vervolging lijden om de Gerechtig heid, want hunner te het Koninkrijk der Hemelen. Het St. Bonifacius-Missiehuis te Hoorn viert vandaag zijn koperen bestaansfeest. Rechts de kapel en links het verblijf van de Zusters van het H. Bloed uit Aarle- Rixtel. Ter gelegenheid van dit 12'A-jarig bestaan werd hedenmorgen in de kapel van het Missiehuis een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedragen door den hoogeerw. heer M. W. A. Wijtenburg, kanunnik van het Kathedraal Kapittel en oud-deken van Hoorn, onder wiens deke naat het missiehuis werd gesticht. Kanun nik Wijtenburg werd geassisteerd door Father Th. Lefeber, stichter en eerste directeur als diaken en Father J. van Heiningen, den huidigen directeur als subdiaken Door de onlangs gereorganiseerde V. V. V. te Zandvoort wordt niet alleen een geweldige actie ontplooid, maar zij doet dit eveneens in een zeer snel tempo, want nog deze maand en wel op Zondag 22 Mei a.s., zal een der eerste sei zoenattracties plaats hebben. Het bestuur komt met iets origineels, iets dat in Nederland voor een badplaats geheel nieuw is. Alle noviteiten hebben ongetwijfeld iets attractiefs, maar wan neer deze attractie dan bestaat uit de in Nioordholland vooral in grooten trek zijnde harddraverij, dan is reeds bij voorbaat succes verzekerd. Het mag een primeur genoemd worden, daar nog nimmer een harddraverij irl een der kust plaatsen op een zeeboulevard is gehouden. Wan neer daar bij komt, dat de organisatie in han den is van de bekende Beverwijksche Harddra- verijvereeniging Prins Bernhard, die haar spo ren op dit gebied reeds lang heeft verdiend, dan kan slechts één factor nog maar nadeelig wer ken, de factor, waarmee Zandvoort staat of valt, de zon. Wellicht zal men zich afvragen of het niet wat te vroeg in het seizoen is. Liever dan de vraag te beantwoorden, zou men kun nen zeggen: er staat nog zooveel op het pro gramma van de V. V. V., dat dezen zomer zal worden uitgevoerd, dat men nu reeds de reeks attracties begint en Zandvoort wil ook den vroegen gasten ter wille zijn. Reeds is gebleken, dat in paardensportkringen een buitengewone belangstelling -aan den dag gelegd wordt voor dit evenement. Het algemeen oordeel der deskundigen was, dat voor de korte-baandraverij (de baan wordt 325 meter) deze baan tot de beste banen behoort van Nederland. De boulevard de Fa- vauge, waarop de draverij zal plaats hebben, is door lichtmasten verdeeld in twee wegen van flink formaat, waardoor het uitgesloten is, dat het eene span het andere hindert. De loting voor de paarden heeft plaats te 11 uur des voormiddags in Trianon op het Sta tionsplein, terwijl de prijsuitd-eeling door den burgemeester zal geschieden des avonds te half tien in Riche. Tijdens de wedstrijden zullen be richten door middel van een radio-auto met luidsprekers worden doorgegeven. De aanvang is 's middags te twee uur. De start is voor 't Kur- haus en de finish voor hotel Riche. De toegang voor het publiek is uitsluitend aan het begin of het eind der baan, dus niet vanuit de zij straten, die afgezet zullen worden vanaf des morgens 11 uur. Vanzelfsprekend kan geen en- kele auto op dezen boulevard worden toegelaten, terwijl ook de voetgangers niet mogen overste ken. Naast hotel Riche worden plaatsen gere serveerd voor genoodigden, terwijl aan de zee zijde een tribune zal worden gebouwd voor 800 personen. Op den boulevard zullen tijdens de wedstrijden ververschingen worden verkrijgbaar gesteld. De ouden van dagen van Zandvoort zullen de wedstrijden gratis mogen bijwonen. Een gedeelte van de opbrengst der programma's wordt afgestaan aan de N. Z. H. Reddingmaat schappij. Padvinders zullen aanwezig zijn om hun, die per voertuig komen, den weg te wijzen naar de parkeerplaatsen. Aan de burgerij is tenslotte nog verzocht dien dag flink te vlaggen, met uitzondering van de aan de baan gelegen perceelen, daar dit voor de paarden hinderlijk zou kunnen zijn. De accom modatie van de badplaats alsmede die van de onmiddellijke omgeving van de baan, is er op berekend om een massabezoek zonder stoornis te kunnen opvangen. Z'andvoort wacht dien dag op zon en bezoek. Ondanks het feit, dat de Australiërs nog geen der sterkere counties ontmoet hebben, zoo blijkt toch wel dat in het bijzonder het batten van jonge spelers als Badcock, Hassett en Fingleton, om van Bradman niet te spreken, buitengewoon sterk is. Tegen Cambridge (120 en 46-0) wer den voor het verlies van slechts 5 wickets maar even 708 runs bijeengeslagen (Hassett 220, Bad- cock 186, Bradman 137, Fingleton 111), In de crickethistorie van Engeland vindt men slechts zevenmaal 4 centuries in één innings aangetee- kend. Badcock en Hassett's stand voor het 4de wicket leverde 275 runs op. Chipperfield werd aan de leg-side door Gibb gestumpt voor 8 en Waite bleef met 30 not out. De stand in de overige wedstrijden is: Gloucestershire 478 te gen Middlesex 478. Aan Engelsche zijde blijft het prachtige batten van de twee „youngsters" Edrich (182) en Compton (163) de aandacht trekken, waardoor Middlesex het hooge totaal van Gloucestershire op den run af wist te halen. Lancashire 171 (Copson 5-54, G. Pope 5-76) te gen Derbyshire 316 (Worthington 88, Rhodes 83) en 35-0. Essex 327 en 65-2 tegen Yorkshire 289 (Leyland 114), P. Smith 5-99. Somerset 114 en 146-1 tegen Worcestershire 150 (regen). War wickshire 213 en 186-4 tegen Hampshire 232 (Mayer 5-75) regen. Oxford 217 en 124-2 tegen Minor Counties 175 (D.H. Macindoe 5-51, M. N Austin 4-46). In „Spoor- en Tramwegen" publiceert de heer G. F. H. Giesberger, hoofdinspecteur, chef van de dienstregeling der Ned. Spoorwegen. den Verbinding volgenden vergelijkenden wel duidelijk de grootere Kortste Reisduur staat. Daaruit spreekt snelheid der treinen. Bekorting van den Vanmorgen is in een winkel aan den Nieuwen Binnenweg te Rotter dam de eigenares, mej. J. H. I. van Loo, dood achter de toonbank ge vonden. Vermoedelijk is de vrouw, die alleen in het huis woonde, ge worgd. De politie stelt een onder zoek in. Nader vernemen wij, dat het lijk van de pl.m. 40-jarige vrouw werd gevonden door een bezor ger. Deze expeditieknecht, in dienst van de firma Verkade, kwam vanmorgen ongeveer 9 uur met een bestelauto voor den winkel, waar hij eenige bestellingen moest afleveren. Aange zien de winkeldeur niet gesloten was, ging hij naar binnen, waar hij de ontstellende ontdek king deed, dat de eigenaresse oogenschijnlijk geworgd dood achter de toonbank lag. De bezorger waarschuwde onmiddellijk de politie, die onder leiding van den rechtercom missaris, mr. J. Hoeffelman, terstond met het onderzoek is begonnen. Mej. van Loo dreef de zaak ongeveer een jaar. Volgens verklaringen van omwonenden was zij niet getrouwd, doch wel heeft zij eenigen tijd connectie gehad met een man. Sinds eenige maanden was de verstandhouding echter min der goed. De ruzie liep zoo ver, dat hem de toegang tot de woning werd ontzegd. Men brengt deze moord thans hiermede in verband. Zooals reeds eerder gemeld, zal 18 September a.s. in het Diocees 's Bosch een Katholiekendag worden gehouden te Nijmegen. Aldaar heeft zich onder voorzitterschap van prof. G. Brom een Uitvoerend Comité gevormd met mr. H. v. d. Kallen als secretaris, voor het voorbereiden en organiseeren van dezen Katho liekendag. Als onderwerp, dat in de verschillende Sectie vergaderingen en de groote sluitingsbijeenkomst zal worden behandeld, is onder goedkeuring van Mgr. Diepen vastgesteld: „Arbeid voor ons volk, is actie voor God." Amsterdam C.S. Amsterdam W P. Den Haag S.S. Rotterdam M. Rotterdam D.P. Groningen Hengelo f» Coevorden Leeuwarden 15 Mei 1829 15 Mei 1938 reisduur Enschede 3 U. 4 min. 2 u. 10 min 56 min. Maastricht 3 u. 54 min. 2 u. 57 min. 57 min. Groningen 3 u. 23 min. 2 u. 25 min. 58 min Arnhem 1 u. 33 min. 1 u. 1 min. 32 min. Eindhoven 1 u. 55 min. 1 u. 27 min. 28 min. Enschede 3 u. 58 min. 2 u. 40 min. 1 u. 18 min. Groningen 4 u. 5 min. 2 u. 55 min. 1 u. 10 min. Arnhem 2 u. 6 min. 1 u. 30 min. 36 min Eindhoven 2 u. 30 min. 1 u. 56 min. 34 min (over Utr.) Enschede 3 u. 56 min. 2 u. 32 min. 1 u. 24 min. Groningen 4 u. 5 min. 2 u. 47 min. 1 u. 18 min. Arnhem 2 u. 4 min. 1 u. 21 min. 43 min Maastricht 3 u. 55 min. 3 u. 1 min 54 min. (over L.Zw.) 42 min. Maastricht 6 u. 33 min. 4 u. 51 min. 1 u. Middelburg 7 u. 11 min. 5 u. 47 min 1 u. 24 min. Maastricht 4 u. 57 min. 3 u. 54 min. 1 u. 3 min. Middelburg 5 u. 21 min. 4 u. 50 min. 31 min. Maastricht 7 u. 14 min. 5 u. 14 min. 2 u. Middelburg 7 u. 43 min. 6 u. 1 min 1 u. 42 min. —Maastricht S u. 38 min. 5 u. 18 min. 1 u. 20 min. Middelburg 7 u. 28 min. 6 u. 1 min. 1 u. 27 min (j. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KRO 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten m. m. v. solist. 1.00 Gramofoonmuziek en berichten. 1.20 Vervolg concert. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO-Orkest. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 KRO-Orkest (4.455.00 Gramofoon muziek) 5.30 Esperantonieuws. 5.45 KRO-NachtcgaaltJes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „IJsheiligen en nog wat". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, Mededeellngen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijs ting. 8.35 Harmonie-orkest van de Oranje- Nassau-Mijncn, Co KRO-Melodisten, solisten en gramofoonmuziek. 10.30 Berichten "ANP. 10.40 Internationale sportrevue. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Con tinubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 1.001.45 Esmeralda-Septet. 2.00 Causerie „De Radioraad 10 jaar". 2.15 Gramofoonmuziek. 3.15 Causerie over het Schadaspel. 3.30 VARA-Orkest. 4.50 Gramofoonopnamen. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 7.05 filmland. 8.00 ANP. 8.30 Souvenir-orkest m. m. v. solist, hier na toespraak. 9.15 „En nu.... Oké!" 10.30 Berichten ANP. 10.35 Sportuitzendlng. 11.00 Zang en orgel. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.50 BBC-Northern-orkest. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.50 Orgelspel. 1.40 Gramofoonmuziek. 2.20 Charles Ernesco's kwintet en solist. 3.20 Het Kutcher-strljkkwartet. 4.05 Billy Cotton en zijn Band. 6.05 BBC-Orkest. 7.20 Variété-programma. 8.55 BBC-Theaterorkest. 10.05 Jack Jackson en zijn Band, e.a. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.05 Gramofoonmuziek. 11.35 Giardlno-orkest. 8.30 Variété-programma. 9.25 Symphonieconcert -12.20 10.20- J. Bouillon's Cansorkest. KEULEN, 456 M. en schrammel- 7.50 Amusementssextet ensemble. 11.20 Weensch Symphonle-orkest. 12.35 Omroepklclnorkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Omroeporkest. 6.30 Amusementsprogramma. 8.20 Opera „Aïda". 11.351.20 Anton Goronzy's orkest. BRUSSEL, 323 en 484 M. 322 M. 11.20 A. Felleman's orkest. 1.20 Gramofoonmuziek. 2.20 Orkestconcert. 4.20 Pro Arte-kwartet. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroeporkest. 9.30 Omroepdansorkest. 10.2011.20 John Rutten's orkest. 484 M. 11.20 Luc Darcy's orkest. 12.60 en 2.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Jose Schnyders' orkest. 4.35 Gramofoonmuziek. 6.05 Zang. 6.35 Gramofoonmuziek. 9.30 Populair concert. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gevarieerd concert. 9.50 Kwintetconcert. 10.20 Omroepklelnorkest. LctcpclcpcpcpckJsciDcfccpck rpcfocpcpekcpcpcpckcïock&ckcpckckcprkcpcpcpcpck Jockcbcbcfeciacpcpcpcpcpckckctickd)! Ook Donderdag was debelangstelling voor 't internationaal concours hippique zeer groot Als hoofdnummer vermeldde het programma 'n jachtspringen over een aantal hind.ernissen van 1.301.45 M. hoogte. In totaal namen hon derdvijf ruiters deel. Van dit groote aantal kwamen er slechts drie foutloos over het par cours, n.l. onze landgenoot luit. Greter op „Trixie" en de Duitschers ritmeester Momm op „Alchimist" en luit. van der Bongart op „Li tho." Luit. Greter eindigde met 1 min. 14 3/5 sec. als derde. Onze landgenoot kwam ook nog op „Carina" uit. In een prachtig snel tempo ging de Nederlandsche combinatie over het par cours, maar helaas wierp „Carina" een hin dernis omver, waardoor luit. Greter vier fou ten opliep. Zijn tijd, 1 min. 6 sec., was echter de snelste, welke gemaakt werd. De andere Ne derlandsche ruiters plaatsten zich niet. De Ronde van Italië is Donderdag voortgezet met de zesde etappe van Monte Catini paar Chianciano over een afstand van 184 K.M. Winnaar werd de Italiaan Crippa met 3 minu ten voorsprong op zijn landgenoot Cerasa. In het algemeen klassement heeft de Cancia nog de leiding. Het afgeloopen jaar van de Algemeene Frie- sche Levensverz. Mij. is volgens het jaarverslag over 1937, zoowel wat betreft den aanvoer van nieuwe verzekeringen als de financieele resul taten, zeer bevredigend geweest. Het verzekerd bedrag nam netto toe met f 32.107.105.01 (14.322.460.011 kapitaalverzekering en f 17.784.644.40 renteverzekering), een bedrag, belangrijk grooter dan in eenig vroeger jaar. De wiskundige of premiereserve nam toe met f 13.174.211.49, waaronder begrepen een bedrag van f 1.103.576.48 wegens verdere omrekening dier reserve op een rentevoet van 3% pCt., welk bedrag van de extra reserve werd overgeboekt. De extra reserve werd daartegenover weder versterkt met het saldo koerswinst over 1937 ad f 142.935.61, benevens met een bedrag van f 978.847.76 uit de bedrijfswinst, totaal f 1.121.783.37. Op de vaste goederen werd f 120.076.16 afge schreven. Voor de verzekerden werd f 12.720.29 ter na dere verdeeling beschikbaar gesteld. Het verzekerd bedrag was op ultimo 1937 f 326.600.307.36 (f 294.943.202.35). De gemiddeld gekweekte interest bedroeg 4.41 pCt. (vorig jaar 4.50 pCt.). De bedrijfswinst is als volgt verdeeld: Afschrijving gebouwen f 120.076.16 (f 219.980.53). Storting in extra reserve f 978.847.76 (f Voor verzekerden f 12.720.29 (f 639.818.17%). Voor verzekerden is thans beschikbaar: f 1.294.745.53%, welk bedrag, daar de belasting enz. afzdnderlijk gereserveerd is, dus zuiver voor verdeeling aan het eind der loopende winstpe rioden bestemd is. Voor de afdeeling Volksverzekering is met 1934 een nieuwe winstperiode aangevangen, eindi gende zoodra de te verdeelen winst voor die afdeeling voldoende is om de verzekerde bedra gen met minstens 5 pCt. te kunnen verhoogen. Voor de afdeeling Levensverzekering is met het jaar 1937 weder een driejarige winstperiode geëindigd. Derhalve wordt een bedrag van f 595.763.68% verdeeld over de daarvoor in aanmerking ko mende verzekeringen, nader in het jaarverslag gespecificeerd. Dit maakt uit 4 pCt. van de in dat 3-jarig tijdvak op de genoemde verzekerin gen betaalde premies. De zeehaven en kolenstation „Sabang" js voornemens, over 1937 een dividend uit te keeren van 5 pCt. In 1930 werd voor het laatst een dividend betaald van 10 pCt. De Bank van Onroerende Goederen be haalde in 1937 een winst van f 674.592 tegen f 291.654 het vorig jaar. Een bedrag van j 423.467 wordt in het bedrijf gehouden en de Bank keert een dividend uit van 10 pCt tegen 8 pCt. het vorig jaar. De Nivas verkocht 1860 ton superieure suiker en 101 ton bruine suiker voor con sumptie. Voorts 5516 ton superieur en 2033 ton bruine suiker voor export. ion bruine suiker voor export. Hierna 1541 ton superieur en 101 ton bruine suiker voM consumptie en 8263 ton superieur en 1006 ton bruine suiker voor export. De Cultuur Mij„Kali Bendo" boekte in 1937 een winstsaldo van f 55.748 tegen f 2443 in 1936 en keert een dividend uit van 7 pCt. tegen nihil het vorig jaar. De Cultuur Mij. „Soember Agoeng" boekte over 1937 een saldo-winst van f 29.405 tegen f 527 het vorig jaar en heeft het dividend met 214 pCt. hervat. De Ver. Nederl. Scheepvaart Mij. boekte in 1937 een winst-saldo, na afschrijving oP de vloot, van f 2.239.777 tegen f 1.273.518 1 vorig jaar en keert een dividend uit van 5 pCt. tegen 3 pCt. Bij de sterke verruiming van de Fransche geldmarkt en de krachtige houding van den frank op de internationale wisselmarkt sinds de devaluatie getoond, vond de Bank van Frankrijk geen aanleiding, de verlaginP van het disconto van 3 pCt. tot 2% pCt- langer uit te stellen. Het lagere disconto zw de plaatsing van schatkistpapier verge' makkelijken. Voor den Franschen handel en de industrie geeft de disconto-verlaginP een verlichting van rentelast. De Engelsche benzine-prijzen zijn, heden ingaande, met d. per gallon verlaag De prijs voor de beste kwaliteit bedraad thans 1 sh. VA d. per gallon, nadat kor1 geleden de prijs met 1 d. werd verhoog als gevolg van de hoogere verbruiksbeW ting. Uit Londen komen berichten binnen om' trent een sterken achteruitgang van ijzer- en staal-productie in April. Deze ver' slechtering heeft zoodanige afmetingen aangenomen, dat de ontvangsten sedert hf begin van het jaar 46.000 kleiner zij' dan in de overeenkomstige periode van hel vorig jaar, terwijl acht weken geleden dez nog 1 millioen hoover waren dap ver Ir" den jaar. Uit Londen wordt bericht, dat van df> groote bedragen aan gevluchte kapitalen f** Frankrijk die een permanente belegging in. het buitenland hebben gevonden, vrijer niets is teruggekeerd. Men acht het daarom van belang, dat de Fransche regeering Z0° spoedig mogelijk de tweede serie van ham decreten publiceert. Uitbreiding van de productie en spoedig evenwicht der begroo ting acht men noodzakelijk, om het vet' trouwen te winnen. 'Jr De electricitettsproductie in de Verecniff' de Staten bedroeg in de week per 7 1938 millioen K.w.u., hetgeen 10.9 pCt. is dan in de overeenkomstige week van ne vorig jaar. De International Tel. and Tel. en ha^ dochtermijen boekten in het eerste kioM' taal een netto-winst van 10.23 milli°eL tegen 4.00 millioen het vorig jaar. Spaansche dochtermijen zijn hierbij ut gesloten. De achteruitgaande jaarcijfers van American Waterworks and Electric ComP fjt zijn hoofdzakelijk het gevolg van scherpe daling van het stroomverbrU door de zware industrie, De Intern. Nickel boekte per 31 Maart aOJ. voorraden 28.17 millioen tegen S 23 millioen einde Maart 1937 en 5 21.22 'M11' einde Maart 1936, De Amerikaansche Spoorwegmijen hel°' be?i het looncontract met de georganisee', de en ongeorganiseerde arbeiders opgezcy en ingaande 1 Juli a.s. een loonsverlaglm aangekondigd van 15 pCt. Dit als gevolg v de omstandigheden, die op een crisis gel1j, ken en de mjjen voor nog grootere m°e lijkheden stellen dan in 1932. - it De president van het Spoorwegcomité d den Senaat verklaarde, dat een derde 9~,e deelte van de mijen failliet is en één der .t, aan den rand van faillissement verkem Loonsverlaging zou echter niet vóór N° vcmber kunnen geschieden wegens de ve plichte arbitrage. De International Paper and Power ^°'s boekte in het eerste kwartaal een verify van 332.000 tegen een winst van f millioen in het eerste kwartaal 1937 5 0.32 per aandeel De U. S. Steel Corporation boekte schen 1 Januari en 30 April 150.000 W' mindere voorraden dan in dezelfde perioa van het vorig jaar. De Phillips Petrol Comp. boekte in eerste kwartaal een winst van 2.31 m'J tegen 5.61 millioen in het eerste kwart11 1937. Naar de hoeveelheid waren de ?e koopen belangrijk grooter, maar de prifz%u voor petroleum-producten zijn gedaald. ",e waren in het eerste kioartaal beneden productie-kosten. Voor het tweede kwarto wordt een verbetering verwacht. h de De New York Central Rr. boekte in ".w, eerste kwartaal een verlies van 10.19 m'g tegen een winst van 5.29 millioen of per aandeel in het eerste kwartaal 1937 Het Pond Sterling bewoog zich hed^1 ochtend te Amsterdam op 8.9VA—8.98V* 'Jii' rig slot 8.98); de Dollar op 1.80%—1 (vorig slot 1.80 9/16); de Frank op 5.0^. 5.06 (vorig slot 5.05'A)de Belga op 30-3J.e 30.45 (vorig slot 30.50) en de Zwitsers*)' Frank op 41-171441.22'A (vorig slot 4D" De Nederl. Linoleum fabriek te Krom' nte is voornemens over 1937 een divtd^L, uit te keeren van 12.2 pCt. tegen 12.38 het vorig jaar ben

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6