1 Volkenbond hoort Del Vayo's uiteenzetting Spaak formateur in België Kabinet-Daranyi afgetreden Het nieuws van heden Dankbetuiging van het ÊRinselijk paar m Henlein vertrekt heden uit Londen SPAANSCHE RESOLUTIE VERWORPEN DE BAROMETER I VEREEMIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 14 MEI 1S38 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTS EN ADMINISTRATIE :- NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 )voor Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21172 Wat aan het aftreden van het kabinet-Janson voorafging Nieuwe drie-partij en- regeering mogelijk? Imredy, op voorstel van Daranyi, als kabinetsformateur aangewezen Nieuwe regeering reeds gevormd FINSCHE GEZANT TE ROME Nation van Soetsjau gebombardeerd Officieel stilzwijgen omtrent zijn bezoek Heden komt Chineesch beroep op de agenda Lord Halifax antwoordt Amerika's invloed in de Stille Zuidzee ,Het ijzer waarborgt onze vrijheid" Vliegtuig brandend neergestort De strijd bij Teruel Amerika handhaaft het wapenembargo AARTSHERTOG ALBRECHT WIL HABSBURGER BLIJVEN Het Weer NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BRUSSEL, 13 Mei (Belga). De Belgische Koning heeft den minister van Buiten landsche Zaken uit het afgetreden kabinet, Spaak, opdracht gegeven een nieuwe re- keering samen te stellen. Spaak heeft deze opdracht aanvaard. Omtrent de gebeurtenissen, die het kabinet- aiison tot aftreden noodzaakten, heeft Janson "a afloop van den kabinetsraad een verklaring oorgelezen, waarin gezegd wordt, dat Pierlot, b Bus de Warnaffe en Desmet Donderdag morgen het voornemen te kennen hebber, ge- »even af te treden, doch dat zij hiermede wil- wachten tot hun collega Marck er zijn po- wefee vrienden over had kunnen raadplegen, of het voor hem gewenscht was, zich al of niet. h zijn katholieke collega's te voegen. Marck eoft Donderdagavond met zijn fractie overleg ®eMeegd welke tot de conclusie kwam, dat- hij an de regeering-Jansan deel moest blijven ""maken. h>e premier heeft hierop hedenmorgen der. °°rzitter van de traditioneele rechterzijde van eh Senaat, Leyniers, gevraagd of hij kon re bben op de medewerking van de leden van J2® rechterzijde, en van hun collega's in de j amer, voor het geval hij zou worden gemach- gh, aan (je leden dezer fractie portefeuilles vah te bieden. Leyniers antwoordde, dat in een Nadering, die de traditioneele rechterzijde j ^ermiddag in den Senaat had gehouden, alle den eenstemmig hadden verklaard, niet toe 4.a4-^i. 3 hez, zullen treden tot de regeering, zonder dat :e grondig zou zijn gewijzigd en het poli- 'ieke programma opnieuw zou zijn aangepast. Nadat Marck door den premier van den 'bestand op de hoogte was gesteld, ver klaarde deze zich aan te sluiten bij zijn katholieke collega's, daar hij als voorwaar de voor zijn deelneming aan de regeering de toetreding van vertegenwoordigers van de rechterzijde had gesteld. Onder deze omstandigheden is Janson, die Xlch slechts bereid verklaard had tot het aan- Vaarden van het voorzitterschap eener drie- ^rtijen-regeering, waarin alle richtingen der Eerderheid zouden zijn vertegenwoordigd, na 2ich ervan te hebben vergewist dat de liberale Etij in haar geheel dit standpunt deelde, tot de cbnclusie gekomen, dat hij de taak, die hij aanvaard had, niet kon voortzetten. Na afloop van den kabinetsraad heeft Janson zich daarom naar het paleis begeven om den Koning het collectief ontslag van het kabinet aan te bieden. De Koning heeft o.m. den voorzitter van de Kamer, Huysmans, geraadpleegd. Om zeven uur hedenavond verliet Huysmans het koninklijk paleis. De Kamervoorzitter was van meening, dat 't technisch niet onmogelijk is, dat de nieuwe regeering zich Dinsdag reeds aan de Kamers zou kunnen voorstellen. De vorming van een nieuwe regeering, op de basis der drie partijen, hangt hoofdzakelijk af van het Katholieke Blok. Een verklaring van Spaak Spaak heeft aan de pers de volgende ver klaring verstrekt: „De Koning heeft mij de eer bewezen mij te belasten met de vorming van de nieuwe regeering. Ik heb die opdracht aanvaard. Ik heb gemeend niet met de traditioneele formule te moeten antwoorden: „Ik zal mijn vrienden raadplegen". De huidige toestand eischt, dat men zuinig is met langdurige besprekingen. Ik ben bereid zware verantwoordelijkheden op mij te nemen. Ieder moet in dit opzicht hetzelfde doen. Ik zal trachten een regeering te vormen, die alle richtingen van de vroegere meerderheid om vat, maar die toch uit minder ministers zal bestaan dan de vorige kabinetten. Ik heb een program, ik zal het voorleggen aan de persoonlijkheden, wier medewerking ik onontbeerlijk acht. Ik zal geenerlei houding van exclusiviteit aanvaarden, van welken kanc ook. Ik moet heel vlug handelen, want, wan neer ik slaag, moet de nieuwe regeering zich Dinsdag voorstellen aan de Kamers." Spaak BOEDAPEST, 13 Mei (Havas) Het kabinet-Daranyi is afgetreden. Rijksbestuurder Horthy heeft Imredy, den minister van Nationale Economie in het demissionnaire kabinet, opdracht gegeven, een nieuwe regeering te vormen. Het is op voorstel van den afgetreden pre mier Daranyi dat Horthy tot eersten minister benoemd heeft den president der Nationale Bank Imredy, die tot dusverre minister voor Economische Zaken was. Imredy heeft den rijksbestuurder de volgende ministeriijst voor gesteld: Premier en minister van Handel, Imredy; minister van Buitenlandsche Zaken: von Kanya; Onderwijs en Eeredienst: graaf Paul Teleki; Landbouw: Sztranyavszky, die tot dus verre Rijksdagpresident was; Binnenlandsche Zaken: Keresztas-Fischer; Defensie: generaal Ratz; Justitie: Mikecz; Financiën: Remenyi- Schneller; Industrie: Bornemisza; minister zonder portefeuille: Homan. Morgenochtend wordt de nieuwe regeering beëedigd. Men verwacht tal van nieuwe benoe mingen tot staatssecretaris enz. De staatsse cretaris van Binnenlandsche Zaken zou ad in terim de leiding der Nationale Eiank voeren. Over de oorzaken, die geleid hebben tot het aftreden der regeering-Daranyi, is een officieel communiqué uitgegeven, waarin o.a. gezegd wordt, dat Daranyi, toen hij zich met de re- geeringszaken belastte, zich een reeks taken had gesteld, die thans als uitgevoerd beschouwd kunnen worden. Daartoe behooren de consti- tutioneele en sociale hervormingen, de voor het handhaven van de staatsorde noodige po litiemaatregelen ten aanzien van de pers, de wet op de beveiliging van het maatschappelijke en economische evenwicht (d.w.z. de z.g.n jodenwet) en het groote beleggingsprogram. HELSINKI, 13 Mei. (D.N.B.) President Kal- lio heeft thans definitief een gezant benoemd aan het hof van den „koning van Italië en keizer van Abessinië". Nog geheel onder den in druk van de vele bewijzen van medeleven en van har telijke belangstelling, bij de geboorte en den Doop van Onze dochter ondervonden, betuigen Wij langs dezen weg daarover Onzen diep- gevoelden dank. Voor de talrijke gelukwen- schen, welke Ons langs schriftelijken en ielegrafi- schen weg bereikten, is het Ons helaas niet mogelijk ieder afzonderlijk Onze er kentelijkheid ie betuigen. Het is Ons echter een be hoefte, hier uit te spreken, hoezeer ook deze door Ons op prijs worden gesteld. 1 JULIANA EN BERNHARD lllllllllllllllllllUfttllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll tüeehonderd personen bij Japan- schen luchtaanval gedood ^•lANGHAI, 13 Mei. (Havas) Uit Hankau Vj. gemeld, dat gisteren vijf Japansche gtu'gen de buurt van het station Soetsjau nf, en gebombardeerd waarbij 200 slacht- ffera vielen. stadsdeel Tietsjeng werd geheel verwoest. cje 0lh is terecht gekomen op de kapel van fciem.^kyteriaansche missie en heeft een aan- 1Jlte schade aangericht bg °rrespondent van Havas, die onlangs nog k heeft gebracht aan deze missie, heeft A(nerj°econstateerd, dat op alle daken groote V0] aansche vlaggen waren aangebracht. ^hqPrhs Chineesche frontberichten zouden he- vah 5o g veertien Japansche vliegtuigen meer ;STietlt„?ware bommen hebben geworpen op i '°nvr.JaU' het knooppunt van den Loenghai- bc-iV en de lijn Peking-Hankau. Meer dan °hen werden gedood of gewond. Üjf, Sehs niet-bevestigde berichten uit Amoy Ör;, j,.^1 f Japansche oorlogsschepen bij de ver- ^°epe aVetl Swatau geconcentreerd. Zij zetten les6tlen aah land op het in de nabijheid ge- eiland Namtans. Het pinguin-verblijf in Hagenbeck's dierenpark bij Hamburg Hij komt zich op de hoogte stel len van de Britsche open bare meening LONDEN, 13 Mei (Reuter). Henlein heeft den ochtend in zijn hotelkamer doorgebracht met een vriend, die als secretaris optreedt. Tegen half twee kwam hij bij de woning vati Churchill aan, met wien hij het noenmaai ge bruikte. Bij het verlaten van Churchill's woning ver klaarde Henlein, dat hij Londen verlaat, doch binnenkort terug denkt te komen. Na afloop van het noenmaal ten huize van Churchill verklaarde deze, dat, nu Henlein een bezoek aan Engeland bracht, wederzijdsche vrienden het goed hadden gedacht, eens samen te praten over den toestand in Midden Europa. Daarom werd een afspraak gemaakt voor een noenmaal, waarop de beide andere gasten waren de liberale afgevaardigde Sinclair en professor Lindemann van de universiteit van Oxford. De besprekingen droegen een strikt particulier karakter. Sinclair deelde Reuter mede, dat het de eer- i ste keer was. dat hij Henlein ontmoette Naar Reuter verder verneemt, schijnt Henlein niet te hebben geprobeerd eenige afspraak te maken met officieele kringen. Het is nimmer de bedoeling der Britsche regeering geweest zich rechtstreeks met Henlein in verbinding te stellen. De gezant van Tsjecho-Slowakije heeft van daag een bezoek gebracht aan het Foreign Of fice, waar hij geruimen tijd met Britsche des kundigen heeft gesproken over het minder hedenvraagstuk Zoowel op de Duitsche ambassade als op het gezantschap van Tsjecho-Slowakije zegt men niet te weten, wat het doel van Henlein's be zoek is. De zeer groote discretie, die in acht geno men wordt met betrekking tot het bezoek van Henlein, heeft, wellicht begrijpelijkerwijze, ge leid tot een groote hoeveelheid geruchten over het doel van dit bezoek. Vernomen wordt echter, aldus Reuter, dat het voornaamste motief voor Henlein's komst naar Londen is de sfeer te Londen na te gaan en zich op de hoogte te stellen van de openbare meening hier sinds zijn laatste bezoek en meer in het bijzonder se dert den Anschluss. Terzelfdertijd wilde hij ongetwijfeld van de gelegenheid gebruik maken om zijn standpunt uiteen te zetten en dat van zijn partij in het licht van de door de Sudeten Duitsche partij tot de Tsjecho-Slowaaksche regeering gerichte eischen. Was Henlein ook in Duitschland? Volgens de Praeger Mittag zou Henlein reeds Woensdag uit Asch (Nbord Bohemen) per auto zijn vertrokken. Hij is pas Donderdag op Croydon aangekomen. Het blad maakt hieruit op, dat Henlein een nolitiek eesnrek in Duitschland heeft gehad. De Koningin van Engeland bracht dezer dagen een bezoek aan 'n kinderspeeltuin in Londen Slechts de Sovjet-Russische ver tegenwoordiger Litwinof steunt Del Vayo's voorstel GENèVE, 13 Mei. (Havas) Om kwart voor vijf is de Volkenbondsraad weder bij eengekomen, teneinde de behandeling te hervatten van het beroep der Spaansche regeering. Naar vernomen wordt, is de redactiecommis sie van den Volkenbondsraad niet voor den aanvang der raadsvergadering gereed gekomen met het opstellen der ontwerp-resolutie, die het debat over het beroep der Chineesche regeering moet sluiten en is deze kwestie tot morgen aan gehouden. Na den aanvang der vergadering nam direct, de Spaansche gedelegeerde Del Vayo het woord. Hij begon met te protesteeren tegen de uit drukking „burgeroorlog", die in den raad is gebruikt om de gebeurtenissen in Spanje weer te geven en verklaarde, dat Duitschland en Italië het gewicht van hun militaire macht aan de zijde der rechtschen hebben geplaatst. In dien, zoo ging spr. voort, de raad besluit, ten aanzien van de Spaansche kwestie en haar in ternationale gevolgen werkeloos te blijven, zal de Spaansche regeering haar taak, het Spaan sche volk naar de uiteindelijke overwinning te voeren, voortzetten. Voor deze houding zouden in 't bijzonder twee staten verantwoordelijk zijn die twee jaar geleden het initiatief tot de po litiek der niet-inmenging hebben genomen en thans nog haar vurigste verdedigers zijn. Daarom, aldus Del Vayo, veroorloof ik mij den geachten vertegenwoordigers van het Ver- eenigd Koninkrijk en Frankrijk de volgende vraag te stellen: Aangezien Duitschland en Italië, met of zonder Britsch-Italiaansch ac- coord. de agressie tegen de Spaansche republiek voortzetten en noch het Vereenigd Koninkrijk noch Frankrijk in staat gebleken zijn, haar te verhinderen, op welke beginselen van moraal of rechtvaardigheid kunnen deze beide regeerin- gen zich dan baseeren om jegens de Spaansche republiek een verbod te handhaven, dat vol komen in strijd is met het internationale recht? Bij gebreke van een bevredigend antwoord, zoo ging spreker voort, zal niemand er zich over kunnen verwonderen, indien het Spaan sche volk in de houding dezer beide mogend heden iets monsterachtigs ziet, waarvan het slechts een verklaring zal kunnen vinden in den weloverwogen wensch het in den strijd voor de onafhankelijkheid te worgen door het ge boeid aan den overweldiger over te leveren. Del Vayo stelt resolutie voor Del Vayo besloot met den raad voor te stel len, een resolutie aan te nemen, waarin er aan herinnerd wordt, dat de zesde commissie in de achttiende zitting een motie heeft voorges te,d waarin o.a. gezegd wordt, dat de Assemblee wenscht, dat bepaalde onlangs genomen diplo matieke' initiatieven de onmiddellijke algeheele terugtrekking zouden kunnen verzekeren van de niet-Spaansche strijders, die aan den oorlog in Spanje deelnemen. Indien dit resultaat niet binnen korten termijn kan worden verkregen, zullen de Volkenbondsleden beëindiging van de non-interventie-politiek overwegen. Del Vayo stelde vast, dat de in dit ontwerp bedoelde hy pothese werkelijkheid is geworden, daar geen enkele buitenlander het Spaansche grondgebied heeft verlaten. Hij noodigde derhalve de staten leden, die gestemd hebben voor de ontwerp resolutie inzake den toestand in Spanje, die de zesde commissie op 2 October 1937 aan de As- semblée heeft voorgesteld, uit, thans beëin diging van de niet-inmengingspolitiek te over wegen. Lord Halifax, die vervolgens het woord nam zeide de rede van den Spaanschen vertegen woordiger niet zonder verwondering te hebben aangehoord, aangezien Del Vayo het had voor gesteld, alsof de interventie eenzijdig geweest zou zijn, hetgeen niet in overeenstemming was met de inlichtingen, waarover de Britsche re geering beschikt. Vervolgens verklaarde Bonnet nog eens, dat Frankrijk aan de niet-inmengingspolitiek trouw zal blijven. Litwinof verklaarde daarop, dat de regee ring der Sovjet-Unie de door den Spaanschen gedelegeerde ingediende resolutie goedkeurt. In zijn antwoord aan Lord Halifax verklaar de Del Vayo, dat er aan de zijde der regeering 6000 vrijwilligers strijden en meer dan 100.000 Italianen en Duitsche technici aan de zijde van Franco. Hij was bereid, een formeele en quête omtrent het aantal vrijwilligers by de internationale brigaden te aanvaarden. Na een slotwoord van den voorzitter, stemde de raad over de Spaansche ont werp-resolutie, die met vier tegen twee stemmen en negen onthoudingen verwor pen werd. Behalve Spanje stemde slechts de Sovjet- Unie voor. Engeland, Frankrijk, Polen en Roe menië stemden tegen. China, Ecuador, Iran, Peru, Zweden, Letland, Nicuw-Zeeland, België en Bolivia onthielden zich. De gedelegeerden van Ecuador, China en Nieuw-Zeeland zetten uiteen, dat zij zich van stemming moesten ont houden, omdat zy niet voldoende tijd hadden om de resolutie te bestudeeren en met hun re- geerifgen overleg te plegen. Na de verwerping der resolutie werd de zit ting opgeheven. De eilanden Midway en Wake worden versterkt WASHINGTON, 13 Mei (Reuter). De eilanden Midway en Wake in den Stillen Oceaan zullen, naar van officieele zijde wordt vernomen, versterkt worden. In de komende twee jaren zal de haven- aanleg aldaar verbeterd worden en een basis voor burgeriyke en militaire vliegtuigen worden gebouwd. Beide eilanden worden op het oogen- blik gebruikt als tankstation voor den Ameri- kaanschen Juchtdienst over de Stille Zuidzee. Bij het vlootverdrag van Washington was de ver sterking verboden. Deze bepaling is thans ver vallen. Goering spreekt te Linz LINZ, 13 Mei. (D.N.B.) Generaal-veldmaar- sclialk Goering heeft te Linz den eersten steen gelegd voor de „Hermann Goering-Werke" en bij deze gelegenheid een rede gehouden, waarin hij o a. zeide, dat naast de levensmiddelen geen grondstof zoo belangrijk is als ijzer. Anderen, aldus spr., mogen al goud bezitten, wij zijn ge lukkig, dat wij yzer bezitten. Met het goud handelt men, het yzer echter waarborgt de vry- heid der natie. Ijzer en kolen zyn de grond stoffen, waarop al het andere wordt gebouwd Met hen zal ons economisch leven zich in de wereld weten te handhaven. Een der inzittenden wist zich met een parachute te redden LONDEN, 13 Mei. (D.N.B.) In de nabijheid van Bristol is een toestel van de Royal Air Force tydens de vlucht in brand geraakt. De bestuur der wist met zijn valscherm veilig den grond te bereiken, de tweede inzittende stortte met het toestel neer en verbrandde. Het vliegtuig was voorzien van speciale installaties. Het bevond zich op een oefenvlucht. DANKBETUIGING VAN HET PRINSELIJK PAAR. Koning Leopold belast Spaak met de vorming van een nieuw kabinet. Het Hongaarsche kabinet is afgetreden; Imredy vormt een nieuwe regeering. Del Vayo zet het standpunt der Spaansche regeering te Genève uiteen. Henlein zal Londen heden verlaten. Aangehouden chauffeur legt in verband met den moord te Rotterdam een volledige beken tenis af. Beurs van New York: Stemming lusteloos, han del beperkt. O Weet wat ge wilt Weet wat ge wilt maar wil dan ook wat ge weet. Want niets is stuurloo- zer dan een willoos mensch, en mis schien is ook niets fnuikender voor uw toekomst en uw geluk dan niet te weten, wat ge wilt. Sterk uw wil en bezin u goed wat ge kiezen, wat ge willen moet. Indien ge u bezonnen en wanneer ge gekozen hebt, wil dan ook dit gekozene met alle kracht. Weet eerst wat ge wilt, doch zoodra ge weet wat ge wilt, wil dit dan ook naar geheel vermogen. Kies het goede, wil het goede, doe het goede. Barcelona opnieuw gebombardeerd SARAGOSSA, 13 Mei (Havas). Het leger van Varela biyft oprukken in den middensector van het front van Teruel en Castellon. Het heeft het dorp Fortanete, aan den weg van Teruel naar Albocacer, bezet. De rechtsche troepen hebben dezen weg thans over de geheele lengte bezet. De vroegere president van de rechtsche ver dedigingscommissie, generaal Cabanellas, is vol gens berichten uit Malaga zwaar ziek. De be handelende geneesheeren vreezen voor zyn leven. Rechtsche vliegtuigen hebben vanochtend om half elf opnieuw Barcelona gebombardeerd Zij wierpen verscheidene bommen op de buiten wijken der stad. Zeven personen kwamen om het leven en een dertigtal werd gewond. Sedert gisteren zijn thans meer dan zestig personen gedood en meer dan 150 gewond. WASHINGTON, 13 Mei. (Reuter) Het Ame- rikaansche ministerie van Buitenlandsche Za ken heeft vandaag de Senaatscommissie van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat het ge kant is tegen opheffing van het embargo op wapenzendingen naar Spanje. De commissie heeft daarop met 17 tegen 1 stem besloten de resolutie-Nye, welke opheffing van het embargo beoogt, voorloopig niet in be handeling te nemen. BOEDAPEST, 13 Mei (Stefani). Aartshertog Albert van Habsburg, die door het hoofd der familie wegens zijn morganatisch huwelijk als lid van het Huis Habsburg is geschrapt, heeft een mededeeling gepubliceerd, waarin hij vol houdt, tot het Huis Habsburg te blijven behoo ren, aangezien de tegen hem getroffen maat regel indruischt tegen de Hongaarsche wetten, en het statuut der Habsburgers den leider niet het recht geeft een lid der familie uit te slui ten. §j Verwachting: Zwakke tot matigen, H Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind, half H tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Nog weinig verandering. ir^i v vAuvAUiitmm\\\t)])iz2> Stand op Zaterdag 1 uur v.m. 764.1 .Vorige stand 763.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1