NA HETK.R.O.-FEEST WADDENVISSCHERS IN NOOD DE INSTORTINGSRAMP TE ROTTERDAM crickeI ZONDAG 15 MEI 1938 Klein-dorpsche politiek in de socialistische grootpers Om de uitnoodiging.... NEDERL. TUINBOUWRAAD Viering van het dertigjarig bestaan BIJZONDERE POSTSTEMPEL Voor de eerste vlucht NederlandAustralië Na het vliegongeval te Eelde Korporaal Hoekstra met militaire eer begraven TWEEDE KAMER KOMT DINSDAG BIJEEN O.m. interpellatie over werkloos heidsbestrijding aan de orde HOEVEEL BELASTING BETAAL IK? 1 OFFICIEELE CRISIS- PUBLICATIE Vlas oogst 1938 ZEVENJARIG MEISJE KWAM TE DICHT BIJ DE TRAM Ernstig gewond door een der handgrepen Geen audiëntie Langdurige Noorderwind heeft zeer velen gedupeerd Enkele Volendammers gelukkigen DR. JOSEPHUS JITTA TACHTIG JAAR Vier slachtoffers onder groote belangstelling ter aarde besteld T ragisch AARDBEVING BIJ NIEUW- GUINEA MAATREGELEN TEGEN VREEMDELINGEN Regeling voor bijzondere gevallen OFFICIEELE CRISIS-PUBLICATIE Duitsche communisten kregen les Inval in een propagandaschool te Rotterdam UIT DE STAATSCOURANT Eervol ontslag Rijksverkeersinspectie Luchtvaartdienst Waterstaat VOETBAL Engeland klopt Duitschland Een 63-overwinning voor de gasten in Berlijn De wedstrijd Schitterend voetbei AUTOMOBILISME A.N.W.B.-tocht met onbekende bestemming CRICKET IN ENGELAND Wederom een dubbele century van Bradman (Van onzen Gooisehen redacteur) De socialistische pers heeft in scherpe woor den den K.R.O. verweten, dat by gelegenheid van de studio-opening slechts een deel van het Hilversumsche gemeentebestuur was uitgenoo- digd. Met name hadden de wethouders van linksch geen 'invitatie gekregen. Omdat wij ons niet konden voorstellen, dat hier opzet was gepleegd, wendden wij ons tot de K.R.O.-directie om nadere inlichtingen, wy vernamen toen, dat het gemeentebestuur van Hilversum officieel was uitgenoodigd in de per sonen van burgemeester J. M. J. H. Lambooy en den secretaris dr. G. G. Pekelharing. De byzon- dere belangstelling van beide heeren was reeds gebleken, toen zy enkele malen de studio in aanbouw bezochten. Dat verder de Katholieke wethouder, de heer C. P. J. Verbeek, was uit genoodigd, spreekt vanzelf. Bovendien werd een uitnoodiging gericht aan wethouder P. Kuyper Dzn., wiens persoonbjke belangstelling tijdens de studio-stichting meer malen was gebleken en onder wiens departe ment de bouw ressorteerde. Ook werden enkele bedryfshoofden verzocht, met wie de bouw- directie meermalen contact had en met wie aangenaam was samengewerkt. Wy stelden nog de vraag, of het wellicht niet royaler was geweest, het geheele college van B. en W. der gemeente Hilversum uit te noo- digen. Bezwaar was er niet, zoo werd ons verzekerd maar wèl een tekort aan plaatsruimte. De groo te concertzaal is nu eenmaal niet berekend op veel zitgelegenheid. Vanwege de officieele ope ningsplechtigheid moesten toch reeds maat regelen worden genomen teneinde meer plaat sen te maken. En nóg was de ruimte beperkt, zoodat zelfs de dames der K.R.O.-autoriteiten niet konden worden uitgenoodigd. Waar dus alleen die personen werden ge ïnviteerd, die per se aanwezig moesten zijn, trekt de K.R.O. het op zyn fatsoen aldus werd ons verklaard te worden verdacht van klein-dorpsche politiek. Ware de socialistische of de liberale wethou der leider van den dienst van publieke werken geweest, ongetwijfeld zou hij zijn uitgenoodigd. Omgekeerd zou wethouder Kuyper niet zijn ge ïnviteerd, wanneer hü toevallig wethouder van de bedrijven of van onderwüs was geweest. De Nederlandsche Tuinbouwraad vierde Zaterdag zyn dertigjarig bestaan.» In het hotel De twee Steden te Den Haag recipieerde het bestuur, onder voorzitterschap van den heer Jac. Smits (Naarden). Verschei dene telegrafische en schriftelijke gelukwen- schen waren ontvangen. Allen, die ter receptie kwamen, werd het door den secretaris, jhr. dr. J. C. Mollerus (Haarlem) geredigeerde gedenkboek ter hand gesteld. Onder hen bevonden zich de directeur- generaal van den Landbouw ir. A. L. H. Roe broek, de voorzitter van de Koninklyke Ne derlandsche Mij. voor tuinbouw en plantkunde, jhr. G. F. van Tets van Goidschalksoord, de directeur van „Centraal Beheer" en van de Tuinbouwonderlinge, jhr. mr. P. A. van Holthe tot Echten, de secretaris van het Kon. Ned. Landbouwcomité dr. H. Molhuysen. de heer E. H. Krelage en voorts vertegenwoordigers van verschillende organisaties en instellingen op land- en tuinbouwgebied. De voorzitter van den Nederlandschen Tuin bouwraad, de heer Jac. Smits, schetste de be- teekenis van het dertigjarig jubileum dezer organisatie. Jhr. van Tets vertolkte als voorzitter van de Kon. Ned. Mij. voor tuinbouw en plantkunde de gevoelens van zijn vereeniging. De heer C. Thim sprak namens £e groep voor de bloemistery uit den Tuinbouwraad. Ir. Roebroek, directeur-generaal van den Landbouw, die mede namens den minister van Economische Zaken het woord voerde, herin nerde eraan, dat de regeering den stimulans had gegeven tot de oprichting van den Ned. Tuinbouwraad en dat het vooral zyn ambts voorganger, wijlen dr. H. J. Lovink, is geweest, die ru:m dertig jaren geleden daarvoor op de bres heeft; gestaan. Dr. Molhuysen wenschte met enkele harte- lyke woorden den jubileerenden raad geluk namens de drie centrale landbouworganisaties. Te zeven uur vereenigden de bestuurders van den Tuinbouwraad en vertegenwoordigers van land- en tuinbouwinstellingen en -vereenigin- gen zich aan een maaltyd eveneens ih hotel „De twee Steden". Met de opening, Zondag 3 Juli, van de K.N.I.L.M..-luchtiyn Batavia—Sydney zal de nationale luchtverbinding Nederland—Australië tot stand zijn gekomen. Ter gelegenheid van dit heugiyk feit zal de in Nederland ter post bezorgde correspondentie, die met de eerste vlucht AmsterdamSydney zal worden verzon den (Dinsdag 28 Juni uit Amsterdam) van den afdruk van een byzonderen stempel worden voorzien. Afzenders, die geen correspondentie-adres in Australië hebben, zullen hun brieven kunnen richten aan den agent van de K.N.I.L.M. te Sydney, die voor terugzending per boot zal zorgdragen. Nadere byzonderheden omtrent luchtrecht e.d. zullen zoo spoedig mogeiyk worden bekend ge maakt. bovendien is hierin opgenomen het tarief der belastingen, met behulp waarvan voor elk wille keurig inkomen of vermogen het verschuldigde belastingbedrag op eenvoudige wijze kan wor den bepaald. Teneinde een spoedige verschijning mogelijk te maken, moest voor enkele gemeenten, waar voor het aantal opcenten op de gemeentefonds belasting en de vermogensbelasting nog niet definitief is vastgesteld, in het boekje melding worden gemaakt van een voorloopig cijfer. De definitieve cyfers zullen evenwel worden opgenomen in de door het Centraal Bureau voor de Statistiek in bewerking zijnde publicatie „Be lastingdruk in Nederland 1938-1939". Deze sta tistiek bevat tevens een aantal bijzonderheden betreffende alle overige door het rijk, de pro vinciën en de gemeenten geheven belastingen en kan daarom eerst omstreeks September 1938 worden tegemoet gezien. Zaterdagmiddag te twaalf uur is op de open bare begraafplaats te Huisduinen het stoffelyk overschot van den 28-jarigen korporaal-vlieg tuigmaker S. Hoekstra, die bij de vliegramp op Eelde om het leven is gekomen, ter aards besteld. De begrafenis geschiedde met militaire eer. Te tien uyr vertrok de stoet van het marine hospitaal, voorafgegaan door pypers en tam boers. Daarachter volgde het vuur-peleton. Hierachter reed de lijkauto met het stoffe lijk overschot, waarachter de divisie C van het Vliegkamp De Kooy, bestaande uit ongeveer honderd man, liep. Het geheel stond onder leiding van den of ficier-vlieger A. W. C. den Ouden. Na een laatsten groet gebracht te hebben voor de woning van korporaal L. Hoekstra in de Goudsbloemstraat, trok de stoet naar de be graafplaats te Huisduinen. Hier waren o.m. aanwezig de Commissaris van de Koningin van de provincie Groningen, jhr. Linthorst Homan, de commandant van den luchtbeschermingsdienst te Groningen, het lid der Tweede Kamer T. J. Krol, de burge meester van Den Helder G. Ritmeester, de commandant van het vliegkamp De Kooy, mede vertegenwoordiger v,an den vice-admi raal, T. J. Kruys, de kapitein ter zee K. van Aller, de havenmeester van het vliegveld Eel de de heer P. J. Vogelenzang, de vertegen woordiger van de luchtvaart-afdeeling uit Soesterberg de luitenant-vlieger Van der Kooi, een vertegenwoordiger van de Koolhovenfa- brieken, de heer E. H. Vermeulen en verder vele officieren en autoriteiten. Collega's, die met den overledene in de zelfde hangar werk ten, droegen de kist uit den lykauto naar het graf. Terwyl de kist in de groeve daalde, loste het vuurpeleton het salvo. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den commandant van het vliegkamp De Kooy, kolonel van Aller, namens den commandant van de marine. Ds. Tollenaar sprak eenige woorden tot troost. De Tweede Kamer is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 24 Mei te 1 uur. De voorzitter zal in deze vergadering voor stellen een begin te maken om. met de behan deling van: een groot aantal contingenteerings- wetsontwerpen, de wetsontwerpen tot wyziging van de stuwadoorswet en van de bedryfsraden- wet en dat tot verhooging van het crediet voor werkverruiming, en om by dit laatste wetsont werp tevens aan de orde te stellen de interpel latie van den heer Van Gelderen omtrent het beleid der regeering ten aanzien van de be strijding van de zeer omvangrijke werkloos heid. Bovenstaande vraag zal menigeen zich stellen, die dezer dagen het aangiftebiljet voor de be lasting over 1938-'39 naar het inkomen en naar het vermogen ter Invulling kreeg toegezonden. Het antwoord op deze vraag wordt gegeven door een klein boekje, dat als mededeeling no. 3 van de afdeeling Statistiek der overheidsfinan ciën door het Centraal Bureau voor de Statis tiek wordt verspreid. Voor elke gemeente wordt in dit boekje mel ding gemaakt van het totaal aantal opcenten, dat over 1938-'39 zal worden geheven op de hoofdsom der inkomsten-, gemeentefonds- en vermogensbelasting, alsmede van het nummer der klasse, waarin de gemeente zich voor de gemeentefcndsbelasting heeft gerangschikt; In aansluiting op het persbericht inzake vlas van den oogst 1938 maakt de Nederlandsche Akkerbouwcentrale bekend, dat vlastelers, die geen formulier voor de aanvraag van taxatie hebben ontvangen, dit alsnog by de landbouw crisisorganisatie, waaronder zy behooren, kun nen aanvragen. Alle formulieren moeten vóór 25 Mei a.s. bij de betreffende landbouw-crisis-organisatie zijn ingediend. Aanvragen, welke na dezen datum inkomen, zullen niet meer in behandeling wor den genomen. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over twaalf is in de Crooswykstraat te Rotterdam een on geluk gebeurd, waarbij het zeven-jarig doch tertje van de familie van Velzen, wonende in die straat, ernstig is gewond. Het meisje stond op het trottoir met den rug naar den rijweg gekeerd. Met een zeer matig gangetje kwam een motorwagen van lijn 22 langs en in plaats van dat het meisje een stap vooruit deed, trad het een eindje terug, waar door het de tramrails liggen vlak naast het Noordelyk trottoir juist een klap van een der handgrepen tegen het hoofd kreeg. Het kind werd tegen de straat geslingerd, zy kreeg een ernstige wonde aan het achterhoofd. Haar toestand was van dien aard, dat, toen zy per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Bergweg was overgebracht, direct operatief ingrypen noodzakelyk werd ge acht. De toestand van het meisje is wel zeer zorg wekkend, maar direct levensgevaar is niet aan wezig. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal .Woensdag 18 Mei 1938 niet doorgaan, Het is geen geheim dat tal van visschers, die hun beroep uitoefenen op de Wadden zee geen ruim bestaan hebben en zeer te vreden mogen zijn met een uitermate karige boterham. Speciaal dat deel der vloot: dat op de Friesche havenplaatsen ter markt komt, zooals te Harlingen en Makkum, verkeert, vboral thans, in kommervolle omstandig heden. Van de resultaten der haringvangst hangt voor een zeer groot gedeelte het bestaan van den Frieschen waddenvis.scher af en helaas moet geconstateerd worden, dat die resultaten meer dan bedroevend zyn. Dat deze omstandigheden hun fnuikenden invloed doen gelden op een plaats als Makkum. welke zich met prijzenswaardige energie na het verloopen van de vroeger zoo bloeiende fabrieken en scheepswerven, op het vissche- rijbedryf heeft ingesteld, behoeft wel geen betoog. Aanvankelyk waren de verwachtingen ge matigd optimistisch, toen bekend werd dat er in Wieringen visschers waren geweest, die geen hooge besommingen hadden gemaakt Daar de haring steeds van Wieringen naar Frieslands kusten pleegt door te zetten, had men daar ook gegronde hoop op groote vangsten, wat in verband met de abnormaal hooge vischpryzen van groot belang was. Helaas, wat al kwam, de haring bleef uit en niemand aan den Frieschen wal mocht er in slagen om ook maar een redelijke besomming te maken. Deskundigen verzekerden ons, dat deze afwezigheid van haring vbor een zeer groot gedeelte moet worden toegeschreven aan den straffen wind, die wekenlang hardnek kig uit het Noorden blies. Nu de wind ein delijk gedraaid is, moet natuurlyk afge wacht worden, of er alsnog betere vangsten kunnen worden gemaakt, maar heel veel hoop heeft men daarop niet, Omdat er in derdaad niet veel haring meer schijnt te zijn. Hoe groot de achteruitgang van de markt de laatste jaren is geweest, mogen eenige cijfers illustreeren. In Makkum, een der voornaamste markt plaatsen van de kom visschers der Waddenzee, bedroeg in 1936 de totale aanvoer 164.000 tal van 220 stuks, in 1937 was dit gedaald tot 50.000 tal, terwijl de geheele vloot, die zeker niet kleiner i.s geworden en zelfs een grootere oppervlakte netwant gebruikte, dit jaar niet meer dan 5000 tal kon aanbrengen. Verder commentaar lijkt ons overbodig. Geen enkele der talryke Friesche visschers heeft eeh loonend seizoen gemaakt en de mees ten hebben, nu de netten getaand moeten wor den, meteen maar alles uit zee gehaald, zoodat er niet meer gevischt kan worden. Ook onder de visscherlui uit verder afgelegen plaatsen zijn er reeds, die al lang weer van den afsluit dijk zyn vertrokken, omdat de kosten veel h^oger waren dan de opbrengsten. Sommige visschers zijn geheel niet aan de markt geweest, Omdat de geringe vangst de moeite niet loonde, terwijl een andere visscher moest getuigen, dat hij over het geheele jaar een totale besomming had gemaakt van vijf heele guldens! De toekomst ziet er derhalve wel heel som ber uit; zouden de voorspellingen omtrent de on geschiktheid van de Waddenzee voor haring en ansjovis werkelijkheid worden? Het is natuurlijk mogelyk, maar het ZOu voorbarig zijn daar nu reeds toe te conclu- deeren. Goede en slechte jaren wisselden zoo vaak in de visschery! Voor de jonge visschers, die geen van allen onder de ZUiderzeesteunwet vallen, zou het intusschen een ramp beteekenen, want afgezien van de geringe mógelijkheid op een anderen werkkring, zal de visscher- man daartoe slechts in het alleruiterste geval toe overgaan, want slechts in het visschery bedryf kan hy leven en voelt hij zich thuis. Wat de Volendammer Waddenzeevisschers betreft, drie van hen de V.D. 1, 10 en 128 hebben een zeer goed seizoen gemaakt in te genstelling met de gebroeders Tol van de V.D. 32 en 112, die wel sterk met tegenslag te kam pen hadden. Terwijl hun buren groote besom mingen maakten, bleven de eigen netten vry- wel leeg. Ook hierbij speelde de wind een groote rol; nu deze in de laatste dagen Oostelijker is geloopen, gaat het ook hun wat beter. Het ge luk speelt in de visschery nu eenmaal een groote rol, het moet je mee of het moet maar tegenloopen. Op Volendam zeggen ze dat heel kernachtig: „Je hebt nu eenmaal profeten en je hebt Bunschoters". Maandag 16 Mei zal dr. N. M. Jbsephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad en oud-wethouder van Amsterdam, zyn tachtig sten verjaardag vieren. Hy zal dezen dag niet in zyn woonplaats doorbrengen, doch te Parys, waar hy in zijn functie van voorzitter van het Office International d'hygiène pu- blique de voorjaar.szitting zal hebben te leiden Meneer Pietersen laat zich wegen... Zaterdag zijn te Rotterdam eenige slacht offers van de instortingsramp aan de Val- kensteeg ter aarde besteld. Op de katholieke begraafplaats werd des morgens de 41-jarige A. Roelants-Nuyten on der groote belangstelling ter aarde besteld. De absoute en de beaarding werden verricht door pastoor W. Buuren. Des middags werd op de algemeene be graafplaats Crooswijk ter aarde besteld het stoffelyk overschot van de 37-jarige mej. J. Of- fermeyer-Bouwman met haar dochtertje en van den 47-jarigen krantenbezorger W. Rot- mans. Vele honderden waren hier bijeengekomen, teneinde dezen zoo tragisch om het leven ge komen menschen de laatste eer te bewijzen. Aan het graf van mej. Offermeyer en haar dochtertje sprak namens de familie de heer Jacobsson uit Den Haag. Spr. herinnerde er aan hoe eenige maanden geleden, toen de overledene haar eveneens by de ramp omgekomen baby ter wereld bracht haar oudste dochter door den dood werd weg gerukt. Het was toen, in haar wanhoop om dit verlies, haar doffe wensch, naast haar dochtei te mogen rusten. En nu, eerder dan ooit iemand had kunnen vermoeden, is haai wensch in vervulling gegaan. Een woord van troost richtte spr. tot den diepgetroffen va der, die met zes kinderen achterblijft. Van hun belangsteling gaven nog blijk de twee redders, die bij deze ramp geholpen heb ben, de heeren J. Broekhuizen en P. de Wït. Hierna werd ten grave gedragen Rofmans, achter wiens baar vele partijgenooten en de arbeiderszangvereeniging „De Stem des Volks" te Rotterdam zich geschaard hadden. De kist was gedekt met de vlag van deze zangvereè- niging en met talryke bloemstukken. Maandag zullen de overige slachtoffers od de algemeene begraafplaats ter aarde worden besteld. Naar het Handelsblad verneemt, is aan com missarissen van politie en andere betrokken ambtenaren medegedeeld, dat in zeer bijzon dere gevallen, waarin deze maatregelen buiten gewoon hard zouden zijn, de datum van 7 Mei in de plaats van dien van 1 Maart mag wor den gesteld. SYDNEY, 14 Mei. (D.N.B.) Het Zuidooste lijke kustgebied van Nieuw-Guinea is gisteren door een krachtige aardbeving geteisterd, welke gepaard ging met hooge vloedgolven. Ook in het goudmijngebied van Bulolo werden krach tige aardstooten bespeurd. Tot dusver is geen melding gemaakt van verliezen aan menschen- levens. Het rondschrijven van den minister van Justitie over de beperking van het toelaten van Vluchtelingen hier te lande, schrijft maatrege len voor jegens degenen, die sedert 1 Maart ons land zyn binnengekomen. De NEDERLANDSCHE MEELCENTRALE maakt bekend: Het gedeelte van het prysverschil per 100 kg. voor den invoer van veekoeken (in den zin van artikel 1, lid 1, onder llo, van het Crisis-Akker bouwbesluit 1934) als bedoeld ln artikel 8, b, onder 2o, van de Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934 I, is als volgt vastgesteld: Inklaring van Inklaring van Inklaring van 16 Mei af t/m 1 Juli af t/m 1 Sept. af t/m 30 Juni 1938: 31 Aug. 1938: 31 Dec.. 1938: voor lijnkoeken 0.90 0.95 1. voor sojaschroot ,0.15 „0.55 0.65 voor sojakoeken ,0.15 „0.55 „0.65 voor grondnootkoeken„0.60 „0.70 „0.70 voor grondnootschilfers0.85 0.95 0.95 voor grondnootmeel „0.85 „0.95 „0.95 voor cocoskoeken 1.15 1.15 1.25 voor Ned. Oost-Indische cocoskoeken „0.90 „0.90 1. voor maïsveekoeken e.d0.75 0.75 0.75 voor sesamkoeken0.45 „0.55 „0.55 voor palmpitkoeken „0.70 „0.70 „0.70 voor alle andere niet ge noemde soorten veekoe ken (al dan niet ver werkt met bijproducten en/of afvallen)0-10 0.10 0.10 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8, b, onder lo, van voornoemde beschikking bedoelde gedeelte van het prysverschil. Indien men zyn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast- te leggen tot bovenge noemde prysverschillen, gelieve men zich daarover met de Stichting Nederlandsche Meelcen trale te 's-Gravenhage in verbinding te stellen, De Vreemdelingendienst is er na lange voorbereidingen in geslaagd te Rotterdam een communistische propaganda-centrale op te sporen, welke georganiseerd was door gevluchte Duitsche communisten. In een huis aan de Tochtstraat 31 heeft de recherche een inval gedaan en zij trof er, vol gens de Telegraaf, een complete communisti sche propagandaschool aan, waar een leeraar bezig was zes leerlingen onderricht te geven in de practische toepassing van de communist! sche politiek. In het huis vonden de politiemannen een groote hoeveelheid in het Duitsch gestelde bro chures, tijdschriften en pamfletten, waarin de communistische strijdmethode uitvoerig werd omschreven. Ook ontdekten de recher cheurs een uitgebreide bibliotheek met tallooze werken op communistisch gebied. De zeven communisten werden gearresteerd en met een grooten politie-auto, die buiten stond te wach ten, naar het hoofdbureau gebracht, waar zij zijn opgesloten Het onderzoek naar de identiteit der gearres teerden is nog gaande. Geen van hen is in het bezit van behoorlijke papieren en de enkele pas poorten, die de politie in beslag heeft genomen, zijn vermoedelijk vervalscht. Bij K.B. is aan mr. H. Hovinga, op zijn ver zoek, met ingang van 19 Juli 1938, eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Uithuizen. Bij K.B. zijn met ingang van 16 Mei 1938 bevorderd tot rijkshoofdinspecteur van het ver keer ir. H. A. Henket, ir. J. Zyderlaan en ir. M. van den Broek, allen thans rijksinspecteur van het verkeer, ter standplaats 's Gravenhage. Bij K.B. zijn met ingang van 16 Mei 1938 be noemd bij de rijksverkeerspolitie: tot rijksinspecteur van het verkeer in vasten dienst, ir. J. M. Meyer, standplaats Maastricht, A. Meyer, standplaats Middelburg, ir. L. J. Noo- men standplaats 's Gravenhage, ir. H. P. R. Rook, standplaats Zwolle, en mr. M. de Niet standplaats Leeuwarden. Tot adjunct-rijksinspecteur van het verkeer in vasten dienst, ir. J. W. Filtz, standplaats 's Gravenhage, mr. F. W. van Ketwich Ver schuur, standplaats 's Gravenhage, allen als zoodanig in tijdelijken dienst. Tot commies in vasten dienst mr. F. .L. Schlingemann, en tot technisch-ambtenaar 2e klasse in vas ten dienstA. J. Spek, standplaats 's Graven hage, W. M. van Gemert, standplaats Maas tricht, A. Oskam, standplaats 's Gravenhage, J. A. M. Meyer, standplaats Haarlem, A. J. W. Schurink, standplaats Groningen, P. J. Beek man, standplaats Leeuwarden, allen op arbeids overeenkomst werkzaam. By K.B. zyn te rekenen van 1 April 1938 bij den luchtvaartdienst benoemd tot technisch- ambtenaar 1ste klasse de chef-radiotelegrafist- observator in vasten dienst F. M. van der Vliet en tot technisch-ambtenaar in vasten dienst J. D. Loos. By beschikking van den minister van Water staat zyn te rekenen van 1 April 1938 bij het departement van Waterstaat benoemd tot ad junct-commies de arbeidscontractanten H. C. Vermeer, A. A. M. van Leeuwen en A. J. Ley- deckers. Bij K.B. zijn te rekenen van 1 April 1938 bij het departement van Waterstaat benoemd tot raad-adviseur mr. N. C. Couvée, thans referen daris met den titulairen rang van raadadviseur; tot hoofdcommies mr. H. H. Menalda, thans commies; tot commies B. C. M. Fontane (O.V.), thans adjunct-commies; tot adjunct-accoun tant A. van Dongen, thans adjunct-commies. Bij K.B. zyn te rekenen van 1 April 1938 bij den luchtvaartdienst bevorderd tot hoofdin specteur S. L. Hof, thans inspecteur en tot in specteur O. J. Selis, thans adjunct-inspecteur. Bij beschikking van den minister van Water staat is bij den luchtvaardienst te rekenen van 1 April 1938 bevorderd tot adjunct-commies R. Tuinman, thans schrijver 2e klasse en is be noemd tot adjunct-commies R. H. van der Valk (O.V.), thans schrijver 2e klasse op arbeidscon tract, 1 A Zaterdagmiddag werd in het Olympisch Stadion te Berlijn de landenvoetbalwed- strijd gespeeld tusschen Duitschland en En geland. De Engelschen, die met de rust reeds een voorsprong hadden van 42, wonnen den wedstrijd met 63. De belangstelling voor den wedstrijd was enorm groot. Er waren 500.000 aanvragen voo' kaarten geweest en „slechts" 100.000 konden 555 het Olympisch Stadion worden geborgen. Scheidsrechter Langenus liet Szepan en Hap' good kiezen en Duitschland moest voor de rust tegen de zon in spelen. Na zestien minuten passeerde de snelle Matthews den Duitschei5 achterspeler Muenzenberg. Zijn prachtige voor* zet kwam buiten bereik van doelman Jakob Bastin kreeg het leder voor de voeten en met een rustig schot nam Engeland de leidinü (0—1). Niet ontmoedigd speelde het Duitsche elftaj verder. Een hoekschot werd door Pesser fraai voorgezet, Szepan legde den bal voor de voeten van Gellesch, die van korten afstand den ëe' lijkmaker scoorde. Vrij onverwacht hernam E»* geland de leiding. Bastin zette keurig voor, snel liep Robinson door, Goldbrunner kon hem nie' houden en na 26 minuten spelen maakte d« Sheffield-rechtsbinnen het tweede Engelsche doelpunt. Drie minuten later had Engeland zijn voorsprong reeds vergroot. Opnieuw plaatste Bastin prachtig naar het midden, ditmaal Broome den Duitschen spil te snel af en de Aston Villa-midvoor schoot opnieuw langs Jakob. Ongeloofelijk snel waren de Engelsche voorhoedespelers, prachtig was hun balbehah' deling, het dribbelen en het schieten. Daal' tegenover moest het Duitsche elftal zich voor' namelijk in die periode tot verdedigen bepalen Drie minuten voor de peuze bracht Matthew^ die bovendien niet al te stevig werd bewaakt met een schuin laag schot den stand op 4 Nog vóór de rust scoorde Duitschland op uit' stekende wijze een tweede tegenpunt. Een hoek' schop, wederom door Pesser fraai genome15' werd door Gauchel keurig ingekopt. In de tweede helft begonnen de Duitscher3 met forsch spel. Enkele minuten waren zij in de meerderheid, doch toen het tusschen middel5' linie en achterhoede even niet klopte, was R°" binson er snel bij en van 16 meter afstand lost® hij een hard laag schot, dat onhoudbaar voo* Jakob in doel vloog (2—5). Het was Pesser, van een misverstand na een half uur profiteerde en een voorzet van rechts keurig inschoe' (35). Vijf minuten later was het Goulden, die uit een pass van Matthews met een schot vla* onder de lat het zesde Engelsche doelpu55 maakte. Zoo kwam het eind met een 63-ovei' winning van Engeland. Het Engelsche team heeft een schitterende55 indruk in de Duitsche hoofdstad achtergelateh' Vooral hun positiespel en het aangeven V&15 den bal waren keurig verzorgd. Het nierkwaal" dige was, dat de spil Young zich er geensz5llS mee vergenoegde als derde back te fungeere55. Integendeel, hij trok vaak mee naar voren e° soms zag men hem plotseling voor het Duitsche doel opduiken. Het beste deel van de ploeg evenwel de voorhoede. Hier stonden vijf ui'' blinkers met de buitenspelers Matthews e Bastin als goochelaars, die steeds verwarri55® in de Duitsche achterhoede wisten te stichte55. Tegen dit spel kon Duitschland inderdaad niet op. Het Duitsche elftal speelde tegen «eI* tegenstander, die een klasse hooger stond. enthousiasme, waarmede de Duitschers zich den strijd wierpen, vergoedde veel en zoo waa mogelijk, dat men er toch nog met een draagW resultaat uitkwam. De beste Duitsche spe'® wasde ex-Oostenrijker Pesser, van W5® het meeste gevaar dreigde. Midvoor Gauch^ heeft goed gespeeld, de beide binnenspelers vie' len tegen. Zaterdag is onder auspiciën van den A. W- B. de vijfde tocht met onbekende beste555 ming voor auto's en motorrijwielen gehoude1^ tegelijk de tweede één-daagsche in afwijk515^ met overige, die alle elk twee dagen in besla® namen. De hoofdleiding berustte, zooals gewoonlU bij den heer Westerouen van Meeteren. Er waren verschillende routes vastgestel uitgaande van Amsterdam, Alkmaar, Arnh®5^ Bloemendaal, Deventer, Den Haag, Rotte reia en Zeist. f Het zou geen zin hebben eiken weg die v°? de vele routes was uitgestippeld, te beschru ven' neU Wel komt een woord van lof toe aan 0 man, die dit soort tochten had uitgedacl die aantoonde, dat men op de wegwijzers h Nederland kan lezen en van elk punt uit da kan komen, waar hij wil. Die man is de h® De Bruin, nog beter bekend als de man v, de wegwyzers. Hy heeft talloozen ge1®6"',, welk een genoeglijke, omersche touriste sport het is, de op de deelnemerstabel stencilde cyferraadsels op te lossen in kende en minder bekende Nederlandsche ste en dorpen, die alle hun eigen kenmerke schoon hebben. De stand van de Zaterdag begonnen cou51''5' matches luidt: -ijlil De Australiërs 4205 (Bradman 255 not Fingleton 44, Mc. Cabè 33, Brown 5, Bad ,s_ 14, Hassett 48) tegen de M. C C. op L°r Cambridge University 209 tegen Northa tonshire 59—2 (regen). Derbyshire 195—7 tefy, Surrey (regen). Lancashire 3977 (Iddon Oldfield 115) tegen Essex. Yorkshire 266 '7^ cliffe 110) tegen Gloucestershire. Leicestersb tegen Hampshire 25—0 werd na 30 m515" (j, spelen wegens regen gestaakt. Sussex 307— Parks 132, Cox 100) tegen Nottingham^".- Warwickshire 215 (Clay 559) tegen Glan5 gan 393 Bradman heeft thans reeds meet 700 runs gescoord in 4 innings en maakt goede kans in Mei zyn 1000 runs te zU halen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6