TREINBOTSING BIJ EDE J Moorddadige luchtaanval op Soetsjau Het kabinet-Spaak gevormd WANDGEDIERTE Parijs en de rede van Mussolini Het nieuws van heden MATERIEELE SCHADE IS ZEER GROOT HONDERDEN DOODEN EN GEWONDEN Praag antwoordt Londen en Parijs Britsche gezant verlaat Mexico MARCK VICE-PREMIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACT* PN ADMINISTRATIE NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM MAANDAG 16 MEI 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21175 Electrische trein reed waarschijn lijk door onveilig signaal bij een kruising Drie gewonden De oorzaak Storing zal wel twee dagen duren Het Weer Het gebouw der Canadeesche Jezuïetenmissie door bommen getroffen De strijd om Amoy Rus in Sjanghai dood geschoten Fa. H. v. LOON Tel. 23037 De as sterker dan men dacht? Concessies aan Sudeten zullen zoo ver mogelijk gaan Het nieuwe ministerie telt vier katholieken, vier socialisten, twee liberalen, één partijlooze Poolsche vliegers in Mexico Eerste socialistische minister-president De 15.000 er uit DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Inge*, mededeetingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Zondagavond te half twaalf zijn op de spoorlijn ArnhemUtrecht, nabij het station Ede, de electrische sneltrein ArnhemUtrecht en een motortrein van den dienst Amers foortEdeArnhem, tegen elkaar gebotst. Beide treinen werden ernstig beschadigd en de twee hoofdsporen werden geheel versperd. Drie per sonen hebben verwondingen opge- loopen, doch gelukkig van lichten aard. Onmiddellijk na het bekend worden van het ongeluk, zijn een aantal spoor wegautoriteiten uit Utrecht naar Ede vertrokken, onder wie de inspecteur van het vervoer, de heer Rambonnet en ingenieur Hupkes, chef der afdee- ling tractie. Met man en macht was men direct bezig de baan vrij te maken, waarbij o.a. gebruik werd gemaakt van een kraanwagen, welke Uit Utrecht naar Ede is gedirigeerd. Ook uit Nijmegen is een kraanwagen gere- quireerd. Het ongeluk is gebeurd met. de treinen no. 3?52, welke om 22.58 uur uit Zevenaar en om 23.11 uit Arnhem naar Utrecht was vertrokken eh no. 3753, welke om 22.40 Amersfoort had verlatén en om 23.18 uit Ede was vertrokken haar Arnhem. Waarschijnlijk is de botsing op een kruising geschied, waarbij een der treinen W ver zou zijn doorgeschoten. In den trein uit Arnhem, den laatsten van bondag, zaten vrij veel passagiers. Deze zijn overgestapt in een dieseltrein, welke tot dat hoel uit Utrecht naar Ede was gezonden. Deze dieseltrein is om 01.43 uur uit Ede naar Utrecht teruggekeerd, waar hij om 2.15 uur aan het t--8. is gearriveerd. Van de gestrande reizigers Waren er 33 op weg naar de hoofdstad, waar heen zij eveneens per extra trein zijn vervoerd. Het spoorwegverkeer te Amsterdam heeft hedennacht nog geen hinder van het ge beurde ondervonden, aangezien er van Zon dag op Maandag nooit goederentreinen uit de Rietlanden vertrekken. De electrische trein uit Arnhem bestond uit zeven rijtuigen, die bij de botsing aan zienlijke schade hebben opgeloopen. Het grootste gedeelte van de onderstellen is uit de rails gesprongen en ernstig vernield. Ook de motortrein werd zwaar beschadigd. Oe bestuurder van den electrischen trein kreeg lichte verwondingen en kneusde een voet. Hij kon ter plaatse worden verbon den en is met een extra dieseltrein naar zijn woonplaats, Amsterdam, vertrokken. Voorts werd nog een der passagiers uit den Arnhemschen trein licht gewond. Ook een deel van de bovenleiding van bet electrische net is vernield. Het ig hierdoor wel uitgesloten dat vandaag ^'i-ctrische tractie tusschen Ede en Arnhem "hogelijk is. Verwacht werd dat men tegen zes zeven uur hedenochtend een der sporen vrij r°u hebben. De leiding van de opruimings- Wrkzaamheden berustte bij den hoofd-ingenieur ah de tractie, den heer Goedhart, terwijl in- ®ehieur Rambonnet de leiding te Utrecht in handen heeft. Het schijnt, dat het ongeluk is veroorzaakt, J °°rdat de trein uit Arnhem door het onvei- ''ke signaal is gereden op de plaats, waar de ?|j'ijn van Amersfoort de hoofdlijn kruist. He spoorweg ter plaatse is ook ernstig be zadigd. tl,Het ügt in de bedoeling de internationale ^e>nen te doen loopen over Geldermalsen esterenArnhem, zoolang de andere lijn ver- (jjer<i is. Voor het overige is besloten een nood- (j®nst in te stellen met electrische treinen van re°ht tot Ede, waar de reizigers zullen moe- q i overstappen in diesel-treinen, die hen ver- W naar Arnhem zullen vervoeren. In omge- f00 Hcbting zal het personenverkeer op over- komstige wijze worden geregeld. tie h ben trein uit Arnhem bevonden zieh tls° een kleine vijftig reizigers, waarvan, zoo- 1atïfetnelt*' ruim dertig bestemd voor Amster- H'j de botsing werden drie personen, ge- hkkig niet ernstig, gewond. Het zijn de 25- Jarige mej. J. Tailleur, te Amsterdam en 'hevrouw Geurts uit Utrecht, 27 jaar oud. °°k een dér treinbestuurders heeft een l°bte blessure opgeloopen. Nadat eenige ge- lleesheeren, onder wie dr. Hymans uit Ede, Eerste hulp hadden verleend, zijn beide «ersti •Benoemden resp. met een personen- &Uf 0 en een ziekenauto naar het Juliana- 'ekenhuis te Ede overgebracht. Het bleek, 'nej. Tailleur een lichte hersenschudding flat baq waarschijnlijk een kneuzing aan het bekken heeft gekregen. Wij vernemen nog, dat bij 't ongeluk een uit Duitschland afkomstige reiziger een groote snijwonde boven een der oogen heeft opgeloopen. Hij kon ter plaatse worden behandeld. De motortrein uit Amersfoort bestond uit 2 rijtuigen, waarvan het laatste onbezet was, hetgeen als een gelukkige omstandigheid moet worden beschouwd, aangezien het er voor de inzittenden ernstig zou hebben uitgezien. Voorts mag men eveneens van geluk spreken, dat bij deze botsing stalen materiaal betrok ken is geweest. Ware dit niet zoo, dan zouden de gevolgen van de botsing ongetwijfeld een veel ernstiger karakter hebben aangenomen. Wij hadden hedennacht nog een kort on derhoud met den heer G. F. H. Giesberger, chef der dienstregeling van de Nederlandsche Spoorwegen. Deze zeide ons, dat alles in het werk zal worden gesteld om vertraging op het overige deel van het net te voorkomen. Wat de lijn UtrechtArnhem betreft zullen, indien deze niet tijdig vrij is, autobussen wor den ingeschakeld voor den dienst tusschen Arnhem en Ede v.v. Hierbij is evenwel onver mijdelijk, dat er een vertraging van één uur ontstaat. Voor wat aangaat het verkeer van Arnhem in omgekeerde richting, dus van Ede naar Arnhem, zal de stagnatie minder groot zijn. Komt de lijn Utrecht—Arnhem wel op tijd vrij, dan zal het traject Ede—Arnhem met dieseltreinen worden gereden, aangezien de bovengrondsche electrische leiding gestoord is. Ook hierbij zal een vertraging optreden. In ieder geval zal men trachten het ongerief zoo veel mogelijk te localiseeren. De reizigers die vannacht aan het Weesper- poortstation te Amsterdam zijn aangekomen en die naar Haarlem moesten, zijn daarheen per autobus vervoerd. Dit was ook het geval met de reizigers van den motortrein uit Amers foort, die op deze wijze de reis naar Anihem hebben voortgezet. Bij het aanschouwen van de aangerichte verwoesting was de eerste indruk, dat men, gezien de hevigheid van de botsing, van ge- hRgeloopen, terwijl mevrouw Geurts Hoogste barometerstand 766.4 te Janmayen s Laagste barometerstand 756.1 te Nordoyan VERWACHTING: Matige tot zwakken, |j later weer toenemende, Zuidelijke tot H Westelijken wind, lat'er wellicht verder H ruimende wind, zwaar bewolkt of betrok- ken met weer toenemende regenkans, iets koeler. 5 EE Zon op v.m. 5.06 onder n.m, 8.48. Licht op n.m. 9.18 Maan op n.m. 5.59, onder v.m. 6.21 Laatste kwartier 22 Mei. luk mag spreken, dat hierbij geen dooden te betreuren zijn en het aantal gewonden tot slechts drie beperkt bleef, wier verwondingen van dien aard zijn, dat geen blijvend letsel daarvan het gevolg zal zijn. De botsing, welke juist tégenover de kunstzij defabriek E.N.K.A., welke op een 400 M. afstand van het station Ede is gelegen, geschiedde, werd op dit station gehoord en ook nam men hier een vuurstreep als van een bliksemschicht waar, zoo dat men onmiddellijk veronderstelde, dat de ge volgen van een dergelijke botsing hoogst ernstig moesten zijn. Weliswaar had de electrische trein, welke met een snelheid van 120 K.M. rijdt, reeds afgeremd, om het station binnen te komen, doch de snelheid was toch nog van dien aard, dat van een onmiddellijk stoppen door krachtig remmen geen sprake was. Aan het feit, dat het gedeelte van den trein, waarin de passagiers zich bevonden, reeds den wissel was gepasseerd en de aanrijding juist op dezen wissel geschied de, is het te danken, dat er niet veel meer slachtoffers van deze botsing zijn. Ook de be stuurder van den aangereden trein, die door het gebeurde erg overstuur was, kon na korten tijd naar zijn woonplaats vertrekken. Hoe het ook zij, of de machinist het signaal, dat voor zijn trein op onveilig stond, niet heeft opge- denmerkt, ofwel dat hij door een nog niet opge helderde oorzaak niet in staat was den trein tijdig tot stilstand te brengen, vast staat, dat hij op dat oogenblik het station Ede niet mocht binnenrijden. Verwacht wordt, dat het wel twee dagen zal duren vooraleer de weg weer normaal zal zijn. Een gedeelte van den weg is stroom loos gemaakt, zoodat geen electrische tractie zal kunnen doorgaan. De leiding vair het politieonderzoek ter plaatse berust bij commissaris Tenkens uit Ede. Het treinongeval te Ede. Duidelijk ziet men op deze foto hoe groot de materieele schade is. SOETSJAU, 16 Mei. Naar het Chinee- sche persbureau meldt, heeft Soetsjau een luchtbombardement doorgemaakt, zoo zwaar als het nog niet gekend heeft. Vijf tig Japansche vliegtuigen bombardeerden de stad gedurende twaalf uur en lieten 280 brandbommen in het centrum van Soetsjau vallen. Tusschen de 700 en 800 burgers werden ge wond of gedood, drieduizend gebouwen ver woest. Doordat de vlammen door den sterken wind werden aangewakkerd, werd de stad tot een zee van vlammen. Daar de vliegtuigen voortdurend boven de stad bleven, kon geen hulp verleend worden. Zeven bommen zijn neergekomen op het ge bouw der Canadeesche Jezuiëtenmissie. Zeven vluchtelingen werden daar gewond, terwijl een kleine jongen om het leven kwam. In de arme wijken zijn meer dan 500 hutten vernield. De Japansche woordvoerder te Sjanghai heeft vertrouwelijk medegedeeld, dat de Chi- neesche troepen bij Soetsjau in groote verwar ring terugtrekken. Zij wijken in Westelijke richting langs den Loenghai-spoorweg. De Chineezen daarentegen ontkennen niet alleen, dat deze lijn zou zijn afgesneden, doch bewe ren, dat zij de Japansche afdeeling, die tot dicht bij den spoorweg was doorgedrongen, hebben omsingeld. Zij hebben twaalf tanks buitgemaakt. De Japanners zouden 500 dooden verloren hebben. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de Japanners Vrijdag na een bombar dement door oorlogsschepen en luchtmacht 200 man aan land hebben gebracht in Zuid- Foetsjau, die zij later we«r terugtrokken. Of ficieel wordt gemeld, dat een landingsafdee- ling uit Amoy, Taipantsjau, tegenover Amoy op het vasteland gelegen, heeft genomen. Naar het Chineesche persbureau meldt wordt Amoy door Chineesche troepen omsingeld. In de stad zelf heerscht groote verwarring, door dat plunderaars hun slag slaan. Tusschen de zes- en zevenduizend inwoners zijn, aldus de Chineesche lezing, door de indringers om het leven gebracht. Vrouwen en kinderen zouden door de machinegeweren der Japansche vlieg tuigen neergeschoten zijn, terwijl zij op de vlucht waren. Aan boord van twintig transportschepen zijn Japansche versterkingen aangekomen. De Chi neezen houden stand in de heuvels. Te middernacht is Zondag tusschen het door de Japanners bezette gebied en de internatio nale nederzetting te Sjanghai een witte gardist door een schildwacht der Japansche marine doodgeschoten. Een tweede Rus werd ernstig gewond. De Japanners beweren, dat dè Russen reden in een auto, die blijkbaar goederen ver voerde, welke in het Japansche gebied gestolen waren, Zij weigerden te stoppen, waarop de schildwacht schoot. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING MARNIXSTRAAT no. 116 - HAARLEM Zuiveraars v. Rijks- en Gemeentegebouwen PARIJS, 14 Mei (Havas) Na een gron dige bestudeering van de rede, die Musso lini vanmorgen te Genua heeft gehouden, trekken bevoegde Fransche kringen hier uit geen pessimistische conclusie. Men kan zijn verklaringen uitleggen als een middel om indruk te maken op de Fransche onderhandelaars, teneinde hen tot grootere concessies te bewegen. Wat de verklaring betreft, dat „Frankrijk de overwinning van Valencia wil en Italië die van Franco", wijst men erop, dat het stand punt van Frankrijk steeds geweest is, dat het lot van Spanje door de Spanjaarden zelf moet worden geregeld en dat het daarom nooit daadwerkelijk partij heeft gekozen in den bur geroorlog. Hoe het ook zij, naar de meening der Fransche regeering kan de Spaansche kwestie voor het welslagen der besprekingen met Italië geen beletsel vormen. De verklaring van Mussolini, dat de totalitaire staten in het hier ondenkbaar geachte geval, dat de groote democratieën een ideologischen oorlog zouden voorbereiden, onmiddellijk een blok zouden vormen, wordt als veelbeteekenend beschouwd. Men is te Parijs geneigd aan te nemen, dat Mussolini de rede heeft willen aanvullen, die hij bij het bezoek van Hitier heeft uitgespro ken. Indien deze opmerking gerechtvaardigd is, zou eruit blijken, dat het bondgenootschap waartoe de ontmoeting der beide dictatoren heeft geleid, nauwer is dan men tot dusver had verzekerd. Overigens schijnt de rede van Mussolini niet bepaald nieuwe elementen te hebben opgele verd. PRAAG, 16 Mei (Havas) Minister Krofta heeft Zaterdag de gezanten van Frankrijk en Engeland ontvangen en hen in kennis ge steld van het antwoord der Tsjecho-Slowaak- sche regeering op den stap, dien zij verleden week Zaterdag hebben ondernomen in de kwes tie der Sudeten-Duitschers. Krofta gaf den beiden gezanten de verzekering, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering vastbe sloten is, ten behoeve van de nationaliteiten in Tsjecho-Slowakije en o.a. ten behoeve van de Sudeten-Duitschers zoover te gaan als met de Integriteit van het land In overeenstemming te brengen is. De regeering zal zoo spoedig mo gelijk de noodige maatregelen in dien zin ne men. Naar verluidt heeft minister Krofta de vol gende bijzonderheden omtrent het minderhe- denstatuut genoemd: In alle kringen van openbaar bestuur zal de Duitsche bevolking evenredig vertegenwoor digd zijn (22 procent in de centrale organen, elders naar gelang van de plaatselijke sterkte der minderheid). Voor de Duitsche districten zal er een zekere vorm van zelfbestuur komen. Men gelooft, dat dit verwezenlijkt zou worden door uitbreiding van de bevoegdheden der gemeenteraden. MEXICO-CITY, 15 Mei (Reuter) De Britsche gezant in Mexico O'Mallcy heef); een bezoek gebracht aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken en een nota overhan digd, waarin gezegd wordt, dat hij in op dracht van zijn regeering Mexico verlaat met den geheelen staf van het gezantschap. De behartiging der Britsche belangen wordt overgelaten aan den vice-consul, daar de con sul-generaal met vacantie is. O'Malley heeft volgens TIavas tegenover de pers verklaard, dat de datum van zijn vertrek nog niet is vastgesteld. Tevens wees hij op de hoffelijkheid der Mexicaansche autoriteiten te zijnen opzichte, waaraan hij toevoegde, dat hij niet het minste incident kent, waarvan een Britsch onderdaan op Mexicaansch gebied het slachtoffer zou zijn geweest. 1 De Katholieke Verkenners in België hebben Zondag het vijf en twintig-jarig be staan van hun organisatie gevierd. Z. Em. Kardinaal van Roey en Koning Leopold sloegen te Brussel het défilé gade. BRUSSEL, 16 Mei. (Belga) De kabinets formateur Spaak Is er Zondag in geslaagd, zijn ministerie samen te stellen. Het bestaat uit de volgende leden: Premier en Buitenlandsche Zaken: Spaak. Vervoerswezen, Posterijen en Radio: Marck. Openbaar Onderwijs: Dierckx. Financiën: Max Leo Gérard. Justitie: Pholien. Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid: Merlot. Nationale Defensie: Luit.-gen. Denis. Economische Zaken, Middenstandszaken en Landbouw: Heymans. Arbeid en Sociale Voorzorg: Delattre. Publieke Werken: Balthazar. Koloniën: Prof. de Vleeschauwer. Voor de eerste maal in de parlementaire ge schiedenis van België is een socialist eerste minister geworden. De in zoo korten tijd saam- gestelde nieuwe regeering omvat vier socialis ten, vier katholieken, twee liberalen en één on partijdig' deskundige (generaal Denis). Zes leden der regeering zijn Kamérlid, twee senator, voorts zijn hieraan drie niet-parlementsleden toegevoegd. Wat de taal betreft: vijf ministers zijn Vlamingen, vier Walen en twee behooren tot het Brusselsche taalgebied. Zes leden van het kabinet-Janson zijn in de regeering-Spaak overgenomen. Nieuw toegetreden zijn de ministers: Pholien, Heymans, Balthazar, de Vleeschauwer en Gé rard. In de nieuwe regeering zal Marck be kleed zijn met de functies van vice-premier. Wanneer Spaak zich buitenslands bevinden zal. zal Marck de vergaderingen van den ministerraad presideeren. Zoodra de samenstelling der nieuwe regeering bekend was geworden, zijn de katholieke rech terzijden van Kamer en Senaat in vergadering bijeengekomen. Na de vergadering werd een communiqué uitgegeven, waarin o.m. wordt me degedeeld, dat de traditioneele rechterzijde de redenen besproken heeft van het wantrouwen dat de samenstelling der nieuwe regeering bij haar wekt. Zij heeft echter besloten het regec- ringsprogram af te wachten om ten aanzien van de regeering in het parlement een defini tieve houding te bepalen. MEXICO, 15 Mei (Havas) De vijf Poolsche vliegers, die Vrijdagmorgen uit Los Angeles ver trokken waren voor een vlucht uit de Vereenigde Staten naar Polen via Zuid-Amerika, zijn te middernacht in Mexico aangekomen. Heden zijn zij naar Guatemala vertrokken. Minister-president Spaak. ERNSTIGE SPOORWEGBOTSING BIJ EDE. GROOTE MATERIEELE SCHADE. DRIE GE WONDEN. Hevige Japansche luchtaanval op Soetsjau; honderden dooden en gewonden. Spaak geslaagd in de vorming van een nieuw kabinet. Dc Britsche gezant verlaat Mexico. De „Nieuw-Amsterdam" reeds heden in New York. Marechaussee schiet te Echt een krankzinnige dood, die gevaar opleverde voor zijn omgeving. Brand in een dieseltrein bij Deventer. Groote veenbranden in Drente. Feijcnoord of Heracles kampioen van Neder land? Laga wint de Varsity-1938. Bij de heden gehouden trekking der Staats loterij is de prijs van f 15.000.gevallen op no. 7305. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 761.6 Vorige stand: 761.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1