De val van Soetsjau zou aanstaande zijn Britsch kabinet gewijzigd Zoon schiet op zijn vader Het nieuws van heden VEREENIGDE katholieke pers DE JAPANSCHE LEGERS VEREENIGD? 24 dooden bij een hotelbrand DE BAROMETER BUREAUX VOOR REDACT* eN ADMINISTRATIE: ^ASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal '3.25. Bij onze Agenten 27M ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM DINSDAG 17 MEI 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21176 Het Chineesche Soetsjau-front blijft onwrikbaar, zegt een stafofficier Chineesche successen in Sjansi ®rmsby Gore en Lord Swinton zijn afgetreden Kingsley Wood volgt Swinton op ^eheime organisatie in Syrië ontdekt Gfoote hoeveelheid wapens gevonden De wetsdecreten in Frankrijk Ministerraad zou er einde dezer week over beslissen Japan protesteert te Moskou Moskou verwijt Japan oorlogs propaganda Twaalf personen werden gewond, terwijl er 22 vermist worden De rechtschen vier k.m. opgerukt Diplomatieke betrekkingen tus schen het Vaticaan en Burgos geregeld De nieuwe regeering van België De Katholieken formuleeren hun eischen PERU ERKENT HET IMPERIUM Het Weer illilin Het roode Mexico Merkwaardige bijval Fransche luchtmacht wordt verbeterd Honderd toestellen worden in Amerika besteld Hevige boschbrand bij Dessau Het slachtoffer door een schot hagel in den buik getroffen Motorrenner reed op toeschouwers in Een dooden twaalf gewonden bij een wegwedstrijd in Italië Nieuwe terreurdaden in Palestina Arabische activisten ondernamen tal van wandaden Codreanoe staat deze week terecht Een rijk legaat voor Kard. Hinsley Nieuw record zweef vliegen Onrust in Mexico? Welkom Tragisch incident aan boord van een schip Vijf dooden tengevolge van een ruzie Britsche delegatie in Canada Onderhandelingen over snelle productie van vliegtuigen De Fransche defensie- leening overteekend NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek HANKAU, 16 Mei (Reuter) De be tichten, volgens welke de Japanners den Loenghai-spoorweg hebben afgesneden, borden te Hankau officieel tegengesproken, integendeel, zoo wordt verklaard, de Ja- Panners zijn tot staan gebracht op drie pun ten. Deze punten zijn: ten Noorden van den Worweg bij Lanfeng, ongeveer 70 mijl ten pesten van Soetsjau; ten Zuiden van de spoor- 'Jh nabij Tangsjan, ongeveer 15 mijl dichter bij °etsjau; en ten Zuiden van de spoorlijn en ten °orden van Tsjatsien, ongeveer 15 mijl ten esten van Soetsjau. Dit Tokio daarentegen wordt melding ge- ^aakt van berichten, volgens welke de Japan- j e troepen Hoeangkoe aan den spoorweg van gOenghai, ongeveer 50 K.M. ten Westen van oetsjau, hebben bezet. Zij zouden in Oostelijke 'chting langs de spoorlijn oprukken naar °ctsjau. Volgens een bericht van het Duitsche Nieuwsbureau uit Sjanghai hebben zich, hadat reeds eergisteren de verbinding tus schen de voorhoeden tot stand was geko men, de ten Noorden en Zuiden van den Loenghai-spoorweg opereerende Japansche legers zich nabij het spoorwegstation ^angsjan vereenigd Net station zelf werd bezet. De beide leger- Ocelen rukken thans gezamenlijk in Oostelijke 'chting op naar Soetsjau, dat nog slechts ze stig K.M. verwijderd ligt. De opperbevelhebber van de Chineesche Rijmkrachten in Noord-China, generaal Te- jutsji, is gisteren naar het front aan den jj*oenghai-spoorweg vertrokken. Ook prins Riitsjiboe bevindt zich op weg daarheen. Ge- Raai Higasji Mani zou het bevel over de Ja- Rsche strijdkrachten in Zuid-Sjantoeng op lch genomen hebben. Bevoegde kringen te Tokio verklaren, dat de val van Soetsjau thans niet lang meer kan uitblijven. Zij voegen hieraan toe, dat dit geenszins zal beteekenen, dat de Japanners hun operaties zullen staken. Ja pan zal de vijandelijkheden voortzetten tot het verzet der Chineezen definitief gebro ken is. Op de vragen van buitenlandsche journalis ten, of de opmarsch naar Hankau na den val van Soetsjau spoedig verwacht kon worden, heeft een woordvoerder van het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken ver klaard, dat aankondiging hiervan voorbarig zou zijn in verband met de strategische problemen, die hiermede samenhangen. „Zelfs wanneer de Japanners er in zouden slagen den gefceelen spoorweg Tientsin— Poekau te veroveren, zouden de Chineezen, die het Soetsjau-front verdedigen, onwrik baar blijven en een uitgebreiden bewegings oorlog voeren tegelijk met een stellings oorlog.'' Aldus heeft, naar het Chineesche Telegraaf Agentschap meldt, een Chineesche stafofficier verklaard in een interview tijdens een zwaar Japansch bombardement. De officier voorspelde, dat de Japanners groote moeilijkheden zouden ontmoeten langs den TientsinPoekau-spoor^eg, waarbij hun winsten geen vergoeding zouden vormen voor hun verdere verliezen. De officier baseerde zijn opmerkingen op de ontwikkeling in Sjansi, waaruit de Chineezen weigerden zich terug te trekken na de Japansche bezetting van den verticalen Toengpoe-spoorweg. Als gevolg hier van verhinderden zij den Japanners de Gele Rivier over te steken, terwijl zij intusschen 34 districten heroverden. Ten aanzien van den toestand in Centraal Anhwei zeide de Chineesche woordvoerder te Hankau, dat zwaar gestreden wordt rondom Hofei, een strategische stad op 90 K.M. land inwaarts. Wanneer de Japanners deze stad zou den veroveren, zou dit hen in staat stellen in Westelijke richting op te rukken naar Hankau. In Sjansi, aldus de woordvoerder, hebben de Chineezen in de laatste maand hun grootste successen behaald. Terwijl de Japanners oor spronkelijk vier en een halve divisie in Sjansi hadden omstreeks 90.000 man hebben zij er thans, na het algemeene Chineesche tegen offensief, nog slechts ongeveer twee en een halve divisie. Ondanks de Japansche krachts inspanning om Sjansi te zuiveren van Chinee sche troepen, hebben deze, in plaats van terug te trekken, de verloren terreinen heroverd. De mobiele Chineesche eenheden geven den Ja panners een harde noot te kraken. Voor de Chi neezen hebben deze successen groote strategif sche waarde. Men kan daardoor den Loenghai- spoorweg in Honan beschermen. Tusschen 7 Maart en 10 Mei, aldus ten slotte de woordvoer der, zijn 27.780 Japanners in Sjansi gedood. Londen, 16 Mei (Reuter) In het Britsche aéinet zijn de volgende wijzigingen gebracht: Lord Stanley wordt minister voor de Do- Pinions. Malcolm MacDonald minister van Kolo niën. Kingsley Wood minister van Luchtvaart. Lord Harlech (Ormsby Gore) en Lord tinton zijn afgetreden. ^erder is Colville benoemd tot staatssecretaris Rr Schotland, Walter Elliot tot minister van Rondheid, en Wallace tot financieel secretaris de schatkist. v°orts zijn als parlementaire ondersecretaris- R benoemd: Muirhead voor Indië en Birma, f.alfour voor Luchtvaart en Cross voor het mi serie van Handel iR een brief aan Lord Swinton zegt Chamber- R' dat hij hem gaarne in het kabinet had bobden, om te voltooien wat hij zoo grondig ItRdnen had. Hij moest echter met Swinton er- %ben, dat het ministerie van Luchtvaart wel terJd in het nadeel moest zijn, indien de minis- R Luchtvaart als Lord niet zijn beleid in Lagerhuis kan verdedigen. amberlain moest vandaag zijn kamer hou- Regens een lichten aanval van jicht. Dien- WRvoige heeft hij zijn vanavond voorgenomen e* aan Dundee doen vervallen. k<%R°ET, 16 Mei (D.N.B.) De Syrische heeft vannacht een geheime organisatie waarvan het doel geweest zou zijn de j Lng van het parlementaire stelsel in 6fOoteUidigen vorm. Bij huiszoekingen zou een boe veelheid wapens en bommen gevon- &earr'R Tot nu toe zijn ongeveer 40 personen t(]en 5Rrd; hierbij kwam het tot schietpar- ?°ch t Politie bevindt zich in alarmtoestand, evea0t nu toe is bet in het land rustig ge- Belar von Imredy, de nieuwe Hongaar- sche minister-president. PARIJS, 16 Mei (Havas) Waarschijnlijk zal deze week een beperkte Fransche kabinets raad worden gehouden, om de laatste hand te leggen aan de verschillende economische wets decreten, die einde dezer week aan den minis terraad ter goedkeuring zullen worden voorge legd. MOSKOU, 16 Mei (D.N.B.) De Japansche ambassadeur te Moskou, Sjigemitsoe, heeft een protestnota aan het Volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken overhandigd, waar in de Japansche regeering protesteert tegen een beleedigende uitlating van den volkscommissa ris voor dé Marine Smirnof. Deze zou tijdens de jongste Meiparade te Wladiwostock in een voor het garnizoen gehouden rede felle aan vallen op Japan hebben gericht. Voorts ver luidt, dat de plaatsvervangende volkscommis saris van Buitenlandsche Zaken het protest reeds heeft afgewezen met de vermelding, dat Japan oorlogspropaganda tegen de Sovjet-Unie zou poeren. Een Italiaansche delegatie bracht een bezoek aan Mandsjoekwo, waar zij door den leider van het departement van Buitenlandsche Zaken werd ontvangen. ATLANTA (Georgia), 16 Mei. (Havas). Bij een brand, die een hotel te Atlanta heeft verwoest, zijn twaalf personen ge dood en twaalf gewond. Bovendien ligt nog een twaalftal perso nen onder de puinhoopen begraven en men heeft alle hoop opgegeven, hen nog te kunnen redden. Het D. N. B. meldt dat nog 22 personen ver mist worden. Het reddingswerk wordt ernstig belemmerd door den wind en door het gevaar van instorting. De - brand, die het hotel vrijwel volledig in de asch heeft gelegd en die met razende snel heid om zich heen greep, is vroeg in den mor gen uitgebroken. Omtrent de oorzaken staat nog niets vast BURGOS, 16 Mei (Havas). De rechtschen zijn ten Zuiden van Allepuz verder opgerukt, en vandaag bereikte de terreinwinst een diepte van vier K.M. De troepen van Franco be- heerschen de dorpen Val de Linares en Alcala de Selva. Generaal Miaja heeft kolonel Segismundo Casada benoemld tot commandant van het centrale leger, waarover Miaja tot dusver zelf het bevel heeft gevoerd. Franco heeft tot ambassadeur bij den H. Stoel benoemd den oud-minister José Yanguas. Tot Apostolisch Nuntius te Burgos is benoemd Mgr. Gaetano Cicognani, de vroegere Nuntius te Weenen. In rechtsch Spanje is een wet afgekondigd, waarin met ingang van 1 Juli de hervatting van den rentedienst voor de Spaansche open bare schuld vóór het uitbreken van den bur geroorlog wordt bepaald. Volgens de wet be houdt de staat zich een latere regeling voor van den rentedienst voor het tijdperk van het uitbreken van den burgeroorlog tot 1 Juli 1938. BRUSSEL, 16 Mei (Belga). Het directorium van het Katholieke blok in België is heden ochtend bijeengekomen om den politieken toestand te bestudeeren. Na afloop der ver gadering werd het volgende communiqué uit gegeven: „Het directorium van het Belgische Katho lieke blok verwacht van de regeering: 1. De daadwerkelijke verwezenlijking van het begrootingsevenwicht, in het kader van de door het congres van het blok genomen be sluiten. 2. De tenuitvoerlegging van een program tot ontwikkeling van het nationale bedrijfsleven, o.a. door het zoeken van nieuwe afzetgebieden en de hervatting van normale betrekkingen met alle mogendheden. 3. Op sociaal gebied regeling van de be roepsorganisatie en de werkloosheidsverzeke ring. 4.Voltooiing van de taalwetgeving en alge- heele en loyale toepassing der bestaande wetten. 5. Wat betreft de administratie van de openbare gezondheid herinnert het directorium aan de besluiten, die het congres van het blok op 10 April genomen heeft. Het directorium brengt hulde, aan de toewij ding der katholieke ministers, die hun ambt hebben neergelegd, en brengt hun dank voor de bewezen diensten." ROME, 15 Mei. (DJSf.B.) Minister Ciano heeft den gezant van Peru ontvangen, die hem me dedeelde, dat zijn regeering hem beschouwt als geaccrediteerd bij den koning van .Italië, keizer van Abessinië, VERWACHTING: Zwakke tot matigen, Ëj zuidwestelijke tot noordwestelijken wind, S half tot zwaar bewolkt of betrokken, met H later kans op eenigen regen, iets koeler. VERDERE VOORUITZICHTEN: on- |j zeker. Zooals men weet, staat Mexico nog altijd be kend als een land, waar het Marxisme in zijn meest ondraaglijken vorm heerscht Niet alleen de katholieken ondervinden daarvan de pijn lijke gevolgen, maar ook andere, niet-marxis- ten, die genoopt zijn in dat toevluchtsland voor Léon Trotzki te leven. Naar men dezer dagen heeft kunnen lezen, heeft de strijd tusschen Mexico en Engeland naar aanleiding van de onteigening der petroleum-maatschappijen door de Mexicaansche regeering, een zeer scherpen vorm aangenomen. De Britsche regeering die in deze onteigening niet wilde berusten heeft Mexico gemaand, een achterstallige schuld te betalen, waarop Mexico, in woede ontstoken, zijn gezant uit Londen terugriep. Op deze ont wikkeling levert de Duitsche pers, die over het algemeen geen goed woord weet te vertellen over landen en régimes, die maar eenigszins met het gehate marxisme in verband kunnen worden gebracht een uiterst merkwaardig com mentaar. De Frankfurter Zeitung noemt het verbreken der diplomatieke betrekkingen door Mexico „een krachtige uitdrukking van het Mexicaansche nationale bewustzijn", terwijl de National Zeitung Mexico prijst, omdat het niet overheerscht wenscht te worden. Moeten wij uit deze nat.-soc. perscommentaren besluiten dat de Duitschers tot het inzicht zijn gekomen. dat ook het Marxisme met een krachtig na tionaal bewustzijn gepaard kan gaan? Ziet Duitschland in die onteigeningspractijken van Mexico het volgen van het voorbeeld, dat Duitschland zelf inzake zijn schuldbetalingen, herhaaldelijk gegeven heeft of zit het accoord tusschen Italië en Engeland den zegevierenden Hitier zoo dwars, dat de Duitsche pers met politieke bijbedoelingen de opdracht krijgt het roode Mexicco te prijzen? Het is echter ook mogelijk, dat Duitschland een oogje heeft op de thans vrijgekomen Mexi caansche petroleum en alvast een wit voetje tracht te krijgen bij den nieuwen eigenaar van deze kostbare grondstof. Zaken zijn zaken, ook in een vaak zuiver principieel en idealistisch genoemde politiek. PARIJS, 16 Mei. (Havas). Het Fran sche ministerie van Luchtvaart deelt mede, dat de hoogste luchtvaartraad kortelings goedkeuring heeft gehecht aan een plan tot moderniseering en uitbreiding van de lucht macht. Er zijn vliegtuigconstructeurs opgeroepen, en besloten is honderd toestellen te bestellen bij de Amerikaansche industrie, als eerste gedeelte van het program. Wanneer de industrie de toe stellen levert, waarvoor is ingeschreven voor de tweede tranche, bestaat niet het voornemen in de toekomst dergelijke bestellingen in het buit'enlalnd te doen. DESSAU, 16 Mei (DNB). Ongeveer 50 hectare bosch werd bij een brand, welke gisteren niet ver van het park Koenigendorf heeft gewoed, in de asch gelegd. Militairen en manschappen van den arbeids- Maandagmiddag omstreeks drie uur heeft de 22-jarige A Sch., te Geldrop, bü 'n hui- selijken twist van zeer korten afstand een schot hagel gelost op zijn 63-jarigen vader, H. M. Sch., waardoor deze in den buik werd getroffen. De geneesheer Koch uit Geldrop verleen de het slachtoffer de eerste hulp en liet hem overbrengen naar het St. Anna Ziekenhuis te Geldrop. De toestand van het slachtoffer is naar omstandigheden redelijk wel. De dader is onmiddellijk na het schot ge vlucht, doch heeft zich later in den middag bij de politie te Eindhoven gemeld, waarna hij naar Geldrop werd teruggebracht en aan de gemeen tepolitie aldaar overgegeven. De politie heeft het geweer, waarmede het schot is gelost, in beslag genomen. Wat de aan leiding tot den twist is geweest, is nog niet bekend. De vader woonde alleen met zijn zoon. ROME, 16 Mei (Havas) Tijdens den weg wedstrijd voor motorrijders tusschen Milaan en Taranto is de Italiaansche rijder Agosti geslipt en op een groep toeschouwers ingereden. Een landbouwer werd gedood en elf personen wer den min of meer ernstig gekwetst. Agosti is in critieken toestand in een ziekenhuis opgeno men. JERUZALEM, 16 Mei. (D.NB.) In het politierapport van heden wordt behalve van de beide zware botsingen tusschen Britsche politie en Arabische terroristen, waarbij in het geheel 24 dooden vielen, nog melding gemaakt van de volgende daden van terreur; Een Arabisch politieman en een Arabier zijn ten Zuiden van Hèbron door Arabische activis ten gedood; 17 verschillende schietpartijen zijn voorgekomen in de omgeving van Jenin, Tibe rias, Nazareth, Safed, Haifa, Hebron en Jaffa; telefoondraden werden doorgesneden op vijf ver schillende plaatsen; negentien telefoonpalen werden doorgezaagd; een brug bij Akko is opge blazen. Bij Nabloes zijn straatwalsen en bouw materiaal in brand gestoken; bij Tulkarem zijn in fruitplantages de boomen afgezaagd: bij Beisan is de pijpleiding beschadigd en de uit vloeiende olie in brand gestoken. BOEKAREST, 16 Mei (Havas) Cornelioe Codreanoe zal zich deze week voor den krijgs raad te Boekarest moeten verantwoorden. Hij wordt beschuldigd van verraad door het in zijn bezit hebben van documenten betreffende de veiligheid van den staat, van samenzweringen en verzet tegen de sociale orde. De bekende katholieke weldoenster Mevr. Weguelin, die onlangs is overleden, heeft een legaat van meer dan 50.000 pond sterling nage laten aan Kardinaal Hinsley, om in het bis dom een altaar op te richten, een kerk of een kindertehuis te bouwen of het bedrag te be steden al naargelang de Kardinaal het noodig acht. MOSKOU, 16 Mei (Tass). Htsjenko, de bekende zweefvlieger, is met een passagier op gestegen met zijn toestel „Stakhanovetz". Het toestel heeft een afstand van omstreeks 550 K.M. afgelegd. Met deze vlucht heeft Iltsjenko het inter nationale record voor zweefvliegtuigen met meer dan een plaats, dat hü in Mei 1937 had gevestigd op 407 K.M. 660 M., verbeterd. MEXICO, (Stad), 16 Mei. Generaal Rivas Gullen, de militaire commandant van den staat van San Lis Potosi,%is gisteren plotse ling naar dit gebied teruggekeerd, op nog on bevestigde berichten, dat een opstand dreigt uit te breken. De regeering heeft inmiddels Omtrent den strijd in China zijn de berichten zeer tegenstrijdig; de Japanners meenen ech ter, dat de val van Soetsjau aanstaande is. Het Britsche kabinet is gewijzigd; Ormsby Gore en Lord Swinton zijn afgetreden. De Fransche luchtmacht wordt gemoderniseerd en uitgebreid. Een Britsche delegatie onderhandelt te Ottawa over de snelle productie van vliegtuigen voor Engeland. Bij een hotelbrand in Georgia kwamen 24 personen om het leven. Twaalf werden er ge wond, terwijl er nog 22 vermist worden. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der L. O.-wet 1920. De opbrengst der Rijksmiddelen is in April 3.105.563 beneden de raming gebleven. Nieuw record van de Nieuw-Amsterdam op de lijn RotterdamNew York. Tien jaar luchtdienst op Praag herdacht. Veertigjarig bestaan van de Ned. Pomologische Vereeniging gevierd. Bij een twist te Geldrop heeft een 22-jarige jongeman een schot hagel op zijn vader gelost, waarbij deze in den buik werd getroffen. Meisje te Wommels (Fr.) verbrand. New-Yorksche beurs: lustelooze stemming; slot voor de meeste fondsen op het laagste punt van den dag. Gelukkig de mensch die overal wel kom is. Hij is een aanwinst voor de gemeenschap. Er zijn lieden die een sfeer van opgewektheid om zich scheppen. Hun vriendelijk woord, hun glimlach, hun troostende raad zijn voor zoovelen een hulp. Ze ergeren niemand, ze spreken van niemand kwaad, ze benadeelen geen mensch, ze dringen zich niet op, ze bemoeien zich niet met andermans zaken, ze steken hun neus niet in aangelegenheden welke hen niet aangaan. Kortom: er zijn menschen die overal gaarne ge zien worden, die immer welkom zijn, bij lief en bij leed, ja, vooral ook bij leed. Ze deelen in uw blijdschap, ze troosten in uw leed. Houd hen in eere! Welkom! LONDEN, 16 Mei. (Havas). Vandaag ls te Londen uit Baltimore het Amerikaansche s.s. „City of Norfolk" aangekomen, aan boord waar van zich Zaterdagavond, toen het schip Het Kanaal binnenvoer, een tragisch incident heeft voorgedaan. Een der leden van de bemanning viel een van zijn kameraden aan, die aan de bekomen verwondingen bezweek. De aanvaller sprong overboord en drie man, die een boot hadden uitgezet om hem te redden, verdronken, als gevolg van het feit, dat de zee tamelijk ruw was. OTTAWA, 16 Mei. (Havas). Te Ottawa is een Britsche delegatie aangekomen om met de voornaamste firma's aldaar de organisatie voor te bereiden van een Canadeesche industrie voor de snelle vervaardiging van een belang rijke hoeveelheid militaire vliegtuigen, dienst waren bij het blusschingswerk behulp-1 reeds ontkend, dat er sprake zou zijn van ern- zaam, [stige ordeverstoringen. PARIJS, 16 Mei (Havas) De inschrijvingen op de eerste Fransche nationale defensieleening zijn zoo groot, dat zij verre de vastgestelde vijf milliard overschrijden. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 764.3 Vorige stand; 761.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1