I E VERGISSING Rijksmiddelen DINSDAG 17 MEI 1938 Katholiek cultureel leven nieuwe markt in de Dertig jaar fruitteelt Meisje verbrand Zilveren jubileum der R.K. Werkmeesters SCHITTERENDE VULPENHOUDER GRATIS HET NEDERLANDSCHE CORRESPONDENTIEBOEK Weekend der vereeniging van Geloof en Wetenschap e.a. RESIDENTIE ^oor wethouder Feber geopend PoiLologsiche Vereeniging jubileert VAN SUPER GUILD 10 JAAR LUCHTDIENST OP PRAAG Uitgegroeid tot de populaire Blauwe Donau Expres Herdenking op Waalhaven Bij het spek bakken geraakten haar kleeren in brand HET BINNENLANDSCH LUCHTVERKEER Zomerdienst begonnen EEN GEHEIME ZENDER OPGESPOORD h Vr F eestcongres te Den Bosch DE BRANDSTICHTING TE ST. OEDENRODE Straf in hooger beroep verminderd met het voorarrest SLACHTHUIS-DIRECTEUR BELEEDIGD Ontslagen hulpkeurmeester van Rotterdam voor Hoogen Raad Mariahulde EEN NIEUW BOEK BON 250 voorbeelden ™if™h.adP~ AUTO TE WATER GEREDEN De vijf inzittenden bekwamen geen letsel DE INSTORTINGSRAMP TE ROTTERDAM Laatste twee slachtoffers begraven STEUN AAN KLEINE BOEREN Bepalingen voor jonge weduwen DE BRAND TE AMERSFOORT HET ARSENAAL IN DE MODDER Tweejarig kindje verdronken Kosteloos reizen over een omweg „Daar begrijp ik niets van," zei Katerine. De opbrengst bleef over April f 3.105.563 beneden de raming INDUSTRIEEL BELEEDIGDE EEN BURGEMEESTER Kwestie voor den Hoogen Raad 65 JAAR GETROUWD Man verdronken UIT DE STAATSCOURANT Arbeidsinspectie Statistiek Onderscheidingen Het algemeen secretariaat van vereenigingen Geloof en Wetenschap, R. K. Volksuniversi- t?iten enz. heeft een week-end gehouden op Ée H. Landstichting bij Nijmegen, dat ook nu e,'eer tamelijk goed bezocht was. De voorzitter begroette de afgevaardigden en 0ri wijzen op betrekkelijken bloei van het se- cretariaat. Uit het week-end-overzicht en het Jaarverslag van den secretaris, den heer Pasde- °UP bleek, dat het secretariaat zich nog niet 111 die algemeene belangstelling van de daar- v^>r m aanmerking komende cultureele veree- «'Sirigen mag verheugen, dat men kan zeggen, heerscht een sterke vooruitgang. Wel wordt «oor velen dankbaar gebruik gemaakt van het a'8emeene secretariaat voor samenstelling van ^'interprogramma's en sprekerslijsten, maai 7*11 is het niet ongewenscht, dat de interme diaire functie van het A. S. nog meer erkend »erd. Tegenover toetreding van enkele vereeni- ®«igen in de afgeloopen jaren staat de uittre- j van meer andere. Het S. A. is terugge- 'obpen van 75 vereenigingen tot 53, een cijfer at in verhouding tot het aantal cultureele Veteenigingen niet te groot is. Het bestuur blijft 111 dezen actief. Een lichtpunt is, dat de com missie Katholiek Winterprogram zich heeft '««gesloten en in andere plaatsen is men be- 7*8 met de oprichting van vereenigingen, welke m aanmerking komen voor aansluiting bi) aangewezen de voorzitter en ondervoorzitter, de heer C. van Leusen. Mr. J. A. C. v. d. Mortel, voorzitter der Ned. Heidemaatschappij, maakte van de gelegenheid gebruik, het bestuur der jubileerende vereeni ging te compiimenteeren. Spr. uitte den wensch, dat de samenwer king met de moedervereeniglng nog inniger zal worden dan deze al is. De Ned. Heidemaat schappij zal het werk der Pomologische Ver eeniging steeds blijven steunen, omdat zij in den tijd, die achter haar ligt, bewezen heeft, in een behoefte te voorzien. Moge zij nog talloos velen met raad en daad behulpzaam zijn bü het cultiveeren van den Nederlandschen bodem op haar eigen terrein. De vaoorzitter sloot vervolgens de vergade ring. waarna een receptie gehouden werd. Des avonds vereenigden de leden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. In den loop van vandaag zal een bezoek worden gebracht aan het laboratorium voor tuinbouwplantenteelt te Wageningen, „het fruitteeltbedrijf „De Hoogwei" te Kesteren en de fruitaanplantingen te Lienden. öe S. A. ^en probeert te komen tot vernieuwing van J zgn. sprekerslijst en hoopt daar spoedig mede klaar te komen. Over het afgeloopen jaar gezegd worden, dat men weer contact had "Jet vooraanstaande buitenlandsche sprekers Gustaaf Adolf uit Brussel, prof. dr. J. Si- ?°hs s. J. en Père Henusse S. J. uit Arlon. 11 het afgeloopen jaar werden verschillende '«lichtingen gegeven omtrent tooneelgezel- 5«happen en de door hen op te voeren stukken. A. s. zal zijn propaganda-actie ook het Aaiende jaar doorzetten. Tot lid der commissie voor het algemeen se- 5ïetariaat werd herkozen de heer J. W. M. «sdeloup, die tevens benoemd werd tot afge vaardigde in de commissie van samenwerking J°°r het katholiek gemeenschapsoord. Tor as- J®sor werd wegens aftreding van den heer J. f5 Wijn benoemd de héér Lohmeyer uit "mdrecht. De dag werd besloten met een reünie, waar- m enkele smalfilms werden vertoond. De zondag werd ingezet met een H. Mis, «aronder algemeene H. Communie, terwijl fater c. ter Haar O.E.S.A. in de Cenakelkerk a« korte predicatie hield. In de ochtendver- ?aaering hield de heer J. Beerends een ver- J?a«deling over de bezieling voor onze cultu- .eele taak. Op deze rede volgde een interes se gedachtenwisseling. In den loop van het jek-end werd Zondagmorgen nog gesproken ,*®r maatregelen om een betere tooneelcensuur e verkrijgen voor de aangesloten vereenigin- Het bestuur zal in deze richting verder *erken. Ha een gemeenschappelijken maaltijd gingen 6 leden uiteen. -De wethouder van Openbare Werken en Be- jj'iven van 's Gravenhage, ir. L. J. M. Feber, xn tegenwoordigheid van tal van gemeen- j, 'ike autoriteiten de nieuwe markt aan de 6rman Costerstraat te Den Haag officieel ge wild. belangstelling van het publiek was enorm sj; straten in de omgeving waren feestelijk ver- Na een openingswoord van wethouder 6tei r is de markt voor het publiek openge- sJ*! en de tallooze belangstellenden stroom- 0 p toe. Al gauw wist men nauwelijks meer, w de markt hier de vorige week nog niet Ned. Pomologische Vereeniging, hoofd- «t^Hhg van de Ned. Heidemaatschappij, be- t^d Maandag veertig jaar. Ter herdenking van Itctp Deum werd dien dag te Arnhem de alg. Vergadering gehouden onder voorzitter- Van jhr. G. F. van Tets van Goidschalx- tVe '.die in zijn openingsrede een historisch «„Sht gaf van het wel en wee der vereeni- Ipq® en met vreugde constateerde, dat het Q«tai 2iCh steeds in stijgende lijn beweegt. ingekomen stukken was een voor- afdeeüng Utrecht, waarin de wensch te hpj ®h werd gegeven, de groote afdeelingen in k hoofdbestuur te doen vertegenwoordigen. Iti Voorzitter deelde mede, dat dit voorstel '«tit eerstvolgende bestum-svergadering een Van bespreking zal uitmaken. Er zal dan c°mmissie ad hoe worden benoemd, die L,, kwestie nader zal bekijken. Periodiek aftredende bestuursleden J. lOdijk en M. Speelman, werden met alge- v,6 stemmen herkozen. afgevaai-digden naar de algemeene ver- lnS der Ned. Heidemaatschappij, werden r Guy Hamilton .0rte trekken vertelde Heward den genees- iitet %at Hij ontdekt had. Forrester knikte on- rt abte?e mededeelingen een paar maal vlug en V r Verv°lgens op 't bed toe. Hij had de han- taH uitgestrekt, om den dooden Bould ih PVama te ontdoen, toen Heward hem t oor fluisterde. Forrester staakte zijn -'.tl „lcl en draaide zich om. cbte k verstandiger, buiten deze kamer te juffrouw Warr," zei hij vriendelijk, ,,'t Op 16 Mei 1928 landde het eerste Tsje chische verkeersvliegtuig op Rotterdams luchthaven. Het was een eenmotorige Avia B.H. 25. De C. L. S. verrichtte in die da gen baanbrekend werk door Centraal Eu ropa een luchtweg te verschaffen naar het Westen en daardoor West-Europa voor Praag met zijn belangrijk achterland te ontsluiten. De eerste luchtlijn van de Tsjechen naar Nederland leidde over Kassei en Mariën- bad. In dat jaar werden 80 passagiers, 4500 K.G. goederen en 400 K.G. post met deze luchtverbinding vervoerd. In 1935 gingen de C. L. S. en de K. L. M. te zamen de lijn onderhouden, welke in 1936 werd door getrokken naar Weenen en Boedapest, waarmede zij tevens den weidschen naam kreeg van „Blauwe Donau Expres", thans een der meest geliefde luchtdiensten in het Europeesch luchtverkeer. De lijn heeft ook een geheel ander aspect gekregen. De dienst PraagRotterdam is op genomen in de groote luchtlijn LondenBoe dapest, welke een groot deel van Europa om spant en vijf belangrijke gebiedsdeelen met enkele uren vliegens heeft verbonden: Enge land—Nederland—Tsjecho-Slowakije—de Duit- sche Ostmark en Hongarije. Het bescheiden lijntje van Praag naar Rotterdam is in den loop der tien jaren gegroeid tot een der slag aders in het Europeesche luchtverkeer. De Blauwe Donau Expres wordt dit jaar en door de K.L.M. en door de C.L.S. met Douglas D.C.-3 vliegtuigen onderhouden. Een bijzonder heid van de dienstregeling voor dit jaar is, dat men uit beide eindpunten later vertrekt. In 1937 vertrok de eerste dienst uit Boedapest om 8.30 uur, thans om 9.30 uur. De Londensche reizigers moesten het vorige jaar al om 7 uur te Croydon instappen, nu behoeven zij eerst om 8.45 uur voor het vertrek aanwezig te zijn. Voor de Londenaars is de verbinding met Boe dapest trouwens in menig opzicht veel gunsti ger geworden. De lijn is namelijk over Rotter dam verlegd Amsterdam heeft een pendel dienst als aansluiting waardoor de lucht weg naar den Donau aanzienlijk korter is ge worden. Nu is de Blauwe Donau Expres de snelste verbinding tusschen Engeland en Cen- traal-Europa. Het tienjarig jubileum is Maandag op een voudige wijze op de Rotterdamsche luchthaven Waalhaven gevierd. Merkwaardig is, dat de Tsjechische piloot, de heer Novotny, die tien jaar geleden het eer ste vliegtuig, een één-motorige Avia, van Praag naar Rotterdam bracht, ook Maandagmiddag weer uit het Tsjechische toestel stapte, thans echter uit een modern Douglas D.C.S-vliegtUig, waarin de gansche vooruitgang van de lucht vaart in dit decennium is vertegenwoordigd, Op het platform van het vliegveld, waar de douanebeambten zich reeds hadden geposteerd,, werd Novotny verwelkomd door den heer D. J. de Vries, die hem namens de directie van de K. L. M. een tuil bloemen aanbood, en hem nadat de bemanning van het vliegtuig in het restaurant was samengekomen, in verband met zijn jubileum, toesprak. Vooral zijn carrière op de Praag-lijn, de eerste vlucht naar Rotterdam en de uitbreidingen, welke deze dienst op den duur heeft ondergaan, waren daarbij een dank baar onderwerp van overweging. Een zilveren sigarettenkoker door de K.L.M. aangeboden gold hierbij als blijvende herinnering aan dit tweede lustrum voor den jubileerenden piloot Ook de stewardess van het vliegtuig, die zelfs op den grond nog de plichten van haar ambt moest waarnemen met een slapende baby van een van de passagiers op den arm, deelde in de bloemenhulde van de K.L.M. en nadat No votny een woord van dank had gesproken waarin hij deze tien jaar een moeizaam door twee volken op luchtvaartgebied doorworsteld? periode noemde, werden de motoren van de Douglas alweer gestart. Nauwelijks tien minu ten, nadat hfj op Waalhavens grasmat was neergestreken om „terloops", maar hartelijk, te worden gehuldigd, had de Tsjechische vlieger het luchtruim weer gekozen, om met zijn kost bare lading passagiers in de richting van de Engelsche hoofdstad te verdwijnen. Toen Zondag de 13-jarige dochter van den landbouwer F de Crom, te Oerle, aan het spek bakken was, geraakten plotseling haar kleeren in brand, waarschijnlijk doordat de vlammen in de pan sloegen. De vader, die alleen met het meisje thuis was, kwam op het hulpgeroep toe snellen en trok haar de brandende kleeren van het lichaam. Het meisje had echter al zulke hevige brandwonden opgeloopen, dat het eenige J uren later overleden is. De dokters Raymakers en Broos waren spoedig aanwezig, doch geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De nieuwe luchtverbindingen met Groningen, Twente en Texel zijn Maandag in exploitatie genomen. Naar Groningen vertrok een Lockheed Super Electra. Werd de dienst op Texel het vorig jaar on derhouden met Fokkertoestellen, thans was 't een Douglas DC II, welke op de Texelsche vlieg- weióe neerstreek. Deze lijn zal in het vervolg geregeld door de Douglastoestellen worden ge vlogen. Ook naar Twente vertrok een Douglas DC II Den laatsten tijd werden in Twente geregeld op Zondagmorgen en -middag uitzendingen gehouden door een geheimen radio-zender, wel ke zich aankondigde als: „Het volle profijt." Het is de politie te Enschede Zondagmiddag gelukt dezen zender, terwijl juist een uitzen ding werd gehouden, te ontdekken in een wo ning aan de Galvanistraat. De eigenaar bleek de negentienjarige Van S. uit Glanerbrug te zijn. Het toestel, dat door hem zelf was vervaardigd, was uitstekend voor uitzendingen geschikt. Eiken Zondag werd op 'li andere plaats uitgezonden. 1 allesbehalve prettig gezicht. We zullen V als we u noodiS mochten hebben." t^Uet r, U," antwoordde de jonge vrouw. Zij «ir.k Hamer en sloot de deur zachtjes ach- l}N}ees?;er sloeg 't beddegoed terug. Heward tw/°e de geneesheer hortend ademhaalde; gepelde iets binnensmonds, toen hij de O^akt^' c"e T mes van Hen moordenaar had th^Ps-i, ^aar onmiddellijk hervond hij zijn „^w^mte, zette 't onderzoek snel en me- n Min voort. Forrester maakte een beweging, 't wapen uit de wond trekken, doch Hwam bijtijds tusschenbeide, In de schaduwen van de St. Janskerk in Den Bosch is Zaterdag het feit herdacht, dat vijf en twintig jaar geleden de Ned. R. K. Bond van Werkmeesters „St. Joannes de Dooper'' werd opgericht. Duizenden leden uit alle deelen van het land hebben van hun waardeering voor het werk van den bond blijk gegeven, door op de recep tie en het feestcongres tegenwoordig te zijn. Nadat in den voormiddag in de St. Janskerk door Z. H. Exc. Mgr. A. Diepen een plechtige H. Mis van dankbaarheid was opgedragen en te elf uur de officieele ontvangst ten stadhuizé door burgemeester Lanschot gevolgd was, werd in de kleine zaal van Casino des middags te één uur gerecipieerd. Treffend was de hulde, die hier gebracht werd aan den eenig overlevenden mede-oprichter Alb. var, Linder uit Geffen, die uit de handen van den voorzitter de zilveren lidmaatschapsmedaille ontving. Aan de afdeeling Den Bosch werd een vaandel geschonken als blijvende herinnering aan het feit, dat juist in Den Bosch ae grond slag van den Werkmeestersbond werd gelegd. Te half drie werd in de groote zaal van Casino de plechtige Congresbijeenkomst gehouden. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer R. ter Horst, hield Z. H. Exc. Mgr. Diepen een korte toespraak, waarin hij blijk gaf van zijn groote belangstelling voor het werk „Niet doen, dokter!" waarschuwde hij. „We moeten alles in den toestand laten, waarin we 't gevonden hebben. Er zijn mogelijk vingeraf drukken op 't mes." „U hebt gelijk," bekende Forrester. „Dom van me, daar niet aan te denken. We zullen oogen- blikkelijk de politie op de hoogte stellen." „Daar is al voor gezorgd, dokter. Ik heb 't den butler laten doen." „Mooi." Dokter Forrester besteedde opnieuw zijn volle aandacht aan den doode. Toen hij alles had ge zien, wat hij zien wilde, wendde hij zich tot Heward, onderwijl 't voorhoofd met zijn zakdoek afwisschend. ,,'t Is in één woord afschuwelijk," zei hij. ,,'t Mes werd met groote kracht in de zijde gestoken; 't ging als 't ware dwars door 't hart. Dat verklaart de massa bloed. Bould moet op slag dood geweest zijn." De geneesheer keek Heward onderzoekend aan. „Zei u niet, dat de moordenaar door een raam naar binnen kwam?" „Ik zou niet weten, hoe hij 't anders geleverd heeft," antwoordde Guy. „Er staat een ladder tegen 't venster. Op den grond kunt u nog ver schillende vochtige plekken zien. Het eenige, wat me raadselachtig voorkomt, is, dat voetaf drukken ontbreken." „Daar zal de politie een oplossing voor moe ten vinden.' Dokter Forrester wreef nadenkend over zijn kin. „Wat voor mij géén raadsel is, mijnheer Heward de misdaad moet gepleegd zijn onmiddellijk nadat ik Bould verliet. Ver moedelijk hield de moordenaar zich gedurende mijn onderzoek van den patiënt op de ladder schuil en sloeg zijn slag, zoodra de gelegenheid van den bond en waarin hij o.m. zeide: „Mogen onze katholieke stands- en vakorganisaties be houden blijven tot heil van het vaderland en van de Katholieke Kerk". Hierna deelde Z, H. Exc. mede, dat het den H. Vader behaagd had het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" te verleenen aan den voorzitter van den R. K. Werkmeestersbond, R. ter Horst, welke mededeeling met luid ap plaus werd ontvangen. Hierna spelde Mgr. Diepen het eerekruis op de borst van len voor zitter, die diep ontroerd een hartelijk dank woord uitsprak. Ir. F. Guljé, voorzitter van de Alg. Kath. Werkgeversvereeniging en van het R. K. Ver bond van Werkgeversvakvereenigingen hield vervolgens een interessante toespraak over de „Positie van den Werkmeester in het Productie proces". Na een gelukwensch van den voorzitter van het Alg. Ned. R. K. Werkliedenverbond, den In den nacht van 3 op 4 Juni van het vorige jaar brandden de paardenstal en een gedeelte van het woonhuis van de wefiüwe Oppers te St. Oedenrode af. Een groot aantal kippen en twee varkens kwamen om. De bewoners konden zich ternauwernood redden. Wegens opzettelijke brandstichting, waarbij gemeen gevaar voor goederen en levensgevaar voor personen te duchten was, heeft de Bos sche rechtbank den landbouwersknecht C. K. te St. Oedenrode veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. K. had den brand gesticht om zich te wreken op den zoon van de weduwe, die hem een pak slaag had gegeven. In hooger beroep heeft het Bossche Hof K. conform den eisch van den advocaat-generaal veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, echter met aftrek van voorarrest. In een tweetal brieven aan den'minister van Justitie hadden twee ontslagen hulpkeurmees ters B. en De H. gewezen op misstanden, welke bij het slachthuis te Rotterdam onder beheer van dr. M. J. J. Houthuis en tevoren bij het slachthuis te Sliedrecht, waar dr. H. toen di recteur was, zouden bestaan. Een van deze brieven was hunnerzijds gepu- pliceerd en deze bevatte zooveel voor dr. H.'s eer en goeden naam grievende bewoordingen, zonder dat de schrijvers ten genoege van de justitie hun beweringen konden bewijzen, dat de rechtbank te Rotterdam, na 57 getuigen te hebben gehoord en het beroep van verdachte op het algemeen belang niet geslaagd te hebben geacht, beiden wegens smaad veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Het Haagsch gerechtshof, waarbij de ver oordeelden in beroep waren gekomen, was van meening, dat beiden opzettelijk de eer en goe den naam van dr. H. hadden aangerand, (zij hadden o.a. geschreven, dat te Sliedrecht regel matig zieke en ook wel gestorven koeien werden opgekocht en dat dr. H. niettemin het vleesch daarvan had goedgekeurd) doch het vermin derde de straf voor beiden tot drie maanden. De verdachte B. heeft in dit vonnis berust, heer A. C. de Bruijn, werd de vegadeing geslo ten. Duizenden leden stelden zich buiten op, om een demonstratie-tocht te maken door de stad, waarbij verschillende muziekcorpsen hun medewerking verleenden. In stilte geschiedde daarop, wat eigenlijk het meest ontroerende moment van den dag was: de schat van bloemen en bloemenmanden iedere plaatselijke vereeniging had een bloe menmand medegebracht die des middags de receptiezaal in een bloementuin herschapen had, werd neergelegd aan de voeten van het O. L. Vrouwebeeld in. de kathedraal, als een treffend bewijs van de trouw van dezen Bond aan de H. Kerk. De dag werd besloten door twee geslaagde opvoeringen „De Groote Kans" en „Lachende Contanten", in het Casino, beide gespeeld door het Tooneelgezelschap „De Vereenigde Haag- sche Spelers." Tegen inlevering van deze advertentie kunnen de lezers van de V.K.P. het nieuwe boek be komen voor particulier en zakenman, door H. v. d. LAAN Voor den particulier: Felicitaties en condolaties, bij vel}°y?aS. huwelijk, Jubilea, bevordering, promotie, verjaard., festiviteiten, neiaes- verklaringen, huwelijksaanzoeken, informaties, verzoekschriften, brieven van en aan vereenigingen. Voor den zakenman: Aankondigingen en adv. bij vestiging, uitbieding, verhuizing, brieven over inkoop, offerten, klachten, personeel, Befui|- schriften. Vele toelichtingen, afkortingen, titels, enz. 1 y Afgeh. bij den NED. VERZENDBOEKHANDEL, Gasthuismolensteeg in 't verlengde v. d. Paleisstraat, Amsterdam-C., 0.95; franco na post wissel of op giro 124280; 1.10. doch De H. was in cassatie gegaan bij den Hoogen Raad. Mr. S. van Oven lichtte een viertal cassatie middelen toe. Conclusie 30 Mei. gunstig was. Een bliksems koelbloedig heer schap." V Voordat Hewgrd op de veronderstelling van den geneesheer kon ingaan, werd aan de deur geklopt en onmiddellijk trad Paul Dyson bin nen. „Neem me niet kwalijk, mijnheer," zei hij, „maar 't lukt me niet, aansluiting met de politie te krijgen." „Wat bedoel je?" vroeg Heward geërgerd. „Waarom krijg je geen verbinding? Er zal toch wel iemand op 't bureau wezen!" „Dat is de kwestie niet, mijnheer, Maar ik hoor niets, totaal niets, als 'k den hoorn op neem. We hebben hier buiten nog van die ou- derwetsche toestellen. Als u 't mij vraagt er moet iets met de lijn gebeurd zijn." Guy Heward trok de wenkbrauwen op. Zoo vlak na 't plegen van den moord kreeg 't weige ren van de telefoon een beteekenis, die hem buitengewoon ernstig voorkwam, 't Kon natuur lijk een toevallige samenloop van omstandighe den zijn, maar de gevolgtrekking lag meer voor de hand, dat opzet in 't spel was. „Waar is hier de telefoon?" vroeg hij bruusk. „In 't kantoortje van juffrouw Warr, mijn heer," antwoordde de butler, die den jongen no taris argwanend had gadegeslagen. „Er is ook nog een apparaat in de schatkamer, maar 't eigenlijke toestel hangt bij juffrouw Warr." „De schatkamer?" Heward keek den butler verbaasd aan. Hij beereep niet. wat er mee be doeld werd. „Mijnheer Bould bezit een privé-vertrek, mijn heer," legde Dyson uit, „waarin niemand toege laten wordt, als hij er zelf niet bij is. 't Perso neel noemt het de schatkamer, omdat daar zijn kostbare verzameling bewaard worden." „Ach ja!" Heward herinnerde zich nu de dure liefhebberij van den dooden man. „Ik kom naar beneden en zal eens zien, hoe 't met die telefoon gesteld is, Dyson. Als hier in huis een electrische zaklantaarn te vinden is, zou 'k die graag van je hebben." Hij liep de kamer door, naar t raam, sloot het en deed er de pennen op. ,,'t Is beter, dat we deze kamer afsluiten," zei hij tot Forrester. „Als alles onaangeroerd blijft, kan dat het politie-onderzoek vergemakkelijken." De geneesheer knikte en volgde Heward naar den corridor. Guy sloot de deur van de kamer af, stak den sleutel in zijn zak. De butler stond boven aan de trap te wachten. Hij ging Heward voor en wees hem op een deur links in de hall. „Die kamer wordt 't kantoortje van juffrouw Warr genoemd, mijnheer," zei hij. Hij deed open en liet Guy binnengaan, 't Was een klein, smal vertrek, eerder een hokje, waar men zich tus schen een lessenaar, een tafeltje met een schrijfmachine, een boekenkast en een paar stoelen als 't ware moest heenwringen. Naast den lessenaar hing aan den muur een ouder- wetsch telefoontoestel en op zij ervan een zwaar gordijn, dat tot op den grond reikte. „U moet draaien, mijnheer, en vervolgens den hoorn opnemen. Dan krijgt u aansluiting met t kantoor in Langport en aan de telefoniste geeft u 't nummer op, waarmee u spreken wilt," legde de butler uit. Heward wenschte, dat de kerel Maandagmorgen ongeveer elf uur is op den Hoogeweg te Amersfoort een auto uit Amsterdam met vijf personen, op weg naar Zwolle, in de gracht voor het militair hos pitaal gereden. De bestuurder van den wagen had het voor- riemen een bestelauto van de A.T.O. te pas- seeren, toen de chauffeur van laatstgenoemden auto het hospitaalterrein wilde oprijden. De Amsterdamsche autobestuurder had te kiezen tusschen een botsing met den vrachtwagen en een nat pak. Hij koos het laatste en reed te water. Dank zij het feit, dat omwonenden en voor bijgangers onmiddellijk te hulp schoten, kon den alle inzittenden van den auto spoedig op het droge worden gebracht. Niemand bleek letsel te hebben opgeloopen. De auto is door een kraanwagen opgetakeld. Op de algemeene begraafplaats Croiswijk te Rotterdam zijn Maandag de laatste twee slacht offers van de instortingsramp aan de Valken- steeg ter aarde besteld. Te half 12 werd het stoffelijk overschot van den 18-jarigen L. P. v. d. Walle begraven, ter wijl een uur later dat van den 78-jarigen J. P. Klerks aan den schoot der aarde werd toever trouwd. Er was zeer veel belangstelling. De minister van Economische Zaken schrijft in een circulaire aan de gemeentebesturen be treffende den steun aan kleine boeren: Overeenkomstig de bepalingen van de gewone steunregeling kunnen weduwen met kleine kin deren en weduwen zonder kinderen beneden de 25 jaar generlei steun ontvangen. Mede in overleg met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken heeft de minister besloten ten aanzien van bedoelde weduwen, voor wie der halve geen bedrijfsvoerder aanwezig is, en die overeenkomstig de berekende netto-bedrijfs- inkomsten in de B-groep van de kleine boeren- regeling vallen, het karakter van bedrijfssteun te doen praevaleeren, zoodat zij vanaf de eerste uitkeeringsweek, volgend op het uitgaan van deze circulaire, overeenkomstig de bepalingen van de kleine boerenregeling op het eigen be drijf tewerkgesteld kunnen worden. Omtrent den grooten brand bij de N.V. J. van Vollenhoven te Amersfoort kan nog wor den gemeld, dat het vuur, dat Zaterdagmiddag omstreeks twe§ uur was uitgebroken. Maandag nog steeds niet geheel gebluscht was. Nu en dan laaiden nog vlammen op. De brandweer gaf Maandagmiddag nog met één straal water. Men is begonnen met het uiteenhalen van de stapels lijnkoeken, hetgeen met een groote rookontwikkeling gepaard ging. Bij 't blusschingswerk heeft een brandweer man een stuk van een muur op het hoofd ge kregen, met het gevolg, dat hij een lichte her senschudding opliep. De baggerwerkzaamheden in het water van de Waldeck Pyrmontkade te Den Haag zijn voortgezet en hebben wederom munitievondsten opgeleverd. Ditmaal heeft men 58 revolverpa tronen en 68 geweer-patronen opgevischt. Het 2-jarig dochtertje van den heer B. te Friskoop is Maandagmiddag bij het spelen in 'n sloot achter de Nieuw,straat gevallen en ver dronken. Het was met eenige kinderen aan het spelen en het schijnt plotseling, zonder dat iemand het merkte, in het water te zijn geraakt. Na langdurig dreggen is men er in geslaagd, het lijkje van het kind op te halen. Het is misschien nuttig er de aandacht op te vestigen, dat, in verband met het vervallen van stopplaatsen bij de Spoorwegen, eenige facilitei ten zijn verleend voor wat het reizen langs een omweg betreft. Zoo is bepaald, dat houders van plaatsbewijzen naar, van of over Ressen—Dem- mel, mits zij de reis te Nijmegen niet afbreken, zonder bijbetaling over Nijmegen mogen reizen. Hetzelfde is het geval met reizigers naar, van en over Eist. Verder is bepaald, dat reizigers van, naar en over Rijssen, naar, van en over Wier den, zonder de reis onderweg te onderbreken, over Almelo mogen reizen. wat minder woordenrijk was die penetrante stem begon danig op zijn zenuwen te werken! „In Londen zult u zooveel omslag niet behoe ven te maken, mijnheer, als u een telefoonge sprek moet voeren," besloot Dyson. Guy ging er niet op in. „Welk nummer heeft het politiebureau van Langport?" „Dat weet ik niet, mijnheer. Maar 't is vol doende, als u de telefoniste zegt, dat u 't poli tiebureau wilt hebben. Heward, knikte, draaide aan den kleinen slin ger en legde den hoorn aan zijn oor. Hij hoorde niets. Een paar maal bewoog hij den haak krachtig op en neer, zonder resultaat evenwel. Tevergeefs wachtte Guy op de stem van de telefoniste, die hem vragen zou, met elke num- meer hjj verbonden wilde worden. Hij legde den hoorn weer op het toestel, ging naar de hall terug en begon de draden te in- specteeren. Van juffrouw Warr's kantoortje uit liepen ze langs den rand van 't plafond naar de huisdeur en vandaar naar buiten. Zoover hu had kunnen nagaan, was binnen alles in orde. Wanneer dus aan de lijn geknoeid was, moest het aan den buitenkant gebeurd zijn. „Haal die lantaarn, waar 'k je om gevraagd heb, Dyson, zei hij. Toen de butler was gegaan, kwam juffrouw Warr uit een kamer, welke aan de rechterzijde van de trap lag. Haar gezicht was nog bleek, haar houding daarentegen nu volkomen rustig. „Waar kijkt u naar?" vroeg ze Heward nieuws gierig. Hij vertelde 't haar. Over de maand April hebben de Rijks middelen f 32.663.187 opgebracht, het geen f 1.826.119 minder is dan over April 1937 en f 3.105.563 minder dan de raming. Over de eerste vier maanden van dit jaar was de opbrengst f 136.697.799. Dit is f 2.993.272 meer dan over de eerste vier maanden van 1937, doch f 6.377.201 minder dan de raming was. De 61-jarige industrieel E. den H. had in een, ingezonden door hem met vollen naam onderteekend stuk in ,De Harderwijker" van 6 Augustus 1937 zoodanig zijn teleurstel ling geuit over den gang van zaken bij de zandzuigerij (o.a. had hij geschreven, dat hij „op de ergerlijkste wijze door den burgemees ter te grazen genomen was"), dat hij gedag vaard werd door den politierechter te Zwolle en wegens beleediging van een ambtenaar in de uitoefening van zijn functie op grond van artt. 266 en 267 van het wetboek van strafrecht tot ƒ25 boete werd veroordeeld. In hooger be roep verzwaarde het gerechthof te Arnhem de straf tot 50. Hiertegen stelde de industrieel cassatiebe roep in, bij den Hoogen Raad, waartoe 2 Mei mr. S. van Oven een drietal middelen toe lichtte. De procureur-generaal, conclusie nemend, was o. a. van oordeel, dat de aanval van requi- rant tegen den burgemeester persoonlijk was gericht, niet tegen het openbaar gezag als zoo danig en dat het opzet van verdachte, om dien burgemeester te beleedigen, voortvloeide uit den beleedigenden vorm en inhoud der in het artikel voorkomende zinsneden, zooals „Paard van Troje" (waarmee kennelijk de burgemeester was bedoeld) ,,rad voor oogen draaien", „te grazen nemen" en „aan zijn laars lappen". Spr. concludeerde tot verwerping van het beroep. Arrest 13 Juni. Het echtpaar Oepke Klazer Wijnia en Tjettje Eelkes Westra, te Wommels (Friesland) zal vandaag zijn 60-jarige echtvereeniging herden ken. Uit de Waal is het lijk opgehaald van den ongeveer zestigjarigen J. G. M. uit Nijmegen, die sinds Zondagavond werd vermist. Benoemd tot administratief ambtenaar le klasse A bij de arbeidsinspectie mr. G. van Kla veren, thans adm. ambtenaar le kl. B en tot adm. ambtenaar 2e kl. A bij de arbeidsinspectie de heer H. van der Molen, thans adm. ambte naar 2e klasse B. Bevorderd tot referendaris bij het Centraal bureau voor de statistiek dr. J. J. Hanrath, thans hoofdcommies. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-med„ in zilver, aan: A. Koop man, meesterknecht bij J. M. Schmidt's optische instrumentenhandel N.V., te Amsterdam; mej. W. den Outer, chef bij de firma H. J- Bukman te Rotterdam en A. in 't Veld, te 's-Gravenhage, hoofdcontroleur bij de N.V. Ge mengd Bedrijf Haagsche Tramwegmaatschap- PÜ- Toegekend de aan de Oranje-Nassau ver bonden eere-med., in brons, aan: C. Blanke- stijn, magazijnknecht bij dr J. J. Hofman, te 's-Gravenhage; T. Plomp, schilder bij de firma G. J. van Linschoten te Rotterdam en mej. S. van den Berge, dienstbode bij den heer J. C. Bom te Axel. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan: P. Lo- dewijks, afdeelingschef bij de firma Wed. J. van Nuenen en Zoon te Veldhoven; in brons aan: G. Kleingeld, wonende te Rotterdam, ar beider bij de N.V. Houthandel W. S. van de We tering en Co., te Schiedam; A. Boogers, wever bij de firma Wed. J. van Nuenen en Zoon te Veldhoven; J. Kerkhofs, wever bij de firma Wed» J. van Nuenen en Zoon, te Veldhoven; in zilver aan: W. Dikken, meesterknecht bij de firma J. C. Klütgen te Rotterdam; in brons aan: H. van Dijk, veldarbeider in dienst van den heer J. B. Brouwers, te Garnwerd, gem. Ezinge. Kort voordat u kwam, was de telefoon nog in orde." Zij trok 't voorhoofd in rimpels. „Iemand belde op en vroeg mijnheer Bould te spreken. „Iemand? Een kennis van hem?" Katherine schudde van neen. ,,'k Zou u met kunnen zeggen, wie 't was, In ieder geval een vreemde ik had zijn stem nooit eerder ge hoord Hij wilde niet zeggen, wie hij was. Ik zei hem dat mijnheer Bould erg ziek was en dat hij niemand kon ontvangen. Toen antwoordde de man, dat hij dan misschien den volgenden morgen nog eens zou opbellen of zelf komen. Daarmee was 't gesprek afgeloopen." „Ik ga naar Langport," mengde dokter For rest Zich in 't onderhoud. „Als 'k er u mee van dienst kan zijn, wil ik de politie wel op de hoog- tG StGllGïl." „Buitengewoon vriendelijk van u," begon He ward. Maar dokter Forrester sneed zijn woorden met een joviaal wuiven van de hand af. ,,'t heeft niets om 't lijf, niet allerminst!" zei hij. ,,'k Ben veel te blij, dat ik in deze ellendige geschiedenis ook van eenig nut kan zijn. Hij wilde nog iets zeggen, doch zweeg plotseling en luisterde aandachtig. „Is dat niet 't geluid van een auto?" T Guy, die 't al eerder gehoord had, knikte. Ja zei hij. „En als mijn gehoor me niet bedriegt, zou 'k zeggen, dat de wagen hier op aan komt. 't Geluid van den auto kwam dichterbij en eindelijk stopte de wagen met sterk geknars van remmen. Een portier werd dreunend dichtgesla gen en voetstappen naderden de deur. Toen bleef het eensklaps buiten weer stil. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3