Laatste Nieuws Wijziging der L.CX-wet 1920 M, li Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen f V00RL00PÏG VERSLAG TWEEDE KAMER DINSDAG 17 MEI 1938 'JOZEFGROEP TRINITEITS- LYCEUM Opening Hoofdkwartier OVERHEID EN BEDRIJFS LEVEN IN NED. OOST-INDIË Voordracht door mr. G. H. C. Hart Automatiseering telefoon Zandvoort Jubileum in het Provinciaal Ziekenhuis VOOR OUDEN VAN DAGEN Jubileum H. H. Wesseling Haarlems tiende autotocht DIOC. R.K. VOLKSBOND Voortzetting Centrale Raad JUBILEUM K. TYSTERMAN Jubileum bij de P. T. T. WATERSPORT Kanopagaai-betrouwbaarheids- tocht door de Zaanstreek WIELRENNEN H.R.C. De Jonge Kampioen DUIVENSPORT De Snelpost HEEMSTEDE BLOEMEND AAL SeniorTh,, Boelgeest noo^igdie aHe jongelui Vreemdelingen in het bedrijfsleven Vergunning noodig voor het kleedingbedrijf Henlein te Asch terug gekeerd Tevreden over de resultaten van zijn reis (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het spoorwegongeluk te Ede Beide sporen vrij; electrische geleiding nog niet gereed ZWEMMEN NEDERLANDSCHE ZWEM PLOEG NAAR LONDEN PAARDENSPORT Nederlandsche ruiters naar ihet buitenland Teleurstelling over 4-jarige kweekschool met behoud van afzonderlijke hoofdacte Positie der bijzondere kweekscholen Financieele gelijkstelling De artikel Schilderijen van Fef^' Bol ontdekt? Wilil!IIIIIIIIIIIIIIIIIIII!llll!llll!llllllllllllllllllllllUlllllilillllllllllilIlllillllllllflllll!llllllllllliilillllllllllllllllllllllllÏB NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii STAD t Was een hoogtijdag voor de verkenners toen gisterenavond het nieuwe hoofdkwartier plechtig werd ingezegend. Een 60-tal aanwezi gen, meest ouders der Verkenners, was bijeen en reeds bij den aanvang van den avond ont brak de gezellige sfeer niet. Nadat pater Steinhauer O.E.S.A. den avond geopend had werd het hoofdkwartier ingewijd. Dan hield de pater een toespraak, waarin hij een uiteenzetting gaf over het doel der Ver kennerij en dank bracht aan de heeren Kimman en Van Doorn met wier hulp dit hoofdkwar tier tot stand was gekomen en ook pater Ter Haar, door wiens financieele medewerking zoo veel goeds was verricht en aan den vaandrig, J. Stevens, voor zijn deskundigs leiding bij den bouw der verschillende vertrekken. De heer mr. van der Vaart uitte den wensch, dat, mede door dit nieuwe centrum, het doel der Verkennerij verwezenlijkt zal worden, zoo dat de Verkenners flinke kerels zullen worden voor kerk en maatschappij. Pater Steinhauer werd hartelijk bedankt voor zijn hard werken bij dezen bouw van het nieuwe hoofdkwartier. Nadat aan de heeren Kimman en Van Doom uit dankbaarheid een eere-insigne was uitge reikt en dokter TervOoren als groepsdokter was geïnstalleerd, voerden de Verkenners een aardig tooneelstukje en een klucht, getiteld „Wacht kamer 3e klasse" op. Pater Rector Vlaar kon helaas niet aanwezig zijn. In zijn plaats sprak ten slotte pater Ter Haar de Verkenners recht hartelijk toe. Op Vrijdag 20 Mei, des avonds te 8.15 uur zal in een der bovenzalen van café Brinkmann, Groote Markt te Haarlem, het departement Haarlem der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel een vergadering houden, waarin mr G. H. C. Hart, hoofd van de afdee- ling Handélspolitiek van het Departement van Koloniën, een voordracht houdt over bovenge noemd onderwerp. Deze voordracht maakt deel uit van een actie, welke de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel dit jaar heeft ondernomen om in ons land de belangstelling en het bewust zijn van saamhoorigheid met Nederlandsch- Iudië te versterken. Reeds in véle departementen zijn hierover lezingen gehouden en meermalen is het mr. Hart geweest, wiens groote deskun digheid en boeiende voordracht hierbij den toe hoorders een levendig beeld gaf van het be drijfsleven in Nederlandsch-Indië en van de be langen die ons land daarbij heeft. Het departement heeft voor dezen avond ruime introductie toegestaan, zoodat ook niet- leden, die belangstellen in Nederlandsch-Indië, de lezing kunnen bijwonen, voorzoover de plaats ruimte dit toelaat. Introductie kan aangevraagd worden bij het algemeen secretariaat der Maat schappij, Nassauplein 5. Men kan ook en het bestuur van het departement zal dit waardeersn lid worden der Maatschappij, die zoo voortdurend werk zaam is in het belang van ons Nederlandsche volksleven en door deze actie terecht de be langstelling voor Nederlandsch-Indië tracht te vergrooten Voor inlichtingen omtrent lidmaat schap wende men zich eveneens tot het alge meen secretariaat. Heden, Dinsdagmiddag, wordt, zooals reeds gemeld, de automatische telefooncentrale te Zandvoort in dienst gesteld. Van pl.m. 13 uur 30 af zullen de aangeslote nen op dit telefoonnet automatisch kunnen tè- lefoneeren met en tevens automatisch bereik baar zijn voor de abonné's behoorende tot de telefoondistricten Haarlem en Amsterdam, uiteraard voor zoover het de geautomatiseerde netten in deze districten betreft. De nieuwe telefoonnummers staan reeds ver meld in de Januari-uitgaaf 1938 van de Naam lijst voor den Interlocalen Telefoondienst Het voor het automatisch interlocaal verkeer te bezigen kengetal voor het telefoonnet Zand voort luidt: K. 507. Donderdag 19 Mei hoopt de heer Th. Bandsma den dag te herdenken, dat hij 25 jaar ge leden zijn werkzaamheden in het Prov. Zie kenhuis te Santpoort als leerling-verpleger be gon. Het zal dezen ijverigen ambtenaar, die in den loop der jaren door zijn eenvoud veler sympathie won, op dien dag zeker niet aan be langstelling van meerdere zijden ontbreken. uit naam der directie voor de uitnemende wijze, waarop hy zijn verantwoordelijke werkzaamhe den op de perforeerafdeeling by de perforatie der postzegels heeft vervuld Op de perforeerafdeeling 'geschiedt de laatste bewerking aan de af te leveren zegels; spr. wees in dit verband op de belangrijke en moeilijke taak, welke de jubilaris dagelijks had te ver richten. Ten slotte bood de heer Van Riemsdijk den jubilaris het gebruikelijke geschenk der N.V. onder couvert aan. Gisteren heeft de heer H. H. Wesseling, werkzaam als drukkerij-binder op de afdeeling bindery van Joh. Enschedé en Zonen Grafi sche Inrichting N.V., den dag herdacht, dat hij voor veertig jaar bij de firma Joh. Enschedé en Zn. in dienst is getreden. Op zyn afdeeling werd hij toegesproken door den heer Van Tongeren, die hem met eenige harteiyke woorden namens de mannelijke col lega's van de afdeeling een sieriyk tapijt aan bood. De heer Van Riemsdijk dankte de jubilaris VINCENTIUS VRAAGT, WAT U NIET MEER DRAAGT, HELP ONS VEEL NOOD TE KEEREN MET BW GEBROIKTE KLEEREN. NIEUWE GROENMARKT No. 22 OF TELEFOON 11018 Het Haarlemsche Comité voor den Auto tocht voor Ouden van Dagen deelt ons mede, dat het dit jaar zijn tienden tocht aan de oude menschen uit de gestichten hoopt aan te bie den. Dat is dus een jubileum en het is zeker bijzondere aandacht waard, want de historie van deze autotochten is wel een heel gelukkige: nooit mislukte er een door slecht weer, nooit had eenig ongeval plaats, steeds heerschte blijde feeststemming bij de honderden gasten van het comité en bij de autorijders, die mee genoten van de vreugde van hun passagiers. Ter viering van den tienden tocht wil men daar een eenvoudigen koffiemaaltyd voor alle deelnemers aan toevoegen. Het plan is op Dinsdag 21 Juni ajs. den tocht te maken en een bezoek aan Artis te brengen. Men zou dan om elf uur dienen te vertrekken en in de Artis- gebouwen eerst den koffiemaaltijd willen houden, waarna de tuin zou worden bezocht. Terugkeer vroeger dan andere jaren. Het Comité doet een beroep op de autorijders en ook op al diegenen, die het zoo vaak met hun geldelijke bedragen hebben gesteund, om tot de uitvoering van dit plan mede te werken. Natuurlijk zal er ditmaal meer geld noodig zyn dan anders, maar de zaak geniet zoo veler sympathie dat het comité op voldoenden steun meent te mogen rekenen. Het gironummer van den penningmeester, den heer A. M. Duytshoff, directeur van hotel Lion d'Or, Kruisweg, is 20365. In de middagvergadering gaf de kernleider, de kernen. Hy spoorde tot verderen uitbouw van dit werk aan. De voorzitter deelde een en ander mede over het uitvaardigen van manifesten door het R. K. Werkliedenverbond. Door geldgebrek kon dit niet maandelijks gebeuren. Spr. zette uit een, dat het platteland niet verwaarloosd wordt door den R. K. Volksbond. Het zou zeer toe te juichen zyn, als ook vanwege den R. K. Volksbond een gezamenlyke bedevaart naar Heilo wordt gemaakt. De vo rige maal waren er reeds 1100 deelnemers. De grondslagen voor de Volkscredietbank zijn gelegd deelde spr. mede. Het is een zeer moeilijke kwestie, die thans nog niet rijp is. Zoodra de voorbereidingen gereed zyn worden nieuwe mededeelingen gedaan. De afdeelingen hebben dan een groote taak. De moeilijkheden van het wederzijdsch lid maatschap dienen de afdeelingen zelf op te lossen. De verhouding met de standsorga nisatie van den Werknemenden Middenstand is goed. Die met de St. Joseph-gezellenveree- nigingen is echter niet ideaal en al langen tijd onbevredigend geweest. Het is niet te handhaven, dat de vereenigingen als vreem delingen tegenover elkaar staan (applaus). Spr. had de verwachting, dat de toekomst hierin verbetering zal brengen. De aftredende bestuursleden P. Dekker, Haarlem, Hi. J. H. Mouwens, Schiedam en H. van Rooijen, Amsterdam, werden herkozen. In de vacature H. J. Kuiper werd benoemd de heer Fr. Schets te Vlis- singen. Het jaarverslag 1937 van den penningmees ter, den heer W. Steinmetz, werd evenzoo goedgekeurd. Het sluit met een voordeelig saldo van ruim 153 op een eindcyfer van 39.304. De balans 1938 lokte uitvoerige discussies uit, want de financieele toestand van den Bond is niet zoo heel erg gunstig. Mocht men dit jaar goed kunnen „boeren" dan zal het be stuur overwegen een bedrag te reserveeren voor den Rome-tocht van werklooze leden. De afdeeling Vlissingen stelde voor om bij de daarvoor in aanmerking komende instanties ernstig aan te dringen op een spoedige tot stand koming van een verbeterde wettelijk ge regelde ouderdomsvoorziening en pensionnee- ring op 60-jarigen leeftijd. Het bestuur was het met de gedachte van dit voorstel eens en verwees naar het R. K. Werkliedenverbond, dat dit in zijn adres aan de regeering heeft bepleit. Verschillende afdeelingen hadden wenschen inzake de steunuitkeeringen. Het bestuur her innerde eraan, dat de commissie Fockema An- dreae de steunregeling nader zal onderzoeken. Algemeen klaagde men erover dat werkloo- zen, die zich verzekerd hebben bij een organi satie, achtergesteld worden bij de ongeorgani seerden, b.v. inzake den brandstoffentoeslag. De voorzitter beloofde in dezen diligent te zyn. De Geestelijke Adviseur, Dr. Olierook, hield een toespraak, waarin hij zeide, dat de woor den, op dit feest gehoord, moeten worden uit gedragen en de resultaten daarvan moeten in de komende jaren getoond kunnen worden, wy weten, dat we op den goeden weg zyn. Dus vooruit in eendracht en werklust! Nieuwe ty- den, nieuwe eischen, nieuwe strijd, maar als we eendrachtig blijven, kan men niet meer vernietigen, wat we in vyftig jaar hebben op gebouwd. Op de arbeiders is de hoop en de verwachting gevestigd, en al worden hun lei ders verdacht gemaakt, toch dienen zy voort te gaan in eendracht te strijden voor al het goede, dat de R. K. Volksbond geeft. Door een harmonieuze samenwerking van geestelijke verdieping en sterke maatschappelijke actie zal veel bereikt kunnen worden. Wij katholie ken hebben de toekomst in handen! Na de rondvraag, waarbij allerlei kwesties werden besproken, sloot de voorzitter met een dankwoord aan allen die medegewerkt Jiebben om dit feest te doen slagen. De heer K. Tysterman, opzichter biji het Ha venwezen, was Maandag 25 jaar in gemeente dienst. Nadat hij des morgens ten Stadhuize gecom plimenteerd was door den burgemeester, volgde de huldiging op het kantoor. Daar werd hij toegesproken en gecomplimenteerd door den directeur van den dienst, den heer v. Driel, den voorzitter van de Vereeniging van Ambtenaren, den heer Goedhardt en den voorzitter van de Haarlemsche Beurtvaartvereeniging. De brugwachter Horuck bood namens de col lega's een stoffelijk blijk van waardeering aan, de beurtschippers schonken den feesteling een fauteuil. Des middags! recipieerde de heer Tysterman te zijnen huize en het spreekt vanzelf, dat velen hem daar de hand kwamen drukken. De heer J. Schreuder, wonende Kleine Hout straat 90, is 25 jaar in rijksdienst en wel als be steller bij de P.T.T. Sinds 1930 verblijft hij in onze stad en het laat zich dus begrijpen, dat de belangstelling voor zijn feest ook kwam uit zijn vorige standplaatsen Oude Pekela en Veendam. De directeur van het postkantoor en eenige hoofdambtenaren kwamen den heer Schreuder in zyn woning persoonlijk gelukwenschen. Tal rijke collega's lieten zich niet onbetuigd. Zondag hebben de Haarlemsche Kano Ver eeniging (HKV) en Kanovereeniging „Trekvo gels" ingeschreven voor een betrouwbaarheids- tocht vanaf Zaandam naar Purmerend, Jisp, Wormer, Wormerveer en vandaar naar Zaandam terug. Reeds vele malen heeft de Zaanstreek de aandacht opgeëischt voor deze bijzondere spor tive verrichtingen. Ook ditmaal bleek ten dui delijkste uit allerwege groote belangstelling, dat de Kano-sport de aandacht weet te boeien. Ondanks dat het parcours van 38 K.M. zwaar is, kan de Kanovereeniging „de Geuzen", Zaan dam, als organisatrice, terug zien op een zéér geslaagden dag, daar geen enkele uitvaller ge noteerd werd en de stemming en het verloop uitermate voortreffelijk waren. De Kanovereeniging „Trekvogels" heeft met 19 deelnemers beslag gelegd op den uitgeloofden eereprijs. Het is de tweede maal dat deze ver eeniging dit succes behaalde in twee opeenvol gende jaren. Bovengenoemde vereeniging heeft Zondag een koppelrecordrit laten verrijden A en B-klasse 37% K.M.: 1. J. RoodeA. de Vries, 1 uur 3 min. 14 sec. 2. G. PetersC. Byster, 1 uur 5 min 11 sec. 3. A. Veen—P. Peters, 1 uur 9 min. 8 sec C-kia^se, 25 K.M.: 1. T v. d. HeijdeK. Neeft 46 min. 30 sec. 2. J. Keisers—Weyers 47 min. 10 sec. Op de Halfwegsche wielerbaan reden 7 leden mee aan verschillende wedstrijden. G. Peters wist beslag te leggen op de eerste plaats by de nieuwelingen Woensdag 18 Mei eerste federatie-wedstrijden, aanvang 7 uur, op de Heemsteedsche wielerbaan. Bovengenoemde vereeniging van Postduiven- liefhebbers hield een wedvlucht vanaf Lhone. Afstand 290 K.M, Duiven los 6.35 uur. De prijzen werden behaald als volgt: J. A Hardenberg 1; P. J. R. Vergers 2, 4; Chr. Hirs 3, 9; W. Bos 5; J. Kuperus 6, 8; F. Luikel 7. Eerst getoonde duif 9 uur 52 min 51 sec. Laatst getoonde duif 10 uur 7 min. 21 sec. De leekenspelers van „Valkenburg" Zon dagavond gaven de leekenspelers van de paro chie Valkenburg een uitvoering in het gym nastieklokaal van de St. Augustinusschool aan de Molenwerfslaan. Allereerst werd opgevoerd het twee-actertje „De man met het litteeken", een echt detec- tivenstukje. „De 25000ste inwoner" was een kluchtspel, waarbij de ambténaar van den burgerlijken stand fouten begaat, omdat hij de uitgeloofde som liever aan een baby wil laten uitreiken dan aan een ouden man, die toevallig door zijn vestiging de 25000ste is. Dit geeft heel wat verwikkelingen, doch ten slotte komt alles terecht. Het eerste stuk werd in een vrij vlot tempo gespeeld en vrij goed vertolkt, zoodat het pu bliek vol spanning meeleefde. In het tweede stuk ontbrak er veel aan rolkennis en vlotte uitvoering, doch alles bijeen was het een avond, die wel in den smaak viel van het publiek. St. Josephsgezellen Zondag gaf de Bloe- mendaalsche St. Josephsgezellen vereen, weer een feestavond. De avond werd geopend met een hartelijk woord van welkom door den senior der Gezel len. Hierna volgde de installatie van vier nieu we leden door den vice-preases, den weleerw. heer kapelaan Henning. Na deze plechtigheid feliciteerde hij de nieu we leden en medegezellen en spoorde hen aan volledig Gezel te blijven en hun werk zoowel uit godsdienstig, cultureel als sociaal oogpunt te bezien. De opvoering van de klucht „Het valsche etiket", spel van Gerard Nielen, is een groot succes geworden. Een uur van lachen hebben alle medespelenden ons bezorgd; vooral de vertolkers van Samson, Klaassen en vrouw Radder maakten zich hierin bijzonder verdien- steiyk. Een langdurig applaus en 'n hartelyk dankwoord van den senior mochten de spelers in ontvangst nemen. Speciaal dankte de senior den heer G. Sweijen, die deze opvoering re gisseerde. Ook in dit onderdeel van het pro gramma komt de arbeid der Josephsgezellen naar voren. Reeds in één jaar is er een tooneelclub gesticht en bij toename van het aantal leden bestaat vanzelf de gelegenheid om nieuwe clubs ,te vormen. uit zich te vereenigen in een tijd als deze, waar ieder, van welke partij of richting hij ook is, bij een vereeniging is aangesloten. Het laatste „nummer" van 't programma was een „gezellig samenzijn." (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) De regeeringspersdienst meldt: De Wet van den 22sten April 1937 tot rege ling van het zelfstandig uitoefenen van be roepen en bedrijven door vreemdelingen (Staatsblad no. 628) opent, gelijk bekend, de mogelijkheid om te bepalen, dat vreemdelin gen nader aan te wijzen beroepen en bedrijven niet zelfstandig mogen uitoefenen, zonder dat zij daartoe schriftelijke vergunning hebben ver kregen. Na onderzoek der verhoudingen in het kleedingbedryf is gebleken, dat er aanlei ding bestaat dit bedrijf onder de werking der wet van 22 April 1937 te brengen. De minister van Economische Zaken heeft derhalve besloten totstandkoming van een K.B. te bevorderen, waarbij voor de zelf standige uitoefening door vreemdelingen van het kleedingbedrijf een vergunning verplicht wordt gesteld. Onder kleedingbedrijf wordt hier verstaan het bedrijf bestaande in het vervaardigen, ver maken of herstellen van: 1. confectie- en maatkleederen en -kleeding- stukken, daaronder begrepen alle gebreide en tricot kleederen en kleedingstukken; 2. hoofd-, hals-, hand-, been- en voetbeklee- ding, met uitzondering van schoeisel; 3. kleedingtoebehooren als bretels, jarretels, kousenbanden, sokophouders, mouw- en rok- ophouders. Het bovenbedoelde Kon. Besluit zal dezer da gen in de Staatscourant openbaar worden ge maakt. PRAAG, 16 Mei. (Havas). Zondagavond om 11 uur 40 is Henlein te Asch aangekomen. In de kringen der Sudeten-Duitschers ver klaart men, dat Henlein niet naar Praag zal gaan. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau heeft Henlein zich over het resultaat van zijn reis naar Londen op zeer bevredigende wijze uitge laten. In den loop van Maandagavond heeft men het spoor ArnhemUtrecht, dat door de trein botsing was versperd, vrij gekregen. De ont spoorde treindeelen zyn naast het spoor ge plaatst. De electrische leiding is, hoewel er met man en macht wordt gewerkt, nog niet gereed. Dit vindt mede zyn oorzaak in de beschadiging van ondergrondsche verbindingen, welke moeilijk worden opgespoord. Derhalve zullen oók heden nog speciale dieseltreinen den dienst tusschen Arnhem en Ede, waar men in of uit de elec trische treinen overstapt, onderhouden. Reeds in den loop van Maandagavond is de vertraging van ongeveer drie kwartier aanzien- iyk teruggebracht, toen het tweede spoor weer open was en in gebruik werd genomen. Alhoe wel het overstappen te Ede meer tijd zal vor deren dan de dienstregeling toelaat, hoopt men heden toch den dienst vrywel normaal uit te voeren. De technische commissie van den Koninklij ken Nederlandschen Zwembond heeft de vol gende zwemsters en zwemmers aangewezen, die deel zullen nemen aan de internationale wed strijden, welke 28 Mei te Londen worden ge houden: Jopie Waalberg, Alie Styl, Nida Senff, Cor Kint, Riet van Veen, J. C. Scheffer, H. Smitshuyzen, D. van der Kuil en C. Hoving. Op welke nummers deze zwemsters en zwem mers zullen uitkomen is nog niet definitief. Wel zal een estafetteploeg op de 3 maal 50 me ter wisselslag worden samengesteld, welke bij de dames zal bestaan uit Cor Kint, Jopie Waalberg en Riet van Veen en bij de heeren uit Scheffer, Smitshuyzen en Hoving. Aan het internationaal concours hippique, dat van 3 tot en met 6 Juni te Wiesbaden wordt gehouden, zullen van Nederlandsche zy- de deelnemen ritmeester G. P. de Kruyff, kapt. C. Tonnet, luit. baron Van Heeckeren van Brapdsenburg en luit. W. Kloppenburg. Op het concours hippique van 16 tot 21 Juni te Londen zal Nederland vertegenwoordigd worden door ritmeester C. F. Fahud de Mor- tanges en kapt. c. Tojinet. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wyziging van de L. O.-wet 1920 en daarmede ver band houdende bepalingen der Pensioenwet 1922 is het volgende ontleend. Vele leden gaven uiting aan hun teleur stelling, dat wordt voorgesteld de invoering van een vier-jarige kweekschool met be houd van de afzonderlyke acte van be kwaamheid als hoofdonderwyzer. Zij achtten het hoogst ongewenseht dat zou worden gehandhaafd de toestand dat de jonge onderwijzer in de moeilijke jaren, waarin zijn eerste optreden in de school al zijn inspanning vordert, zich voor het hoofdacte-examen moet bekwamen. Verscheidene van deze leden zouden er in- tusschen de voorkeur aan geven, indien de toe komstige onderwyzers eerst een H.B.S. of gym nasium doorliepen en eerste daarna door een afzonderlijke vakopleiding' voor hun taak in de lagere school werden bekwaamd. Zij wilden bre ken met de kweekschoolopleiding, die zij een ramp achtten. In de homogene omgeving, waarin zij voort durend verkeeren, verengt zich hun gezichts kring. Dit geeft hun een gevoel van eigen voor treffelijkheid, dat zij in een meer heterogene omgeving nooit zouden krijgen. Verscheidene leden hadden met verwondering het beleid van den minister ten aanzien van de kweekschoolopleiding gezien. Zy vroegen, waaraan de snelle wisseling in inzicht moet worden toegeschreven; zy vonden het een onrustig beleid. Ten slotte voerden deze leden als bezwaar tegen dit wetsontwerp aan, dat verlenging van de kweekschoolopleiding een zeer zwaren last op de ouders der kweekelingen zou leggen. Eenige leden merkten op, dat het hen had teleurgesteld, dat de regeering het niet noodig heeft geacht, een beperking der opleiding voor te stellen, waardoor de werkloosheid onder de onderwijzers aanzienlijk zou kunnen zyn ver minderd. Stopzetting van de opleiding geduren de een jaar zal op den stand der werkloosheid nauwelijks van invloed zijn. Wat betreft het pleidooi voor een vijfjarige opleiding met als sluitstuk de eene onderwijsbe voegdheid, meenden vele leden, van wie verschei dene overigens niet ontkenden, dat aan de vijf jarige kweekschool ook voordeelen boven de vierjarige zijn verbonden, dat een zoodanige op leiding van de schatkist aanzienlijk hoogere offers zou vragen. In de tweede plaats deden deze leden opmer ken, dat waarschijnlijk tal van goede opvoe ders door de hooge eischen, aan hun schoolsche kennis gesteld, van het onderwyzersambt zou den worden uitgesloten. Ten slotte meenden zij, dat het belang van het onderwys niet vordert, dat alle onderwijzers over de kennis beschikken, die het doorloopen hebben van een vijfjarigen cursus veronderstelt. Dat aan de studie voor de hoofdakte, nadat de onderwyzer reeds practisch als zoodanig te werk is gesteld, ook nadeelen verbonden zijn, ontkenden de hier aan het woord zijnde leden niet, maar naar hun meening zal het in afzien- baren tyd niet mogelijk zijn, daarvoor een sy steem van onderwijzersopleiding in de plaats te stellen, dat deze nadeelen wegneemt, zonder tegelykertyd andere, wellicht grootere bezwaren te doen ontstaan. In tegenstelling tot de leden, die met de kweekschool breken en deze vervangen wilden door een afzonderlyke vakopleiding, vooraige- gaan door gymnasium of H. B. S„ waren de hier aan het woord zijnde leden van oordeel dat de kweekschool juist een by uitstek gun stige sfeer schept, waarin de aanstaande onder wyzers niet alleen zich de noodige kennis en bekwaamheid voor hun toekomstige taak kun nen eigen maken, doch waarin ook aan de vor ming van hun geheele persoonlijkheid tot een goed onderwijzer bijzondere zorg kan worden besteed. Dat hun gezichtskring in die omgeving te eng zou worden, is zeker thans niet waar. Uitbreiding van den cursusduur- tot vier jaren achten zij een noodzakelijkheid. Met betrekking tot de behartiging van de practische oefening merkten de hier aan het woord zynde leden op, dat de practische oplei ding thans inderdaad zeer veel te wenschen overlaat. Verscheidene dezer leden waren echter van oordeel, dat het ontwerp in deze richting nog niet ver genoeg gaat, omdat noch by het onder wijs, noch bij het examen aan de practijk der opleiding een voldoende plaats is ingeruimd. Ten aanzien van de financieele gelijkstelling van bijzonder en openbaar kweekschoolonder- wijs, die door de voorgestelde artikelen 156 e.v. in de L. O.-wet 1920 wettelijk zal worden vast gelegd, had artikel X van het ontwerp van vele leden de bijzondere aandacht. Het wordt zoo, dat het voldoen aan al de voorwaarden, in artikel 156 genoemd, aan nieuw op te richten en thans bestaande, doch niet gesubsidieerde bijzondere kweekscholen geen enkel recht op Rijksvergoeding geeft, doch deze volkomen afhankelijk stelt van het subjectieve oordeel van de Kroon, of de oprichting en in standhouding van de kweekschool al dan niet door de behoefte aan onderwijzers wordt ge vorderd en of 's Lands financiën de Ryksver- goeding van de kosten daarvoor gedoogen. Niet kan worden ontkend, dat hierdoor het wette lijk recht op Rijksvergoeding, in artikel 156 be lichaamd, voor nieuw te stichten en thans niet gesubsidieerde bijzondere kweekscholen volko men illusoir wordt. Om dit te ontgaan, zouden in de wet óf objectieve normen voor het bepa len van de behoefte aan een bijzondere kwee15' school moeten worden geformuleerd, óf zood®' nige regelen voor de beoordeeling der behoef'® moeten worden gesteld, dat de objectivite'1 daarvan voldoende is verzekerd. Aangedrongen werd het eerste lid van &r"* kei X zoo te redigeeren, dat het inderdaad be karakter van een overgangsbepaling zal vef' krijgen. Vele andere leden meenden, dat de geleg""' heid voor opleiding aan Rykskweekscholen, 1 tegenstelling tot die aan bijzondere kweeksch0' len, niet voldoende is verzekerd. Verschillende groepen van leden betwijfel' den, of de kostenberekening in de memorie va toelichting wel juist is. Naar de meening van verscheidene led®1' leidt dit wetsontwerp tot een verhooging de' onderwijsuitgaven met meer dan een half lioen gulden, een verhooging, welke in Rijksbudget tot uitdrukking zal komen, Juli" als na 1940 de verzwaarde defensie-lasten v°'' ledig op de begrooting zullen gaan drukken c zal moeten worden voorzien in de gevolgen v9jl den achterstand in de stortingen in somrni?e Rijksfondsen. Daarnaast legt het ontwerp op de ouders de' kweekelingen den last van een jaar langer opleiding hunner kinderen te bekostigen. schat op ƒ400 per jaar, krijgt de volksl®1^ houding dientengevolge 1600 maal ƒ400.— 640.000 per jaar te dragen, op te breng® hoofdzakelijk door ouders met smalle beurs® Vele leden meenden, dat in dit ontwerp v®.; te veel aan de Kroon of aan den minister overgelaten. t Vele leden drongen er op aan, dat in de w worde gewaarborgd het bestaan van een 9 zonderlijke inspectie voor de onderwijl®1 opleiding, rechtstreeks aan den minister ond® geschikt. Aan de bespreking der artikelen wordt po? het volgende ontleend: Verscheidene leden achtten het noodzakel') dat de wet de gevallen noemt, waarin op akte van bekwaamheid als onderwijzer aangeteekend, dat deze niet de bevoegdb® geeft tot het onderwijzen van het vak li®*1 melijke oefening. De wensch werd te kennen gegeeven, in tweede lid van art. 135 den diensttijd als 0 derwijzer van ten minste drie op ten min vyf jaren te stellen. Verscheidene leden zouden het Staatsexa® geheel willen afschaffen. Vele andere leden kwamen tegen dit de" beeld ten sterkste in verzet. Naar hun ®e ning kan de vrije opleiding niet gemist den als correctie op de vroegere beroepskeu^ welke de Kweekschool vordert. Bovendien me® den zij, dat algeheele afschaffing van Staatsexamen in strijd zou wezen met de Gto" wet. vele leden zouden het op prijs steil®® indien het examen ter verkryging van d® akte van bekwaamheid als hoofdonder' wijzer volledig in de wet werd geregeld eJ1 de regeling daarvan niet voor een gedeel' te aan een Algemeenen Maatregel van &e' stuur werd overgelaten. d« Vele leden waren van oordeel, dat voor bevoegdheid der leeraren hoogere eischen den gesteld dan noodig is. Vele leden waren van oordeel, dat de bi) zondere escholen, die aan door de wet stellen eischen voldoen, moeten worden aa" geewezen als bevoegd om het schoole'"*^ examen af te nemen. Dit mag niet van be goedvinden der regeering afhankelijk den gesteld, zooals thans wordt voorgestel Vele leden achtten de gebondenheid v de byzondere kweekscholen aan het leef plan der openbare al te dwingend. Hierdoor dreigt byvoorbeeld het onderwys in het gedrang te komen. De bij dere school moet de vryheid behouden om. 'f inachtneming van het totaal aantal lesuren klasse en per school, aan de openbare k^v .,i school gegeven, ten minste drie van deze aan dit onderwijs te besteden. Vele leden hadden ernstig bezwaar teg®n t$ bedoeling van artikel 165. In de eerste Pe' achten zij het niet consequent, dat de 1 ring van de bijzondere scholen een kep^f bezetting vordert, hoewel het ontwerp een )t} eenkomstigen eisch voor de Rijkskweeksch niet bevat. sCp>' Afgezien van dit bezwaar tegen het ve in de regeling van het bijzonder en het baar onderwys, gold als voornaamste bes van de hier aan het woord zijnde leden he® dat het recht op vergoeding geheel telo° gaan, zoodra het aantal geslaagden bene®1 50 blyft. Vele leden hadden er overwegend be« tegen, dat door het voorgestelde tweede lm art. 191 wordt gehandhaafd de toestand» de „kweekeling met akte" zelfstandig ond®1 geeft, zonder dat hy de rechtspositie heef'» de wet den onderwyzer waarborgt. Men gaf tenslotte in overweging den van in werking treding een jaar later te st® De Diaconie van de Ned. Herv. Km* dÉii Naaiden heeft eenigen tijd gelede® kunstschilder A. Mulder opdracht eenige oude schilderijen, ter grootte va® 60 bij 90 c.M., te restaureeren. jii®f De heer Mulder meent thans, dat men te doen heeft met werk van Ferdinan^deji. Deskundigen zullen thans geraadpleegd -eer dan ooit eischt de tijd 1 ons edelmoedigheid. Bedenk, God zich in edelmoedigheid n' laat overtreffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4