De regeeringsverklaring van het kabinet-Spaak engelsche vrienden VEREENIGDE katholieke pers MEERDERHEID GEEFT HAAR VERTROUWEN VAN DUITSCHLAND De eischen van Henlein Een felle strijd om Soetsjau Het nieuws van heden DE BAROMETER 1 HEERKENS THIJSSEN Co. 1 BU*EAUX VOOR REDACTS EN ADMINISTRATIE:' ^ASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnemenfsprijs (bij vooruitbefaling)voor ^aarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM WOENSDAG 18 MEI 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21176 Verzekering van meer stabiliteit van de regeering gewenscht Belastinghervorming op komst? Incident in den Senaat 1 WËËmm is onder de conservatieven en liberalen maar een zéér be perkt aantal te vinden Bekende namen Onderhandelingen met de Tsje- cho-Slowaaksche regeering aanstaande geacht Autobus botste tegen vrachtauto F ransch-Italiaansche besprekingen Blondel zal uiting geven aan de verrassing die Mussolini's woor den teweeg brachten Zes dooden bij het metro-ongeluk 28 personen in het ziekenhuis te Londen opgenomen De niet-inmenging Fransch-Britsche overeenstemming over de terugtrekking der vrijwilligers De herstelleeningen aan Oostenrijk Leith Ross neemt deel aan beraadslagingen te Rome Generaal Smuts uit de politiek Het Brand- en Bedrijfsverzekering De neutraliteit van Zwitserland ,Wij willen baas blijven in eigen huis" Chamberlain voelt zich niet goed Lagerhuisdebat over de lucht macht uitgesteld Chili heeft te veel wijn Vernietiging van 3 millioen gallons dreigt Japansche detachementen werden teruggeslagen Het Fransche mandaat in Syrië Illegale actie te Beiroeth voor het behoud ervan Booiwerkersstaking te Bristol Twaalf schepen hebben er ver traging door Een verkeersvliegtuig in Amerika zoek Ongerustheid over het behoud van de negen inzittenden Britsche orders in Canada Uitbreiding van de Canadeesche luchtvaartindustrie Met elkander Het Britsch-Iersche handelsverdrag Zal op 19 Mei van kracht worden Nog geen economische wereldconferentie AUTO DOOR TREIN GEGREPEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Vooi de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Brussel, 17 Mei. (Belga). In de regee- ^ngsverklaring, die hedenmiddag in het Bel gische parlement is voorgelezen, wordt o.a. gezegd, dat de overgroote meerderheid der Belgen trouw wil blijven aan het régime der democratische vrijheden, dat verdedigd, doch tevens hervormd dient te worden. Het Waagstuk van de hervorming der instellin- gen is actueel. Een zekere stabiliteit der Iegeering moet verzekerd zijn, en de beste fcrbeidsmethode voor het parlement moet Bevonden worden. Het is eveneens onvermijdelijk de regels voor gerechtelijke procedure met betrekking tot et régime der pers te wijzigen. B>e regeering wil, dat de taalwetten nage ld worden. Zij wil de organisatie der Vlaam- jide Academiën verzekeren, alsmede het taal- egirne in het leger, en zij zal ervoor zorg dra- ®etl- dat Vlamingen en Walen zich volkomen SelÜk voelen. e °tn het evenwicht in de begrooting voor 1938 f1 1939 tot stand te brengen, vraagt de regee- ing goedkeuring van wetsontwerpen inzake düanerechten en accijnzen, inzake de crisis- casting, en van een wet tot onderdrukking belastingfraude; onmiddellijke verwezen- Jking van ane mogelijke bezuinigingen en het ,®gengaan van misbruiken, die o.a. op het ge- ed van de cumulatie bestaan; de instelling een dienst tot inspectie der financiën; en indiening en goedkeuring van de begrooting 1939 voor het einde des jaars. De regeering zal eveneens de hervorming van het geheele belastingstelsel bestudee- ren en de financiën van staat, provincies en gemeenten coördineeren. Zij is ook voor nemens de alcoholwet te herzien. De regeering zal zich de verbetering van het economische leven tot taak stellen en haar aandacht gevestigd houden op de verdediging en de uitbreiding van de buitenlandsche mark ten. Zij zal de binnenlandsche markt trachten te ontwikkelen door overeenkomsten tusschen de producenten te bevorderen. De regeering zal waken voor het behoud der sociale voordeelen en een wetsontwerp indienen inzake de be roepsorganisatie en inzake het instituut van den middenstand. Toen de nieuwe regeering zich in den Se naat voorstelde, deed zich daar een levendig incident voor. De Vlaamsch-nationalist Van Dieren eischte, dat Spaak de regeeringsverkla ring in het Vlaamsch zou voorlezen. Toen deze hieraan geen gevolg gaf, en de regeeringsver klaring in het Pransch voorlas, bleef Van Die ren voortdurend interrumpeeren. Met 117 tegen 10 stemmen en 5 stemmen blanco nam de Se naat in verband hiermede een voorstel aan tot berisping van den Senator, met opneming hier van in de handelingen. Senator Van Dieren noodigde daarop zijn Vlaamsch-nationalistische collega's uit de regeeringsverklaring niet aan te hooren. Gezamenlijk verlieten zij de zaal. De Kamerfracties der socialisten, libera len en Katholieken, die na de voorlezing der regeeringsverklaring vergaderd hebben, hebben besloten de regeering haar vertrou wen te schenken. De Belgische Kamer heeft de verdere debat ten over de regeeringsverklaring tot morgen uitgesteld, na o.a. Carton de Wiart te hebben gehoord, die uit naam der rechterzijde aan knooping van betrekkingen met de regeering te Burgos eischte. De vertegenwoordigers der drie groote par tijen hebben een motie van vertrouwen inge diend. Engeland "beschikt thans over zeer snelle vliegtuigen. Regelmatig worden met deze machines in eskader-verband oefeningen gehouden. "Y aar aanleiding van het bezoek van V Henlein aan Londen, waar hij, naar 0 beweerd werd, „Engelsche vrienden" zou ^«boeten (wat niet gebeurd is, daar hij 0,211 met politici gesproken heeft, die be- 5 geen vrienden zijn van het nationaal- ^'aiisme), is het wel van belang eens na te Welke invloedrijke personen in Engeland k hun sympathieën aan de zijde van 0nlts*hland en Hitier staan en tevens relaties erhouden met de Britsche regeering. Wtf ieder kent de namen van een aantal be- tt8a persoonlijkheden, die in nauw contact W11, zooal niet met de Regeering, dan toch toonaangevende leden der Regeering, en tw wie men tevens weet dat, wat het Euro- e«hpClle vasteland aangaat, hun sympathieën ^((.j el zijn aan de zijde van Duitschland en Srer- De voornaamste hunner is Lord London er™ die op voet van intimiteit verkeert met Hs Cllamberlain. Invloedrijker nog, zooal niet V°Wijk dan toch als „gastheer" van een Itii^kgezinde coterie, is Lord Astor, wiens tii4ritK°ed Cliveden geldt als het vereenigings- tW van diegenen, die werken voor een 'schDuitsch bondgenootschap. Ofschoon Chamberlains denkbeelden ver afstaan van '1^ ah Lord en Lady Astor, brengt hij nu en Tl, ®en week-end te Cliveden door. Hij en Sir Inskip, de minister voor verdedigings- ^Qi, tie, bevonden zich daar onder anderen Ovpj^hde een der eerste week-ends na de ilBr,e'<H8ing van Oostenrijk. derde Peer- die al zBn invlocd aan" gunste van Duitschland, is Lord 'b'ty da'»e, wiens dochter een speciaal Swastika- ,van Hitler ten geschenke gekregen heeft, 8evta et Duitsche staatsburgerschap heeft aan- vït> ~ed- Lord Redesdale zeide na de annexatie ^'PfyC'astenrijk in het Hoogerhuis, dat heel de Hitier dank verschuldigd was voor wat ®.edaan heeft. Van Lord Redesdale is even- Nd>et' gelijk van Lord Astor en Lord Lon- rrï, bekend dat hij bijzonder nauwe be trekkingen onderhoudt met toonaangevende ministers. Het aantal personen, van wie dit wel gezegd kan worden, is uit den aard der zaak uiterst be perkt. Voor zoover zij, gelijk Lord Londonderry en Lord Astor, met hart en ziel werken in het belang van de politiek van een bepaald land (i.e. Duitschland), maken zij veel argwaan gaande, vooral daar hun betrekkingen tot Hitier en andere vooraanstaande Nazi's zeer vertrou welijk zijn. In dit verband kunnen wij misschien ook noemen Lord Lothian, een vurig vriend van Duitschland en bewonderaar van Hitier, maar aangezien hij een oppositie-liberaal is, kunnen wij ons bezwaarlijk voorstellen dat zijn vriend schappelijke betrekkingen tot Britsche minis ters van anderen dan strikt-persoonlijken aard zijn. LONDEN, 17 Mei. (Reuter.) Reuter meent te weten, dat de onderhandelingen tusschen Henlein en de Tsjecho-Slowaaksche regee ring spoedig een aanvang zullen nemen, daar het oogenblik daartoe hoogst geschikt wordt geacht. Henlein zou het opzeggen van het pact met Sovjet-Rusland niet als es- sentieele voorwaarde stellen voor het wel slagen der onderhandelingen. De toestand wordt hoogst netelig geacht, doch niet onhoopvol, daar Henlein zich, naar men gelooft, wel bewust is van de gevaren van een volkomen onbuigzame houding. BERLIJN, 17 Mei (Havas) Nabij Wasser burg, niet ver van het meer van Constanz, is een autobus met reizigers uit Thiiringen in botsing gekomen met een vrachtauto. Zeven tien personen werden gewond. Zes hunner be kwamen zware verwondingen; twee gewonden yerkeeren in levensgevaar, De Zweedsche handelsmissie, die zich te Brussel bevindt, heeft een krans gelegd op het graf van wijlen Koningin Astrid in den koninklijken grafkelder te Laeken. PARIJS, 17 Mei. (Havas). In den heden ge houden Franschen ministerraad heelt Bonnet een uiteenzetting gegeven omtrent den buiten- landschen toestand en de jongste beraadslagin gen van den Volkenbond. Marchandeau deed mededeeling van de in lichtingen, die hij gekregen had omtrent de inschrijving op de leening voor de Landsver dediging, die ruimschoots volteekend was. De regeering besloot, de inschrijving heden te slui- ten. In zijn uiteenzetting wees Bonnet er op, dat de onderhandelingen tusschen Blondel en Ciano pas drie weken waren begonnen en dus geen positief resultaat konden hebben opgeleverd. Het spreekt vanzelf, dat de door Mussolini te Genua gehouden redevoering in den.mi nisterraad ter sprake is gekomen, en dat Blondel uiting zal geven aan de verrassing, die deze in Fransche politieke kringen heeft teweeg gebracht. LONDEN, 17 Mei. (Reuter.) Naar thans wordt medegedeeld, zijn bij het ongeluk nabij Charing Cross zes personen gedood. 28 personen moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Van eénigen hunner is de toestand ernstig. De oorzaak van het ongeluk, dat het ern- tigste is in de geschiedenis van den onder- *rondschen spoorweg te Londen, is vooralsnog onbekend. LONDEN, 17 Mei. (Reuter.) De Fransche ambassadeur te Londen, Corbin, heeft een be zoek gebracht aan het Foreign Office, ter be spreking van den niet-inmengingstoestand. Naar verluidt zijn de verschillen tusschen de Engelschen en de Franschen ten opzichte van de terugtrekking der vrijwilligers in categorieën thans overbrugd. Het schema, ten opzichte waar van Engeland en Frankrijk tot overeenstem ming gekomen zijn, moet thans voorgelegd wor den aan de andere mogendheden, voordat de niet-inmengings-commissie bijeen kan komen Het is derhalve niet waarschijnlijk, dat de com missie voor de volgende week bijeen zal komen. LONDEN, 17 Mei. (Reuter.) Leith Ross, de economische adviseur der Britsche regeering, is te Rome aangekomen, om aanwezig te zijn bij de beraadslagingen over den toestand, ontstaan door de vereeniging van Oostenrijk met Duitschland, zulks met bet oog op de Oosten- rijksche herstelleeningen. STANDERTON. 17 Mei. (Reuter.) Generaal Smuts heeft vandaag gezinspeeld op zijn ver trek uit het Zuid-Afrikaansche politieke leven Het woord voerend voor zijn kiezers zeide hi) dat dit waarschijnlijk de laatste keer was, dat zij op hem zijn stem zouden kunnen uitbrengen, Verwachting: Aanvankelijk nog zwak- ke uiteenloopcnde wind, overdag meest matige, Noord-Westelijke tot Westelijken j= wind, aanvankelijk betrokken tot zwaar bewolkt met regen en kans op onweer, overdag gedeeltelijk bewolkt en waar- schijnlijk weinig of geen regen, koeler. H Verdere vooruitzichten; Frisch weer. 1iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinif UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIC ASSURANTIEBEZORGERS VAN INDUSTRIEELE RISICO'S DAMRAK 60 AMSTERDAM Tel. 45014 45016 miiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiin BERN, 17 Mei. (Havas). Bij den aanvang van de zitting van den Zwitserschen Bondsraad heeft president Baumann een verklaring afgelegd, waarin hij zijn vreugde uitsprak over de erken ning, dat de totale en integrale neutraliteit van Zwitserland door den Volkenbondsraad ver- eenigbaar is met het Volkenbondspact. Tijdens het noenmaal, aangeboden door het syndicaat der regionale dagbladen te Parijs, heeft de Zwitsersche gezant te Parijs een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zeide met een toespeling op de neutraliteit en onafhankelijk heid van Zwitserland: „Mijn land is vastbesloten te verdedigen, wat het dierbaar is: de vrijheid en de on afhankelijkheid. Meer dan ooit keeren de blikken van mijn land zich naar het Wes ten, naar de grens der Fransche democra tieWij zullen ons tot het einde verdedi gen tegen iedere schending van ons gebied; wij willen meester in ons huis blijven." Daladier hield eveneens een rede aan dit noenmaal, en zeide daarin o.m.: „Wij hebben in Frankrijk slechts één bedoeling, en wel, dat uw land in het hart van Europa een levend voorbeeld blijft vormen, een ontroerend protest tegen hen, die de doeleinden der menschheid ondergeschikt maken aan rassenhaat en gods diensthaat, terwijl het doel der moderne be schavingen moest zijn alle rassen en alle gods diensten te verzoenen." LONDEN, 17 Mei. (Reuter). In het Britsche Lagerhuis heeft Sir John Simon medegedeeld, dat het debat over de luchtvaartpolitiek, dat op 19 dezer zou worden gehouden, op dien datum niet doorgaat, daar de minister-presi dent zich niet goed genoeg voelt om het bij te wonen. Het debat zal thans waarschijnlijk de volgende week worden gehouden. Het amendement van Churchill op de motie van afkeuring der lagerhuisoppositie, waarbij het Huis wordt uitgenoodigd een onafhanke lijke commissie van onderzoek in te stellen inzak» de Luchtverdediging, is teruggenomen. Als gevolg van Chili's nieuwe geheel-ont- houdingswet heeft men drie millioen gallons wijn in voorraad boven de- toegestane hoeveel heid. Het teveel zal vernietigd moeten worden. Hiertegen rijst evenwel protest van de zijde der wijnboeren en wijnhandelaren, die zeggen, dat Chili niet het voorbeeld van andere lan den dient te volgen, welke hun nationalen rijk dom weggooien, zooals de Vereenigde Staten, die hun teveel aan katoen verbranden, of Bra zilië, dat zijn koffie vernietigt. HANKAU, 17 Mei. (Reuter.) De eerste be richten over den feilen strijd aan de Loenghai- spoorlijn zijn hedenmiddag te Hankau ont vangen. De Chineezen, die nog niet hadden toe gegeven, dat de spoorlijn afgesloten was, hebben succes gehad. Het Japansche deta chement, dat den spoorweg bereikt had ten Oosten van Tangsjan, is teruggeslagen in de richting van Joengtsjeng, op 30 mijl naar het Zuid-Oosten. Een tweede Japansch detachement, dat de spoorlijn bereikt had bij het station Laihoeang, ruim 100 mijl verder naar het Westen, is even eens teruggeslagen. De Chineesche militaire autoriteiten leggen er den nadruk op, dat het niet noodig is zich overdreven ongerust te maken, aangezien, naar zij zeggen, wanneer een terugtrekken uit Soetsjau noodzakelijk wordt, de Chineesche troepen volkomen voorbereid zijn tot het in nemen van stellingen op een nieuwe verdedi gingslinie. Japansche telegrammen van het front mel den, dat de stalen ring rondom Soetsjau nau wer wordt aangeschroefd. Volgens het Japan sche agentschap Domei is een halve cirkel rondom Soetsjau getrokken, met een gemiddel den straal van 37 mijlen. De bezetting van Pa- wangsjan, zoo melden de berichten, had ten gevolge, dat de groote weg naar Soetsjau vol Chineesche troepen is, die in volledigen terug tocht zijn. De linkervleugel van het Noordelijk leger heeft, aldus wordt verder geseind, den Oostelijken oever van het Groote Kanaal be reikt, na Tajertswang te hebben bedwongen. Voorts zouden de Japanners successen hebben behaald in West-Sjantoeng. BEIROETH (Syrië), 17 Mei. (Reuter). Te Beiroeth zijn 70 gewapende personen in hech tenis genomen, die zouden behooren tot een partij, welke een samenzwering op touw had gezet tegen de regeering der republiek Liba non. In beslag genomen bladen hielden den eisch in voor het behoud van het Fransche mandaat of voor een rechtstreeksch Fransch bestuur. (13 November 1936 hebben Libanon en Frankrijk, zooals bekend, een verdrag getee- kend ter vervanging van het mandaat. Vier dagen later werd dit door het parlement van Libanon geratificeerd. Krachtens het verdrag verkrijgt Libanon het volgende jaar, dus drie jaar na de ratificatie van het verdrag, zijn on afhankelijkheid. Het wordt thans door Frank rijk bestuurd krachtens een Volkenbondsman daat van 1920). LONDEN, 17 Mei (Havas) De bootwerkers te Bristol hebben vanochtend het werk neer gelegd wegens een geschil met hun maatschap pij over de wijze van laden en lossen. Meer dan 12 schepen ondervinden hierdoor vertraging. LOS ANGELES, 17 Mei. (Reuter). De onge rustheid omtrent het lot van het nieuwe Ame- rikaansche verkeersvliegtuig, dat tusschen Las Vegas en Los Angeles zoek geraakt is, stijgt voortdurend, daar het toestel, dat 80.000 dol lar heeft gekost, reeds twaalf uur over tijd is. Twee dozijn vliegtuigen hebben tot dusver ver geefs naar de machine gezocht. Daar het weer slecht is, vreest men, dat het vliegtuig, dat van de fabriek op weg was naar de basis der North West Airlines, in de bergen te pletter is gevlogen. Onder de negen personen, die zich aan boord bevinden, zijn de vice-president en een aantal autoriteiten van de North West Air lines, alsmede twee kinderen. NEW YORK, 17 Mei (Reuter) Een gelei delijke uitbreiding van de Canadeesche vlieg tuigenindustrie wordt verwacht ,als gevolg van de thans gevoerde onderhandelingen tusschen de Britsche luchtvaartdelegatie en verschillende Canadeesche maatschappijen. De Canadian Car and Foundry Cy. bevindt zich onder de maat schappijen, die thans bezig zijn met orders van de Britsche regeering. De maatschappij ontkent, echter het bericht, dat zij een geweldige vloot van driemotorige bombardementsvliegtuigen moet bouwen. De meerderheidsfracties in België schenken hun vertrouwen aan het kabinet Spaak, welks re geeringsverklaring werd voorgelezen. Tusschen Parijs en Londen zou thans overeen stemming heerschen ten aanzien van de terug trekking van vrijwilligers uit Spanje. Bij Soetsjau is de strijd nog in vollen gang. Onderhandelingen tusschen de regeering te Praag en Henlein worden aanstaande geacht. Bij het ongeluk van den Londenschen metro zijn zes personen om het leven gekomen. Wegens ongesteldheid van Chamberlain is het debat over de Britsche luchtmacht in het La gerhuis uitgesteld. Installatie van de commissie van advies voor de steunverleening aan kleine tuinders. De Eerste Kamer heeft Dinsdagavond o.m. een aantal naturalisatie-ontwerpen goedgekeurd. Relletjes te Breda ten gevolge van demonstra ties van leden van Zwart-Front in verband met het ontslag uit de gevangenis van hun leider. Te Goes is een dak ingestort, waarbij twee ar beiders werden gewond, van wie één ernstig. Aan de Amsterdamsche Tooneel Vereeniging is voorloopige surséance van betaling verleend. New-Yorksche beurs: kalme markt met oploo- pende koersen. Een spreuk dwarrelt op onze schrijf tafel: „ijvert niet tegen elkander maar ijvert met elkander." Een le venswijsheid voor dezen dag. Er is een te weinig en er is een te veel aan ijver. Te weinig voor zoover het juist dit met elkander werken betreft en een te veel aan: tegen elkander ijveren. Met dit laatste komt de wereld niet verder. Zulk soort ijveren is nuttélooze krachtverspilling, is ijver welke dood loopt. We moeten ijveren met elkan der om het goede te bevorderen en de menschheid vooruit te brengen. Zulk samen-ijveren sluit geenszins een zvedloop in het goede uit. Het is nut tig met elkander z'n krachten te meten, doch het is nutteloos elkanders krachten lam te slaan. Dagrom schrij ven we voor dezen dag op ons kalen derblad: „ijvert niet tegen elkander maar ijvert met elkander." LONDEN, 17 Mei. (Reuter.) Aangezien de noodige wetgevende maatregelen thans genomen zijn in beide landen, zijn de Britsche en Ier- sche regeeringen overeengekomen, dat het En- gelsch-Iersche handelsverdrag 19 Mei a.s. van kracht zal worden. Het Britsche Hoogerhuis heeft het wetsont werp inzake het Engelsch-Iersche verdrag in derde lezing behandeld. Het wordt thans aan den koning ter goedkeuring voorgelegd. WASHINGTON, 17 Mei (Havas) Kringen van het Amerikaansche staatsdepartement spre ken categorisch tegen, dat het uit Engelsche bron afkomstige bericht, volgens hetwelk Huil het voornemen zou hebben een economische wereldconferentie bijeen te roepen na de onder- teekening van het Britsch-Amerikaansche han delsverdrag juist zou zijn. Op een onbewaakten overweg tusschen Aosta en Turijn is een auto door een trein gegrepen. Het inzittende echtpaar en twee kin deren kwamen om het leven. Een derde kind werd zwaar gewond. Stand op Woensdag 1 uur van. 75&3 yorige stand: 759.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1