Achter de coulissen van de jongste zitting van den Volkenbondsraad New-Yorksche Beurs DE NEGUS, DEL VAYO EN WELLINGTON K00 N WOENSDAG 18 MEI 1938 De neutraliteit van Zwitserland Het Euch. Congres te Budapest Naturalisaties stoomvaartlijnen De houding van alle gedelegeer den werd beïnvloed door het Duitsche gevaar Deelneming van Tsjecho- Slowaaksche katholieken De örökimadas DE GEMEENTE GRONINGEN BENADEELD Goederen verduisterd en steek penningen aangenomen WERD DE VISCH TE DUUR BETAALD? Of hoe sommige huisvrouwen boekhouden ANSJOVIS IN DE WADDENZEE VOETBAL ARGENT LEIDT NEDERLAND SCHOTLAND Thompson ongesteld PAARDENSPORT Nederlandsche overwinningen in Duitschland EERSTE KAMER Betreffende wetsontwerpen goedgekeurd Academische examens Kath. Econ. Hoogeschool Examen sociale verzekering Examen apothekers-assistent Stuurliedenexamen FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS Kalme markt 9Vb AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 17 Mei Anaconda WISSELKOERSEN - AMERIK. GOEDERENMARKT (Santos) VERKORTE BALANS Van De Nederlandsche Bank N.V. Clearingkoersen V Hi (Van onzen correspondent te Genève) Tten de Negus aan de Raadstafel had plaats genomen, kreeg iedere toeschou wer het gevoel, dat deze trieste figuur de „waarschuwende stem van het geweten" van den Volkenbond was. Er waren echter nog meer van die waarschuwende stemmen te beluiste ren. Aan de andere zijde van de hoefijzer-vor- mige tafel zat, eveneens als gast, Del Vayo, de minister van Buitenlandsche Zaken der Ne- grin-regeering, die er heel wat minder aan dacht, de mogendheden te ontzien dan de vroe gere keizer van Abessinië. De Negus en Del Vayo verwekten echter nog tegenstrijdige ge voelens. Anders was het evenwel met Welling ton Koo, China's gewieksten pleitbezorger. Toen hij zijn zaak verdedigde, was iedere toehoorder zich bewust, dat het Geneefsche instituut ern stig ziek was. De Negus verwekte medelijden, de Spanjaard ergernis, de Chinees schaamte. Dit zijn drie verschillende gevoelsuitingen. De zaak van den Negus is verloren, die der Spaan- sche regeering staat er zeer ongunstig voor, die van de Chineezen is hoopvol. Anders dan op de honderdste Raadszitting in Januari, sprak Wellington Koo dezen keer zeer zelfbewust. Dat speelde zich af op het tooneel. Maar uit hetgeen op het tooneel geschiedde, viel af te leiden, wat er achter de coulissen gebeurd was. Wellington Koo zeide, dat slechts één enkele macht tegenover China haar Volkenbonds plicht vervulde. Bedoeld werd Rusland, dat den Chineezen aan een goede luchtvloot heeft ge holpen. En zoo traden de Russen en Chineezen bij alle kwesties, welke behandeld werden, als nauw met elkander verbonden mogendheden op. De uitwerking van Japans politiek van avontuur kreeg zoo aan den oever van het Meer van Genève een heel bijzondere zinvolle beteekenis. De twee mogendheden met de grootste bevolking gaan arm in arm: de aan blik gaf iedereen te denken. Een Italiaansch blad schreef tijdens de Raadszitting, dat de eigenlijke arbiter een af wezige was, namelijk Mussolini. Men kan dat inderdaad zeggen. Maar men is nog dichter bij de waarheid als men constateert, dat de hou ding van bijna alle gedelegeerden bepaald werd door de gedaïchte aan oorlogsgevaar, waar het uitgangspunt niet Rome, maar Berlijn gold. Wegens het Duitsche gevaar „heeft men alle wenschen van den Duce vervuld". We gens het Duitsche gevaar stuurden Lord Halifax en Bonnet de Abessinische kwestie energiek langs alle klippen. Wegens het Duitsche gevaar stelden de Russen zich er mee tevreden „hun gezicht te redden"; zij kwamen met een motie om' oppositie of obstructie te voeren. Mussolini's wil ge schiedde. De te Genève vergaderende mogendheden keurden zonder uitzondering de toenadering tusschen Engeland en Italië goed. Niemand koesterde de illusie, dat de Duce thans met de Westersche mogendheden verbonden was en zich van Hitler had losgemaakt. Allen echter waren er van overtuigd, dat Chamberlain het maximum bereikt heeft: vóór deze ontspan- Aan het 34e Internationale Eucharistische Congres te Boedapest zal ook een groot aantal Tsjecho-Slowaaksche katholieken, onder leiding van den aartsbisschop van Praag, Kardinaal Kasper, deelnemen. In den geest van het voor dit congres aangenomen devies: „De H. Eucha ristie. band van liefde tusschen de volken", had Tsjecho-Slowakije, aldus 't agentschap Ceteka, terstond ingestemd met de keuze van de Hon- gaarsche hoofdstad als zetel voor het Congres, alsmede met een zoo groot mogelijke deelne ming der Tsjecho-Slowaaksche katholieken. In de gebieden met een Duitsche en Magyaarsche minderheid is de voorbereiding der deelneming in handen van de katholieke Actie. Behalve Kardinaal Kasper zullen veie vertegen woordigers van het Tsjecho-Slowaaksche epis copaat, alsmede katholieken van den Ooster- schen ritus, onder leiding van hun bisschop, Mgr. A. Stojka. aan het Congres deelnemen. In totaal zal de Tsjecho-Slowaaksche afvaardiging ongeveer tienduizend geloovigen omvatten, van Tsjecho-Slowaaksche nationaliteit en van de minderheden. Vanuit Budapest is bericht ontvangen, dat de Hollandsche pelgrims bij een eventueel bezoek aan de örökimédas volop welkom zijn. Deze ka pel van eeuwigdurende aanbidding die niet en kel in Budapest maar door heel Hongarije be kend is, wordt door het volk beschouwd als hun nationaal monument: opgericht immers werd deze tempel tot eerherstel en gedachtenis aan de vermoorde Koningin Elisabeth. (Het Hoofd altaar is 'n geschenk van Keizer Frans Joseph). De laatste jaren is de örökimadas geworden tot centrum der Eucharistische beweging in Hongarije. Met bezieling wordt dit werk geleid door de Zusters Repratricen, die in de öröki- médas de aanbidding houden. Daar er tijdens het Congres iederen dag in dezen tempel meer dan 90 H. Missen worden ge lezen, heeft men er 20 hulp-altaren in 't rond laten aanbrengen. De Vlaamsche Overste dezer Zusters van Eer herstel zal gaarne in haar klooster (IX Ullöi üt. 75) de Hollandsche families ontvangen om ze ter plaatse rond te leiden, en kennis te laten maken met het werk van de örökimadas ning was het zeker, dat Mussolini in geval van oorlog met Hitier zou optrekken; thans is het zeker, dat hij na eenig afwachten met den winnaar zal opmarcheeren. En men gelooft op deze wijze ook voor Tsjecho-Slowakije's veilig heid dat gedaan te hebben, wat menschelijker wijze gesproken mogelijk is. Wanneer Hitier zich bewust is, dat hij alleen tegen Engeland, Frankrijk en Rusland zal moeten vechten, in dien hij Tsjecho-Slowakije aanvalt, dan zal hij toch wel den weg van een „vreedzame verove ring" kiezen. Of hij dat echter zal bereiken hangt van de Praagsche regeering af. En de Tsjechen verklaren, dat hun concessies aan Hen- lein een grens hebben. Het is dus mogelijk, dat men op een bepaald oogenblik zegt- tot hiertoe en niet verder, ook als Engeland advi seert nog verder toe te geven. Het buitengewone succes, dat Zwitserland heeft geoogst en dat men een paar weken ge leden nog als ondenkbaar zou hebben be schouwd: het samengaan van Volkenbonds lid en neutraliteit! dit succes wortelt even eens in de jongste veranderingen in de wereld politiek. Zou de Volkenbond borg staan vOor een collectieve veiligheid, dan was de neutra liteit van een Volkenbondslid niet te dulden. Daar de Westelijke mogendheden besloten heb ben te trachten de veiligheid, die de Volken bond niet heeft kunnen geven, door allianties te bereiken, komt de neutraliteit van Zwitser land juist goed in hun kraam te pas. Zij maakt zelfs de veiligheid grooter, want met een be roep op deze neutraliteit zouden de Wester sche mogendheden kunnen ingrijpen wanneer Duitschland zou trachten door Zwitserland te trekken. Nog een andere gebeurtenis heeft mee gewerkt om Zwitserland dit succes te laten behalen, namelijk de annexatie van Oostenrijk. Zbo lang Oostenrijk bestond, was Zwitserland voor de Westersche mogendheden als gebied voor wapentransport van belang. Indien Duitschland Tsjecho-Slowakije zou hebben aan gevallen, dan zouden zij over Zwitserland en Oostenrijk wapens hebben gezonden. Nu Oos tenrijk geen corridor meer is, is ook de betee kenis van Zwitserland als zoodanig verdwenen. Men kan zich dus in Zwitserlands neutraliteit schikken. Zulke gedachten worden natuurlijk nergens uitgesproken, maar wellicht zou men een minder sfinxachtigen indruk van het. werk van den Volkenbond krijgen als hij zich ook in zijn woorden meer aan de werkelijkheid aanpaste. Dinsdag is aangehouden de 48-jarige chef monteur en magazijn chef bij de gemeente-rei niging te Groningen, T. S., verdacht van ver duistering van auto-onderdeelen, welke hij, nadat ze gekocht waren bij een handelaar daar ter stede, bij dezen zelfden man terugbracht. Een groote partij kogellagers werd door de recherche in beslag genomen. Bij het verder onderzoek is gebleken, dat deze chef-monteur van zijn vertrouwenspositie misbruik maakte en steekpenningen aannam van denzelfden leverancier. Laatstgenoemde, de 59-jarige R. D., is eveneens gearresteerd ter zake van heling van de door S. verduisterde goederen. Beiden zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Een Katwijksche vischventster, mej. van D., was haar tobbende klanten zeer ter wille; ze trad zoo'n beetje op als geldschietster, wanneer de klanten financieel in de knoei zaten. Doch de wet kent thans bijzondere bepalin gen tegen een dergelijk bedrijf, zoodat tegen de vischventster proces-verbaal was opgemaakt en zij zich Maandag voor den Haagschen Politie rechter moest verantwoorden. Dat sommige huisvrouwen er een wonderlijke financiering op na houden, bleek bij de behan deling van deze zaak. Een juffrouw uit Leiden had b.v. de gewoon te, om nu reeds jarenlang iedere week trouw ƒ3.50 van de vischvrouw te leenen, om dit be drag dan weer iedere week ook terug te geven! Er waren nog andere huismoeders, die bedra gen van 2 tot ƒ10 hadden geleend, doch zij allen betuigden nimmer een cent rente te heb ben gegeven. „Of de visch dan soms duurder moest wor den betaald," informeerde de Politierechter, o'och de klanten zeiden, dat haar dit niet op gevallen was. De Officier meende, dat hier toch wel de Geldschieterswet was overtreden, omdat de ventster een tegenprestatie voor haar leenen had en dit bij haar beroep had betrokken. Daar om eischte de Officier 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. De Politierechter evenwel was van oordeel, dat de juffrouw nu nog onbekend kon zijn met de wettelijke bepalingen, doch als zij ermede voortgaat, wordt dit anders. De verdachte werd thans vrijgesproken. De eerste ansjovis is weer in de Waddenzee verschenen. Verschillende Waddenzee-visschers maken hun netten voor de vangst gereed. Naar de Sportkr. mededeelt, is de Engel- sche scheidsrechter Thompson wegens onge steldheid verhinderd den wedstrijd Nederland- Schotland op Zaterdag a.s. te leiden. Hij zal nu worden vervangen door zijn landgenoot Argent. Zondag 15 Mei J.l. won te Keulen de zes jarige schimmelhengst „Falstaff" van „Bel fonds" uit „Frisette" een flatrace over 1800 M. De stal van graaf E. van Bylandt was dien zelfden dag nog tweede in een hordenren met „Firestone",' terwijl „Clain" eveneens tweede was in de flatrace over 2000 M DEN HAAG, 17 Mei 1938 Het traditioneel-formeele Dinsdagavond-ver- gaderingetje van de Eerste Kamer heeft ditmaal eenig debat opgeleverd. Een 30-tal naturalisatie- ontwerpen (Zooals bekend is deze opeenhooping grootendeels het gevolg van vertraging in af wikkeling dezer zaken) figureerde op de agenda. Naar de meening der meesten als hamerstukken. Maar de heer VAN VESSEM (NSB) kon ook nu niet nalaten te getuigen van zijn bezorgd heid voor de ethische samenstelling van ons volk en van zijn jodenhaat Hü vroeg, of iedere vreemdeling hier zóómaar toegelaten wordt, als hij slechts over de vereischte bankgarantie be schikt en of den minister niets bekend was om trent het optreden van een comité tot beharti ging van Joodsche belangen, dat, volgens ver moedens des sprekers, een rol zou spelen in het verstrekken van bankgaranties als het Joden betreft. Een goede noot werd minister Goseling toegekend, omdat Z. Exc. de bekende circulaire tot wering van vreemdelingen had uit gevaardigd. Maar de heer DE ZEEUW (SDAP) stond hier critischer tegenover. In ieder geval was hij van meening, dat over deze circulaire niet gesproken kon worden, omdat de Kamerleden te weinig voorbereid waren In het laatste natuurlijk niet in het voor laatste gaf minister GOSELING den sociaal democraat groot gelijk en de heer Van Ves- sem kreeg te hooren, dat van de 30 aan de orde zijnde naturalisatie-ontwerpen er slechts vijf zijn ingediend door hem. Alle overige zijn van zijn voorganger, waaruit blijkt, dat zij meer dan een jaar oud zijn. Omtrent de kwestie der bankgaranties moest de heer Van Vessem de circulaire maar eens nalezen en omtrent activiteit van het comité was den minister niets bekend. Z. h. st werden alle naturalisatie-ontwerpen aangenomen, evenals verschillende andere wets ontwerpen, over welke zelfs geen debat gevoerd werd. De vergadering wordt te 9 uur verdaagd tot hedenochtend 11 uur. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift, getiteld „Le cas Stendhal, une mise au point," de heer R. Bosselaers, geb. te Mechelen, en tot doctor in de geneeskunde op proefschrift, getiteld „De werking van „mannelijke" hormonen en x-stof- fen bij knaagdieren en primaten", mej. Marg. B. C. Manus, geb. te Amsterdam. LEIDEN Geslaagd voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heer J. van Sie- renberg de Boer, Den Haag. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak pharmacie, mej. M. J. F. M. Pierrot, Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoodfvak sterrenkunde, de heer J. Uitterdijk, Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak natuurkunde, de heer P. A. van Zutphen, Den Haag. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, letter e, de heer C. la Lau, Lei den. UTRECHT. Geslaagd: Voor het doctoraal examen Indisch recht de heer T.F. M'arijn. Voor het candidaatsexamen wis- en natuur kunde L, de heeren C. Westerterp (met lof E. F. van Maanen (met lof), H. Witteveen en mej. A. M. H. Mooren. Voor het candidaatsexamen wis- en natuur kunde D de heer K. H. J. Bokhove. Voor het doctoraal-examen natuurkunde de heer J. L. Spier. TILBURG. Geslaagd voor het candidaats examen in de economische wetenschappen de heer K. W. M. Breukers, uit Roermond. Geslaagd voor het propaedeutisch examen in de economische wetenschappen de heer J. M. F. Poos, uit Gassel. AMSTERDAM Voor het diploma sociale verzekering geslaagd: de heeren P. J. de Vrijer, L. den Hartogh, J. Besteman, mej. J. Booy, J. H. Bont te Rotterdam, J. A M. v. Doorn te Helmond en J. Lok te Delft. AMSTERDAM. Geslaagd de heeren F. van der Veer te Amsterdam en W. van As te Rot terdam; de dames L. C. van Til te Hillegom en A. C. Groot te Alkmaar. AMSTERDAM Geslaagd: de heer L. van der Meer te Bolsward en de dames C. A. C. Kroll te Amsterdam en J. H. Wille te Wassenaar. LEIDEN. Geslaagd de dames A. H. de Bruin, Rotterdam, L. A. Stolk, Oud-Beierland en de heer A. H. Witte, Oegstgeest. UTRECHT. Geslaagd mej. J. te Winkel, Utrecht, en de heer G. J. van Dijk te Utrecht. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor derden stuurman groote handelsvaart: P. de Vries. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V, Afd. Handelsinformaties Uitgesproken: 16 Mei: A. L. Wolfsdorf, Amsterdam, Nieuwe Hoogstraat 20. R.c. Mr. G. A. Schreuder. Cur. Mr. B. J. Onderwater, Heerengracht 570, Amsterdam. Albertus van Hees, vroeger wonende te Am sterdam, Laanweg 18a. thans wonende te Lands meer, Stoombootweg 68. R.c. Mr. G. A. Schreuder. Cur. Mr. B. J Onderwater, Heerengracht 570, Am sterdam. C. J. Meijer, Amsterdam, Koninginneweg 38 huis. R.c. Mr. G. A. Schreuder. Cur. Mr. L. Bou- ma, Keizersgracht 586, Amsterdam. N.V. Steen-, Offsetdrukkerij en Cartonnage- fabriek „Excelsior" N.V., gevestigd en kantoor- houdende te Amsterdam, Planciusstraat 3. R.c. mr. G. A. Schreuder. Cur. mr. J. M. Croockewit, Keizersgracht 19, Amsterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 4 Mei: A. W. van Bijnen, Dordrecht. 13 Mei: M. van Nieuwenhuijzen, wed. J. Rijsdijk, Ridderkerk. GRONINGEN, 17 Mei. (Groninger Graanbeurs). (Medegedeeld door N.V. P. Benes' Commlssieh. te Assen). Roode tarwe 5.507.25, Tarwe (wit) 5.50 7.80, Inflandsche rogge 6.50—7.35, Wintergerst 6.507.10, Zomergerst 6.507.35, Blgas 6.507, Haver (wit) 5.506.25, Gele haver 5.506. Zwarte haver 5.506.15, Karwyzaad 1620.715, Kanariezaad 78.60, Buitenlandsche gerst 7.25 7.95, Ronde mais 99.30, Platte ma is 7.557.85. Aanvoer onveranderd. Sterrrminig prijshoudend. Middelprijs witte haver 6.15. DEN BOSCH, 17 Mei. (N.V. Botermijn.) Aan voer 22.825 K.G. Hoogste prijs 1.40, laagste prijs 1.28, middelprijs 1.38 per K.G, NEW-YORK, 17 Mei. (Part.). De effecten beurs had heden opnieuw een hoogs't onbelang wekkend voorkomen. Evenals gisteren was de belangstelling uiterst gering en dientengevolge hadden de omzetten weer weinig te beteeke- nen. Stimuleerend nieuws was er niet en ook t>p de Europeesche beurzen blijft de stemming lusteloos en eerder gedrukt, zoodat het te be grijpen is, dat de kooplust gering blijft on danks het feit, dat de koersen de laatste dagen over het algemeen niet onbelangrijk zijn te- ruggeloopen. Tot op zekere hoogte kan de aar zelende stemming van heden worden toege schreven aan de gisteren door den voorzitter der beurscontröle-commissie Douglas afgeleg de verklaringen, die voor velen als het ware een koude douche zijn geweest en alle gun stige verwachtingen ten aanzien van overeen stemming tusschen de regeering en de public utilities en in een verder verschiet ook het overige bedrijfsleven weer in rook hebben doen opgaan. 'Een en ander weerspiegelde zich heden in een, hoewel matigen, doch toch vrij algemee- nen verkoopsdruk bij de opening, welke bij het vrijwel volkomen ontbreken van vraag over de geheele linie in kleine verdere koersverlie zen resulteerde, waarbij de omzetten echter van geringe afmetingen waren. De terughou ding werd nog in de hand gewerkt door de ver kiezingen, die heden in den Staat Pennsylva nia worden gehouden, waarvan de uitslag met veel belangstelling wordt te gemoet gezien. Na de eerste transacties kon zich bij kalmen han del een herstel baanbreken, waarmede in de meeste gevallen de aanvankelijke verliezen ge heel of ten deele weer werden inge haald, doch de markt bleef lusteloos. In het eerste uur werden 130.000 shares af gedaan, dus iets meer dan de wel zeer ge ringe omzetten van gisteren. Een van de zeer weinige fondsen, die hooger waren, was CurtU Wright, dit in verband met de Fransche or der op 100 vliegtuigen, welke naar men meent bij deze maatschappij geplaatst is. Veel verandering kwam er in de overig» beursuren niet meer in de algemeene beurs- tendenz. Bij uiterst kalmen handel liepen de noteeringen van de meeste fondsensoorten nog iets op, waarbij er tijden van nagenoeg geheelen stilstand van de affaire was. Tegen het einde van den beurshandel werd de stemming eenigs- zins onregelmatig, doch het meerendeel van de noteeringen kwam op het hoogste punt van den dag te liggen. Voor staalfondsen was het een stimulans, dat men aanneemt, dat de U. S. Steel mogelijk gevolgd door meer maatschap pijen, de prijzen voor het derde kwartaal niet verlagen. U. S. Steels konden langzaam aan verbete ren en sloten 1 punt hooger. De winst voor de overige staalwaarden was wat kleiner, ter wijl National Steels 14 punt inzakten. Koper waarden waren prijshoudend, niettegenstaande de prijzen voor koper en tin weer een verla ging ondergingen, terwijl de statistische posi tie van koper over de maand April teleurstel lend was. Ook mijnen waren prijshoudend. Van de automobielwaarden waren Chryslers vaster evenals rubbers, aandeelen in telegraafmaat- schappijen en amusementswaarden. Vast wa ren aandeelen in fabrieken van electrische ap paraten, van welke Westinghouse 1% dollar aantrokken. Van de warenhuisfondsen, die on regelmatig gestemd waren, liepen Sears Roe buck ruim 1 dollar op. Bij de chemische waar den waren Allied Chemical gefavoriseerd en 2 M punt hooger. Luchtvaartwaarden, public- utilities en oliewaarden waren verdeeld, terwijl de noteeringen van equipmentshares, canning- shares en tabakken zich iets lager stelden. De totaalomzetten bedroegen 410.000 shares. Siotkoersen Mei 17 Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry Amer. Rolling Mills Am. Smelt. Ref. Am. Tel. Tel. A n. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore O Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Chea. Ohio Chicago Rock Isl. Crysler Motor Cities Service Consol Gas N.YJ Continental Oil 7 Da weel. 5% Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester intern. Nickel Intern. Tel. 6r Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank .t. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk fit Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor fir Gamble PubL Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil ot N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. •- Leather U. Rubber U. l. Steel Western Union Westingh. Electr. Wool worth Building Gedaan en laten, t ex dividend. ex nieuwe aandeelen 150 86% 18 161/s 37 1303/4 70% 9% 273/8 28% 5% 467/8 5% 767/a 29% 263/4 43 10 24% 26 3lV8 26% 10 443/8 101% 154% 8 35% 30 18% 6Vs 8% 55% 46% 9 33% lVa 1% 32 23% 13Vs 13 20% 155 16% 32% 48 30% 5% 57% 12% 13V8 12% 7 3/4 7% 473/4 12 65 27 _2% 27% 44% 21 777/b 43% 16 1473/4 87 18% 16% 36% 1297/8 71 27 28 5% 46Vb 6 76% 29 27% 42% 10 24% 26 31% 27% 10% 45% 100 153 8% 343/4 30 18% 6% 8% 55 46% 9 33% 1% 1% 317/s 23 13 123/4 19% 155 16% 323/4 47% 30% 53/4 56% 12% 13 Vb 12% 73/4 7% 473/4 12% 64% 26% 3 27 43% 20% 761/s 44% bieden, coupon. 15 150 88% 16% 37 3/4 130 70% 9% 28% 283/4 5% 477/8 6 77% 29% 263/4 ¥4 43% 10 25% 26% 10% 46 102% 155 8% 36 30% 183/4 6% 87/s 56 47 8% 343/8 1 1% 323/4 23% 13% 13% 21 155 167/s 323/4 48 31% 6 573/4 123/s 13% 13Vb 8% 7% 48% 12% 65 27 3 28 45 22 78% 44% (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie 320—321 Unilever 151 151 Anaconda 19 7/8201/8 U. S. Steel 32 5/16 Van 5.00 uur 201/8 NEW YORK, 17 Mei Siotkoersen Mei 17 16 15 Brussel 16.83% 16 82% 16.83 Rome 5.26 5.26% 5.26% Madrid Bern 22.80% 22.79% 22 80% Weenen Oslo 24.95 24.95 24.97 A'dam 55.32% 55.30 55.33 Londen 4.96% 4-96% 4.96 li Parijs 2.79% 2.79% 2.79% Berlijn 40.15 Va 40.17 40.14 17 Mei Rubber Standaard Mei 11.80 Juli. 11.86-f Sept 12.00- Oct. 12.07 Suiker Mei 1.80 Juli 1.87-89 Sept 1.92-93 Oct. 1,95-- Koffie (Rio - Nieuw contract) NEW YORK, 17 Mei 16 Mei 17 Mei 16 Mei 11.72- 11.78- 11.91- 11.97- 1.84 1.92-93 1.95-96 1 99-- Dec. 12.20- Jan. 12.27- Mrt. 12,36- Dec. Jan. 1 93-94 Mrt. 1.96-97 12.10- 12.15- 12 27- 1.97-99 2-00-201 Mei 1.99-200 Dec. Dec. Mei 4,32 4.25 Mei 5J1 5J1 Juli 4.27-28 4,25 Juli 5.81 5.82 Pept 4.16- - 4.17 Sept 5 85- 586- Dec. 4.12 4 13 Dec 5.87-92 587- Mrt. 4.11- - 4.10 Mrt. 5 90 5.89 Katoen -Juli 8 63- 8 62 Jan. 8 73- - 8.69-70 Oct. 8,70 8.66- - Mrt. 8.80 8.77 Dec. 8.72 - 8.69-70 Mel 8.83 8.80-- Ttn Loco 36 35 17 Mei Tarwe Mei 78%-% Juli 75 Vs-76 Sept 76% - Mais Mei 57% Juli 58 - Sepi59 Reuzel Mei 8,20 Juli 8,50 Sept. 8,75 17 Mei Tarwe Mei 1137/a Juli 102%-- Oct. 84% Rogge Mei 57% Juli 58V4 -- Oct. 563/4 Haver Mei 485/a Juli 45% 37.20 Termiir 36.40 37.25 CHICAGO, 17 Mei 16 Mei 17 Mei 16 Mei Haver 80 - 797/8 Mei 29%-- 29% 767/6-77 Juli 26% --27 77%-3/4 S*ept 2694 26 3/4 Rogge 57% Mei 58 58% 58% Juli 56% 57% 59% Sept 543/4 55% 8.25 8,40 8.65 Oct. Jan. Mrt. 8.82% 8.72% 16 Mei WINNIPEG, 17 Mei 17 Mei 16 Mei Gerst 115%Mei 59 59%. 104%Juli 57Vs58 86 94 Oct. 53% - 53% Lijnzaad 59% Mei. 151%153%- 60% Juli 152 153 Oct. 150 151%. 48 - Oct, 38% - 38 7/8 45% sa gedaan en laten t nominaal bieden en Activa: Binnenlandsche Wis sels, Promessen enz.: Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaai... Pap. o.h. bult. 1, disc. Idem Eig. Portel. Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal. Beleen, (incl. Voors. in Reken.-Cour. op Onderpand) Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt, Zilv. enz Muntmat. Zilver Totaal Belegg. van Kap. Res. en Pensioenf.. Gebouwen en Meub. der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 Stbl. No. 221) Totaal Passiva Kapitaal 16 Mei'38 9 Mei 1938 8.617.209 118.729 441.717 9.177.656 5.400.000 5.400.000 304.782.0011 3.914.192 23.476.938 339.173.131 331.484.010' 689.120 332.173.131* 113.387.535 1.367.371.073 8.610.740 120.573 473.779 9.205.093 5.400.000 5.400.000 304.738.638* 2.887.679 24.018.766 331.645.083 330.947.464* 697.619 331.645.083* 113.537.485 1.366.736.349 1.480.758.608 20.606.062 1.501.364.671* 42.037.759 4.600.000 9.626.613 8.905.871 1.913.285.705 20.000.000 4.338.707 6.600.000 11.388.416 919.563.065 26.331 148.504.389 798.588.110 4.276.684 Reservefonds Bijzondere Reserve Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour. Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div. Reken Totaal W.v. a. Ned.-Indië t) W.v, Lh. buiteni. Besch. Metaalsaldo (Ki. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr. RENTESTAND Wissel-disconto 2 pet. sedert 3 Dec. 1936 Promessen-ctisc. 2% pet. sedert 3 Dec. 1936 Beleen, van Eff. 2% pet. sedert 3 Dec. 1936 Beieen. van Goed. 2% pet. sedert 3 Dec. 1936 Voorsch. in Rek.-C. 2% pet. sedert 3 Dec. 1936 1.913.285.705 65.883.125 91.344.098 755.086.968 1.480.273.834 20.010.686 1.500.284.5201' 42.037.859 4.600.000 9.854.875 10.193.915 1.913.221.348 20.000.000 4.338.707 6.600.000 11.388.041 931.013.135 43.780 141.629.674 792.059.140 6.148.868 1.913.221.348 65.883.125 91.344.098 754.885.803 Koersen voor stortingen op 18 Mei tegen ver- Dlichtingen, luidende in: Reichsmarken f 72.62; Lires f 9,50; Peseta's f 10.50 Adelaar, va*- Bsnnekorr,-, s" BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 16 Mei, Heemskerk s., Hamburg; Achilles, s., Middl. Zee; Nereus. Stettin; Stella, s„ Middl. Zee laatst Botter dam; Eem'land. s., B.-Aires. 17 Mei: Ousel, s., Liverpool; Danzig; Euterpe, a., Bordeaux; Antwerpen; Orpheus, s„ Danzig. Vertrokken 16 Mei. Antje, m.i Zaandam, s„ Vlaai dingen. 17 Mei: Acclivity, m.s., Londen. Aangekomen 17 Mei, Marnix van St. Aide' gonde, m.s.. Batavia. Vertrokken 17 Mei, Postychev, a., Sunderland' Pan Gothla, tank. Aruba; Ernst Hugo Stinn™ 15, s., Rotterdam; Vendome, s„ Hamburg; Flintshire, s„ Idem; The Emperor, s., Gooi®' Rhein, a., Hamburg; Federiko Giyvic. s„ R01" terdam; Reggestroom, a., Weat-Afrika; IJstroort m.s., Leith; Merel, s„ Londen. Londen; Stad AMSTERDAM, aangekomen 16 Mei, Soffl68' Martlfishavn. krijt, Levantkade, Scheepv. B®v" Gruno; Heemskerk, Hamburg, ledig, Ned. D Holl. Afr. Lijn; Achilles, Cadix. stukgoed, 9"' rinamekade. Verg. Cargadoorskantoor; NsreU-' Stettin, stukgoed, Levantkade. idem. 17 Mei, Kernland, B.-Aires, stukgoed era graa"1 Handelskade, Kon. Holl Lloyd: Stella, Mid"'- Zee laatst Rotterdam, stukgoed, Levantkad®' Verg. Cargadoorskantoor; Ousel. Liverpool. goed, Handelskade, Holl. Stoomboot Mij; Ade laar. Danzig, hout, Houthaven, Wm. H. Muil® Co; EUterpe. Bordeaux, stukgoed, Surinam®' kade, Nw. Rijnvaart Mij; Bennekom. Antwerp®"' stukgoed, Surinamekade. Vrachtmail: OrpheUfj Danzig, stukgoed, Surinameka<ie, Verg. Garga- d'oorskantoor. Aangekomen 17 Mel: Van Rensselaer, W.-W"1 stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail. Aangekomen 17 Mei, Marnix van St. AM®," gonde, Batavia, stukgoed, Sum'atrakade, M'J' Nederland. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. VULCANUS, Rotterdam naar Tanger, pass. 16 Mei Ouessant. OB'ERON. uitreis, pass. 15 Mei Ouessant. - TRITON, Rotterdam naar Middl. Zee, pass. 1 Mei Ouessant. FLORA, 15 Mei van W.-Indië te New York- ACHILLES, 15 Mel van Middl. Zee te Amst. NEREUS, 16 Mei van Stettin te Amst. STELLA. 17 Mei van Middl. Zee laatst terdam te Amsterdam. EUTERPE, 17 Mei van Bordeaux te Amst. BENNEKQM, 17 Mei van Antwerpen te A»e ORPHEUS. 17 Mei van Danzig te Amst. VAN RENSSELAER, 17 Mel van W.-In.di« w Amsterdam. AJAX. 16 Mei van Amsterdam te Kopenhag® FAUNA, 16 Mei van Tunis naar Malta. JUNO, 15 Mei van Lixurl te Algiers. MARS, 16 Mei van Barl naar Catania. RHEA, 16 Mei van Varna naar Constanaa- TRAJANUS, Middellandsche Zee naar Amster pass. 16 Mei Finlsterre. VENUS, 16 Mei van Algiers naar Malta. VE3TA. 16 Mei van Olhao te Tunis. TRAJANUS. Middl. Zee naar Amsterdam. 17 Mei 12 uur des middags 90 mijlen Z.W. Ouessant. KON. HOLL. LLOYD EEMLAND, 17 Mei Van B.-Aires te AmsterdiJ"' MIJ. NEDERLAND MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, 17 Mei "a Batavia te Amsterdam. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitreis, Mei van Belawan. TARAKAN, uitreis, pass. 16 Mei Ouessant. MOENA, 17 Mei van Amst. te Batavia. TAJANDOEN, uitreis. 17 Mei te Port Said. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND—AFRIKA LIJN. HEEMSKERK, 16 Mei n.m. van Hamburg v Amsterdam. _.af NIJKERK, vertrekt 21 Mei van Beira na Lorenzo Marques. „yf BOSCHFONTEIN, vertrekt 17 Mei n.m. 3 van Vlissingen naar Rotterdam. HOLLANDAUSTRALIË LIJN. ALMKERK, uitreis, 16 Mel van Karachi. &e AAGTEKERK, thuisreis, pass. 17 Mei Kaap Goede Hoop. HOLLAND—O.-AZIE LIJN GROOTEKERK, thuisreis, 16 Mel V. Hongko"- ROTTERDAMZ.-AMERIKA LIJN ALPHERAT uitreis, passeerde 15 Mei Ouessa" Luie» HALCYON LIJN STAD ARNHEM, naar Pepel, Mei Ouessant. STAD DORDRECHT, 16 Mei van Vlaardingen. - j6 STAD AMSTERDAM, naar Lulea, paseeerde Mei Holtenau. ROTT. LLOYD f(, KEDOE, uitreis, passeerde 16 Mei Kaap BALOERAN, thuisreis, 17 Mei v.m. 7 uUr Marseille. «-r/ SIANTAR, Uitreis, pass. 16 Mei Kaap del A* BALOERAN, thuisreis, 17 Mei Van Marsen»" HOLLAND—AMERIKA LIJN VEENDAM, 17 Mel van New York te RotterdaljJj NIEUW AMSTERDAM, 16 Mei van R'dal» New York. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN DJAMBI, 15 Mei van Bombay naar Basrah- BENGALEN, 16 Mei van Singapore Calcuta. TG SARI, 17 Mei Van Cebu naar Calcutta. JAVA—NEW YORK LIJN j WELTEVREDEN Java naar New York, 16 Mauritius. JAVACHINAJAPAN LIJN TJISAROEA, 14 Mei van Hongkong Batavia. trnüS' TJINEGARA, 15 Mei van Manilla naar kong. TJISADANE, 14 Mel van Cebu naar Mac; KON. PAKETVAART MIJ. TEGELBERG, 16 Mei van Belawan- ROGGEVEEN, 13 Mei van Manilla te sichang. go»' if>' MAETSUYCKER, 16 Mel van Sydney te Sai?°g, BONTEKOE, 15 Mei van Sjanghai naar kong. MIJ. OCEAAN t RHESUS, 16 Mei van Singapore naar Bat» HOLLAND—WEST-AFRIKA LUN REGGESTROOM, 17 Mei van Amsterdam West-Afrika. MAA&KERK, uitreis, 15 Mei van Freetown. DIVERS ESCHEPEN ujf HOOGLAND, 17 Mei van de Tyne n. Ham® LINGE, 13 Mei van Norresundet te Suae s, MIDSLAND, 16 Mei van Blpth n. de Th® St. PHTLSPSLAND, 16 Mei van Gdym" Delfzijl. - THEMSTO, 14 Mei van Quebec ni- D'dam tt DRIEBERGEN, 15 Mei van Rotterda"' Wabana. ,-A. - GOUWE, 17 Mei van Libreville te Rochet® ji KATWIJK, Rotterdam naar Bilbao, pa5®' Mei Ouessant. ift, RANDWIJK. 16 Mei van Lubeck te Gdy® a»t VEENEBURGH, 16 Mei van Middlesbro Boston. -ceet^ GROENLO, Povena naar Rotterdam, pas» 17 Mei Ouessant. BATAVIER III, 17 Mei van Rotterdam Graveserad. Ae 1 BOEKELO. Susak naar Belfast, passeer" Mei Gibraltar. TROMPENBERG, 16 Mei Van Antwerpen Gdynia. ootte' EMMAPLE1N. 15 Mei n.m. 7 uur van R® dam' te Oxelosund. kw' PRINS FREDERIK HENDRIK. 15 Mei va» werpen te Dakar. EXPORT, 15 Mei van Delfzijl te Londen- DEN HAAG, Houston n. R'dam, pass. 1° Dungeness. -„erp®0' TEXELSTROOM, 15 Mei van Amst. te Liv VECHTSTROOM. 15 Mei van Amst. te SLTEDRECHT, 16 Mei van Venetië te r Said. „/gS. 1 JONGE ANTHONY, Bilbao n. R'ahm, P" Mei Ouessant. EEM, naar Kottka, pass. 14 Mei Brunsb" MAAS. 16 Mei van R'dam te Hamburg- ST. PHILIPSLAND, Gdynia n. Delfzijl, P" Mei Cuxhaven. nrCi«c,,! IJSELHAVEN, 16 Mei van Houston te J.V ZAAN, R'dam n. Hernostand, pass. 1D Brunsbuttel. - MACOMA. 16 Mei van Haifa te PauiU»®' WICKENBURGH. 16 Mei van R'dam t® j deaux. -7 WIERINGEN, Ibrail n. Liverpool, pass. v.mm. 7 uur Finlsterre. jeo- ,5 TOWA, 16 Mei van B.-Aires ra. Montevi" MIRALDA. naar Hamburg, was 15 Mei n.m'. 420 mijlen W. Van Lands End. p" AMSTELSTROOM, 16 Mei van Amst. mo-uth. V AMSTERDAM. Avonmouth n. Liverpo®»' 15 Mei Barry Island. aitle,At HOOGLAND. 16 Mei van Antwerpen te ej?, ST. ANNALAND. 16 Mei van Hamburg f %j[ldp veenenrurgh. 16 Mei van R'd'am te lesbro,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2