I E VERGISSING Relletjes te Breda STEUNVERLEENING AAN KLEINE TUINDERS WOENSDAG 18 MEI 1938 *Wee Dak bij opvijzelen ingestort Vallende laadbak trof matroos Een nieuw snufje by goederenvervoer les van het ongeluk bij De „Garoet" sloeg lek Amst. Tooneel Vereen. Commissie van advies geïnstalleerd feen bel; SEN DU1TSCHER IN ARREST ^Ueen de Staat kan over gevan genhouding en uitlevering beslissen BOERDERIJEN IN DE ASCH GELEGD In VAN SUPER GUILD Twee arbeiders gewond, van wie één ernstig Het slachtoffer liep verschillende kwetsuren op GOUDVERZENDING PER K.L.M. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN VOOR ONZE DEFENSIE Aardappelziekte Invoering van x.g. laadtabletten bij de Spoorwegen 500 K.M. IN 16 UUR PER BALLON Onze landgenoot J. Boesman daalt te Diest GILZE Gevaarlijke controle op auto's Spannende uren tijdens hevigen storm in de Golf van Biscaje PARADIJSVOGELS GESTOLEN Uit den dierentuin te Soerabaja Voorloopige surséance van betaling verleend VECHTPARTIJ OP EEN SCHIP Rotterdamsche agenten in moeilijk parket HERCLASSIFICATIE VAN KANTONGERECHTEN Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer KINDJE DOOR PAARD DOOD GETRAPT Leden van Zwart-Front demon streerden, toen hun leider uit de gevangenis werd ontslagen UIT DE STAATSCOURANT Economische Zaken Pharmaco-therapeutisch onderzoek Waterstaat Hoogheemraden Posterijen Notariaat Hedenochtend is op het departement van Economische Zaken de commissie van ad vies voor de steunverleening aan de kleine tuinders geïnstalleerd. He voorzitter der commissie ir. A. L. H. Roe koek, directeur-generaal van den Landbouw, ®le de installatierede hield, wees erop, dat het 'eine boeren-vraagstuk zeer veel moeilijke zij - den heeft, doch het kleine tuindersvraagstuk d wezen veel moeilijker is, niet alleen van- ®eSe de inwendige structuur, die zoo sterk va- 'eert in de verschillende tuinbouwcentra, maar °k vanwege de zoo zeer met de kleine boeren Afschillende omgeving, waarin het kleine Umdersbedrijf wordt uitgeoefend. Deze groote «r°ep kleinen door de zware crisis heen te delPen, opdat zij in het algemeen belang be- cuden blijft, zal ons eerste doel moeten zijn. druk hier in het bijzonder op het woord gemeen" belang, omdat, naar mijn innerlü- overtuiging, deze kleine stand van nijvere erkers op het gebied van land- en tuinbouw n zeer waardevol onderdeel van onze plat- e'andsche bevolking uitmaakt. ®'j elke daad zal steeds nauwkeurig overwo- Sen moeten worden, in hoeverre zij de ratio- öaüsatie van het bedrijf in de hand kan wer- want dit is de meest juiste weg, èn in het ang der gemeenschap, èn in het belang van kleinen tuinder zelf. Al moge ook niet al- 'üd het ideaal bereikt worden, om iederen klei- hetl tuinder in het eigen bedrijf te behouden aatl den eigen arbeid, toch zal in die richting 0llze aandacht bij voortduring moeten zijn af- Scstemd. Bij dat alles worde ook het oog gericht het gezin. He gekozen richtlijnen, neergelegd in het °Udschrijven van 3 Mei van de ministers van économische en Sociale Zaken, geven een basis ö°°r den arbeid. Zij beoogen evenwel niet om J®11 arbeid in een eng keurslijf te vatten. Het ™aatselijk orgaan kan rekening houden met de ®laatselijke omstandigheden en dient over eeni- jfu armslag te beschikken. Daartoe is noodig, de organen met groot plichtsbesef en groot erantwoordelijkheidsgevoel aan den arbeid °aan. De commissie zal zich tot meer princi palen arbeid moeten beperken, m de hoop, dat God den arbeid der commis sie moge zegenen, verklaarde spr. in naam van minister van Economische Zaken de com- iie voor geïnstalleerd. -Een in Juni 1935 hier te lande gekomen Duit- *e schoenmaker, A. E., wonende te Amster- »4lh. die 16 November 1937 bij arrest van het ^Uisterdamsche gerechtshof werd vrijgespro- -Cu van een hem ten laste gelegd zedendelict aarvoor de rechtbank te Amsterdam hem tot u ysmgenisstraf had veroordeeld, werd, hoewel tet. gerechtshof het bevel tot voorloopige hech- s.b's had opgeheven, door de organen van den aat gevangen gehouden in het Huis van Be hang te Amsterdam „ter uitleiding over de Uitsche grens", en in weerwil van zijn pogingen J*1 de vrijheid te herkrijgen duurt die gevangen- sjUtiing thans zes maanden na de vrijspraak Uog voort. genoemde E heeft nu bij kort geding den q aat gedagvaard, om hem binnen 24 uur na t .Uitspraak van het te wijzen vonnis in vrij- lcl te doen stellen en dat den Staat zal wor- i U verboden hem over de grenzen te doen Chgen. sjéijn raadsman, mr. R. P. 's Jacob, te Am- v Afdam, heeft o.a verklaard, dat de minister t11 Justitie via de vreemdelingenpolitie aan Ijcomité voor Joodsche vluchtelingen te ken- heeft gegeven, dat tegen verblijf van k cher hier te lande althans voorloopig geen j i -i -i r~> Jj. yöp*aar zou bestaan, terwijl de Staat waar- cher in Nederland aanvankelijk is gedoogd jhr. mr. G. W. van der Does optrad Cisr-h aangevoerd, dat de aanwezigheid van Ite^cher was evenwel niet in het bezit van een ms atig buitenlandsch paspoort of van een L en verblijfpas, terwijl 's mans bewering, dat Weldoende middelen van bestaan heeft, wordt president van de Haagsche rechtbank, bij ov6tl het kort geding was ingesteld, heeft nu, 4ïWegende, dat aueen aan ^en Staat toekomt te heoordeelen en te beslissen, of de aanwe- e'h hier te lande van niet toegelaten vreem- V,t^un kan worden geduld, zich niet bevoegd he< ard> den Staat te gelasten, eischer in vrij- te stellen> noch om den Staat te verbieden, hem over de grenzen te doen brengen. ^''Za afgeloopeh nacht is door onbekende brand ontstaan in de boerderij van den k j °uwer A. van Dijk aan de Zandbergstraat QTfUJe CN.-B.j. %„Qanks een poging om dit te voorkomen, het vuur spoedig over naar de nabij ge- °r Guy Hamil±on ?Saet u er iets van> juffrouw Warr, dat van- Ce.,. hog meer bezoek verwacht werd?" De e fluisterstem van den butler, die zich ge- >Ne bij hen had gevoegd, bezorgde Heward V c& e 6611 onaanSename kriebeling in 't bloed. Ktaen. ,at. ongure type ook nog op rubberzolen? xuwucinufCiU ft''1® Zat Zlch nhclig af- Dyson had een electri- ^lantaarn in de hand en zijn ademhaling Latq alsof hij geruimen tijd achtereen t°vCh i °open had- BM hcht, dat van de lamp JU v'n cie hall viel, zag Heward, dat de klee- Ctgjj hen butler, vooral op de schouders, nat hy 'Haar kon slechts één reden voor bestaan Attest pas in den regen hebben geloopen. yc'1 werd het weer rumoerig. De klopper auit deur ging °P en neer; de bezoeker, die - hcjj een rumoerige manier zijn komst aan- b,c®h C' scheen van bescheidenheid althans j®' te hebben. Even aarzelde Dyson. Toen Ct haar de deur, nam den zwaren ijzeren tl c e en deed °Pen- °hhep!?aIte van een langen, goed gepropor- legen hoeve van den heer T. Fransen, waarin een opslagplaats van oliën en veevoeder geves tigd was. Beide perceelen brandden tot den grond toe af. De brandweer moest zich beperken tot het nat houden der belendende gebouwen. Het vee kon worden gered. De inboedels gingen verloren. Alles was verzekerd. Dinsdagavond omstreeks half zes was een zestal werklieden bezig met het opvijzelen van het platte dak boven de ongeveer 200 M2. groote garage van den heer J. C. Krijger te Goes, toen het dak plotseling, waarschijnlijk onder den last van het overvloedig vallende hemelwater, met hevig gekraak bezweek. De arbeider Van Balen werd ernstig aan het hoofd gewond en liep een hersenschudding op. Hij is naar het gasthuis te Goes vervoerd. Een andere arbeider, zekere S., maakte een sprong, om het vallende dak te ontglippen, doch viel door een ruit. Hij liep daarbij door glasscherven verwondingen op. Ter plaatse heeft een geneesheer hem verbonden. De andere arbeiders konden zich in veilig heid stellen. De materieele schade, die niet door verzekering wordt gedekt, is groot. Dinsdagmiddag was men bezig met het lossen van het aan den steiger te Hoek van Holland liggende s.s. Laura. Op een gegeven oogen- blik schoot een laadbak los en trof in den val den 20-jarigen Deenschen lichtmatroos K. H M. Petersen, die daardoor het evenwicht ver loor en in het acht meter diepe ruim stortte. P. brak het rechterdijbeen en liep verwondin gen aan den rug en andere kneuzingen op. Dr. Knip verleende hem de eerste hulp. Per ziekenauto is het slachtoffer daarna naar het havenziekenhuis te Rotterdam overgebracht. Naar de „Singapore Free Press" mededeelt, heeft de „Torenvalk" een aantal goudstaven ter waarde van ongeveer een millioen Straits-dol- lars te Singapore aangebracht. Het goud was uit Europa verzonden. In elke tusschenlandingsplaats waren strenge bewakingsmaatregelen genomen, terwijl zorg was gedragen dat de ontscheping te Singapore geschiedde zonder de aandacht te trekken. Onder toezicht van den heer M. A. Dellaert, K.L.M.-agent te Singapore en van de beman ning van het vliegtuig werd de goudschat, welke in een linnen verpakking was gewikkeld, uit de machine overgebracht in een vrachtwagen, wel ke in de gewone bagage-afdeeling van Singa pore's luchthaven stond te wachten. Onder ge wapend geleide is 't goud vervolgens overge bracht naar de safe van een bank om daar de eerste beschikbare scheepsgelegenheid uit Sin gapore naar een Oostersche haven, welke niet verder wordt aangeduid, af te wachten. Men deelt ons mede, dat jhr. mr. J. T. M Smits van Oyen wegens drukke bezigheden uit het dagelijksch bestuur van het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden is getreden en dat in zijn plaats tot bestuurslid is gekozen de heer G. J. D. Bauduin, gep. generaal-majoor. Met ingang van 1 Mei is tot adjunct-secre taris van het Nationaal Fonds benoemd de heer J. A. Baud, ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door de benoeming van mr. M. C. Bloemers tot administratief ambtenaar van den Centralen crisis-contróle-dienst. Blijkens de laatste opgave is bij het depar tement van Defensie binnengekomen aan vrij willige bijdragen ter versterking onzer lands verdediging een bedrag van 119.571.73j-j. De Vereeniging voor Nationale Veiligheid heeft sinds de vorige opgave ƒ248.50 ontvan gen. Het totaal der bijdragen sinds het be gin der inzameling bedraagt nu ƒ110.018.08. In het etmaal van 's avonds 15 tot 's avonds 16 Mei is in Groningen de weersgesteldheid cri- tiek geweest voor het optreden van aardappel ziekte, in Noordholland tusschen Hoorn en Enk huizen critiek behoudens te lage temperatuur. Onlangs hebben wij uitvoerig melding ge maakt van de evolutie van het goederenvervoer bij de Ned. Spoorwegen. Beteekende de invoe ring van den groepswagendienst in het verle den reeds een belangrijke stap in de goede rich ting. Door deze reorganisatie verkreeg men een enorme rijtijdbesparing vergeleken bij de ouder- wetsche z.g. „trapjestreinen", boemeltreinen, die door het land sukkelden. Het was echter niet te voorkomen, dat, ook bij dit groepsvervoer, er op de hoofdgroepssta tions nog altijd vrij veel over te laden bleef. Men is er toen op gaan zinnen, hoe aan de be zwaren, hieraan verbonden, zooals oponthoud, en 't feit, dat de goederen door een te groot aantal instanties worden behandeld, met alle, vaak onaangename gevolgen van dien, nog te gemoet te komen zou zijn. De oplossing werd gevonden in den vorm van een z.g. laadtablet. Zoo'n laadtablet is eigenlijk het ei van Columbus. Het dankt zijn ontstaan aan het inzicht, dat het principe van de groeps- wagens, ieder hoofdstation zijn eigen wagen, ook door te voeren moest zijn voor kleinere eenheden, in casu voor den inhoud van de wa gens. De invoering ervan werd mede beïnvloed door de overweging, dat er besparingen door zijn te bereiken. Met deze laadtabletten werden thans op vier stations, n.l. Rotterdam, Nijmegen, Arnhem, en Zwolle, proeven genomen, en reeds thans is ge bleken, dat deze proeven voortreffelijk zullen slagen. Het zijn oogenschijnlijk rechthoekige tafeltjes, de laadtabletten, van 2V4 bij VA Meter, en zoo hoog op de pooten staand, dat er ge makkelijk een hefwagentje ondergereden kan worden. Deze wagentjes zullen het tablet, zoo dra het volgeladen is met pakjes voor dezelfde bestemming, wegrijden naar den aangewezen groepwagen. Reeds op het station van afzending, dat zijn tabletten toegezonden heeft gekregen van het hoofdgroepsstation, wordt zooveel mogelijk re kening gehouden met de plaats van bestem ming. Goederen voor dezelfde bestemming wor den er op één tablet geladen, dat, door middel van „opstanden", houten hekjes, zooveel bergruimte kan krijgen, dat men uiteindelijk alleen met het vermogen van den hefwagen rekening heeft te houden. Dan gaan de tablet ten naar het hoofdgroepsstation. Vroeger moest men hier pakje voor pakje in ontvangst nemen, op steekwagens Iaden en naar de treinen rijden. Nu neemt men de tabletten in ontvangst en brengt die waar ze wezen moe ten. Het verschil is duidelijk: dat waar aan vankelijk vele menschen, met veel materiaal, aan te pas kwamen, kan nu door een paar menschen, gewapend met een hefwagentje, wor den verricht. Natuurlijk laadt men op de overlaadloodsen ook tabletten op. Maar dat geschiedt ook al weer op de meest effectieve manier. Daar waar de A.T.O. en andere vrachtauto's hun goederen uit de omgeving aanbrengen, zijn aanduidingen gemaakt, met betrekking tot de richting, welke de er onder geplaatste laadtabletten zullen uit gaan. Zoodra dus de formaliteiten, voor het verzenden van goederen per spoor noodzakelijk, zijn vervuld, kunnen de expeditieknechten van de vrachtauto's ze zelf op de tabletten zetten, waarna hetspoorwegpersoneel, dat uiteraard, een oogje in het zeil houdt, deze weer naar de resp. wagens kan rijden. Van den heer J. Boesman te 's-Gravenhage, ballonvaarder van de Nederlandsche Ballon- sport Vereeniging, die Zondagmiddag als deel nemer aan den internationalen afstandswed- strijd voor vrije ballons om den lentebeker, ge organiseerd door de Aero Club de France, van Tours is opgestegen, werd Dinsdagochtend op 't secretariaat van de vereeniging telegrafisch bericht ontvangen, dat hij na een vaart van niet minder dan zestien uur nabij Diest in Noord-België is geland. De afgelegde afstand bedraagt ruim vijf honderd kilometer. Van de andere deelnemers aan den wedstrijd is nog niets bekend. Bij den ANWB komen bij herhaling klachten binnen over de plaats welke ambtenaren bij con trole voor de motorrijtuigenbelasting enz. uit kiezen. In hoofdzaak kunnen deze klachten hiertoe worden teruggebracht, dat niet voldoende rekening wordt gehouden met het feit, dat een stilstaand voertuig op een weg, en speciaal op een weg waar snel gereden wordt, steeds uit veligheidsoogpunt als een hoogst ongewenscht obstakel moet worden beschouwd Bij nacht is dit in nog veel 'sterkere mate het geval dan overdag, ook al 'brandt het ach terlicht. Proeven door den ANWB genomen hebben uitgewezen, dat het voor een bestuur der uiterst moeilijk is zich bij nacht ook maar binnen zeer ruime grenzen rekenschap te geven van de snelheid, waarmede hij een klein rood achterlicht voor zich nadert. Het ernstige ongeval van recenten datum on der de gemeente Gilze, waarbij een rijdende vrachtauto bij nacht inreed op een anderen wa gen, welke voor controle op den weg had moeten stoppen, illustreert helaas maar al te duidelijk welke gevolgen een ondoelmatige keuze van de plaats van controle kan hebben. Het bestuur van den ANWB heeft zich thans tot de ministers van Justitie en Financiën ge richt met het verzoek maatregelen te willen be vorderen om te voorkomen dat controleerende ambtenaren op den weg de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen door het kiezen van een gevaarlijke controleplaats. Daarbij wordt er speciaal op aangedrongen dat, vooral bij nachtelijke contróle, zooveel mogelijk aan de te controleeren wagens gelegenheid zal worden ge geven zich op te stellen buiten de wegver harding. Het was een spannend relaas, dat de kapitein van het stoomschip „Garoet" Dinsdagmiddag den leden van den Raad voor de Scheepvaart vertelde van de bange avonturen, welke be manning en passagiers van genoemd schip be leefden tijdens een storm in de Golf van Biscaje op 14 en 15 December van het vorige jaar. De „Garoet" zoo verhaalde kapitein W. Jansen was op weg van Rotterdam naar Ne- derlandsch Indië. De lading bestond uit stukgoederen, waarbij groote hoeveelheden ijzeren materialen, bestemd voor een olieleiding. In Antwerpen was de la ding bijgevuld. Reeds in het Kanaal had het zwaar gestormd, toen het schip in de Golf van Biscaje kwam, werd het noodweer. De wind kracht was soms 11, de golven sloegen huizen hoog en zware brokken water smakten onafge broken op het dek neer. In den namiddag van den vijftienden December rapporteerde de hoofdmachinist, dat er water in een tunnel stond. Men ging op onderzoek uit, doch waar men ook zocht, de oorzaak was niet te vinden. Nog dacht de kapitein niet aan de mogelijk heid, dat het schip was lek geslagen. Want hoe wel de „Garoet" reeds 21 jaar oud is, achtte hij het schip nog steeds volkomen zeewaardig. Alle mogelijkheden, welke het in den tunnel aan wezige water zouden kunnen verklaren, werden onderzocht, doch zij alle werden even snel verworpen. Zwaar slingerende en nog steeds bedolven onder de torenhooge golven vervolgde het schip zijn weg. Het water in den tunnel werd echter zienderoogen grooter en nu was het oogenblik gekomen, dat de kapitein het raadzaam oordeelde scheepsraad te houden, temeer, omdat de Eifeltoren te Parijs had ge seind, dat de storm zijn hoogtepunt nog niet had bereikt en dat nog zwaarder weer was te verwachten. De kapitein had het schip inmiddels reeds la ten bijdraaien. Besloten werd de dichtst bijgele gen haven binnen te vluchten en dus stoomde de „Garoet" naar Brest, waar het schip in een dok werd opgenomen. Hier constateerde men, dat in de scheeps huid ter hoogte van ruim 5 twee groote scheu ren waren ontstaan, één aan bakboordzijde, de tweede aan stuurboordzijde. Als een gordijn zoo vertelde de kapitein stroomde het water door deze scheuren naar binnen. Hij schreef het ontstaan van deze scheuren geheel toe aan het zeer zware weer, terwijl z.i. ook de zware lading een rol heeft gespeeld. In Brest werd een noodreparatie verricht, waarna de „Garoet" naar Rotterdam terug keerde. Ir. L. W. Bast, chef van den technischen dienst van den Rotterdamschen Lloyd, aan wel ke maatschappij 't schip toebehoort, meende dat het ontstaan der scheuren een gevolg is ge weest van een te grooten plaatselijken druk. De inspecteur-generaal zette uiteen, dat de schade niet is ontstaan aan de dragende deelen van de scheepsromp. Zij is van localen aard ge weest. De mogelijkheid dat de schade is ontstaan door een verkeerde stuwing der lading, verwierp spr., omdat de indeeling der aan boord zijnde goederen naar zijn meening goed is geweest. De zware lading en de eveneens zeer zware zeegang waren naar het oordeel van den in specteur-generaal voor het schip, dat in 1917 gebouwd is, en dus een verouderde constructie heeft, te veel geweest. Vandaar de scheuren in ruim 5 en de beschadiging der stutten in de andere ruimen. Spr. merkte ten slotte op, dat de Rotterdam- sche Lloyd inmiddels reeds maatregelen heeft genomen, waardoor verwacht mag worden, dat dergelijke beschadigingen niet weer zullen voor komen. De raad zal later uitspraak doen. Onlangs sloop een onbekend gebleven lid van het dievengilde den Soerabajaschen dierentuin binnen, waar hij een vogelkooi openbrak. Hij legde beslag op twee schitterende paradijsvo gels, die een waarde hebben van f 150.— per stuk. Er is nog geen spoor van den dief gevon den, meldt het „Soer. Hbl.". Het is reeds meer voorgekomen, dat kostbare dieren uit den die rentuin werden gestolen. -iMWHUJ!' „Spreek ik met de Dierenbescherming „Ja „Wilt U dan Uw kassier laten halen, die is voor mijn hond in een boom gevlucht". De rechtbank te Amsterdam heeft voorloo pige surséance van betaling verleend aan de Amsterdamsche Tooneelvereeniging, welke sur séance de raadsman der Tooneelvereeniging, mr. dr. A. Sternheim, had aangevraagd. Tot bewindvoerder is benoemd mr. Jaap van Gelderen. Maandagmiddag werd de hulp der Rotter damsche politie ingeroepen om een viertal be schonken zeelieden naar de haven te brengen. De kapitein van het Engelsche s.s. „Aracataca" vreesde n.l. dat de mannen, die zich in de stad duchtig aan sterken drank hadden te goed ge daan, niet op tijd zouden zijn, wanneer de boot vertrok. Kostte het al heel wat moeite de dronken mannen mee te krijgen naar het schip, de toe stand werd er voor de vijf agenten niet beter op, toen de beschonkenen, eenmaal op hun schip, zich heftig tegen de politie verzetten. Kapitein en officieren zagen hierbij lijdelijk toe, terwijl de overige leden der bemanning hun dronken kameraden te hulp kwamen. De rust op het schip keerde pas weer, nadat de agenten revolverschoten hadden gelost en gebruik hadden gemaakt van hun gummistok ken. Het schip vertrok daarna naar Bremen. Vermoedelijk zal dit muisje voor de betrok kenen nog wel een staartje hebben. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer in zake de wetsontwerpen betref fende de herklasseering van kantongerechten en de wijziging maximum-formatie van ge rechtshoven en rechtbanken, is het volgende ontleend Sinds de laatste herklasseering van de kan tongerechten in 1911 waren de verhoudingen van de werkzaamheden van verschillende kan tongerechten dermate anders gegroeid, dat, al had geen concentratie van kantongerechten plaats gevonden, invoering van een meer juiste klasseverhouding niet achterwege had kunnen blijven. De opheffing van 39 kantongerechten ver stoorde uiteraard de verhouding in nog ern stiger mate. Echter konden bij die opheffing de nieuwe verhoudingen niet voldoende gefun deerd worden vastgesteld. Het was daarom doelmatig met een nieuwe klasse-indeeling te wachten, totdat de nieuwe regeling eenige ja ren zou hebben doorgewerkt. Dinsdagmiddag kreeg het tweejarig doch tertje van den landbouwer J. Visscher te Hoo- ger Smilde een trap van een paard. Het kind werd met ernstige hoofdwonden naar het zie kenhuis te Assen vervoerd, waar het eenigen tijd later is overleden. sterke wind, slechts de zwakke waait mee. Na een gevangenisstraf van drie maanden wegens beleediging van oud-minister Van Schalk, is A. M., de leider van Zwart-Front, Dinsdag uit de gevangenis te Breda ontslagen. In de binnenstad van Breda is het Dinsdag tot relletjes gekomen, die een oogenblik een vrij ernstig karakter dreigden aan te nemen. Dank zij uitgebreiden politiemaatregelen is het bij de arrestatie van enkele raddraaiers en bij wat rake klappen gebleven. Zwartfronters uit het geheele land wilden hun leider bij het verlaten van de gevangenis een grootsche ontvangst bereiden. Daar dit tijdig bekend was geraakt, was vrij wel de geheele Bredasche politiemacht op de been, onder leiding van commissaris J. de Bruin. Ook de marechaussee was ter assistentie ge roepen. Toen de eerste groep Zwart-Fronters voor de gevangenis kwam, bleek M. bij wijze van voorzorg, reeds des morgens half zeven in vrij heid gesteld te zijn. Omstreeks tien uur ontstond in de Etosch- straat een volksoploop, waar tusschen zich een groot aantal rechercheurs en agenten in burger mengde. Toen verscheen ook A. M. op het tooneel, luide toegejuicht door zijn volgelingen. Na een aanvankelijk terugtrekken, trad de politie op een gegeven oogenblik den stoet, die zich gevormd had, tegemoet. De stoet werd ontbonden. Dit ging echter niet zonder dat flinke klap pen werden uitgedeeld. De Zwart-Fronter P., uit Breda, diende een hoofdinspecteur een vuistslag in het gelaat toe. Hierop ontstond een vechtpartij waarbij re chercheurs en Zwart-Fronters als een kluwen over de straat rolden. Per auto is daarop politieversterking aange voerd, waarna eenige Zwart-Fronters wegens wederspannigheid werden gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De kop van den stoet met M. voorop trok in middels door naar het Zwarte Huis waar in kleine groepen de meeste demonstranten even eens heen gingen. Later bp den dag werd de uit de gevangenis ontslagen leider over de grens der gemeente gezet. Te rekenen van 1 Januari 1938 is bij het de partement van Economische Zaken benoemd tot referendaris in vasten dienst mr. J. A. M. Pott, tijd. hoofdcommies bij dat dep. Benoemd tot assistent voor chemisch-phar- maceutische onderzoekingen bij het Rijks-insti- tuut voor pharmaco-therapeutisch onderzoek D. L. Kedde, te 's-Gravenhage. Bij het departement van Waterstaat is be noemd tot adjunct-commies in vasten dienst C. H. M. van Zuilen, thans op arbeidscontract werkzaam. Benoemd zijn in de provincie Utrecht met ingang van den eersten Woensdag in de maand Juni 1938, tot hoogheemraad van het hoog heemraadschap van den Lekdijk bovendams, J. P. van Voorst van Beest, te Zeist en ir. F. Chr. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, te Zuilen; In de prov. Noorholland met ingang van den eersten Dinsdag in Juli 1938, tot heemraad van den Prins Hendrikpolder op Texel, K. B. C. Lap, te Texel; in de prov. Utrecht, Noordholland en Zuid- holland met ingang van den eersten Zaterdag in Mei 1938, tot dijkgraaf van het hoogheem raadschap Amstelland, H. J. Doude van Troost wijk, te Hollandsche Rading; met ingang van den eersten Zaterdag in Mei 1938, tot hoog heemraad van het hoogheemraadschap Amstel land, A. P. van der Weijden, te Zevenhoven. Op verzoek is met 1 Juli 1938 als directeur van het P.T.T.-kantoor te Ermelo-Veldwijk aangewezen de commies bij den P.T.T.-dienst, C. A. F. Geijs, thans dir. P. en T.-kantoor te Haaksbergen. Benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Utrecht, ter standplaats Utrecht (vaca ture-W. J. Fortuyn Droogleever)mr. Ph. M. Muus, cand.-not. te Utrecht. Benoemd tot notaris binnen het arr. Utrecht, ter standpl. Utrecht (vac. P. A. Lens): G. W. Vaags, cand.-not. te Heemstede. Qe®fden man dook uit de duisternis op. Hij duwde den butler zonder plichtplegingen opzij en trad de hall in, waarbij hij zich schudde als een poedel, die zóó uit 't water komt. „Goeien avond samen," zei hij op prettigen, ietwat zangerigen toon. ,,'t Heeft hier veel weg van een staande receptie. Misschien kan iemand van 't gezelschap me vertellen, wat dat daar te beteekenen heeft?" Hij wees met een vinger over zijn schouder naar buiten. De butler, die den nieuw aangekomene had aangestaard, alsof hij een geestverschijning zag, snelde naar buiten. Hij keek naar iets, dat tegen de stoep aan lag en uitte een kreet, die door merg en been ging. Ook Guy Heward zag iets, dat hem deed huiveren, maar toch had die aan blik hem niet den grootsten schok bezorgd. Dien veroorzaakte Paul Dyson, de butler; hij was uit zijn rol gevallen en had op dat moment zijn voorgewend spraakgebrek vergeten! De kreet, dien Dyson had geslaakt, was een echt menschelijke geweest, een kreet van ontzetting, van schier ondragelijke physieke pijn. Heward nam zich voor, den butler bij de eerste de beste gelegenheid onder den neus te wrijven, dat hij met zijn stem nog wel iets anders kon dan flui steren! Paul Dyson zwaaide heen en weer; 't scheelde weinig of hij was gevallen. De man, die juist gearriveerd was, vatte den butler in een stevigen greep en hield hem staande. „Holo, manneke! Wou je van je stokje gaan? En waarom dan wel?" „Een doode!" Dyson had zijn fout bemerkt, constateerde Heward, want hij fluisterde weer op zijn enerveerende manier, „Een doode! E r- enHij zweeg, 't Was duidelijk hoorbaar, dat hij zijn mond met een klap sloot. „Ja, een doode! Nooit eerder een doode ge zien? En je wou nog iets meer zeggen, maat! 'k Wil er mijn pensioen om verwedden, dat jij weet, wie die doode is!" „Ik? 'k Zie hem voor 't eerst in mijn leven," zei Dyson beheerscht. „Maar misschien niet voor 't laatst; dat kon best wel eens waar wezen. Daar praten we strak jes over, heel knus samen, zonder derden. Alles op zijn tijd, is mijn stelregel." De vreemdeling keek den kring rond. „Is wellicht iemand van 't gezelschap iets mededeelzamer dan deze man?" Niemand sprak. Allen staarden naar de ge daante, die daar roerloos tegen de stoep van Lo nely Moor lag. En allen wisten, dat zij op een doode neerkeken. De man was geworgd. VI „Ziezoo," zei na een pauze de man, die met den auto gekomen was. ,,Als we ons nu eens voornamen, uit te scheiden met stommetje spe len? 't Kan misschien aardig zijn op zijn tijd, maar 't moet toch nooit lang duren. En dus ste ken we van wal wie van 't Gezelschap wenscht het woord?" Guy Heward wendde den blik van den doode af en zag den ondervrager niet zeer vriendelijk aan. „Mij lijkt het de beste oplossing, dat we 't u geven. U schijnt bovendien uw eigen stem wondergraag te hooren. Begin dan maar met te vertellen, wie u bent en wat u hier op zoo'n ongewoon uur in .den avond komt uitvoeren."- „Een hoopvol begin. U houdt er blijkbaar van, met de deur in huis te vallen. Wanneer alle menschen deden als u meneer zou er veel min der misverstand op de wereld heerschen." De vreemdeling haalde een zakportefeuille te voor schijn en nam er een kaartje uit dat hü Guy Heward met een glimlach overhandigde. „Geen hokuspokus of iets van dien aard mijn ware naam en mijn ware beroep." Heward las hardop: „Timothy Quild, super intendant, C. I. D. New Scotland Yard, Londen S. W."' Hij staarde den man met open mond aan. Toen riep hij uit: „Bent u bent u detective?" Timothy Quild schokschouderde. „Er zijn menschen, die dat beweren," zei hü droog. „Er zijn ook menschen, die 't tegendeel volhouden. Dat laatste soort is vry sterk onder mün col lega's vertegenwoordigd. Enfin dit gezelschap mag gerust aannemen, dat ik een detective ben. En dus beginnen we weer van voren af aan kan iemand mededeelen, hoe die doode man hier voor de stoep gekomen is?" Guy Heward vertelde hem de verschillende gebeurtenissen, die sedert zyn komst op Lonely Moor voorgevallen waren. Superintendant Quild luisterde met een trek van intense belangstel ling op 't gelaat. „Mijn koek was hier dus al, om zoo te zeggen, dik gesneden, vóór 'k kwam. Twee mannen in deze verlaten contreien vermoord en dat nog wel op één en denzelfden avond. Wat zeg ik? Zoo goed als op één en 't zelfde uur zelfs. Maar met een duidelijk gedemonstreerden zin voor yarjatie. Re een doodgestoken, de ander geworgd. Er is nog meer stof voor een griezelverhaal. Een ladder tegen 't venster. De telefoon onklaar ge maakt." Hij drukte de lippen opeen en streek zich met den middelvinger van de linkerhand langs den neus. „Ze doen in deze buurt zelden wat bijzonders. Maar als ze 't doen, willen ze 't blijkbaar ook goed doen. „Wat die telefoon betreft er moet natuur lijk rekening gehouden worden met de mogelijk heid van een toevalligen samenloop van om standigheden," zei Heward. „Al geef ik toe, dat die mogelijkheid heel gering is." Superintendant- Quild schudde beslist het hoofd. „Een toevallige samenloop van omstan digheden in een dergelijk geval uitgesloten. A propos, mün kaartje heeft u ingelicht, hoe ik heet en wie ik ben. 'k Heb er geen overwegend bezwaar tegen, u voorloopig X te noemen, maar liever doe 'k het toch niet." „Heward," glimlachte Guy. „Guy Heward van Cramptpn, Crampton en Heward, Middle Tem ple Lane Londen." „Respectabele firma," knikte Quild goedkeu rend. „Zou u er iets voor voelen in 't begin zoo'n beetje samen te werken? Stel me dan aan 't overige gezelschap voor. Mooi," zei hü, toen 't gebeurd was. „Dokter Forrester, ik ga met den heer Heward de omgeving verkennen. Wilt u in- tusschen dien dooden stakkerd met het oog van den vakman bekijken?" „Met genoegen," antwoordde de geneesheer. Hij stapte de buitendeur uit en knielde bü den geworgden man neer. Quild nam de electrische zaklantaarn van de baak ip ge hall, Geyplgfl door Heward, begaf hü zich naar buiten, in den regen, 't Lag Guy op de lippen, te vragen, wat Quild op Lonely Moor kwam doen, maar hü oordeelde het nu een wei nig geschikt moment voor het stellen van die vraag. Dus zweeg hij. „Wüs me, waar die ladder staat," zei de super. Heward bracht hem naar den zükant van 't huis. Quild liet 't licht van de lantaarn op den grond schü'nen. Er waren verscheiden voetaf drukken die kris en kras door elkaar liepen. De super knorde maar liet zich er niet over uit. Hij klom de ladder op, keek 'n poosje door 't raam van de slaapkamer en daalde weer af. Halver wege bleef hü even staan. Beneden gekomen, liep Quild in de richting van 't inrijhek. Op een gegeven oogenblik bukte hij, onderwijl de plek belichtend en toen hij weer rechtop stond hield hij een zilveren sigarettenkoker in de hand. „Hou de lantaarn even vast als u wilt," zei hij en bekeek zün vondst. De koker bevatte een stuk of wat sigaretten van een goedkoop merk en vier biljetten van een pond. Toen Quild den koker vlak bü 't licht bestudeerde, ontdekte hü een inscriptie. Hü las: „Aan Jimmy uit toe genegenheid van Harriet." „Dat is dat, zei de super. Hij liet het voor werp in zün broekzak glüden. „Interessant," mompelde hü. „Behoorde 't ding aan den man, die geworgd werd, of is 't van den man, die hem worgde? 'k Zou deze vraag direct durven beant woorden, als er niet zooveel brave jongens be stonden, die Jimmy gedoopt werden." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3