[as lef I Haarlem, 18 Mei H. O. H. KNÖTSCHKE BONS Kort en volledig WOENSDAG 18 MEI 1938 Het asylrecht en de eigen huisgenooten in JUBILEUM HAARLEMS ZANGGENOT DE DOODELIJKE AANRIJDING ONDER NOORDWIJK Vrachtwagenbestuurder tot drie weken hechtenisstraf veroordeeld (HET REGEERINGSJUBILEUM Te Haarlem 4 opvoeringen van het tooneelspel „1813" PROEVEN MET BOL GEWASSEN ^ogramma Radio-Centrale Lezing dr. W. de Mol KETTINGBRIEVEN ACCOUNTANTSKANTOOR Aangiften Inkomsten- en Vermogensbelasting Kleverlaan 157 Tel. 12627 Haarlem Uit de kleedingindustrie DE WAKER OVER GROENENDAAL Zilveren jubileum agent Willemsen Staking bij de firma G. A. v. d. Steur POSTKANTOOR HEEMSTEDE Het Rijk biedt f 65.000.— Gevonden dieren en voorwerpen Héén bij KREYMBORO VOORJAARSCONCERT R.K. ORATORIUMVEREEN. VOOR SLECHTS Een bijzondere aanwinst voor iedere huishouding! Een glazen fruitschaal van echt Leerdams fabrikaat! Wilt U er een hebben? Ga dan zo spoedig mogelijk naar het Sunlight Geschenkendepot KRUISWEG 57, HAARLEM waar bovendien, zolang de voorraad strekt, doch tot uiterlijk 28 Mei a.s., tegen een zeer laag aantal bons de volgende artikelen verkrijgbaar zijn: Melkbeker (gedecor.) Sportriem Fantasieschortje 6 bons Ontbijtbordje 10 bons Rijwielspiegel 1 0 bons Kunstzijden kleedje 10 bons 13 bons 30 bons Dus gauw de bons van de Sunlight artikelen nageteld en dadelijk naar het Sunlight Geschenkendepot, voor het te laat is. Bedenk wel, 28 Mei is de laatste dag van deze zeldzaam voordelige aanbieding. c,pAAR GESCHE Bloemendaal converteert Orgelbespeling AGENDA Bioscopen 19 Mei Bioscopen RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN STAD Naar vernomen wordt, is door de regeering Oog besloten de jongste regeling ten aanzien het weren van vreemdelingen, die zich in e"Ierland reeds gevestigd hebben of willen estigen, een kleine wijziging te doen onder en. En wel in zooverre, dat niet per se en "iet over de geheele linie onverbiddelijk alle '"ids i Maart j.l. hier ter vestiging binnenge- 0taen vreemdelingen het land zullen hebben verlaten. Wanneer aantoonbaar is, dat de rbgwerkende kracht van den jongsten maat hei extra hard zou zijn, zou de mogelijkheid staan daarvan af te wijken. Een dusdanig arde uitwerking kan de regeering zich onder "leer denken in het geval, dat iemand reeds Jóór i Maart zoowel elders (n.l. het land, waar vandaan komt) als tevens hier te lande, a"e mogelijke maatregelen met het oog op ves- S'hg overeenkomstig de toen ten onzent gel ande voorschriften had getroffen. Als hij b.v. 'er reeds een woning had gekocht of gehuurd hl het land, dat hij gaat verlaten, zijn *erkkring en bezittingen zou hebben geliqui- tieïrd. In zoo'n geval kan met clementie tegen- °Ver die vreemdelingen worden opgetreden, "®dt de regeering. Ntet dezen maatregel gaat de regeering, naar j*"'® meening, wel zoo ver als zij maar gaan *an. Tot 7 Mei j.l. werd elke vreemdeling, die zich ler te lande wenschte te vestigen, hier toege- ateh indien hij de noodige middelen bezat om Jer te leven. Alleen zij, die armlastig dreigden Worden, werden geweerd. Elk geval werd op 2lctl zelf onderzocht. Thans zullen alle vreem dgingen worden geweerd, of zij middelen van estaan hebben of niet. Dat is het verschil met Vt°eger. Men mag dat betreuren als in strijd met onze "°Ude traditie van gastvrijheid in het bijzon- Ö'r voor politieke vluchtelingen, vele midden kaders en zakenmenschen zullen den maat- toejuichen als een noodzakelijk middel k zelfbehoud. Als wij ons niet vergissen, hebben zich ook Haarlem in de laatste jaren verschillende Vre«mdelingen als zakenmenschen gevestigd en S'a6en hier naar wensch. Niemand zal hun een Olijke boterham misgunnen, doch het schijnt Öat er momenteel nog wel minstens een tiental JküWe zaken, gedreven door vreemdelingen, op 0l«st zijn. Het is de vraag o£ in dezen tijd be esten in de oprichting van al deze zaken ver- '^Woord zou zijn ten opzichte van onze eigen ltldgenooten-middenstanders. 2ho goed als elk land heeft zijn grenzen '°°r politieke vluchtelingen gesloten. Toch ^aan er tienduizenden klaar, die de onvriende- "Je behandeling in eigen vaderland willen Haan en daarvoor slechts één uitweg zien: koerland. Maar Nederland zit zelf met een e§er van 400.000 werkloozen en een midden- kbd, die de grootste moeite heeft het hoofd 'Ven water te houden. Het is begrijpelijk, dat Gf> vlbed wordt tegengehouden. ®r zijn echter in onze omgeving elementen, 'e öe juiste beoordeeling van de houding der peering trachten te vertroebelen. Dat gebeurt °°ral door de Internationale Roode Hulp, die blijkbaar erger vindt in Duitschland te Velen, dan door de kogels van de anarchis- in Barcelona of van de Stalinisten in °skou. Voor geen dezer methoden zijn wij Housiast, maar daar kan de Nederlandsche Peering helaas niets aan veranderen. Het is Her niet juist het voor te stellen alsof onze JHring met opzet politieke vluchtelingen H in eigen land gevangenisstraf of nog erger Hgt, aan hun achtervolgens uitlevert. Wan- 6€r iemand elders lijfsgevaar loopt, dan wordt H asylrecht in Nederland in zijn vollen om- H toegepast. Maar dat is nog wat anders dan het land zetten voor iedereen, die het in Holland ^ettiger leven vindt dan in een ander land en daar gelegenheid te geven onze eigen Henooten te beconcurreeren. tA liedertafel „Haarlem's Zanggenot" heeft ..gelegenheid van haar 70-jarig bestaan een inhalen zangwedstrijd georganiseerd. eere-comité daarvoor samengesteld is als Va kt: Eere-voorzitter Dr. J. E Baron de Vos V/i,, Steenwijk. Verder: Hendrik Andriessen, Andriessen, Mr. A. Beets, H. M. Bens- 1> b, A G Boes, J L Bouwer, Herbert Cremer, >aA Üeinum, Dr. Tjebbo Franken, C. S. Th. k., Gink, A D Huysman, D. M. Klijzing, W. iybyshoop Jr., j. H Lefebvre, C. van Leuven, J ',J- B. van Liemt 'Lt. Kol., A. M. van Loon, J' ah Maris, Ph. Mees, Jhr dr. J. C. Mollerus van Oosten, C. Overbeek, Robert Peere- "W van Oosten, u overoeea, rtuuciu rrac- C?' H- w- Penaat, J H. Th. Phaff, M. A. V.fda, J. B. Schuil, Jhr. F. Teding van Berk- P TT rTWsnb-ivistlr TV»v C\ .T A HPTI TeX. «I, E. H Tenckinck, Jhr. C. J. A. den Tex, t: roeman, L. H. Tuin, K. Visser, G. Vogel, ^"'es der Wall> A van Weerden, Mr. Th. A. 'tra EUWS fahrt, 8. Die Welle, 9. On the goodship Lolli pop, 10 Tango Medley, 11. The early Twenties 12. The Continental, 13 Ohne Liebe war das Leben, 14. Een vroolijke boel, 15 Soivegelied, 16. Practising the piano. 8.0012.00 Diversen. Op 22 September van het vorig jaar heeft de 29-jarige expediteur H. T. te Wassenaar op den Heerenweg tusschen Noordwijk en Katwijk met zijn vrachtwagen een handkar van achter aangereden, met het gevolg, dat twee mannen, die de handkar voortduwden, tegen den grond geslingerd werden en vrijwel op slag dood wa ren, terwijl een jongetje, dat op den kar zat, gewond werd. De Haagsche rechtbank, voor welk college de vrachtwagenbestuurder wegens het veroorzaker, van dood door schuld moest terecht staan sprak hem van het ten laste gelegde vrij. De Officier van justitie, die een hechtenisstraf van vier weken had gevorderd, teekende hooger beroep aan en de procureur-generaal bij het Haagsche gerechtshof requireerde een hechte nisstraf van twee maanden. Het gerechtshof, heden arrest wijzend, vernietigde het vonnis van de rechtbank en veroordeelde verdachte tot een hechte nisstraf van drie weken. Het hof overwoog o.m. in dit arrest, dat ver dachte sneller gereden heeft, dan hij met zijn slechte verlichting veiligheidshalve mocht doen, dat hij niet kon stoppen binnen den afstand van zijn gezichtskring en dat hij geen vaart verminderde, toen hij door een tegenligger werd verblind. Bij de bepaling van de straf nam het hof eenerzij ds den ernst van het feit en de gevolgen daarvan in aanmerking, anderzijds de schuld van de slachtoffers en het gunstig rapport over verdachte. Het bestuur van den Nieuwen Haarlemsclien Kunstkring deelt ons mede, dat in samenwer king met de Vereeniging „Koninginnedag" een aantal opvoeringen gegeven zal worden van het jubileumstuk „1813", geschreven ter herdenking van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M de Koningin. Dit stuk zal tot motief hebben: „de Eenheid van het vrije Holland en het Huis van Oranje". De voorstelling zal worden verzorgd door het Residentie Tooneel, directeur D. Verbeek. Het stuk is geschreven en zal worden geregis seerd door mevr. Bets RanucciBeekman en Johan de Meester. De décors en costuums van dien tijd zullen door Johan de Meester verzorgd worden. De bedrijven zijn als volgt: le bedrijf: 17 Juni 1813, het vertrek der Gar des d'Honneur; 2e bedrijf: 17 November 1813, Oranje boven Holland is vrij; 3e bedrijf: 20 November 1813, het driemanschap; 4e' bedrijf: 30 November 1813, de komst van den Prins. De opvoeringen zullen plaats hebben op 5 (Gala-avond), 6 en 7 September, des avonds 8.30 uur, terwijl op 7 September des middags te 2.30 uur een jeugdvoorstelling gegeven wordt. Donderdag 19 Mei "Samma 1: Hilversum I t"r "Kamma 2: Hilversum II ïh* l2.o-0gramma 3: 8.00 Keulen, 10.50 Parijs R., ÏW Hroitwich, 12.50 Brussel Ned., 2.20 Londen ür.j 4.2° Keulen, 5.20 Brussel Ned., 6.50 Brus- 7.20 Keulen, 10.20 Brussel Ned., 10.30 Sel Pr., 11.20 Stuttgart. %r°erainma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver- VI l0-35 Londen Reg., 1.50 Droitwich, 2.20 H>0 ^I>TT Nord, 3.35 Droitwich, 6.40 Diversen, r°itwich. mma 5: 8.007.00 Eigen gramofocV- '""Concert. 1. Traume auf dem Ozean, y ~um Glücklich sein, 3. Glow Foxtrott, a Cuearacha, 5. New Blackpool Song e> 6. stanchen, Eine lustige Schlagen- Gisteravond hield dr. W. de Mol voor de leden van de Kon. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, afdeeling Haarlem en om streken, in een der zalen van hotel Lion d'Or een lezing over: Natuurkundige en scheikun dige hulpmiddelen bij de veredeling der sierge wassen. Sedert 1918 worden laboratoriumproeven ge nomen, waarbij in d» eerste jaren het ver schijnsel ontdekt werd van vermeerdering van het aantal chromosomen bij narcissen, hyacin ten en tulpen. Deze ontdekking bleek van groot belang voor de bollenteelt. Een groote ver scheidenheid van een bepaalde soort bleek mo gelijk en steviger planten konden gekweekt worden. Het verschijnsel moet verklaard worden dooi temperatuurinvloeden. Door een zeer hooge temperatuur moet het stuifmeel zoodanig wor den beïnvloed, dat de stuifmeelkorrels vijf tot acht kernen bevatten. Tallooze bevruchtingsproeven werden geno men en in Amsterdam werd de eerste hyacint met meer chromosomen gekweekt. Ook met tulpen deed dr. Mol proeven. De ontdekking van stuifmeelkorrels op de Van Tol- tulp, die 12, 24 en 48 chromosomen bleken te bevatten, was opzienbarend. De studie van de vermeerdering der chromo somen wordt met kracht voortgezet, niet alleen met bolgewasen, ook met grassen, graansoorten, maïs, enz. Dan vertelde dr. Mol nog over zijn proeven met Röntgenstralen. Door de bestraling ver anderde van de hyacint „Grand maitre" de kleur. Bij andere bloemen veranderde ook de vorm. Dr. Mol werd door den voorzitter der afdee ling, den heer L. J. Brouwer, voor zijn boeiende en heldere uiteenzetting over dit onderwerp, dat vooral voor bollenkweekers van zulk groot belang is, bedankt. Over dit weelderig tierend bijgeloof lezen wij in het parochieblad „De Kathedraal" het vol gende overtuigende stukje: Voor mij ligt een z.g. „ketting van Lourdes", een brief die men ontvangt van den een of den ander, die moet men dan 3 maal overschrijven en- binnen 48 uur doorzenden aan anderen (dus het ontvangen exemplaar en de 3 nieuwe, die men zelf heeft overgeschreven, ofwel 4 brieven wegsturen). Er staat in dien brief vermeld, dat degene, die het tegenhoudt niet gelukkig zal zijn en degene, die het wel doet zal onverwacht geluk krijgen in de 48 uur Men denkt wel eens, dat er niet meer tegen het le gebod gezondigd wordt, maar het lijkt mij toch in dit geval heusch wel een soort bijgeloof, iets wat de Kerk ten strengste af keurt en waarmee we ons voor niet-katholieken werkelijk belachelijk maken en geen .wonder, er is maar een rekensom voor noodig om te zien hoe dwaas het is. Als ik b.v. op 1 Mei vier van zulke brieven wegstuur, dan moeten binnen 48 uur 4 men- schen het ieder 3 maal overschrijven en door zenden met mijn brieven, dus op 3 Mei zijn het er al 16 geworden; op 5 Mei 64, op 7 Mei 256 en op 9 Mei al 1024. Zoo gaat het verder, steeds v/ordt het vermenigvuldigd met 4. Op 31 Mei zijn we dan al aan het getal 1073,741.824; dat is al bereikt in 1 maand tijd Als u nu niet var. groote getallen schrikt moet u nog even verder tellen, want nu wordt het pas aardig. 4 dagen na 31 Mei, dus 4 Juni zijn er weer twee doorzendingen geweest en dan is het getal ge worden (schrik niet)17.179.869.184. Waarom of dat nu zoo leuk is? Hierom, omdat dan alle menschen op de wereld al 10 exemplaren van dien bewusten brief moeten ontvangen hebben, aange zien het aantal bewoners van de wereld onge veer 20 milliard bedraagt. En de zaak moet nog steeds doorgaan want het mag niet stopgezet worden, anders krijg je een ongeluk, dus 6 Juni ontvangt ieder er 4x10 of 40, 8 Juni worden het er 160 en einde Juni zijn we dan zoover ge vorderd, dat ieder mensch er eenige honderden millioenen moet ontvangen per dag. En vergeet niet, dat u ze allemaal weer moet verzenden, nadat u ieder exemplaar driemaal hebt over geschreven. Alleen is het droevig dat de menschen zoo bijgeloovig zijn en bijgeloof is ook een zonde. Ik kan me best voorstellen, dat niet-katholieken ons geloof bespottelijk vinden als ze van zooiets hooren. 't Is toch ook al te dwaas. Kunt u zich ook voorstellen, dat de Kerk dergelijke pt'ac- tijken afkeurt, want dat heeft heusch niets met ons geloof te maken. Stel je voor. De waker over het natuurschoon in het wan delbosch Groenendaal te Heemstede, de politie agent A. Willemsen is Donderdag 19 Mei 25 jaar in dienst der gemeente Heemstede. De jubilaris is niet alleen bekend bij de Heem stedenaren maar ook bij vele bezoekers van het park, die zijn vriendelijke hulp vragen of om de een of andere gemotiveerde reden met zijn streng optreden kennis hebben gemaakt. Hij was eerst hulp jachtopziener bij de familie v. Len- nep en toen de gemeente Heemstede Groenen daal gekocht had, werd hij aangesteld tot bui tengewoon veldwachter. Bij de opening van het park werd Willemsen de boschwachter en des Zondags assisteerde hij eenige plantsoenarbei ders In" 1918 eischte het politiecorps hem voor den straatdienst op. Bij de opheffing van het corps boschwachters 5 jaar geleden kreeg Willemsen het algeheele toezicht op het wandelbosch. Men kan den feesteling Donderdag gelukwen- sehen van 36 uur in zijn woning naast het Ververschingshuis in Groenendaal. Bij de N.V. G. A. van der Steur, Kruisweg 7, alhier is een staking uitgebroken. De directie verklaarde zich bereid om de vacantie-uitkeering voor de atelierkleermakers en de productie premie voor de thuiswerkers, zooals deze in de Collectieve Arbeidsovereenkomst zijn om schreven, ook voor haar personeel na te komen, als de vakbonden de overige bepalingen zooals de plaatsing van het werk in bepaalde series, zouden laten vallen. Hoewel de samenwerkende vakbonden wel be reid waren, zoo deelen de bestuurders mede, met de moeilijkheden rekening te houden en deze zaak te regelen vanaf 15 September 1938, deelde de firma mede dit niet te accepteeren. Nu de firma blijk geeft de C. A. O. niet te willen aanvaarden ook al waren de bonden be reid hier den meest practischen weg te bewan delen, die hun mogelijk was, werd besloten de staking door te zetten voor de directe invoering van de C. A. O. in haar geheel. De firma v. d. Steur deelde ons mede, dat zij niet bereid is de collectieve arbeidsovereenkomst te teekenen, omdat de daarin vervatte bepalin gen niet na te komen zijn. Geen enkele firma in Nederland is daartoe trouwens bereid ge weest, wat wel bewijst, volgens haar, dat aan het gevraagde onmogelijk kan worden vordaan. Indien zij op de eischen zou ingaan, zou het ge volg daarvan zijn, dat zij de prijzen zou moeten verhoogen en daarvoor is de tegenwoordige tijd allerminst geschikt. Het betreft hier een conflict tusschen de werk nemersorganisaties en de patroonsorganisaties over de invoering van een nieuwe C.A.O. Nu de patroons niet bereid zijn daarop in te gaan, is bij enkele firma's in verschillende steden van ons land een staking geproclameerd. Hiervoor is in Haarlem de firma G. A. v. d. Steur uitgekozen B. en W. van Heemstede schrijven aan den Raad: Zooals wij u reeds hebben laten weten, heeft de minister van Financiën ons te kennen ge geven dat de Staat ten behoeve van de P.T.T., van de gemeente zou willen koopen het post-, telegraaf- en telefoon-gebouw aan de Raad huisstraat, welk gebouw indertijd ten behoeve van genoemden dienst werd gesticht en aan den Staat verhuurd tot 30 Juni a.s. Bepaalde motieven op grond waarvan het gebouw ge meente-eigendom zou moeten blijven, zijn naar ons oordeel niet aanwezig. Over bedoelden verkoop zijn onderhandelin gen gevoerd die er toe hebben geleid dat over eenstemming is verkregen omtrent den eigen domsovergang van het gebouw voor een be drag van f 65.000. Op dit bedrag werd de waarde van het gebouw met bijbehoorenden grond door de aangewezen deskundigen van het Rijk en de gemeente geschat. Wij stellen u voor tot den verkoop voor ge noemd bedrag over te gaan. Inlichtingen aan het bureau van politie, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen; handschoenen en ceintu ren, Politiebureau Smedestraat; leesboek: V. d. Meer, Morinnesteeg 23; badpak, muts en handdoek, Kiekens, Smedestraat 27; kerk boekje, Ruurda, Zwaardstraat 20; etui, Luiks, Spiegelstraat 27 rood; hond, Stomp, Van Wic- kevoort, Crommelinstraat 22; hond, Lodders, Laurierstraat 43; hond, Bouw ens, Visschero- einde 13; Hond, Witteman, Nagtzaamstraat 79, overjas, Scholten, Lange Heerenstraat 25 rood, Kanarie, Zonneveld, Duvenvoordestr. 34 rood; knijptang, Verhagen, Thorbeckestraat 32; por- temonnaie met inhoud, v. Nieuwenhuizen, Schutterstraat 11; portemonnaie met inhoud, Borst, Timorstraat 194; pop, Geitenbeek, So- phiastraat 67 zwart; sjaal, Schoffelmeer, Taan- plaats 26; sjaal, v. d. Haas, Lijsterstraat 60, handtaschje, Roessink, Spaarndamscheweg 540: ijzeren vormen, Kaars, Bastiaanstraat 29; vul potlood, Witteman, Nagzaamstraat 79; vul penhouder, Scholte, Kloppersingel 95. Het gaat er bij Kreymborg niet om U voor één maal een Kleedingstuk te verkoopen, maar om U door voortreffelijke Waarborg-Kleeding^èn 'n Keurige bediening als Klant te behouden. We hebben de Gemeentelijke Concertzaal bij een uitvoering der R. K. Oratoriumvereeniging wel eens beter bezet gezien, dan gisterenavond ter gelegenheid van het Voorjaarsconcert het geval w'as. Het groote publiek heeft daardoor wederom een goede gelegenheid voorbij laten gaan, om kennis te nemen van twee koorwerken van den allerlaatsten tijd, waarvan het eene zelfs de eerste uitvoering in Nederland beleefde. Doch al was de publieke belangstelling dan al minder groot dan men met reden had kun nen verwachten, van de zijde der geestelijke en wereldlijke autoriteiten heeft men zeer zeker getoond, deze uitvoering van twee religieuze composities op prijs te stellen. Zooals we reeds in een onzer vorige edities vermeldden, zou ook de Poolsche gezant te 's-Hage, Z. Exc. M. Babinski met zijn echtgenoote, het concert bij wonen, en zij hadden dan ook plaats genomen te midden van het bestuur der R. K. Orato riumvereeniging, en de geestelijke en wereld lijke autoriteiten, onder wie we o.m. den Hoog- eerw. Deken J. C. Sondaal opmerkten, en den Weled. Gestr. heer W. J. B. van Liemt, wet houder van Haarlem. Nadat de door Hubert Cuypers getoonzette Latijnsche Christelijke groet en de aanroeping tot den H. Joseph had weerklonken, betrad Eduard van Beinum het podium tot het leiden van de eerste uitvoering in Nederland van het „Stabat Mater" van den Poolschen componist Karol Szymanowlski. Een analyse van dit mo derne werk het is nauwelijks 10 jaar oud hebben onze belangstellende lezers reeds in een van onze vorige nummers kunnen lezen. We komen hier dus niet meer op terug. Met de beperkte koormiddelen waarover Eduard van Beinum beschikt immers het mannenkoor, zoowel bij de bassen als bij de te noren vraagt dringend om versterking is hij er nochtans in geslaagd om van dit uiterst mo dern getinte werk, dat de uitvoerenden voor groote moeilijkheden stelt, toch een zeer te loven interpretatie te geven. Al kunnen wij ons per soonlijk niet in alle opzichten met den vorm van dit voor de Concertzaal geschreven opus vereenigen, het bevat nochtans tal van passa ges, welke, zooal niet sterk aangrijpen, dan toch een sfeer van diepen ernst en droeven eènvoud opwekken in den hoorder. En deze werden ook door het koor en de solisten in samenwerking met het Utrechtsch Stedelijk Orkest zeer goed getroffen. Want ook de solisten, Ankie van Wickevoort Crommelin (sopraan), Annie Woud (alt) en Max Kloos (bariton) viel een moeilijke, en niet steeds even dankbare taak ten deel. De machtige climax van het „In die judicii" was een der hoogtepunten van deze modern mystieke compositie, waarin de bijzonder opvallende de tails eigenlijk al te talrijk en misschien voor den leek ook te technisch zijn om ze alle te releveeren. Terecht mochten Eduard van Beinum en de medewerkende solisten, musici en zangers den bijval der toehoorders verwerven. Over het na de pauze uitgevoerde werk van Rudolf Mengelberg, diens „Missa pro pace" voor sopraan en baritonsoli, koor, orgel en orkest werd tot een succes voor de uitvoerenden. Har monisch zeker minder problemen biedend dan het w'erk van den Poolschen componist, steeds doorzichtig van klankbeeld, hier en daar zelfs van uiterste soberheid, treft dit werk vooral door de sterke contrasten en de hier en daar rijkgeschakeerde koorzetting. Dit laatste is het zeer zeker, wat den hoorder het gevoel geeft, dat het koor dezen zang sterker aanvoelt en dus ook met meer beheersching van middelen weet weer te geven. De mooiste deelen waren ook in de uitvoering voor ons wel Gloria, Sanctus en Benedictus, waarin Eduard van Beinum zijn ensemble tot een machtige en imponeerende weergave wist op te drijven, terwijl hij ook het Agnus Dei door het orkest in een stemming van troost en vrede liet besluiten. Max Kloos droeg zijn uitgebreide partij met fraaie middelen voor, al denken wij ons het Credo-recitatief of quasi parlando nog eenvou diger. De sopraan Ankie van Wickevoort Crom melin vervulde haar hooge party over het alge meen uitstekend; slechts bij uitzondering had ze moeite, om in hoogste ligging tegen het sterk zingend en spelend ensemble op te tornen. Onze stadgenoot Olivier Koop, die zoowel in het Sta bat Mater als in deze Missa het orgel bespeelde, paste zich wat registratie en klankkleur betreft, waardig en vaardig aan, zoodat Eduard van Beinum, die alles met vaste hand leidde, over deze uitvoering tevreden mocht zijn. Aan het slot werd de componist van het werk, die in de zaal aanwezig was, hartelijk toege juicht en op het podium geroepen, waar hij de hem gebrachte hulde overbracht op dirigent van Beinum, de solisten, het orkest en het koor. We mogen ons compte rendu van deze Voor jaarsuitvoering der Katholieke Oratoriumver eeniging niet eindigen zonder den hartgrondigen wensch te hebben geuit, dat men er door een drachtige samenwerking in moge slagen, deze voor de katholieke kuituur zoo belangrijke ver eeniging," niet alleen te behouden, maar tot steeds hooger bloei te brengen. J- S. opLpitl DE GESCHENKEN MOETEN PERSOONLIJK WORDEN AFGEHAALD EN WORDEN DUS NIET TOEGEZONDEN. FGJ 15*091 B. en W. schrijven aan den gemeenteraac, van Bloemendaal; Met inachtneming van een opzeggingstermijn van drie maanden kan vervroegd worden afge lost het op 1 Juni as. nog uitstaande bedrag ad 170.000 van de 3'/, pCt. geldleening, oor spronkelijk groot 206.000, aangegaan. Ter aflossing van die leening kan de gemeen te tegen pari-koers en een rente van 2 pCt. 's jaars opnieuw leenen bij de N.V. Deli-Maat- schappij te Amsterdam. De nieuwe leening zal een looptijd hebben van 5 jaar, zijnde gelijk aan den nog resteerenden looptijd der af te lossen geldleening. De gelden moeten 1 Augustus as. worden opgenomen. Het financieel voordeel van bovenbedoelde conversie bedraagt gedurende die 5 jaar in to taal ongeveer 4.000. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op pon derdag 19 Mei 1938, des namiddags van 3—4 uur door den heer George Robert, luidt als volgt 1. Ciacona 2. Preludium en Fuga 3. Andante maestoso 4. Gavotte 5. Cantabile 6. le Sonate Allegro ma non troppo Andante Allegro con fuoco Joh. Pachelbel t. J. S. Bach G. F. Handel Padre Martini Enrico Bossi Felix Borowski Op Zondag 22 Mei geven Postaal Genoegen en Postaal Mannenkoor een gezamenlyke uit voering in gebouw St. Bavo. De Overyselsche Ver. „De Oosthoek" houdt Zaterdag 21 Mei in hotel „De Leeuwerik" haar halfjaarlükschen feestavond. De afd. Haarlem van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" werd dezer dagen verblijd met een legaat groot f 2000. Aan de voldoening om over ruimer geldmid delen ten dienste van de Wykverpleging te be schikken, paart £ich een gevoel van dankbare herinnering aan den legataris, die ook na zijn dood aldus de volksgezondheid blijft steunen. Vorige week deelde men ons mede dat de heer Jac. van Maris door de Schoenwinkeliers- vereeniging Haarlem en Omstreken was aan gezocht om zitting te nemen in de Commissie Vestigingswet voor Schoenmakerspatroons, Schoenwinkeliers enz., welke commissie zou zqn ingesteld door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem. De heer J. van Maris heeft echter in feite zitting genomen in een commissie ter behar tiging van Sper- en .Vestigingswet Schoenma kerspatroons en Schoenwinkeliers. Deze com missie is ingesteld op advies van de Nederland sche Bonden en staat geheel buiten de Kamer van Koophandel en heeft derhalve niets uit staande met de Commissie Vestigingswet Kleinbedryf 1937, welke door de K. v. K. is In gesteld en waarvan uitsluitend leden van de K. v. K. lid kunnen zijn. Gebouw St. Bavo: Best. Spoorwegpers., 8 u.; Led. Slagers, 8 uur; Spaarkas St. Nicolaas, 8 uur; Best. Bakkers, 6 uur; Best. Transport, 8 uur; Best. St. Jozef, half 9. Lion d'Or, Kruisweg: Flatstichting voor vrouwen, half 9. Kunstzaal Rceker: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Meisjes achter tralies", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Madame Bovary", en ..De strijd om het record", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Een mensch stierf onschuldig", 7 en 9.15 uur. 25 uur reportage doop Prinses Bea trix. Frans Hals: „Kareltje op dwaalwegen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: R. K. Smedenpatroons, 8 uur; Rechtsk. advies 78 uur; Com. Winter hulp, 8 uur; Led. Overheidspersoneel, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Kanariever- eeniging, 8 uur; Fed. Gr. en Fruithandel, 8 uur. St. Elisabelhsvereeniging, Jansstraat: Haarl. Ver. v. Groote Gezinnen, half 9. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 105 uur. i Rembrandt: „Meisjes achter tralies", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema.: „Madame Bovary" en „De strijd om het record", 2 en 8.15 uur. Luxor: 25 uur Doop Prinses Beatrix; „Een mensch stierf onschuldig", 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Kareltje op dwaalwegen", 250, 7 en 9.15 uur. IJMUIDEN, 18 Mei. Versche Visch. Tarbot 56 74 cent, Ton» 4866 cent. Heilbot 7292 cent per kg Griet" 18.0030, groote Schol 30.0038, middel Schol 22.00—30. Zetschol 4.5027. kleine Schol 4.5027, Bot 1010.50, Schar 1.353.20. Tongschar 1224.50. Poontjes 2.304.50, groote Schelvisch 18.00, middel Schelvisch 10.0015, kleine middel Schelvisch 8.0015. kleine Schel visch 3.808.50, groote Gullen 7-10.50. kleine Gullen 3.70—13, Wijting 2—3.90, Makreel 1—3.10, versche Haring 3.90. kleine middel Heek 7.50, kleine Heek 8.00 per 50 kg. Kabeljauw 17.5038 per 12-5 kg. Vleet 1.403, Leng 0.701.50, Kool- visch 1560 cent per stuk. TRAWLERS Haarlem IJm. 9 1570 manden 3340.Ewald Ijm. 48 575 manden 2720.—, Christina IJm. 2 750 manden 2640.Poolzee IJm. 270 manden 2190.Voorwaarts IJm. 83 140 manden 1770.—, En Avant ÏJm. 8 950 manden 2200.Bloemen daal IJm. 71 620 manden 1930.—, Cornells IJm. 15 1000 manden 1700.—, De Hoop IJm. 46 345 manden 2040.Maria van Hattem IJm. I 1000 manden 1550. kotter E 45 460. LOGGERS MET VERSCHE VISCH KW 41 710.91 490.108 440.112 470. 60 470.—. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 19 Mei 5.52 1.40 6.16 1-52

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5