t) y y y De Fransch-Italiaansche onderhandelingen Hoe vat U „verantwoordelijkheid" op UTRECHT VOLKENBONDSDAG ,uchtYerdediginqslondf HAARLEMSCHE HANZE DE TELEURSTELLING VAN GENUA HERINNERING AAN DEN WERELDOORLOG Ook Uw steun! WOENSDAG 18 MEI 1938 Het Luchtverdedigings fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit. Zendt Uw aan het bijdrage NIEUWE PARTIJ OPGERICHT Dr. ir. M. Dijt en ds. G. v. Duyl de leiders ROODE KRUIS-HULPPOSTEN LANGS DEN WEG 59ste vergadering van den Cen tralen Raad te Den Haag STEUNFRAUDES TE WEESP Wederom nieuwe gevallen achterhaald BESTRIJDING DER WERK LOOSHEID Desiderata van het N.V.V. De tribunes op den „Heldenplatz" te Boedapest in wording voor het aanstaand In ternationaal Eucharistisch Congres. Mussolini's rede was een koude döuche voor de propagan disten der Latijnsche solidariteit Vreemdsoortige taktiek UIT HET HARINGVISSCHERS- BEDRIJF Standpunt der Reedersvereeniging ten aanzien van het conflict Hoe zorgt U voor de jonge levens, die aan Uw hoede zijn toevertrouwd? Hoe zorgt U voor Uzelf? Voor nüen voor later? Stel de toekomst van U en Uw gezin veilig. Sluit een levensverzekering. Bij een oude, betrouwbare maatschappij. Bij de „Utrecht", die tot de veiligste en sterkste maatschappijen in den lande behoort. Vraagt zoo spoedig mogelijk tarieven en voorwaarden! Stoffelijke resten van hier over leden Serviërs naar hun vaderland terug HET GOUDEN FEEST VAN DEN R. K. VOLKSBOND NATIONALE PAASCHLOTERIJ Hoofdprijzen van de tweede trekking Antwoord van H. M. de Koningin DE IN BESLAG GENOMEN 100 VARKENS Boete en verbeurdverklaring geëischt HET REGEERINGSJUBILEUM Feestelijkheden te Leiden in voorbereiding ONDER ZIJN EIGEN AUTO GERAAKT Aan verwondingen bezweken 'oede manieren, die niet uit in nerlijke beschaving voortkome-n, zijn aangeleerde kunstjes, gelijk gedresseerde dieren plegen te ver- toonen. HET SPELLINGVRAAGSTUK Einde van de onzekerheid gevraagd Aardappelziekte i Reeds vele jaren wekt de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede er de Ne derlandsche burgers toe op, om op 18 Mei bijzondere aandacht te wijden aan de teolkenbondsgedachte, welke nu 39 jaren ge iden op dien dag opnieuw wortel beloofde te zullen schieten. Dat was toen afgevaardig- *teh van de voornaamste staten op de roep stem van Tsaar Nicolaas II van Rusland het Huis ten Bosch te 's-Gravenhage bij ten kwamen ten einde zich te beraden over de Mogelijkheid om „tot een machtigen bundel samen te binden het pogen van alle staten, Me er waarachtiglijk naar streven, wereld- vrede te doen zegepralen over vredebreuk en tweedracht en deze samenbinding hecht te Maken door eenparige erkenning van die Grondregels van recht, zonder welke ook tus- tehen mogendheden en volken veiligheid niet 'testaanbaar is." destijds door den Tsaar en velen met hem gekoesterde idealen de Vereeniging v°or Volkenbond en Vrede erkent het onom wonden gingen helaas niet in vervulling de overleggingen werden wreedelijk door Mn wereldoorlog verstoord. Nog vóór het Mnde van die menschonwaardige volkeren- s'achting barstte in Rusland de socialistische revolutie uit, weldra gevolgd door de bolsje wistische terreur, waarvan Tsaar Nicolaas en M-in gezin de ten doode gemartelde slachtof- teïs werden. Toch meent de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede in een door haar van daag gepubliceerde verklaring, dat uit den °°rlog iets goeds werd geboren n.l. de hun kring der menschheid naar een duurzamen Vr®öe, bevorderd en verzekerd door den bij Mt sluiten van het vredesverdrag in 1919 Gestichten Volkenbond, waartoe president Wilson van de Vereenigde Staten in 1918 den had gewezen. Den weg, die door profes ter Wilson's befaamde 14 punten Werd afge- 'Mkend, wenschte men echter niet te betre ten. Er werd een Volkenbond gesticht, die Gebaseerd heette op beginselen van interna- 'Mnaal recht en rechtvaardigheid, maar die Mactisch gebruikt werd om de Versaillaan- tehe overmachtspositie van de geallieerden teer de verslagen centralen te bestendigen. Volkenbond, zooals die te Genève groeide M vergroeide, moge op internationaal gees- ■jk, intellectueel, cultureel en hygiënisch 8ebied zich zekere verdiensten hebben ver erven, als internationaal instituut tot karborging en handhaving van recht en Vtede heeft hij, telkens wanneer het er he fteend op aankwam, jammerlijk gefaald. 'et alleen Japan, Duitschland en Italië, Ma-ar ook dWergstaatjes als Bolivia en Pa- aSUay hebben zich niets aan hem gelegen .ten liggen, indien dat in hun expansieve htieke kraam zoo te pas kwam. De Volken- hd heeft te lang de vredelievende naties, recht voor geweld willen laten gaan, met telistische ficties en illusies begoocheld en terbiind. Hij heeft zich te lang uitgegeven V00] bii 'r dat, wat hij had moeten zijn, maar wat IJ in werkelijkheid niet was en ook niet Werd. ^°or de oorspronkelijk zeer schoone grond- lachte van den Volkenbond zijn noch de ooriogsche wereld, noch verschillende van M belangrijkste leden rijp gebleken, en de °gendheden, die dat te laat hebben inge- ete moeten daarvan thans den bitteren dragen. e Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft steeds getracht en tracht ook thans nog „de uitnemende waarde VQv. 11 een Volkenbond in het volle heldere bt te stellen, de nobele denkbeelden, welke M-n ten grondslag liggen, te verbreiden, j^ r met de Volkenbondsgedachte vertrouwd Maken, overal de overtuiging te doen v rdringen, dat de Volkenbond een eerste Mvaarde is voor het verstevigen var den ette tusschen de volkeren", maar wij kun- met deze pogingen alleen instemmen, ^böeer zij niet den bestaanden Volkenbond ®®nève bedoelen, maar een Volkenbond, s die moet zijn om aan die nobele be- Vli btiii Mgen te hamen beantwoorden: een j/byerseele Volkenbond, gevormd door sta te die Wezenlijk den vrede en het recht er alle omstandigheden kunnen en willen bdhaven. Of zulk een Volkenbond ooit tot bd zai k0men> hetzij door een regeneratie Mo ÖeU gedegenereerden bestaarden, hetzij V r stichting van een geheel nieuw instituut, j<j biet met zekerheid te zeggen, maar dit ^"ai is waard om de menschheid voor eb te houden. Zoolang zulk een Vólken- d echter niet bestaat, dienen wij ons w Gr niet aan gevaarlijke illusies over te ren. Evenmin als wij de deuren en ramen °nze huizen wijd open laten staan en V, Vcrm°gen op de stoep leggen, zoolang er Ij gauwdieven of menschen, die dat kun- w°rden, zijn, evenmin moeten wij een ebbondspolitiek voeren, welke doet alsof Mkenbond is, wat hij niet is en voorloo- ge^°°k wel niet zal worden. Wat de zoolang Msterd® ontwapeningsillusie de wereld kost, bewijst hoe hoog de rekenin f6lte°Woopen, Wanneer men aan een door J ''lce werkelijkheid niet gerechtvaardigd hje 'sMe blanco crediet geeft. Wij willen ec niet alle idealisme ais irreëel ver- id^Mten, integendeel. Maar ons idealisme dj M <ie practijk beginnen bij het begin en de et K-- 'J bet gewenschte einde. De vrede zal S llet deel ziJn van bon. die van goe- tiVj^V""e zijn. Dit geldt niet alleen voor in- tjg ben, maar ook voor volkeren en staten. W^tisehe en overspannen wereld van looj, aaG moet allereerst herkerstend worden e®b sterk levend en principieel hande- 0f c Cbristendom, dat zonder compromissen \h nCessies zich richt op recht, rechtvaar- "eid naastenliefde en vrede, niet zooals •idivg^bte verankerd liggen in een zachtaardig batuurlijk gevoelshumanisme, maar bie dwingend gecodificeerd zijn in de onveranderlijke wet van de Tien Ge- (tea.fv.. Clods. Wij, Katholieken heoben den bdd,r baren plicht en de hooge roeping Vprm°gen aan deze onontbeerlijke lier en 'nS van de wereld actief mede te wer- Cb het is nuttig en heilzaam ons op ^jjj^'^o&enbondsdag" daarop ernstig te Postgiro 287177 Den Haag, ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. Dezer dagen is te 's-Gravenhage de Neder- landsche Volkspartij (N.V.P.) opgericht. Van degenen die aan de oprichting der Ned. Volkspartij medewerkten noemen wij dr. ir. M. D. Dijt en ds. G. van Duyl. Het aantal door het Ned. Roode Kruis ge plaatste hulpposten langs de wegen is gestegen tot 549. Thans zal worden begonnen met plaat sing van nog ongeveer 60 posten. Vervolgens is men momenteel bezig met het aan alle hulpposten op de voorrangswegen ver strekken van twee roode lantarens, die men wanneer een ongeluk gebeurd is, zal moeten plaatsen op een afstand aan beide zijden van 150 meter op den weg ter aanduiding voor 't verdere verkeer. Heden werd in de tuinzaal van den Dieren tuin te D'en Haag de 59ste vergadering van den Centralen Raad van de Hanze in het Bisdom Haarlem gehouden, onder voorzitterschap van den heer E. J. M. Stumpel. Nadat te 9.15 uur een H. Mis was opgedragen door rector W. Bokeloh, geestelijk adviseur van de Haagsche afdeeling in de kerk van de H.H. Antonius en Lodewijk aan den Boschkant, werd de vergadering geopend met een welkomstwoord 'van den voorzitter, waarna deze een .alge meen® beschouwing wijdde aan den toestand van den R. K. Middenstand in dezen crisistijd. Spr. wees er op, hoe juist de laatste tijd moei lijkheden voor de middenstandsbediijven mee brengt. Na een bespreking van de regeerings- maatregelen ten aanzien van de crisis en het vormen van sociale voorzorgen in dit verband, welke spr. puntsgewijze behandel de, verklaarde hij eenige reden tot gerust stelling te mogen constateeren. Door de voorgestelde maatregelen, aldus spr., zal de positie van den middenstand waarschijnlijk niet verder verzwakt worden. Vervolgens werden verschillende jaarversla gen en agendapunten van huishoudelijken aard behandeld. Te ongeveer half een uur werd de mor genvergadering gesloten en vereenigden zich de vele aanwezigen aan een koffiemaaltijd. Naar wij vernemen heeft het onderzoek, dat op last der Amsterdamsche Justitie sinds eeni- gen tijd te Weesp wordt ingesteld door rijks controleurs van de steunverleening, met mede werking van den brigadier der rijksveldwacht, weer nieuwe knoeierijen inzake de steunuitkee- ring aan het licht gebracht. Êen drietal werkloozen had in December, toen een groot aantal boomen op de Nieuwstad moest worden gerooid, aan den gemeente-op zichter gevraagd, of zij die boomen voor brand hout mochten omhakken. Dit verzoek was in gewilligd, maar later is gebleken, dat de man nen de boomen naar Muiden hebben vervoerd en aldaar hebben verkocht. De takken waren afgekapt en afzonderlijk verkocht aan een tuin der aan den Langen Muiderweg. Van deze in komsten hebben de drie werkloozen, die regel matig stempelden, niets vermeld aan het bu reau van de steunverleening. Ook is nog aan het licht gekomen, dat een tweetal andere steuntrekkers, niettegenstaande zij stempelden en onverminderd steun genoten, bij particu liere werkgevers aan het werk waren. In al deze gevallen is tegen de schuldigen proces-ver baal opgemaakt. Het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen heeft zich met een uit voerig adres gewend tot den voorzitter van den raad van ministers, dr. H. Colijn, om de regee ring nogmaals te wijzen op den ernst van het vraagstuk ter bestrijding der werkloosheid. In verband met den grooten omvang van de werkloosheid dringt het bestuur van het N.V.V. behalve op snelle uitvoering van groote open bare werken en behalve op'n aantal maatrege len, welke pas op den langen duur werken, zoo als bijv. industrialisatie, handelspolitieke maat regelen e.d., ook nog aan op: Een verkorting van den wekelijkschen werk tijd tot 48 uur voor al die groepen van werk nemers, die nu nog of geheel buiten de arbeids wet vallen, of aan welke een langere arbeids tijd dan 48 uur per week is toegestaan. Het tegengaan van overwerk, door slechts in hooge uitzonderingsgevallen overwerkvergun- ningen, en dan nog voor een zeer beperkten tijdsduur, te verleenen. Een verdergaande verkorting van den weke lijkschen werktijd voor de groepen van werk nemers, die thans 48 uur per week werken. Verlenging- van den leerplicht met daarbij aansluitende verhooging van den toelatingsleef tijd tot het verrichten van beroepsarbeid. Verlenging van den tot twee jaar terugge- brachten cursusduur op ambachtsscholen en nijverheidsscholen tot drie jaar. Het verstrekken van een premie of bijslag aan particulieren, die overgaan tot het laten uitvoeren van onderhouds- of verbeteringswer- ken aan hun fabrieken, werkplaatsen, woon huizen en andere bezittingen. (Van onzen Parijschen correspondent) Ook de politieke actualiteit heeft haar ironie. Op verzoek van vooral de hoogste fascistische autoriteiten, zij het met vol komen instemming van Fransche zijde, werd overeengekomen, de Fransch-Italiaansche on derhandelingen met de meest strikte geheim houding te omringen. De geruchten, waarvan ook wij te dezer plaatse reeds eerder melding maakten, als zouden in den loop der eer ste gesprekken tusschen den Franschen zaak gelastigde Blondel en den Italiaanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, Ciano, reeds rnstige moeilijkheden zijn gerezen, welke op haar minst zeer remmend moesten werken op het vlotte verloop der onderhandelingen, kon men tot dusverre nog als niets meer beschou wen dan als geruchten, ontstaan uit min of meer redelijke interpretatie van eenige uiter lijke omstandigheden, zonder op eenigerlei uit lating van bevoegde zijde te berusten. Sinds Zaterdagavond is het echter wereld kundig uit de meest bevoegde bron, die men zich kan denken, dat het verloop der Fransch- Italiaansche onderhandelingen allesbehalve vlot gaat en dat het nog geenszins zeker is, hoe hun resultaat eruit zal zien. Mussolini zelf heeft in zijn te Genua gehouden rede geheel eenzijdig het omhulsel van geheimhouding ver scheurd, natuurlijk zonder van tevoren zijn onderhandelingspartner van zijn voornemen op de hoogte te hebben gebracht. De handelwijze was vreemd; men kan zelfs vragen of zij wel loyaal was. Het effect, dat in alle Fransche politieke kringen erdoor werd te weeggebracht, was dat van volslagen verrassing van onaangename soort. Men kan wel zegen, dat, wanneer Mussolini werkelijk tot een voor beide partijen aanvaard baar accoord wenscht te komen, ziin te Genua gehouden rede „om er maar niets meer van te zeggen, in die richting geen stap vooruit bebee- kent", zooals de „Temps" in zijn officieus „Bulletin" wijs en gematigd opmerkte. De moeilijkheid is, dat Mussolini's formule „in een uiterst actueele gebeurtenis als de oorlog in Spanje, bevinden wij ons ieder aan een anderen kant van de barricade; zij willen de overwinning van Barcelona; wij daarentegen verlangen en willen de overwinning- van Fran co" erop neerkomt, dat een accoord slechts mogelijk is, nadat Frankrijk aan den Italiaan schen kant van de barricade is komen staan. Vandaar, dat Mussolini's woorden aan Frank- rijks adres in Fransche ooren geklonken heb ben als een ultimatum. En onder den druk van een ultimatum onderhandelt geen regeering, die zichzelf respecteert en op gelijkheid met den onderhandelingspartner aanspraak maakt. Bovendien, zoo merkt men op, is Mussoli ni's zienswijze absoluut fout. Men kan niet zeggen, dat het Fransche volk aan één zijde van de barricade staat. Het Fransche volk, dat een vrij volk is, heeft ten aanzien van de Spaansche affaire zeer verdeelde sympa thieën; een deel sympathiseert zeer zeker, en zelfs luidruchtig, met Barcelona; maar een minstens even groot deel sympathiseert, niet minder zeker en minder luidruchtig, met Fran co; en tenslotte is er nog een groot deel van het Fransche volk, dat alleen maar sympathi seert met het Spaansche volk, dat het een spoe- digen vrede toewenscht. Het officieele regeeringsstandpunt is vanai het begin geweest en gebleven: non-interven tie, welke ook de uitgesproken sympathieën wa ren van bepaalde deelen der regeeringsmeer- derheid en ondanks voortdurende hardnekkige pogingen haar dit standpunt te doen verlaten. Het is, zoo merkt men verder op, de toenmalige Fransche minister-president, de socialistenlei der Léon B-lum, geweest, aan wien het initia tief der non-interventie-politiek te danken was. En indien de Fransche regeering werkelijk en effectief de overwinning van Valencia had ge wild, dan had zij daartoe zeker even werkelijke en effectieve middelen kunnen aanwenden als Mussolini heeft gedaan om de overwinning van Franco te verzekeren. Zij heeft echter niet on voorzichtig met den Europeeschen vrede willen omspringen. Het eenige, wat bij den huidigen stand der Spaansche zaken de Fransche regeering nog verlangt, is, dat het toekomstige Spaansche re giem, welk dat ook zijn mag, geen bedreiging meebrengt voor Frankrijks Pyreneeën-grens. Wanneer de Fransche regeering- dat doel na streeft, voert zij slechts een simpele, alleszins begrijpelijke, nationale belangenpolitiek. En zij meent op het voeren van zulke politiek even- In de Dinsdagavond te 's-Gravenhage gehou den buitengewone algemeene vergadering der reedersvereeniging voor de Nederlandsche ha- ringvisscherij is met algemeene stemmen be sloten, ten aanzien van het conflict met de op varenden aangaande de loonvoorwaarden voor de teelt 1938 het volgende standpunt in te men, nadat te voren, eveneens met algemeene stemmen, was overwogen, dat van verder min nelijk overleg met de besturen der vakbonden, gezien de in dit opzicht tot dusver opgedane ervaring, geen oplossing der huidige moeilijk heden is te verwachten. Met ingang van heden zal worden gemon sterd op de navolgende voorwaarden: De loonregeling van 1937 wordt aangevuld met verschillende concessies en wel ten aanzien van binnen liggen en rusttijden, verbeterde gage bij aanvoer van versche haring, vervroeging van den datum, waarop een nieuw garantieloon in gaat en verbetering van het boetloon. N.V. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ „UTRECHT" TE UTRECHT OPGERICHT 1883 Vanochtend zijn in allen eenvoud vanuit Nij megen van de begraafplaats „Rustoord" de stoffelijke resten der 89 Servische soldaten, die hier in 1918 zijn overleden, naar hun- va derland getransporteerd. In drie lijkauto's, gedekt met drie kransen met de Zuid-Slavische kleuren, werden de res ten overgebracht naar het naburige Wyler, de eerste Duitsche grensplaats, waar een compag nie Duitsche soldaten van 150 man van het garnizoen Wesel in een eerehaag stond opge steld. Toen de stoet naderde, speelde een mili tair muziekcorps enkele treurmarschen. Namens de Duitsche regeering werd aan de metalen lijkkisten door den overste uit Wesel met een korte toespraak een krans gehecht. Nadat een vuurpeleton eenige saluutschoten had gelost, werden de stoffelijke resten uit de Nederlandsche auto's in twee Duitsche mili taire auto's overgebracht. De overschotten wor den rechtstreeks per auto naar Zuid-Slavië ge bracht. leenen, voorts kinderfeesten, wielerwedstrijden, hippische feesten voor landelijke en militaire ruiters, een grootsch opgezette tentoonstelling van vee- en bodemproducten, een openlucht spel, verlichte gondelvaart, reclame-optocht en bloemencorso. De inwoners van Leiden en de vele dorpen in de omgeving zullen welhaast tijd te kort komen om alle festiviteiten mee te maken. veel recht te hebben als de regeering van Mus solini. Het is in werkelijkheid Mussolini's weigering of onbekwaamheid zich in de positie van den ander in te denken en haar te doen weder varen, waaraan men toeschrijft, dat het voeren van bevredigende onderhandelingen met hem zoo moeilijk is. Men dient namelijk niet uit het oog te verlie zen, dat Frankrijks belangen veel nauwer en rechtstreekscher gemoeid zijn met den uitslag van den Spaafischen burgeroorlog dan die van Engeland. Het is dan ook niet vermetel aan te nemen, dat de onmiskenbaar te Rome gerezen moeilijkheden tusschen de Fransche en Italiaan- sche onderhandelaars zijn terug te voeren op de preciseering van de Italiaansche waarborgen, dat de uitslag van den oorlog in geen geval ook maar het minst een aantasting van Spanje's volledige soevereiniteit zal meebrengen. Waarborgen, waarvan reeds sprake is in het Britsch-Italiaansch accoord en van welker na dere preciseering de Fransche regeering harer zijds een conditio sine qua non van een Fransch- Italiaansch accoord schijnt te hebben gemaakt. De rede van Mussolini heeft in wijder en algemeener zin tenslotte nog illusies ver stoord, waaraan men zich hier de laatste dagen in kringen van rechtsch en gematigd linksch eenigszins lichtzinnig had overgegeven. Men had gehoopt, dat de duce op de belang rijke avances, welke Frankrijks politieke leiders van den dag hem hebben gemaakt, met name in de liquidatie van de Abessijnsche affaire, zou hebben geantwoord met het toonen van eenig vriendschappelijk gevoel. Men had er zelfs ta melijk sterk op gerekend, dat Mussolini met graagte van de gelegenheid gebruik zou maken weer een deel van zijn vriendschap, welke sinds de „as" geheel voor Duitschland gereserveerd was, over te dragen op de Latijnsche zuster. Maar de rede van Genua, waar, zooals de Fran sche correspondenten aan hun bladen seinden, bij de op Frankrijk betrekking hebbende pas sage uit het publiek gejouw opklonk, heeft op de geestdrift der voorstanders en propagandis ten eener politiek van Latijnsche solidariteit als een koude douche gewerkt, terwijl zij na tuurlijk koren on den molen is van hen, die aan de mogelijkheid van een politiek van weder- zijdsch begrijpen met Italië niet gelooven en de regeering pressen daaruit de consequenties te trekken. Het is mogelijk, en de laatste commentaren uit Rome willen het doen gelooven, dat Mus solini's rede een manoeuvre is, waarmede hij slechts beoogt uit de onderhandelingen zooveel mogelijk voordeel te halen. Wanneer echter een verzoening het begeerde resultaat moet zijn en er valt wel een en an der te verzoenen is de taktiek, welke daarin bestaat den tegenstander al het ongelijk in de schoenen te schuiven, nu juist niet de meest geëigende om een gunstige atmosfeer te schep pen. Voorloopig heeft Mussolini er dan ook al leen maar mee bereikt, dat van uiterst rechtsch tot uiterst linksch in de beoordeeling van Frankrijks positie tegenover Italië meer pun ten van overeenstemming voorkomen dan in lang het geval was. Naar wij vernemen zijn bij de tweede trek king der Nationale Paaschloterij de vijftien hoofdprijzen gevallen op de volgende num- mers: le prijs Serie 4B nummer 066206. 2e prijs Serie 4 nummer 019171. 3e prijs Serie IK nummer 079547. 4e prijs Serie 2 nummer 033718 5e prijs Serie 3A nummer 065693 6e prijs Serie 2A nummer 070557. 7e prijs Serie 1F nummer 082222 8e prijs Serie 3E nummer 021535 9e prijs Serie 3K nummer 041302 10e prijs Serie IC nummer 077061 11e prijs Serie 2F nummer 025177 12e prijs Serie 2D nummer 082934 13e prijs Serie 3E nummer 020137 14e prijs Serie 2K nummer 044999 15e prijs Serie 4B nummer 001063 Omstreeks 25 Mei a.s. zullen de volledige Het Centraal Bestuur van den R. K. Volks bond mocht als antwoord op het aan H. M. de Koningin gezonden telegram, het volgen de schrijven ontvangen: H. M. de Koningin heeft mij opgedragen den leden van den Nederlandschen R. K. Volksbond in het Bisdom Haarlem Harer Ma- jesteits dank over te brengen voor de geuite gevoelens vertolkt in het telegram, dat ge zonden werd ter gelegenheid van het gouden jubileum van dien bond. De Adjudant van Dienst van H. M. de Koningin, (w.g.) H. J. PHAFF. Dinsdag heeft de mester-handelaar P. F. te Zaandam zich voor het kantongerecht te ver antwoorden gehad voor het feit, dat hij op een land achter het slachthuis 100 varkens had, terwijl hem slechts 42 waren toegewezen door de crisis-varkenscentrale. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie achtte dit een „schandalige overtreding" en sprak van een „varkenspark". Hij eischte op legging van een boete van f 40 en verbeurdver klaring van de varkens, ter waarde van f 5500. De kantonrechter zal over acht dagen schrif telijk vonnis wijzen. trekkingslijsten de eerste en tweede trek king bevattende verkrijgbaar worden ge steld bij Postbus 2 te Heemstede. 21 Juni a.s. volgt de derde trekking, waarna wederom een trekkingslijst zal uitkomen, bevattende de tweede en derde trekking. Ook de Sleutelstad bereidt zich voor op een feestelijke viering van het veertigjarig regee- ingsjubileum van H. M. de Koningin in Sep tember a.s. Gedurende het tijdvak 30 Augustus3 Sep tember is een uitgebreid feestprogramma ont worpen, dat o.m. omvat het houden van een in hoofdzaak plaa teel ijk-georiënteerde industrie- en vaktentoonstelling, waaraan behalve de in dustrie en vakpatroons ook de gemeentebedrij ven en de middenstand hun medewerking ver- Dinsdagavond om zes uur wilde de heer J. van de Vaart te Mijdrecht met den slinger den motor van zjjn auto op gang brengen. Toen hij hiermede bezig was, zette de wagen zich plot seling in beweging, blijkbaar doordat de rem was losgeschoten. De heer v. d. V. kwam on der zijn voertuig terecht en werd ernstig ge wond. In den loop van den avond is hij aan de gevolgen van het ongeluk overleden. Het bestuur van den Nederlandschen Uit- 'feversbor.d heeft een brief gezonden aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, waarin onder verwijzing naar de onzekerheid op spellinggebied, den minister met den meesten aandrang wordt verzocht, ter voorkoming van een anders onvermijde lijke werkloosheid en schade voor de bedrijven, op den kortst mogelijken termijn die maat regelen te willen bevorderen waardoor aan de onzekerheid een einde komt. In het etmaal van 's avonds 16 tot 's avonds 17 Mei is in Groningen en Noordholland tus schen Hoorn en Enkhuizsn de weersgesteldheid critiek geweest voor het optreden van aard appelziekte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9