ST.WILLIBRORDUS I Verkiezingen in Zuid-Afrika Halifax antwoordt het Hoogerhuis vereenigde katholieke pers N.V. NEDERL.VERZ.MU. BLOEDIGE SLACHTING TE SOETSJAU VERKIEZINGSACTIE IN TSJECHO-SL 0 WAKIJE Het nieuws van heden Treinramp eischt 200 dooden Cardenas naar San Luis Potosi DE BAROMETER CATHARIJNESINGEL48-UTRECHT DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DONDERDAG 19 MEI 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21180 Japanners zouden heer en meester zijn in de stad Spaansche deserteurs doodgeschoten Joen zij trachtten naar Frankrijk uit te wijken ^>aat Aartshertog Otto zich verloven? MEVROUW DUPEYRON TERECHT Het Weer Ongemeene belangstelling der kiezers in alle deelen der Unie Vereenigde partij ver bovenaan Uruguay erkent het Keizerrijk Mgr. Heylen naar Boedapest „Bij de Abessinië-politiek mag men om de idealen de wer kelijkheid niet vergeten" Italië's beloften aanvaard Agrarische partij wil toenadering tot Duitschers en minderheden Incidenten in Noord- Bohemen Duitsche predikanten opgeroepen Zij moeten eed van trouw aan Hitier afleggen Nazi-activiteit in Argentinië Afgevaardigde doet opzienbaren de onthullingen in de Kamer DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Anton Lang overleden Sneltrein tusschen Kanton en Hankau in botsing met goederentrein De Britsche stap te Praag Cedillo afgezet Het proces tegen Codreanoe VERZEKERINGEN TOT ELK BEDRAG Vertegenwoordigers gevraagd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Mussolini bracht dezer dagen een bezoek aan Genua en omgeving. De Duce werd door de bevolking met groot enthousiasme ontvangen SJANGHAI, 19 Mei (Reuter). De Japan ners beweren geheel Soetsjau, met uitzon dering van het Zuidelijke gedeelte, te heb- lk:n veroverd. In den zuidelijken sector fordt nog verwoed gestreden. Van 100.000 tot 150.000 man Chineesche pro- vinciale troepen bevinden zich nog te Soetsjau. gy hebben weinig hoop te kunnen ontsnappen. Zij zullen zich na de inbezitneming der stad door de Japanners zoo goed als onvermijdelijk •het ondergang bedreigd zien. Zoo wreed was de strijd dat Soetsjau nu een Uitgebreide slachtplaats is. De straten zijn be dolven onder het puin der zwaar geteisterde duizen en liggen bezaaid met lijken en sterven den. Overal woeden branden, hetgeen de wreed heid dezer algemeene slachting nog sterker doet hitkomen. Nadat de Japanners Soetsjau zijn bin nengetrokken, zou het front der Chineezen ten Noordoosten van Soetsjau geheel zijn ingestort. Men beweert, dat de Japansche troepen den grooten waterweg tusschen Hansjoeng en Taiertsjwan zijn overgetrokken. Toulouse 19 Mei (Havas). Woensdag avond hebben zich dertig Spaansche vluchte den aangemeld bij de mobiele garde te Os- ^la. Zij verklaarden deel uit te maken van „8o personen die gidsen hadden aangenomen "T hen naar Frankrijk te brengen. Toen zij tot zes kilometer van de Fran sche grens genaderd waren, werden ze Verrast door Spaansche karabiniers, die zonder sommatie het vuur openden. Een twintigtal menschen werd gedood, vele anderen gewond of gevangen genomen. De ontsnapten meenden door de gidsen ver fden te zijn. Nader wordt vernomen, dat de groep be tond uit personen, voor het meerendeel jon gheden, die zich aan de door Barcelona ge- |®®te mobilisatie wilden onttrekken en in den acht van Maandag op Dinsdag de Fransche dns wilden passeeren. De Spaansche kara- hUers openden het vuur op deze vluchtelin- 8eh en doodden er 20, terwijl een vijftigtal ge- ?°hd en gevangen genomen werd: op hen 0tld men documenten van het grootste be- 'd voor de defensie. De generaliteit heeft Crsterkingen gezonden om de voortvluchtigen, 'e zich nog in de bergen bevinden, op te (horen. De rechtbank te Puigcerda heeft zwa- straffen uitgesproken wegens poging tot ®sertie, terrorisme en het maken van on- e°orloofde winst. Nrussel, 19 Mei (Havas) De geheele '!'3ische pers maakt melding van de aanstaah- Uj Verloving van aartshertog Otbo van Habsburg Prinses Maria Theresia van Liechtenstein q. van aartshertogin Adelaide, de zuster van ste- met den regeerenden vorst van Liechten- jyjh1- Een officieele mededeeling kon echter verkregen worden. &v®Agdad, 19 Mei. (Havas). De Fransche Ren i ce' mevrouw Dupeyron, over wie vier da- hpi nS niets was gemeld, is teruggevonden te laj^ham, bij Bassorah, waar zij een nood- dg had moeten maken. VERWACHTING: Matige toi zwakken wind uit Noordelijke richtingen, aanvan- kelijk opklarend met kans op nachtvorst, II overdag gedeeltelijk bewolkt en iets war- mer, waarschijnlijk droog. |1 Hoogste barometerstand 768.3 te Janmayen. Laagste barometerstand 750.2 te Kopenhagen. g Zon op v.m. 5.02. Zon onder n.m. 8.52. II Maan op n.m. 12.44. Maan onder n.m. EE 9.10. Licht op 9.64. Laatste kwartier 22 Mei. KAAPSTAD, 19 Mei. (Reuter.) De regee ring van de Unie van Zuid-Afrika heeft in de steden een geweldig succes behaald. De regeeringspartij (de Vereenigde Partij) heeft 51 van de 61 zetels, waarover tot nu toe de beslissing is gevallen, bezet. De Dominion partij behaalde 6, de Labourpartij 3 en de socia listen een zetel. De nationalisten hebben nog geen enkel succes geboekt. De Dominionpartij heeft twee zetels veroverd op de Vereenigde partij in het Engelsch spre kende deel van Durham. Drie der candidaat gestelde leden der regee ring, Hofmeyr, Pirow en Stuttaford, zijn her kozen. Behalve de nederlaag van Dutoit is den natio nalisten ook een slag toegebracht te Vrededorp. Het district zal voortaan door een lid van de Vereenigde partij worden vertegenwoordigd. Om de sterkte der nationalisten te kunnen bepalen, moet men de resultaten afwachten uit de landelijke districten, daar de nationalisten nooit veel aanhang in de steden hebben gehad. Berichten uit alle deelen der Unie duiden erop, dat de kiezers bij deze algemeene ver kiezingen ongewoon goed zijn opgekomen. Generaal Hertzog, de 72-jarige minister-pre sident, bracht vroeg in den ochtend zijn stem uit te Pretoria. Hij is thans de oudste minister president in het Britsche gemeenebest en be kleedt zijn ambt langer dan al zijn.tijdgenooten, t. w. sinds 14 jaar. In het Huis van Afgevaar digden vertegenwoordigt hij Smithfield in den Oranje-Vrijstaat sinds 31 jaar. N Vele kiezers moeten honderden kilometers per auto afleggen om hun stembureau te bereiken Een auto met kiezers is op een spoorwegover gang met een trein in aanrijding gekomen, waar bij twee inzittenden het leven verloren. Niet eerder dan Donderdagavond kan een behoorlijk overzicht van het eindresultaat der verkiezingen beschikbaar zijn. MONTEVIDEO, 19 Mei. Uruguay heeft giste ren de Italiaansche verovering, van Abessinië erkend met de mededeeling; dat Federico Grunwaldt Cuestas, gezant te Rome, geaccredi teerd is geworden bij Victor Emmanuel, als koning van Italië en keizer van Ethiopië. Z. H. Exc. Mgr. Heylen, de bisschop van Na men en permanent voorzitter van het inter nationaal comité der Euch. Congressen, ver trekt hedenavond in gezelschap van zijn se cretaris, kanunnik Th. Bootsma, naar Boeda pest. Hij zal te Boedapest de gast zijn van den vroegeren minister-president, Esterhazy, LONDEN, 19 Mei (Reuter). Lord Halifax heeft gisteren namens de regeering in het Hoogerhuis verscheidene sprekers geant woord. Hij zeide o.m., dat hoewel hij be greep, welke gevoelens gewekt worden door alles, wat lijkt op een erkenning van de Italiaansche verovering van Abessinië, het toch noodig is om dat wat in ideaal opzicht goed is, te verzoenen met hetgeen practisch mogelijk is. Wanneer de keuze zou gedaan moeten wor- dén, aldus spr. tusschen oorlog en vrede, meen ik, dat mijn geweten en mijn plicht jegens mijn medemenschen mij in de richting van den vrede drijven. De taak van een minister van Buiten- iandsche Zaken is zijn politiek zoo te voeren, dat de fundamenteele idealen, die zijn land lief zijn, niet zoodanig worden opgedreven, dat zij buiten de grenzen treden van wat uitvoerbaar is. Sprekende over het door den aartsbisschop van Canterbury tijdens de debatten aanbevolen voorstel, dat Mussolini er wellicht toe gebracht zou kunnen worden Haile Selassie een beperkt gebied in Abessinië aan te bieden met autono mie op binnenlandsch gebied en onder souve- reiniteit van Italië, verklaarde Halifax, dat dit een zaak is, welke de Italiaansche regeering en Haile Selassie zelf alleen kunnen beslissen. Voortgaande zette Halifax eenige der argu menten uiteen, die hij in Genève naar voren gebracht heeft, waaraan hij toevoegde, dat niets de toewijding van het Engelsche volk jegens den Volkenbond als instrument voor den vrede meer zou kunnen schaden, dan wanneer het de gedachte zou krijgen, dat de Volkenbond een instrument was. dat Engeland waarschijnlijk in een oorlog zou verwikkelen. Wanneer wij zien, aldus Halifax verder, dat de weigering om de feiten onder oogen te zien de tegenstellingen levend houdt, moeten wij overwegen, of het juist is het wezen voor de schim te laten varen. Men kan van meening zijn, dat dit een cynische bekentenis van een mislukking is, maar zoo'n bekentenis is vaak de beste stap naar betere; zaken. Wj aanvaarden de Italiaansche beloften en geloovëri,dat zij op fatsoenlijke wijze tén lïit- vber zullen worden gelegd. Wij gelooven, dat wij met de overeenkomst met Italië een begin hebben gemaakt tot den vrede en wij zijn vast besloten van iedere gelegenheid gebruik te ma ken om dit begin voort te zetten en tot ont wikkeling te brengen. Wij zouden ook gaarne alle oorzaken van wantrouwen en argwaan tusschen ons en Duitschland zien opgeheven, een opvatting, die gedeeld wordt door de meerderheid der volken in beide landen, die zoo. nauwe verwantschap van taal en oorsprong hebben. Na voorts het Britsch-Italiaansch accoordop andere gronden verdedigd te hebben, verklaarde Halifax, dat dit niet wil zeggen, dat Engeland de Italiaansche interventie in Spanje goed keurt, evenmin als het de Italiaansche actie in Ethiopië goedkeurt. Tot Snell, die gezegd had, dat de kleine sta ten van Europa, welke in de Engelsche politiek hun inspiratie zoeken, verbijsterd waren door de Britsch-Italiaansche overeenkomst, zeide Halifax: „Ik heb bevonden, dat in den Volken bondsraad de vertegenwoordigers van Frankrijk, de Kleine Entente, de Balkan-entente en Bel gië doordrongen waren van het belang der over eenkomst. Alleen de Russische vertegenwoordi ger uitte eenigen twijfel, doch hij juichte de overeenkomst toe." De motie van Snell werd vervolgens door het Hoogerhuis verworpen. Het amendement van Brocket werd als zelfstandige motie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een natte hindernis wordt genomen tijdens de cross country der Kon. Militaire Sportvereeniging, welke Woensdag te Amersfoort in tegen woordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard werd gehouden PRAAG, 19 Mei (Havas). Zesduizend menschen waren Woensdagavond aanwe zig bij de eerste verkiezingsbijeenkomst der Agrarische partij, de party van Hodza, die de sterkste groepeering in het land is. De voorzitter der partij, Beran, zeide onder meer: „Wij zullen geen enkel compromis met het communisten sluiten, maar wy moeten ons op eerlijke en moedige wyze verstaan met de Duitschers en minderheden. Die toenadering moet het werk van iedere coalitie zijn. Maar terwijl wij daarnaar streven, moeten wij er voor waken, dat de orde en de rust gehand haafd blijven." Ten aanzien yan de buitenlandsche politiek zeide Beran: „Wij moeten spreken met Duitschland, Polen én Hongarije, terwijl wij trouw blijven aan Franrijk en Engeland. Wy moeten verder toenadering tot Italië zoeken. Ook is het hoog tijd, dat we een vertegenwoor diger bij generaal Franco benoemen. De be trekkingen met Portugal moeten weer nor maal worden: deze door ons begane fout moet zoo spoedig mogelijk hersteld worden". De actie van Henlein De Sudeten-Duitsche partij heeft tot oprich ting besloten van gemotoriseerde secties. Verder heeft de partij vastgesteld, dat de winkeliers, die lid van de partij zijn, verplicht zijn een portret van Henlein in hun winkel op te hangen. Het- bestuur heeft den leden opgedragen hun huizen ter gelegenheid van de verkiezingen te versieren. De contróledienst van de partij zal er op toezien, dat de leden Zaterdagavond, aan den vooravond der verkiezingen, hun vensters met kaarsen verlichten. In een communiqué wordt medegedeeld, dat 't in Trebenice in Noord-Bohemen tot inciden ten is gekomen. Sudeten-Duitschers, die in gesloten formatie uit een gymnastiekzaal kwa men, kregen twist met Tsjechen. Ordebewaarders van de Sudeten-Duitsche partij gingen per motorrijwiel hulp halen. Zij kwamen terug in uniform en gewapend met stokken. Ondertusschen had een onbekend ge- blevene de sirene voor het luchtalarm: in wer king gesteld. De gendarmerie van Litomerice moest tusschenbeide komen. Drie Tsjechen en drie Duitschers werden licht gewond. De orde is hersteld; er wordt een onderzoek ingesteld. Minister-president Hodza heeft een langdu rig onderhoud gehad met den afgevaardigde Kundt, den voorzitter der Sudeten-Duitsche parlementaire fractie. Onderwerp van gesprek was het minderhedenstatuut, dat vrijwel ge reed is. Anton Lang, de Christus-speler in Oberam mergau, is na een operatie overleden. Hier boven de bekende speler tijdens een bezoek aan ons land Morgen zullèn de-predikanten der Evangeli sche Kerk te Berlijn?voor de officieele kerke lijke autoriteiten den eed van trouw aan Hitier en gehoorzaamheid aan dè "staatswetten moe ten afleggen, zooals dit ook voor ambtenaren is voorgeschreven. Verwacht wordt, dat de predikanten van de Belijdeniskerk zullen weigeren den eed af te leggen, omdat dit een erkenning van de macht van dén staat in kerkelijke aangelegenheden zou insluiten. BUENOS AIRES, 19 Mei (Havas). De socialistische afgevaardigde Dickmann heeft in de Kamer een voorstel ingediend, waarin de instelling wordt gevraagd van een parle mentaire commissie tot het doen van on derzoek naar de nationaal-socialistische ac tie in Argentinië. Bij de verdediging van zyn voorstel heeft hij een lange uiteenzetting gegeven over die actie in Brazilië: hij noodigde de regeering uit voor zorgsmaatregelen te nemen om iedere verras sing te voorkomen. Hij gaf verder een schets van de organisatie van het Duitsche ministe rie van Propaganda en verklaarde, dat Berlijn onlangs aan alle diplomatieke vertegenwoordi gers van Duitschland een vertrouwelijke bro chure heeft gezonden, waarin instructies ston den, die de nationaal-socialistische penetratie moesten vergemakkelijken. Hij las gedeelten van die brochure voor. De Kamer besloot Dick mann vrij te stellen van de beperkingen van het reglement, opdat hij al zijn inlichtingen over de methoden der Duitsche propaganda kon mededeelen. Dickmann zeide daarop, dat Duitschland drie punten wil bereiken: propa ganda maken voor zijn stelsel, volgelingen kweeken en toetreding van Argentinië tot het totalitaire stelsel verkrijgen. Hij noemde alle propaganda-organisaties op, ook het centrale orgaan te Buenos Aires, waarvan hij het adres gaf. Zijn mededeelingen hebben veel beroering gewékt. Groote belangstelling der kiezers voor de ver kiezingen in Zuid-Afrika; de vereenigde party ver in de meerderheid. Cardenas beschuldigt generaal Cedillo een op stand voor te bereiden. Bloedige slachting te Soetsjau; Japanners zou den meester zijn van de stad. Lord Halifax verdedigt in het Hoogerhuis de werkelijkheidspolitiek der Britsche regeering. Bij een treinbotsing tusschen Kanton en Haukau werden 200 personen gedood. De vertolker van de Christusrol in de passie spelen te Oberammergau, Anton Lang, over leden. Grootere winstmarge voor den tusschenhandel bij de distributie van goedkoope margarine. Redacteur van „De Vrijdenker" wegens gods lastering tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Vertolker der Christusrol te Oberammergau MUENCHEN, 19 Mei. (D. N. B.) Anton Lang, die gedurende vele jaren bij de passiespelen in Oberammergau de rol van Christus vertolkte, is Woensdagavond aan de gevolgen van een ernstige operatie overleden. Voor den eersten keer speelde Lang de rol van Christus in 1900 en in 1910 voor de tweede maal. Toen in 1922 voor den eersten keer na den oorlog weer passiespelen werden opgevoerd, zag Lang zich opnieuw de rol toegewezen, waarin hij tevoren reeds successen had geoogst. Kort daarna reisde hij naar Amerika. Op 22 September 1934 trad Lang voor de laatste maal op. HONGKONG, 19 Mei (Reuter). Volgens berichten uit Chineesche bron zijn in den avond van den zestienden Mei op den spoorweg KantonHankau ten gevolge van een treinbotsing 200 personen om het leven gekomen. Het ongeluk greep plaats by Milokang op 115 K.M. ten Noorden van Sjangsa. Een personentrein, welke van Woetsjang op weg was naar het Zuiden, kwam in botsing met een van Kanton afkomstigen goederentrein, welke zich naar het Noorden begaf. Het verluidt, dat de bergingswerkzaamheden worden voortgezet. Meer dan honderd lijken zijn reeds uit het puin te voorschijn gehaald. De oorzaak van de ramp is onbekend. Echter schijnen eenige ambtenaren der spoorwegen in verzekerde bewaring te zijn gesteld. Het geheele spoorwegverkeer is verbroken, aangezien het puin nog steeds de rails blok keert. LONDEN, 19 Mei (Havas). In het Britsche Lagerhuis is een aantal vragen gesteld over den recenten Britschen stap te Praag. Van conservatieve zyde werd gevraagd, of de re geering op gelijke wijze stappen gedaan had bij de Italiaansche en Poolsche regeeringen met betrekking tot de Duitsche minderheden in Tirol en Polen. Butler antwoordde hierop ontkennend. - Adams vroeg, of de minderheid in Italië al of niet beter werd behandeld dan die in Tsjecho-Slowakije. Van Labourzyde werd de vraag gesteld, of de Britsche regee ring de Duitsche rëgeering zou vragen aan de Tsjechische minderheid dezelfde voordeelen toe te kennen, die toegekend worden of zullen worden aan de Duitsche minderheid in Tsje cho-Slowakije. Butler verklaarde hierop, dat de Britsche stap een algemeen karakter had gedragen en dat geen gedetailleerde hervormingen ge vraagd zijn. De spreker voegde hieraan toe, dat de Tsjechische minderheid in Duitschland niet belangrijk is en dat een stap te haren behoe ve niet gerechtvaardigd zou zijn. Hij be streed, dat er in Duitschland verscheidene honderdduizenden Tsjechen zouden zijn, die geen enkel politiek of cultureel recht genieten, zooals de Labourafgevaardigde gezegd had. Hij beschuldigt Cedillo met buiten landsche hulp een opstand voor te bereiden MEXICO-STAD, 19 Mei. President Lazaro Cardenas is gisteren uit de hoofdstad aange komen in San Luis Potosi, teneinde aldaar de rust te herstellen, welke verstoord was door aanhoudende geruchten, dat generaal Satur- nino Cedillo plannen koesterde voor een op standige beweging tegen de federale regee ring. Cardenas heeft te San Luis Potosi tot de bevolking van dezen staat een boodschap gericht, waarin hij generaal Cedillo er van beschuldigt een opstand te hebben voor bereid en met alle middelen de regeering te bestrijden, met name met buitenland sche hulp. Cardenas heeft generaal Cedillo gesommeerd zijn agitatie te staken, zijn aanhangers vrij te laten en den militairen autoriteiten de wapens en munitie uit te leveren, waarover hij be schikt. President Cardenas heeft verklaard, dat be langrijke troepenversterkingen in den staat San Luis Potosi zullen aankomen om er de orde te handhaven. BOEKAREST, 19 Mei (Havas) Maandag zal voor de rechtbank te Boekarest het proces tegen Codreanoe beginnen. Het zal grootendeels openbaar zijn: de deuren'zullen slechts gesloten worden, Wanneer gesproken zal worden over den buitenlandschen financieelen en moreelen steun, die het Codreanoe mogelijk maakte gedurende jaren zijn actie te voeren. Volgens latere berichten heeft president Cardenas generaal Satumino Cedillo, den feitelijken heerscher in den staat San Luis, uit zijn functie ontslagen. De president heeft medegedeeld, dat Cedillo vergund wordt zich op zijn farm terug te trek ken, wanneer hij alle wapens en munitie, waar over hij beschikt, zal hebben teruggegeven. Cardenas voegde hieraan toe, dat de petro- leummaatschappijen de hulp hebben gezocht van verraders om de openbare orde te verstoren als represaille tegen de onteigening. i v \\\\\\]\iu 1 ns-i*2 Stand op Donderdag 12 uur n.m, 757.9 Vorige stand 757.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1