Dekking defensie-uitgaven New-Vorksche Beurs ANTWOORDMEMORIE AAN EERSTE KAMER DONDERDAG 19 MEI 1938 De Loenghai-spoorweg niet zwaar bedreigd? Volgens de Japanners zou Tsjang Kai Sjek zijn keurtroepen heb' ben teruggetrokken Korte berichten Wilde staking bij de „Arnoud" Een Franciscaansch Besturen-congres Geslaagde bijeenkomst van het district Woerden van den Derde Orde Raad De wereld wacht op u Academische examens Ned. Handels Hoogeschool Examens verpleging zenuw- en zielszieken Stuurlieden-examen Clearingkoersen Elf van de achttien stakers gingen later weer aan het werk KON. NED. AKADEMIE VAN WETENSCHAPPEN Prof. Dr. K. BELLON GERIDDERD BRITSCHE FACILITEITEN VOOR DE K.L.M. HANDELSBERICHTEN Onregelmatige markt SCHERMEN De wereldkampioenschappen WIELRENNEN De ronde van Italië ZWEMMEN Ragnhild Hveger en Gunvor Kraft naar Noord-Afrika Zoolang gunstige wijziging van de financieele omstandigheden mogelijk is, vindt de mi nister geen vrijheid tot belastingver hooging Geen uitgifte van een leening WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT -. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 18 Mei stoomvaartlijnen FAILLISSEMENTEN HANKAU, 18 Mei. (Reuter). Volgens de jongste berichten van Chineesche militaire zijde is de bedreiging van den Loenghai- spoorweg niet zoo ernstig als men het wel wil doen voorkomen. Kleine afdeelingen Ja- pansche ruiterij hebben aanvallen op den spoorweg gedaan, doch zij werden niet ge steund. De Chineezen doen krachtige tegen aanvallen. De Chineezen verdedigen, volgens de Japan- sche berichten, iederen duimbreed gronds met de grootste hardnekkigheid. De stad Soetsjau gelijkt voor een deel een vlammenzee, waar boven zwermen vliegers te zien zijn. Het Ja- pansche commando raamt, dat het gebied van Soetsjau nog door 250.000 Chineezen verde digd wordt. VOlgens een bericht uit Japansche bron heeft Tsjang Kai Sjek zijn keurtroepen uit Soetsjau teruggetrokken en hun opdracht gegeven den spoorweg tusschen Kweiteh, op 145 K.M. ten Westen van Soetsjau en Fengtsjau, te bezetten. De Chineesche Kamer van Koophandel te Tsingtau heeft haar leden instructie gegeven, hun saldi van de Hongkong and Sjanghai Ban king Corp. en de Chartered E&nk of India, Australia and China terug te trekken, en slechts wisselaffaires te doen via de Yokohama Specie Bank en de nieuwe Chineesche Federale reservebanken. Men meent te weten, dat fir ma's die hieraan niet voldoen, geen uitvoer- of invoervergunningen krijgen. De Australische minister van Defensie, Thorby, heeft medegedeeld, dat onmiddellijk begonnen zal worden met een speciale militaire opleiding voor de bemanningen der Australische koopvaardijvloot. De opleiding zal bestaan uit instructie in de methoden van het begeleiden van koopvaardij schepen, en de wijzigingen in de scheepvaart routes, welke in oorlogstijd noodig kunnen zijn. De regeeringen van Paraguay en Bolivia heb ben de uitnoodiging tot deelneming aan een nieuwe Chaco-conferentie aangenomen. De Duitsche minister van Financiën heeft 34.7 millioen mark beschikbaar gesteld voor verschillende openbare werken in het land Oostenrijk. De Britsche admiraliteit spreekt de geruch ten tegen, volgens welke een duikboot ter hoogte van Portland met een ander schip in botsing is gekomen. Zij verklaart, dat Dinsdag tijdens oefeningen een kabel, die door een tor pedojager werd gesleept, in aanraking kwam met de duikboot H. 44. Noch de torpedojager, noch de duikboot werden evenwel beschadigd De onderkoning van Abessynië heeft, geheel hersteld, het ziekenhuis te Addis Abeba, verla ten. Hij is in zijn residentie, Villa Italia, te ruggekeerd. De ondersecretaris van het Italiaansche mi nisterie voor Italiaansch Afrika, Teruzzi, zal te Napels scheep gaan voor een reis van ander halve maand naar Italiaansch Oost-Afrika. De Amerikaansche arbeiderspartij te Albany (New-York) heeft voorgesteld een fonds te vor men van 500 millioen dollar teneinde in den staat New York goedkoope wonin gen te bouwen en krotten op te ruimen. Onder voorzitterschap van Walter Citrine is te Oslo de vergadering van den algemeenen raad van het Internationaal Vakverbond ge opend. De Raad is begonnen met de behandeling van de kwestie der toetreding van de Russische vakvereenlgingen. De rapporteur, Schevenels, zeide, dat het bureau van het I.V.V. voorstelt, de door de Sovjets gestelde voorwaarden te verwerpen. Jouhaux, de secretaris-generaal van het Fransche vakverbond, hield een pleidooi voor toelating der Russische vakbonden. De bespoedigde gereedmaking van den groo- ten scheepvaartweg RijnMainDonau zal on geveer 750 millioen rijksmark kosten. De wa terweg wordt zoo groot, dat schepen met een waterverplaatsing tot 1500 ton hem zullen kun nen volgen. hem gestelde vraag medegedeeld, dat aan de K.L.M. faciliteiten toegekend zijn op Trinidad en Barbardos, op voorwaarde, dat wederkeerige rechten toegekend worden aan den Britschen dienst op het Nederlandsche gebied in West- Indië. Te Amsterdam is Woensdag het Francis caansch Besturen-congres van den Derde Orde-Raad in het district Woerden gehou den. Ongeveer tweehonderd bestuursleden der verschillende afdeelingen van dit district bezochten het uitstekend geslaagde congres, v/aar richtlijnen werden aangegeven voor den uitbouw der afdeelingen en waar de Fran- ciscaansche gedachte uitvoerig besproken werd. In de middagbijeenkomst sprak de zeereerw. pater Visitator Parmenius Büller O.F.M. een be groetingsrede uit, waarin hij met voldoening constateerde, dat het ledental van de Derde Orde, na gedurende eenige jaren te hebben stil gestaan, thans weer stijgende is en waarin hij voorts den bestuursleden op 'het hart drukte, er toe mede te werken, dat de nleuw-toegetreden leden trouwe leden van de Derde Orde zullen zijn en blijven. Vervolgens hield kapelaan A. C. Schaaper uit Scheveningen, een inleiding over het onderwerp ,.Wat ieder bestuurslid dient te weten." Spr. noemde de Derde Orde een hiërarchisch leeken- apostolaat en gaf in zijn inleiding een aantal practische wenken, om de plichten tegenover de leden en de afdeelingen naar de eischen te kun nen vervullen. Het is noodig dat men zich in werkt in de lectuur en ook op de hoogte blijft, want dan eerst leert men zijn verantwoorde lijkheid ten volle ontplooien. Men moet toezien dat de leden hun verplichtingen nakomen en het gebod der liefde vooral opvolgen. Daarbij wees spr. op het nut van een goed controle systeem voor het bezoek der maandvergaderin gen. Pater dr. Vitus O.M.C. hield dan een rede ge titeld „Derde Orde-leiders paraat! De wereld wacht op U." Een kern van menschen verlangt naar het dieper beleven van het geloof en wil doordrin gen tot de zuivere en heldere bronnen, aldus spr. Deze diepere beleving en vernieuwing vormt den grondslag tot den opbloei van het leekenapostolaat. In onzen tijd is dit apostolaat dringend noodig. De wereld is bezig terug te zinken in het heidendom en wij staan voor een massalen ge loofsafval. Van het eerste getuigen vooral de staatkunde, de economie, de kunsten en weten schappen. Hier worden opvattingen gehuldigd, die een aanfluiting zijn voor de Christelijke moraal. De oorzaak van den afval is het gemis van het inzicht, dat het Katholicisme den geheelen mensch omvatten moet. Katholieke cultuur, eco nomie, kunsten en wetenschappen zijn noodig, maar bovenal ook Katholieke menschen. Juist als kern doet de Derde Orde gezegend werk. Zij is een leekenapostolaat van de beste soort. De taak van de bestuursleden is groot en vol verantwoordelijkheid. God heeft hen ge roepen en zij moeten die taak met geheele over gave vervullen. De stoffelijke nood brengt ook zielennood en een der grootste kwalen is de sociale ongerech tigheid, hef door den Paus gebrandmerkte li beralistisch kapitalisme. De Derde Orde, met haar Franciscaansche armoede-opvattingen en evangelische naastenliefde, moet meewerken aan de vernieuwing en heiliging van de sociaie groepeeringen. Na een gedachtenwisseling werd de middag vergadering besloten met het zingen van het Regina Coeli. De deelnemers verzamelden zich vervolgens aan een maaltijd. Des avonds werd het congres voortgezet. In de tweede bijeenkomst, die een feestelijk karak ter droeg, hield Pater Eusebius Kemp O.F.M. een rede, onder den titel: „Wie zeggen de men schen, dat ik ben?" In deze prachtige rede, waarin ook de humor niet ontbrak, schetste Pater Kemp den H. Franciscus als een anderen Christus. Voor zoover een mensch op Christus kan gelijken, geleek Franciscus op Hem. Hij volgde Christus na, ook al kostte het hem zijn hartebloed. Hij was een eenvoudig kind en dat is het wat de wereld mist: de eenvoud van het kind. De wereld wacht op een Franciscus, om dat deze was de man van het sociale gevoel, voor wien allen broeders en zusters waren. De wereld heeft behoefte aan het Franciscanisme, omdat deze geest is een levend voorbeeld van Christendom in de praktijk. Zorgt daarom, zoo besloot Pater Kemp, dat ge jong van harte blijft en zoo de Franciscaan sche blijheid en heiiigheid verbreidt. Het programma werd verder gevuld met de clamatie, tooneel, zang en dans door de Jeugd- Derde-Orde. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift de heer G. Hallie, geb. te Zaandam en tot doctor in de letteren en» wijsbegeerte pp proefschrift de heer W. Sleumer Tzn., geb. te Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen m de biologie de heer P. J. van Velsen en voor het candidaatsexamen in de wis- en natuurkunde mej. M. G. Balk en de heer Ch. Levert Jr. en J. H. J. Sellmeyer. AMSTERDAM. Bevorderd töt arts de heer G. H. Schouten, Amsterdam. Artsexamen le gedeelte de dames C, M. Wi- baut, Amsterdam; S. M. van Dijk, Amsterdam; M. R. H. Stoppelman,.Amsterdam en de heeren W. P. J. Bomgaars, Amsterdam; A. Th. M. Splinter, Amsterdam en H. F. G. M. Wehberg, Arnhem. Doctoraal examen in de geneeskunde de hee ren J. Th. Cremers, D. H. de Wilde en R. F C. Venekamp. WAGENINGEN (Landbouwhoogeschool)Pro- paedeutisch examen mej A. L. du Celliee Mul ler, de heeren P. Felix, J. van Gaaien, M. A Geuze, G. Hamming, L. H. Huisman, J. J. Jon ker, A. Maris, P. J. Meereboer, K. Reinders, H. Riem, J. A. Samson, J. C. Schiere, J. W. Sein- horst, D. Sikkel, J. A. J. Tervoert, B B. Tjioe, mej. A. H. van Veen, de heeren C. van de Velde, B. Verhoeven. ROTTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen de heer M. H. van Wijk. VENRAY. (Psychiatrische Inrichting ,,St. Anna".) Ziekenverpl. Diploma B 10 candidaten. Geslaagd: de Zusters J. Balendong, G. M. Ca- ris, A. M. A. Emmen, J. M. Gommans, M. J Maassen, C. E. H. Rutten, M. M. P. Rutten, J. M. Verheyden. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor 3en stuur man groote handelsvaart: J. Droogleever en W. H. v. d. Jagt. Bij het opkomen van de avondploeg, die Woensdagavond om zeven uur het werk op de kunstzandsteenfabriek „Arnoud" zou aanvangen, verklaarde een achttiental arbeiders, wegens 'n klein loongeschil, den arbeid niet op te nemen. Zfj verlieten daarop de fabriek. Tegen negen uur kwamen elf van de achttien werklieden in de fabriek terug en vingen op de gewone wijze hun werkzaamheden aan. De overige zeven ble ven weg. H. M. de Koningin heeft bekrachtigd ,de na volgende benoemingen der Koninklijke Neder landsche Akademie van Wetenschappen, af- deeling natuurkunde: a. tot gewoon lid van prof. dr. F. Kögl, te Utrecht; b. tot buitenlandsch lid van prof. dr. A. H. Compton, te Chicago; c. tot correspondent van dr. J. E. Dinger, directeur van het militaire laboratorium te Batavia, De rector-magnificus van de R. K. Univer siteit te Nijmegen, prof. dr. K. L. Bellon is, naar de Msb. uit Brussel verneemt, benoemd tot ridder in de Orde van Leopold L De ondersecretaris voor de luchtvaart, Bal four, heeft in een schriftelijk antwoord op een 's GRAVENHAGE. Koersen voor stortingen op 19 Mei 1938 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken ƒ72.60, lires ƒ9.50, peseta's 10.50. TABAK. Per m.s. ..Marnix van, St. Aldegonde", werden aangevoerd 9172 pakken Java-, als 7 pn. LDK, 408 pn. Ceres, 60 pn. GR/N, 298 pn. Besoeki Hybride/KK, 198 pn. Boender, 51 pn. Besoeki Hy bride/P, 198 pn. Ajoe, 404 pn. Kontjir. 2112 pn. A/&G/M, 05 pn. Djoewiring, 549 pn. Toendongan, 154 pn. Grogolan, 174 pn. A/KA, 323 pn. Faprin- gan, 507 pn. FAG;Bangak, 551 pn. AB/Modjo, 480 pn. Gajamprit-, 623 pn. Tegalgondo, 11 pn. Ngoe- pit, 659 pn. EF/Tjandi, 458 pn. Ketandan, 300 pn. B/Ketandan en 557 pn. N/LDG/V/Kalirea'jo. en mensch kan evenmin een pri vaten godsdienst hebben, alsdat hij een private zon of een private maan heeft. NEW-YORK, 18 Mei. (Part.) De lichte ver betering, die zich gisteren in de tweede beurs- helft heeft gemanifesteerd, had heden bij ope ning van de effectenbeurs verderen voortgang en de eerste koersen stelden zich vrijwel alge meen a H dollar hooger. De belangstelling was echter opnieuw gering en er ging dan ook niet veel om. De uitslag van de verkiezingen in Pennsylvania kwam aan de stemming ten goe de, doch er blijven bij voortduring zoofele fac toren van onzekerheid bestaan, dat het pu bliek zijn terughouding niet aflegt. De vastere stemming bleef echter niet lang gehandhaafd. Wel liepen de koersen na de eer ste transacties meerendeels nog wat verder op, doch in het tweede uur werd de markt weife lend, hetgeen over het algemeen gepaard ging met een afbrokkeling der koersen, zoodat die in de meeste gevallen beneden het openings- peil kwamen te liggen en hier en daar de aan vankelijke winsten zelfs in beperkte verliezen verkeerden. Dit was mede een gevolg van het gebrek aan affaire, want de omzetten waren evenals de vorige dagen van weinig beteekenis In het eerste uur werden slechts 120.000 shares afgedaan. A. T. T. waren wat luier in afwach ting van de beslissing omtrent het dividend, dit heden genomen zal worden. Men verwacht echter, dat het dividend zal worden gehand haafd. Nadat de noteeringen in de tweede beurs- helft nog een kleinigheid verder waren inge zakt, verkreeg de markt bij kalmen handel weer een 'wat opgewekter voorkomen, hetgeen in het laatste uur duidelijker tot uitdrukking kwam, doch in het laatste half uur ging weer een ge deelte van het behaalde avans verloren, zoodat de voor- of nadeelige verschillen bij het einde van den beurshandel van kleine proporties wa ren. Eenige uitzonderingen waren hierop te re- gistreeren. Hoewel het dividend van de Amer Tel. Tel. onveranderd werd gedeclareerd, zakte de noteering geleidelijk aan wat verdei in, zoodat het einde met een verlies van 1 dol lar kwam. Daarentegen waren van de aandee- ien in fabrieken van electrische apparaten Ge neral Electric en Westinghouse vast en resp. 1 en 13/8 punt beter. Voorts waren het American Can en Du Pont, die 1 punt wisten te montee- ren. Hoewel de noteering van koper nog wat verder terugliep, betoonden de betreffende waarden zich prijshoudend, evenals de automo- biel-aandeelen, rubbers en tabakken. Spoorweg fondsen, olie-shares, public-utilities en waren- huis-aandeelen waren bij kleine veranderingen verdeeld, terwijl kunstzijde- en amusements- De wereldkampioenschappep schermen zijn gisteren te Pystian voortgezet met de équipe floret-wedstrijden. De Italiaansche équipe won alle partijen en won den titel dus ongeslagen. De elfde etappe van de Ronde van Italië ging van Napels naar Lanciano over een af stand van 220 K.M. Winnaar werd Cottur, die na 7 uur 17 minuten 7 seconden in den eind sprint van Valetti won. Een groep van 9 ren ners, w.o. del Cancica, kwam 4% minuut later binnen. Hierdoor heeft del Cancia de eerste plaats in het algemeen klassement aan Valetti moeten afstaan. Valetti heeft bijna 1% minuut voorsprong op del Cancia. De befaamde Deensche zwemsters Ragnhild Hveger en Gunvor Kraft zullen een tournée door Noord-Afrika maken. Op 25 Mei a.s. zul len beide meisjes de reis naar de andere zijde van de Middellandsche Zee aanvaarden. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer inzake het wetsontwerp houdende tijdelijke voorziening tot versterking van de op brengst van de inkomstenbelasting en van de dividend- en tantième-belasting tot gedeelte lijke dekking van uitgaven voor de defensie, is het volgende ontleend. De uitgaven op de begrooting van 1938 (ge wone dienst) overtreffen verre de middelen, zoodat op die begrooting geen dekking voor de onderhavige defensie-uitgaven aanwezig is. Be doeld tekort heeft zoodanigen omvang aange nomen, dat dekking daarvan in de naaste toe komst zeer groote zorg zal baren. Voor de extra-uitgaven ten behoeve van de defensie zullen daarom extra-offers in den vorm van hoogere belasting moeten worden gebracht. Met het oog op de wenschelijkheid, dat steeds een duidelijk beeld kan worden verkre gen van de wijze en de mate van dekking dezer uitgaven, heeft de minister in overweging ge nomen een afzonderlijke financiering der de fensie-uitgaven door middel van een nationaal defensiefonds. Hoewel de inrichting van zoodanig fonds thans nog niet aan de orde is, heeft hij, ten einde het dekkingsplan van de defensie-uit gaven voor de eerstvolgende jaren' aanschou welijk en overzichtelijk te kunnen voorstellen, een schema opgesteld van de begrootingen, welke bij de instelling van bedoeld fonds vt>or 1938 en 1939 zouden moeten worden samenge steld. De inkomsten in 1938 uit de verschillende belastingen is geraamd op 7.2 millioen, ter wijl de uitgaven voor defensie 17.4 millioen bedragen. De inkomsten voor 1939 zijn geraamd op 17.7 millioen en de uitgaven op 25.9 mil lioen. Uit deze opstelling zal blijken, dat de nood zakelijke dekking van de hoogere defensie-uit gaven voor 1938 en 1939 nog niet is verkregen bij aanvaarding van de thans aanhangige en de overige reeds bij de Staten-Genera&l inge diende belastingontwerpen. In het ontbrekende kan worden voorzien door eenige maatregelen, welke nog in het sta dium van voorbereiding verkeeren, t.w. een ver hooging van het percentage der omzetbelasting en zoo noodig een matige verhooging van de personeele belasting. In de opvatting, dat de eischen van goed financieel beleid thans ook de opstelling van een dekkingsplan voor de jaren 1940, 1941 er. 1942 zouden vorderen, kan de minister niet deelen. Belastingverhooging is, in het bijzonder in de huidige omstandigheden, slechts ver antwoord, indien zij een absolute noodza kelijkheid is. Zoolang de mogelijkheid be staat van een wijziging van ds financieele omstandigheden, welke de thans voor 1940 en volgende jaren noodig geoordeelde be- lastingverhoogingen geheel of voor een ge deelte overbodig zouden maken, meent de minister niet de vrijheid te hebben voor stellen tot belastingverhooging in te die- De bedenkingen, welke verschillende leden doen hooren ten aanzien van de matige ver hooging der personeele belasting hebben de bij zondere aandacht van den minister. Zooals uit vorenstaande mededeelingen kan worden afge leid, heeft hij een matige yerhooging van de fondsen iets luier in de markt lagen. Van de staal waarden gaven U. S. Steels in het laatste uur een winst van 1 punt te zien, welke winst later gehalveerd werd. Met uitzondering var: Pittsburg, waar de bedrijvigheid een drietal punten is toegenomen, wordt die in de overige districten op 30 pet. (v. w. 30K> pet.) geschat Hoewel andere jaren in Mei van de zijde der automobiel-industrie flinke orders binnen ko men, zijn de bestellingen van die zijde door de gedaalde automobiel-productie gering en het ziet er niet naar uit, dat hierin binnenkort ver andering zal komen. Luchtvaartwaarden, die aanvankelijk vast waren, konden zich niet hand haven als gevolg van het ernstige vliegongeluk waarbij talrijke dooden zijn te betreuren. De omzetten bedroegen in totaal weer 400.000 shares. Slotkoersen Mei 18 17 16 Allied Chemical 150 150 147% American Can Co. 87% 86% 87 Am. Car. F.dry 18 18% Amer. Rolling Mills 16Vs 161/s 161/s Am. Smelt. Ref. 37 37 363/8 A 1 Tel. Tel. 1293/4 1303/4 1297/8 a. Tobacco B. 70 3/4 703/4 71 a -n Waterworks 9% 9% 9Ve Anaconda Copper 27% 273/g 27 Atchison Topeka 28VS 28% 28 Baltimore Ohio 57/8 57/8 5% Bethlehem Steel 47% 467/8 46% Canadian Pacific 57/a 57/8 6 Case Tre8hing 78 767/8 76% Chuse National B. 29% 29% 29 Ches. Ohio 27% 263/4 27% Chicago Rock 1st. 3/4 Crysler Motor 43>A 43 42% Cities Service lOVs 10 10 Conso) Gas N.Y. 24% 24% 24% Continental Oil 25 </i 26 26 7 Dawesl. 31 311/8 31% BY, Young 267/e 267/g 27% Deleware Huds. 10% 10 103/s Douglas Aircraft 45V4 443/g 45% Dupont de Nem, 102 Vs 101 10J Eastman Kodak 155 154% 153 El. Bond Sh. 77/s 8 8% Genera] Electric 363/g 353/g 343A Genera) Motors 303/8 30 30 Good Year 18% 18% 183/s Hudson Motor 6Vs 61/s 61/8 Illinois Central 8% 8% 8% Intern. Harvester 5674 55% 55 Intern. Niekei 461/s 4b 46% Intern. Tel. fit Tel. 93/8 9 9 Kennecott Copper 34 33% 33% Missouri Pacific lVs lVs 1% Idem pref. 1% 1% 1% Montgomery Ward 32 32 317/8 Nat. City Bank 23% 23% 23 t. Dairy Prod. 13 131/8 13 New York Central 12% 13 123/4 North. Amer. Co. 20V8 20% 197/8 Norfolk fit Western 155%. 155 155 Pennsylvania IbVa 161/s 16% Phillips Oil 32% 323/4 323/4 Proctor fir Gamble 47'A 48 47% PubL Serv. N. J. 30 307/g 30% Radio Corporation 57/s 5'% 53/4 Sears Roebuck 563/4 57% 56% Shell Union Oil 13 12% 12% Socony Vacuum 131/8 131/s 131/8 Southern Pacific 123/s 12% 12% Southern Railway 77/a 7% 73/4 Standard Brands 7% 7% 7% Stand. Oil of N.-J. 47% 473/4 473/4 Tidewater Ass. Oil 12% 12 123/g Union Pacific 64% 65 64% United Aircraft 271/8 27 26% United Corp A. 27/s 27/s 3 U. Leather U. S. Rubber 27% 273/g 27 U. I. Steel 451/8 44% 43% Western Union 211/4 21 20% Westingh. Electr. 79% 777/8 761/a W ool worth Building 433/4 43-/8 44 Gedaan en laten. T bieden. ex dividend. ex coupon. personeele belasting in overweging genomen voor het geval de opbrengst van de reeds in gediende belastingmaatregelen, alsmede de op brengst van de bij hem in overweging zijnde verhooging van de omzetbelasting niet toerei kend zou zijn om de nieuwe uitgaven voer de defensie te dekken. Ampele overweging van de zeer beperkte mo gelijkheden, welke thans nog aanwezig zijn, hebben den minister tot de meening geleid, da', verhooging van de omzetbelasting de voorkeur verdient boven een verdere verhooging van an dere belastingen. Ten aanzien van het denkbeeld nopens de uitgifte van een premieleening, sluit de mi nister zich aan bij de leden, die zulk een lee ning ongewenscht achten. In antwoord op de vfaag of, c.q. wanneer, de regeering ter dekking van de kosten var den achterstand in onze bewapening, tot de uitgifte eener leening zal overgaan, moge die nen, dat in het geldend systeem van comptabi liteit tot zulke emissie slechts wordt overgegaan, wanneer de stand der kasmiddelen daartoe noopt. Deze omstandigheid doet zich thans niet voor. Wat betreft de meening van eenige leden, dat de regeering, nu de huidige generatie reeds te zwaar is belast, niet huiverig behoeft te zijn om financieele maatregelen te nemen, welke ook eenigszins op het nageslacht zullen drukken, komt het den minister voor, dat deze opmerking niet getuigt van een juist inzicht in den werkelijken toestand. Een verdere verhooging van het tarief van invoerrechten met zuiver fiscaal karakter is, gezien de hoogte van het bestaande tarief, niet mogelijk. Beschouwingen over een koffieheffing tot steun van de Nederlandsch-Indische koffie cultuur zijn, naar het hem wil voorkomen, hier buiten de orde. Voorts herhaalt de minister, dat van hem voorshands geen voorstel tot invoering van een radiobelasting te verwachten is. In zake de bepleite heffing in eens sluit de minister zich aan bij het oordeel van verschil lende andere leden die zich, om de ongelijke werking van zulk een heffing, daarmede niet kunnen vereenigen. Naar aanleiding van een desbetreffende, door enkele leden gestelde vraag, geeft de re geering als haar meening te kennen, dat het niet mogelijk is, op grond van bepaalde gege vens te beoordeelen, of een bepaalde belas tingverhooging nog door de volkshuishouding kan worden gedragen. NEW YORK, 18 Mei Slotkoersen Mei 18 17 16 Brussel 16.83 16.83% 16.823/4 Rome 5.26% 5.26% 5.26% Madrid Bern 22.84% 22.80% 22.79% Weenen Oslo 24.97% 24.95 24.95 A'dam 55.35 55.32 i/s 55.30 Londen 4.96 13 4.963/4 4.96-A- Parijs 2.79 3/4 2.79 2.79% Berlijn 40.17 40.151/2 40.17 NEW YORK, 18 Mei 18 Mei 17 Mei 18 Mei 17 Mei Rubber Standaard Mei 11.85-f 11.80 Dec. 12.26 12.20-- Juli. 11.94-f 11.86-f Jan. 12.33- 12.27-- Sept 12.09- - 12.00- f Mrt. 12.45 12,36-- Oct. 12.15 12.07 Suiker Mei 1.77 1.80 Dec. Juli 1.83-84 1.87-89 Jan. 1.89-90 1 93-94 Pept 1.88-89 1.92-93 Mrt. 1.93-94 1.96-97 Oct. 191 1.95-- Mei 1.95-97 1.99-200 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. Dec. Mei 4.30 4^32 Mei 577 5,71 Juli 4.30- 4.27-28 Juli 5.87 5.81 Pept 4.23 4.16-- Sept 5 93 585- - Dec. 4.18 4.12 Dec. 5.97 5.87-92 Mrt. 4.18- 4.11 Mrt. 6.00 5 90 Katoen Juli 865 8 63-- Jan. 8.75 8.73- - Oct. 8,71 8,70 Mrt. 8 81 8,80 Dec. 8.74- - 8.72 Mei 8.86 8.83 Tin Loco 36.65 36 35 Termijn 36.70 36.40 CHICAGO, 18 Mei 18 Mei 17 Mei 18 Mei 17 Mei Tarwe Haver Mei 78% 78%-% Mei 29%-- 293/g - - Juli 76%-% 75Vs-76 Juli 26% 26% - - Pept.77'/4 -% 76% - 3/4 Pept 26% 26% -- Mais Rogge Mei 57% 57% Mei 58 58% Juli 583/4 58% Juli 563/, 56% t)ep. 59% -- S9% - Sep: 55% 543/4 Reuzel Mei 8.27% 8,20 Oct. 8.87% 8.82% Juli 8,60 8,50 Jan. Sept. 8.80 8,75 Mrt. WINNIPEG, 18 Mei 18 Mei 17 Mei 18 Mei 17 Mei Tarwe Gerst Mei 114% 1137/8-- Mei 58 -— 59 Juli 102 102 %-- Juli 567/g- 57 Oct 84% 841/2 Oct. 53% - 53%. - Rogge Lijnzaad Mei 57% 57% Mei. 152 151% Juli 58% 58% -- Juli 152 152 Oct 5b% - 563/4 Oct. 150 -- 150 -- Haver Me) 487/a 48% - Oct. 377/g - 38% Juli 45% 45% gedaan en laten t bieden 3 nominaal (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Aku Anaconda U. S. Steel Tidewater 326)4 38 20 5/8—30 3/8 33 5/8 9 11/16—9 5/8 Van 4.305.00 uur Unilever Anaconda 151 y, 20'A BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 17 Mei, Neptun, 5-» Pernau (voor Zaandam); 18 Mei, Union, m.s., Memel (voor Westzaan), Melissa, nu.. Mem'el (voor IJmuiden v.o.); Vertrokken 17 Mei, Hasewint, m.s., Rotter dam; Corona, m„ Antwerpen; Deo EWce, m*-> Hango; Vliestroom, s„ Hul'.; Kungsholm, mS- Kopenhagen AMSTERDAM, aangekomen 17 Mei, VelocitaS' Memel, Inklaren, Steiger H. A. L.. Seheepvaart-- bedVijf Gruno; Prinses Juliarj», Memel, hollt- Steiger H. A. L., Wagenborg. 18 Mei, Olga, Hengelo, stukgoed, Steiger H. A. L„ Kampman. HALCYON LIJN. STAD MAASSLUIS, 18 Mei n.m. 10 uur va» Narvik te Rotterdam verwacht. MAASBURG, 18 Mei van Narvik te Vlaar- MAASBURG, 18 Mei van Narvik te Vlaardinge»- FLENSBURG. Vlaardingen naar Narvik, 1? Mei uit den N Waterweg. KON. PAKETVAART MIJ. BOISSEVAIN, 17 Mei van Manilla te Kaapstad- BANTAM, arr. 17 Mei te Belra. ROGGEVEEN, 15 Mei van Koslchang naaf Batavia. MAETSUYCKER, 17 Mei van Saigon naar New Caledonia. HOLLAND—AMERIKA LIJN 14 Mel van New Orleans W BREEDIJK, Houston. EDAM. 16 Mel van Philadelphia n. Boston. STATENDAM. 18 Mei v.m. van Rotterdam naar New York. BLOMMEIRSDIJK, uitreis, 18 Mei te A»*' werpen. LEERDAM, thuisreis, 17 Mei van Londen. DAMSTERDIJK, Rotterdam naar Pacific KusL 17 Mei van Londen. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ALKMAAR, 15 Mel van Coral te Valparaiso. SIMON BOLIVAR, I2 Mel van Barbados naar Porto Limon. JUNO, 17 Mei van Algiers naar Amsterdam. ORION, 17 Mei van Genua naar Venetië. RHEA, 17 Mei van C'onstanaa naar IstanboU»- TRAJANUS. Middl. Zee naar Amsterdam- passeerde 17 Mei n.m. 8 uur Ouessant. VESTA. 17 Mel van Tunis naar Alexandria MIJ. NEDERLAND JAN PZ. COEN, uitreis, pass. 17 Mei Gibral tar. BINTANG, thuisreis, pass. 17 Mei Gibraltar. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitreis, 11 Mei van Singapore. POELAU ROEBIAH, thuisreis, -17 Mei va» Singapore. TAJANDOEN, uitreis, 18 Mei van Suez. CHR. HUYGENS, thuisreis, 18 Mei va» Colombo. MIJ OCEAAN. STENTOR, Liverpool naar Java, 18 Mei va» Suez. ALCINOUS, 17 Mei van Gravesend naar Ham burg. PRONTIS, 17 Mei van Belawan naar Amst. KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND, 17 Mei n.m. 1 uur te Buenos-Aires. Amfi*' ROTT. LLOYD SIBAJAK, 18 Mei van Batavia naar Rotterdam- BLITAR, thuisreis, pass. 17 Mei Ouessant. KOTA AGOENG, thuisreis, pass. 17 Mei n-1»' 6 uur Kaap del Armi. Opgegeven door v. Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties Surséance van betaling: j Voorloopige surséance van betaling verleen» aan Fr. D. G. Schreinemacher, handelaar in ma chinebehoeften, Tilburg. Zomerstraat 21a, Ka» toor houdende Poststraat a. Een ontwefP_ aceoord is gedeponeerd ter Griffie der Arro»' d'issements-Rechtbank te Breda. D.d. 13 Mei 194, bepaald: schuldvorderingen ten aanzien waarv»* de surséance werkt, moeten uiterlijk op 3 J»' 1938 bij den bewindvoerder mr. H. van men, Tilburg, Spoorbaan 38, worden ingedie» Verhoor: Vrijdag 4 Juni 1938 te 11 uur v.m. 1 een der lokalen van het Gerechtshof aan .Sophiaplein te Breda. Verzoek verlenging surséance van betaling. Door mr. W. J. G. Vermeulen te Utrecht, Wit<ge vrouwensingel 6, is ingediend ter griffie van Arrondissements-Rechtbank te Utrecht, een ve'_ zoekschrift tot het bekomen van verlenging va» Vissef' vif' /jUCAOLill Jit to U 11V U wcnuiuvn «u-u w* AP* surséance van betaling van H. Beckmann, han"„ lende onder den naam Hocofa voorh. te De p'. thans te Rotterdam, aan de Kruiskade 16. Verh°° f Woensdag 1 Juni 1938 des middags 12 uur raadkamer der rechtbank, voernoemd, aan de Ha» burgerstraat 28. Uitgesproken 16 Mei. Th. C. Hanegraaf, uitvoerder van v'eV ken, Den Haag, Engelenburgstraat 95. R.c. n B'. Bommezijn. Cur. mr. J. W. Dekker, Den HanS-^ C. J. Oudshoorn, Vëenweg, Nootdorp. R.c. H. Haga. Cur. mr. B. K. Spanjaard, Delft. e„ J. van Boven, Harstenhoekstraat 29a, Schev ningen. R.c. mr. j. H. van Laer. Cur. mr. C. Cro" Den Haag. jj» De nalatenschap van H. B. Oostermann. leven exporteur van bloembollen, gewoond hebJ^jj, de te Sassenheim, Teijlingerlaan 63. R.c. mr. O- B. v. d. Boon. Cur. mr. F. J. D. Theijse. Haar' C. M. van Tatenhove bloemist. Axel. mr. A. v. d. Hoop. Cur. mr. H. C. H. van Hulst. .„p, 17 Mei Arend Kersten, koopman, Hoogei-j-r, Hoofdstraa.t 203. R.c. mr. A. J. E. Terwindt. u mr. J. Verdoom, Assen. vis> De vennootschap onder firma Sporthuis v ser, Haarlem, Gen. Cronjéstraat 170. Ri.c. mr. Vliegenthart. Cur. mr. L. V. Hoog, Haarleim Arend Visser, lid der firma Sporthuis 1 Haarlem, Gen. Cronjééstraat 170. R.c. mr. L. genthart. Cur. mr. L. V. Hoog, Haarlem vls, A. D. Visser Sr., Ha' der firma Sporthuis ser, Haarlem, Gen. Cronjéstr. 170. R.c. mr. L. v' genthart. Cur. mr. L. W. Hoog, Haarlem. Th. A. Slenters, lood- en zinkwerker, Hr^yi'. menie, Vlietsend 43. R.c. mr. L. Vliegenthart. mr. F. A. Davidson. Haarlem. «-tel»8 D. Hessels, boekdrukker, Haarlem. H' t. Houtstraat 86. R.c. mr. L. Vliegenthart. Cur. C. H. van Wijk, Heemstede. .„«te1" C. Koekkoek, reclame-ontwerper, A®» yf, dam, Amstel 266 I. R.c. mr. G. A. Schreuder- mr. L. Boum'a, Keizersgracht 586, Amsterdam- jr. 18 Mei. I. van Praag. Amsterdam, Ruysc'^, 106 II. R.c. mr. A. Maassen. Cur. mr. A. de Lc Prinsengracht 482, Amsterdam. ray,rie^ De Amsterdamsche Waschm-achineia» je voorh. Mackor Co. N.V., Amsterdam', Ooste 7. R.c. mr. A. Maassen. Cur. mr. M. van Keizersgracht 241. Amsterdam. .„«te1" J. Kolk, pension „Lucky Corner'A"Ven dam, Beethovenstr. 11 en 13. R.c. mr. A. Mm* xjö. Cur. ml". W. F. Kohier, Van Baerlestraat Amsterdam. Ph. Schiffers, kapper, Amsterdam, Mf- Arntzeniusweg 22 hs. R.c. mr. A. Maassen. mr. W. F. Kohier, Van Baerlestraat 16"- sterdam. Vernietigd op grond van verzet: j3"' 17 Mei. C. Admiraal, Beverwijk, Breestraa- Opgeheven 10 Mei. A. 10 Mel. P. 16 Mei R. 16 Mei. N. Den Haag. 17 Mei. H. 17 Mei. F. 17 Mei. L. 17 Mei. Ft 17 Mei. J. 17 Mei. A. wjjk. wegens gebrek aan actief: M. J. Hobbelen, Tilburg. C. Hendrikx, RaamsdonksVeer- M. Peersman, Den Haag. „„-m?' .V. Meubileerinrichting „De W°x van Hooff, Heemskerk. Roza, Haarlem'. A. Vloemans, Haarlem. Jac. Keijzer, Haarlem. Keijzer, Haarlem. geV®1 Hilberdink, wed. W. Konine-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2