Het eerste treffen met de Schotsche grootmeesters r I We luisteren naar... I FINANCIEN J - Instantine ENTHOUSIASME ONS STERKSTE WAPEN Dagfilm V. f: DONDERDAG 19 MEI 1938 §ë&s Het moderne middel Tegen pijnen Doosjes a is Instantine. In Instantine zijn InslQIllin6 voortreffelijke werking en absolute onschadelijkheid op ideale wijze vereenigd. Onthoudt daarom Prijs 70 cenf. Debutanten kunnen veel goed doen Nationaal Verbond der K.J.M.V. Programma der eerste lustrumviering Godslasterend artikel NEDERLAND VAN MALE (Fefjenoord) WEBER CALDENHOVE (AGOVV) (DWS) PAAUWE ANDERIESEN (Feijenoord) (Ajax) VAN HEEL (Feijenoord) WELS VAN DE VEEN VENTE (Unitas) (Heracles) (Feijenoord) SMIT DE HARDER (Haarlem) (VUC) MURPHY BLACK O'DONELL (Glasg. Celt.) (Heart of M.) (Blackpool) WALKER MUNRO (Heart of M.) (Blackpool) BROWN DYKES (Glasgow R.(Heart of M.) MC. K1LLOP (Glasg. R.) CARABINA (Thirs Lanark) ANDERSON (Heart of M.) DAWSON (Glasgow R.) SCHOTLAND LUCHTVERDEDIGING Poging tot doodslag Schilder verongelukt BELANGRIJKE AAN BESTEDING DE ZEDENMISDRIJVEN TE OSS •s e- Vrijdag 20 Mei EERSTE KAMER Indische begrootïng 477e STAATSLOTERIJ ol' CONCENTRATIE VAN RECLA^J IN HET RECLAMEMIDDEL DA" IEDEREEN BEREIKT stilt en voorkomt pijnen I 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. Geen hoop op winst, doch wel vertrouwen in een eervol resultaat Voor het eerst in de geschiedenis van ons nationale voetbal zal Zaterdag in het Olympisch Stadion te Amsterdam een ont moeting plaats hebben tusschen het Neder- landsche elftal en het befaamde Schotsche team, dat momenteel tot de sterkste elf tallen der wereld wordt gerekend. Na her haalde voetbalduels met de Ieren en, vooral in vroeger jaren, ook met de Engelschen, zullen onze Oranjemannen nu dus ook met de Noordelijkste bewoners van de Britsche Eilanden de wapens kruisen. Of deze eerste ontmoeting met de vertegen woordigers uit het land van de zuinigheid, de doedelzakken en de whisky ook een succes zal worden? Och, het hangt er heelemaal van af, wat men in deze omstandigheden onder succes verstaat. Wil men dat de Nederlandsche voet ballers die tenslotte als leerlingen tegen over hun leeraren komen te staan zich aan de Schotten gelijkwaardig zullen toonen en dit in een zege of zelfs maar in een gelijk spel zullen uitdrukken? Ja, dan moeten we er in derdaad aan twijfelen of deze ontmoeting wel een succes zou kunnen worden. Maar verstaat men dit onder een succesvollen wedstrijd, dat de Schotten hun handen vol zullen hebben, om zich de technisch mindere, maar enthousiaste en strijdlustige tegenstanders van het lijf te houden, dan gelooven wij er wel op te mogen rekenen, dat ons elftal de verwachtingen niet zal beschamen. Het is immers kenmerkend voor onze nationale ploeg, dat zij tegen sterke tegen standers haar beste wedstrijden speelt, .zooals voor enkele jaren tegen Engeland, daarvoor te gen Oostenrijk en tijdens de Olympiade in Amsterdam tegen den wereldkampioen Uruguay. En in geen geval behoeft het een duidelijke en zelfs wat smadelijke minderheid te worden, zóoals Duitschland die Zaterdag j.l. tegen de andere vertegenwoordigers van Albions voet- balroem mo.est demonstreeren. Twee debutanten, maar het risico is niet groot Ons elftal is wel eens sterker geweest. In den tijd, dat de gedenkwaardige wedstrijd tegen Engeland eveneens in het Olympisch Stadion werd gespeeld, hadden wij onzen Oranjehemden zeker wel een ietsje grooter kansje kunnen ge ven dan bij deze gelegenheid, nu er zelfs twee debutanten in de ploeg werden opgesteld. De butanten weliswaar, die hun sporen in diverse jeugd- en oefenelftallen reeds lang verdiend hebben, doch die zich nog maar niet een-twee drie aan een interland, en zeker niet aan een als die tegen Schotland, hebben aangepast. Maar van den anderen kant hebben we nu ook weer eens wat jong leven in onze ploeg. Zoowel de Harder als van de Veen zijn in hun beste jaren en spelen een buitengewoon en thousiast spelletje, dat niet alleen een goede en vooral strijdlustige bezetting waarborgt van de plaatsen die zij innemen, maar zeer zeker ook hun buurlui ten gunste zal beïnvloeden. En welbeschouwd neemt men met hun opstelling ook maar heel weinig risico. De rechtsbinnenplaats is eigenlijk in den laat- sten tijd nooit bevredigend bezet geweest en sinds van Nellen, die eigenlijk nimmer een slechten wedstrijd heeft gespeeld, was men ook over de bezetting van de links buitenplaats lang niet altijd content. De bezetting van de rechtsbuitenplaats is eveneens nog een vraagteeken geweest, doch toen Wels in Rotterdam tegen de Belgen weer een goeden wedstrijd speelde, heeft men dit maar als de voorloopige oplossing aanvaard en den Gorcummer daar weer opgesteld. Men heeft den laatsten tijd herhaaldelijk den naam van Drager genoemd, doch een heel nieuwe rech tervleugel is iets, dat we toch niet zonder meer zouden kunnen toejuichen. Ongetwijfeld komt de Amsterdammer ook nog wel eens aan de beurt. Dat Vente weer als middenvoor werd op gesteld, was voor ons een feit, dat als vanzelf sprak. Weliswaar is men over het spel van den Feyenoorder zoo nu en dan wel eens ontevre den, maar wij hebben hem toch steeds kunnen waardeeren als een vinnig doorzetter, wiens schoten en kopballen bijna nimmer zonder ge vaar zijn. En Smit is natuurlijk ook weer van de partij, hoewel het volgens zekere berichten over zijn blessure van Zondag j.l. maar weinig had gescheeld. Maar aan zijn kwaliteiten lag die twijfel omtrent zijn definitief medespelen toch zeker niet! Vuurproef voor middenlinie en achtertrio Is het een volkomen vraagteeken, wat onze voorhoede tegen de sterke Schotsche verdedi ging zal kunnen uitrichten, men kan er daar entegen zeker van zijn, dat onze achterhoede ditmaal voor een der moeilijkste opdrachten staat, die zij ooit gehad heeft. Het leek ons daarom zeer juist gezien, dat men de verjon ging van de middenlinie nog eenigen tijd heeft opgeschort. Van Heel en Anderiessen worden weliswaar een dagje ouder, maar dat men voor deze ontmoeting plaatsvervangers zou kunnen opstellen, die het dezen doorgewinterden in ternationals zouden kunnen verbeteren, lijkt ons ten eenenmale uitgesloten. In de achterhoede hebben wij sinds Zondag weer wat meer vertrouwen dan daarvoor. Dien twijfel hadden wij niet door het spel van van Male, noch door dat van Weber. In Antwer pen immers en ook tegen Arsenal heeft de Rotterdammer grandioos werk verricht, terwijl ook het robuste, maar uitstekende verdedigen van Weber in België de aandacht heeft getrok ken. Wel maakten wij ons bezorgd om Calden- hove, die er den laatsten tijd maar niet in kon komen en menigen zwakken wedstrijd op zijn lijstje heeft staan. Maar Zondag tegen Feyen- oord heeft de D.W.S.-back weer zulk een aan trekkelijk en vooral ook doelmatig partijtje staan voetballen, dat we hem ook tegen de ge vaarlijke Schotsche stormlinie weer ons volle vertrouwen durven schenken. De Schotten zijn zeer sterk Over de Schotten weten we momenteel niets dan goeds. De wedstrijd tegen Engeland, dien zij niet 10 wisten te Winnen, is het 'beste bewijs van hun groote kracht en ook de pers- beoordeelingen na den wedstrijd lieten aan dui delijkheid niets te wenschen over. Dat er van dit elftal nog slechts vier spelers zijn overge bleven, wil volstrekt niet zeggen, dat de ploeg daardoor verzwakt is. Tegen Engeland immers waren ook de Anglo-Schotten opgesteld, ter wijl men nu op de eerste plaats aan de „echte" Schotten de voorkeur heeft gegeven. Overigens vinden we juist de beste spelers uit den wed strijd tegen Engeland ook in dit team terug. Het zijn de beroemde rechtsbinnen Walker, een voetbalkunstenaar bij uitnemendheid, daar naast de gevaarlijke middenvoor O'Donell, op de links-halfplaats Brown en in de achter hoede de voortreffelijke back Anderson. Maar ook hun kameraden zijn wel thuis op de voet- balmarkt. Stuk voor stuk zullen zij voor onze jongens problemen vormen, waarvan de op lossing nog maar niet direct is gevonden, ter wijl hun beroemde combinatiespel er voortdu rend op uit zal zijn, onze verdediging uit el kaar te rukken. En wat moeten de onzen hiertegenover stel len? Och, men heeft daarover al zooveel ge praat en geschreven. Het voornaamste is ech ter, dat er gestreden wordt met dat enthou siasme, waardoor zelfs de beste techniek en het meest hechte ploegverband kunnen worden ontwrongen. Men weet immers maar al te goed, dat wij in techniek lang niet tegen onze gas ten opkunnen? Dat ook ons elftal in zijn beste en strjjd- lustigste conditie wel geen in cijfers uit gedrukt succes op de Schotten zal behalen, is een kwestie van minder beteekenis. Hoofdzaak is, dat onze Oranjehemden hun tegenstanders tot het einde toe fel party geven en tenminste voor een sportief succes in den vorm van de kleinst mogelijke ne derlaag zullen zorgen. En natuurlijk slui mert er in elk van ons nog zooiets als een gedurfde, niet uit te spreken hoop.... Voetbal blijft immers altijd een spel van verrassingen nietwaar? Op Hemelvaartsdag heeft te Utrecht de vie ring van het eerste lustrum van het Nationaal Verbond der K. J. M. V. plaats, waarvoor thans het volgend programma is saamgesteld. Te 11.30 uur wordt voor de deelnemers een Hoogmis opgedragen in de St. Dominicuskerk, Mariaplaats. Daarna is er een défilé en lunch, terwijl te 14.15 uur in Tivoli, Kruisstraat, de interne viering begint van dit Verbondsfeest. Deze bijeenkomst zal niet het karakter van een vergadering dragen, maar gewijd zijn aan de opvoering van een aantal tafereelen. als manifestatie eener hernieuwde bezinning op de oude levenswaarden van het christelijk gezin voor kerk en maatschappij. K. J. M. V.-leden uit alle deelen des lands zullen medewerken aan de opvoering dezer tafereelen, die een uit drie deelen bestaand ge heel vormen onder den titel; „Het nieuwe spel der oude waarden", dat besloten wordt met een Maria-hulde. Ontwerp en regie van dit spel zijn van Jan Muller, terwijl de tekst geschreven is door Gabr. Smit, A. J. D. van Oosten en Jan Muller De verschillende tafereelen worden ingeleid door'den Eerw. Heer Henri de Greeve. doorn; F Jonker, Den Burg; M. Leeuwenburgh, Numansdorp; A. M. Leppink, Eibergen; E. G- Mather, Terwolde; C. M. van der Molen, Am sterdam; M. de Waard, De Waarden; J. G. Westendorp, Epse; F. Willemsen, Raalte; E. M. T. Zandijk, Middelburg en V. P. Zwagerman, Middelburg. Redacteur van „De Vrijdenker tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld De redacteur van „De Vrijdenker",, het or gaan van de vrijdenkersvereeniging „De Dage raad", heeft zich voor de Haarlemsche Recht bank moeten verantwoorden wegens een door hem uit het orgaan „La libre pensée" overgeno men en vertaald artikel, getiteld „Puer nobis nascitur", waarin zeer „ironisch" werd geschre ven over het maagdelijk moederschap van Maria en aanvallen gericht werden op bedevaarts plaatsen als Lourdes, Lisieux en Beauraing. De redacteur ontkende de bedoeling gehad te heb ben, om te beleedigen, of om God te lasteren, zooals de dagvaarding tegen hem luidde. De officier van justitie eischte een maand ge vangenisstraf. De verdediger, mr. S. de Jong uit Amster dam, pleitte vrijspraak. De rechtbank heeft hedenmorgen den redacteur veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf wegens smalende Gods lastering en het zich op voor de godsdien stige gevoelens van anderen krenkende wijze uiten. Generaal-majoor Best commandant? Volgens het Handelsblad ligt het in de be doeling van den minister van Defensie binnen eenige dagen reeds het commando van Com mandant Luchtverdediging in het leven te roe pen. Generaal-majoor P. W. Best, commandant van de Vierde Divisie, zou voor deze nieuwe functie in aanmerking komen. Als toekomstig commandant van de Vierde Divisie wordt ge noemd de kolonel A. R. van den Bent, comman dant van de brigade Grenadiers en Jagers. N ij verheidsonder wij s Voor de akte N (landbouwhuishoudleerares) zijn geslaagd de dames: E. van As, Haarlem; B. J. Baars, Herwijnen; H. E. Dijkema, Deven ter; K. K. Grootenhuis, Balkburg; J. G. Gunther, Bathmen; E. V. Hugenholtz, Apel- Werklooze stak ambtenaar van steunuitkeering Op 8 Februari kreeg een werklooze in het Raadhuis te Wormer oneenigheid met den amb tenaar van de steunuitkeering. Hij trok een mes en stak daarmede naar den ambtenaar, die echter te rechter tijd nog juist de deur voor den werklooze dichtsloeg, waardoor het mes in deze deur terecht kwam. Anders was de ambte naar het slachtoffer geworden. Wegens poging tot doodslag eischte de Officier van Justitie 8 maanden gevange nisstraf tegen den werklooze, die heden morgen werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Bij het schilderen van een brug door dieseltrein gegrepen Terwijl vanochtend een zestal mannen de spoorbrug over de Waal bij Zaltbommel aan het schilderen was, is een der schilders, de 29- jarige ongehuwde G. van Geenen uit Zaltbom mel, door een dieseltrein gegrepen, waardoor hij van de brug werd geslingerd. Het ongeluk is gebeurd op dat gedeelte van de brug, dat boven het weiland ligt. De brug is daar ter plaatse ongeveer twaalf meter hoog. De ongelukkige kwam op de basalt glooiing terecht en was op slag dood. Een an dere schilder kon nog juist wegspringen en werd slechts licht gewond. Het stoffelijk overschot is naar het zieken huis te Zaltbommel overgebracht. Bouw van 48 boerderijen in de Wieringermeer Te Alkmaar is hedenmorgen door de di rectie van de Wieringermeer aanbesteèd het bouwen van 48 boerderijen in de Wieringermeer. Voor deze aanbesteding bestond een buitenge woon groote belangstelling van aannemers uit alle deelen van het land. De aanbesteding geschiedde in vijf perceelen, resp. groot 14, 10, 8, 7 en 9 boerderijen. Ingekomen waren 101 biljetten. De laagste inschrijvers waren voor perceel 1: N.V. voorheen A. Kingma, Leeuwarden, voor f 227.350,perceel 2: dezelfde voor f 157.880, perceel 3: S. Woudstra, Arnhem, voor f 146.340,perceel 4: P. Outerdijk, Wierin- gerwaard voor f 121.850,— en perceel 5: K. Ooms, Bleskensgraaf, voor f 151.500, De zaak tegen den Osschen industrieel M. van Z. zal op Donderdag 9 Juni voor de Bossche rechtbank met gesloten deuren worden behan deld. Als verdediger treedt op mr. E. van Zinnicq Bergmann te Den Bosch. -9 8- -9 HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV 8.00 Schriftlezing. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Klarinet met piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 2.00 Gramofoonplaten. 2.35 Christ. Lectuur. 3.00 Zang, cello en piano. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Heidepark-Band. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Declamatie 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Reportage. 8.05 Berichten ANP. 8.15 Arnhemsche Orkestver. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Sportpraatje. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca 11.5012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00—10.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO 4.00—7.30 VARA. 9.00—10.40 VARA. 11.00—12.00 VARA 8.00 Orgelspel. 8.16 Berichten. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg exclamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.30 Kovacs Lajos-orkest. 2.00 Modepraatje. 2.15 Variété-programma. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Esmeralda-Septet m. m. V. solist. 6.00 Ramblers. 6.506.55 Gramofoonmuziek. 7.20 Berichten ANP. 8.00 Nederl. Strijkkwartet. 8.30 Causerie over Gladstone. 9.00 Amsterd. vocaal kwartet, VARA-Ork. 10.00 Fantasia m m. v. soliste. 10.30 Berichten ANP. 11.00 C. Steyn's Accordeonorkest. 11.30 Jazzmuziek 11.55 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 12.10 Norris Stanley Sextet. 12.35 Reg. Pursglove's orkest. 1.352.20 Grinke-Trio. 4.20 5.20 6.00 7.05 8.20 9.20 9.40 11.00 11.35 11.50 Hot-jazzprogra Charles Brill's orkest. ramma. Bronkhurst Trio. BBC-Midland-orkest. Variété-orkest, Revuekoor en solisten. Berichten. Eddie Carroll's orkest en solisten. Bernard Crook-kwintet. Ambrose en zijn orkest. Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 11.20 Gramo en 8.10, 8.55—9.05, 10.10 foonmuziek. 1.50 Zang. 2.05 Gramofoonmuziek. 3.05 Zang. 3.20 Pianovoordracht. 4.35 Zang. 5.20 Trioconcert. 8.35 Zang. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 12.20 Populair concert. 2.30 Populair concert. 4.20 Omroeporkest. 6.20 Koor en solisten. 7.30 Mandolineconcert. 8.20 Omroepkamerorkest. 9.20 Programma voor solCaten. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.20 sted. Orkest van Hagen. 12.20 Concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepdansorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepdansorkest. 6.05 Vioolvoordracht. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkest en solist. 9.40 Vervolg concert. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepkleinorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Kleinorkest en soliste. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Planovoordracht. 7.05 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Symphonie-orkest, -koor en solisten. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.4511.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Opera „Gianni Schicchi". 9.20 Omroeporkest. 10.20 Berichten. 10.50 Cello en plano. 11.05 Berichten. 11.20 Populair concert. 12.202.20 Kleinorkest, Erich Börschel's orkest en solisten. 9- fa<&cbcfci|jcfccbcbcfecbcjjcfccfcebcbcbct>cj>cbcbcfcc|3cfecfccf><{>cfccfee|j?fec{jc|)tfecfetfecb4>c|>cfecfe4>cbtJ»eb«Jstfc4Kl><M>efe«M»d9eM»tM5cl>«fc'£ Debat voortgezet Voortgezet wordt de behandeling van de In dische begrooting voor 1938. De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C.-H.) verdedigt het beleid van den tegenwoordigen Gouverneur-Generaal, zoowel als dat van zijn voorganger, wijzende op de uiteenloopende om standigheden voor beiden. De leuze: „Azië voor de Aziaten" leidt dit wordt voortdurend meer ingezien slechts tot een vervanging van het milde, Nederlandsche, Westersche bestuur door een dreigende, harde Japansche overheersching. Spr. wijst op het belang van ontwikkelde in- heemschen, die economisch, sociaal en politiek binnen de grenzen van het Rijksverband mede werken met Nederland en de hand van alle revolutionnaire strevers afwijzen. Spr. brengt hulde aan de inlandsche bevol king, die de crisis zoo lijdzaam heeft gedragen. Spr. dringt aan op een meer afgebakende marine-politiek. Vast staat, dat we allerminst op onmiddellijk hulp kunnen rekenen, b.v. bij een aanval van Japan. Wel is bekend, dat onze maritieme politiek reeds in het buitenland meer de overtuiging vestigt, dat we ons ftt. het laatste zullen verdedigen, en beschouwt men onze marine geenszins zoo als een „quantité negligable," als sommigen hier te lande doen. Niettemin is spoedige en krachtige verster king van vloot en luchtwapen dringend noodig. De structuur van het Rijk besprekend, zegt spr., dat de regeering terecht niet wil gaan in de richting Soetardjo. Spr. waarschuwt tegen een afglijden naar een dominion-staat met een constitutie die niemand bevredigt. De Nederlander is economisch en administratief een voortreffelijk kolonisator gebleken. Doch we zijn er nog niet, en verbetering van de structuur is zeer gewenscht. De heer BRUINEMAN (R.K.) critiseert de wijzë van behandeling der Indische begrooting in deze Kamer op dit late tijdstip. Er is in Indië nog veel te doen, zij het in anderen zin dan Coen het heeft bedoeld. Het huwelijk tus schen Nederland en Indië is niet altijd even gelukkig geweest. Er is ook wederzijds veel misverstand en onverschilligheid. Spr. brengt hulde aan de pioniers in Indië. Hij hoopt, dat Indië zich zal weten te handhaven, ook zonder moordwerktuigen. Spr. komt op tegen decritiek van den soc dem. Vijlbrief. Spr. constateert een naar elkaar toegroeien van Nederland en Indië. Steeds meer gaan In dische bestuursambtenaren zich van de Neder landsche taal bedienen. Men wenschte geen dominon, geen wingewest, doch een federatie onder Nederlandsche overkapping, doordrongen van den Nederlandschen geest. Spr. vraagt zich af, of de inlandsche volken den ontwikkelingsgang voldoende zullen kunnen volgen, ook al is er meerdere waardeering t<v>r den Nederlander. Spr. dringt aan op meer economische samen werking tusschen Indië en Nederland. (Niet officieel) 5e klasse, 4e lijst Trekking van Donderdag 19 Mei 1938 Hooge Prijzen f 1500.— 11998 1000.- 6490 19652 20809 f 400— 4911 200.— 7503 11672 IOC - 1482 4340 5620 6578 8157 10649 11927 12544 13821 16050 18031 19982 21488 Prijzen van 70. 1184 1383 2464 2584 4042 4274 5201 5215 6459 6764 7569 7795 8359 8450 9506 9880 1591 2613 4288 5294 6783 7916 8532 1628 2621 4367 5420 6839 7956 8575 1756 2734 4609 5917 6884 8130 8724 2000 2814 4726 5918 7288 8140 8832 2022 2265 3232 3521 5082 5178 6000 6133 7304 7550 8155 8197 8978 9218 9966 10047 10113 10163 10342 10435 10910 11125 11196 11198 11550 11622 11662 11751 11758 11780 11940 11983 12200 12333 12448 12565 12608 12974 13030 13120 13270 13423 13506 13591 13729 13776 14068 14562 15000 15015 15046 15098 15162 15195 15319 15828 15924 16113 16189 16248 16316 16359 16680 16882 17022 17136 17245 17285 17505 17558 17738 17839 17864 17877 18120 18148 18323 18330 18533 18558 18916 19114 19263 19332 19532 20247 20529 20605 20618 20720 20724 20761 20942 21170 21367 21506 21639 21659 21751 21793 21946 Nieten 1020 1138 1149 1178 1197 1269 1319 1324 1337 1359 1439 1449 1543 1562 1590 1637 1663 1672 1727 1764 1769 1778 1780 1841 1843 1844 1860 1938 1990 2126 2128 2130 2201 2213 2314 2420 2423 2452 2454 2511 2519 2524 2542 2574 2638 2650 2681 2706 2767 2803 2834 2856 2868 2932 2947 2970 3066 3105 3107 3306 3315 3346 3372 3442 3488 3492 3675 3678 3702 3732 3740 3743 3750 3774 3814 3869 3969 3985 3989 4058 4074 4224 4241 4259 4277 4349 4425 4453 4455 4465 4534 4566 4585 4668 4697 4784 4829 4981 4991 4993 5001 5097 5111 5116 5174 5186 5198 5222 5235 5307 5310 5411 5476 5489 5518 5554 5565 5638 5660 5664 5720 5775 5851 5910 5964 6032 6039 6135 6137 6187 6200 6302 6321 6376 6460 6473 6483 6488 6514 6556 6612 6626 6636 6716 6746 6772 6840 6850 6857 6918 6932 6970 6979 6983 7014 7028 7036 7044 7106 7226 7233 7249 7261 7274 7287 7317 7383 7391 7392 7400 7441 7475 7489 7491 7545 7559 7573 7622 7627 7635 7683 7686 7742 7789 7801 7846 7855 7938 7955 8024 8078 8097 8101 8110 8118 8141 8166 8167 8200 8239 8277 8288 8301 8310 8410 8464 8486 8493 8587 8592 8603 8616 8686 8762 8780 8784 8801 8815 8849 8867 8912 9005 9074 9077 9084 9087 9101 9177 9251 9254 9266 9278 9296 9365 9472 9498 9597 9666 9675 9726 9843 9866 9868 9892 9904 9912 9926 10010 10070 10180 10271 10290 10391 10395 10456 10547 10593 10693 10710,10747 10776 10781 10783 10789 10824 10842 10967 11067 11101 11102 11364 11367 11381 11385 11420 11439 11482 11638 11649 11702 11754 11765 11826 11844 11864 11892 11929 12014 12066 12129 12185 12218 12223 12229 12279 12308 12359 12419 12424 12461 12471 12549 12598 12607 12624 12673 12723 12775 12807 12830 12831 12846 12899 12920 12927 12931 12961 13032 13058 13083 13100 13153 13157 13248 13250 13301 13336 13355 13391 13412 13422 13428 13476 13604 13613 13627 13670 13607 13698 13728 13743 13791 13840 13874 13893 14063 14113 14133 14169 14214 14217 14243 14270 14275 14315 14316 14342 14428 14473 14482 14500 14548 14559 14586 14614 14659 14678 14779 14791 14794 14806 14834 14855 14862 14913 14916 14929 15023 15085 15109 15151 15186 15208 15294 15309 15310 15360 15460 15528 15531 15588 15658 15693 15788 15793 15829 15839 15862 15903 15933 15955 16025 16041 16073 16123 16168 16183 16253 16259 16274 1635C 16352 16376 16421 16428 16497 16597 16606 16640 16674 16682 16704 16822 16827 16849 16863 16876 16897 16911 16912 16970 16990 17000 17029 17101 17108 17122 17137 17162 17296 17340 17450 17454 17498 17534 17568 17574 17580 17707 17735 17745 17756 17860 17880 17924 17929 17964 18055 18068 18109 18154 18289 18302 18482 18542 18580 18612 18630 18634 18659 18693 18708 18730 18904 18925 18969 19039 19130 19206 19270 19273 19276 19352 19353 19362 19414 19474 19527 19646 19679 19688 19731 19915 19925 19967 20025 20063 20070 20100 20233 20319 20355 20450 20469 20480 20527 20626 20645 20682 20686 20708 20849 20870 20874 2094J 20976 21021 21049 21152 21167 21251 21285 21350 21388 21402 21413 21417 21480 21481 21579 21634 21654 21679 21719 21838 De gem. Malang zal de 5 pet. leening 1919 en 1920 converteeren in een 3% P®' leening. Van genoemde leeningen staat resv nog f 100.000 en f375.000 uit. De Kon. Nederl. Zoutindustrie boekte 1937 een winst van f389.780 tegen f327.7 het vorig jaar en keert een dividend uit Van 12 pet. tegen 11 pet. De cultuur Mij. „Wotoetoelis Poppoh boekte in 1937 een winst van f218.693 tegw een verlies van f 48.698 het vorig jaar en 1 voornemens een dividend uit te keeren van 8 pet. Symington en Wilson zien in de ongai\' stige cijfers van het rubberverbruik tna Vereen. Staten over April voor het Hubbe Restrictie Comité een aanleiding, om op a~ vergadering van 31 Mei a.s. maatregelen f nemen tot vermindering van voorraden e"' handhaving van den rubberprijs. De Engelsche bouwbedrijvigheid toondejj1 April een daling van 24 pet. ten opzien van April 1937. De Allied Sumatra Plantations keert oVet 1937 een dividend uit van 6 pet. tegen pet. het vorig jaar. Volgens gegevens uit Parijs beschikt jjf Fransche schatkist over eenige milliarde> meer dan zij noodig heeft en zou zij de"' halve vermoedelijk belangrijk kunnen in' loopen op de haar vroeger door de B01lf' van Frankrijk verleende voorschotten. Monetaire Fransche autoriteiten slaan acht op, dat de frank slechts langzaam el zonder schokken verbetert. Men neemt f ook nota van, dat de officieele muntstabdj satie schijnt uitgesteld te zijn. Op dit Pul. schijnt de .regeering aan 't wankelen te 2U' Bovendien wordt krachtige critiek niW, oefend op het dralen der regeering bij M uitwerken van de wetsdecreten tot.econ0 misch herstel, tot wijziging van de arbeid wetgeving en tot verbetering van de veT houding tusschen werkgevers en wer* nemers. Ondanks het gunstig resultaat van de schrijving op de Fransche defensie-le ning en de ruime geldmarkt, is de kracd tige stroom van kooporders op de beurs Parijs, welke zich in de eerste week na devaluatie ontwikkelde, langzamer geWO' den. Men neemt aan, dat de hausse grootet> deels van den beroepshandel is uitgegdd"' De belangstelling van het publiek blijft 0e' ring in verband met het feit, dat de buiter landsche politieke toestand slechts weid is opgeklaard. Vooraanstaande Amerikaansche eco^, men waren het in de besprekingen met ne ministerie van de schatkist eens, dat in Jie najaar de conjunctuur zich zal herstelie1' De president van de Pennsylvania Bdj kers Association veroordeelde het schulde maken van particuliere bedrijven, terwijl "Z ook een vermindering der staatsuitgdVe noodzakelijk achtte. Belastingverhoogl"y achtte hij geen geneesmiddel. De staalproductie m Amerika wordt thai\s op 30 pet. der capaciteit geraamd teSe 30.5 pet. de vorige week. In het ChicaS" district daalde de productie met 4 pet., Wheeling 5 pet. en in Youngstown 3 pet1 het Pittsburgh-district is echter de Vr j ductie ten opzichte van de vorige week m 3 pet. gestegen. De orders voor bouwstaal in Amerika deze week kleiner dan twee jaar geleden geval was. Kort geleden was de bouio-" dustrie één der beste staalafnemers. De automobiel-productie in de Vereen- Staten is in Mei dalende. Mei is anders e der beste maanden voor deze industrie. pe vooruitzichten voor de zomermaanden niet hoopvol. De Westinghouse Electric heeft de sd^ rissen van 13.000 man, ingaande 1 Juni o.-\ met 10 pet. verlaagd en liet de loonen arbeiders onveranderd. De productie ibf. voor de rest van het loopende kwart® verlaagd. j jfl De Atlantic and Pacific Tea behaalde j het boekjaar per einde Februari een van doll. 9.11 mill, of doll. 3.50 per geV>°„^\ aandeel tegen doll. 17.08 mill, of doll per aandeel het vorig jaar. De president van de Committee of Excecutives verklaarde voor den Senaat, volledige samenwerking met de New U toe te zeggen, wanneer het Congres de palingen verwerpt, die de ontivïkkelinQ A het verdubbelen van krachtinstallaties behulp van de gelden van de Works T gress Administration der regeering beV® deren. De Attorney-general Cummings zal wijsmateriaal voorleggen in het proces 1 gen Ford, Chrysler en General Motors gens schending van de anti-trustwetteft de automobiel-financiering. De American Tel and Tel keert een .r veranderd dividend uit van doll. 2.25 V aandeel. De American Sugar keert een kwartd dividend uit van doll. 0.25 per aandeel gen doll. 0.50 het vorig kiuartaal. Het wordt door minister Morgen1- waarschijnlijk geacht, dat de Amerika® sche belastingontvangsten in het 1lS„yl' jaar doll. 400 mill, beneden de raming len blijven tengevolge van de economlSL depressie. y Het Pond Sterling bewoog zich heden® ,v, tend te Amsterdam op 8.97 1/2—8.98 l1* slot 8.98); de Dollar op 1.80 1/2—1-80 <1.80 5/8); de Franc op 5.05—5.06 (5.05 J'V de Belga op 30.40—30.45 (30.40) en de sersche Frank op 41.25—41.32 1/2 (41.27'- De Nivas verkocht 352 ton superieure ker voor consumptie. Slli' Kortelings heeft Wakefield Co. in de sche dagbladpers de grootste advertentie-0 g0- pagne, ooit voor motorolie gelanceerd, plaatst. jjjj Reeds vorig jaar besteedde Wakefield jfjijr 120.000 vrijwel uitsluitend voor couraO .reclame. Het groote vertrouwen van firma in dit, inderdaad iedereen bereiHJ* reclamemiddel, schijnt niet beschaamd. Tf is tenminste 't budget voor courantenrec nog aanzienlijk verhoogd. e$, Ook de twee andere groote olie-campa.^n d0 n.l. voor Shell en Vacuum Oil, loopen 11 Engelsche couranten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6