Carmelitessen naar IJsland Zuid-West-Afrika en het Derde Rijk HET GROOTWINKEL- BEDRIJF NA EEUWEN SCHEIDING PROPAGANDA VOOR HEREENIGING De prins neemt weer DONDERDAG 19 MEI 1938 Een uitdrukkelijke wensch van onzen Kardinaal van Rossum moet in vervulling gaan Hoe het Katholicisme terugkeerde CONFLICT IN HARING- VISSCHERIJBEDRIJF hoofdbestuur Chr. Bond advi seert te gaan monsteren RIJLES SLAPTE IN DE TEXTIEL INDUSTRIE Jansen en Tilanus sluit in de week na Pinksteren! OP KOMMIES INGEREDEN Verdachte krijgt in hooger beroep anderhalf jaar DE MOORD TE UTRECHT Gezicht op Harnarfjöröur (TJsland.) waar eens de Carmel zal komen Verdachte niet toerekenbaar? SCHEVENINGEN IN 1938 De badplaats is klaar voor den zomer DE STAKING BIJ „ARNOUD" BEËINDIGD Lathyrus-tentoonstelling op Nijenrode BUITENLANDSCH OVERZICHT Generaal Herzog denkt niet aan teruggeven Distributie van vet en margarine Grootere winstmarge voor den tusschenhandel EEUWFEEST IN DE VERZEKERINGSWERELD Mij. van Brandverzekering voor het Koninkrijk der Nederlanden EMISSIE ARNHEM Het is tegenwoordig een vaak niet zonder hartstocht herhaalde slag zin geworden, dat het grootwinkel bedrijf en vooral de warenhuizen het •deine zelfstandige middenstandsbedrijf «overwoekeren" en .dooddrukken". In het Oationaal-socialistische Duitschland werd eenigen tijd lang zelfs een felle campagne tegen het warenhuisbedrijf gevoerd, maar daarbij speelde een onmiskenbaar sterk anti-semitisme een voorname rol. Sinds do groote warenhuizen in Duitschland tot «Deutsche Geschafte'' zijn ge-ariëriseerd, hoort men er niet veel meer van den strijd togen de groote warenhuizen. In ons land fegt over het algemeen het anti-semitisme geen gewicht in de schaal ten gunste van het zelfstandig middenstandsbedrijf en ten badeele van het grootwinkelbedrijf. Al zijn er belangrijke grootwinkelbedrijven in han den van Joden; Katholieken en anderen "omen op dit gebied evenzeer een aanzien lijke plaats in. De tegenstelling tusschen het grootwinkelbedrijf en de zelfstandige "dddenstandsbedrijven berust zuiver op Ooonomischen grondslag en komt voort dit het verschil in concurrentiemogelijkhe den. Dat in de kringen van het grootwinkel bedrijf uitdrukkingen als „overwoekering" etl „dooddrukken" van het zelfstandig mid denstandsbedrijf niet gaarne gehoord wor den, spreekt wel van zelf. Het wekt dan °°k geen verwondering, dat wij van de zijde van de Vereeniging van Grootwinkelbedrij- Ven in Levensmiddelen eenige gegevens ont ogen, welke moeten aantoonen, dat het h1 strijd met de waarheid en de werkelijk- heid is van overwoekering op dit terrein te 'Preken. Het secretariaat dezer vereeniging, waarin nagenoeg alle filiaalbedrijven in levensmiddelen zijn vereenigd, 'ohrijft ons, dat in November 1935 een be gin werd gemaakt met de administratie van het aantal filialen der bij haar aange goten bedrijven. Dit aantal bedroeg in; November 1935: 1 Januari 1936; 1 Januari 1937: 1 Januari 1938; 1344 filialen. 1333 filialen 1305 filialen. 1322 filialen Volgens de laatst gehouden bedrijf stelling hi 1930 bedroeg het totaal aantal kruide- perswinkels in Nederland 38.000. Bij gebrek meer recente gegevens dit getal aan houdend komt het secretariaat van boven- ®eUoemde vereeniging tot de conclusie, dat het filiaalbedrijf in levensmiddelen nog 8een 3i/2 pet. vanjhet totaal aantal kruide- hierswinkels in Nederland omvat en dat het aahtal filialen van de in de hierboven ge noemde organisatie vereenigde bedrijven op Januari 1938 zelfs 22 minder bedroeg hap dne jaar geleden. Op grond van deze ®6êevens meent het secretariaat te moeten hfotesteeren tegen termen als „overwoe kering" van het middenstandsbedrijf. "X aar aanleiding van deze gegevens achten wij de volgende opmerkin- gen noodzakelijk. Ten eerste hebben ®eze gegevens slechts betrekking op één blanche van het wijd- en veelvertakte ^ootbedrijf. Ten tweede blijkt uit deze cij- Ieis wel-is-waax, dat in drie jaar tijds t hitaal aantal filialen met 22 is afgenomen, Paar ook dat het gedurende het laatste ^ar met 17 is toegenomen. Ten derde lijkt Ctls het aanhouden van het totaal aantal hlllicienierswinkels van 1930 in deze rede nering geheel onzuiver. De crisis, welke Veie zelfstandige middenstandsbedrijven heeft vernietigd, was toen pas enkele maan- ep bezig met haar sloopend werk. Het zou 0n allerminst verwonderen, indien het h>taai aantal kruidenierswinkels na vier iaren crisis in 1935 aanzienlijk lager zou boeten gesteld worden dan dat van 1930, lo°dat dan het percentage filialen veel hoo- zou komen te liggen dan 3 Y- pCt. *ïet grootwinkelbedrijf is immers door zijn j^^ssale inkoopmethoden en geconcentreerde ^Pitaalkracht veel sterker bestand gebie sd tegen de gevolgen van de crisis dan h6t kleine zelfstandige winkelbedrijf. Jndien het grootwinkelbedrijf de beschul digingen van de zelfstandige middenstands- drijven wil weerleggen, zal het met zui- v^tder en meer reëele gegevens voor den dag Vten komen dan die, welke het thans ^Verlegt. Trouwens de vestigingswet op et kleinbedrijf, waaronder ook filialen val- werd niet heelemaal zonder grond aan komen. ,,Er moeten in IJsland bidders ko men. Het beschouwend leven, dat eens zoo rijkelijk op den IJslandschen grond bloeide moet worden hervat; er moet een Hollandsche Carmel ko men". Aan de vervulling van dezen uitdrukkelijken wensch van wijlen den rooden Paus, den Nederland- schen kardinaal van Rossum wordt hard gewerkt. De Carmel kómt op IJsland. Vanuit Egmond zullen Ne- derlandsche zusters naar het land van de heete bronnen trekken om er een heete bron van contemplatief leven te stichten. IJsland is van ouden christelijken stam. Hon derd jaren na de nederzetting der Noorman nen betraden de eerste geloofsverkondigers het eiland, waar zij, geholpen door den schrik, die den heidenen van die dagen door een terzelfder - tijd optredende natuurcatastrophe werd inge boezemd, betrekkelijk spoedig een willig ge hoor vonden. Het Christendom kwam langzaam tot bloei. Paus Victor II zond reeds in het midden van de elfde eeuw twee Bisschoppen naar IJsland. Er verrijzen kloosters er er worden scholen ge bouwd. Vijf eeuwen Jang ontwikkelt zich on gestoord een katholieke beschaving. In het midden van de zestiende eeuw breekt de Reformatie de katholieke kerkgemeenschap stuk. IJslands grootste bisschop Jón Arason sterft den martelodod. Een Lutheraansch bis schop bezet nadien zijn zetel. De nóg overle vende katholieke priesters worden na hun dood een voor een door luthersche predikanten op gevolgd, die door het geringe uiterlijk ver schil tusschen den katholieken eeredienst en den hunnen gemakkelijk en geleidelijk het volk méékrijgen. De drie eeuwen, die volgden vervreemdden IJsland geheel en al van het katholicisme. De wet ontzegde het verblijf aan iederen priester. Eerst in het midden van de vorige eeuw wist een Fransch missionaris onopgemerkt te lan den en zich op het eiland te vestigen, waar hij zestien jaren leefde zonder dat men een pries ter in hem ontdekte. Toen men hier ten slotte achter kwam en men hem het verblijf op IJs land verder wilde ontzeggen lokte hij een rech terlijke beslissing uit, die den grondslag vorm de van een gedeeltelijk herstel der katholieke godsdienstvrijheid. Een vrijheid overigens, die voorshands louter academische waarde had, daar de Eerwaarde Heer Baudoin tot zijn dood toe geen enkele bekeering had kunnen be werken Kort na zijn dood omhelsden de eerste IJs- landers sinds de reformatie weer het katholiek geloof; drie jongens, die in Frankrijk studeer den. Van deze drie onder wie de bekende Jezuïetenpater Jón Svensson, de schrijver van de „Nonni'-boeken keerde er één naar IJs land terug. Twintig jaren lang bleef hij de eenige katholiek. Iedere twee jaren stak een Deensch missionaris den oceaan over om hem in de gelegenheid te stellen de H. Mis bij te wonen en de H.H. Sacramenten te ontvangen. Op uitdrukkelijk verlangen van Paus Leo XIII werd eerst tegen het einde van de vorige eeuw een vaste Missie-post op IJsland gevestigd. Heel bescheiden in den aanvang, doch langzaam, langzaam groeiend. Op een bevolking van 100.00C inwoners leven thans een kleine 300 katholie ken op het eiland. Tweemaal reeds heeft een kardinaal er den voet gezet; Kardinaal van Rossum. Zijn verlangen, zijn diagnose luid de: voor de bekeering van IJsland moet gebeden worden op IJsland zelf. Hier moet een centrum van contem platief leven verrijzen, niet alleen omdat dit in de bovennatuur een zoo machtige hulp voor de missionneering inroept, doch óók omdat het een voorbeeld vormt van katholieke re ligieuze verdieping. IJsland verdrinkt op het oogenblik in een valsche religieuze mystiek. Theosophie en spi ritisme vinden een voortreffelijken voedings bodem in bijna vier eeuwen Lutheranisme. De IJslander gelooft graag aan het geheimzinnige zijn christendom biedt hem niet voldoende bevrediging en daarom wendt hij zich tot de „geesten". Er zijn dominees, die in de kerk de menschen het christendom voorhouden en 's avonds met hen naar een spiritistische séance trekken. Gezonde religieuze verdie ping, daarvan moet in IJsland broodnoodig een voorbeeld worden gesteld. Dit volk zoekt. De Neaerlandsche Carmelitessen gaan naar IJsland. Een IJslandsch architect heeft reeds een plan van een klooster ontworpen. Zij zullen voorloöpig een vleugel bouwen, waar zij met twaalven ongeveer binnen kunnen trekken. Tot de volvoering van dit voornemen echter moet geld komen. De Bisschop acht het be slist ongewenscht dat op voorhand alvast wordt gebouwd. De kosten moeten aanstonds worden betaald. Geen schuld. Om dat gedaan te krijgen, om dus het geld gehouden vergaderingen heeft het hoofd- v.'^'Uur van den Christelijken Bond thans aan 5J|' leden met den meesten aandrang geadvi- te gaan monsteren, omdat zooals het A(tjUur bekend maakt „wij geen enkele ver- f{.' t*oordelijkheid voor een eventueel conflict §eh aanvaarden". aantal visschers, dat bij dezen bond is dSesloten, bedraagt ongeveer 700. kjaar wij uit Katwijk vernemen, zullen daar W5*0 reeds 7 schepen ter haringvisscherij varen. S^°or het eerst na zijn auto-ongeluk is Prins Ohard Woensdag weer begonnen met de rij- (l®6*1 aan de Militaire Rijschool te Amers- Tijdens het koor-gebed in het Carmel- klooster te Egmond a. d. Hoef voor den bouw van dezen klooster-vleugel bij een te verzamelen, heeft zich een comité van vrienden van den Carmel gevormd, dat gaarne op het giro-nummer van den Hoogeerw. T'eer Deken E. P. Rengs, Verdronkenoord 76 te Alk maar nr. 13431 giften in ontvangst neemt. Deze kunnen uiteraard ook steeds gestort wor den op het gironummer van de Zusters Carme litessen te Egmbnd zelf nr. 39730. In de Woensdagavond gehouden vergadering van den raad der gemeente Vriezenveen heeft burgemeester Albarda medegedeeld, dat de Di rectie der N.V Jansen en Tilanus zich genood zaakt gezien heeft haar katoenweverij in de week na Pinksteren te sluiten. Het gerechtshof té Den Bosch wees arrest in de strafzaak tegen den chauffeur H. E. uit Den Haag, die door de rechtbank te Breda was ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf ter zake dat hij op 3 December 1937 onder de gemeente Baarle-Nassau met een auto opzettelijk den aldaar in dienst zijnden kommies J. Beun met doodslag had bedreigd door, toen deze zich op den weg bevond en hem stopteekens gaf, op hem in de rijden. Conform den eisch verhoogde het gerechtshof de straf tot een jaar en zes maanden gevan genisstraf. De vorige week heeft de Utrechtsche recht bank in een zitting met gesloten deuren behan deld de zaak van den 30-jarigen crisis-ambte naar A., die in December van het vorige jaar een moordaanslag pleegde op zijn hospita in de Boomstraat en ook eenige schbten heeft gelost op haar 16-jarige dochter. De vrouw werd bij dezen aanslag terstond gedood, terwijl het meisje slechts gewond werd. De verdachte werd bij deze zitting verdedigd door Mr. C. H. J. W. van Soest te Utrecht, die van meening was dat verdachte wegens een afwijking in zijn geestvermogens niet toereken baar kan geacht worden voor deze wandaad. De rechtbank zal waarschijnlijk in de volgende week uitspraak doen. Nog enkele dagen en het seizoen 1938 te Scheveningen wordt weer geopend. De exploi tatie Maatschappij Scheveningen heeft ook dit jaar weer getracht belangrijke en zeer doel matige vernieuwingen en verbeteringen aan te brengen, die zonder twijfel door de badgasten op prijs zullen worden gesteld. In de eerste plaats werd het podium in de Kurzaal geheel gemoderniseerd, zoodat het or kest veel beter geplaatst zal zijn. Deze ver bouwing zal zonder twijfel zeer ten goede ko men aan het geluidsvolume. Voorts staat door een ingrijpende verbetering der tooneelma chinerie nu ook de mogelijkheid open om groote opera-, operette- en ballet-ensembles te engageeren, terwijl moderne orkestwerken met sterke bezetting en met medewerking van zangkoren gemakkelijker uitgevoerd zullen worden dan voorheen. Een van de belangrijkste verbouwingen in het hotelbedrijf der exploitatie-maatschappij Scheveningen mag zonder twijfel wel de uit breiding genoemd worden van het restaurant van het hotel Kurhaus. Op Donderdag 26 Mei zullen deze nieuwe restaurantzalen officieel worden in gebruik genomen. Aangemoedigd door het steeds toenemend bezoek aan het Grand Hotel is men hier voortgegaan met de reeds vorig jaar aangevan gen verbouwing der voor het publiek bestem de zalen door thans de eetzaal onder handen te nemen. Scheveningen beschikt thans ook over een inrichting voor thalassotherapie. Boven de gewone binnenbaden zijn thans een reeks van moderne badvertrekken gemaakt voor ultra-violette stralenbehandelingen en inhalaties, die naar verkiezing afzonderlijk of wel gemeenschappelijk kunnen worden onder gaan. Tevens kan gebruik worden gemaakt van lichtbaden, afgezien dan van de verschil lende vormen van toepassing der waterbehan deling, welke reeds bestond. Het eigenlijke concertseizoen begint op Vrij dag, 10 Juni, met een galaconcert van het Re sidentie-Orkest onder leiding van professor dr. Willem Mengelberg. De lijst van dirigenten en solisten, wier op treden in de Kurzaal te wachten is, bevat vele namen van wereldreputatie. Verder is een belangrijke reductie ingevoerd op den entréeprijs tot de Kurhausconcerten voor de bewoners van Amsterdam, Haarlem. Leiden, Gouda en Rotterdam (D. P., Beurssta tion en Hofplein). Van Vrijdag 10 Juni tot en met Vrijdag 9 September is aan de bovengenoemde stations een gecombineerd Spoorweg-Kurzaalbiljet te verkrijgen voor de belangrijke concerten op Woensdag- en Vrijdagavond. Het eerste vuurwerk zal worden afgestoken op Woensdag 29 Juni ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard. Zoo zijn weer alle voorbereidende werkzaam heden op intensieve wijze geschied en is Sche veningen bereid om de vele buiten- en bin- nenlandsche gasten met open armen te ont vangen onder het- veelzeggende motto: Wat Scheveningen biedt, vindt men in heel Europa niet! De wilde staking aan de kunstzandsteenfa- briek „Arnoud" te Hillegom, die Woensdag avond uitbrak, was binnen twee en een half uur afgeloopen. Om half tien gingen de laatste zeven van de achttien menschen, die om zeven uur staakten, de fabriek binnen. De nacht ploeg heeft dus weer volledig gewerkt. Van ochtend is ook de dagploeg volledig opge komen. De Nederlandsche Lathyrus Vereeniging zal haar elfde speciale lathyrus-tentoonstelling houden in een der gebouwen van kasteel „Nijen rode" te Breukelen, en wel op 8, 9 en 10 Juli a.s. Sinds Duitschland op de vernietiging aan dringt van de „koloniale paragraaf van het Versailler Verdrag, waarvan de meeste olad- zijden reeds zijn verscheurd en nog slechts en kele (maar de voornaamste, waarop de territo riale en koloniale regelingen staan) onge schonden over zijn, is er in de geheele wereld, en vooral in de landen, die koloniën te ver dedigen hebben, een streven merkbaar, eens gevestigde overzeesche invloeden niet te ver liezen, de buitenlandsche bezittingen in staat van verdediging te brengen en de banden, die ze aan het moederland snoeren, zoo hecht mo gelijk te maken. Het is wel waar dat Duitsch land slechts op „teruggave" van de bij den Versailler vrede verloren bezittingen aandringt, maar men blijft van oordeel, dat Berlijn ten slotte ook wel met ander koloniaal bezit ge noegen nemen zou, als het blijken mocht, dat de indertijd verloren gebieden langs vredigen weg niet meer te herkrijgen zijn. Dat Engeland een deel van den grooten imperialen wég KaïroKaapstad over het gebied van een vreemde mogendheid zou willen zien leiden is onwaarschijnlijk en nog onwaarschijnlijker -als die mogendheid Duitschland is. Geen enkele Engelsche regeering zou met een voorstel in de zen zin bij het parlement durven komen; zij zou er geen meerderheid vinden. Engeland wil voor het behoud van den vrede zeker een hoo- gen prijs betalen wij hebben dat trouwens gezien maar niet iederen prijs. 'En hoe staat het met Zuid-West-Afrika, waar de nazi-elementen, na de Oostenrijksche „zege", steeds stoutmoediger het hoofd op steken? Zuid-West-Afrika is, zooals men weet, geen Elritsch mandaatsgebied; het is aan de Zuid- Afrikaansche Unie toegewezen en het maakt van het grondgebied van die Unie nagenoeg in tegraal deel uit. Het vraagstuk van Zuid-West-Afrika is zóó belangrijk, dat het de geesten in de Unie voort durend bezig houdt. Het figureert op het eerste plan. Geen verkiezingsredevoering wordt in deze dagen op het grondgebied van de Unie uitge sproken, of de redenaar wijdt aan Zuid-West- Afrika aandacht. En de vragen, die het publiek hem stelt, hebben maar al te vaak betrekking op de houding, die hij zal aannemen, als Duitschland inderdaad op dringende wijze „teruggave" van het eertijdsche koloniale gebied eischen zou. Dat deze vragen in de eerste plaats gesteld zijn aan den man, die aan het hoofd der tegenwoordige regeering staat, aan generaal Herzog, kan niet verwonderen. Evenmin dat de generaal, die niet gewoon is ontwijkende ant woorden te geven, zijn hoorders niet met vage nietszeggendheden afgescheept heeft. In zijn kiesdistrict heeft de Zuid-Afrikaansche premier met volstrekte beslistheid verklaard, dat de Unie hi Zuid-West-Afrika de wettige mandataris is en er dat zal blijven. Een der toehoorders was met dit antwoord nog niet tevreden en vroeg of de regeering der Unie Zuid-West-Afrika ook inderdaad met alle middelen verdedigen zou, als een vreemde mogendheid er beslag op zou willen leggen. Generaal Herzog bleef het antwoord niet schuldig. „Als iemand Kaapstad van ons eisch- te" aldus de Z.-Afrikaansche premier „wat denkt u dan wel dat wij zouden antwoorden?" Dit antwoord werd door de vergadering luide toegejuicht. Er blijkt zonneklaar uit dat de regeering van de Zuid-Afrikaansche ünie Zuid- West-Afrika als Zuid-Afrikaansch gebied be schouwt, en het bezit er van niet minder krach tig verdedigen zal als bijvoorbeeld dat van Kaapstad. De Duitschers in Zuid-West-Afrika, die, wat begrijpelijk is, hun orders uit Berlijn krijgen, zijn evenwel niet voornemens zich zonder meer bij den huidigen staat van zaken neer te leggen. Bijna alle zonen van Germania, die in de vroegere Duitsche kolonie gebleven of er later gekomen zijn, zweren bij Hitler en zijn ster. Dat blijkt wel uit het feit, dat zij nage noeg allen, met groote geestdrift, vóór de aan hechting van Oostenrijk gestemd hebben. Een Duitsch schip, aan welks boord de stemming plaats vond, had de Duitschers in de voormalige kolonie in de gelegenheid gesteld, hun stem uit te brengen. Sinds die stemming uiten de pro- Hitler-gevoelens der Duitsche Zuid-West- Afrikanen zich duidelijker dan ooit te voren. Bij gelegenheid van de laatste zitting van de wetgevende vergadering van Zuid-West-Afrika te Windhoek, heeft de leider der Duitsche min derheid, dr. Hirsekorn, de aanneming van twee wetsontwerpen voorgesteld. Het eene had de strekking de Duitsche taal als een der officieele talen van de Unie te doen aanvaarden, het an dere bedoelde aan de Europeesche kolonisten en aan alle immigranten dezelfde burgerlijke rech ten toe te staan als aan hen, die op Zuid-West- Afrikaansch gebied geboren zijn. De strekking dier voorstellen kon niet misverstaan worden. Zü werd dan ook niet misverstaan en e® der leden van de Uitvoerende Commissie van de wetgevende vergadering, de heer Ballet, gaf het volgende antwoord: „De voorstellen van dr. Hirsekorn zouden er slechts toe kunnen leiden, dat velen in dit land een dubbele nationaliteit zouden verwerven. Daarvan kan geen sprake zijn. De regeering van de Unie beschouwt u en alle andere Duitschers, die sinds jaar en dag in dit land gevestigd zijn, als haar onderdanen, welke politieke meening u er voor het overige ook op na houdt. De autoriteit van de regeering kan in dat opzicht niet in twijfel getrokken worden. Als Duitschland verlangens heeft, laat haar regeering die dan op directe wijze aan ons kenbaar maken, maar niet door middel van een afgevaardigde, die een Zuid-Afrikaan is". Scher per antwoord was moeilijk te geven. De kwestie der Duitsche minderheden is trou wens niet alleen in openbare lichamen aan de orde. Het publiek maakt zich over den omvang, dien het Nazisme verkregen heeft, in meerdere of mindere mate bezorgd en de bladen bezweren de regeering in deze zaak voet bij stuk te houden en geen tittel of jota van de „verkregen rech ten" te laten vallen. De Kaapsche Argus dringt er op aan, dat de regeering een zuiveringsactie- onderneemt, ambtenaren, wier loyauteit aan ernstigen twijfel onderhevig is, ontslaat en, bovenal, naar Duitschland terugzendt alle Na zisten, die als politieke agenten van Hitier naar de voormalige kolonie gezonden zijn en die daar de gemoederen verhitten. Het is twijfelachtig dat de Zuid-Afrikaansche regeering op dit oogenblik haar toevlucht tot draconische maatregelen zou willen nemen. Daarvoor acht zij het gevaar niet groot en niet dringend genoeg. Maar dat zij, als Duitschland zijn eisch ten aanzien van Duitsch Zuid-West- Afrika niet vallen laat en zijn propaganda een nog intenser karakter geeft dan deze reeds heeft, er toe zou kunnen komen scherpe maat regelen te nemen, behoeft niet als uitgesloten te worden beschouwd. Zeker is dat de Unie, zoo als de zaken nu staan op het politieke wereld schaakbord, aan haar mandaat onder geen be ding zal laten tornen. En iedere poging tot op stand in de voormalige Duitsche kolonie zal worden onderdrukt. De minister van Sociale Zaken heeft een schrijven gericht aan de gemeentebesturen, in zake de distributie van goedkoope onvermengde margarine en bak- en braadvet. In dit schrijven wijst de minister erop, hoe zeer het gewenscht is den kleinhandel (en c.q. de grossiers), voor zoover mogelijk bij de ver strekking van goedkoope onvermengde marga rine en goedkoop bak- en braadvet aan werk- loozen en armlastigen in te schakelen. De re den hiervan is gelegen in den wensch om den winkelstand zooveel mogelijk, ook daar waar het betreft de voorziening van het minst koop krachtige deel der bevolking, in de uitoefening van de hem eigen maatschappelijke functie te handhaven en te steunen. Daarom heeft de minister van Economi sche Zaken zijn medewerking verleend om de marge, welke voor den ingeschakelden handel (winkeliers en c.q. grossiers) be schikbaar is, boven de thans geldende van 2 cent per kg. met 1 cent per kg. te ver- hoogen en derhalve te bepalen op 3 cent per kg. De minister van Sociale Zaken heeft thans bepaald, dat met ingang van het 40ste tijdvak (5 Juni a.s.) de prijs van de gewone onver mengde margarine en het gewone bak- en braadvet, bestemd ter distributie aan werk- loozen en armlastigen, voor die gemeenten, welke deze producten door bemiddeling van den winkelstand aan de betrokken consumen ten verkoopen, althans en in ieder geval de be schikbare marge geheel of ten deele aan de zen ten goede doen komen, in stede van 42 cent per kg., 41 cent per kg. en onder gelijke omstandigheden de prijs der ritueel bereide on vermengde margarine en van het ritueel be reide bak- en braadvet in stede van 48 cent per kg., 47 cent per kg. zal bedragen, zoodat in deze gemeenten den winkelstand (en c.q. grossiers) 1 cent per kg. margarine c.q. vet bo ven de thans voor hem vastgestelde vergoeding behoort te worden uitgekeerd. Voor de overige gemeenten blijft de prijs op 42 cent, resp. 48 cent per kg. gehandhaafd. Vrijdag en Zaterdag zal de N.V. Maatschappij van Brandverzekemg voor het Koninkrijk der Nederlanden te 's-Hertogenbosch hare oprich ting een eeuw geleden, in 1838, herdenken. Vrijdag a.s. zullen de feestelijkheden worden ingezet met een plechtige H. Mis in de basiliek van St. Jan. Des mifldags om twee uur volgt de aanbieding van geschenken aan de directie, terwijl er van 3 tot 5 uur ten kantore der N.V. een receptie zal worden gehouden. Zaterdag zullen in den voormiddag de agen ten ten kantore ontvangen worden. Te half een is er een vroolijke Brabantsche koffietafel in Casino, waarna te 3 uur feestvoorstelling in het Casino onder leiding van Max van Gelder. Ook het Bossche publiek zal in de feestelijk heden deelen daar om zes uur door de „Ko ninklijke" op de Markt een concert zal worden gegeven. Te half negen is er wederom op de Markt een groot concert, door de drectie aan de Bossche burgerij aangeboden, waarna een groote militaire taptoe de feestelijkheden be sluit. Van de geschenken, welke de directie zullen worden aangeboden, noemen we o.m. de borst beelden van den oprichter der maatschappij, jhr. mr. J. M. B. J. van der Does de Wille- bois en van zijn opvolger, den voormaligen burgemeester van Den Bosch, jhr. mi'. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois. De maatschappij is opgericht in 1838 ten overstaan van notaris Rits en het is nu na een eeuw nog steeds het kantoor Rits dat aan de Maatschappij zijn diensten verleent. De oprich ting werd gestimuleerd door den wensch, van het buitenland onafhankelijk te zijn, ook wat betreft de brandverzekering. Op 5 Augustus 1938 werd de Koninklijke goedkeuring op de statuten verkregen en op 16 November 1838 ver leenden Ged. Staten van Noordbrabant de Maatschappij vergunning het provinciale wapen te voeren en dit wapen voert zij nog steeds. Het initiatief van de oprichting ging uit van de heeren mr. J. v. d. Does de Willebois, J. A. Spyers, P. van Boxtel en den toenmaligen ge meentesecretaris mr. G. M. van der Ven. In teressant is het daarbij te vermelden, dat Ko ning Willem I, ingenomen met het vooruitstre vend initiatief, deelnam in het maatschappelijk kapitaal met tien aandeelen. Het bureau van de jonge maatschappij was aanvankelijk ge vestigd in het stadhuis en na het achtereen volgens betrekken van andere lokaliteiten, door de uitbreiding en groei van het bedrijf ver- eischt, zetelt de Maatschappij thans in het gebouw Hinthamerstraat 60, dat na een voor- spoedigen bouw onder architect H. M. de Graaf in 1936 werd betrokken. Nadat de oprichter, jhr. mr. J. van der Does de Willebois gedurende veertig jaar de directie had gevoerd, werd hij opgevolgd door zijn oud sten zoon, jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, lid van Ged. Staten van Noord- brabant. Omstreeks 1880 maakte de Maatschap pij door vele branden een moeilijken tijd door, doch de energieke en bekwame bedrijfsvoering maakte het mogelijk, dat geen bijstorting op aandeelen noodig werd. De hierna volgende jaren brachten de Maatschappij geleidelijk tot grooten bloei en op de Beurs kwam de naam: De Groote Bossche in zwang. Bü zijn aftreden als directeur in 1934 wero aan jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Wil lebois, als erkentelijkheid voor zijn groote ver diensten, door de aandeelhouders het eere lidmaatschap der directie aangeboden, in welke kwaliteit hij tot aan zijn overlijden in 1937 aan de Maatschappij verbonden bleef. Onder de beide eerste directeuren was dus een tijdvak van welhaast een eeuw overspan nen, wat slechts zelden zal voorkomen. Onder de agentschappen telt de Maatschappij de vol gende honderdjarigen: Uden, Boxtel, Rits te Den Bosch, Lechner te Schiedam, terwijl de firma Bicker Caarten te Rotterdam sedert 1839 aan de maatschappij verbonden is als gevol machtigde ter beurze. De uitgebreide werkzaamheden van de Maat schappij blijken wel uit het feit, dat men in de laatste jaren een gemiddelde heeft van 2000 schadegevallen per jaar. Naar wij vernemen, zullen de inschrijvingen op bovengenoemde leening ten .volle worden toe-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9