Boedapest in afwachting Wmt Meeuwen mikken op Monnikendam DE WEEK VAN HET INT. EUCH. CONGRES ft ZONDAG 22 MEI 1938 Alles is voor de komst der Neder- landsche deelnemers gereed gemaakt Op het Heldenplein VOOR VEILIG VERKEER Z.K. H. Prins Bernhard aanvaardt beschermheerschap van het verbond Motie tegen de tram INBRAAK IN KERK Via de consistoriekamer kwam de dader binnen DE „NIEUW AMSTERDAM" Boodschap van Rotterdams burge meester aan zijn collega te New York DAAN VAN OLLEFEN Heden 80 jaar geworden VOEDSELVOORRADEN VOOR DEFENSIE Wordt daarbij te veel gevergd van importeurs? HOFBERICHT Onhoudbare toestand aan den havenkant van het oude Zuiderzeestadje Afdoende maatregelen gevraagd VERGOEDING AAN DE NED. MIDDENSTANDSBANK Suppletoire begrooting voor Financiën KAMER VAN KOOPHANDEL TE PARIJS Wijziging Haringwet 1927 NIEUWE DUITSCHE OCEAAN- VLIEGTUIGEN Dor nier Do-26, Hamburger Ha- 139B en Ha-142 nog dezen zomer gereed voor proefvluchten DE EMANCIPATIE VAN SURINAME Speciale herdenkingszegels 1$ VERBODEN VERLOTING EEN BIOSCOOP iN OFFICIEELE CRISIS-PUBLICATIE (Van onzen eigen redacteur) Boedapest is gereed de vreemde lingen te ontvangen, die reeds naar de hoofdstad van het duizend-jarige rijk stroomen, ten einde komende week de Eucharistische glorie van den Christus-Koning mede te vieren. En in de Mézaros-utca of straat is de Sint Christinakerk feestelijk gesierd om tot verzamelplaats te dienen voor de Nederlandsche afdeeling. Pastoor dr. Miklós Knebel is aller gastheer. In de pastorie is een inlichtingsbureau ingericht en enkele passen verder is de aula van een nieuw meisjesgym nasium bestemd tot vergaderlokaal voor de Hollandsche sectie. Een comité van in Boedapest wonende Ne derlanders heeft zich gevormd om hun land- genooten met alles van dienst te zijn. Dit comité bestaat uit A. J. Ma tiener, voorzitter; mevr. Csurgay-Faes, secretaresse; mevr. Micsky, mevr. Baintner-Lohman, mevr. Korompai en mej. Trugly Odonné Rónai. Hoewel aanvankelijk verluid had, dat ook de Aartsbisschop van Utrecht het Congres zou bijwonen, wordt op diens komst niet gerekend, daar Monseigneur verhinderd is. Wel worden verwacht H.H. H.H. Excellenties Mgr. Diepen, van Den Bosch, Mgr. Lemmens, van Roermond en Mgr. Huibers, van Haarlem, die op den voormaligen Koninklijken Burcht logeert. De Nederlandsche Bisschoppen zullen Maandag uit Nederland vertrekken. Met de Nederlanders wordt ook een afvaar diging der Nederlandsche Katholieke Verken ners verwacht. Deze vertegenwoordiging be staat uit elf leiders en aalmoezeniers, onder leiding van aalmoezenier Boon uit Alkmaar en commissaris Nooy uit Haarlem. De Hongaar- sche Verkenners, die zulk een mooie herinnering aan de ontvangst te Heemstede bewaren, zijn hun gastheeren. Een pittoresk internationaal kamp is in de onmiddellijke nabijheid, even tuiten de stad, aangelegd en daar zullen onze Nederlandsche Verkenners „thuis" zijn. Ze zijn te onderkennen aan een grijze das en rood- wit-blauwen band op den rechterborstzak. De overige Nederlandsche deelnemers zijn in hotels en bij particulieren ondergebracht. Zij vinden hier vooral twee geestelijke vrienden, die Holland niet kunnen vergetenMgr. Knebel die in Holland onze taal leerde en pater Eiangha, de Jezuïet, die indertijd een bedel tocht door Nederland maakte. Al hadden onze Hongaarsche vrienden op een veel grootere deelname uit Nederland ge hoopt, de Nederlanders, die nu in verschillende reizen per autobus of per spoor naar de stad van den Heiligen Stefanus komen, wiens ne gende eeuwfeest tevens wordt gevierd, zullen er niet minder hartelijk worden ontvangen. Want de dankbaarheid der Hongaren voor het geen Nederland eens jegens de Hongaarsche kinderen deed, is groot en sterk. In geen piaats in Hongarije kan de Hollander komen, of hij wordt er als een vriend in de volle beteekenis van het woord begroet Oberstleutnant d. R. Béid Getay, die zich onder hoofdleiding van Overste Béla Nédasdy voor de verzorging der vreemdelingen en het verkeer naar Doedapest veel moeite gaf, heeft ons in 't kort de volgende hoofdgedachte ont vouwd, welke heeft voorgezeten bij de ont vangst der vreemdelingen: ons comité reken de op 50.000 buitenlandsche gasten en 250.000 menschen uit de provincie. Een zoodanige men- schenmassa kan Boedapest niet bevatten en daarom moesten de menschen uit de provincie in twee groepen worden verdeeld. De buiten landers blijven natuurlijk heel de week gedu rende het congres. Maar de bezoekers uit de provincie moesten we in twee hoofdgroepen ver- deelen en wel zóó, dat elk der beide groepen sleëhts drie dagen in Boedapest blijft. Intus- schen heeft zich natuurlijk door de gebeur tenissen in Oostenrijk en het wegblijven der Duitschers de moeilijkheid voorgedaan dat er een andere groepeering is gekomen dan aan vankelijk was gedacht en vele plaatsen vrij ge komen zijn voor congressisten van elders. Ver wacht worden nu vreemdelingen uit Italië, En geland, Frankrijk, Polen, Ierland, België, Ne derland, Zwitserland, Roemenië, JOcgo-Slavic, Tsjecho-Slowakije en Canada. „Heel de aarde moet één altaar worden En daarop de kelk van ons hart". Aldus zingt het Congreslied; de symboliek ervan vindt mén op het Heldenplein waar al les voor de grootsche plechtigheden in de open lucht gereed is. Dit plein wordt aan beide zijden ingesloten door de gebouwen van het Museum voor Schoone Kunsten. Een der hoofdstraten, de 50 meter breede Andrassystraat loopt er 09 uit. De stadsvijver, die vroeger in het stedelijk park aan de eene zijde het plein begrensde, is leeggepompt, terwijl de bodem met een beton nen vloer is bedekt. Met fraaie kunststeen zijn de randen versierd. Het plein zelf is 40.000 vierkante M. groot en kan meer dan 100.000 menschen bevatten. Architect Eugenius Lechner heeft het con gresaltaar ontworpen. Het is opgericht tus- schen twee kolommen van het Millenium, het gedenkteeken van het duizendjarig bestaan van Hongarije met het graf van den onbeken den soldaat. De plek is vbor zoovele onzer le zers die er meermalen de plechtige kransleg- gtng hebben meegemaakt, wel bekend. Boven het hoogaltaar in het midden verheft zich een baldakijn waarvoor een natuurgetrouwe kopie is gekozen van den baldakijn, die in de St., Pieterskerk te Rome boven het pauselijk al taar gebouwd is op het graf van den vorst der apostelen. De kosten van dit congresaltaar, rond 100.000 pengö, worden bestreden door den verkoop van het congresinsigne. Hiervoor moe ten rond twee millioen insignes verkocht wor den. De Derde Orde van Sint Franciscus heeft den troonhemel bekostigd waaronder de Kar dinaal-Legaat met Ons Heer zal voortschrij den in de processie. De Hongaarsche Imkers- bond schonk de was voor de duizenden kaarsen. Een ongenoemde, wier naam toch op ieders lippen zweeft] heeft het goud en de edelstee- nen geschonken .voor den grooten monstrans welke vervaardigd is. Zoo werkt ieder van hoog tot laag mede om het Congres te doen slagen. Straks zal de schittering der costuums van den ouden Hbn- gaarschen adel zich vereenen met den een voud van het diep geloovige Hbngaa-sche volk dat voor ruim 67 pet. katholiek is Admiraal Horthy zelf protestant wiens vrouw de beschermvrouwe van het congres is, zal als Rijksbestuurder Maandag zelf den Kar dinaal-Legaat des Pausen als gast ontvangen. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht ver gaderde Zaterdag het Verbond van Vereenigin- gen voor Veilig Verkeer. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, mede, dat bericht was binnengekomen, dat Z. K. H. Prins Bernhard het beschermheerschap over het verbond heeft aanvaard. Tevens deed de voorzitter mededeeling van de oprichting van één commissie, die zich tot taak had gesteld een niet-ongelukken-wedstrijd te organiseeren voor beroepschauffeurs. Hierna bracht de secretaris, de heer C. J. Wijngaarden van Rees, het jaarverslag uit, daarbij speciaal wijzend op den grooten voor uitgang op het gebied van de verkeersbeveili- ging. Bij de bestuursverkiezing werd voor de afdeeling Hengeloo de heer Veen gekozen. Voor de afdeeling Utrecht werd dr. Prins herkozen. Besloten werd, dit jaar de verkeersdagen te houden aan het einde van de maand Septem ber. Aan het jaarverslag van den secretaris ont- leenen wij, dat het aantal bij de vereenigin- gen aangesloten leden plm. 14000 bedraagt. Uit het financieel verslag van den penning meester, den heer H. J. van Balen, bleek, dat een voordeelig saldo geboekt kon worden van 3.474,41. De exploitatie-winst over 1937 was 257,04. Het eindcijfer der begrooting 1938 bedraagt 12.800. Beide verslagen en begrooting werden goed gekeurd. Het bestuur werd gemachtigd wederom voor 1938 een verkeersboekje uit te geven. Voorge steld werd hierop een fonds te vormen, waaruit t.z.t. de kosten voor de vervaardiging van een goede verkeersfilm kunnen worden bestreden. Dit voorstel werd goedgekeurd. Tenslotte werd door het bestuur voorgesteld om, in samenwerking met de vereenigingen voor veilig verkeer, te houden een Nationalen Veilig- Verkeerspuzzlewedstrijd voor jong en oud. De vergadering kon zich met dit voorstel ver eenigen. In de middagvergadering merkte de heer M. Heybroek, Oosterbeek, op, dat het inter- locaal tramverkeer op de hoofdwegen een groote belemmering en groote onveilig- making is. De tram is een roekeloos weg gebruiker. Spr. meende, dat het op den weg lag van Veilig Verkeer met alle kracht en alle middelen stelling te nemen tegen de tram. De voorzitter wees er op, dat het bestuur zich erover zal beraden, of deze materie thuishoort bij het Verbond. De vergadering nam hierop een motie aan, waarbij de Algemeene Vergadering van het Verbond als haar meening te kennen geeft, dat het gebruiken van de algemeene verkeers wegen door interlocale tramlijnen met het oog op de veiligheid van het verkeer zeer onge- wenscht is, zoodat de vergadering met de meeste klem bij het Hoofdbestuur aandringt, om met alle middelen zijn standpunt tegen deze tram lijnen aan te geven. Mr. N. J, Polak, te Groningen, hield vervol gens een causerie over „De binnenkort gelden de wegenverkeerswet." Zaterdagmorgen ontdekte de koster van de Ned. Herv. kerk te Wissekerke, dat in het kerkgebouw was ingebroken. Twee bussen voor de zending bleken te zijn geopend. Het ontvreemde bedrag is niet precies be kend, maar wordt op ongeveer honderd gulden geschat. Een nader onderzoek wees uit, dat de dader zich via de consistoriekamer -toegang had ver schaft tot de kerk. In de consistoriekamer was tevergeefs getracht een geldkist te openen. Het Onderzoek, dat de politie ivft ingesteld, heeft nog geen resultaat opgeleverd. Ter gelegenheid van het feit, dat de Nieuw- Amsterdam, voor de eerste maal uitgevaren is naar de stad, van welke zij den oorspronkelijken naam voert, heeft de burgemeester van Rot terdam een boodschap van „goodwill" gezonden aan den burgemeester van New-York. Deze boodschap, welke gepaard ging met de aanbieding van een zilveren schaal in Oud-Hol- landschen stijl, heeft de directeur der H. A. L., de heer F. C. Bouman, die de eerste reis van het mailschip heeft medegemaakt, aan burge meester La Guardia namens burgemeester For- tuyn overhandigd. Vandaag herdenkt de tooneelspeler Daan van Ollefen zijn 80en verjaardag. De heer Van Ol- lefen werd geboren te Amsterdam en vertrok op 6-jarIgen leeftijd met zijn ouders naar Rot terdam. Reeds op jeugdigen leeftijd stond Daan van Ollefen op het tooneel. In „Bartelmans lijden" speelde hij voor het ondeugend zoontje van Bartelman, waarmede hij veel succes be haalde. Later speelde hij als Rafaël in „Vrien den van ons". Ook hiermede oogstte Van Olle fen een groot succes, waarom zijn vader hem toestond aan het tooneel te gaan. Na in nog enkele rollen te zijn opgetreden, werd hij in 1873 als volontair aangenomen bij Albregt en Van Ollefen. Drie jaar later kwam hij bij het Ned. Tooneel en debuteerde daar met de jon- gensrol in „Groote Schootmans". Nadien was hij gedurende drie jaar verbonden aan het gezel schap Van Ollefen, Moor en Veltman. Achter eenvolgens was Van Ollefen daarop werkzaam bij Van Zuylen, Voitus van Hamme, Faassen, Kreukniet en Mutters, Chr. de la Mar, Kon. Ver. Het Ned. Tooneel, Lyrisch Tooneel, Haar- 4 o.' V De Donau-oevers te Boedapest bieden des avonds een fantastischen aanblik lemsch Tooneel, Frank, Utrechtsch Tooneel, Amsterdamsch Tooneel en gedurende tal van jaren bij Royaards. Met verscheidene artfcten van de oudere generatie heeft Van Ollefen sa mengewerkt. Tot zijn beste rollen worden ge rekend: Pétillon in Bébé; Cardot in Judas, Bloemhoven in S. of Z.; Cocardasse in De Ge bochelde; Markies de Porcelet in Zaken zijn Zaken; Hintzelmann in Het Zomerreisje; de Prins van Guatamala in De Wrijf dokter; de Tooneelspeler in Nachtasyl, Tjetjer-sff in Kleine Burgers; de Gouverneur in De Revisor; Eng- strand in Spoken; Asmodé in Adam in Balling schap. Het Tweede Kamerlid Bierema (V.B.) heeft aan de ministers van Economische Zaken en van Defensie de volgende vragen gesteld: Berusten de geruchten, dat de regeering overweegt, voorraden voor de voeding van mensch en dier te vormen ten behoeve van de defensie, waarbij importeurs verplicht zullen worden tot de vorming dezer voorraden, zonder dat daarvoor vergoeding zal worden gegeven en waarbij de importeurs de kosten zullen moeten dekken door deze op de afnemers te verhalen, op juistheid? Indien de eerste vraag bevestigend wordt be antwoord, willen de ministers dan mededeelen, op grond van welke bevoegdheid zij meenen, deze verplichting aan importeurs te kunnen op leggen? Zijn de ministers, afgezien van de in de twee de vraag bedoelde bevoegdheid, niet van oor deel, dat het verhalen van de kosten op de af nemers een eenzijdigen druk legt op de minst draagkrachtigen der bevolking en dat een rege ling de voorkeur zou verdienen, waarbij de im porteurs zich verplichten tegen een zekere uit 's rijks schatkist te betalen vergoeding de ge- wenschte voorraden aan te houden? H. M. de Koningin is voornemens Woensdag 1 Juni te Apeldoorn 's middags de feesten ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het depot der Koninklijke Marechaussee bij te wonen. Monnikendam, het lieflijk Hollandsch stedeke aan den wijden boezem van de Gouw zee, is het slachtoffer van een schier on onderbroken luchtaanval. Weliswaar snor ren er geen vliegende forten door het zwerk en worden geen moderne explosiebommen neergesmeten, maar het euvel is niet ge ring en de weerloosheid volkomen. Het is eigenlijk ook geen wonder, dat Monnikendam een doode stad is geworden. De koopvaart strandde op de ondiepten, de Zuiderzee, visscherij en vischverwerking kre gen door de afsluiting een leelijken knauw en thans worden scheepsbouw en toerisme gelijkelijk door de meeuwen bedreigd. Om nog te zwijgen van den overlast, welken de bewoners van den waterkant ondervinden. Overigens, tegen de meeuwen persoonlijk gaat hét niet. Het zijn prachtige vogels en de zwermen over den havenmond te zien scheren is een schitterend gezicht. Doch die beesten moeten eten om in het leven te blijven en heb ben daarbij de leelijke gewoonte, het résidu van hun gastrisch systeem, de guano, op de meest ongelegen plaatsen neer te mikken. En dat product zelf is als vitriool! Als het op het zeildoeksche dekkleed van een pleizierboot valt, ontstaat er een paar weken later een gat en het is zelfs voorgekomen, dat een jongen, die zoo'n spat op den rug van zijn hand kreeg en deze slechts vluchtig wegveegde, later een, zij het tijdelijke en goedaardige, ontsteking zag op komen. Nu zou men zich afvragen, waarom over een dergelijk verschijnsel de trompet wordt gestoken. In andere plaatsen komt dat ook voor. Maar dit alarmsignaal vindt zijn reden in de ongetelde massa's meeuwen, die over het havengebied van Monnikendam scheren. Een enkel spatje te zijner tijd is 'n risico in ieder havengebied, maar een constante regen, dat is niet te harden. Om dit te bewijzen zullen we het woord geven aan de verschillende betrokkenen, waarbij we dan welstandshalve de verschillende kwade wen- schen aan het meeuwenheir zullen weglaten. Onze eerste zegsman was de bekende scheeps bouwer Willem van Goor, die ons welsprekend de witte daken en de onregelmatig wftbespatte schuurwanden wees. „Prettig, mijnheer! Gaat u daar maar eens onder wandelen!" We voel den het, deze wandeling zou afdoende zijn, om zelfs den meest verstokten meeuwenvriend in het harnas (en onder de douche) te jagen, zoo dat we aan deze uitnoodiging geen gevolg ga ven en verder luisterden naar het trieste re laas van den gruwel der vervuiling, die over het havengebied zweeft. Er staat een huis sedert vóór Paschen in de grondverf, doch door de meeuwen was er nog geen kans, het af te lak ken. De ruiten moeten minstens driemaal in de week worden afgeboend, anders daalt de nacht van de guano in de vertrekken en de wasch buitenshuis of op de bleek te drogen, is ten eenenmale uitgesloten. Men zou ze lichtgrijs en doorgebrand terugzien. Om dezelfde reden is het voor de schippers uitgesloten, hun beddegoed etc. tijdens het verblijf aan de werf te luchten en een toeristenboot, die thans aan de werf van Van Goor voor Hotel de Posthoorn wordt gebouwd, moet elders worden afgeschilderd. Geschrokken van deze verhalen hebben we daarop een der mannen van de Markerboot aangeklampt en zijn verhaal was niet minder welsprekend. De wachtende passagiers weten, vooral bij Oostenwind, eenvoudig niet waar ze het zoeken moeten en het aantal getroffenen is legio. En als men dan verder weet, dat Iedere spat een bedorven kleedingstuk beteekent, be grijpt men de gevoelens van hen, die het van dit verkeer moeten hebben. Ze zouden de meeu wen wel met gas en strychnine te lijf willen. Daar vernamen we tevens, dat verscheidene in woners hun regenputten aanhielden om met het zachtere regenwater de wasch te doen en thansonze zegsman opende een putdek sel en vol walging, de tranen in de oogen moesten we ons afwenden. De meest penetrante guanostank steeg uit de putschacht omhoog. Brrr! Het relaas werd toen voortgezet door iemand van een rookerij, die zich spontaan bij ons had gevoegd; ook ddar was de last letterlijk ondraag lijk. Buiten geplaatste emballage wordt soms in één dag egaal grijs gespoten, terwijl de ex peditie-auto's bijna niet aan den havenkant durven verschijnen, want zelfs autolak is niet tegen de bijtende flodders bestand. Zoo is, in korte punten, de toestand aan den Monnikendammer buitenkant en als men een verklaring zoekt, is deze heel een voudig: de meeuw is tot beschermde vogel bevorderd en heeft deze bevordering met den schandelijksten ondank beloond. Vroe ger werden de meeuwennesten in het Em- meland en den Nespolder door de jongens verstoord. Thans Is dat verboden, met het gevolg dat de hondsch brutale meeuwen de jongen van de Overige vogels (koeten, kie vitten etc.) opvreten en zelf ongehinderd voorttelen. De meeuweneskaders zoeken voedsel, wat zij in het afval van de rookerij rijkelijk vinden en het onsmakelijk over schot daarvan kwakken ze zonder genade op Monnikendam neer. Om van dezen overlast bevrijd te raken, wendden de ingezetenen van den havenkant zich in een adres tot den burgemeester. De verdelgingsmiddelen willen- zij dolgraag zelf be talen, mits er maar dispensatie toe wordt ge geven. Te dien einde wendden wij ons tot den burgemeester van Monnikendam, den heer T. Heikens. Uit den aard der zaak kon Z.E.Achtb. ons In dit stadium nog weinig mededeelen maar hij had zooals 't gereedliggende exemplaar van de „Vogelwet 1936" bewees de zaak serieus in onderzoek en de belangen van scheepsbouw en toeristenverkeer gaan hem evenzeer aan het hart als den betrokkenen. Op het oogenblik belet de wet maatregelen te nemen, doch in geval van overlast zijn locale dispensaties toegestaan. Aan de Noordzeekust is dit reeds zoo, en het valt dan ook niet te betwijfelen, dat weldra in Monnikendam pittige maatregelen tegen dit hinderlijk gevogelte zullen worden genomen. Waarin deze maatregelen zullen bestaan? Het is uiteraard nog niet bekend, doch de insiders wenschen verstoring van de nestenten afschie ten van de levende vogels en daar zal het wel toe komen, opdat Monnikendam, tijdens het naderende hoogseizoen, van de even sierlijke als onsmakelijke bommenwerpers bevrijd zal zijn, In ieder geval;, zoo gaat het niet lapgeri In een nota aan de Tweede Kamer naar aan leiding van het verslag over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van financiën voor het dienstjaar 1937, deelt de minister het volgende mede: In artikel 96 is van drieërlei soort vergoeding aan de Nederlandsche Middenstajidsbank spra ke. In de eerste plaats kan de gemelde instel ling een vergoeding ontvangen wegens verlie zen, geleden op de na de tot stand koming van de wet van 14 Juni 1934 verleende credieten aan in liquiditeitsmoeilijkheden geraakte, ove rigens echter volwaardige middenstandsbedrij- ven. Vervolgens biedt het artikel gelegenheid tot vergoeding van de kosten van maatregelen, door de Nederlandsche Middenstandsbank ge troffen ter versterking van het Nederlandsche middenstandscrediet. Ten slotte is een bedrag uitgetrokken voor vergoeding aan gemelde in stelling ter tegemoetkoming in de voor haar uit de verleening van vorenbedoelde credieten voortvloeiende kosten. Het aangevraagde crediet heeft tot een be drag van 74.856.49 betrekking op de in de tweede plaats bedoelde kosten van maatregelen ter versterking van het middenstandscrediet. Slechts tot een bedrag van 19.259.33 heeft het aangevraagde crediet betrekking op ver liezen, geleden op credieten, als bedoeld in het eerste gedeelte van den begrootingspost. Aangaande de financieele resultaten, met de hierbedoelde credieten behaald, kan worden medegedeeld, dat tot op 31 December 1937 in totaal credieten waren geopend tot een bedrag van oorspronkelijk 3.060.478. De op deze cre dieten geleden verliezen beliepen per gemelden datum een totaal-bedrag van ƒ70.663. Wat art. 98 betreft, was slechts in een enkel geval de schade, welke door den staat ter zake van de exportcredietgarantieregeling werd ge leden, een gevolg van insolventie van den be- treffenden afnemer. Het totaal der schaden uit dezen hoofde, van het begin der regeling af tot en met 1937 en waarop geen verhaal meer mo gelijk was, bedraagt niet meer dan een bedrag van ƒ2618.83. In de andere gevallen, waarmede in 1937 in totaal een verlies gemoeid was van ƒ86.724 was de oorzaak voor de op de transacties geleden schade te zoeken in de maatregelen, door de landen, waarheen geëxporteerd werd, genomen met betrekking tot het betalingsverkeer. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Parijs heeft Zaterdag een noenmaal aange boden ter eere van senator Justin Godart, den oud-minister van Openbare Gezondheid. Aan deze lunch, die gepresideerd werd door den Nederlandschen gezant, jhr. dr. J. Loudon, zaten o.m. aan de minister van Arbeid, Rama- dier, de vertegenwoordiger van het ministerie van Handel, Louyriac, de voorzitter van de Ka mer van Koophandel van Parijs, Ferasson en talrijke andere Fransche en Nederlandsche fi guren. Na afloop van den maaltijd herinnerde de voorzitter van de Nederlandsche Kamer van Koophandel, B. J. van Gelder, aan hetgeen de. minister van Openbare Gezondheid Justin Godart heeft gedaan. Vervolgens hield Godart een rede, waarin hij een historisch overzicht gaf van de tot stand- koming der sociale wetten. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, is bij K.B. van 16 Mei 1938 bepaald, dat de wet van 22 April 1937 tot wijziging van de haringwet 1927 1 Juni 1938 in werking zal treden. Op denzelfden datum zal in werking treden het K. B. van 10 Mei 1938, tot vaststelling van een nieuw reglement voor de Nederlandsche ha- ringcontröle. De prestaties der Duitsche vliegtuigen i" het Oceaanverkeer blijven sterk de aan dacht trekken. Het afstandsrecord voor watervliegtuigen van 8500 K.M., gevestigd met een Dornier Do-18 vliegboot, ligt oog versch in het geheugen evenals de buiten gewone vlucht van de Hamburger Ha-13® „Nordwind", die in 11 uur en 11 minuten over den Zuidelijken Atlantischen Oceaan van Bathurst naar Natal vloog. Nieuw, viermotorig materiaal voor Oce aan-verkeer is inmiddels in aanbouw. He' viermotorige landvliegtuig Heinkel He-li6, reeds in dienst gesteld op de luchtlijn naaf Zuid-Amerixa, was er de voorlooper van- Andere viermotorige, zoowel land- als wa tervliegtuigen, zullen weldra volgen. Zoo is bij de Dornierfabriek te Friedrichsb* fen aan het Bodenmeer een viermotorige vlicS' boot type Do-26 in aanbouw. Zij is uitger^ met dezelfde ruwoliemotoren als de Ha-lJ n.l. Jumo Diesels van 600 P.K., doch aangek® de Dornier weer moderner is dan de HanibuI' ger, zullen de vier Diesels aan de zwaafde' Do-26 een grootere snelheid geven dan de 139 bezit. Indien men beide vliegtuigen met e kaar vergelijkt, krijgt men de volgende tallen. Het totaal gewicht van de Ha-139 17.000 K.G., van de Do-26 18.000 K.G.; de manning bestaat in beide gevallen uit vier Pef' sonen, beide toestellen kunnen 500 K.G. '0?' talende lading over den Oceaan vervoer® j doch de Ha-139 heeft een actieradius van K.M., de Do-26 van 6500 K.M., de kruissbe heid van de een is 250 K.M. per uur, van ander 260 K.M. per uur. De Dornier Do-26 zal nog dezen zom°r gereed zijn voor het maken van proef' vluchten, terwijl dit eveneens het geV®' zal zijn met het type Ha-139 B van d® Hamburger Flugeugbau, een verbeterd® versie van de zooeven genoemde Ha-13®' met een kruissnelheid van 255 K.M. P®r uur. In Hamburg is nog een ander Ocea^j vliegtuig in aanbouw, eveneens uit de Ha-' ontwikkeld. Wij bedoelen de Ha-142, een 1>®? vliegtuig evenals de Heinkel He-116, dat ft gerust zal worden met vier benzinemoto' van 820 P.K. elk en voorzien is van een intro baar landingsgestel. De Ha-142 heeft een taal gewicht van 15.700 K.G. de bemamft bestaat uit vier personen, de betalende 'a'",r,f> is 500 K.G. De actieradius is kleiner K.M. doch de snelheid is veel hooger df' die der watervliegtuigen, n.l. 320 K.M. per ü4 Ook dit toestel moet nog dezen zomer B°re komen en proef vliegen. Ter herdenking van den 75sten jaardag Li de vrijverklaring der slaven in Suriname van 1 Juni tot en met ultimo December Suriname speciale postzegels, emancipatie-*1 denkin gspostzegels 1938, worden uitgeg'eLÉ welke gedurende dien termijn hier te 'ft, verkrijgbaar zullen worden gesteld aan de ïft- kantoren, waar philatelisten-loketten 8eV tigd zijn. De zegels, welke voor het gebruik gelijk jv steld zijn met de gewone Surinaamsche 'ft- keerzegels, worden uitgegeven in de fraidft, waarde van 2% cent, 3 cent, 5 cent, VA fti tegen verkoopprijs van resp. 4 'A cent, 5 en 12% cent. De extra-baten, welke met den verkoop r< deze zegels verkregen worden, komen ten vft deele van het in Suriname opgericht em®:))(4 patie-herdenkings-comité, dat die gelden 'n belang van het Surinaamsche meisje zal a wenden. ,-jii De door den heer H. Paulides te Amsterft in overleg met dr. J. F. E. Einaar, gemach'^i) van voornoemd comité, ontworpen zegels door de N. V. Joh. Enschedé en Zonen te H® pj lem in rotogravure uitgevoerd. Het forma® 21 X 28 m.M. Begin December van het vorige jaar we> v' een theater te Den Haag de film „Op Glaftptf vertoond met Sonja Henie in de hoofdrol- ft bioscoopbezoeker kreeg toen bij het binr>eft men een nummertje, zoodat hij deel kon aan de verloting van twee paar kunstscha® die tijdens de pauze van de avondvoorst0 verloot werden. Tegen den directeur van het theater, heer A. G. van T., werd wegens overtreding de loterijwet proces-verbaal opgemaakt. De zaak diende voor het Haagsche ka'1 gerecht. De kantonrecher-plaatsvervanger, mr- J Belinfante, veroordeelde verdachte bij conform den eisch van het Openbaar mirns tot 30,subs. 20 dagen. De NEDERLANDSCHE MEELCENTRALE maakt bekend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 kg. voor den invoer van veekoeken (in den artikel 1, lid 1, onder llo, van het Crisis-Akkerbouwbesluit 1934) als bedoeld in artikel onder 2o, van de Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934 I, is als volgt vastgesteld: Inklaring van Inklaring van Inklaring 23 Mei af t/m 1 Juli af t/m 1 Sept. af ft. 30 Juni 1938: 31 Aug. 1938: 31 Dec. 190 voor lijnkoeken ƒ0.80 ƒ0.85 0.85 voor sojaschroot 0.25 0.65 0.40 voor sojakoeken „0.25 „0.65 „0.40 voor grondnootkoeken0.70 „0.80 „0.7° voor grondnootschilfers „1.1.„1. voor grondnootmeel 1,„1.„1. voor cocoskoeken 1.20 „1.20 1.20 voor Ned. Oost-Indische cocoskoeken „1,„0.90 „0.9° voor maïsveekoeken e.d0.75 0.75 „0-75 voor sesamkoeken„0.45 „0.55 „0-55 voor palmpitkoeken 0.95 0.95 1-" voor alle andere niet ge noemde soorten veekoe ken (al dan niet ver werkt met bijproducten en/of afvallen)„0.10 „0.10 „0.1° j Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in 9 b, onder lo, van voornoemde beschikking bedoelde gedeelte van het prijsverschil. w^} Indien men zijn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot noemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Stichting Nederlandsche 1,1 trale te 's-Gravenhage in verbinding te stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6