De Schotten onbetwist sterker Goed voetbal, doch goals van matig gehalte Onze debutanten blonken uit een omroeper De Omroeper" LANDEN EN VOLKEN VROEGER: TEGENWOORDIG: ORANJETEAM WEERDE ZICH GEDUCHT VOORAL DE HARDER IN GOEDE CONDITIE VELE DUIZENDEN FOTO'S ZONDAG 22 MEI 1938 Twee buitenspeldoelpunten waren een onverdiende tegenslag voor ons elftal De rust kwam met blanco stand Smit niet van de partij De wedstrijd begint Twee off-side-goals! De nederlaag een feit Bijna. Eindelijk een tegenpunt De elftallen Nog maar juist gered LAWNTENNIS Japan—Nederland 2—2 Dubbelspel begon brillontmaar eindigde zwak TimmerA be Het dubbelspel Zwitserland—Engeland 2-1 SCHAKEN Het tournooï te Noordwijk Zeer sterke bezetting CRICKET CRICKET IN ENGELAND SPEL EN SPELERS De Schotten speelden voor treffelijk voetbal, doch verbijsterden niet Het Oranjeteam gaf flink partij Uitstekende debutanten Halflinie blonk uit KOSTEN NOCH MOEITEN ZLIN GESPAARD om van dit werk iets geheel aparts le maken SLECHTS f 12.50 de kleine annonce van de Vereenigde Katholieke Pers dagelijks in 80.000 gezinnen De Schotten MOTORSPORT De T.T.-races te Assen Ingrijpende wijzigingen! De junior es-racer. het wegdek in ideale conditie SCHERMEN W ereldkampioenschappen te Bad Pystian Een kleine 50.000 toeschouwers zijn er Zaterdagavond in het Olym pisch Stadion getuige van geweest, hoe een Schotsch elftal, dat rustig, doch voortreffelijk voetbal speelde, een zich heftig verwerend Oranje team met 31 sloeg. Onder deze menschenmassa zal er wel niemand zijn, die de overwinning niet op haar plaats acht, maar evenmin zal men kunnen ontkennen, dat er een onbe vredigend element ligt in de wijze. Waarop die overwinning tot stand kwam Onze jongens hebben hun beroemde gasten Uitstekend partij gegeven en hielden zelfs tot zeven minuten na de rust den stand blank, toen een tweetal ongelukkige beslissingen men zie hiervoor het verslag den Schotten aan evenveel goals hielp. Het zou onjuist zijn, wan- heer wij beweerden dat de doelpunten de meerderheid vstn de gasten niet volkomen juist Uitdrukten, doch van den anderen kant vorm den zij een volkomen onverdienden tegenslag voor het Oranjeteam, dat tot het laatste oogen- blik zoo dapper en succesvol partij had ge geven. Van den anderen kant Was ook het Ne derlandsche doelpuntje geen beauty, zoodat de overigens aantrekkelijke partij voetbal niet de bekroning had, welke men ervan verwachtte. Het was even een teleurstelling, toen werd bekend gemaakt, dat Smit wegens zijn blessure van Zondag j.l. niet van de partij kon zijn, doch ten slotte verzoende men zich dan maar met het experiment De Harder-v. d. Veen, dat Oók wel iets goeds beloofde en men hoopte Voorts op een gunstigen dag voor van Spaen- donck, die nu v.d. Veen's plaats tusschen Vente eh Wels zou innemen. De Amsterdamsche Post- harmonie verdreef ten slotte met vroolijke marschen de laatste zorgen van dezen voetbal- Zaterdagavond bij uitnemendheid. Omstreeks 10 voor 6 begon het druk te wor den rond den toegang tot de kleedkamers, waar ?oo dadelijk de Schotten zouden verschijnen en Inderdaad lieten onze gasten niet lang op zich dachten. Verwelkomd door het plechtige „God "ave the King", maakten zij hun opwachting voor de eere-tribune, waar even later ook de oranjehemden stram stonden, toen het Wil helmus weerklonk. Van Heel wint voor ons land den toss en mat Schotland de eerste helft tegen den vrij Werken wind in aftrappen. Precies 6 uur brengt middenvoor O'Donnel oen bal aan het rollen, maar eerst is het We ber. dan Anderiesen, die voor opluchting zorgt. Ook Caldenhove zet met een verren trap zijn v°orhoede aan het werk, maar de Schotsche Achterhoede geeft niet thuis. Even moet gestopt worden voor v. d. Veen, •he blijkbaar door zijn knie gezakt Is en een cogenblik langs de lijn moet gaan zitten. De Schotten maken van de gelegenheid gebruik om een paar fiksche aanvallen op te zetten. Onze verdediging werkt echter op volle kracht weet alles af te slaan. Zij komt echter niet bas aan een hoog schot van O'Donnel, dat *Uaar juist over gaat. Uitstekend werken De Harder en Vente zich Aan langs de Schotsche achterhoede, maar de v°oraet van den eerste komt achter onzen toe- Wormenden middenvoor terecht, die dan ook fc®en al te gevaarlijk schot meer kan inzetten, daar de Schotsche verdediging zich intusschen beeft hersteld. Onder luid applaus neemt v. d. Veen daarna Win plaats weer in. Door goed werk van v. Spaendonck dringt °hze voorhoede opnieuw de Schotten even terug, Waar ook ditmaal zonder succes. Een duel tus sen Caldenhove en Murphy levert een fraai Wccesje voor Caldenhove op en weer klatert net applaus luid op. Dan probeeren de Hollanders het weer eens. rnte lost een hoog schot.... juist over. De Schotten spelen zeer opbouwend en be- Weigen het Nederlandsche doel herhaaldelijk. Waar Caldenhove heeft er uitstekend het oog W en ruimt op met Hollandsche degelijkheid. Een verre trap van Weber komt bij Vente, We öch echter vastwerkt en tenslotte den bal Woet afstaan. V. d. Veen probeert het even later Wet een kopbal uit een voorzet van den fraai °Pgedrongen Paauwe, maar de goede richting Witbreekt. Aan den anderen kant heeft v. Male "Walg moeite met een kopbal van O'Donnel. De Schotten blijven nog steeds een ietsje Werker en toonen zich vooral in het koppen *Wre meesters, maar ook de onzen werken lang Wet kwaad. Achterhoede en halflinie spelen een baarlijk voortreffelijke partij en in de voor bede laten vooral v. Spaendonck en v. d. Veen AWdige staaltjes voetbal zien. De Harder wordt Wmrloopig nog te veel buiten het spel gehouden Onze doelman, die door uitloopen het gevaar tracht te keeren, is reeds door het straffe schot gepasseerd, maar Caldenhove weet, op de doel lijn staande, den bal nog weg te koppen. Waar lijk grootsch is nog geen minuut later het op treden van onzen doelman, als hij een hoogen. harden kopbal vóór den toestormenden O'Don nel wegstompt. Eindelijk belandt dan de bal ook eens bij onzen linkervleugel. De Harder geeft een zeer fraaien voorzet, maar doelman Dawson is er juist iets eerder bij dan v. Spaendonck en werkt den bal weg. De laatste minuten van de eerste helft ver strijken onder groote spanning, doch geen der partijen slaagt er in de score te openen. De eerste aanval na de hervatting is voor Nederland, maar ook de Schotten zijn tijdens de thee het voetballen nog niet verleerd en geven prompt antwoord. Hun attaque heeft echter geen succes. Maar dan krijgt De Harder gelegenheid te laten zien wat hij kan. Na goed werk van v. d. Veen en v. Spaendonck krijgt hij den bal nog juist bij de cornervlag vrij en geeft een hoogen voorzet, welke echter juist over de kruising van paal en lat achter gaat. Na 7 minuten spelen komt Schotland op wel zeer fortuinlijke en voor Nederland on gelukkige wijze aan de leiding, als Weber bij een aanval van de gasten naar voren loopt om Black buitenspel te zetten. Scheids rechter Sargent en grensrechter Israels ontgaat dit en als O'Donell van zijn links binnen den bal krijgt toegespeeld en on houdbaar voor v. Male scoort, staat Neder land onverdiend achter (01). Enthousiast speelt het Oranje-team verder en aardige aanvallen worden opgezet, maar met eenige inspanning blijft de Schotsche achter hoede meester van het terrein. Eenzelfde incident als zooeven helpt de Schotten aan een tweede doelpunt. Nu krijgt Murphy op den linkervleugel in geheide buitenspelpositie den bal. Hij lost een hoog schot, dat van Male opnieuw te machtig blijkt (0—2). Nog is het moreel van onze Oranjehemden niet geschokt. De Nederlandsche aanvallen worden zelfs een tikje gevaarlijker en vooral De Harder speelt nu een zeer goeden wedstrijd. Eens is het bijna raak, als Vente is doorge- Van Male heeft ook ditmaal zijn doel uitstekend verdedigd broken en een lagen schuiver lost; keeper Dawson weet echter vallende te redden. Steeds beter gaan onze jongens voetballen. We zien na fraai werk van v. d. Veen een prachtige doorbraak van De Harder en Vente Snel wisselen beiden van plaats, maar de throughpass van den laatste is juist niet zuiver genoeg om onzen linksbuiten een gemakkelijke schietkans te geven. Even later brandt keeper Dawson zijn vingers aan een schot van Van Spaendonck, maar hij blijft de situatie toch meester. Nog gevaarlijker is Black als hij eens langs Weber is geglipt en alleen voor v. Male komt. Maar onze doelman loopt uit en keert met zijn lichaam het gevaar. Er zijn vijf en twintig minuten gespeeld, als een maar half weggewerkte corner in het strafschopgebied belandt. O'Donell kopt in de richting van het doel, waar Walker's hoofd voor het beslissende duwtje zorgt (0—3). Het pleit is nu beslecht. Een flink gespeelde wedstrijd is verloren gegaan door een tweetal foutieve beslissingen die den grondslag legden voor de Schotsche zegepraal. Het derde doelpunt gaf den genadeslag. Eindelijk schijnt Nederland zijn verdiende tegenpunt te gaan scoren; van Spaendonck heeft den bal fraai langs Anderson gekopt, juist voor de voeten van den snel doorge- loopen v. d. Veen, die nu alleen voor Dawson staat, zijn schot faalt helaas jammerlijk. Dat was onze kans! Even later snort een kopbal van Vente uit een beogen voorzet van v. Spaendonck juist in Dawson's veilige handen. Het Oranjeteam is nu eenigen tijd duidelijk in de meerderheid, maar tot doelpunten komt het vooreerst nog niet. Vier minuten vóór het einde kan ook Ne derland eindelijk een goaltje in zijn vaan schrijven, doch eveneens op zeer gelukkige wijze. Dawson laat een slap en verdwaald schot van van Heel uit zijn handen vallen, juist op den schouder van den toestormenden Vente en vandaar rolt de bal over de lijn (1—3). Hiermede blijkt het laatste kruit verschoten. Over en weer worden nog wat looze aanvalletjes opgezet, doch de stand blijft onveranderd, zoo dat de Schotten met een overwinning en wel een volkomen verdiende in hun ransel, op nieuw den Grooten Plas kunnen oversteken. Nederland Van Male (Feijenoord) Weber Caldenhove (AGOW) (DWS) Paauwe Anderiessen Van Heel (Feijenoord) (Ajax) (Feijenoord) Wels v. Spaendonck Vente v. d. Veen De Harder (Unitas) (Neptun.) (Feijeno.) (Heracles) (VUC) Murphy Black O'Dönnel Walker Munro (Gl. C.) (H. of M.) (Blackp.) (H. of M.) (Bl.p Drown Dykes Mc. Killop (Glasgow R.) (Heart of M.) (Glasg. R.) Carabina Anderson (Thirs Lanark) (Heart of M.) Dawson (Glasgow R.) Schotland bra op te vallen. Ea ruim een half uur spelen doet zich voor Oranje-doel een gevaarlijk moment voor, A's de Schotsche stormlinie magnifiek door onze "terhoede heen wandelt en Walker een ^Ogenblik bijna vrij voor v. Male staat. Hij acht echter een tel te lang en reeds is het te bt, want van Male werpt zich moedig voor Jh voeten en weet den bal corner te werken. De: :Ze levert niets op. Even later is de situatie niet minder ernstig Murphy in volle vaart op v. Male afstormt, De tweede dag van de ontmoeting Neder landJapan op de M.E.T.S.-banen te Scheve- ningen is beter geslaagd dan de eerste. Het weer was beter, de tribunes voller en het spel aantrekkelijker. Japanners en Nederlanders deelden de punten gelijk op, Timmer won van Abe met 46, 61, 60, doch Hughan en Van Swol moesten na een hoopvol begin de meer derheid van de Japanners Koeramitsoe en Nakano met 3—6, 10—8, 63, 62 erkennen. Een prettige, vlot gespeelde drie sets-partij, welke door het overwicht van Timmer tegen het einde spoedig afgewikkeld was. In den eer sten set kon Timmer zijn slagen nog niet goed vinden en werd meermalen door de listen van den Japanner verschalkt. Den eersten set verloor Timmer met 46. In den tweeden set vond Timmer echter zijn slagen weer. Zijn spreiding werd beter, even als zijn bal-contröle, terwijl juist de Japanner onzekerder werd. Met -61 kwam het einde van den tweeden set. In den derden en laatsten set (best of three) bestendigde Timmer zijn overwicht en zonder een tegen-game won hij set and match. De laatste game had nog een spannend einde. Na 30—0 op Timmer's service, maakte Abe nog 3030. Na 4030 weer deuce. Maar het waren twee schitterende passings, welke Timmer de overwinning van dezen wed strijd, waarin onze ex-kampioen zich zeer goed in vorm toonde, brachten. Al ras bleken de Japanners een geduchte, snelle en gevaarlijke combinatie te vormen, waartegen onze landgenooten alle zeilen moes ten bijzetten om hun de baas te blijven. Maar dat lukte hun dan ook. De Nederlanders wonnen den eersten set met 6—3, kwamen in den tweeden met 4—0 voor te staan, na een game, waarin Van Swol als het ware door de Japanners geïnspireerd was. De lange D.D.V.-er wrong zijn zware lichaam voor het net snel en lenig en met succes bezwoer hij de Japansche aanvallers met hun eigen wapens. Maar de volgende game bracht de reactie. Hughan en Van Swol maakten telkens weer de fout te dicht op elkaar te gaan staan en daardoor de uithoeken te weinig te dekken. Belde partijen zagen de belangrijkheid van dezen set in en grimmig werd er om de hege monie gevochten. Heel langzaam ontstond .daaruit een Japansch overwicht. Na 5—4 voor Nederland werd het weer gelijk. Daarna kre gen de Japanneers overwicht (67) en zoo ging het door tot 88. Toen wonnen de Japanners twee games en daarmee den set. (10—8). In den derden set gaven onze landgenooten nog maar weinig strijd. Nog even werd het 2—2, daarna snel 52," een opleving maakte nog 53, doch het was uitstel van executie; met 63 kwam het einde. In den vierden set hetzelfde beeld in ver sneld tempo. Onze landgenooten hadden blijk baar de hoop op een overwinning laten varen. Spoedig kwam de stand op 5—2 en in de ser vice-game van Nakano op 40—0. Drie match points, waarvan de tweede door een prachtige smash van Nakano in een overwinning werd omgezet. (6—2). Zondagmiddag speelt om 2.15 uur Tesch- macher tegen Koeramitsoe, waarna Van Swol tegen Nakano uitkomt. Onze jubilarissen Weber en Anderiesen vormden met Paauwe een hechten driehoek Het Zwitsersche elftal heeft den 25.000 toe schouwers Zaterdagmiddag te Zürich een groote verrassing bereid; na een prachtigen wedstrijd heeft het op volkomen verdiende wijze met 2—1 van Engeland gewonnen. De rust ging met gelijken 11 stand in. Ons land staat een zeer belangrijk schaak evenement te wachten: het tournooi te Noordwijk, dat zeker het sterkst bezette tournooi zal worden dat ooit binnen onze grenzen werd gehouden. Inzonderheid zal er belangstelling bestaan voor de prestaties van onzen kampioen dr. Euwe, terwijl de geheele wereld zal uitzien naar het treffen der beide Estlanders Keres en Schmidt. Voor ons Nederlanders zal ook deelneming van Eliskases een attractie vormen. Eliskases als de secondant van dr. Aljechin tijdens de laatste match om den wereldtitel. Dan volgen nog Bogoljubow, nog steeds een der vooraanstaande grootmeesters, dr. Tarta- kower en Spielmann, beiden oude toornooirot- ten, met ieder wel een 2000 tournooipartijen ach ter den rug. Sir G. A. Thomas, de gentleman- grootmeester, dr. Bernstein, die na eenige jaren zich uit de schaakwereld terug getrokken te hebben, weer terug keert en tenslotte Landau, na dr. Euwe Neerlands sterkste speler. Dinsdag 7 Juni, des middags 4 uur heeft de opening en loting plaats, terwijl dienzelfden avond een bridge-drive zal worden gehouden, waaraan naast verschillende schaakmeesters ook de bekende bridge-cracks zullen deelnemen. Het programma voor het tournooi luidt als VOlgt; Woensdag 8 Juni de le ronde; Donderdag 9 Juni de 2e ronde; Vrijdag 10 Juni afgebroken .partijen; Zaterdag 11 Juni de 3e ronde; Zon dag 12 Juni de 4e ronde; Maandag 13 Juni rustdag; Dinsdag 14 Juni afgebroken partijen; Woensdag 15 Juni 5e ronde; Donderdag 16 Juni 6e ronde; Vrijdag 17 Juni rustdag; Za terdag 18 Juni 7e ronde; Zondag 19 Juni 8e ronde; Maandag 20 Juni afgebroken partijen; Dinsdag 21 Juni 9e ronde sluiting. Ondanks het koude en slechte weer in Enge land kon toch in het meerendeel der wed strijden, dank zij de moeilijk bespeelbare wic kets, een beslissing verkregen worden. De Au straliërs sloegen ook Northamptonshire met in nings Australië 466 tegen Northamtonshire) 194 (Nelson 74) en 135 (Greenwood 43). In de eerste innings was het Ward, de slowbowler, die na den fraaien openingsstand tusschen Nel son en Greenwood (110 runs) met zijn leg- breaks 6 wirkets voor 23 (in totaal 75 runs) nam. Mc. Cabe 428 en Waite 328 ruimden Northamptonshire in twee uur voor de tweede maal op. De Australiërs hebben thans in zes wedstrijden reeds ruim 3400 runs gescoord. Worcestershire 289 en 2289 won van Hampshire 217 en 107. In de tweede innings van Hampshire nam Martin 5—43, daarmede zijn totaal in dezen wedstrijd op 11 wickets voor 116 brengend, Perks nam de overige 9 wickets voor 101 runs, Lan cashire 280 en 318—7 (gesl.) won van Middleson 267 en 218 (Phillipson 461, Pollart 471), Yorkshire 171 en 177 won van Essex 131 en 90. In de tweede innings profiteerde Verity met 740 geducht van het slechte wicket. Onbeslist eindigden: Sussex 389 en 1917 tegen War wickshire 301 en 3455. Cambridge University 212 tegen Notts 3978. Oxford University 340 en 3248 tegen Leicestershire 428 (C. S. Demp ster 165). De met spanning verbeide ontmoeting tegen de geduchte Schotten ligt weer ach ter ons. Welbeschouwd heeft zij ons pre cies gebracht wat er van kon worden ver wacht: een Schotsche meerderheid, uitge drukt in een duidelijke voetbaltechnisclie supreïnatie en kleine zege op een zich tot het uiterste verwerend Nederlandsche elftal. Reeds hierboven schreven wij, dat de over winning van de gasten volkomen verdiend was en inderdaad er viel niets op aan te merken, zelfs niet door het feit, dat twee van de drie Schotsche goals in zuivere buitenspelpositie werden gescoord. Over het algemeen waren de zwart-witten beduidend sterker. Zij speelden een rustig, doch doelmatig en veelal ook fraai spelletje voetbal, dat wel niet verbijsterde, doch voldoende liet zien, wat een elftal als dit waard is, wanneer het er op aan komt de tan den te laten zien. Doch direct aan deze uitspraak moeten wij een woord van lof verbinden voor het Neder- landsch elftal, dat de voetbal-grootmeesters zoo onbevangen tegemoet trad en werkelijk zeer moedig gespeeld heeft. Zelfs de twee bui tenspelgoals, waarmede de Schotten kort na den aanvang van de tweede helft de score openden, vermochten niet hen te ontmoedigen en toen Walker ten slotte met een kopbal ae kroon op het werk had gezet, was er nog juist kracht genoeg in onze stormlinie, om een paar fiksche aanvallen op te zetten, waarvan er een de Schotsche achterhoede en met name den keeper volkomen verraste- Op de eerste plaats een pluim op den hoed van onze debutanten, die op ondubbelzinnige wiize hebben getoond, dat hun verkiezing ten volle gerechtvaardigd was. Vooral De Harder heeft voor een volkomen verrassing gezorgd Hij is snel, handig en heeft bovendien een werkelijk uitstekenden kijk op het spel. Wij vermelden van zijn vele goede verrichtingen slechts zijn buitengewoon handig staaltje sa menspel met Vente in de tweede helft, dat tenslotte op een onzuiveren pass van onzen middenvoor strandde. Maar ook v. Veen heeft goed werk geleverd. Hij begon onfortuinlijk door een ongevalletje, maar was na een paar minuten rusten weer bijgespijkerd en speelde op loffelijke wijze den wedstrijd uit. v. Spaendonck was wel een graadje minder, maar heeft toch ook geen onvoldoenden wed strijd gespeeld. Wels stelde eenigszins teleur; hij had in captain Brown kennelijk zijn meer dere gevonden. Vente was de minste van allen. Bij vlagen liet de Feyenoord-man nog wel eens zien dat hij toch wel een goed voetballer is. maar bij die vlagen bleef het ditmaal. De mlddenllnie was in een woord subliem Wien had men in dezen wedstrijd meer ver vertrouwen gegeven dan de geroutineerde van Heel en Anderiesen, die, al zijn ze dan niet meer dat en al moeten ze noodig eens door jongere krachten worden vervangen, bij derge lijke ontmoetingen toch altijd een groot deel van het succes op hun naam mogen schrij ven? Vooral Anderiesen was er voortreffelijk in. En op de rechtshalfplaats was Basje Paau we weer in zijn element. Hij heeft het tegen Black en Murphey zwaar te verantwoorden ge had en al moest hij ook wel eens de meerder heid van den snellen Schotschen vleugel er kennen, hij verdient voor zijn prestaties niet temin een woord van lof. In onze achterhoede vormden Weber en Caldenhove een backstel, waar niet veel op aan te merken viel. De Amsterdammer toonde zijn inzinking weer geheel te boven te zijn en We ber was weer de stoere achterspeler, die al zoo vaak een zucht van verlichting heeft ont lokt aan de velen, die met angstige spanning een vijandelijke attaque op ons doel gadesloe gen. Van Male heeft aan de doelpunten geen schuld. Hij had er ook ditmaal weer een goe den kijk op en heeft heel vaak door moedig werden in speciale opdracht vervaardigd en alleen aan het allerbeste werd de eer waardig gekeurd als illustratie te mogen dienen voor van alle werelddeelen in woord cn beeld het wereldberoemde standaardwerk van Prof. Dr. WILLI ULE, 3e Druk. 2 GROOTE ZWARE DEELEN - RUIM 1800 PAGINA'S - 763 FOTO'S - 41 GEKLEURDE KUNSTPLATEN - VELE LANDKAARTEN WAARVAN 15 IN VIJF KLEUREN - TALRIJKE REGISTERS Bevat op populaire wijze de geheele huidige wetenschap omtrent de aarde, haar natuur en producten. Zeer uitvoerig worden de bewoners van ieder land met hun levenswijze, zeden en gewoonten behandeld. Wij zijn in de gelegenheid U dit werk COMPLEET IN TWEE DEELEN IN ZWARE PRACHTBAN DEN te leveren voor den on gelooflijk lagen prijs van desgew. betaalbaar met 1. of meer per maand. De voorraad is beperkt. Men zende dus spoedig onderst, bon in rechtstreeks aan N.V. BOEK- EN KUNSTHANDEL H. NELISSEN, Prinsengr. 637 Amsterdam. Giro 60092. BON Onderget. verzoekt hem te zenden: LANDEN EN VOLKEN compl. in 2 deelen. Het ver schuldigde bedrag ad 12.50| de le termijn van is verzonden. NAAM ADRES 78 ingrijpen voorkomen, dat de gasten den stand hooger opvoerden. Bij de Schotten speelde vooral aanvoerder Brotvn een opmerkelijke partij voetbal, maar midhalf Dykes, die voornamelijk als derde back fungeerde, deed toch weinig voor hem onder, terwijl Mc. Killop een waardige „Dritte hn Bunde" was. De beide backs hebben het vooral in het begin niet moeilijk gehad, maar ook uit hetgeen ze daarna presteerden, bleek dat ook zij voor hun taak wel berekend waren, al za gen we van hen geen overdadig knappe staal tjes voetbal. Keeper Dawson maakte slechts één fout, welke echter het Nederlandsche doel punt tengevolge had. Overigens heeft hij bet weinige werk dat hij te verrichten kreeg, be hoorlijk opgeknapt. In de voorhoede viel de uitstekende combina tie op. Walker en Black waren hier de besten, maar ook de buitens bleken gevaarlijke spe lers, die door hun snelheid een voortdurend ge vaar voor ons doel vormden. Middenvoor O'Donell speelde een nuttigen wedstrijd, zonder echter uit te blinken. Al met al mogen wij over dezen wed strijd niet ontevreden zijn. De verwachte nederlaag is gekomen, maar op een wijze die lang niet overtuigend is, al verklaren wij nogmaals, dat de Schotten de zege vol komen verdienden. Ons elftal heeft weer eens laten zien, dat het zijn sterke tegen standers steeds opnieuw voor moeilijke pro blemen weet te plaatsen. Of zouden de Schotten misschien kunnen beweren, dat zij aan het Oranje-team een gemakkelijk kostje hebben gehad? De overwinning gaat naar Schotland, doch ons kranige elftal mag met voldoening op de zen uitstekenden wedstrijd terugzien. Uit Assen worden zeer ingrijpende ver anderingen in den opzet van de Internatio nale Motorraces om den Grooten Prijs van Nederland der K.N.M.V. gemeld. Zoo be langrijk zelfs, dat van een volkomen re organisatie gesproken kan worden. De laatste jaren is bij de T.T. wel gebleken, dat steeds meer het zwaartepunt van de wed strijden werd verplaatst naar de ochtendraces, n.l. de 250 en 350 cc. klassen en dat de „zware" klasse 's middags alleen in de eerste helft een prachtigen spannenden strijd te zien gaf. In plaats dat 's morgens om half tien de 250 en 350 cc. klassen zullen starten, zooals tot nu toe gewoonte was, zal thans op 30 Juli op dat uur de start van een junioreswedstrij' plaats hebben. Om kwart na elf zal vervolgens de 250 cc. klasse van de internationale race starten, ter wijl des middags de 350 cc. en 500 cc. klassen om half drie den strijd zullen aanbinden. Vooral zal de aantrekkelijkheid 's morgens worden verhoogd door de races voor Neder landsche nieuwelingen. Dit is de wedstrijd, waar op vele jonge rijders al lang gewacht hebben en waarin ongetwijfeld vele mogelijkheden schuilen. Alle klassen zullen hierbij zes ronden van 16.5 K.M., dus in totaal 99 K.M. rijden. Om kwart na elf begint de international? race met de 250 cc. klasse. Het aantal te rijden ronden zal in deze catc gorie worden teruggebracht van 18 op 14. Dr af te leggen afstand wordt dus teruggebracht van 297.6 tot 231 K.M., waardoor de winnaar omstreeks kwart na één de finish zal bereiken. Er is nog een zeer belangrijk besluit genomen. Besloten is n.l., in navolging van verschillende buitenlandsche races, om, na aankomst van den winnaar, alle andere rijdefs in die klasse bij het passeeren van de eindstreep af te»vlaggen, waardoor het publiek niet meer een half uur na het binnenkomen van den winnaar in een klasse behoeft te wachten op het klassement van de overige rijders. Een spannend verloop der races wordt dus gewaarborgd, ook al omdat verkeert. De K.N.M.V.-Sportcommissie heeft het cir cuit dezer dagen gekeurd en in haar rapport wordt verklaard, dat het circuit in zeer goe den staat verkeert en dat het aan de eischen voldoet, door de F.I.C.M. gesteld. De ruimte voor de pits zal nog worden ver breed in verband met de nieuwe bepaling van de F.I.C.M., waarbij het een helper wordt toe gestaan de pit te verlaten en bij voorkomende reparaties hulp te verleenen, als de rijder zich in het vak vóór zijn pit bevindt. Het pitwerk wordt hierdoor nog veel inte ressanter en omdat de pits en alle andere ge bouwen door de verbreeding achteruit geplaatst worden, krijgt men een veel ruimer overzicht. Ook de tweede wedstrijd van de Nederland sche degenéquipe bij de wereldkampioenschap pen te Bad Pystian ging verloren. Frankrijk sloeg Nederland met 124 partijen, waarbij Montfoort 3 partijen won en Driebergen 1. Italië won tenslotte op het nippertje van Zweden, n.l. met 87 gewonnen partijen en 1 match nul. O* arm van ee>. fietser isgeentoo- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma» noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 7