Een zekere ontspanning is merkbaar De internationale toestand minder gespannen DE HUISMOEDERLIJKE REGEERING Zeventien dooden bij vloedgolf Kard. Pacelli te Boedapest BRITSCHE DEMARCHES TE BERLIJN m DE ENGELSCHE DRUK OP BERLIJN MAANDAG 23 MEI 1938 Ernstig grensincident in het Verre Oosten Noorwegen erkent het keizerrijk De regeering te Londen zal pogin gen blijven doen om tot een vreedzame regeling te komen Ook te Praag is men meer gerust Diplomatieke drukte Verdere bijzonderheden over de aardbevingsramp te Donggala Onderscheiding van prof. Brouwer I ff x Plechtige ontvangst van den Kardinaal-Legaat op het Eucharistisch Congres Een hartelijk welkom van de bevolking BUITENLANDSCH OVERZICHT Isolement van het Derde Rijk Nederlanders vertrokken Ned. Tuinbouwraad Aan Z. Exc. minister de Wilde van financiën zelf danken wij de ka rakteristieke typeering van het fmancieele beleid der regeering als dat van een zuinige huismoeder, die ook onder de meest moeilijke omstandig heden haar huishoudboekje zoo goed mogelijk wil laten kloppen of althans bmnen een afzienbaren tijd kloppend wil kunnen maken. Indien iets ons Ne- derlandsche volk bijzonder sympathiek is dan is het wel het beeld van een be zorgde en zorgzame huismoeder, die in de dubbele beteekenis van het woord op de kleintjes past nJ. op de kleintjes in haar huishouden en de vragende en wenschende kleintjes om haar heen. Nu is het echter voor de huismoeder lijke regeering de groote moeilijkheid, dat de kleintjes, die haar voortdurend en steeds dringender aan den boezelaar trekken, meer behoeven en noodig heb ben dan met het gewone huishoudgeld en zelfs met extra-toelagen, die het huishoudelijk budget niet overbelasten, valt te verschaffen. Doet zij een radi cale keuze ten behoeve van haar kin deren en ten koste van een binnen af zienbaren tijd kloppend te maken huis- huiskas, dan helpt zij wel de kinderen van dit oogenblik, maar moet schulden maken, waaronder haar toekomstige kinderen min of meer gebukt zullen gaan. Wij kunnen haar huismoederlijke benardheid begrijpen en tot op zekere hoogte zelfs waardeeren, al zijn wij van meening, dat het verkieselijker is met schulden te leven dan zonder schulden te sterven. Wanneer 'n gezin door 't ma ken van tijdelijke schulden van den endergang gered kan worden, zullen zij, die uit dit gezin voortkomen, later ze ker gaarne een deel van die lasten dra gen, omdat door die lasten hun eigen zelfstandig bestaan, zij het ook niet ge heel onbezwaard, werd mogelijk ge maakt. Gezien den huismoederlijken aard van onze regeering moeten wij be wondering hebben voor hetgeen zij blijkens de Memorie van Antwoord in zake 't wetsontwerp tot verhooging van 't crediet voor het Werkfonds wil gaan doen. Toen zij besloot het contingent werkloozen, dat in werkverschaffing te werk gesteld wordt, met rond 50 pCt. te verhoogen, hebben wij dat een goed be gin genoemd, dat hoop en vertrouwen gaf voor de toekomst, mits het niet bij dit goede begin en dus bij het halve werk zou blijven. Dat goede begin wordt thans in deze belangrijke Memorie van Antwoord voortgezet en uitgebreid met te nemen maatregelen, welke voor een zuinige en voorzichtige huismoeder bepaald stoutmoedig mogen heeten, maar gelukkig ook door de regeering zelve niet als afdoende worden be schouwd. De regeering heeft in deze Memorie van Antwoord in zake werk verruiming en werkverschaffing, in zake arbeidsspreiding en coördinatie van werkloosheidsbestrijdingsdiensten en het aanvragen van de daartoe benoo- digde gelden opnieuw 'n lofwaardig blijk gegeven van niet doof te zijn voor de stemmen van hen, die uit den afgrond van de werkloosheid tot haar roepen. Het geluid dier stemmen en van hen, die den in den afgrond gestorten willen te hulp komen, moge de regeering al eens al te verontrustend in de ooren hebben geklonken, het lijkt ons toch niet geheel onwaarschijnlijk, dat juist het verontrustend karakter van dat noodgeschrei de regeering een aanspo ring is geweest om in deze Memorie van Antwoord verder te gaan dan wel licht eenigen tijd geleden in haar voor nemen lag. Zij, die met één geweldigen veldslag de werkloosheid meenen te kunnen overwinnen, zullen zeker teleurgesteld zijn door de guerilla-tac- tiek, waaraan de regeering nog altijd de voorkeur blijkt te geven. Maar uit een stelselmatig gevoerde en zich noodza kelijk uitbreidende guerilla-tactiek kan eenmaal een beslissende groote oorlog met een grandiozen veldslag en over winning voortkomen. Zulk een oorlog en zulk een veldslag zouden wij voorbe houdloos toejuichen ter wille van den vrede en de vrijheid, het sociale heil en de welvaart van ons door de werk loosheid nog altijd in zijn bestaan ernstig bedreigde volk. ZWANENBERG TOKIO, 3 Mei (Domei) Volgens een uit Hoentsjoen ontvangen telegram is Zondagmor gen nabij de grens een gevecht geleverd tus- schen Russische en Mandsjoekwosche troepen. Volgens dit telegram zouden de Sovjet-soldaten de grens bij Hoentsjoen overgetrokken zijn en met loopgraafmortieren op Mandsjoekwosche soldaten hebben geschoten. De Mandsjoekwo sche soldaten beantwoordden 't vuur. Het ge vecht zou verscheidene uren hebben geduurd; omtrent de verliezen is niets bekend. LONDEN, 23 Mei. (Havas). In politieke Engelsche kringen heeft men den indruk, dat zich een zekere ont spanning voordoet in den diplomatie- ken toestand, welke indruk vooral zijn oorsprong vindt in een onder houd van Zondagmorgen tusschen Halifax en den Duitschen ambassa deur te Londen, waarbij Sir Robert Vansittart aanwezig was. In een bericht uit Berlijn wordt, naar aan leiding van het gevoel van lichte ontspanning, gemeld, dat geen nauwkeurige oorzaken voor die ontspanning bekend zijn. Het is niettemin een feit, dat een groep Engelschen uit de krin gen van de ambassade en het consulaat, die met vrouwen en kinderen vandaag naar Enge land zou terugkeeren, het vertrek heeft uit gesteld op officieel advies. De Britsche ambassadeur te Berlijn is giste ren tweemaal bij Von Ribbentrop geweest, doch er is geen enkele aanwijzing, dat Von Ribben- trop's verzekeringen aangaande de Duitsche troepenbewegingen te Londen als volkomen be vredigend worden beschouwd, zoolang de be staande spanning voortduurt. Naar verluidt, heeft de Britsche ambas sadeur Von Ribbentrop herinnerd aan Chamberlain's verklaring betreffende de mogelijkheid van Britsche interventie. Men legt er den nadruk op, dat de Duitsche re geering zich er ten volle van bewust is, dat Engeland zich aan de zijde van Frankrijk zou kunnen stellen. In diplomatieke kringen gelooft men, dat Duitschland, hoewel het een vreedzame rege ling wenscht, langzamerhand zijn vertrouwen verliest in de bereidheid der Tsjecho-Slowaak- sche regeering tot het nemen van positieve maatregelen om de Sudeten-Duitschers tevre den te stellen Het verluidt verder, dat de Britsche re geering pogingen in het werk zal blijven stellen om een vreedzame regeling van het Sudeten-Duitsche geschil te bevorderen. Onafhankelijk van elkaar doen de regee ringen van Frankrijk en Engeland dringen de stappen te Praag en Berlijn. Minister-president Chamberlain zou he den in het Lagerhuis een verklaring over den internationalen toestand afleggen, even als Lord Halifax in het Hoogerhuis. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Halifax, is Zondagmiddag door Chamberlain ontvangen. De bijeenkomst van het Britsche kabinet, waaraan door alle ministens is deelgeno men, heeft geduurd van 5 tot 6 uur. Men verneemt, dat op het oogenblik geen nieuwe bijeenkomst van het Britsche kabinet is vastgesteld. Halifax is uit Downingstreet vertrokken na een bespreking met Chamberlain en Sir John Simon. In Whitehall en Downingstreet heersch- te vanmiddag een aanzienlijke drukte. Talrijke persoonlijkheden kwamen en gingen. Admiraal Sir William James, toegevoegd aan den gene- ralen staf der vloot op de admiraliteit, heeft een bezoek gebracht aan Financiën, waar hij een bespreking had met Sir Warren Fisher den permanenten secretaris en den chef der civiele diensten. Ook in de ministeries van Koloniën en Dominions heerscht drukte. De Fransche ambassadeur is uit Leeds, waar hij aanwezig was geweest bij het congres van de Alliance Frangaise, te Londen teruggekeerd. Hij had voor de bijeenkomst van het kabinet nog een bespreking met Halifax. In den loop van den middag had het be richt, dat het Londensche kabinet om vijf uur bijeen zou komen, te Parijs groote sensatie ver wekt. Men kent te Parijs de Engelsche gebrui ken te goed om niet de beteekenis van een der gelijke bijeenkomst ten volle te beseffen De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Bonnet, heeft Zondagmiddag den internationalen toestand uitvoerig met Da- ladier besproken. Daarna ontving hij den ambassadeur der Vereenigde Staten. Ook met den Poolschen ambassadeur heeft hij zich over de Tsjecho-Slowaaksche kwestie onderhouden. In buitenlandsche diplomatieke kringen te Berlijn werd de toestand Zondagavond als zeer ernstig beschouwd. Men gelooft, dat ieder in cident de grootste gevolgen kan hebben. Hoe wel men gelooft, dat de Duitsche regeering een vreedzame regeling wenscht, beseft men, dat Hitier reeds zoover gegaan is, dat hij moeilijk werkeloos kan blijven, indien zich weer een ern stig incident zou voordoen. Men verneemt, dat Von Ribbentrop naar Berchtesgaden vertrokken is, om een bezoek aan Hitier te brengen. En te Praag De Tsjecho-Slowaaksche ministerraad is Zondag bijeengekomen ter bestudeering van den toestand. De Britsche gezant te Praag heeft een bezoek gebracht aan den minister van Buitenlandsche Zaken, Krofta, om infor meel van gedachten te wisselen over den toestand. In officieele kringen toont men zich zeer voldaan over de Britsche bedrij vigheid. Als resultaat daarvan acht men den toestand te Praag gunstiger. De leider van de Sudeten-Duitschers, Hen- lein, is Zaterdagmiddag te Praag teruggekeerd. Hij heeft zijn intrek genomen in hotel Reglna. Zaterdag is tusschen den Sudeten-Duitschen afgevaardigde Frank, den plaatsvervanger van Henlein, en minister-president Hodza overeen gekomen, dat de Sudeten-Duitsche partij zich belast met de handhaving der orde in het Sudeten-Duitsche gebied.. Frank stelde daarbij den eisch, dat ongehinderd van post en tele foon gebruik zou kunnen worden gemaakt, het geen toegezegd is. Zondag heeft Hodza Frank en twee andere Sudeten-Duitschers ontvangen. Dezen stelden hem zekere voorwaarden van administratieven aard. In den loop van het onderhoud werd vast gesteld, dat de bereidheid der regeering tot handhaving van de rust volledig succes heeft gehad. Het oproepen van een reservelichting is in kalmte geschied. De rust der bevolking in de steden en op het platteland bewijst, dat deze maatregel heeft bijgedragen tot het her stel van de orde in den geheelen staat, en niet het karakter van een mobilisatie had. De partij van Henlein publiceert een lange juridische uiteenzetting, welke beoogt de on wettigheid aan te toonen van de oproeping van een lichting reservetroepen. Nog een incident Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat vol gens mededeeling van de gendarmerie te Mis- telbach Zaterdag tien Tsjechische soldaten hebben getracht op Duitsch gebied de houten brug, die over de Thaya naar Tsjecho-Slowa- kije leidt, in de lucht te doen springen. Er 'va ren reeds dynamietpatronen en lonten aange bracht. Toen twee Duitsche grensbeambten na derden, vluchtten de Tsjechische soldaten over de grenzen. Naar aanleiding van dit bericht deelt Ceteka na een officieel onderzoek het volgende mede: Inderdaad hebben Tsjechische soldaten Zondag beproefd over de brug op Duitsch gebied te komen, natuurlijk zonder de be doeling de brug in de lucht te doen vliegen. Toen zij Duitsche douanebeambten zagen, namen zij de vlucht; een hunner verloor op Duitsch gebied zijn kepi. De Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten brach ten hét geval onmiddellijk ter kennis van het ministerie van Buitenlandsche Zaken en veroor- deelen de fout van hun ondergeschikten. De mi nister van Buitenlandsche Zaken, Krofta, heeft reeds Zondagmorgen verontschuldigingen aan geboden bij den Duitschen gezant, zelfs voor deze van het betreurenswaardige incident op de hoogte gebracht was. Van officieuze zijde te Warschau wordt ver nomen, dat de Poolsche regeering haar gezant te Praag, Papee, heeft opgedragen, bij de Tsje chische regeering opheldering te vragen over de troepenbewegingen, welke in Tsjecho-Slowakije langs de Poolsche grens werden opgemerkt. Met betrekking tot dezen stap is een officieele mededeeling gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering den ge zant heeft uiteengezet, dat de betreffende mili taire maatregelen slechts de handhaving der orde ten doel hadden, en in het geheel niet te gen Polen gericht waren. De regeering verklaar de verder, dat slechts de douaneposten wat versterkt zijn langs de grens ten Oosten van Cieszyn. Zondagmiddag zijn de ambassadeurs van En geland en Frankrijk door den Poolschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, Beek, ontvan gen. Men veronderstelt, dat vooral over de Tsje cho-Slowaaksche kwestie is gesproken. Van gezaghebbende zijde te Boedapest wordt medegedeeld, dat de sluiting der grens tusschen Hongarije en Tsjecho-Slowakije, waartoe de re geering te Praag bevel had gegeven, Zondag is opgeheven, na een Hongaarsch diplomatiek pro test. Het bericht, dat de grens tusschen Saksen en Tsjecho-Slowakije gesloten was, wordt door Ce teka volkomen onjuist genoemd. Menschen, die met trein of auto door de aan Tsjecho-Slowakije grenzende deelen van Oos tenrijk zijn gekomen, deelen mede, dat onder de bevolking de grootste kalmte heerscht. Zij hebben geen enkele troepenverplaatsing waar genomen, en zagen zelfs verscheidene verlof gangers. MENADO, 23 Mei. (Aneta). De resident van Menado bevestigde de gebeurtenissen, wel ke reeds eerder omtrent de aardbeving te Dong gala zjjn gemeld. Ook de plaats Rinombo in de Tomini-bocht is zeer zwaar geteisterd. Een vloedgolf drong honderd meter het land in, waardoor zestig woningen zijn ingestort. Eeni- ge personen worden vermist. De waarnemende resident is met een kleine hulpbrigade naar de Tomini-bocht vertrokken. Tot dusver zijn te Parigi negen volwas senen en acht kinderen door de vloedgolf omgekomen. De verbinding tusschen Ta- waell en Parigi is verbroken. Prof. dr. B. Brbuwer, hoogleeraar in de neu rologie aan de universiteit van Amsterdam, is tot correspondeerend lid van de „Koenigliche Gesellschaft der Aerzte in Boedapest'-' benoemd. i mi; v': Koning Leopold van België begeeft zich naar de St. Maartenskerk, te Y per en, om er een gedenkraam te onthullen, door het Britsche leger ter herinnering aan zijn vader geschonken (Van onzen specialen verslaggever). BOEDAPEST, 22 Mei 1938. Hedenmorgen om half elf uur is de Kardi naal-Legaat, Z. Em. Kardinaal-staatssecre taris Pacelli, plechtig te Boedapest ontvan gen en door den Hongaarschen rijksbestuur der, admiraal Horthy, als hoofd van den staat officieel begroet. Zooals men weet, is de echtgenoote van den rijksbestuurder beschermvrouwe van het Con gres. De hoofdingang van het centraal station was ter gelegenheid van de begroeting van den af gezant des Pausen met groen en bloemen ge tooid en met kostbare tapijten versierd. Voor den hoofdingang was een reusachtig baldakijn uitgebouwd, terwijl op het plein vlaggenmasten zijn opgericht, omkransd door bloemen. Bij de ontvangst waren aanwezig de nieuwe minister-president, Imrédy, met verscheidene regeeringspersonen en den burgemeester van Boedapest, Szendy, de voorzitter van het Per manent Comité der Eucharistische Congressen, Z. H. Exc. Mgr. L. Th. Heylen, de voorzitter van het plaatselijk comité te Boedapest, de oud-premier dr. Karl Huszar, en tal van andere burgerlijke en geestelijke autoriteiten. ROME, 21 Mei. (Stefani.) Vanochtend heeft de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, den gezant van Noorwegen te Rome ontvangen, die hem mededeelde, dat de Noorsche regeering haar gèzant te Rome thans beschouwt als te zijn geaccrediteerd bi) den koning van Italië en keizer van Ethiopië. Het is Zaterdag een buitengewoon critieke dag geweest voor den vrede der wereld. De toestand was angstig. Het incident van Eger, waarbij twee Sudeten-Duitschers om het leven kwamen, deed in Duitschland een verhitting der gemoederen ontstaan, welke het karakter van oorlogspsychose aannam. De ka binetten der groote mogendheden vergaderden in speciale zittingen. De geheele Europeesche diplomatie werkte onder hoogspanning. In de wereldpers schalde de echo van dit alles Vol bangheid wachtte men af, of de onstuimige in vloeden in de Duitsche regeering de overhand zouden krijgen. Onder de Engelschen en Fran- schen te Berlijn heerschte reeds paniek. Vrou wen en kinderen van leden der legaties zouden vertrekken. Een extra-trein werd besteld. Elk oogenblik was er gevaar voor nieuwe inciden ten, die Berlijn tot ingrijpen zouden kunnen verlokken. De berichten over troepenconcen traties der Duitschers aan de Boheemsche grenzen, zwak door Berlijn gedementeerd, ver meerderden de algemeene onrust. In Londen was men op z'n qui vive. Wel bewust nam En geland de zaak in handen. Aan de regeering te Praag liet de Etritsche regeering weten, dat deze in de Sudeten-Duitsche kwestie tot het uiter ste moest gaan. President Benesj hield zijn rede te Tabor, die vastberaden, maar bewonde renswaardig kalm was. Hij onderstreepte nog eens de verzekeringen der Praagsche regeering, dat het minderhedenstatuut zoo spoedig moge lijk tot stand zal komen en dat de verschil lende nationaliteiten van den Tsjecho-Slowaak- schen staat alle als gelijken, met de Tsjechen in de toekomst zullen worden behandeld. Hij gaf toe, dat er in het verleden groote fouten waren begaan en beloofde, dat deze niet her haald zouden worden. De grootste druk werd echter uitgeoefend te Berlijn. De Britsche ambassadeur, Sir Neville Henderson, bezocht den Duit schen minister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop en toen deze verklaringen gaf, die Londen niet voldoende toeschenen, verscheen de Brit nog tweemaal in de Wilhelmstrasse. Hij stelde den eisch, dat Berlijn geen plotselingen stap zou doen (als ten opzichte van Oostenrijk), opheldering zou geven over de troepenverschui vingen en liet, zonder eenige onklaarheid, we ten, dat een „oplossing der meeningsverschillen met geweld" den strijd niet zou lokaliseeren, maar tot een algemeen conflict zou leiden, En geland zou niet neutraal blijven. De londen sche correspondent van de Temps heeft de toen ontstane situatie treffend juist geteekend met de verklaring, dat de Engelsche regeering als eerste zorg heeft gehad, Duitschland niet opnieuw de tragische vergissing te laten be gaan, die het onder leiding van Von Bet- mann-Hollweg, den toenmaligen Rijkskanselier van Wilhelm II in Augustus 1914 beging, door de Engelsche politiek verkeerd op te vat ten. Berlijn scheen Zaterdag nog te meenen, dat een conflict in Midden-Europa zou worden ge lokaliseerd, thans weet het, dat Engeland er anders over denkt. Maar Berlijn werd nog over andere dingen ingelicht. De Wilhelmstrasse kreeg te hooren, dat Polen trouw zou blijver, aan zijn bondgenootschap met Frankrijk en dat Rusland zijn militaire verplichtingen tegen over Tsjecho-Slowakije zou nakomen. Dit alles werkte natuurlijk matigend. Waar nog bijkwam de wetenschap, dat Italië wegens het Sudeten- vraagstuk Berlijn niet ter hulpe zal komen, wijl dit niet van plan is wegens deze zaak zijn pas verworven imperium in de waagschaal te stel len. Rome zeide zoo iets van: Tsjecho-Slowakije is onze zaak niet. Berlijn stond dus voor een volkomen klare situatie. Waagde het het Sudeten-avontuur, dan stond het alléén. Dan zou het Derde Rijk er erger voor komen te staan dan het Keizerrijk van Wilhelm II in 1914, ztonder eenigen bondgenoot. De overwin naar van Zaterdag was Engeland. Het voltallige Britsche Kabinet kwam Zondag bijeen en Chamberlain kon zijn collega's er mededeeling van doen, dat de geweldige op Berlijn uitgeoefende druk voorloopig had ge holpen. Er was dus ontspanning ingetreden. Londen stelde zich direct, zooals altijd, op reëel standpunt. Men moest vooral niet meer terugblikken op het incident van Eger, niet de- batteeren over de eventueele schuldvraag, maai alles doen om een kalme, redelijke atmosfeer te scheppen. Dit is inderdaad het voornaamste. De atmosfeer moet ontladen worden. Voorloopig heeft het feit, dat de eerste étappe der gemeen teraadsverkiezingen in Tsjecho-Slowakije zonder incidenten is verloopen, daartoe reeds op geluk kige wijze bijgedragen. Wanneer nu Praag met bekwamen spoed met zijn nieuw minderhedenstatuut komt en ook werkelijk de nationalitei ten als gelijken gaat behandelen van de Tsje chen en wanneer er te Berlijn goede wSl tot vrede en overeenstemming ontstaat, dan is er kans, dat de oorlogsbeker aan de wereld voor bijgaat. Bijna alles hangt van Berlijn af. Het Derde Rijk heeft tot dusver geweldige successen gehad van het verscheuren van het dictaat van Versailles af tot de inlijving van Oostenrijk toe. Duitschland is grooter dan ooit. Het is te begrijpen, dat de mannen, die dit rijk regeeren en op schier wonderbaarlijke wijze letterlijk van niets tot bijna onbegrensde menschelijke macht zijn opgeklommen, veel moeite zullen hebben, zich in bedwang te houden, vooral op het stuk van de Sudeten-kwestie. Bohemen is als een wig in het Duitsche Rijk. Het zou er zoo goed en afrondend in passen. Millioenen Duit schers zouden weer aan het Rijk worden toege voegd. Het verdrag van Versailles is weliswaar zéér gehavend, maar op geenerlei wijze op zijn vitaalste punt, op het territoriale. Daar is het nog ongeschonden. Zou Duitschland een stuk van Bohemen nemen, dan zou de territoriale kwestie worden aangesneden. Duitschland weet thans, dat de overige mogendheden dit niet zul len dulden. Het staat alleen en kan tegen een wereld niet op. Evenmin en nog veel minder dan in 1914. Het heeft geen bondgenooten en zou reeds op den eersten dag van den oorlog de broodkaart moeten invoeren. Het is een hard gelag voor de huidige Duitsche machthebbers voor de eerste maal een internationaal échec te moeten lijden. De druk van Engeland was er de oorzaak van. Het is te hopen, dat men zich in het onvermijdelijke zal schikken. Zeker is dit intusschen nog lang niet. Er zijn meer onstuimige dan matigende elementen in de Duitsche regeering. Moge de Führer, die van zich zelf verklaart, dat hij „handelt met de on feilbaarheid van een slaapwandelaar", den kant van het zich schikken in het onvermijdelijke uitgaan. Leven en dood van millioenen zijn er mede genoemd. Een wereldoorlog ontketenen zou de grootste misdaad zijn, die denkbaar is. En hij zou zeker en gewis het einde van het Derde Rijk beteekenen, wat toch onmogelijk iri de Duitsche bedoeling van heden kan liggen. De innemende gestalte van den Kardi naal-Legaat heeft onmiddellijk de sympathie der Hongaren gewekt, die Hem een enthou siaste ontvangst hebben bereid. Aan de grens werd Kardinaal Pacelli reeds vanwege de regeering van Hongarije officieel begroet. Langs de hoofdstraten van Boedapest, welke feestelijk bevlagd zijn, reed de Kardinaal- Legaat in een gala-koets naar de Kroningskerk van St. Matthias in de oude stad te Boeda. De weg daarheen was spaarzaam en meest alleen door vlaggentooi versierd. Maar de duizend koppige menigte riep den vertegenwoordiger des Pausen een hartelijk welkom toe. En het kenmerkende van deze ontvangst was zoowel het enthousiasme der begroeting als de offi cieele eer van het staatshoofd en van de regee ring, welke den gezant van den Paus hier, even als indertijd te Buenos Aires,, ff,beurt viel. In de Kroningskerk van St. Matthias volgde de officieele kerkelijke begroeting, volgens het Pontificarium Romanum, door Kardinaal Szerédi, Aartsbisschop van Esztergom en Pri maat van Hongarije, aan het hoofd der geeste lijken, en van verscheide Kardinalen, Bisschop pen en Prelaten, geestelijke en wereldlijke hoog waardigheidsbekleders. Twee leege zetels BOEDAPEST, 23 Mei (Havas). Ann den vooravond van het Internationaal Eucharistisch Congres is Zondagmiddag onder leiding van Kardinaal Serédi, Primaat van Hongarije, te Boedapest een bijeenkomst gehouden, waaraan door twintigduizend Hongaarsche Katholieken werd deelgenomen. Rondom den troon van den Kardinaal-Legaat waren zeventien zetels vrij gehouden voor de Kardinalen, die aan het Congres zouden deelnemen. Die van de kardi nalen Faulhaber en Innitzer zullen ledig blij ven. Op de bijeenkomst van Zondagmiddag heeft de Hongaarsche oud-minister president Husza) een rede uitgesproken, waarin hij onder meet zeide: „De Tirolers hebben hier in 1930 een kruis gebracht, dat sedertdien in het klooster onzer Dominicanen bewaard wordt. Toen zi) in hun land terugkeerden, verweet men hen dit kruis te Boedapest te hebben gelaten, maar men ziet, dat het hier veiliger is dan in Oostenrijk. Het kruis is onder ons; dé Oostenrijkers zijn helaas afwezig. Men heeft veertigduizend Duitschers en Oostenrijkers het vertrek naar Hongarije ver hinderd; zij zullen thuis het Eucharistisch® feest vieren en zoo aan deze international® plechtigheden deelnemen". De Hongaarsche afgevaardigde Kruger, der regeeringspartij, zeide: „De vijanden van Christus zijn niet alleen zij, die de kerken verbrandden, of op pro cessies hebben geschoten, maar ook zij, die de kerk belasteren en de kinderen en jonge lieden verhinderen tot Christus te komen. Na de zware aanvallen van liberalisme, marxisme en vrijmetselarij hebben wij geen avonturiers noodig, maar heiligen en hel den. De tegenwoordige toestand gelijkt veel °P dien uit den tijd van den Heiligen Stephanus- die den moed had de heidensche altaren omv® te werpen en de ware altaren Gods op te rich ten." Hedenmorgen om 10.38 uur vertrok uit Utrecl^-1 de eerste trein van de reeks, die naar het EU charistisch Congres te Boedapest gaan. Aan deze eerste reis nemen een honderd1* Hongaren benevens 60 a 70 Hongaarsche kino_ ren onder leiding van mej. Baritta uit Haag, deel. Wanneer de trein het Nederlands grondgebied verlaat, zal het aandeel deelneme tot 420 gestegen zijn. Onder de aanwezigen in den trein bev: zich o.m. deken Rengs uit Alkmaar, alsmede geestelijken. Bovendien neemt een deputatie v 12 verkenners, vertegenwoordigers uit de bisdommen, deel aan deze reis. Van de hand van jhr. dr. J. C. MollerUS^ een overzicht verschenen van het wel en 0 van den Nederlandschen Tuinbouwraad in dertig jaren van zijn bestaan. Belangrijk tenmateriaal is in dit boekje verzameld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2