tt\S SHAG We luisteren naar... FINANCIEN Kerkelijk leven Generaal Cedillo in opstand Dagfilm O O R 0 r MAANDAG 23 MEI 1938 Vechtpartij op een Japansch schip Woedende stoker maakte twee gewonden AUTO-ONGELUK OP NIEU WEN WEG Twee zwaar gewonden TUINBOUWEXPORT Kanunnik Th. v. d. Marck Van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien PASTOOR A. ELING Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien BENOEMING In het bisdom Haarlem Uitwijkende auto tegen een boom Eén doode en drie gewonden UITSLAANDE BRAND TE ROTTERDAM Gevaar voor aangrenzende gebouwen NAT. BEDEVAART NAAR LOURDES Oproep aan brancardiers en verpleegsters DE VERKEERDE IN ARREST Duitsche politie herstelt een vergissing NED. BOSCHBOUWVEREEN. Prins Bernhard benoemd tot eerelid P O nt PljP A. H. Smulders f Vooraanstaande figuur in de vak beweging en oud-wethouder van Utrecht DAAN VAN OLLEFEN 80 JAAR Groote belangstelling uit tooneelkringen HAN HOLLANDER GE- HULDIGD DAGBLADGEBOUW MET TEER BESMEERD Wraak van Zwart-Fronters OUDE BENTHEIMER STEENEN GEVONDEN Op een steen staat 't jaartal 1083 Dinsdag 24 Mei Mexicaansche regeeringstroepen slaags geraakt met de rebellen Bulgaarsch parlement weer bijeen Na een extra-parlementaire periode van drie jaar WEINIG REGEN WORDT VERWACHT De temperatuur zal wat minder hoog oploopen DE MARIA-OMDRACHT TE NIJMEGEN Een prachtig geslaagd jeugdfeest Hofbericht R.K. Universiteit Groningsche Hyp.bank voor Nederland 3Vz Oblig.leening Vereenigi1'*' H. Vincentius van Paulo Zaterdagavond werd de politie te Maassluis gewaarschuwd, dat de kapitein van den uitgaan- den Japanschen walvischvaarder „Nisshin Ma in 2" dringend politie- en doktersassistente verzocht in verband met een uitgebroken vecht partij onder enkele leden van de bemanning. Een rechercheur en een agent van politie, als mede dokter De Wilde uit Maassluis, voeren per sleepboot „Argonaut" den Nieuwen Waterweg af naar het in de richting Hoek van Holland va rende Japansche schip, dat wegens zijn grootte niet voor anker kon gaan en daarom halve kracht voer. Nabij Poortershaven werden de politiemannen en de dokter door middel van een net aan boord geheschen. Het bleek toen, dat een 32-jarige stoker zich kwaad had gemaakt naar aanleiding van een opmerking over zijn werkzaamheden door den chef-stoker. Hij ging dezen met twee saamge bonden scheermessen te lijf en bracht hem een levensgevaarlijke wonde aan den hals toe. Een andere stoker, die tusschenbeide wilde komen, werd eveneens door de messen aan het hoofd getroffen, doch de wonde was niet gevaarlijk. Een olieman overmeesterde den woesteling en sloot hem in een kooi op. De chef stoker, die 34 jaar oud is, werd naar de aan boord aanwezige operatiekamer gebracht, waar de scheepsdokter, in samenwerking met dokter De Wilde, een operatie van voorloopigen aard verrichtte. Inmiddels was het schip Hoek van Holland, genaderd en hier kwamen de in specteur van politie en twee agenten ter assis tentie aan boord. De gewonde stoker, die even eens verbonden werd, kon aan boord blijven. De politie nam hem een verhoor af en arresteerde den dader. Tevens had een reconstructie van het gebeurde plaats. Inmiddels was de walvischvaarder enkele mijlen buitengaats voor anker gegaan en konden het slachtoffer en de dader aan boord van een sleepboot van L. Smit en Co. worden opgeno men en naar Hoek van Holland worden ge bracht. Eerstgenoemde werd per ziekenauto naar het ziekenhuis Coolsingel te Rotterdam ver voerd, terwijl de arrestant naar het politiebu reau te Maassluis werd overgebracht en daar voorloopig ingesloten. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De walvischvaarder is Zondagochtend naar Dover vertrokken. Zaterdagmiddag is een gedeelte van den rijks weg no. 26, namelijk de nieuwe baan voor auto's en motoren, die ligt tusschen de Lekbrug bij lianen, via IJselsteinsch en Juthpaasch grondge bied naar de Leidschestraatweg te Oudenrijn, nabij de Hommel officieel opengesteld. Zondag is op dezen nieuwen weg reeds het eerste ongeluk gebeurd. Uit de richting Vianen kwam van de Lekbrug af een personenauto, bestuurd door den twintig jarigen J. van Vliet, die op het kruispunt links den weg naar Lopik wilde opdraaien. Op het zelfde moment naderde uit de richting Utrecht *n motorrijwiel, dat den voorrang had, doorreed en tegen den zijkant van den auto botste. De motorrijder, de heer H. van Ron, wonende in de Putterstraat te Vught (N. B.) liep hierbij een schedelbasisfractuur en verscheidene ver wondingen op. De duopassagiere mej. S. Gulik uit Haren (N. B.) kreeg eveneens ernstige ver wondingen. Met twee ziekenauto's zijn de beide slachtoffers naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De motorfiets werd van voren vernield. Van den auto werden slechts eenige ruiten ingedrukt. De eerste resultaten van den export van tuinbouwproducten in het seizoen hebben weinig verandering gegeven vergeleken bij het vorig jaar. In de maand April bedroeg onze totale tuin- De toestand van den hoogeerwaarden heer Th. van der Marck, kanunnik en secretaris van het bisdom Roermond, die Woensdag JX bij een ongeval zijn linkerbovenarm brak, was Zondag zoo achteruitgaande, dat men het raad zaam achtte, hem van de laatste H.H. Sacra menten te voorzien. Deze werden hem toegediend door den hoog eerwaarden heer W. Cloots, proost van het ka pittel, in tegenwoordigheid van verschillende geestelijken en familieleden. Wegens de ziekte van den hoogeerwaarden heer Th. van der Marck is de reis van Z. H. Exc. Mgr. dr. Lemmens, bisschop van Roer mond, naar het Eucharistisch Congres te Boe dapest voorloopig uitgesteld. De toestand van den hoogen lijder was he denmorgen gunstig. Naar wij vernemen, is de zeereerw. heer A. I. Eling, die te Bussum woonachtig is en voorheen pastoor was te Los Angelos (U.S.A.), van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. Pastoor Eling is Donderdagavond door een beroerte getroffen, waarna zijn toestand zich eerst ernstig liet aanzien. Sindsdien is zijn toe stand echter iets verbeterd. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den Weleerw. heer J. R. P. Versteeg, thans kapelaan te Haarlem (H. Joseph) benoemd tot pastoor te Lambertschaag. bouwexport f 3.496.000 tegen totaal f 3.152.000 in dezelfde maand van het vorig jaar. Ook wat betreft de uitgevoerde hoeveelheden valt weinig verandering op te merken; thans werd 25.929.000 kilo uitgevoerd en het vorig jaar 25.298.000. In dezelfde lijn is het gegaan met den ex port naar Duitschland en Engeland, onze voor naamste afzetgebieden. Duitschland nam in April totaal voor f 1.995.000 aan tuinbouwproducten af, tegen f 1.892.000 in het vorig jaar, Engeland had nu een exportwaarde van f 6.286.000 tegen f 6.890.000 in April van het vorig jaar. Ook de export naar België onderging blij kens mededeeling van de tuinderij weinig ver andering. Zondagmorgen omstreeks elf uur is op den rijksweg BelfeldTegelen een auto-ongeluk gebeurd, dat één persoon het leven heeft ge kost, terwijl drie personen werden gewond. Een Belgische auto, toebehoorende aan den heer A. uit Fleron, nabij Luik, reed met een flinke vaart op den Rijksweg BelfeldTege len. Vermoedelijk doordat een fietser plotseling van het rijwielpad den rijweg overstak, week de auto uit en reed met grooten vaart tegen een boom. De wagen werd grootendeels vernield. Van de vier inzittenden werd mevrouw R. zoo ernstig gewond, dat zij vrijwel terstond over leed. De drie andere inzittenden werden licht gewond en zijn op medisch advies naar het R.K. ziekenhuis te Tegelen vervoerd. Behalve medische hulp was ook de politie spoedig ter plaatse. Zondagnacht, omstreeks half één ontdekten eenige bezoekers van een café aan de Oostzee dijk te Rotterdam, dat in het tegenover het café gelegen pand no. 186, waarin het atelier van den kleermaker H. Edens gevestigd is, op de derde étage brand woedde. Zij wekten in al lerijl de bewoners, die zich onmiddellijk in vei ligheid stelden. De brandweer, inmiddels ge alarmeerd, rukte met groot materiaal uit, o.m. met de motorspuit en de automatische ladder, waarna zij met drie stralen op den slangenwa gen en twee stralen van de motorspuit, waar van er een over de ladder gelegd werd, van twee kanten het vuur bestreed. Het was een gunstige omstandigheid, dat het pand waar van de eerste en tweede étage eveneens bij den heer E. in gebruik is, gelegen is op den hoek van een smalle gang, welke toegang geeft tot achter den Oostzeedijk gelegen panden. In het begin sloeg het vuur snel naar buiten en in zeer korten tijd brandde het dak door, terwijl een vonkenregen op de aangrenzende perceelen viel. De brandweer bepaalde zich dan ook in het bijzonder tot deze panden, welke groot ge vaar liepen eveneens door het vuur te worden aangetast. Op last van de politie werden deze percee len eerst ontruimd, maar na een ingesteld on derzoek, toen bleek dat geen verder gevaar voor de bewoners meer aanwezig was, konden zij hun woningen weer betrekken. Men schrijft ons; Mei, de feestmaand der Onbevlekte Moeder maagd, is in het land en huis aan huis staan bloemen geschaard om haar beeltenis. Ieder verlangt in deze maand zijn liefde en vereering metterdaad aan Maria te toonen. Die daad kunnen velen volbrengen door 't besluit te nemen zich belangeloos beschikbaar te stel len als de Nationale Bedevaart van 27 Juli tot 4 Augustus naar Lourdes vertrekt, en hunne beste krachten te geven aan de zieken gedu rende de reis en hun verblijf aldaar. Telkenjare stijgt het aantal zieken, wier vu rige hoop op Lourdes gesteld is. „Lourdes" het eenige lichtpunt, de eenige onderbreking in hun vaak eentonig en droevig bestaan. 't Is zoo hard hen te moeten weigeren, doch dit kan voorkomen worden als het Comité der Ziekenverpleging op veel hulp kan rekenen. Moge dit jaar dus een groot aantal brancar diers zich wederom aanmelden om in Lourdes behulpzaam te zijn bij het vervoeren der zie ken, infirmières om de zieken te helpen bij 't kleeden, eten en verdere verzorging en ook vele gediplomeerde ziekenverpleegsters, wier hulp onmisbaar is, zoowel gedurende de reis als te Lourdes. De brancardiers kunnen zich aanmelden bij den heer V. v. d. Camp, Lindeplein 17, Heer len; de gediplomeerde verpleegsters bij de secreta resse mej. A. Tilman, Vughterdijk 24 te 's Her togenbosch; de infirmières bij mej. A. Loeff, Hinthamer straat 141 te 's-Hertogenbosch. De aanmeldingen sluiten 1 Juni e.k. Iedereen is welkom. Vraagt spoedig een cir culaire aan bij bovenstaande adressen, waarin U alle inlichtingen en prijsopgaven vinden kunt. De 30-jarige metselaar H. R., die de vorige week Dinsdag op zijn werk te Arsbeck in Duitschland door de politie is gearresteerd, is thans weer in zijn gezin teruggekeerd. De Duit sche politie had tegen R. een verdenking, aldus weet de Courant het N. v. d. Dag te melden, welke na eenige dagen geheel ongegrond bleek te zijn, daar men zich in den aangehouden per soon, die tevens nog in Duitschland geboren is, vergist had. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Nederlandsche Boschbouwvereeniging is op voorstel van het bestuur Z. K. H. Prins Bern hard benoemd tot eerelid. Z. K. H. werd tele grafisch uitgenoodigd deze benoeming wel te willen aanvaarden. Nog tijdens de vergadering werd het bericht ontvangen, dat de Prins deze benoeming aanvaardde, welk bericht met groote instemming en hartelijk applaus werd ontvangen, Na een ernstig lijden is hedennacht op 61- jarigen leeftijd in het St. Antonius Gasthuis te Utrecht overleden de heer A. H. Smulders. De heer Smulders, geboren 10 April 1877 te Haar lem, was van 19191935 lid van den gemeente raad van Utrecht en van 19231935 wethouder dier gemeente. Gedurende vele jaren was hij een vooraan staande figuur in de R.K. vakbeweging. Zoo is hij geweest voorzitter van den R.K. Timmer- liedenbond, welke later is opgenomen in den Ned. R.K. Bouwvakarbeidersbond, waarvan de heer Smulders jaren secretaris is geweest. Voorts was hij gedurende eenigen tijd hoofdbestuurder van het R.K. Vakbureau (thans R.K. Werk liedenverbond) Met den heer Smulders is een zeer actieve, hoogst verdienstelijke en in Utrecht algemeen geziene figuur heengegaan. Op waardige wijze heeft Daan van Ollefen Sr., de bekende oud-tooneelspeler, zijn 80sten verjaardag gevierd en de talrijke brieven én telegrammen, die hij van bekende tooneelspelers mocht ontvangen, gaven blijk, dat zij hem, on danks zijn hoogen leeftijd, nog niet waren ver geten en hem gaarne de hulde brachten, die hij heeft verdiend. Zeer velen kwamen den jarige persoonlijk complimenteeren. De populaire radio-reporter Han Hollander versloeg Zaterdagmiddag met de ontmoeting NederlandSchotland zijn vijftigsten interland wedstrijd. Ter gelegenheid van dit feit vormde zich onlangs een comité, dat zich tot taak stel de den heer Hollander na diens vijftigste re portage van een wedstrijd, waarin het Neder- landsch elftal de nationale driekleur had te verdedigen, op hartelijke wijze te huldigen. Deze huldiging, welke Zondagmiddag in het Amstel-Hotel te Amsterdam plaats had is voor den jubilaris in alle opzichten onvergetelijk ge worden. Vertegenwoordigers van vrijwel alle takken van sport waren naar de hoofdstad ge komen om den populairen sportverslaggever ge luk te wenschen. Namens het huldigingscomité sprak dr. Euwe, die den jubilaris namens zeer vele dankbare luisteraars en sportvrienden een cadeau onder couvert aanbood. Buitengewoon talrijk was het aantal bloem stukken. Nog grooter was tenslotte het aantal brieven en telegrammen, welke den heer Hol lander op dezen voor hem zoo gedenkwaardigen dag uit alle deelen der wereld waren verzonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben aanvankelijk onbekende personen den voor gevel van het hoofdbureau van de „Limbur ger Koerier" aan de Wolfstraat te Maastricht overvloedig met teer bespoten. De politie is er in geslaagd de daders in den loop van Zondag te arresteeren. Het zijn vier jongelieden ui Maastricht, van 22 tot 26 jaar oud, die lid zijn van „Zwart Pront". Zij wilden met hun daad uiting geven aan hun misnoegen over publica ties in het genoemde blad. In de boerderij der gebr. Lubberdink te Gel- selaar gem. Borculo, welke men verbouwt, kwa men in de schouw naast de haardplaat twee Bentheimer steenen te voorschijn. In den eenen steen is het jaartal 1083, met de letters H. M. M. uitgeslagen, terwijl in de andere zoowel jaartal als letters niet goed meer leesbaar zijn. Het familieregister der familie Lubberdink dateert van het jaar 1650 en is nog in hun bezit. Hierin komen ook de namen met de voorletters op de gevonden steenen voor. Of een en ander met elkaar in verband staat, zal men trachten na te sporen. De ruïne, na den brand te Hoogkarspel, welke Zaterdagmiddag twee woningen in de asch legde HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. NCRV-Uitzending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 8.15 9.30 10.30 11.00 11.15 12.00 12.15 12.30 1.30 2 01 3.00 3.20 3 45 4 45 5.00 6.30 7.00 7.15 7.45 8.05 8.15 9.10 9.40 10.C0 10.15 10.30 10.45 11.00 11.50 8.00 8.15 9.40 10.00 10.15 10.30 11.00 11.30 12.15 1 00 1.16 2.00 2.15 2.45 3.45 4.30 5.00 7.05 7.30 7.40 8.00 8.15 9.16 9.45 Schriftlezing. Berichten en gramofoonmuziek. Gelukwenschen. Morgendienst. Gramofoonmuziek. Ensemble v. d. Horst. Berichten. Gramofoonmuziek. Vervolg concert. Gramofoonmuziek. Zang en piano. Christ. Lectuur. Gramofoonmuziek. Orgelspel. Gramofoonmuziek. „All Round"-Sextet. Taalles en causerie over het Binnen- aanvaringsreglement. Berichten. Land- en tuinbouwhalfuur. Reportage. Berichten ANP. Orgelspel. Causerie. Gramofoonmuziek. Berichten ANP. Voor amateur-fotografen. Gramofoonmuziek. Gymnastiekles. Gramofoonmuziek. Schriftlezing. HILVERSUM n, 301.5 M. AVRO-Uitzending Gramofoonmuziek Berichten. Gramofoonmuziek. Morgenwijding. Gramofoonmuziek. Omroeporkest. Huishoudelijke wenken. Lyra-Trio. Berichten en Kovacs Lajos. Gramofoonmuziek. Omroeporkest. Gramofoonmuziek. Omroeporkest en solisten. Kniples. Zang en plano. Kinderkoorzang, Voor de kinderen. Trioconcert. Gramofoonmuziek. Voor toeristen. Berichten ANP. Bonte Dinsdagavondtrein. Gramofoonmuziek. Vervolg Bonte trein. 10.30 Disco-nieuws. 11.06 Berichten ANP. 11.10 Louis Bannet's orkest. DKOITYVICH, 1500 M. 11.25 Gramofoonmuziek. 12.05 Orgelspel. 1.10 Gramofoonmuziek. 1.50 Kwintet m. m. v. solist. 4.35 Zigeunerorkest. 5 20 John Reynders' orkest. 7.00 Pianovoordracht. 7.20 Orkest. 8.20 Variété-programma. 8.45 Solisten, koren en Orkest. 10.55 Dansmuziek. 11.20 Grosvenor House Dansorkest. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.15 en 10.10 Gramofoonmuziek. 12.40 Bailly-orkest. 1.50 Zang. 3.05 Planovoordracht. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Vioolvoordracht. 5.20 Derveaux-orkest. 8.35 Ondricek-kwartet. KEULEN, 456 M. 9.50 Zang. 12.20 Symphonie-orkest. 1.35 Omroeporkest. 2.30 Populair concert. 3.35 Gramofoonmuziek. 4.20 Ausementsorkest. 7.3C Omroeporkest m. m. v. solisten. 8.20 Orkest m. m. v. solist. 9.05 Leo Eysoldt's dansorkest. 12.203.20 Weensch Kamerorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Kleinorkest. 5.20 Omroepkleinorkest. 6.50 Omroepsalonorkest. 7.20 Vervolg concert. 8.20 The Kilima Hawaians. 9.20 Symphonie-orkest m. m. v. solist. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Omroeporkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20, 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest. 10.30 Vocaal concert. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gevarieerd programma. 8.10 Berichten. 8.20 Omroeporkest. 9.35 Omroeporkest. 10.20 Berichten. 10.50 Pianovoordracht. 11.05 Berichten. 11.20 Omroepkleinorkest. 12.20 Concert, MEXICO CITY, 23 Mei. (Reuter). Offi cieel wordt medegedeeld, dat generaal Ce dillo in den nacht van Zaterdag op Zondag gepoogd heeft een staatsgreep uit te voeren. Des avonds tusschen vijf en zes uur ver scheen een particulier vliegtuig boven San Luis Potosi en liet vijf bommen op het vliegveld vallen, zonder evenwel schade aan te richten, terwijl ook geen personen werden getroffen. Regeeringsvliegtuigen poogden te vergeefs het toestel te achtervolgen. Verder wordt gemeld, dat te San Luis Potosi alles kalm is. Toch patrouilleeren soldaten door de straten, en door middel van vliegtuigen wordt te Hacienda las Palomas, het verblijf van generaal Cedillo bewaakt. President Carde nas heeft zijn intrek genomen in een bezitting op korten afstand van de stad. Het ontwapenen van de aanhangers van Sedillo verloopt nor maal, de aanhangers van Cedillo bieden slechts weinig tegenstand. Cedillo zelf heeft de Hacienda las Palomas verlaten en heeft zich bij zijn partijgangers aangesloten. Uit San Luis Potosi wordt gemeld, dat een afdeeling ruitery van de regeering, ter sterkte van tweehonderd sabels, onder bevel van generaal Lacarra, de aanhangers van Cedillo heeft verdreven uit het dorp Rio Verde, 100 K.M. ten Zuid-Oosten van San Luis Potosi. De regeeringstroepen tellen thans 10.000 man; de aanhangers van Cedillo 18.000. Cedillo heeft zijn hoofdkwartier opgeslagen te El Salto. Bij de botsing tusschen regeeringstroepen en rebellen te Rio Verde zijn 15 opstande lingen gedood. In de buitenwijken van San Luis Potosi zijn ook eenige rebellen ge sneuveld. Munitie is in beslag genomen. Een aanval der rebellen op Ciudad Maiz is afgeslagen. SOFIA, 23 Mei (Havas) Na een extra parlementaire periode, die vier jaar heeft geduurd, is Zondag plechtig de nieuwe Bul- gaarsche Kamer van Afgevaardigden door den koning geopend. Toen de koning de zaal betrad, werd hfj door de leden der meerderheid toegejuicht, terwijl de oppositie doodstil bleef. Voor de koning de troonrede voorlas, deed zich een incident voor, doordat eenige oppositieleden „leve de grond wet" riepen. De beide belangrijkste passages van de troon rede hadden betrekking op de binnenlandsche en de buitenlandsche politiek des lands. De buitenlandsche politiek kan als volgt gedefi nieerd worden; loyale en oprechte betrekkin gen met de groote mogendheden, vriendschap pelijke banden en nuttige samenwerking met alle naburige landen. Wat de binnenlandsche politiek betreft doet de koning een beroep op de vaderlandslievende gevoelens van de afge vaardigden, ter verzekering van eenheid en vre de. Hij kondigt den Kamerleden aan, dat hij ter goedkeuring de wetsdecreten zal indienen, die sinds vier jaar zijn uitgevaardigd. Na voorlezing der troonrede vertrok de ko ning uit de Kamer. Er werd een bureau geko zen, en de afgevaardigde der oppositie Atanat- sjof vroeg een interpellatie aan betreffende de wet op de censuur. Hij sprak daarbij als zijn opvatting uit „dat de premier den afgevaardig den vraagt hun eed te schenden door hen uit te noodigen voor deze wet te stemmen, die in strijd is met de grondwet." In onze omgeving week de ochtendtempera- tuur vandaag weinig van de normale af. Ove rigens is zij in vrijwel het geheele waarnemings gebied onder normaal. Voor morgen wordt matige, naar het wes ten ruimende wind verwacht, met tijdelijk toe nemende bewolking, doch geen regen van be* teekenis. De temperatuur zal overdag vermoe delijk iets minder hoog oploopen dan vandaag. Op Zondag 12 Juni wordt te Nijmegen de traditioneele Maria-omdracht gehouden, waar aan geheel georganiseerd katholiek Nijmegen deelneemt. Zondag trok de Nijmeegsche katholieke schooljeugd uit de binnenstad naar de Lourdes- kerk aan den Hatertschenweg, om daar voor de Lourdesgrot haar hulde te betuigen aan de Moedermaagd. Duizenden kinderen met hun onderwijzers en onderwijzeressen togen met vaan en vlag en met muziek en onder gezang naar dit Maria-oord, waar door den pastoor, den zeereerwaarden heer Schots, een plechtig Lof werd gecelebreerd. De zeereerwaarde pater dr. C. Spiekman S. S. S. hield tot de Nijmeeg sche jeugd een lofrede op Maria. Na de toe wijding- van de Nijmeegsche jeugd aan O. L. Vrouw en na een algemeenen lofzang werd dit katholieke jeugdfeest besloten. Bij K. B. van 14 Mei 1938 is jhr. F. J, E. van Lennep benoemd tot kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift; „De magistraat Ausonius" en 15 stellingen, de heer L. A. A. Jouai, geb. te Rotterdam. De gemeente Dordrecht besloot acht on- derhandsche leeningen totaal gr. f 1.500-00 rentende van 2tot 3'A pCt. buitengewoon af te lossen en een nieuwe leening aan te gaan van f 1.400.000 tegen een rente van 2Vz pCt. De Handelsvereeniging v d. Reiss en Co. boekte over 1937 een saldo van f 130.423 tegen f 43.370 het vorig jaar, welk bedrag voor afschrijving en reserveering bestemd ivordt. Nadat op voorraden en debiteuren ruime voorzieningen zijn getroffen, blijft 'n saldo over, dat in staat zou stellen een divi dend uit te keeren. De directie acht echter voorzichtigheid geboden, aangezien de ach teruitgang, welke in het tweede halfjaar intrad, nog niet tot staan schijnt te komen De Nivas verkocht 1248 ton superieure suiker voor consumptie en 507 ton superieur voor export. De suikerafdoeningen in Indïè bedroegen in de afgeloopen week 41.212 ton. Van 1 Jan tot en met 21 Mei 60.050 ton. De Arnhemsche Hypotheekbank is voor nemens, over 1937 een onveranderd divi dend uit te keeren van 8 pCt. De Nederlandsche Linoleum Fabriek boekte in 1937 na afschrijvingen een winstsaldo van f 234.811 tegen f 277.240 het vorig jaar en keert een dividend uit van 12.2 pCt. tegen 12.38 pCt. De verkoopen in het eerste half jaar werden beïnvloed dooi de groote voorraden; in het tweede hall jaar viel een groote terughoudendheid van de afnemers waar te nemen. De export breidde zich uit en de prijzen stegen in het buitenland vrijwel in verhouding tot de waardevermindering van den gulden. In de laatste maanden nam echter ook het bui tenland minder af. De Oostkust van Sumatra heeft in de maand April ongeveer 70.000 ton palmolie aan de Vereen. Staten verkocht. Deze hoe veelheid komt nagenoeg overeen met een derde van de geheele productie van palm olie in Nederl.-Indië. De prijs moet ook be ter geweest zijn, dan tot dusver het gevod was. In de Londensche City wordt een ver- koopsdruk uitgeoefend van continental Europeesche valuta, terwijl anderzijds vraag naar goud en dollars zich ontwikkelt. Dit ia verband met de spanning tusschen Frank rijk en Italië en den nog steeds bedenkelijke toestand in Tsjecho-Slowakije. De invoer van Duitschland bedroeg in het eerste kwartaal M. VA milliard of M. 30 millioen meer dan in het eers kwartaal 1937. De invoer uit overzee is het sterkste toegenomen, n.l. uit Amerika. De uitvoet steeg met M. 74-6 millioen tot M. 1359.8 mill-- welke stijging in de eerste plaats voor reke ning van Europa komt. De buitenlandsche handelsbalans voor het. eerste kwartaal sloot met een invoer-ovèrëchot 1)'dn' M. 33 millioen tegen een uitvoer-overschot van M. 192 millioen in het eerste kwartaal 123"- De staalproductie te Pittsburgh wordt thans op 23'A pCt. der capaciteit geraamd tegen 30 pCt. de vorige week, wegens schaarschte aan orders. Te Chicago is de raming 27.6 pCt. der capaciteit tegen 28-3 pCt. de vorige week. De Amerikaansche auto-bandenfabrikan' ten voorspellen belangrijke afleveringen in verband met de seizoenvraag. De New York Chicago and St. Louis Rlü' behaalde in April een exploitatie-winst van 207.649 tegen 616.390 in April 1937. De subcommissie van den Amerikaan- schen Senaat nam een amendement aan volgens welk het gebruiken van voor open' bsre werken bestemde gelden van de Pubhc Works Administration voor den bouw nan electrische centrales, die concurrentie doen aan de particuliere nutsbedrijven, verboden wordt. Te New York verwacht men, dat de on derhandelingen over de loonkwestie de' spoorwegen verscheidene maanden zullen duren. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8-98A8-93 - vorig slot 8.97%); de Dollar op 1.81^*-^ 1.81% (vorig slot 1.80%)de Frank op 5.0*-- 5.07 vorig slot 5.05%); de Belga op 30.45--' 30.55 (vorig slot 30-45) en de Zwitsersche Frank op 41.3041.40 (vorig slot 41.29)- De Directie van de N.V. Groningsche Hy0C' theekbank voor Nederland bericht, dat op Juni 1938 aflosbaar zijn gesteld de volgende pCt. pandbrieven voor zoover nog in oml°®^ a 1000,— Serie A 1 nos 11580 t.m. 11779; l26ü t.m. 13090; 13401 t.m. 14000. De aflosbaar gestelde pandbrieven met c°ü', pons 1 Juli 1938 e.v. zijn, behoudens omwiss^ ling als hierna bedoeld, i. pari betaalbaar 27 Juni 1938 af met loopende rente, onder f trek van couponbelasting, en houden met d)6 datum op rente te dragen. Van heden af tot nader aankondiging besta gelegenheid vorenstaande en reeds vroeger losbaar gestelde stukken te verwisselen teg®, 314 pCt. pandbrieven, tot een koers welke pCt. lager is dan de op den dag van verwis® ling geldende koers van uitgifte, een en »n onder voorbehoud van wijziging. Aan de houders van vorenstaande aflosibfl gestelde pandbrieven wordt bij omwisseling 15 betaald y. pCt. renteverschil van 1 Januari 27 Juni 1938. De Nederlandsche Landbouwbank en dc fIljir Lentjes en Drossaerts berichten dat zij de schrijving op 450.000,3% pCt. 20"l:lvgil obligatiën conversieleening 1938 in stukken f 1000,—, 500,— en 100,— nominaal Toonder ten laste van de Vereeniging van 0f H. Vincentlus van Paulo te 's-Gravenhag®vafl op zoodanig bedrag, als na het uitoefenen het recht van voorkeur door de houders los'bare 5 pCt. obligatiën 1929 en 1930. en,1jj{' pCt. obligatiën 1914 en 1923 nog ter besc king staat tegen den koers van 100 pCt. op j0 stellen vanaf Maandag 30 Mei 1938 vll'g0iié uur bij de kantoren van de Nederland\jjj Landbouwbank N.V. en van de Heeren hen en Drossaerts.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6