I Het Eucharistisch Congres Chineesche legers vereenigd De spanning in San Luis Nevo-Yorksche Beurs DINSDAG 24 MEI 1938 1 i m i (Vervolg van bldz. t) In de Kroningskerk Plechtige voorbereiding Zij zijn over den spoorweg Tientsin-Poekau getrokken Wijzigingen in het Japansche kabinet? Doihara verslagen Joodsche kolonie overvallen Een voorstel van Emir Abdullah van Transjordanië Aanhangers van Cedillo beheer- schen een uitgestrekt gebied Rebellen in bezit van vliegtuigen Overstroomingen in Stiermarken Ook groote gebieden in Karinthië staan onder water Luxemburg neemt maatregelen Tegen buitenland sche politieke agitatie Stemming prijshoudend AMSTERDAMSCHE BEURS Academische examens TENNIS OM DEN DAVISBEKER Engeland verliest van Joego-SIavië FrankrijkMonaco 32 ItaliëPolen 21 ïsit WISSELKOERSEN - AMERIK. GOEDERENMARKT V oorbeelden Clearingkoersen gedaan en laten 1 i nominaal STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENT Efi i De Kardinaal besloot zijn Latijnsche toespraak met enkele zinnen in vloeiend Hongaarseh, waarmede hij direct de har ten der Hongaren won. Dan besteeg de Legaat met admiraal Horthy den wagen om naar de Kroningskerk verder te rjjden. Het weer in Boedapest is thans zeer warm, en de intocht werd door een heldere zon aan den hemel begunstigd. In den middag brak een hevige regenbui los, die gelukkig slechts van korten duur was. In de Kroningskerk hebben de Aartsbis schop van Esztergom, Kardinaal Serédi en Z.H Exc. Mgr. L. Th. Heylen, voorzitter van het Permanent Internationaal Comité der Eucha ristische Congressen, in het Latijn begroetings toespraken gehouden, welke Kardinaal Pacelli eveneens in het Latijn beantwoordde. Zijne Eminentie bracht den zegenwensch over van den Heiligen Vader voor het Con gres en getuigde ervan, dat Hij zich per soonlijk zeer verheugd gevoelde, na het Ar- gentijnsch Congres, nu ook in Hongarije de afgezant van den Vader der Christen heid, Paus Pius XI, te mogen zijn, en mede te leven met de trouwe zonen der Moeder kerk in dit land met zijn roemrijke historie en zijn roemrijken Rijksregent. De glans van het Sacrament van Jezus' Liefde wordt in deze dagen uitgedragen, aldus de Kardinaal-legaat, tot heel de wereld en als onderpand schonk de kardi naal aan allen den Pauselijken zegen. Onvergetelijk blijft de plechtigheid in de Kroningskerk, waar geestelijke hoogwaardig- heidsbekleeders uit de geheele wereld waren samengestroomd. Wij zagen donkere Monseig neurs uit Afrika, Bisschoppen van de Grieksch- getinieerde kerk, Amerikanen, Aziaten en vele anderen. Zijn eerste schreden richtte de Legaat naar het Sacramentsaltaar, aan de Evangeliezijde, om Christus, het middelpunt en het doel van geheel het Congres, te aanbidden. Voor het hoofdaltaar begroette de Vorst primaat, Kardinaal Serédi, in het Latijn den Pauselijken afgezant: „In deze, aan den patroon van Hongarije gewijde, aloude kerk, waarin onze aposto lische koningen werden gekroond, en die met recht als eeuwig symbool van het Regnum Marianum beschouwd mag wor den, geven wij uiting aan onze gevoelens van dankbaarheid en vereering, Uwer Emi nentie verzoekend deze gevoelens aan Z.H. den Paus te willen overbrengen. Wij dan ken ons Geloof aan den H. Vader; de Pausen van Rome hebben ons vaderland immer liefdevol bijgestaan. Wij danken onze vorming, maar ook de hulp in onze nooden aan Rome en ook de H. Vader van thans heeft het voorbeeld van Zijn Voor gangers gevolgd Van Paus Sylvester II kregen wjj ons geloof in onze Kroon; Paus Innocen- tius XI was het, die het initiatief nam tot bevrijding van Hongarije uit het juk der Tur ken. En onze H. Vader zendt thans Uwe Emi nentie als Zijn Afgezant naar ons land. Wij zullen deze feestdagen nooit vergeten, en zullen de Christelijke moraal in het open bare leven trachten te verwezenlijken." Kardinaal Pacelli herinnerde in Zijn ant woord aan de enge betrekkingen tusschen den H. Stoel en Hongarije, die sedert duizend jaren bestaan. Z. H. de Paus heeft steeds dit land met bijzondere welwillendheid behandeld. In dezen tijd heeft dit Congres een drie voudige beteekenis: Het Congres wordt in de Meimaand gehouden, alzoo in de maand der Patrones van het Regnum Marianum; onmiddellijk vóór het Pinksterfeest; en ook onmiddellijk voorafgaand aan de opening van het St. Stefanus-eeuwfeest. Het Congres zij tenslotte een huldiging van Christus-Koning, Die door middel van Zijn Kerk regeert. Moge Gods Zegen af dalen over Hongarije en over alle deelne mers aan het Congres. Aan het slot van deze plechtigheid las Wij bisschop Meslenys de bulle van den H. Vader voor betreffende de benoeming van den Kardi naal-Legaat. Heerlijk klonk tot besluit de Pauselijke Hymne onder de eeuwenoude gewelven. Na de kerkelijke begroeting was de Pause lijke Legaat de gast van den Rijksregent en diens echtgenoote. De lijfwacht stond voor het paleis opgesteld; de minister-president bege leidde den Legaat naar den Koninklijken Burcht. Hedennamiddag werd in de basiliek een kerkconcert gegeven van werken van Mozart, Beethoven en Liszt. Onder de vreemdelingen, die op het oogenblik te Boedapest vertoeven, bevindt zich onder meer ook prof. dr. Willem Mengelberg. Voor de aankomst van den Kardinaal-Legaat te Boedapest had reeds, toen de afgezant van den H. Vader de grens passeerde, een telegram wisseling plaats gehad tusschen Kardinaal Serédi, den Vorst-Primaat van Hongarije en Kardinaal Pacelli. Ter voorbereiding van het Congres vond Zondagmorgen reeds een indrukwekkende plechtigheid plaats. Kardinaal Serédi droeg om acht uur een pontificale H. Mis op in de St. Stephanusbasiliek. Onder deze H. Mis naderden ongeveer 3000 officieren en manschappen ter H. Ta fel, met aan het hoofd den minister van Bin- nenlandsche Zaken, dr. Kerésztes-Fischer, den politiecommandant en andere dignita rissen. Terzelfdertijd werd in de kerk der geünieerde Grieksch-katholieken aan het Roszaplein een H. Mis opgedragen voor de militairen uit het district Hadjudorog, waar veel geünieerde Grieksch-katholieken wonen. Onder de pas aangekomen Bisschoppen be vindt zich ook Kardinaal Verdier, Aartsbis schop van Parijs, die bij zijn vertrek naar dit Congres de hoop heeft uitgesproken, dat dit Internationale Congres te Boedapest, staande in het teeken van het universeele gebed voor den vrede, zijn heerlijk doel volkomen moge bereiken. Voorts zijn in de stad nog aangekomen de Grieksch-Katholieke Bisschop van Athene, de Japansche admiraal Yamamoto, als lid van het Congres, en anderen, terwijl de meeste Kardinalen nog verwacht worden. In alle kiosken en hotels is het bekende Katholieke dagblad „De Tijd" verkrijgbaar. De Nederlandsche taal is in Hongarije niet vergeten. Boven aan den gevel van een waren huis staat in reusachtige letters te lezen „Wel kom aan de deelnemers van „d e" Congres". De Hongaren zijn ware vrienden van Neder land. Jammer, dat er zoo betrekkelijk weinig Nederlanders komen. HANKAU, 33 Mei. (Reuter). Officieel wordt medegcdee'd, dat alle Chineesche strijdkrachten, die de Japanners volgens hun zeggen ten Zuid-Oosten van Soetsjau zouden hebben omsingeld, den spoorweg van Tientsin naar Poekau zijn overgetrok ken en zich aangesloten hebben bij de ove rige Chineesche troepen. De Chineezen treffen ten Westen van Soets jau maatregelen voor den verderen strijd. Zelfs wordt gemeld, dat zij reeds een tegenaanval zouden hebben ingezet. Naar Domei uit Tokio meldt, vallen de Ja pansche troepen thans van drie zijden de om muurde stad Lanfeng aan. In de stad bevin den zich ongeveer 80.000 man Chineesche troe pen, uitstekend uitgerust met modem geschut, vechtwagens en pantserwagens. Naar verluidt hebben de Chineesche troe pen, die onder onmiddellijk bevel staan van Tsjang Kai Sjek, opdracht tot het uiterste te strijden, doch de provinciale troepen zouden de beste gelegenheid afwachten om te deser teeren. Volgens ditzelfde persbureau zou een pantsertrein van de Chineezen door de Japan sche troepen zijn vernield. Verder zou de bevolking van Noord Honan zich tegen de regeering van Hankau hebben ge keerd. Reeds zouden drie „autonome Chinee sche legers" zijn gevormd, die optreden tegen het Chineesche centrale leger. Het Japansche dagblad „Asahi" meldt, dat prins Konoye een wijziging in de regee ring voorbereidt, welke met name de mi nisteries van Oorlog en Marine betreft. Volgens een officieele mededeeling van den Chineeschen nationalen militairen raad trekken de Chineesche troepen zich strategisch van het Soetsjau-front terug. Zij hebben reeds de punten bereikt, die voor de tbekomstige mili taire operaties zijn aangewezen. In het com muniqué wordt voorts gezegd, dat verscheidene Chineesche afdeelingen kleine Japansche een heden op de vlucht gedreven en onverwachte successen behaald hebben. In een ander legerbericht wordt verklaard, dat de Chineesche strijdkrachten ten Oosten van Kweiteh, dat 160 K.M. ten Westen van Soetsjau aan den Loenghai-spöorweg is gele gen, gistermorgen de onder bevel van generaal Doihara, den „Lawrence van Mandsjoerije" staande veertiende Japansche divisie, op de vlucht hebben gedreven. Doihara's strijdkrach ten trekken zich thans ten Noorden van den Loenghai-spoorweg in de richting van West- Sjantbeng terug. De door de Chineezen op vele fronten ge voerde guerilla, waardoor voortdurend de ach terhoede der Japanners wordt bedreigd, doet op vele plaatsen haar invloed gevoelen. Thans wordt ook Pauting, de vroegere hoofdstad der provincie Hopei, gelegen aan den spoorweg PekingHankau, er door be dreigd. Op het oogenblik wbrdt nog om het bezit der stad gestreden. In tusschen rukt een andere vliegende colonne op naar Tsjangtsjau, aan den spoorweg Tient sinPoekau. Door de herovering van Pauting en Tsjangtsjau zouden de Chineezen de pro vincie Hopei in twee deelen kunnen snijden. JERUZALEM, 23 Mei (Havas). In den afgeloopen nacht werd 'n buitengewoon hevige aanval gepleegd op de joodsche kolonie te Hanoeta, dicht bij de Libaneesche grens. De strijd duurde verscheiden uren. De kolonisten, geholpen door politiebeambten verdedigden zich verwoed en slaagden er tenslotte in de aanvallers op de vlucht te drijven. De terroristen hebben aanzienlijke verliezen geleden. Aan joodsche zijde werd een persoon gedood en werden twee personen gewond. Dit is reeds de vierde aanval op deze kolonie, welke in Maart jJ. werd gesticht. Havas verneemt nog verder uit Jeruzalem, dat Emir Abdallah van Transjordanië aan de commissie voor de verdeeling van Palestina een officieel schrijven heeft gericht, dat 13 punten bevat aangaande het statuut van Palestina. De voornaamste punten zijn de volgende: Palestina zou vereenigd worden met Trans jordanië. De toekomstige staat zou een Arabische staat zijn, waarin de Joden de rech ten van minderheden zouden genieten en een autonoom bestuur zouden hebben in hun dis tricten, terwijl zij tevens verhoudingsgewijs zouden zijn vertegenwoordigd in het parlement. De Joodsche immigratie zou tot deze districten beperkt worden, buiten welke iedere verkoop van gronden aan Joden verboden zou zijn. Het schrijven stelt een regeling voor een tijdvak van tien jaren voor, tijdens welken tijd het Hritsche mandaat gehandhaafd zou worden, NEW YORK, 23 Mei. (Havas). De cor respondent van de New York Times meldt uil Valles in den staat San Luis de Polosi, het centrum der aanhangers van generaal Cedillo, dat de Cedellistep, een grooter ge bied controleeren, dan tot nu t-oe werd ge zegd. Ongeregelde troepen controleeren het groot ste deel van den weg van San Luis naar Anti- guo Morelos, terwijl de bondstroepen meester zijn van de spoorlijnen. De correspondent is van meening, dat het vrij veel tijd zal kosten om de rebellie in dit gebied, dat veel overeenkomst vertoont met de Afrikaansche wildernis, te bedwingen. Volgens een ander bericht uit Brownesville zou generaal Cedillo de beschikking hebben over 57 vliegtuigen, waarvan eenige van het laatste Duitsehe type zijn. Bovendien zouden veel vliegtuigzendingen uit de Vereenigde Sta ten Brownesville zijn gepasseerd. Tenslotte wordt uit San Luis gemeld, dat een vliegtuig van Cedillo geprobeerd heeft het huis, dat Cardenas thans bewoont, te bombar deeren. Het toestel werd evenwel door regee- ringsvliegtuigen verjaagd. Uit Austin in Texas wordt aan de New York Times gemeld, dat volgens uit verschillende plaatsen langs de Rio Grande afkomstige rei zigers de consul-generaal der Vereenigde Sta ten in Mexico Amerikaansche toeristen zou hebben uitgenoodigd het land te verlaten. Treinen worden door soldaten geëscorteerd De garnizoenen langs den weg LardoMexico zijn versterkt. Het D.N.B. bericht verder uit Mexico, dat de opstand zich, in tegenstelling met de officieele berichten, volgens welke de regeering den toe stand meester is, verder heeft uitgebreid. De gouverneur van San Luis Fotosi. Netro, heeft zijn post verlaten en zich met Cedillo ver eenigd. Bij een vuurgevecht te Lagunita, waarbij twaalf opstandelingen sneuvelden, waaronder de neef van Cedillo, werden verborgen vlieg tuigen van Cedillo door regeeringstroepen ge bombardeerd. Volgens de bladen zouden bombardements vliegtuigen der opstandelingen boven de stad San Luis, waar president Cardenas op het oogenblik vertoeft, zijn verschenen. Regeerings- vllegtuigen konden er niet in slagen, de vlieg tuigen der opstandelingen te bereiken. GRAZ, 23 Mei (D.N.B.)In de laatste dagen zijn groote gebieden vajj Stiermarken en Ka rinthië overstroomd tengevolge van de ontdooi ing der sneeuwmassa's en de hevige regens. Er zijn reeds zes menschenlevens te betreu ren. De aangerichte schade is zeer groot. Het geheele dal van de Mur staat onder water. Eenige bruggen over de Mur werden wegge slagen. Het verkeer op den weg van Graz naar het Noorden is geheel stilgelegd. Te Frohnleiten zijn eenige huizen ingestort. Te Leoben heeft de Mur een tot nu toe onge kend peil bereikt. Sinds Vrijdagochtend voert deze rivier veel van huizen afkomstige stukken hout mede, ter wijl in het water veel verdronken vee drijft. In het district Knittenfeld moeten de ver woestingen het hevigst zijn. Overal zijn brug gen vernield. Er zijn maatregelen genomen. Ten behoeve van de in moeilijkheden geraakte bewoners is een bedrag van een millioen R.M. beschikbaar gesteld. De door het noodweer beschadigde spoorlij nen in Stiermarken heeft men, naar van be voegde zijde wordt medegedeeld, voor het groot ste gedeelte weer in bedrijf kunnen nemen. Men verwacht, dat het doorgaande verkeer op alle lijnen nog in den loop van den avond kan worden hervat. Naar nader wordt vernomen, is de bergstad Bruck bijzonder zwaar door het noodweer ge troffen. Niet slechts stond de electriciteitsfa- briek volkomen onder water, doch ook waren de verkeerswegen over een afstand van vele kilometers overstroomd. Menschenlevens zijn hier echter niet te betreuren. LUXEMBURG, 23 Mei. De regeering van het groothertogdom Luxemburg heeft bij de Kamer een wetsvoorstel ingediend, dat ten doel heeft de buitenlandsche veiligheid van den staat te waarborgen. Men wil hiermede trachten een eind te maken aan de ontoelaatbare actie van vreemdelingen in het groothertogdom, welke indruischt tegen de souvereiniteit en de veiligheid van het land. De regeering is van meening, dat deze mtvt- regelen gerechtvaardigd worden door het feit, dat het groothertogdom een centrum schijnt te zijn geworden van spionnage. Spionnen van elke nationaliteit kunnen on gestraft in het land hun gang gaan. De hui dige wetgeving biedt de openbare macht geen afweermiddelen tegen dit optreden, dat in strijd is met de neutraliteit van het land en de gast vrijheid welke het groothertogdom aan vreem delingen biedt. Het wetsontwerp voorziet in vrij zware straf fen voor Men, die op het gebied van het groot hertogdom, ten behoeve van het buitenland en ten nadeele, hetzij van het groothertogdom, het zij van een ander land, een dienst van militaire inlichtingen hebben geopend. Met dezelfde straffen worden bedreigd zij, die met geweld, list of andere middelen, een persoon naar het buitenland hebben ontvoerd, of gepoogd hebben te ontvoeren, om zijn leven, zijn vrijheid, of zijn lichamelijke onschendbaar heid in gevaar te brengen. Ook zij, die derge lijke ondernemingen hebben begunstigd, of voor bereid, zullen vervolgd worden, NEW YORK, 23 Mei (Part.). Evenals de Europeesche beurzen heeft de New Yorksche effectenbeurs de gebeurtenissen in Europa kalm onder de oogen gezien en een hooge mate van weerstand getoond. Zelfs was hier in tegenstelling met de beurzen in Europa, die, hoewel rustig, meerendeels lager waren, de stemming tamelijk goed prijshoudend te noemen en was er van eenigen verkoopsdrang geen sprake, dit niettegenstaande ook het blnnenlandsche nieuws nog altijd weinig bemoedigend blijft en omtrent de verdere stappen der regeering ten aanzien van het bedrijfsleven bij voortduring de grootste onzekerheid blijft bestaan. Wel opende de markt in een eenigszins nerveuze houding, doch spoedig bleek, dat het aanbod van zeer geringen omvang was en de handel droeg dan ook een buitengewoon kalm karak ter, waarbij de nadeellge verschillen tot frac ties van een punt beperkt bleven, terwijl er eenige fondsen waren, die zelfs iets hooger openden. Dit was o.a. het geval met de staal- waarden, die goed prijshoudend waren, ondanks de verwachte verdere vermindering der bedrij vigheid. Natuurlijk heeft hiertoe het feit bij gedragen, dat intusschen in Europa weer eenige ontspanning is ingetreden en dat het zeer waar schijnlijk te achten is, dat ook ditmaal weer een oorlog vermeden is. Desondanks kan men niet zeggen, dat de situatie weer normaal is; hetgeen wel blijkt uit de aanzienlijke omzetting van saldi in Europeesche valuta in dollarsaldi die heden heeft plaatsgehad en waardoor de dollar ten opzichte van de andere valuta's scherp kon stijgen. Merkwaardigerwijs bleef de vlucht uit Europa echter in hoofdzaak tot de wisselmarkt beperkt en was van Europeesche vraag voor Amerikaansche fondsen weinig te bemerken. De markt was dan ook buitenge woon stil en de omzetten bewogen zich weer op het lage niveau van de eerste dagen der vorige week. De fluctuaties waren eveneens on- beteekenend. Na de eerste koersen trad in het eerste en tweede uur weinig verandering in, doch in de meeste gevallen was de tendenz nog om' hoog gericht en konden kleine koerswinsten worden geboekt. In het eerste uur bedroeg de omzet slechts 90.000 shares. Bij kalmen handel vertoonden de noteerin- gen in de middaguren weer een neiging tot op- loopen, die gevolgd werd door een reactie, waardoor vele fondsen weer op het vorig slot- niveau kwamen. In het laatste uur liepen de noteeringen weer wat op, onder invloed van berichten, dat de politieke toestand in het Oude Werelddeel weer teekenen van verbetering gaf, zoodat het slot op of iets beneden de hoogste koersen van den dag terecht kwam. De totale omzetten bedroegen 330.000 shares, opnieuw een laagterecord voor een beursdag van 5 uren. Het nieuws uit het bedrijfsleven bleef van ongunstigen aard. De staalcapaciteit wordt geschat op 29 pet. (v.w. 30.7 pet.), door de Sears Roebuck werden de bandenpr'ijzen ver laagd met 10 pet. A 15 pet., terwijl de netto winst van de Montgomery Ward over het kwar taal eindigend 30 April 2.101.000 bedroeg, tegen het vorig jaar 3.466.000, overeenkomen de met resp. 9 0.34 en 0.60 per aandeel, ter wijl de verwachting bestond, dat Roosevelt deze week nog zal overgaan tot teekening van de belastingwet. De voor- of nadeelige verschillen waren bij het einde van den beurshandel mee' rendeels van kleine afmetingen, terwijl de na- Nabeurskoersen van 23 Mei (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Unüever Aku Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel A'dam Rubber Kennecott 316—317 150% 35 7/8 18%18 5/8 321/8 33% 9 7/8 180% 23% Van 4.30—5.00 uur Kon. Olie Aku Kennecott 317 35 7/8 23% LEIDEN. Doctoraal examen rechten de heer G. L. Schim van der Loeff, Wassenaar. Engeland, dat in 1933 te Parijs den Davis- beker op Frankrijk veroverde en hem tot 1937 in het bezit hield, heeft het dit jaar niet tot dc derde ronde van de Europeesche zone kun nen brengen. Te Zagreb is Maandag het dubbel- spel afgewerkt, dat Zondag bij den stand 75, 63, ten gunste van de Joego-SIaven Funcec en Mitic, wegens een wolkbreuk moest worden afgebroken. De Engelschen Butler en Wilde wisten twee sets te winnen, maar verloren toen de beslissende set. Puncec en Mitic wonnen met 75, 63, 36, 5—7, 63, waardoor de stand 3—0 voor Joego-SIavië werd. De Joego- Slaven komen nu in de derde ronde tegen Zweden uit. Ook de laatste twee enkel-spelen van den Davis-bekerwedstrijd Joego-SIaviëEngeland zijn door de gastheeren gewonnen. Mitic won met 62, 63, 119 van Shayes, terwijl Pun cec met 63, 62, 36, 63 Butler versloeg, zoodat de eindstand 50 ten gunste van Joe- ^o-Slavië werd. Maandag zijn de twee nog resteerende enkel spelen van den Davis-bekerwedstrijd Frank rijkMonaco te Marseille gespeeld. Frankrijk kwam met reserve-spelers uit, die beiden hun partij wonnen, maar partijen, door reserves in een Davis-bekerwedstrijd gespeeld, worden als verliespartijen beschouwd, zoodat de eindstand van den wedstrijd 32 voor Frankrijk werd. Bolelli versloeg Noghes (M.) met. 61, 61, 62, terwijl Pelizza van Medecin (M.) won met 6—2, 6—1, 3—6, 6-4. De Davis-bekerwedstrijd tusschen Italië en Polen is Maandag te Milaan voortgezet. De Stefanie (I.), wiens enkelspel tegen Tloczynski Zondag bij den stand 86, 64 moest worden afgebroken, voelde zich Maandag onwel. Niet temin kwam hij op de baan, maar nadat hij een set met 46 had verloren, trok hij zich tijdens de volgende set, toen de Pool met 6—2 voorstond, terug. Tloczynski won dus met 68, 46, 64, 62 afgebroken. Het dubbelspel wonnen de Italianen Taroni en Quintavalle na verbitterden strijd van de Polen Tloczynski en Spychala met 11—9, 2—6, 64, 4—6, 7—5, zoo- dat Italië thans met 2—1 de leiding heeft. j deelige verschillen betrekkelijk sporadisch wa ren. Staalwaarden waren verdeeld; zoowel U.S. Steels, als Bethlehem Steels en Republic Steels stelden zich boven de slotprijzen, doch Na tional Steels zakten een kleinigheid in. Ook sporen waren bij kleine verschillen eenigszins verdeeld. Van de automobielwaarden, die wat meer vraag ontmoetten, monteerden Chrysler ruim 1 dollar, terwijl van de chemische waar den Du Pont' 1 punt opliepen. Mijnen, koper waarden, warenhuisfondsen, luchtvaartaandee- len, public-utilities, oliewaarden, rubbers, equip- mentshares, aandeelen in telegraafmaatschap- pijen en idem in fabrieken van electrische ap paraten waren prijshoudend. Van de canning- shares hadden American Can nogal wat van verkoopen te lijden, waardoor de noteering 1% punt inzakte. Slotkoersen Mei 23 21 20 Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry Amer. Roiling Mills Am. Smelt. Ref. A n Tel. TeL a. Tobacco B. Am Waterworks Anaconda Conner Atchison Topeka Baltimore Ohic Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock ML Crysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5% Young Deleware a Hilda Douglas Aircraft Duoont de Nem. Eastman Kodak El. Bond a Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester 'ntern. Nickel Intern. Tel. a Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nut. City Bank t. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk a Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor a Gamble PubL Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil ot N.-J. Tidewater Ass. Oi Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. Leather U, S. Rubber U. 1. Steel Western Union Weetlngh. Eiectr. Wooiworth Building Gedaan en laten, t bieden. 5 ex dividend. ex coupon. nieuwe aandeelen 146 146 148 85% 87 87 17% 17 18 15% 16 15% 347/p 34% 35% 129'/, 129% 129% 70% 25% 70% 9% 9% 9 25% 25% 25% 25% 25% 26% 5% 5% 57a 45% 44% 46% 5% 5% 5% 74% 73 76 28% 28% 28% 26% 26% 26% 42% 41% 42% 9% 9% 24% 237/8 24% 24% 24% 24% 30% 31 31 26% 26% 27 9% 9% 9% 458/8 445/8 45% 99% 987b 100 l50Vs 15 L 154% 7% 7% 77/8 35% 343/8 347/8 29 28% 293/s 17% 17% 17% 5% 5% 5% 8 8 8 53 51% 52% 45 44% 45% 8% 8% 9 31% 307/s - 32 1 1 1 1% 1% 1% 30% 303/g 31% 22% 22% 22% 13% 133/g 13 Vb 12 11% 12% 20 197/g 20 151 151 15% 15% 15% 31% 31 31% 47% 47% 47% k9% 29% 29% 5% 5% 5% 55% 54% 55% 12% 12% 12% 12% 12% 12% 11% 11% 11% 7 Vb 7% 73/g 7 Vb 7% 73/s 46% 46% 467a 1176 11% 11% 6- bl% 61 26% 26% 26% 2% 2% 2% 26% 26 26% 43% 42% 44% 207s 207a 21 76 75% 77% 44 44 44% NEW YORK, 23 Mei Slotkoersen Mei 23 21 20 Brussel 16.83% 16.83 16.84 Rome 5.26% 5.26% 5.26 Madrid Bern £22.79 22.78% 22.86 Weenen Oslo 24.87% 24.90 24.97% A'dam 55.18 55.21 55.35 Londen 4.95% 4.95% 4.967/8 Parijs 2.77% 2.78% 2.79% Berlijn 40.11% 40.10 40.17% 23 Mei 21 Mei NEW YORK, 23 Mei 23 Mei 21 Mei Rubber Standaard Mei 11.10-- 11.15-- Dec. 11.47 11.52-- Jull. 11.17 11.21-1 Jan. 11.55- - 11-57 Sept 11.29 11.38 Mrt. 11.64-- 11.66 Oct. 11.35 11.42 Suiker Mei 1.71 1.75 Dec. Juli 1.77-78 1.80-81 Jan. 1.84-86 1 86-87 Pept 1.82-83 1.85-86 Mrt. 1.89-90 1.90-91 Oct. 1.85 1 88 Mei 1.90-91 1.92-93 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. Dec. Mei 4.28-30 4,31 Mei 5.75 5.80 -- Juli 4.27 4.32- - Juli 5.81-92 5.86-87 Sept 4.24-- 4.28-- Pept 5 90 5.96- - Dec. 4.17 4.24 Dec. 5.95-96 6.01 Mrt. 4.16- 4.21 Mrt. 5. 8- 6.05 Katoen Juli 8.51 8 52-53 Jan, 8.60 8.63-- Oct. 8,57 8,59- Mrt. 8.66 8,68 - Dec. 8.59- - 8.62 - Mei 8.71 8.72 Tin Loco 36.50 36 00 Termijn 36.50 36.05 CHICAGO, 23 Mei 23 Mei 21 Mei 23 Mei 21 Mei Tarwe Haver Mei 78 -Vb 79Vb-79 Mei 28% 29 Juli 75 -Vb 76% - Juli 267/g 27% - - Pept. 757/8.76 773/8.% Pept 26% 26 Vs •- Mais Rogge Mei 578/8 57% Mei 57% 58% Juli 58 59 Juli 55% 57 Sepi59 60 Sept 543/g 55% Reuzel Mei 8.15 8,15 Oct. 8.77% 8.80 Juli 8,50 8,50 Jan. -. Sept. 8.70 8,70 Mrt. 23 Mei Tarwe Mei ïlóVg Jui; 101%-- Oct 83 Vt Rogge Mei 57 Juli 57% Oct 56% - Haver Mei 493/., Juf 45% 21 Mei WINNIPEG, 23 Mei 23 Mei 21 Mei Gerst 117%Mei 56 577/8. 104%-- Juli 56%56%- 85 VbOct. 53 533/,. Lijnzaad 58% Mei. 147 148 58% Juli 148%-148%- 57%Oct. 148%-- 149%- Goede voorbeelden zijn de wegwij zers op het levenspad. Daarom zijn goede voorbeelden van onschatbare waarde. "Want woorden wekken doch voorbeelden trekken. Immers zij too- nen ons door de daad, dat een schoone theorie toegepast kan worden in de werkelijkheid van het leven. Waar een vermaan met woorden nutteloos is stuwt een krachtig voorbeeld tot navolging. Voor hen die leeren wil len is overal een school. De beste school is het levenskrachtig voorbeeld. De leerschool des levens is hard, de school van het voorbeeld daarentegen zacht en bemoedigend, want ongewild en als van zelf spreekt het voorbeeld door de daad tot ons begrip, tot ons beter-ik, tot onzen wil. Goede voor beelden zijn lichtbakens in de bran ding. Het woord is licht gesproken „lange wegen leggen, tusschen doen en zeggen", maar de daad heeft eerst bewijskracht! Koersen voor stortingen op 24 Mei 1938 tegen verplichtingen, luidende in; Reichsmarken 72,76, Lires 9,50, Peseta's 10,50. 52 47% Oct. 38Va38%. eg Die den BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 21 Mei: Unkas, ms., R'dam (voor Zaandam); Embla, s., Söderhamn. Vertrokken 21 Mei: Adelaar, m.s., Aberdeen; Ijora, s., Leningrad; Virgllia, tank, Falmouth; Akeld. s„ Newcastle; Themis, s„ Bremen; Euterpe, s., Bordeaux; Amstejkerk, s., Hamburg; Trajanus, s., idem; Queenworth, s„ Sunderlancï; Eemland, s., Hamburg; Enid Mary, s.. Goole; Melampus. s., Java; Bowling, s., Lelth. Aangekomen 23 Mei; Texelstroom, s., Liver pool. Vertrokken 23 Mei: Van Meerlant, mijnenleg" ger, Noordzee; Z. 7, torpedoboot. idem; Neptun. s„ Bremen. AMSTERDAM. Aangekomen 23 Mei: Jeanettc. Weesp, uitklaren, Hamerkanaal, Kampman; Re" mark, Ornskjoldvik, hout, Houthaven. Scheep vaartbedrijf Gruno; Theseus, Danzig, stukgoed. Levantkade, Verg. Cargadoorskantoor; Walonl». Gothenburg, stukgoed en steenen, Zeeburgerkaae. idem; Odysseus, Vigo, stukgoed. Surinamakade, idem; Texelstroom, Liverpool, stukgoed, Handels* kade, Holl. Stoomb. Mij. KON. NED. STOOMB. MIJ. LUNA, thuisreis, pass. 23 Mei de Azoren. VENEZUELA, 23 Mei n.m. 2 uur van Plymouth naar Havre. HEBE, Middl. Zee naar Rotterdam, pass. 23 M'<' n.m. 3 uur 15 Ouessant. HALCYON LI.JN STAD AMSTERDAM, 21 Mei van Rotterdam Lulea, STAD ZAANDAM, 20 Mei van Vlaardingen te Bilbao. STAD ZWOLLE, 20 Mei van Corcubion. STAD VLAARDINGEN, 20 Mei van R'dam te Wabana. ROTT. LLOYD KERTOSONO, uitreis, 23 Mei te Belawan. KOTA AGOENG, thuisreis, 21 Mei van M®r" sellle. JAVA-NEW-YORK LIJN TAWALI. 21 Mei van Java te Halifax. KOTA TJANDI, 23 Mei van Belawan naar NeW" York. KON. HOLL. LLOYD MONTFERLAND, thuisreis, 22 Mei van R'° Janeiro. WATERLAND, uitreis, 23 Mei te Rio Janeiro- EEMLAND, 21 Mei van Amst. n. Hamburg. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN TOSARI, 22 Mei van Pacific Kust te Panaraekah' MIJ. NEDERLAND BENGKALIS, 21 Mei van Batavia naar Arr>®'' ENGGANO, 21 Mei van Amst. naar Brem®11 (komt in de Holland-Australië Lijn). MIJ. OCEAAN MELAMPUS, 21 Mei van Amst. naar Java. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN AMSTELKERK. 21 Mei van Amst. n. Hamburg' VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN ALMKERK, uitreis, 22 Mei van Bombay. HOLLAND-O. AZIE LI.JN ZUIDERKERK, thuisreis, 21 Mei te Genua. HOLLAND-AFRIKA LIJN BLOEMFONTEIN, uitreis, 23 Mei te Durban! Vertrekt 2 5Mei n.m. 5 uur naar Lorenzo Marqh®®' HOLLAND-BRITSCH INDIE LIJN STREEFKERK, 21 Mei van Calcutta n. R'dam» DIVERSE SCHEPEN BOEKELO, Susak naar Belfast, pass. 23 Lands End. ALCH1BA, Quebec naar Londen, pass. 22 M6 Kaap Race. ALIOTH, 26 Mei van Londen te Galveston verAg ALPHARD, Galveston naar Antwerpen, pass. - Mei Lands End. EIBERGEN, 21 Mei van Rio Janeiro n. Stettim HOOGLAND, 21 Mei van Middlesbro n. Fare"' KATENDRECHT, 22' Mei van Aruba te DUb"" LOOSDRECHT. Avonmouth naar Rdchmon, Pa 21 Mei Plores. „i MARK, Hernosand naar R'dam, pass. 23 M Brunsbuttel. MIJDRECHT, Abadan naar Lands End v.o., P: 22 Mel Port Said. NIEUWLAND, 23 Mei van R'dami te Grahg" mouth. RANDWIJK, 22 Mei van Gdynia naar R'dam- RIJN, 22 Mei van Leningrad naar R'dam'. VECHT, 21 Mei Van Susak naar Rotterdam-,. WINTERSWIJK, 22 Mei van Portland (MO Sorel. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: In de surséance van betaling van J. C. nendijk, sigarenfabrikant te Oegstgeest enlrp- Gouda, verleend d.d. 5 Mei 1938, is een ontwen^, akkord ter griffie van de arr. rechtbank te Haag gedeponeerd. D.d. 16 Mei 1938 is bepa" r, schuldvorderingen, ten aanzien waarvan de„ij séance werkt, moeten uiterlijk op 1 Juni 193» den bewindvoerder mr. P. E. Briët, Rap®h° 36, Leiden, worden ingediend. Verhoor: D°Ilrrlef dag 16 Juni 1938 des v.m. 11 uur ter raad/» der rechtbank. Failliet verklaard: 20 Mel: Jacobus Fred'erik Mieloo, scheeps F- Rotterdam, Adrianastraat 93. R.c. mr. Schalkwijk. Cur. mr. G. de Bakker, RotrL„nje' R. ter Haar, aannemer, Rotterdam, gut' boomstraat 237. R.c. mr. F. G. Schalkwijk- C. W. A. Schürmann, Rotterdam. K e'1 Handelsvenn. onder de firma Uittenbro® eJj| Schwetler, Rotterdam. Crooswijkscheweg 1® p,a- haar leden J. Uittenbroek en M. Schwetler- mr. F. O. Schalkwijk. Cur. mr. W. E. Boeles. •"'pot' Johannes Cornells Peters, dierenarts, O- ter dam, Walenburgierweg 196. R.c. mr. Schalkwijk. Cur. mr. G. de Grooth, R'dam- CA. Leenders. winkelier in heerenu ^r- artikelen, Schiedam, Lange Kerkstraat 40. pof F. G. Schalkwijk. Cur. mr. C. Vermaas, terdam. j vs" Opgeheven wegens gebrek aan actief: G- JU- F' Soomeren Sr.. Dordrecht; S. Leezer, Ensch® Gcp' M. Stegehuis, Den Haag: B. F. Tjallinks, zu A. Mieter, Tolbert, H. Kastje, Groningen! Va

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2