ZELFBINDERS GORDIJNEN WASSEN NDERWOOD Haarlem, 24 Mei WIM WORM Een afgekeurde paardelever Kort en volledig DINSDAG 24 MEI 1938 Na de tulpen HAARLEMS STRAFREGISTER Het aantal processen-verbaal stijgt! DE NIJVERHEID IN ONZE STAD Hoopvolle verbetering BIJ EMMALAAN EN REGEN- TESSELAAN DE WESTERBRUG GEMEENTEZAKEN Orthopaedisch schoenwerk PRACHT COLLECTIE HEEREN MODEMAGAZIJN ANECANC 27 En een paar sigaren Mededeelingen aan den Raad STADSSCHOUWBURG ZIJNE EMINENTIE DOET ZAKEN Een mooie uitvoering voor den Nieuwen Haarl. Kunstkring M eikver strekking op school. Met ingang van 1 Sept.? J. J. BEIJNES N.V. Winkelraam stuk getrapt Ruitentikker krijgt een maand gevangenisstraf OVERHEID EN BEDRIJFS LEVEN IN NED.-INDIë Mr. G. Hart voor de Ned. Mij. voor Handel en Nijverheid w Schrijfmachine J. M. GERDING - N. Gracht 35 AGENDA Bioscopen 25 Mei Bioscopen Rollend materieel voor de Spoorwegen Belangrijke bestelling ter waarde van f ll/z milloen DE VERVOLMAKING VAN DEN ZIJLWEG Het verbruik van gas, water en electriciteit Burgerlijke Stand STAD Men schrijft ons uit Lisse: De groote vlakte tusschen Lisse en Hillegom is eenige weken lang mooi geweest. Om beur ten hebben de narcissen, hyacinten en tulpen kleur en fleur gegeven aan het groen, dat nu clie anders zoo starre zandzee bedekt. Vroeger [echter was deze streek altijd mooi, heel het jaar rond, toen de kuilen en builen van het lage duin hier nog te vinden waren en strui ken en boomen den bodem bedekten!. Van dien ouden luister is zoo goed als niets over gebleven, het bosch is gerooid, het duin afge graven en het zand door de Arnoud opgeslokt. Sommige gedeelten dezer bollenvlakte zijn in hun nieuwen toestand reeds oud, andere echter biet. Zoo o.a. de tuin aan den hoek Straatweg Zwarte Laan, die op het terrein van het vroe gere Wildlust is aangelegd. Waar dan tot voor eenige jaren Wildlust in zijn park troonde, Was het de laatste weken toch weer een lust Voor het oog, toen de late tulpen, die dit jaar Zoo vlak bij den grooten weg een plaatsje had den gekregen, in bloei stonden. De uitzichttoren moge voor een overzicht i over deze bloeiende vlakte een pracht gelegen- heid zijn geweest, voor een gezicht op de zachte kleuren der bloeiende lange late tulpen was de Lisserbrug reeds hoog geftoeg. Telkens weer Was de schoonheid dier groote kleurvlakken een Verrassing, welke telkens weer even sterk op- Viel, omdat men er, komende uit Lisse, zoo on verwacht het gezicht op kreeg. Eiken morgen was het een genoegen om even haar de tulpen te kijken, even maar, want Zoo gauw de afrit der brug den fietswielen Vaart gaf, werd het gezicht op de bloeiende tulpen minder, omdat we meer gelijkvloers kwamen. Dan, op een morgen, liepen mannen tusschen de bedden en zij sneden vlug en vlot de bloemen afWeg was de pracht! Als hadden zij waarde, werden de bloemen in hiandjes verzameld; maar zij hadden die niet en onbarmhartig werd de massa ingeduwd. Het leek op een oogst, maar het is er geen; de mannen deden dit alles slechts, opdat het gewas nog zoo goed mogelijk zou kunnen uit groeien, voor den reeds spoedig komenden oogst. De gedachte aan een oogst liet ons echter hiet los. Bollenzondag is zoo langzaam aan een woord geworden met een bepaalde beteekenis. Van- Uit onze dorpen worden de kranten op de hoog te gehouden over den bloei van narcissen, hya- einten en tulpen en zoodra de velden zich gaan kleuren, wordt door instanties, die van oor deel zijn, dat het van belang is voor de streek, 'tidien ook anderen weten, hoe het met de j bollen staat, zoo hard de groote trom geroerd, bat in heel ons land en ver daarbuiten een ieder, die niet doof is, wel hooren moet, dat de oude duinstreek, waar nu bollen worden j geteeld, mooi is en verrukkelijk om te zien. Deze aankondigende uitnoodiging is nooit tevergeefsch; duizenden en duizenden bezoeken oi)ze dorpen, trekken langs de velden en ge nieten bewonderend van de pracht der vele kleuren. Deze bezoekdagen zijn gebeurtenissen in ons leven hier: de bollenkijkers sjouwen en jakke ren langs den weg, de menschen uit de streek echter handelen: de eersten zien vluchtig rond haar al die kleuren, de laatsten staren naar he eersten. Hoe dan ook, zoo gauw het maar mooi weer is, wordt bollenland een bijeenkorf. Maar aan dit gezellige geroezemoes doen we Zelf maar matig mee, wij kijken maar, en Veelal niet naar de bloemen op het veld. Toch waardeeren ook wij onze bloemen wel, We pronken er thuis mee, schikken ze sierlijk in vazen en fleuren er nissen en hoeken mee °p. Maar een bloemenfeest voor ons alleen, hat wij zelf zouden vieren....!!! Hier en daar echter niet in onze streken, Wordt een oogstfeest gevierd. Wij doen zooiets hiet; wij schijnen ons niet vroolijk te kunnen hiaken over den oogst, al valt die nog zoo hiee, en we schijnen er als gemeenschap al keel weinig aan te denken, dat alle zegen van boven komt, ook een goed gewas op het bol lenland. Nu moge het al waar zijn, dat het uitwroe ten van schijndoode knollen geen leutige bezig heid is en dat bollen geen druiven zijn, maar °ok aks de bloemen bloeien, houden wij ons hierkwaardig kalm. Feest vieren we dan niet, hoch in het openbaar, noch in de besloten- beid onzer kerk. Een oogstdankfeest is bij ons helaas niet Gebruikelijk. En juist aan zulk een oogstfeest heden ons de mannen denken, toen zij op Wild ot de late tulpen kopten. Noch katholieken, noch protestanten be ijveren zich in het openbaar en als gemeen schap den Heer van den oogst te danken, wan- heer de bloemen weer bloeien. En voor de l'Oomschen is het toch al heel gemakkelijk een bloemenfeest den Schepper ter eere in de kerk te vieren. Maar, helaas, in onze streken, waar door de hervorming zoo menig vroolijk openbaar gods- hienstig gebruik der katholieken in onbruik Geraakte, zijn wij wat al te verlegen geworden, Zoodat wij dikwijls een beetje schuchter mee- hoen, wanneer het een nu niet bepaald noodig Godsdienstig gebruik betreft. Toch gelooven we ^ei, dat zulk een bloemendankfeest, of korter Gezegd, zulk een bloemenfeest, de instemming v®n de meesten zal hebben. Waarom immers ?-ouden wij niet eens een keer de kerk opsieren "iet onze bloemen? We hebben er millioenen we hebben ze in honderden, ja duizenden variöteiten. Elr is niets tégen te bedenken, blaar wel zijn er vele redenen vóór op te sorn- bien. De grootste hiervan is wel deze, dat wij haarmee, door die bloemenhulde, den Schepper ®eren en danken, die ons de bloemen gaf. Er komen wel bloemen in de kerk, veel bloemen zelfs, maar toch niet in die uitbundig heid, die men verwachten mag, als men eens Mikt naar den geweldigen overvloed, die buiten bi den wind te waaien staat. Wat denkt u van zulk een feest op een der '°ndagen van den bloementijd? Wat denken de batroons, de werklui er van? Wat denken -de binden? Hebben de groote roomsche vereeni- G'hgen hier al eens aan gedacht? De L. T. B. gbat naar Heiloo ter bedevaart; men schrikt biet terug voor de organisatie en opzet van *Q°'n tocht. Zouden nu verschillende bollen- bienschen de handen niet ineen kunnen slaan °bi een bloemenfeest te vieren? Vele handen blaken licht werk; bloemen zijn er in over- 'ied en variëteiten zijn er genoeg.... Het zou een schoon feest wezen, als allen, van de bollen leefden, bloemen meebrach ten van de gewassen te velde: vele bloemen, in ®le kleuren. Onze groote en grootsche Lisse- he kerk leent zich uitstekend voor bloemen- bicr; bloemen rond het altaar, bloemen in schip en transept, bloemen in de beuken, bloe men aan de pilaren en er tusschen Op 25 April en op de drie dagen voor He melvaartsdag worden vanouds processies ge houden om Gods zegen af te smeeken over de vruchten der aarde. De ommegangen hunnen helaas hier niet gehouden worden. Wel wordt de Litanie van Alle Heiligen gebeden, maar zijn deze gebedsdagen wel zoo algemeen bekend en wordt er wel zoo ijverig aan meegedaan, als men van een streek, die toch grootendeels leven moet van wat het land opbrengt, ver wachten mag? Wat dunkt u van een bloemenfeest in de kerk? Zou het niet het mooi, een goed feest zijn, die bloemenhulde aan Hem, die de bloe men weer bloeien deed? Peinst u er eens over! R. In Maart 1937 werden door de Haarlemsche politie 889 processen-verbaal opgemaakt. In Maart 1938 bedroeg dit aantal 1118. Zouden de verkeerslichten hiervan de oorzaak zijn? In ons ochtendblad hebben wij reeds vermeld de uitkeeringen aan werkloozen over het voor jaar- van 1938. De statistische gegevens omtrent de gemeente Haarlem vermelden ook een zeer aanzienlijke stijging van het totaal der bouw sommen van de werken, waarvoor vergunning is verleend. Vorig jaar in 1937 een totaal van bijna 2 ton, thans in Maart 1938 een bedrag van bijna 5 ton. Correspondeerend daarmede steeg ook het totaal der bouwwerken, n.l. 126 tegen 76 in Maart 1937. De tijdelijke werkge legenheid geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente geboden was lager. 252 man wa ren dit jaar aan het werk tegen 296 een jaar tevoren. De werkloosheid was niettemin min der: In April j.l. stonden 5587 werkloozen in geschreven tegen 6062 in April 1937. Onder de fabrieks-, haven- en transportarbeiders is ze nog steeds het grootst en zelfs gestegen: 1791 werkloozen tegen 1617 verleden jaar. De bouw vakarbeiders echter gingen voor een groot deel weer aan het werk. Was in April 1937 de werk loosheid onder hen nog 1690 'in totaal, hetgeen in Januari van dit jaar zelfs gestegen was tot ruim 2000, April j.l. gaf een zeer aanzienlijke daling te zien tot 1255 werkloozen. Een daling van 40 pCt. Ook de handels- en kantoorbedienden onder vonden gelukkig een vermindering van het aantal werkloozen: de mannelijke van 308 tot 264 en de vrouwelijke van 100 tot 41. Er zijn nog altijd een 870 metaalbewerkers werkloos en 215 land- en tuinbouwarbeiders, al is ook dit minder in vergelijking met April 1937. Het scheepvaartverkeer was geringer in aan tal, maar de schepen waren grooter. Het aantal uit de Noordelijke richting daalde met 22 maar het geheele tonnage steeg met 3000 ton. Uit de Zuidelijke richting komend steeg zoowel het aantal schepen als de totale tonnage. Momenteel zijn 5092 werkloozen ingeschreven, hetgeen in vergelijking met verleden week een vermindering van 81 beteekent, in vergelijking met het vorige jaar een vermindering van 264 en in vergelijking met 1936 een vermindering van 1035. I Ten einde het aan haar in eigendom toebe- hoorend terrein tusschen de Regentesselaan en de Emmalaan bebouwbaar te kunnen maken, heeft de N.V. „Naamlooze Vennootschap Bin- nenlandsche Exploitatie Maatschappij van on roerende goederen", gevestigd te Bloemendaal, zich bereid verklaard kosteloos aan de gemeen te in eigendom over te dragen gedeelten grond voor het tot standkomen van een verbindings weg tusschen de thans doodloopende Regentes- se- en Emmalaan hetgeen als 'n verbetering is te beschouwen. Aangezien de door genoemde N.V. aangegeven oplossing als tijdelijk dient te wor den beschouwd, behoeft een plaatselijk iets mindere breedte van den rijweg en een ver smald trottoir in den aan te leggen verbindings weg geen overwegend bezwaar op te leveren, te meer niet, daar. zoolang de verbinding met den Zijlweg niet tot stand wordt gebracht, het ver keer ter plaatse zeer gering zal zijn. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. Voor de verbreeding van de Westerbrug (over de Westergracht bij de Kathedraal) is op de be- grooting voor dit jaar een bedrag ad f 8.000, uitgetrokken. Blijkens de teekeningen ligt het in de bedoe ling het rijdek van deze brug een breedte te geven van 8,15 m., de trottoirs zullen een breedte verkrijgen van 2 m. en 2,75 m. Bij het nader uitwerken van het gemaakte plan bleek het noodzakelijk te zijn het rijdek geheel te vernieuwen. In verband daarmede zullen de kosten f 1.800,— meer bedragen dan het op de begrooting uitgetrokken bedrag. B. en W. stellen voor dit bedrag uit te trekken. B. en W. stellen voor het beschikbaargestelde crediet voor de verbetering van de huizen der Haarlemsche vereeniging voor Woningverbete ring met f 14.350 te verhoogen. De totale kosten bedragen f 78.820. Op den Rijkscursus Orthopaedisch schoen maker, die in de kliniek van den Geneeskun digen Dienst te Leiden gehouden wordt, werden schoenen gemaakt voor menschen met voet- en beengebreken. Onder toezicht van den rijks- 1 eeraar den heer F. H. Hoek worden alle werk stukken gemaakt. De kosten van het te ver werken materiaal en het loon worden gecalcu leerd door dien leeraar en den Rijks-voorlich tingsdienst te Waalwijk. Er worden nu men schen met voet- en beengebreken gevraagd waarvoor de schoenen gemaakt kunnen worden. Aan geheel of gedeeltelijk onvermogenden wor den de schoenen kosteloos verstrekt. Aanmeldingen voor zulke speciale schoenen kunnen te Haarlem geschieden bij G. J. van Koningshoven, Nobelstraat 2A, bij de Zijlstraat. Bij schriftelijke aanvragen moeten de ge breken omschreven worden, terwijl dan ook opgegeven moet worden of men geheel of ge deeltelijk onvermogend is. Een vermaledijde paardelever had zijn eige naar al tijdens diens leven min pleizierige oogenblikken bezorgd het orgaan was n.l. door de lintwormen aangetast maar zelfs na diens dood, toen het paard al tot leverworst was verwerkt, heeft het een knecht van het Openbare Slachthuis en een paardenslager nog een hoop narigheid gegeven. Dat was overigens hun eigen schuld. De knecht was zoo dom goeiigheid noemt hij het zelf om afgekeurde paardelevers in ruil voor een paar sigaren cadeau te doen aan den paardenslager, in- plaats van ze in de daarvoor bestemde afval bakken te deponeeren. Nu is hijzelf de sigaar want de geheime geschenken bleven niet lang geheim. De knecht is zijn baantje kwijt, dat hij 31 jaar lang „trouw gediend" had en het verdachtenbankje voor den Haarlemschen poli tierechter werd nu bovendien zijn harde zit plaats. Hij gaf toe dat hij heel erg onbedacht zaam was geweest en had natuurlijk veel spijt, daar al de soesa, die hij veroorzaakt had, de paar sigaren zeker niet waard waren. De Officier van Justitie hield een fel requi sitoir, scherper zelfs dan we gewend zijn. En dat wil wat zeggen! Hij beschreef eerst de groote kosten, die worden besteed voor de inrichting en instand houding van slachthuizen in het belang van volksgezondheid. Die volksgezondheid wordt nu ondermijnd door afgekeurd vleesch weg te ge ven. Slagers zwerven als gieren om het slacht huis heen, aldus zijn Edelachtbare. De knechts moeten wel heel sterk in hun schoenen staan. Maar helaas, voor een paar sigaren geven ze aangetaste paardelevers weg. Zulk een weinig verantwoordelijkheidsgevoel wenschte de Offi cier bestraft te zien met 3 weken gevangenis straf. De rechter hield rekening met het gunstige reclasseeringsrapport, bedacht dat het beste paard wel eens struikelt. Hij legde slechts 12 boete op. Het verschil met den eisch is wel groot Daarna moest de „gier" zooals de Officier hem had gequalificeerd zich verantwoorden, de slager die de afgekeurde lever had gekre gen en daarmee het Trojaansche paard in zijn tot nu toe blanco strafregister had binnenge haald. Hij had het minderwaardige vleesch aan de vossen op zijn vossenfarm gevoerd. Die dieren schijnen blijkbaar een paardemaag te hebben, dat ze zelfs besmette levers lusten! Een hond zou er van dood gaan. De eisch tegen hem was wegens uitlokking van een misdrijf niet minder dan 6 weken ge vangenisstraf, maar de paardenslager zal slechts ƒ60 boete hebben te betalen. Hij had de levers beter kunnen koopen, dat zou niet alleen goedkooper geweest zijn, maar boven dien ook beter voor zijn eigen lever, want de ondervonden narigheid kon wel eens op zijn lever slaan. B. en W. deelen den Raad mede, dat ingeko men zijn: aanbevelingen van Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis ter voorziening in de vacatures, welke ontstaan door periodiek aftreden van mevrouw Mr. E. A. J. Scheltema- Conradi en den heer H. J. L. Klein Schiphorst. een mededeeling van het bestuur der R. K. St. Bavo-Jongensschool aan de Westergracht, dat het intrekt zijn verzoekschrift d.d. 3 Fe- Lna» Jw bij Wasserij Kleverpark, Santpoorlerslraat 41 - Tel 10131 - Haarlem Het tooneelseizoen is al weer aan zijn einde. Als de zomertijd is ingevoerd, zoodat de gang naar den schouwburg op „klaarlichten" dag moet vallen, heeft de rustige kunsttempel op het Wilsonsplein weinig aantrekkingskracht meer. En toch.... Maandagavond was de zaal ge heel gevuld met leden van den Nieuwen Haar lemschen Kunstkring, en dezen avond zal het weer zoo zijn. En die zoo laat in het jaar getijde nog eens het kunstgenot van een uit nemend verzorgde tooneelvoorstelling gaat sma ken, zal die uren in de warme zaal welbesteed vinde.n Want het is een voortreffelijke uitvoe ring van een zeer mooi stuk. De schrijver van „Zijne Eminentie doet Za ken" is Ben van Eijsselstein, bekend door ver schillende werken van beteekenis, die de hoop op het voortbestaan van het 'Nederlandsche tooneel levendig houden. Niet, dat deze lyrische comedie een Neder- landsch karakter draagt, al herkent men in den auteur bij sommige momenten den man uit het landje aa nde zee, die met enkel speelsch vertoon geen genoegen neemt en in zijn dramatische fantasie gaarne van zijn ern- stigen kijk op het leven blijk geeft. Hij mag dit doen wij zijn Nederlanders zooals hij en aanvaarden gretig de wei-overdachte wijsheden want hij doet het goed. Hier worden we in de verbeelding verplaatst naar het Chateau de Barsac, het kasteel van een min of meer bejaarden edelman, die met zijn gedachten in de romantische achttiende eeuw leeft, omdat de nieuwe tijd hem afstoot en het verleden voor hem een droom vol be koring is. Graaf de Bersac blijft droomen mee zijn toegewijden vriend monsieur Ie curé, die zijn nobelen partner bij het schaakspel schert send „sire" noemt en zelf dan. als gefanta seerd opvolger van kardinaal Richelieu „Zijne Eminentie" heeft. Een eminente vriend en pastoor is hij inderdaad. Dan komt de nicht en pupil van den graat de jonge camtesse Marie Thérèse van haar studietijd in Amerika thuis. Zij brengt iets mee van het practische levensinzicht uit de Nieuwe Wereld, staat verwonderd tegenover het op ouden roem terende Europa, bemerkt het gevaar van den ondergang, waartoe het ge- droom van haar oom moet leiden, maar be grijpt toch ook zoo goed de geestesgesteldheid van den edelaardigen man. Marie Thérèse, als kind van haar tijd, wil bruari 1938 om een vergoeding voor het veran deren van een trap in deze school. Voorgesteld wordt te stellen in handen van B. en W. om prae-advies: een verzoekschrift van het bestuur der veree niging „Groen van Prinsterer" voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs om beschikbaar stelling van gelden voor het veranderen van de inrichting der scholen aan de Rozenhagen- straat 15 en Zomervaart 170. een beroepschrift van J. Reus tegen het be sluit van Burgemeester en Wethouders d.d. 4 Mei 1938, waarbij hem vergunning is geweigerd voor het verbouwen van het perceel aan den Schoterweg 186. Het ligt in het voornemen van Burgemeester en Wethouders om 1 September a.s. de melk- verstrekking op de daarvoor in aanmerking ko mende scholen te doen aanvangen. Ter lezing zijn nedergelegd het rapport van het School- melkcomité en adressen van de St. Augustinus- vereeniging in het Bisdom Haarlem, van de afd. Haarlem van den R. K. Melkslijtersbond „St. Joseph", en van de Haarlemsche Melkslijters- vereeniging „Onderling Belang." Aan het jaarverslag over 1937 der Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes N.V. te Haarlem, ontleenen wij het vol gende: De betere toestand van onze Vennootschap, waarop wij in ons vorig jaarverslag konden wijzen, heeft zich verder gunstig ontwikkeld. In vergelijking met den normalen omvang van ons bedrijf was de personeelbezetting het ge- heele jaar hoog. Wij begonnen het jaar met 430 arbeiders; op het einde bedroeg dit aantal 499, met als maximum 602 in Juni. Op 22 Februari begon de aflevering der elec- trische motorrijtuigen. Vanaf dit tijdstip werd gemiddeld voor f9.613 per werkdag afgeleverd; voor onze verhoudingen een record. De afdeeling autobussen is dit jaar door ge brek aan plaatsruimte eenigermate in het ge drang gekomen; de fabricage is tot enkele tien tallen beperkt gebleven. Ofschoon de verdere vooruitzichten niet on gunstig zijn, toont zich de wisselvalligheid van ons bedrijf weer hierin, dat een slapte in de zomermaanden te verwachten valt. De financieele resultaten van het afgelopen jaar stellen ons in staat op de preferente aan- deelen A ten volle uit te keeren het bedrag, waarop de houders dezer aandeelen aanspraak kunnen maken krachtens art. 29 der gewijzigde statuten uit hoofde van achterstallig cumula tief preferent dividend. Deze uitkeering bedraagt f 118.68 op ieder preferent aandeel A; zij zal na aankondiging plaats vinden tegen inlevering van dividendbewijs no. 1. De Algemeene Reserve, welke in de voorgaan de jaren werd verbruikt, is thans opnieuw ge creëerd; een bedrag van f 50.000.is hiervoor bestemd. De Balans en Winst- en Verliesrekening over het afgeloopen jaar geven daarna een winst van f 1.121.—; dit bedrag is reeds verminderd met de normale afschrijvingen op gebouwen en ma chines. Een en ander brengt mede, dat dit jaar geen verdere uitkeering van dividend kan plaats hebben. De verkorte balans sloot: Debet: gronden f 486.000.gebouwen f 37.400.machines elec- trisehe installatie en gereedschappen f62.689.95, teekeningen en meubilair f 1.—, kas en ban kiers f 15.197.86, effecten f 105.314.69, debiteuren 1.707.901.12, onderhanden werken f 1.043.266.93, voorraad grondstoffen f 179.642.06, inkomsten, vervallende in 1938 f 1.046.24, vooruitbetaalde kosten f 13.340.42. Credit: geplaatst kapitaal: preferent A f 750.000.preferent B f 11.250.gewoon f 500.000.algemeene reserve f 50.000.—, bouw fonds f 125.000.—, reserve voor koersverschil op effecten f23.301.76, bankiers f 1.668.561.50, pro longatie o. g. f67.500.—, crediteuren f 162.164.18, personeelfondsen f26.862.84, reserve voor pen sioenfonds f 134.941.18, dividendsaldo vorige ja ren f 490.47, dividendbelasting f 11.927.34, te be talen dividend preferente aandeelen A f 118.680.— winstsaldo f 1.121. De verlies- en winstrekening sloot: Debet: verliessaldo Ao. Po. f9.734.59, afschrijvingen f59.971.90, dividend preferente aandeelen A f 118.680.dividendbelasting f 11.927.34, alge meene reserve f 50.000.winstsaldo f 1.121. Credit: Fabricagerekening f 251.434.83. werken, haar bestaan verantwoorden. Zij krijgt hier .gelegenheid toe, omdat het geïntrigesr van den jongen notaris Camille Fontain de wankele glorie van het oude kasteel dreigt te vernietigen. Feitelijk is het de curé, die het groote gevaar ontdekt en het meisje mobiel maakt. Hij kan meeleven met den kleurigen Droom van den gevoelsmensch, maar omvat met zijn scherp verstand ook de werkelijkheid. Juist omdat zijn vriendschap echt is, helpt hij mee om den dwaas geworden droom te ver storen hij steunt het meisje in haar activi teit en troeft den ogoïstischen notaris snedig af. Als haar werk en haar jonge liefde de com- tesse naar Parijs roepen, verlaat Marie Thé rèse wel haar oom en het kasteel, maar om ook voor zijn toekomst te gaan zorgen. Als tooneel bezien is het spel zeer rustig, met weinig dramatische spanning. Maar de geestelijke spanning is er voortudrend door de zuivere karakterontleding en de fijne dialogen vol warme menschelijkheid en wijs levensbegrip. Verstand en gevoel worden bevredigd en het oog, dat ook wat hebben wil, blijft evenmin onvoldaan. Onder regie van Hans van Meerten krijgt dit „spel van het heden, het verleden en den wijn" een schoone vertolking. Uitmuntende krachten van het Ver. R'd. Hofstad-Tooneel brengen de uitvoering op hoog peil. Theo Frenkel is de Comte de Bersac en hij maakt het Fransche type van den gevoeligen droo- mer levend. Om zijn gestalte zweeft een fijne melancholie, waarbij Mimi Boesnach als de meevoelende „tante Angèle" zich bescheiden aanpast. De jonge speelster Myra Ward heeft de rol van de energieke en toch fijnzinnige comtesse juist doorzien en zeer sympathiek uitgebeeld, zoodat de óók moderne, maar grove figuur van Camille Fontain, in de vlotte actie van Eduard Palmers er in de gewenschte ver houding bij afstak. Antoon Roemer zorgde voor een kamerdienaar met gematigden humor. Voor Adolphe Engers, v^iens jubileumstuk dit is, was het eenigszins een eereavond en hij werd dan ook met een fraai bloemstuk door den voorzitter van den Kunstkring gehuldigd. Maar ook zonder dat zou hij hulde verdiend hebben voor de kostelijke weergave van den schranderen en goedhartigen pastoor, door den auteur bijzonder fijn geteekend, maar door den acteur ook met uitzonderlijk talent weergege ven. Als over dit spel bijna voortdurend een milde glimlach glanst, is dat voor een groot deel aan de beheerschte en tegelijk warm-men- schelijke uitbeelding van den curé te danken. In het begin van den avond hield de voor zitter een toespraak, waarin hij het bestuurs beleid van den Kunstkring verdedigde. Het is niet noodig daarop in een recensie in te gaan, maar zeker is het, dat het bestuur met dit stuk een uitstekende keus deed, zooals ook wel duidelijk bleek" uit de groote waardeering, door de volle zaal getoond. H. B. v. d. S. Op 29 Mei zal het echtpaar Dubelaar- Wiepjes te Zaandam zijn vijftigjarig huwelijksfeest vieren Er zijn jongelieden in onze stad, die er een eigenaardige hobby op nahouden. Zooals som mige menschen postzegels verzamelen, potten- scherven uit den oertijd, doodskoppen of wat al niet, zoo houden zij van glassplinters. Hun liefhebberij om ruiten te tikken kan ook een verlaat soort kwajongensachtigheid zijn, wij willen althans de derde mogelijkheid, dat gla zenmakers die om werk verlegen zitten, hen om gekocht hebben, meteen verwerpen. In ieder geval de verzekeringsmijen zijn de dupe van hun streken. In de Barrevoetestraat moest in den nacht van 16 op 17 Maart j.l. een groote winkel ruit ter waarde van ongeveer 200 het ontgel den. De jongelui hadden in die straat „mot" gehad en een van hen, een 27-jarige varens gezel uit Haarlem, die al meer wegens vernie ling is veroordeeld, trapte daarop tegen een ruit, welke echter heel bleef. De volgende, die aan de beurt was, zeeg ineen, maar er was meteen een politie-agent bij de hand, die den jongeman bij zijn kraag vatte en hem de gele genheid ontnam nog meer werk aan den gla zenmaker te bezorgen. De varensgezel gaf, vooi den politierechter gebracht, het getrappel tegen de eerste ruit toe. Maar het tweede glasraam was zonder zijn medewerking gebroken, beweer de hij. Hij had echter een roode trui dien nacht aangehad en rood is een kleur, die ook in het donker nog goed te onderscheiden is, weshalve de ooggetuigen pertinent in hun verklaringen waren. Rood staat nu eenmaal niet in een goed blaadje sedert de man-met-de-rooie-pet derge lijke kleedingstukken in discrediet heeft ge bracht. Bovendien waren glassplinters op zijn kleeren gevonden, zoodat zelfs de edelmoedigheid van zijn vrienden, die de schuld op zich hadden ge nomen, geen succes kon hebben. De Officier van Justitie sprak van een complot van ruiten tikkers in Haarlem en eischte zes weken gevan genisstraf. De rechter legde een maand gevan genisstraf op aan den varensgezel, die beter op zee kan vertoeven. Daar kan hij tenminste geen winkeruiten stuk tikken! Mr. G. H. C. Hart, hoofd van de afdeeling Handelspolitiek van het Departement van Ko- 1 jniën, heeft Vrijdagavond in café-restaurant Brinkmann een causerie gehouden over „Over heid en bedrijfsleven in Nederlandsch Oos,- Indië voor de leden van het departement Haar lem van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Velen zouden de maatregelen, die de laatste jaren in Indië zijn genomen ten aanzien van het economisch bedrijfsleven „ordening willen noemen, maar deze interpretatie zou spr. toch niet willen gebruiken, omdat in Indie deze maatregelen geen „ordening om de ordening zijn geweest, doch eerder een door de omstan digheden opgelegde noodzakelijkheid. Als ant woord op de vraag, hoever de overheid gaan mag om het economische leven te beïnvloeden, zou men kunnen zeggen: zoover als dit het al gemeen belang vereicht. Maar waar begint en eindigt dit algemeen belang? Dan zou men het ingrijpen van de overheid geoorloofd kunnen noemen, wanneer anders groote economiscne belangen geschaad zouden worden of belang- rijke baten verloren zouden gaan. Kortom, :.ls ingrijpen onvermijdelijk blijkt. Doch het is ook al weer moeilijk vast te stellen, wanneer een bepaalde maatregel onvermijdelijk genoemd moet worden. Vervolgens liet spr. in het kort die maatre gelen de revue passeeren, die de laatste jaren in het economische bedrijfsleven in Indië ge nomen zijn. Voor een groot deel aangewezen op den ex port is Indië uiteraard zeer onderhevig aan conjunctuur-invloeden. Vele maatregelen zijn dan ook slechts een direct gevolg geweest van deze omstandigheid. In den beginne scheen te gen de terugloopende exportprijzen, de tarief muren, deviezenbepalingen, contingenteerings- maatregelen, enz., geen kruid gewassen. Voor de Java-suikerindustrie bleken maatregelen al heel spoedig zeer gewenscht: de afzet immers slonk van jaar tot jaar. De eerste maatregelen hadden niet dat resultaat, dat men er van ver wachtte en toen omstreeks 1930 de „Nivas" werd opgericht, die door de productie sterk in te krimpen, de groote overproductie spuide, bleek eerst met recht, hoezeer Java op deze industrie is aangewezen en welke sociale gevolgen deze regeling met zich bracht. In 1937 is tenslotte te Londen de interna tionale suikerovereenkomst tot stand ge- brach, waarbij 21 landen zijn aangesloten. De tweede internationale overeenkomst be trof de thee, welker prijs nu weer tamelijk be vredigend genoemd kan worden. Ook voor rub ber is er thans een overeenkomst; een Kroot struikelblok vormde anvankelijk de omvangrijke bevolkingscultuur. Het bevolkingsrubberuitvoer- recht, een ingenieus stelsel, loste tenslotte de moeilijkheden op. Acht a negen landen sloten zich bij deze overeenkomst aan. Er is natuur lijk, evenals bij de andere overeenkomsten, nog wel critiek, maar zonder het uitvoerrechtssys teem zou de rubberrestrictie niet tot stand zijn gekomen. Voorts noemde spr. nog de overeenkomst voor de tinindustrie; pogingen om dergelijke maatre gelen te treffen voor olie- en vet-industrieën, voor de wezel-industrie en de koffie, hebben ge faald. Na de pauze vervolgde speker de z.g. „ver- weermaatregelen". Indië heeft nooit naar autar kie gestreefd, doch door de contingenteerings- maatregelen enz. van andere landen en vooral tengevolge van de opkomst van de Japansche markt was men wel gedwongen tegenmaatrege len te nemen en de cr'isis-invoerordonnantie kwam tot stand. Op die basis zijn tal van han delsverdragen gesloten. Ondanks de critiek, ble ven de '-esultten niet uit, vooral in t moeder land was al spoedig een opleving waar te ne men in de Twentsche toxtielindutrie. IU In Standard en Portable modellen Vraagt demonstratie TELEF. 12455 HAARLEM Gebouw St. Bavo: Rechtskundig Bureau, 8 uur; St. Caecilia, 8 uur, Debatingclub 8 uur; Fed. Gr. en Fr. Handel, 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling kwart over 8— kwart over 9. Stadsschouwburg: „Zijne Eminentie doet zaken" kwart over 8. (Nieuwe Haarl. Kunst» kring) Kunstzaal Reeker: Expositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. TeylermuseumExpositie 114 uur. Café- test. Gebr. Brinkmann: K.J.M.V. „St. Augustinus", half 9. Rembrandt: „Tovarich", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Zwischen Abend und Mórgen". „Levende Spoken", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De dubbele bruiloft", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw verloor", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Proza, 8 uur; R. K. Be volkingsbureau, 8 uur. „De Leeuwerik", Kruisstraat: Concert George Hamel. Kunstzaal De Bois: Expositie 10—5 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 10—5 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uur. Rembrandt: „Tovarich", 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema: „Levende spoken", „Zwischen Abend und Morgen". 2 en 8.15 uur. Luxor: „De dubbele bruiloft", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw verloor", 2.30, 7 en 9.15 uur. Naar wij vernemen, hebben de Neder landsche Spoorwegen besteld: bij Werkspoor 400 stuks 20-tons kolen wagens; bij Beynes 100 stuks 17^-tons rongen- wagens. ,H Met deze bestelling is een bedrag van ruim 1 y, millioen gulden gemoeid. Omtrent verderen aanschaf van rollend materieel kunnen thans nog geen mededee lingen worden gedaan. De heer H. Schipper, postbesteller te Sant poort, herdenkt 1 Juni den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bü het staatsbe drijf der P.T.T. Voor het staatsexamen kraamverzorgster slaagden de dames C. J. M. Preyde te Haarlem, P. de Graaf te Bloemendaal en J. W. Krae- merHevel te Zaandam. Bij Kon. Besluit is benoemd tot adjunct expert bij de Scheepvaartinspectie in vasten dienst de heer D. van Dongen te IJmuiden. V Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Haarlemschen Kegelbond zal te Haar lem in 1939 een groot nationaal kegelconcours worden gehouden. f Georganiseerd door het Reisbureau Lissone- Lindeman houdt de heer J. Boon Maandag 30 Mei in de Gem. Concertzaal een lezing met film over bergsport. De eigenaren van de perceelen aan den Zijl- weg nrs. 172, 22$, 228 en 237, hebben zich alsnog bereid verklaard om den voor hun perceelen gelegen tuingrond, voor zoover deze is bestemd voor trottoir-aanleg, aan de gemeente om niet over te dragen. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. In Maart 1937 werd er 171717 kubieke meter water opgepompt, in de zelfde maand in 1938 180.492 kubieke meter. Het electriciteitsverbruik daarentegen is iets teruggeloopen. Dit was in Maart 1937 3.620.858 K.W.U. en in 1938 3.613.246 K.W.U. evenals het gas, waarvan in Maart 1937 2.134.225 kubieke meter werd afgeleverd en :r 1938 in de zelfde maand 2.024.141. Ondertrouwd: S. P. Heeremans en J. A. Schoorl. Getrouwd: T. B. H. Veling en J. C. H. Jon ker; W. D. van Daalen en S. P. Weerman; W. Blankevoort en A. M. Pouwels; F. Bismeijer en M. E. de Haan. Geboren: W. C. RutteVogel, dochter; J. M Bakker—Vrij, zoon; J. van Weeren—Ver- sterre, dochter; J. Lemmers—Jansen, zoon; J. M. VeeningsDroog, dochter; W. F. Suman— Hagen, zoon; A. Cassee—Duijvis, dochter; E. J. PutmanLuchtenberg, dochter; H. E. Hette- linghten Broeke, dochter; A. E. Bottelier Van Velzen, dochter. Overleden: J. A. v. d. VeldeWilbers, 71 jaar, Wolstraat; C. Th. Kors, 52 jaar. Korte Heerenstraat; T. Luidinga, 80 jaar. Overton- straat: Th. Klat, 55 jaar. Kamperlaan; A. Meijer, 67 jaar, Hazepaterslaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5