Het Int. Eucharistisch Congres te Boedapest geopend Grootsche bijeenkomst onder een stralenden hemel Hulde aan Christus Koning Z. Em. Kard. Pacelli begroet de Congresgangers De Pauselijke Bulle DRIELEDIG DOEL VAN HET CONGRES Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27 lA ct. per week, per kwartaal f3.58 DONDERDAG 26 MEI 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21191 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM Het 34e Internationaal Eucharistisch Congres te Boedapest is Woensdagmiddag geopend met een plechtige bijeenkomst op het Milenniumplein in de Hongaarsche hoofdstad, die gewor den is tot een grootsch begin van deze dagen van aanhankelijk heid aan den Eucharistischen Christus. Na de voorlezing van de Pauselijke bulle, waarbij Kard. Pacelli tot Kardinaal-Legaat benoemd wordt, spraken Kardi naal Serédi, Primaat van Hongarije, de Hongaarsche minister van Onderwijs, Hóman, en Mgr. Heylen, de voorzitter van het Per manent Comité, woorden van welkom tot de Congresgangers. De bijeenkomst vond haar hoogtepunt in de rede van den Kardinaal-Legaat, wiens woorden door de tienduizenden, die op het plein bijeen waren, staande werden aanhoord. Opening van het Congres Kardinaal Serédi spreekt Godsdienst en nationaal leven De belangrijkste plechtigheden tijdens het Eucharistisch Congres worden op het Heldenpleindat plaats biedt aan vijfhonderdduizend menschen, gehouden. Hierbo ven ziet men ook het reusachtige altaar, dat on het vlein is ongericht Mgr. Heylen. Een samenvatting des geloofs, een strijdperk van heiligheid en een band van liefde Midden in den ernst dezer tijden Wegens het feest van O.H. Hemel vaart zal dit blad hedenavond en morgenochtend niet verschijnen. DE DIRECTIE Compendium fidei DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN r,. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et., Ingez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen eigen redacteur) Boedapest, 25 Mei Geheel den morgen, tot laat in den middag, daalde de regen Woensdag neer over de Con- gresstad, en reeds scheen alle hoop vervlogen, dat de openingsplechtigheden van het 34e Eu charistisch Congres op het groote Heldenplein een glanzende vreugde voor het oog, zouden opleveren. Maar tegen vier uur gelukkig was de war me zon in de kilte doorgebroken en waren de wolken uiteengehaald; en als een stralen de koepel overhuifde een volle zonnehemel het Sacramentsaltaar op het Heldenplein, waar tienduizenden zich verzameld hadden. Er waren tribunes opgericht naast de beide museumgebouwen, ter weerszijden van het groote monument waarachter zich, hoog boven een poortgebouw, de tribune voor de Kardinalen en het Sacramentsaltaar verhieven. Om kwart over vier trok een ontzagwekkende groote stoet van geestelijken, onder wie wij o.m. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, den Bisschop van Haarlem, en Z. H. Exc. Mgr. Jan Olav Smit uit Rome ontwaardden, van het Stadspark uit, over de brug naar den gedempten en met tribunes ovef-bouwden vijver het plein op. Elf Kardinalen in hun roode gewaden gingen onmiddellijk aan den Kardinaal legaat, Z. Emin. Eugenio Pacelli, vooraf, die zegenend tusschen de tienduizendkoppige menigte voortschreed. In den stoet zagen wij o.m.: Kardinaal Ka- kowski, Aartsbisschop van Warschau, Kardinaal Dougherty, Aartsbisschop van Philadelphia, Kar dinaal Van Roey, Aartsbisschop van Mechelen en Primaat van België, Kardinaal Hlond, Aarts bisschop van Posen en Primaat van Polen, Kar dinaal Serédi, Aartsbisschop van Esztergom en Primaat van Hongarije, Kardinaal Verdier, Aartsbisschop van Parijs, Kardinaal Fossati, Aartsbisschop van Turijn, Kardinaal Tappouni, Syrisch Patriarch van Antiochië, Kardinaal Goma y Tomas, Aartsbisschop van Toledo en Primaat van Spanje, Kardinaal Piazza, Pa triarch van Venetië. Hedenavond worden nog in de congresstad Eerwacht Kardinaal Gerlier, Aartsbisschop van Lyon en Primaat van Gallië, Kardinaal Kaspar, Aartsbisschop van Praag en Kardinaal Hinsley, Aartsbisschop van Westminster. Nadat de indrukwekkende stoet het plein was rondgetrokken, bestegen de Kardinalen, door het poortgebouw gaande, waar zich de Hon- Saarsche edelwacht als een eere-wacht had op gesteld, de trappen, welke naar de voor hen gereserveerde tribunes voerden voor het monu ment. De halve ronding van het Heldenmonument, opgericht ter gelegenheid van het duizendjarig bestaan van Hongarije, sloot prachtig het eene gedeelte van het Heldenplein af. Daarachter strekt zich echter nog een gedempte vijver uit, f®n waaraf men wel is waar geen uitzicht heeft op het Heldenplein, maar wel een vrijen blik kan werpen op het altaar en den troon van den Kardinaal-Legaat. Er waren dezen eersten middag nog enkele ,e"ge plaatsen op de talrijke tribunes en te midden van de ontelbare bankenrijen, maar bij volgende plechtigheden zullen ongetwijfeld °ok deze plaatsen bezet zijn. Want de stroom fan vreemdelingen houdt den geheelen dag aan. Hoogstwaarschijnlijk zal Donderdagmorgen Em. Kardinaal Verdier, de Aartsbisschop van parijs, hier een H. Mis opdragen. De komst van den Kardinaal-Legaat, die 'Veral met vorstelijke eer wordt ontvangen, werd °t>geluisterd door een militaire eere-wacht met muziek. In zijn toespraak Dinsdagavond had Kardi naal Pacelli zoo fijnzinnig gesproken over het spenen altaar, dat op het plein van Hongarije's oemrijke geschiedenis, het Heldenplein, nog eh luister afwachtte van het Eucharistische ongres. Straks zullen zich hier de tienduizen- vereenigen met den Christus Mysticus, I VA liiCU eiuii eh Christus Eucharisticus. Thans reeds zijn dezen Woensdagnamiddag lehduizenden samengestroomd om te luisteren ^aar de redevoeringen, die door middel van de jTorrne luidsprekers en versterkingsinstallaties et luchtruim worden ingezonden. Bazuingeschal kondigt ook nu weer de komst van den afgezant van den Paus van Rome aan. De Pauselijke Hymne weerklinkt en het Veni Creator wordt aange heven. Dan treedt wij-bisschop Mgr. Zaltan Meszlenys naar voren en doet voor lezing van de Pauselijke Bulle. De eerste sprekers op de officieele openings plechtigheid van het 34ste Eucharistische We reldcongres waren de vertegenwoordigers der Hongaarsche geestelijkheid in den persoon van Z. Em. Kardinaal Serédi, Aartsbisschop van Esztergom en Primaat van Hongarije, en der Hongaarsche regeering Z. Exc. minister Hó- man. Zij kwamen voor de eigenlijke opening van het congres den afgezant des Pausen in het bijzonder begroeten. Vorst-primaat-kardinaal Serédi heette als Primaat van Hongarije alle aanwezigen eerbie dig welkom, in het bijzonder den Kardinaal- Legaat. De congressisten, aldus de Kardinaal, zijn van heinde en ver gekomen naar de hoofdstad Boedapest, om hier mede te vieren het groote feest van den Christus Eucharisticus, waardoor nog grootere luister wordt bijgezet aan de Hongaarsche blijdschap bij het negende eeuw feest van den H. Stephanus. Hoe ook gefolterd in den loop der tijden, bleef Hongarije trouw aan het oude Geloof, aan de aangewezen richtlijnen, onder de schutse van Onze Lieve Vrouw, die de Patronesse over ons land is, en bleef Hongarije steeds in ge hoorzaamheid verbonden met den Vader der Christenheid. Temidden van de verdeeldheid dezer wereld, erkennen de Katholieken den Paus als hun Vader, zien zü in alle mede-men- schen broeders in Christus en vereenigen zij zich broederlijk voor het altaar van den Godmensch. Hier wordt deze eenheid van allen over de geheelc wereld tot een schoone bevesti ging. Moge het Rijk van Christus zich uit breiden tot over de grenzen der aarde. Z. Exc. minister Balini de Hóman sprak als de woordvoerder der koninklijke Hongaarsche regeering. De menschheid aldus Z. Exc. was langen tijd in een gruwelijke crisis onder gedompeld, doordat de geesten besmet werden met materialistische ideologieën. De mensch keerde zich af van de eeuwige waarheden en moreele verplichtingen, die eeuwen lang hem tot gids gediend hadden naar.zijn einddoel. In den strijd tusschen oude en nieuwe levensbe schouwingen en wereldbeschouwingen dreigde het materialisme te zegevieren. Bij het begin dezer eeuw echter is de bloesem van geest en ziel, welke dood scheen, weer ontloken, en ont waakten bij de menschen weer de sluimerende idealen van hooger leven. Zij, die in de ver warring en verdolling van onzen tijd zich 'nweg zochten uit den chaos, keerden zich af van de materie en wendden zich tot het geestelijk leven. Tegelijkertijd met het opkomen der welvaart rees de waarde der geestelijke dingen en der moraliteit. Vooral twee gToote factoren hadden hierop invloed: het geloof in God en het nationaal geweten. Het zich één weten met Christus en het zich één weten in eigen volk, deze twee aspecten van het zich afkeeren van het mate rialisme, dat is het wat de H. Stoel ons geeft in de Internationale Eucharistische Wereld- Congressen. Deze machtige manifestaties van geloof en vertrouwen in de Christelijke idealen groeien jaar na jaar in omvang in de ver schillende deelen van onze aarde, als een stu wing en bemoediging en onuitputtelijke bron van energie voor de bestrijding van het ma terialisme. Deze beweging is er een bewijs van, dat de enkele technische vooruitgang in de laatste decennia er ver van is de men- schelijke ziel te bevredigen, indien daar niet mee gepaard ging een vooruitgang van geestelijk leven. De Eucharistische Con gressen grijpen diep in het bewustzijn van ieder volk. I Vooral voor de beginselen der eeuwige waar heden en voor de nationale gedachte en een heid. De congressen zijn de synthese van reli gieuze moraliftit en nationaal gevoel. Daarom stelt heel Hongarije, stellen het bijzonder zijn leiders er een hooge eer in, dat de H. Vader dit land heeft gekozen als de plaats voor het Internationaal Eucharistisch Congres, mede Ons Credo, dat van hier opstijgt, zoo ver volgde de Kardinaal-Legaat, is een fier ant woord aan hen, die geloof en vereering weigeren aan de geheimen van de scheppende Almacht en de barmhartige Verlossing. Tegenover ons verheft zich het sombere tront der goddeloozen, die de gesloten vuist var, den anti-christ heffen tegen den Hemel en alles wat ons heilig is. Tegenover Ons strekken zich de rijen uit van hen, die verkondigen, dat geluk en grootheid van individuen en volkeren niet kunnen bloeien in de schaduw van het Kruis. Tegenover ons sleept de vormlooze menigte voort van degenen, die zonder persoonlijke vijandigheid zich laten meedragen door onver schilligheid of frivoliteit. En tegenover ons ver heffen zich ook de staties van den Kruisweg, dien de Kerk van Christus heden met Haar Schepper gaat. In dezen tijd stijgt ons Credo omhoog, niet meer als een rustige zang van stille tijden, maar als het mannelijke lied van den dag van striid. (Voor vervolg zie pag. 3) HET 34stc INTERNATIONAAL EUCHARIS TISCH CONGRES IS WOENSDAGMIDDAG TE BOEDAPEST GEOPEND. Volgens nog niet bevestigde berichten zou de beweging van Cedillo tot mislukking gedoemd zijn. Krofta heeft tegenover de Duitsche regeering zijn leedwezen uitgesproken over de grensinci denten door Tsjechische vliegtuigen. Werkloosheidsdebat in de Tweede Kamer be gonnen. Het voorstel-Wendelaar tot het houden van een enquête over Oss schijnt niet veel kans te maken. Wijziging van de Bedrijfsradenwet door de Tweede Kamer z. h. st. aanvaard. Mislukte start met noodlanding van auto- girovliegtuig; toestel ernstig beschadigd, be stuurder ongedeerd. Beurs van New-York: Stemming verdeeld. Boedapest is naar aanleiding van het Internationaal'Eucharistisch Congres des avonds prachtig versierd ter inleiding van het eeuwfeest van onzen H. Stephanus. De koninklijke Hongaarsche regeering, ten volle doordrongen van de waarde der uitverkiezing, heet met warmte en met Magyaarsche trouw en gastvrijheid het Internationaal Congres in Boedapest wel kom. Tenslotte wendde de minister zich met een. korte latijnsehe toespraak tot Kar dinaal Pacelli, waarin hij hem vooral wel kom heette als afgezant van den H. Vader. 2. H. Exc. Mgr. Th. L. Heylen, voorzitter van het Internationaal Permanent Comité der Eucharistische Congressen, hield daarop de volgende toespraak In den naam van het Permanent Comité dei Internationale Eucharistische Congressen zeg ik, dat wij gelukkig zijn, omdat het 34ste Eucha ristische Congres te Boedapest gehouden wordt. Wij verheugen ons er over, omdat wij overtuigd zijn, dat dit congres een konink lijke triomf zal zijn van Christus Eucharis ticus, en een bron van genade, niet alleen voor Hongarije, maar ook voor de gansche Kerk. Deze overtuiging wordt ons gegeven door ae herinnering aan het nationaal congres ter ge legenheid van het centenarium van den H. Emericus, en vooral door de bovennatuurlijke voorbereiding van dit congres. Deze overtuiging wordt versterkt door den Zegen van den Heiligen Vader door de leiding va., den Kardinaal-Legaat en door de vurig heid van alle congressisten. Wij beginnen dus met ijver en vertrouwen en zullen trachten te verkrijgen, dat de Eucha ristie, niet alleen nu, maar altijd zij Sacramen- tum pietatis, Signum unitatis en Vinculum caritatis, het Sacrament van goedheid, het Teeken der eenheid en de Band van liefde. Deze woorden van den Heiligen Augustinus werkte Mgr. Heylen verder uit. Kardinaal Pacelli ving zün rede tijdens de openingsplechtigheden van het Int Eucha ristisch Congres op het Heldenplein te Boedapest aan in het Hongaarsch: „Ge loofd zij Jezus Christus! Beminde Hon gaarsche broeders. Als Legaat van den Pans breng ik U den warmen, vaderlijken groet van Zijne Heilig heid, en ik verheug mij oprecht, dat ik de boodschap van onzen gemeenzamen Vader hier op deze plaats,mededeelen kan. Ik kwam met liefde in Uw schoon vaderland, en ik bid God, dat Hij het Eucharistisch Con gres en alle deelnemers zegenen moge. Gods zegen met ons. Leve het Eucharistisch Congres, leve Hongarije, leve de Hongaren." De Kardinaal vervolgde nu zijn rede In het Fransch. Het Internationaal Eucharistisch Congres, al dus de Kardinaal, is, nu het voor de 34ste maal gehouden wordt, teruggekeerd op den bodem van ons oude Europa, waar het zijn oorsprong vond. Nederige zielen, maar sterk in het geloof, dat bergen verzetten kan, hebben bewogen door hun devotie tot de H. Eucharistie, het eerste initiatief mede geopperd. Wij hebben de zon van het Congres in schittering het heelal zien doorloopen, en overal op den aardbol deed haar flambouw de kleuren branden van den standaard van den Eucharistischen Koning. Onder de roemruchte metropolen van Europa is thans de hoofdstad van Hongarije uitver koren. De Kardinaal-Legaat herinnerde aan de glorierijke Christelijke historie van dit iand, welke aanving met den H. Stephanus. die zijn land en volk wijdde aan de Heilige Moeder Gods, en die Zijn kroon ontving uit de handen van den Pontifex Maximus. Hij bracht dat land zijn groet, maar speciaal den rijks-regent en zijn echtgenoote, den Kar- Kardinaal Pacelli. dinaal-primaat, den anderen leden van 't Heilig College, den Apostolischen Nuntius, den aan wezige Bisschoppen, Mgr. Th. L Heylen, den president van het Internationaal Comité der 'Eucharistische Congressen en vervolgens meer in het algemeen aan alle deelnemers. Vbor allen smeekte Z. Em. van God de ge nade af, dat tijdens het Congres uit het Hart van Jezus de overvloedige wateren mogen stroo men, waaraan alle volkeren, die dorsten naar vrede en waarheid, zich lesschen kunnen. Is de grandioze gebeurtenis van het Congres in dezen zwaren tijd niet mis plaatst? Het is niet ondanks den ernst der tijden, maar juist omwille daarvan, dat het Con gres gehouden wordt. Het doel van het Congres vat de Kardinaal dan samen in drie hoofdstukken: I. Temidden van een wereld, waarin het ge loof kwijnt, in een fier en onverstoorbaar „Credo" de fundamenteele waarden te procla- m-eeren van de verlossing, van welke de Eucha ristie een synthese geeft als een compendium fidei, een samenvatting des Geloofs. II. Temidden van een wereld, die zich steeds verder van de Goddelijke wetten tracht te ver wijderen, te belijden een volledige en gewetens volle onderwerping aan de wet van de Heilige Eucharistie, welke harmonie vereischt tusschen geloof en gedrag, een palaestra sanctitatis: een oefenschool van heiligheid. III. Temidden van een wereld, die door pro vocaties tot tweedracht geschokt is en uit haar evenwicht gebracht, alle menschen van goeden wil te vereenigen in een apostolischen kruistocht van liefde, om werken voort te brengen van een dracht, sociaal welzijn en opoffering in een ge voelen van broederlijke liefde, geïnspireerd door de Eucharistie, het vinculum caritatis: een band van liefde. Aan Onzen beminden Zoon Kardinaal Euge nio Pacelli, Staatssecretaris en Camerlengo der H. Kerk, Heil en Apostolischen Zegen. Het roemrijk geloof en de liefde vervullende vroomheid der beminde Hongaren schitteren in de zorg en de liefde, waarmede een jaar lang reeds het Congres werd verbeid en voor bereid. Als in vromen wedijver bereidden alle rangen en standen der Hongaarsche steden, door het voorbeeld van de hoofdstad aange spoord, zich voor in oefeningen en gebeden om in zuiver gemoed en volle liefde den grootscnen triomf van het Lam Gods onder den sluier van de broodsgedaante in het H. Sacrament des Altaars te vieren. Het heeft Ons zeer verheugd, dat tezamen met de geloovigen van Hongarije allen in ge heel de wereld, die zich katholiek noemen, zijn uitgenoodigd. Aldus in „gebed vereenigd, zuilen zij door de openlijke deelname aan de viering van de H.H. Geheimen boete kunnen doen voor alle godslasteringen en misdaden van hen. die de tegenwoordigheid Gods onbeschaamd loo chenen of haar openlijk of onder sluwe be woordingen bestrijden. Bij deze omverwerping van Goddelijke en menschelijke rechten, ach ten Wij niets passender en heilzamer om de misleide geesten der menschen terug te voeren naar de onveranderlijke beginselen der waar heid, dan hen te sterken met den hemelschen troost. Daardoor zullen zij al hun handelen kunnen regelen naar de voorschriften der eeuwige wetten en op de grondslagen van rechtvaardigheid en liefde. Terwijl wij dus doel en streven van dit Congres, dat zeker schitte rend belooft te zullen worden, zoowel door de aanwezigheid van vele hooge persoonlijkheden als het onnoemelijk aantal Hongaren en bewo ners van de wereld, loven, wenschen Wij met de gansche liefde van Ons hart op bijzondere wijze aan de plechtigheden deel te nemen. Daarom hebben Wij besloten, U, beminden Zoon, tot Onzen Legaat te kiezen, U die dagelijks voor alle kerken ter wereld met zooveel toewijding werkt. Daarom zenden Wij U als Onzen gezant „a latere" naar het Congres als trouwen en klaren tolk van Onze eigen gedachten, zoodat gij Ons persoonlijk vertegenwoordigend, de plechtigheden en oefeningen kunt bijwonen. De argumenten, welke worden aangevoerd in de vergaderingen zijn meer dan ooit gescnikt om de verdoolde geesten te verzoenen en aan de menschen de liefde, welke het H. Sacra ment is, te brengen. En vooral ook om de naties onderling tot vrede te brengen, te meer, daar zij elkaar wantrouwend beschouwen door een uitzinnigen wedloop naar bewapening. Zeer gelegen komt de herinnering aan het negende eeuwfeest van den dood van den H. Stephanus, die de Hongaarsche natie heeft ge sticht. Deze natie getuigt, dat God geen groo- ter gunst kon bewijzen aan individuen en ge meenschap dan het ontvangen van het H. Ge loof en het behoud daarvan te bevorderen, wanneer men het eenmaal heeft ontvangen. De groote H. Koning Stephanus is een allerschit terendst voorbeeld van een Christelijk vorst, die terecht als steun en grondslag van het Hongaarsche volk wordt beschouwd. Inderdaad heeft hij niet alleen door het geloof te brengen aan de Hongaren den weg gewezen naar net eeuwig heil, doch bovendien veredelde hij het volk door de middelen der menschelijke en bur gerlijke cultuur. Dank zij dezen heiligen Koning toch staat hier zoo'n aantal menschen, dat zichzelf heeft gesierd door rechtschapenheid van rede, we tenschap, kunst en andere deugdeif. Terwijl W« zoodanige zegeningen en lofprijzingen toestie ren aan Onze dierbare Hongaren en alle andere volkeren, bidden Wij God, dat de zen ding, welke U werd toevertrouwd, en het pur per, dat U siert, een gelukkig en heilzaam resultaat mogen brengen. Heilwensch en onderpand zij de Apostolische Zegen, welken Wij met overgroote liefde zenden aan U, beminden Zoon, aan Onze beminde missie, aan de andere kardinalen, aartsbisschop pen en bisschoppen en aan de burgerlijke auto riteiten der Hongaarsche natie. Gegeven te Castel Gandolfo bij Rome 12 Mei op het feest van de H.H. Nereus en Achilles in het jaar 1938, het 17de van Ons Pontificaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1