Wijziging van de Bedrijfsradenwet Mislukte start na noodlanding New-Yorksche Beurs s« VREEMDELINGEN IN HET KLEEDINGBEDRIJF OPENING ST. BEATRIX- PA VILJOEN DONDERDAG 26 MEI 1938 Na verdediging door minister Romme z.h.st. aanvaard Interpellaties Voortaan een vergunning van den minister van Economische Zaken vereischt De kroon op het werk der St. Bavo- stichting te Noordwijkerhout Zon en licht PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN Jongen door auto gegrepen Autogiro-vliegtuig ernstig bescha digd, doch de bestuurder bleef ongedeerd Oostwold gedeeltelijk in het donker Geen enquête over Oss? Het voorstel-Wendelaar schijnt niet veel kans te maken Gruwelijke ontdekking in een schuur Jongen en een meisje dood gevonden MONUMENT VOOR MR. H. SMEENGE Onthulling te Meppel BOUW VAN ZEESLEEPBOOT Stemming verdeeld De ontploffing te Rotterdam Merkwaardige ontknooping te wachten JAVANEN NAAR HET LEEGE CELEBES Voorloopig transmigreeren duizend gezinnen AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 25 Mei WISSELKOERSEN - AMERIK. GOEDERENMARKT B Mn. Hemelvaart i nominaal BRUYNZEEL'S FINEER- FABRIEK Iets nieuws voor Nederland Boternoteering Boterheffing Clearingkoersen ?>e t van Jntw Joins jjhjn Nes- Geeft Vr 'S GRAVENHAGE, 25 Mei 1938. By de voortzetting der debatten in de Tweede Kamer over de wijziging der Be drijfsradenwet, bepalende de uitbreiding van de adviseerende bevoegdheid der be- dryfsraden ook tot het economisch terrein, pieitte de heer STEINMETZ (R.K.S.P.) voor de inschakeling van de hoofdarbeiders in de bedrijfsraden. Dezen worden nu syste matisch uitgesloten gehouden. Mevr. MACKAY/KATZ (C.H.) nam scherp stelling tegen de toekenning der nieuwe, al thans uitgebreide bevoegdheid. De bedrijfs raden moeten volgens haar op zuiver sociaal terrein blijven. Langs zydelingsche wegen mag hier geen nieuwe taak worden opgelegd. Nadat de heer WIJNKOOP (C.P.N.) nog had betoogd, dat de arbeiders verstandig genoeg zijn om over economische aangelegenheden te kunnen oordeelen en dat de N.S.B. toont voor de arbeiders slechts hoon over te hebben, be antwoordde minister ROMME de verschillende sprekers. Z.Exc. noemde het een gelukkig overwonnen standpunt, dat de arbeiders van hoog tot laag geen nuttig woord zouden kunnen spreken. Te gen de bezwaren van mevr. MackayKatz voer de de minister aan, dat reeds in 1933 is vast gelegd, dat over technische en commercieele aangelegenheden in de raden gesproken kan worden. Bedoeling was toen reeds een zoo ruim mogeiyke opvatting en na 1933 is het bedrijfs- raden-element ingeschakeld by de wet op ves tiging in het kleinbedryf en de verbindend- en onverbindendverklaring van ondernemersover eenkomsten. Tegenover den heer Van der Goes van Na- ters betoogde de minister, dat de wyziging thans ver genoeg gaat en de heer Wendelaar kreeg de althans voorloopig geruststel lende verklaring, dat de bedryfsraden zeker geen verordenende bevoegdheid zouden krijgen zoolang wy nog zoozeer in het luchtledige ten aanzien daarvan tasten. Bemoeiing van de bedryfsraden ook met af zonderlijke ondernemingen acht de minister onjuist. Onder bedrijf behoort te worden ver staan een complex van ondernemingen in een soortgeiyken bedrijfstak. Tegen opneming van hoofdarbeiders had de minister niet het minste bezwaar, maar als het er op aan komt heeft hij liever bedryfsraden zonder hoofdarbeiders, dan heelemaal geen bedrijfsraden. Zonder hoofdelijke stemming werd het wets ontwerp aanvaard. Alleen de N.S.B.-ers, mevr. MackayKatz en de heer Weitkamp (beiden C.H.) verzochten aanteekening van hun tegenstemmen. De heer DE VISSER (CP.N.) zag zyn aan vrage tot interpellatie over de circulaire van den minister van Justitie, betreffende toelating en uitwijzing van vreemdelingen, toegestaan, evenals de heer DIETERS (N.S.B.), die de zyne zag toegestaan betreffende den import van bui- tenlandsch vleesch, echter met die beperking, dat hy onder geen voorwaarde een algemeen debat zal houden, doch zich zal beperken tot den vleeschinvoer. stuurders van deze rechtspersonen voortaan geen vergunning ingevolge de wet van 16 Mei 1934 tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen (Staatsblad no. 257) meer verplicht zyn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor vreemdelingen, die op 27 Mei 1938 het klee- dingbedrijf nog niet zelfstandig uitoefenden, een vergunning vereischt is met ingang van 28 Mei d.a.v. Degenen, die op 27 Mei 1938 reeds in dit bedrijf als zelfstandige werkzaam waren, hebben een vergunning noodig per 1 Augustus 1938. Belanghebbenden, die behooren tot de laatst bedoelde categorie, worden evenwel uitgenoo- digd ter bevordering van een vlotte admini stratieve behandeling hunne vergunningsaan vragen zoo spoedig mogelijk in te dienen. Alle aanvragen moeten worden gericht aan den minister van Economische Zaken, Bezui- denhout 30, 's Gravenhage. Daarbij dient ge bruik te worden gemaakt van de vereischte formulieren, welke verkrijgbaar zijn by de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Nadere inlichtingen kunnen worden inge wonnen bij het Departement van Economische Zaken, telefoon letter G, 's Gravenhage, toe stel 407 en bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken. De regeeringspersdienst bericht: In de Staatscourant van 27 en 28 Mei 1938 zal verschynen het Koninkiyk besluit van 14 Mei 1938, no. 18, waarby voor de zelfstandige uitoefening door vreemdelingen van het kleedingbedrijf een vergunning van den minister van Economische Zaken wordt verplicht gesteld. Eedoeld besluit verstaat onder „kleedingbe drijf'' het bedrijf, bestaande in het vervaardi gen, vermaken of herstellen van: 1. confectie- en maatkleederen en -kleeding- stukken, daaronder begrepen alle gebreide en tricotkleederen en kleedingstukken; 2. hoofd-, hals-, hand-, been- en voetbeklee- ding met uitzondering van schoeisel; 3. kleedingtoebehooren als bretels, jarretels, kousebanden, sokophouders, mouw- en rokop- houders. Een vergunning voor het zelfstandig uitoefe nen van het kleedingbedrijf is vereischt in de volgende gevallen: 1. Voor den vreemdeling, die hier te lande zelfstandig dit bedryf uitoefent: a. indien de zaak hier te lande is of zal wor den gevestigd. Voor eiken buitenlandschen fir mant van een vennootschap onder firma, be- heerend vennoot van een commanditaire ven nootschap e.d. is een afzonderiyke vergunning vereischt. b. indien de zaak in het buitenland is ge vestigd en hier te lande een bykantoor of an dere nederzetting heeft of wenscht op te rich ten. 2. Voor den vreemdeling, wiens bedrijf in het buitenland is gevestigd en die hier werk zaamheden ten behoeve van derden verricht of doet verrichten. Bedoeld worden hier o.a. alle werkzaamheden, verband houdende met de uitvoering van op drachten of bestellingen in Nederland, alsmede werkzaamheden strekkende tot het verkrijgen van opdrachten of bestellingen hier te lande. Niet zijn hieronder begrepen werkzaamheden als het doen van inkoopen door vreemdelingen, het plaatsen van opdrachten, enz. 3. Voor het buiten het Koninkrijk gevestigd lichaam (vreemde onderneming), indien dit hier te lande een bijkantoor of andere neder zetting heeft c.q. wenscht op te richten. Bovendien zal voortaan een vergunning van den minister van Economische Zaken vereischt zijn voor den vreemdeling, die bestuurder is of een bestuurstaak vervult bij een in Nederland gevestigden rechtspersoon, die het kleedingbe- dryf uitoefent. Ingevolge een eveneens in bovengenoemde Staatscourant te publiceeren Kon. besluit van 24 Mei 1938, no. 30. zal ten aanzien van be- Noordwijkerhout zou niet het Noord- wykerhout zyn, dat het nu is zonder de St. Bavostichting, die met haar negen pavil joenen voor geesteszieken, met haar gewel dige oppervlakte, haar groot getal personeel, eigeniyk een dorpje op zich vormt. Het is dus begrijpeiyk, dat ter gelegen heid van de officieele opening van het pa viljoen voor tuberculeuze geesteszieken „St. Beatrix" het negende paviljoen niet alleen van de gebouwen der stichting, doch ook van het raadhuis de nationale drie kleur wapperde. Zooals wij reeds hebben gemeld heeft de mi nister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeijen, Woensdagmiddag de openings plechtigheid verricht van dit nieuwe pavil joen, dat zoowel uit medisch als uit architecto nisch oogpunt een juweeltje te noemen is. De frontzijde der verpleginszalen ligt op het Zuid-Oosten, op den zonnekant dus. De drie in lichte tinten gehouden afdeelingen, één voor rustige patiënten aan de beterende hand, één voor rustige bedlegerige patiënten en één voor de onrustigen, kunnen in een handom draai veranderd worden in open waranda's. Het vraagstuk der verwarming in de wintermaan den is opgelost door buizen, die vanuit het pla fond warmte stralen op de verpleegden. Verder zyn daar, de wasch- en badruimten en een donkere kamer met het Röntgentoestel. Grasperken en struiken omgeven het frissche gebouw, dat onder architectonische leiding van den heer Jos Bekkers gebouwd werd en onge veer f 90.000 kostte. Vele autoriteiten woonden de opening bij, onder wie rector K. F. Elsenbroek der St. Bavo stichting, rector H. J. A. Theisen van huize Sancta Maria te Noordwijk, de assistent van den generaal-overste der Broeders van Liefde, die de St. Bavo-Stichting beheeren, vader Vir- gine, het hoofd der Nederlandsche provincie dezer congregatie, vader Nathaniël, vader Ul- phus, de tegenwoordige, en de vorige vader- overste der stichting, de burgemeester van Noordwijkerhout, de heer A. v. Iersel, mr. Bol- sius, lid van Ged. Staten van Zuidholland, de eerste geneesheer der St. Bavostichting, dr. F. Kerstens, zijn collega van het Mariagesticht voor vrouwelijke zwakzinnigen, dr. C. E. Verse- lewel de Witt—Hamer, de hoofdinspecteur v. de Volksgezondheid, dr. R. N. M. Eijkel, de inspec teur voor Zuid-Holland dr. J. A. Putto, dr. Brou wer van het consultatiebureau voor t.b.c. te Leiden, dr. J. H. Pameijer, dr. J. Wessels en dr. J. H. M. Koenen, resp. hoofdinspecteur en inspecteur voor het stadstoezicht op krank zinnigengestichten, de doktoren, die aan de stichting verbonden zyn en talrijke broeders. Waarom het paviljoen „Beatrix" werd ge noemd, maakte de broeder-provinciaal in zenn openingswoord duideiyk. Beide werden lang verwacht, beide met zorgen omringd en van beide wordt gehoopt, dat zij een lang en vruchtbaar leven tegemoet gaan. Spr. noemde dit paviljoen de kroon op het werk der St. Bavostichting. De geneesheer-directeur der stichting, dr. Kerstens, hield een rede, waarin hy het een en ander mededeelde uit de wordingsgeschie denis van het paviljoen. In het St. Bavoge- sticht is, aldus spreker, in 1933 een röntgen- installatie aangeschaft om naar tuberculose een onderzoek in te stellen. Dr. Sengers werd bereid gevonden het omvangrijke werk der massa-doorlichting op zich te nemen en spre ker bracht hulde aan het tot stand gekomen massaonderzoek, dat grootendeels te danken is geweest aan de belangstelling en yver, die dr. Sengers in dit gedeelte van zijn gestichtstaak steeds en onvermoeid heeft getoond. Het longonderzoek by de 800 verpleegden in dit gesticht toonde aan, dat ongeveer 35 hun ner lijdende waren aan een of anderen vorm van longtuberculose. Dat is ongeveer A'A pet. en spreker wees er op, dat vóór dit stelselmatig onderzoek slechts van 1 pet. der verpleegden bekend was, dat zy tuberculoselyder waren. Dr. Kerstens eindigde met den wensch, da; Gods zegen door de voorspraak van de H. Bea trix steeds op dit paviljoen en zyn bewoners moge rusten. Na dë rede van den minister werden nog vele woorden van. waardeering en felicitatie gespro ken, o.a. door mr. Bolsius, namens de provincie Zuidholland en door burgemeester van Iersel, die memoreerde, dat de St. Bavo-stichting tot de welvaart van Noordwykerhout in ruime mate bydraagt. Tenslotte dankte dr. Kerstens, waar na de genoodigden het nieuwe paviljoen be zichtigden. Woensdagavond omstreeks half zes waren eenige jongens aan het spelen op den Nassau- singel te Breda. Plotseling stak een van hen, de negenjarige M., den ryweg over. Hij werd door een personenauto, bestuurd door mej. de R. uit Dordrecht, aangereden en moest met een ernstige schedelbasisfractuur en inwendige kneu zingen naar het St. Ignatiusgesticht worden overgebracht. De toestand van den jongen is hopeloos. Woensdagmiddag omstreeks zes uur heeft het autogirt>toestel P.H.A.C.A. wegens gebrek aan benzine een noodlanding moeten maken op een welland te Oostwold (gem. Hoogkerk). De vlieger, de heer H. J. van der Velden, direc teur van de Autogiro Import N.V. te Hillegers- berg, slaagde erin zyn toestel geheel onbescha digd aan den grond te zetten. Het tekort aan benzine was ontstaan, doordat het toestel in een onweersbui geraakt was, waarby de tocht aanzienlijk werd vertraagd. Nadat het vliegveld Eelde gewaarschuwd was om de benzine aan te vullen en de stationschef van Eelde, de heer P. Vogelzang, daarmede op het weiland was gearriveerd, steeg het toestel te half zeven weer op. Even na den start kon de bestuurder de machine niet over de boomen krygen. Het toestel gleed af en raakte daarby de ctraden van het electrische lichtnet, die ver nield werden, waardoor het grootste gedeelte van Oostwold-Westerkwartier zonder stroom kwam te zitten. Het toestel kwam vervolgens in een sloot terecht, waarby het ernstig be schadigd werd. De bestuurder bleef onge deerd. Het toestel zal ter plaatse worden gedemon teerd. Onmiddellijk is men begonnen met de repa ratie van het lichtnet, opdat het gestoorde ge deelte Woensdagavond niet van licht verstoken zou blijven. Het autogirotoestel was op weg van Rotter dam naar Appingedam, waar het heden zou demonstreeren by feestelykheden. De demonstraties te Appingedam zullen in verband met dit ongeluk geen doorgang kun nen vinden. (Van onzen parlementairen redacteur) Het bij de Tweede Kamer ingediende voor stel van den lieer Wendelaar tot 't houden van een enquête omtrent de opdracht van den minister van Justitie tot onthouding van opsporing en onderzoek door de brigade Oss van de Koninklijke Marechaussee, schijnt niet veel kans te maken aangenomen te worden. Ofschoon de vergaderingen der Kamerafdee- lingen geheim zyn, is er ditmaal wel zóóveel van uitgelekt, dat de Anti-Revolutionnaire en Katholieke Kamerfracties zich tegen het aan nemen van dit voorstel zullen verklaren. Alsook, dat de Christelyk-Historische party op de wip zal zitten. Gezien echter het feit, dat de C.-H. fractie leider, jhr. mr. De Geer, zeer sterk tegen inwil liging van het voorstel gekant is (de C.-H.- rapporteur, de heer Kryger, bleek mordicus te gen) bestaat er welhaast geen twyfel meer om trent de meerderheidsmeening van de C.-H.- fractie. Het is dus byna niet meer onzeker, welk lot het enquête-voorstel van den heer Wendelaar beschoren zal zyn. In de schuur van den heer S. aan de Westvest te St. Maartensdijk is Woensdag morgen het lijk gevonden van een 12-jarig meisje. De hals was doorgesneden. In de zelfde schuur werd een achttienjarige jon geman opgehangen aangetroffen. Naar de toedracht van het gebeurde wordt een onderzoek ingesteld. Vooralsnog tast men omtrent de dryfveer in het duister. Onder groote belangstelling is Woensdagmid dag te Meppel het monument onthuld, opgericht in het Wilhelminapark, ter nagedachtenis van wyien mr. Harm Smeenge. Als vertegenwoordiger van H.M. de Koningin was aanwezig mr. J. F. Baron van Haersolte, te Dalfsen. Baron Mackay droeg vervolgens het monument over aan de gemeente Meppel. De loco-burgemeester, de heer H. Sikkens, verklaarde, dat het de eerbied voor den per soon van mr. Smeenge was, die maakte, dat de gemeente Meppel dit monument dankbaar aan vaardde en den plicht op zich nam, het te onderhouden. De Internationale Sleepdienstmaatschappy te Rotterdam heeft aan de werf van P. Smit Jr. een nieuwe opdracht gegeven voor den bouw van een zeesleepboot van 35 meter lengte, 7,20 meter breedte en 4,15 meter holte met een die selmotor van 700 p.k. NEW YORK, 25 Mei (particulier). De effectenbeurs betoonde zich heden ongevoelig voor de weer wat sterker geworden politieke spanning in Europa, die een gevolg was van enkele beweerde grenschendingen door Tsje chische vliegtuigen en die op de meeste Euro- peesche beurzen een zwakke stemming in het leven had geroepen. De beurs te New York bleef evenals de vorige dagen zeer kalm en hoewel de stemming bij opening eerder ge drukt was, was dit niet een gevolg van omvang rijk aanbod, doch meer van de geringe vraag. De omzetten waren trouwens opnieuw van kleine afmetingen, al ging er iets meer om dan de laatste twee dagen. In de algemeene situatie was in het geheel geen wijziging gekomen, zoodat er op zichzelf geen aanleiding was om een verbetering te*verwachten. Door verschil lende maatschappijen werden heden weer di videndverlagingen gepubliceerd, hetgeen de ongunstige situatie in het bedrijfsleven nog eens onderstreepte. Verwacht werd, dat Presi dent Roosevelt vandaag de belastingwet zou onderteekenen en in verband met zyn recente aankondiging, dat hy dit vergezeld zou laten gaan van critische opmerkingen, valt het te begrypen, dat men er de voorkeur aan gaf een afwachtende houding aan te nemen. Ondanks dit alles waren de aanvankelijke verliezen niet grooter dan fracties van een punt. Na de eerste transacties werd de koersontwikkeling onregelmatig, doch in de meeste gevallen moest een kleine verdere reactie worden geregistreerd. In het eerste uur bedroeg de omzet 120.000 shares. In het tweede uur trad voor de meeste soorten een herstel in, waardoor de aanvanke- ïyke verliezen meerendeels weer werden inge haald. Vliegtuigfondsen ondervonden steun door het bericht, dat de Lockheed Aircraft een order van de Amerikaansche regeering heeft verkregen. Kunstzydewaarden bleven echter gedrukt. Na de jongste prysverlagingen door Du Pont de Nemours en de American Celanese heeft thans ook de American Bemberg haar prijzen verlaagd en verwacht wordt, dat de andere kunstzydefabrieken dit voorbeeld spoe dig zullen volgen. De prijzen bewegen zich thans op het laagste punt gedurende enkele jaren. Ook voor chemische fondsen bestond een bepaald flauwe stemming. Allied Chemical ver loren bijna 2 dollar. De middaguren gaven weer een koersreactie te zien, welke echter meerendeels geen groote fluctuaties te zien gaf, doch over de geheele linie zakte het koerspeil langzaam in, welke koersbeweging laatbeurs hier en daar tot staan kwam en zelfs nog gevolgd werd door een licht herstel, hetgeen niet verhinderde, dat nage noeg over de geheele linie nadeelige verschil len waren te registreeren. Bijzonder nieuws was niet aanwezig en het waren dan ook veelal verkoopen, veroorzaakt door het aanhouden van minder gunstig nieuws, waarby zelfs dividend- passeeringen zich voegden. De bedrijvigheid in de staalindustrie blyft terug loopen en de taxatie van het weekblad Iron Age was 28 pet., tegen 30 pet. de vorige week. Hierby voegde zich de prijsverlaging van staalschroot met 0.50, als gevolg van de minder bevredigende vooruitzichten voor de zomermaanden. De be treffende waarden gaven echter, na enkele schommelingen, bij het slot slechts kleine voor- of nadeelige verschillen te zien. Hetzelfde was het geval met sporen, automobiel waarden, pu blic-utilities, kunstzyde-aandeelen, amuse mentsfondsen, canningshares en tabakken. Wa renhuisfondsen hadden meer van verkoopen te lyden; zoowel Montgomery Ward als Sears Roe buck en Woolworth kwamen lager te liggen, nl. resp 11/8, 114 en 1 punt. Van de lucht- In de geheimzinnige zaak betreffende de ont ploffing op den Coolsingel te Rotterdam heeft de politie, zooals we reeds meldden, belangryke resultaten bereikt. Verwacht kan worden, dat spoedig algeheele opheldering zal worden ver kregen. Commissaris Roszbach hoopte binnen niet al te langen tyd, zij het dan niet in de eerst volgende dagen, volledige mededeelingen over deze zaak te kunnen doen, tenzy men van hoo- gerhand van oordeel mocht zyn, dat het staats belang zich tegen publicatie zou verzetten. Naar het N. v. d. Dag verneemt staan groot- sche plannen op het program ten aanzien van de transmigratie van Java naar het leege Ce lebes. Men weet, dat zoowel op het vasteland aan de Westkust als op het eiland Moena reeds een begin met de kolonisatie van Javanen en Ma- doereezen is gemaakt. Thans zak de zaak echter op grooter schaal worden aangevat. In Juni zullen ongeveer duizend Javaansche gezinnen naar de kolonisatiegebieden by Sambi en Malili overgebracht worden. Er zullen twee kernen worden gevormd, elk ongeveer 500 ge zinnen. Een gebied van 234.000 hectare in deze streek zal door middel van luchtfotografie in kaart worden gebracht. Met dit werk zal in Aug. a.s. begonnen worden en het is de bedoeling, dat het voor het einde van dit jaar beëindigd zal zijn. Met de genoemde 1.000 gezinnen zal de trek naar Celebes echter nog niet gereed zyn. Men zal dit jaar namelijk wederom minstens 100 Madoereesche gezinnen naar Moena ver plaatsen. terwijl verder ongeveer 700 Javaan sche gezinnen zullen transmigreeren naar de bestaande kolonisatiekernen bij Boengl en Poe- lewali. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slyper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie 313 Philips 258 Anaconda 18 3/818% H. V. A. 402% U. S. Steel 31% Beth. Steel 32% Van 4.305.00 uur Kon. Olie 313—312% Anaconda 18 3/8 A'dam Rubber 181—180% vaartwaarden waren Douglas Aircraft aange boden in verband met het feit, dat een te ver wachten order aan een andere fabriek is ge geven. Het verlies bedroeg hier 1 dollar. Van de petroleumfondsen zakten Phillips Oil 1 punt in terwijl voorts General Electric en Westing- house resp 11/8 en 1% dollar van hun koers moesten afstaan. U.S. Rubber verkeerden 1 dollar in reactie. Voor koperwaarden was de verstorende factor de flauwe stemming voor de producten koper en tin. Chemische waarden konden zich van de flauwe opening niet her stellen; Allied Chemical en Du Pont verloren per saldo resp. 1% en 2 punten. De flauwe stemming voor diverse granen kwam tot uit drukking in een koersverlies van een tweetal punten voor de aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen. De omzetten bedroegen in totaal 560.000 shares, waarvan in het laatste uur 200.000 stuks. Slotkoersen Mei 25 24 Allied Chemical 144% 146 American Can Co. 86 86% Am. Car. 6f F.dry 16% 16% Amer. Rolling Mills 147/p 15Vs Am. Smelt. Ref. 32 ?3% Am. Tel. TeL 130% 129% n. Tobacco B. 70 70% Am Waterworks 8% 9 Anaconda Copper 23% 24% Atchison Topeka 23 25 Baltimore Ohio 5Vs 5 Bethlehem Steel 42% 43 Canadian Pacific 5% 5% Case Treshing 72 74% Chase National B. 27 27 Ches. Ohio 26 26 Chicago Rock Isl. Crysler Motor 40 41 Cities Service 9 9% Consol Gas N.Y. 22% 23% Continental Oil 24 24% 7 Dawesl. 30% 31 5% Young 2644 26% Deleware Huds. 8% 9 Douglas Aircraft 42Vs 43% Dupont de Nem. 96% 98% Eastman Kodak 147% 150% El. Bond 6r Sh. 67/a 7 3/4 General Electric 33 34% General Motors 2828 Va Good Year 16% 17% Hudson Motor 5% 5% Illinois Central 7% 8 Intern. Harvester 50 51 ntern. Nickel 433/g 44 intern. Tel. Tel. 8i/8 8% Kennecott Copper 29% 30% Missouri Pacific 1 1 Idem pref. l3/g 13/g Montgomery Ward 28% 30 Nat. City Bank 21 22 .t. Dairy Prod. 13% 13% New York Central 111/4 11% North. Amer. Co. 18% 19% Norfolk Gr Western 145§ 148§ Pennsylvania 15 15% Phillips Oil 30 31 Proctor 6t Gamble 47% 48 PubL Serv. N. J. 28% 281/4 Radio Corporation 5% 5% Sears Roebuck 52 53 Shell Union Oil 12 12% Socony Vacuum 121/4 12% Southern Pacific 10% 11% Southern Railway 7 7 Standard Brands 7% 7% Stand. Oil cd N.-J. 45% 45% Tidewater Ass. Ob 11 11 Union Pacific 61% 61 United Aircraft 25 25% United Corp A. 2% 2% U. Leather 4 U. S. Rubber 25 V4 26 U. Steel 41% 41% Western Union 20 20 Westingh. Electr. 73 74% Woolworth Building 43% 44% Gedaan en laten, t bieden. 5 ex dividend. ex coupon, 4- nieuwe aandeelen 23 146 85 V4 17% 151/4 347/u 129V4 701/4 9% 25% 25% 5% 451/4 5% 743/4 28 Va 261/4 42% 9% 24% 243/4 307/8 26% 91/4 453/8 99% 150% 73/4 35% 29 17% 5% 8 53 45 8% 313/8 1 1% 30% 22% 13% 12 20 151 15% 31% 4>3/4 29% 5% 55% 121/4 121/4 11% 7% 7% 11% 6 26% 2% 26% 433/8 20% 76 44% NEW YORK, 25 Mei Slotkoersen Mei 25 24 23 Brussel 16.823/4 16.83 16.83% Róme 5.26% 5.26% 5.261/4 Madrid Bern 22.77 22.78% 22.79 Weenen Oslo 22.80 24.87% 24.87% A'dam 55.06% 54.94% 55.18 Londen 4-931J- 4.947/s 4.95yi Parys 2-76% 2.77% 2.77% Beriyn 40.09 40.09 40.11% 25 Mei 24 Mei NEW YORK, 25 Mei 25 Mei 24 Mei Rubber Standaard Mei 11.27-- 11.10 Dec. 11.65 11.61- Juli. 11.31- f 11-17-—- Jan. 11.72- - 11-69- - Sept 11.44-f 11.29 Mrt. 11.78-f 11,77- f Oct. 11.51 11.35 Suiker Mei Dec. Juli 1.79-80 1.79-80 Jan. 1.86-87 1 86-87 Pept 1.83-85 1.83-84 Mrt. 1.89-90 1.89-90 Oct. 1.87 186-- Mei 1.91-92 1.91-93 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. Dec. Juli 4.23 4^28 - - Mei 574 5,75 Sept 4.19 4.24-- Juli 5.83 5.80 Dec. 4.11 4.17 Sept 5 87-88 5 88-89 Mrt. 4.10-11 4.15 Dec 5.89 5.95 Mei 4.08-- 4,32 'Mei 5. 2 5 98-99 Katoen Juli 8.21-22 8 37-38 Jan. 8.29 8.48- - Oct. 8.25-26 8.44 8.32 8,50-51 Dec. 8.28- - 8.47 Mei 8.37 8.56 Tin Loco 36.75 37.20 Termyn 36.75 37.20 25 Mei 24 Mei CHICAGO, 25 Mei 25 Mei 24 Mei Vit eigen macht klom Christus ten hemel om ons den Heiligen Geest te zenden en zelf de verheerlijking in te gaan die Hij door Zijn lijden en ster ven verdiend had. Na Zijn glorievolle verrijzenis had Hij veertig dagen met de Zijnen doorgebracht, leerend en hen onderrichtend en de stichting Zij ner kerk voltooiend. De komst des H. Geestes zou de sluitsteen zijn. Chris tus' taak was volbracht. De bemoedigende les van Hemel vaart is voor ons allen, dat ook onze tocht hemelwaarts leidt. Christus deed alles voor ons. We moeten Hem navol gen. Hoe? Wilt ge weten hoe sterk ge zijt. bestrijd dan uw zwakheden. Wan neer ge dit gedaan hebt zijt ge Hem een heel eind weegs gevolgd. En voor u zal de toekomst ook hemelwaarts zijn! Tarwe Haver Mei 72%-% 76 -Vi Mei 28% 28% -- Juli 72%-% 73%-% Juli 26% 26% -- Pept. 733/g.% 74%-% Pept 26% 26% Ma is Rogge Mei 55% 56% Mei 54% 55 Juli 56% 57% Juli 54 547/g depi 577/8 58% -- Sept 52% 53% Reuze) Mei 8.05 8,10 Oct. 8.65 8.67% Juli 8,32 8,40 Jan. Sept. 8.55 8.57% Mrt. WINNIPEG 25 Mei 25 Mei 23 Mei 25 Mei 23 Mei Tarwe Gerst Mei 111% 116% Mei 55% 56 Juli 96%-- 101% Juli 543/4 56% Oct 78% 83% Oct. 51 - - 53 logge Lijnzaad Mej 53 57 Mei. 142 147 lull 54% 57% Juli 143% 148% Oct 54% 56% Oct. 143% 148%-- Haver Mei 48 49% Oct 363/g 38%- - ,'uli 44 45% gedaan en laten t cs bied» Wy hebben het genoegen gehad, een kijkje te mogen nemen in de onlangs in gebruik ge nomen fineerfabriek van de firma Bruynzeel te Zaandam. Het werd een rondwandeling door een technisch wonderland en des te meer ver heugend, omdat het maken van fineer in Ne derland nog niet geschiedde, zoodat deze nieuwe industrie zoowel aan de handelsbalans als aan de arbeidsmarkt ten goede komt. Om eventueele leeken ter hulp te komen vooraf deze opmerking: fineer is wat de Vla mingen treffend duidelijk „plakhout" noemen. Dat zijn uiterst dunne plankjes van een edele houtsoort, die op gewoon hout worden geplakt, waardoor het daaruit vervaardigde meubel den schijn wekt van een edele houtsoort te zijn. De zelfde werkwijze wordt ook toegepast op andere houtsoorten, voor de vervaardiging van hout voor triplex of sigarenkistjes. In de fineerfabriek te Zaandam worden nu naast elkaar twee procédé's toegepast: het ééne het snijden, het andere het schillen en beide beginnen gelijkelijk met het stoomen. Om de balken beter te kunnen behandelen, dient het hout gestoomd te zijn, wat geschiedt in een stoomput, terwijl dezelfde boomstam, om van zijn storende groeisappen bevrijd te raken, reeds maandenlang in Bruynzeels balkenhaven heeft gelegen. De bewerking begint dan verder met het ontdoen van den boombast en het grondig reinigen van de buitenzijde en dan komt de boom- verder, al naar hij gesneden of geschild gaat worden: a. gesneden, dan op de zaagbank; b. geschild, dan naar de schilmachine. We volgen nu verder den te snijden balk. Deze wordt op de zaagbank van het „spint", (waardelooze buitenhout) zooveel mogelijk ont daan ey dan in twee, drie of vier dikke plak ken gesneden, zoodat op die dikke plakken boomstam de teekening geheel zichtbaar wordt. Deze dikke plakken komen dan in de snijmachine, waar ze met grijpertjes tegen een staand vlak worden vastgezet en dan is het werk van de machine aldus: het hout wordt steeds op en- neer en voortdurend voorwaarts bewogen, het hout glijdt daarby langs een vlijmscherp mes van 5% M. en aan de buitenzyde glyden dan, alsof het plakjes kaas waren, de plakken hout naar buiten. Twee jongens zitten daar, die de plakjes uiterst zorgvuldig opstapelen. Zoo komt de stam weer in zijn geheel, zoodat bij denver koop de plakken van gelijke teekening bij el kaar komen, waardoor de meubelmaker over een steeds gelijke teekening beschikt. Na het snijden volgt dan nog het drogen, waarbij het hout als een soort nat leer in de machine verdwijnt dat is ongeveer de staat waarin de snymachine het aflevert en na- een wandeling door de droogmachine is het dan binnen het kwartier volmaakt glad en stevig fineer. Van leer weer hout geworden! En dan nog één opmerking: de snijmachine snijdt plak ken van 0,1 tot 9 m.M. dikte! Willekeurig va riabel By de tweede bewerking, het schillen, wordt de boom aangegrepen door twee vlijmscherp Se' punte vlakken, die aan de uiteinden tegen fret midden drukken. Zoo kan de boom draaien e° zoo draait de boom inderdaad weer tegen een griezelig scherp mes van 3 M. breedte, dateven- eens steeds langzaam voorwaarts gaat. Aid® komt er een constant laagje van den boom, dat als een rol linoleum om een spil wordt gedraaid en later verder in passende stukken wordt ëe" kapt. De drogerij is dan verder het zelfde. Deze methode is in tegenstelling tot het snyden in Nederland niet nieuw meer. Men past he toe op minder edele houtsoorten, omdat men steeds dwars door de teekening schilt, als<X>B op die zeldzame edele houtsoorten, wier teeke ning bij het schillen mooier is dan gesneden- Zoo ontstaat een geweldige hoeveelheid neer en nu ligt het in de bedoeling van de fir®__ Bruynzeel daarvan een superkwaliteit te ken. Met zorgvuldige sorteering en keuring, z0° dat de afnemer steeds op een constant prod®, zal kunnen rekenen, wat bij nabestelling vft enorm belang is. Behalve de nieuw ingerichte fineerfabriek hebben wy ook de overige fabrieken van Brul® zeel in oogenschouw mogen nemen en daar" o.m. mogen constateeren waarom Bruy"zee.s deuren zulk een goeden roep genieten. Het met elkaar een ontzaglyk complex van fabVefl ken, waarin ruim zeshonderd man werk vi®' en dan nog iets loffelijks: de arbeiders werk ter werkverruiming, slechts 40 uur per Met dat al is de firma Bruynzeel een factor v groot economisch belang voor de Zaanstr en het valt niet te betwijfelen: de nieuw B f opende fineerfabriek zal daartoe het hare bijdragen. Voorloopig heeft men reeds ®°%t den verkoop by te houden, dus dat belooft voor de toekomst. De officieele Deensche boternoteering bedroe* Woensdag 223 kronen, is 89 cent. De commissienoteering voor Nederland boter is vastgesteld op 85 cent per K.G. bote*. De heffing en de jsteunuitkeering op °vo0c is, behoudens tusschentydsche wyziging, de week van 26 Mei tot 2 Juni, onveran vastgesteld op 45 cent per kg. Koersen voor stortingen op 27 Mei tegeh plichtingen luidende in: Reichsmarken 72.80. Lires 9.50, 10.50. ver' 13 Gat 0- a d v°hd '9oe 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2