Twee hoogtepunten van het Eucharistisch Congres WANDGEDIERTE Het nieuws van heden 14-jarig meisje vermoord 20 dooden bij aardbeving ALGEMEENE COMMUNIE DER KINDEREN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM VRIJDAG 27 MEI 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21192 Fa. H. v. LOON Tel. 23037 Driehonderd priesters brachten den Kindervriend tot de neergeknielde jeugd Grootsche processie op den Donau De kindercommunie Hevige dorj>sbrand in Polen De eerste algem. vergadering De Scheepsprocessie DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Vreeselijke brand op een olïetankschip Negentien opvarenden in de vlammen omgekomen of zwaar gewond Station van Cerbere gebombardeerd Het betere merk Een hyper-microscoop Een fraai overzicht tijdens de openingsplechtigheid van het 34ste Internationaal Eucharistisch Congres te Boedapest Het Weer Het slachtoffer is met een hamer de schedel ingeslagen De schokken richtten in Parigi (Ned.-Indië) groote ver woestingen aan Gebed voor het Eucha ristisch Congres Nadere bijzonderheden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cei»t per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING MARNIXSTRAAT no. 116 - HAARLEM Zuiveraars v. Rijks- en Gemeentegebouwen (Van onzen eigen redacteur) Boedapest, 26 Mei De Hemelvaartsdag is te Boedapest een zonnedag geworden met twee hoogte-mo menten: de ontroerende kinderconununie des morgens op het Heldenplein, en de in drukwekkende schcepsprocessie des avonds op den Donau. Vlogen des morgens de blanke kinderzie len ais duiven tot Hem, Die ons verblijdt, des avonds was de Donau-rivier getuige van een schouwspel, dat zijn gelijke zoekt in de geschiedenis van Europa. Voor de Nederlandsche pelgrims werd de dag begonnen om zeven uur met een H. Mis, op gedragen door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, in de St. Catharina-kerk aan de Mezzarosütca. Na afloop hiervan maakten verschillende landgenooten van de gelegenheid gebruik kleine tochtjes te ondernemen door en rond Boeda pest. Het Heldenplein, overheerscht door het hoog op het monument gebouwde altaar, koesterde zich reeds vroeg in een kil och tendzonnetje, terwijl de bijna tallooze rijen banken zich langzaam aan vulden met kin deren, kleine en groote, kinderen uit de hoofdstad, uit de provincie, uit de omrin gende landen, ja zelfs uit Polen en België; kinderen, gekleed in hun pittoreske, veel kleurige, nationale of provinciale kleeder dracht, en de verkenners in hun markante uniformen. Overgoten door de stralende lentezon bood deze warreling van de duizenden jeugdige con gresgangers een zeldzaam veelkleurig schouw spel. Langzaam vulden zich de rijen. Op meerdere punten van het plein waren geïmproviseerde biechtstoelen ingericht, waar vele priesters de biecht hoorden vóór de plechtigheden begonnen. Plotseling, tegen negen uur, verscheen een bijna onafzienbare rij geestelijken in witte superplie, Aartsbisschoppen, Bisschoppen en prelaten van alle nationaliteiten, omgeven en voorafgegaan door een menigte van koorkna pen in hun roode toga's, op het plein. Bazuingeschal weerklonk: de aankomst van den stoet met den celebrant der H. Mis, Z. Emin. Kardinaal Verdier, Aartsbis schop van Parijs, met zijn gevolg, werd aan gekondigd. Zegenend begaf zich de Kardinaal naar het hoofdaltaar, dat zich veertig meter hoog boven den beganen grond op het Heldenmonument verheft. De klokken van al de kerken der congres- stad luidden plechtig. Rechts en links van het hoofdaltaar namen de bisschoppen hun plaat sen in en de Kanunniken zetten zich in de op een lager podium zich bevindende kanunniken- banken. De gouden kandelaars met hun lange, blan ke kaarsen en het kruis op een offertafel, Glinsterden in het zonlicht. Het muziekcorps, dat de plechtigheid opluis terde, deed de Congreshymne hooren. Toen de bisschoppen en prelaten de trappen Van de voor hen bestemde tribunes bereikt hadden, keerde de processie der priesters en koorknapen terug, om nu den stoet, die vijf Groote, kostbaar bewerkte schrijnen bracht, in te halen. Deze arken omsloten de cibories met de hos ties, die straks onder de H. Mis geconsacreerd 2ouden worden, om aan de jeugdige communi cantjes door een driehonderdtal priesters te borden uitgereikt. De gezangen van de H. Mis werden door de Verzamelde menigte, waaronder zich niet min- °er dan 200.000 kinderen bevonden, medegezon- Gen. Na de H. Communie van den Celebrant gin gen de driehonderd priesters langs de ban- kenrjjen, waarop de kinderen hadden plaats Genomen, om de H. Communie uit te dee- len. „Laat de kleinen tot Mjj komen" heeft de groote Kindervriend gesproken. En ze zijn tot Hem gekomen. Nu kwam Hjj tot hen. Acolythen assisteerden de priesters by het asthouden der patenen en vergezelden hen jhet gewijde kaarsen. Driehonderd kelken en Patenen zijn voor deze Kindercommunie (en .h"aks voor de Communie der volwassenen) ver- aardigd, welke na het Congres ter beschikking r arme kerken zullen worden gesteld. De God An het Geheim der Eucharistie was het, die de 'einen by Zich had geroepen en by deze dui- 'ehden kinderen hadden zich ook de Hongaar se pelgrims gevoegd, om dit schoone schouw- Pel, waarin de historie der toekomst gevormd '^rdt, bij te wonen. v half elf werd de Eucharistische priester- ,<*gadering gehouden in de St. Stephanus-basi- j®k. Hier hield de Kardinaal-Legaat, Z.Em. ardinaal Pacelli, de openingsrede. Voorts berden nog het woord pater Raoul Plus S.J., de Aartsabt van Pannonhalma, Chry- clrv!°m Kelemen- De slotrede werd uitgesproken qPor den voorzitter van het Permanent comité •j,r Eucharistische Congressen, Z.H.Exc. Mgr. Heylen, die sprak over het thema, dat de priester moet zün een „alter Christus" door de navolging van het leven van Christus in de H. Eucharistie: een verborgen leven, een wer kend leven, een lijdend leven en een zegevierend leven. De vergadering werd - opgeluisterd door Pa- lestrynsche gezangen. De algemeene communie der kinderen en de scheepsprocessie op den Donau waren twqfe hoogtepunten van het Eucharistisch Congres te Boedapest. De eerste openbare algemeene vergadering van het Congres ving te vier uur in de groote feest hal aan. De Pauselijke Legaat was hierbij niet aanwezig; Z.H.Exc. Mgr. Th. Lud. Heylen leidde, als voorzitter van het congres, deze by eenkomst n. De bekende Hongaarsche priester-schryver, mgr. prof. dr. Tihamér Tóth, hield in 't Hon- gaarsch een rede over de Eucharistie als den band der liefde met God, en na hem improvi seerde gloedvol de hoofdredacteur van de „Os- servatore Romano", Graaf Dalla Torre, 'n rede over de Eucharistische glorie. De bijeenkomst werd besloten met verschillen de drie-minuten-toespraken van eenige groepen vertegenwoordigers van verschillende vreemde landen. België was door een Pranschen en een Nederlandschen spreker vertegenwoordigd. De laatste was de Belgische verkeersminister Z.Exc. Marck. Hij werd toegejubeld, toen hij herinner de aan het Eucharistische geloofsleven der Vlamingen, wier kunstenaars, wier letter kundigen van oude tijden tot op heden in hun werken de Eucharistie aanbaden met woord en penseel, en wier schilders vanaf de primitieven, de renaissancisten tot de modernen van dezen tijd, als een Servaes e.a., het H. Altaarsacrament verheeriykten. Een Joannes Berchmans en zoovele heilige levens getuigen van het innige Eucharis tische geloof der Vlamingen in het Geheim der Altaren, dat bezongen is van Vondel tot Gezelle. Een zoon van het land van St. Norber- tus, een zoon van St. Norbertus-orde zelf, is het tenslotte, die in den persoon van den ge- vierden Mgr. Heylen de stuwkracht werd voor de Internationale Eucharistische Congressen van dezen tijd. Een ware ovatie viel dezen Vlaming voor zijn in vloeiend Nederlandsch gehouden rede van het Congres ten deel. De Duitsche taal werd dezen middag alleen gesproken door een geesteiyke als vertegen woordiger van Danzig. De scheepsprocessie op den Donau is een triomftocht geworden van het Licht in de duisternis, van den Christus Eucharisticus op de wateren. Te acht uur werd in de St. Stephanusbasi- liek het •Allerheiligste in een plechtige pro cessie te voet naar de Donaukade gevoerd, waar een aantal schepen, dat aan de processie deei zou nemen, gereed lagen. Terwijl de Schola Cantorum Sabariensis in de basiliek het Verbum Supernum aanhief, zette de plech tige processie zich in beweging. Aan het hoofd ging een detachement bereden politie, gevolgd door een eerewacht, bestaande uit een halve compagnie militairen. Dan kwam de eigenlijke processie met het kruis voorop. Een bonte ver scheidenheid van seculiere en reguliere gees telijken, Bisschoppen, Abten, proosten, prela ten en Kardinalen, die het Allerheiligste om stuwden. Een halve compagnie militairen, en bereden politie sloten den stoet. Een aantal verlichte schepen volgde op den Donau de scheepsprocessie. Op 'het eerste schip, met het verlichte pro- cessiekruis voorop, werd door biddende kloos terzusters plaats genomen; op het tweede vaar tuig groepeerde zich de lagere geestelijkheid. Het derde vaartuig mocht den Christus over de wateren dragen. De Kardinaal Legaat knielde voor het Allerheiligste, dat op het altaar, dat op het schip was opge richt, was opgesteld. De Kardinalen, Bis schoppen en prelaten omringden het al taar. Wereldiyke autoriteiten en ambteiyke afge vaardigden bevolkten het vierde schip. Tienduizenden volgden dit wonderbaarlüke WARSCHAU, 27 Mei (Havas) In het Pooi- sche dorp Szaltyn hebben twee kinderen door onvoorzichtigheid brand doen ontstaan in hun ouderiyke woning. Met ongehoorde snelheid breidde het vuur zich uit, zoodatin Szaltyn 28 huizen en in het aangrenzende dorp 70 hui zen vernield werden. Vier personen kwamen in de vlammen om; dertien andere bekwamen ernstige brandwonden. By een brand op een olietankschip kwamen 19 personen in de vlammen om of werden zwaar gewond. In een interview verklaarde Henlein, dat in de Sudeten-Duitsche kwestie drie mogelijkheden zijn: autonomie, volksstemming van aansluiten bü Duitschland, of ingrijpen van Berlijn. Een reorganisatie van het Japansche Kabinet bracht vijf sleutelposities in militaire handen. Slechts de houding van den Sovjet-gedelegeer de in de sub-commissie ter non-interventie verhinderde het bereiken van een volledig ac- coord inzake de vrijwilligerskwestie. Doodelijke ongelukken tydens den Hemel vaartsdag, waarvan drie slachtoffers by onbe waakte overwegen. Eerste lustrum der K. J. M. V. te Utrecht ge vierd. Twintig dooden by aardschokken in Parigi (Ned,-Indië)groote verwoestingen werden aan gericht. Veertienjarig meisje te Almeloo aangerand en daarna vermoord. Feijenoord kampioen van Nederland. Nederlandsch voetbalelftal voor den wedstrijd tegen Ned.-Jndië gewijzigd. O FALLRIVERS (Massachussets), 27 Mei Aan boord van het olietankschip „Elwood" heeft zich een ontploffing voorgedaan, tenge volge waarvan brand ontstond. In korten tijd stond het schip in lichterlaaie. Negentien per sonen kwamen in de vlammen om of werden zwaar gewond; dertig opvarenden sprongen in zee, een wordt vermist. LONDEN, 27 Mei. (Reuter). Vliegtuigen der Spaansche nationalisten hebben vyftien bommen laten vallen op het station van Cer bere bij de Fransche grens. Verscheidene wa gens van een personentrein werden getroffen. Twee huizen werden vernield. Twee personen licht gewond. De leden van het Corps Consulaire te Ali cante hebben een bezoek gebracht aan den civielen gouverneur, om uitdrukking te geven aan hun gevoelens van verontwaardiging over de bombardeering der burgerbevolking te Ali cante uit de lucht. Op de consulaire gebouwen waait de vlag halfstok. Aan het Oostelijk front blijven de regeerings- troepen terrein winnen in het gebied van Tremp. Zy hebben de hermitage van Esplugas veroverd en zich meester gemaakt van ver scheidene hoogten ten noorden van Isona. Een Britsch oorlogsschip stelt te Valencia een onderzoek in na^r de omstandigheden waar onder de „Thorpehall" door bommen tot zinken is gebracht. BERLIJN, 25 Mei (DNB) Naar uit het cen trale laboratorium van Siemens en Halske te Beriyn wordt medegedeeld, is het aan twee jeugdige onderzoekers gelukt den eersten hyper microscoop te vervaardigen, welke een hon- derdduizendvoudige vergrboting mogeiyk maakt. Tot dusver was het slechts mogelijk tweedui- zendvoudig te vergrooten. In plaats van gewone lichtstralen worden bij dezen nieuwen hyper- electronenstralcn gebruikt, Stand op Vrijdag 1 uur njn.: 759 Vorige stand: 753.1 Het 34ste Internationaal Eucharistisch Congres te Boedapest is Woensdagmiddag geopend met een plechtige bijeenkomst. Z. Em. Kardinaal Pacelli, Pauselijk Legaat, bij zijn aankomst op het Heldenplein Daarop zün beiden samen weggewandeld. Daar hedenmorgen by het iyk ook het zakje brood werd gevonden, neemt men thans aan, dat het misdrüf reeds Woensdagavond moet zün ge pleegd. ontroerende schouwspel vanaf de oevers der rivier, welke baadde in een zee van licht, waar overal tegen de bruggen de symbolen van kelk, monstrans, hostie en kruis waren aangebracht De processie voer eerst stroomopwaarts van af het Eöstöosplein tot aan de nieuwe Horthy- brug, om daar te keeren en terug te varen rond het St. Margaretha-eiland. Biddend volgden de tienduizenden de heerlijk verlichte scheepsprocessie, en allen knielden neer, toen een kanonschot weer klonk en de Kardinaal Legaat vanaf zyn schip aan allen, aan de Stad, aan het land en aan de geheele wereld den Zegen met het Allerheiligste gaf. Op dezelfde wijze als by de aankomst van de processie aan de kade werd het Allerheilig ste vanaf het schip weer in plechtige processie te voet naar de basiliek van St. Stephanus ge bracht. Enkele der wonderbaariykste uren van het congres hebben wij op den avond van Hemel vaartsdag te' Boedapest doorleefd. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH VERWACHTING: Zwakke tot matigen §f wind aanvankelijk uit Oostelijke later wellicht omloopend naar Noordelijke richtingen, toenemende bewolking met ij kans op regen of onweer, later koeler. Hoogste barometerstand 762.8 te Danzig §1 Laagste barometerstand 747.2 te Brest Zon op 4.51 - onder 9.04 - Licht op 9.34 Maan op v.m. 3.24 onder nam. 6.37 29 Mei N.M. Z. Em. Kardinaal Pacelli, de Legaat des Pausen, tijdens een van zijn te Boeda pest gehouden redevoeringen POSSO, 27 Mei. (Aneta). In Pa rigi en omstreken zijn hevige aard schokken waargenomen, welke zware verwoestingen hebben aangericht. Slechts enkele gebouwen zijn staande gehouden. De schade kan nog niet worden bepaald. Voor zoover be kend, zijn er twintig dooden gevon den. De kampongs langs de kust heb ben het meest te lijden gehad Hillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir: Hedenmorgen vond een opzichter van de Gemeentewerken te Almeloo in een schuurtje op de werven van dien dienst, gelegen aan den Ouden Kloosterweg, het lijk van een 14- jarig meisje, F. H. genaamd. Uit het door de politie ingestelde onderzoek bleek, dat het meisje het slachtoffer is geworden van een on verlaat, die, nadat hij niet nader te noemen handelingen had gepleegd, het kind met een hamer den schedel heeft ingeslagen. Het stoffelijk over schot is naar het Algemeen Zieken huis te Almeloo overgebracht. De substituut-officier van Justitie, de rechter-commissaris en de burge meester van Almeloo hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld. De dader is nog onbekend. BERLIJN, 27 Mei (Havas). In de Katho lieke kerken in Duitschland zün Zondag gebe den gestort voor het Eucharistisch Congres te Boedapest. De Duitsche Katholieken, die het congres niet mogen bijwonen, wenschten zich op deze wyze voor den arbeid van het Congres uit te spreken. Naar wij nader vernemen, is het jeugdig slachtoffer afkomstig uit het woonwagenkamp aan de Turfkade. Het is inmiddels vast komen te staan, dat het meisje Woensdagavond met een man in de omgeving van de haven is gezien. Reeds Woensdagavond echter was het slachtoffer niet in het kamp teruggekeerd; de vader heeft hier van kennis gegeven aan de politie. In het woonwagenkamp heerscht groote be roering. De politie heeft reeds eenige mannen, op wie verdenking rust, met het slachtoffer ge confronteerd. De moeder van het meisje had Woensdagavond het kind naar de stad gestuurd om brood te halen by den bakker Stoppelman aan de Groo testraat. Gebleken is, dat het meisje het brood in dien winkel heeft gehaald, waarna zy waar schijnlijk op den terugweg kennis heeft gemaakt met een man, met wien zü in de omgeving van de Haven nabij het café Hendriks een tydlang heeft staan praten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1