Centraal vliegveld nationaal belang, zegt regeering l UNFAIRE CRITIEK Lustrumviering der K.J.M.V. famded fatter! IDOZAN helpt Kerkelijk leven MOTIVEERING VAN HAAR PLANNEN sR 722 ifil 8 Qmeriam'&qjareüab I VRIJDAG 27 MEI 1938 Audiëntie ffi -i, W1 -■"II - Schiphol en Overschie zouden bij de steeds grootere snelheden te dicht bij elkaar liggen Overvliegen moet worden voorkomen HET VRAAGSTUK VAN DE LEERLINGEN SCHAAL Onderwijzersorganisaties zetten haar actie voort de beste Heerenhoed Een fleurige optocht trok door de straten van de oude Domstad HET MOTORONGELUK BIJ GRONAU Tweede slachtoffer overleden Ja, ze zijn noodig, de R.K. Militairen- Vereenigingen. Steunt daarom de Collecte op Zondag 29 Meil Bezielend spel De middagbijeenkomst Aansporing van den Aartsbisschop Nog geen oplossing gevonden JACHTOPZIENER DOOR TREIN GEGREPEN Doodelijk ongeluk op onbe- waakten overweg <JReu are Onbewaakte overweg eischt twee dooden JONGEN DOOR EEN AUTO GEGREPEN EN GEDOOD Motorrijder en duo-passagiere omgekomen De windhoos schade te Landsmeer Wederopbouw van de vernielde bedrijven thans voltooid Waarschuwing aan telefoon abonnees De Memorie van Antwoord op de verhooging van het crediet voor werkverruiming van 30 tot 60 mil- lioen heeft niet zooals in sommige krin gen onze grenzenlooze bewondering los geslagen, al hebben wij waardeering voor het goede bedoelen en het eerlijke streven, dat daarin tot uiting komt en dat vergeleken bij de houding der vo rige regeering-Colijn bepaald een be moedigenden indruk maakt. De huis moederlijke angstvalligheid, welke nog steeds zoo bang voor het leenen van geld tegen geen of slechts geringe ren te is als een kat voor nat water, is nog wel niet overwonnen, maar niettemin heeft de regeering in de werkloosheids bestrijding een richting ingeslagen, wel ke, mits zij met durf en tempo wordt volgehouden en voortgezet, zal kunnen leiden tot het gestelde doel: een zóó aanzienlijke vermindering van de werk loosheid, dat ons zelfstandig nationale volksbestaan mede verzekerd wordt door de algemeene overtuiging van alle goed willende en eerlijke staatsburgers, dat er gedaan is, wat menschelijk maar moge lijk kon worden geacht. Dat de N. S. B. het eventueele bereiken van dit doel vreest als haar eigen ondergang, is te begrijpen, want er is niets zoo gevaar lijk voor de onrust- en ontevredenheid- stokende N. S. B. als een algemeene overtuiging, dat het in ons democrati sche land zoo goed gaat als onder de huidige omstandigheden maar mogelijk is. Het Nationale Dagblad is dan cok da delijk weer opgewonden aangevlogen op de bewuste Memorie van Antwoord, welke in ieder geval een stap verder in de goede riciiiag markeert. Het blad met den blauwen kop (symbool van „ins Blaue hinein"-razen) schrijft o.m.: „De regeering-Colijn erkent in de zoo even gepubliceerde Memorie van Ant woord op de verhooging van het crediet voor werkverruiming van 30 tot 60 mil- lioen eenige harer vele vergissingen: „De kortstondige opleving, welke heeft plaats gevonden, heeft niet voldoende gelegenheid geboden het aantal in het particuliere bedrijfsleven tewerkgestel- den aanzienlijk te vermeerderen" aldus de regeering. Dit verklaart Colijn thans; vóór de verkiezingen zeide deze merk waardige minister-president, dat wij over het dieptepunt heen waren. „De handelspolitieke ontwikkeling in het buitenland is in den laatsten tijd zeker niet van dien aard, dat op dit ge bied groot optimisme mag worden ge koesterd." Dit geeft Colijn toe; vóór de verkiezingen sloot hij onder politiek ba zuingeschal het verdrag met de Oslo- Staten, dat thans binnen het eerste jaar van zijn bestaan is gesneuveld!" Deze critiek op dr. Colijn, geleverd door de beweging, die nooit haar vele vergissingen erkent, omdat zij zich zelve niet tot zich vergissen in staat waant, ook al kan een klein kind haar enorme vergissing in de cijfers van den verkiezingsuitslag narekenen, is unfair. Ten eerste is de huidige regeering- Colijn niet de regeering-Colijn van voor de verkiezingen, zoodat men verklarin gen van de laatste niet mag uitspelen tegen de eerste. Bovendien was de kort stondigheid der opleving, welke heeft plaats gevonden, niet te voorzien op het moment, waarop de verklaring werd af gelegd, dat wij over het dieptepunt heen waren. Wanneer de handelspolitieke ontwikkeling in het buitenland den laatsten tijd zeker niet van dien aard is, dat op dit gebied groot optimisme mag worden gekoesterd, dan is dat op de allereerste plaats te wijten aan dat buitenland, waarin de star autarkisti- sche autoritaire staten, waarvoor de N. S. B. zoo'n blakende bewondering heeft, het internationale handelsverkeer be lemmeren en de internationale politieke verhoudingen telkens opnieuw in hooge mate verontrusten, hetgeen natuurlijk zijn terugslag niet mist op de handels politieke ontwikkeling. Toen het ver drag met de Oslo-staten werd gesloten was er meer grond voor eenig optimisme dan thans. Wie draagt van de desillusie de schuld? Toch zeker niet 4e Oslo-sta ten en Colijn. Hadden die de internatio nale verhoudingen in hun macht ge had, dan zou de toestand er vandaag den dag wel anders hebben uitgezien. Eischt de N. S. B. een regeering van „helderzienden"? Dan is ir. Mussert, die zijn verkiezingséchec niet voorzag, to taal onbekwaam om de regeering in handen te nemen. Al zijn ook wij van meening, dat ons land te laat uit den worgenden gouden deflatie-strik werd bevrijd, en dat het voorgaande kabinet-Colijn een beieid heeft gevoerd, waarop veel gerechtvaar digde critiek kon worden en werd uit geoefend, de verwijten, welke het Natio nale Dagblad dit keer tegen Colijn en merkwaardigerwijze niet tegen de „Staatsgreeppartij", die toch volgens dit blad den grooten Colijn als een kleinen kanariepiet in een kooitje gevangen houdt, richt, zijn even onrechtvaardig als bewust demagogisch. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Woensdag en Donder dag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verleenen. <B.H.Exc. de Bisschop van Breda zal Zaterdag van deze week en Maandag en Dinsdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. MM In tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten is Woensdag te Meppel een monu ment ter nagedachtenis van mr. Harm Smeenge onthuld. Een overzicht tijdens de rede van den burgemeester van Meppel, D. baron Mackay De heer H. Chr. van Ede van der Pais, directeur van den Luchtvaart dienst op het Departement van Wa terstaat, heeft hedenmorgen in het departement aan de pers een per soonlijke uiteenzetting gegeven be treffende de plannen der regeering ten aanzien van een centraal vliegveld te Leiderdorp. Door de reactie, spe ciaal te Amsterdam en te Rotterdam gewekt, achtte spreker het wensche- lijk de motieven toe te lichten, welke tot deze plannen hebben geleid. De toenemende snelheden van het moderne verkeersvliegtuig, aldus de heer van Ede van der Pais, maken het gewenscht de regeling van aankomst en vertrek te centraliseeren op één punt. De verdeeling namelijk van de daarvoor beschikbare tijdstippen over twee vliegvelden, zoowel bij Rotterdam als Amsterdam, binnen een cirkel van nog geen vijftig kilometer ge legen, acht men steeds bezwaarlijker. De moeilijkheden, vooral bij slecht zicht geschapen voor vliegtuigen, welke bij bin nenkomst moeten wachten en met de te genwoordige groote snelheid rond cirkelen binnen dezen betrekkelijk kleinen kring, zijn speciaal voor het internationaal lucht verkeer belangrijk gestegen, terwijl daarte gen in het huidige stadium der ontwikke ling geen maatregelen meer zijn te nemen. Zoo zullen b.v. de zoogenaamde naderings- gebieden, welke thans voor Schiphol en Waalhaven reeds een kring van 25 K.M. omvatten, by vestiging van een vliegveld voor Rotterdam, te Overschie, elkaar over lappen. De geheele kwestie, zoo' meent men, moet voorts worden gezien vanuit een algemeen oogpunt van nationaal belang. De regeering heeft zich steeds de bevoegd heid voorbehouden, zelf tot stichting van vlieg velden over te kunnen gaan, buiten die welke op initiatief van de groote steden zijn ges.icht, al erkent zij de verdiensten van hetgeen deze steden tot stand hebben gebracht. Uit technisch oogpunt is voorts ge rekend met den grooten actieradius der groote verkeers- en vrachtvlieg tuigen, die thans reeds gemakkelijk zonder tusschenlanding in ons land de verschillende hoofdplaatsen der omringende landen bereiken kunnen. Hoe meer centraal de ligging van een enkel vliegveld is gekozen, hoe grooter de kans blijft, dat deze groo te diensten de verbinding met ons land in de toekomst zullen bestendi gen. Het in dit verband gezien betrek kelijk geringe aanbod van passagiers en vracht ten onzent mag volgens het oordeel der regeering dan niet langer versnipperd worden over twee vliegvelden. Als derde factor Is de flnancieele zijde van het luchtverkeersvraagstuk In het oog gehou den. Wanneer op meer dan een enke, vliegveld voorzieningen, b.v. verharde startbanen, moeten worden getroffen, met de uitbreidingen, die de toekomst daarvoor noodzakelijk zou maken, dan worden de lasten daarvan buiten elke verhou ding zwaar. Bestendiging van den bestaanden toestand met de mogelijkheid, dat ook Den Haag zich in den concurrentiestrijd gaat mengen, is ook Dm die reden ongewenscht. Volledigheidshalve merkte spreker op, dat door de regeering met Den Haag nog geen enkele bespreking ten aanzien van het centrale vlieg veld is gehouden. Ook wat betreft het vermoeden, dat de K.L.M. hier bijzondere invloeden zou doen gel den, deelde de heer van Ede van der Pais mede, dat dit onjuist is, al is uiteraard met de K.L.M. over deze plannen geconfereerd. Aan de hand van situatieteekeningen en grafieken gaf spreker vervolgens nog een toe lichting betreffende de grondorganisatie en de verbindingen met de voornaamste steden en de bevolkingsdichtheid van dezen sector. Spreker besloot met op te merken, dat de bestaande vliegvelden niet overcompleet worden, aange zien de militaire luchtvaart nog niet over vol doende vliegvelden beschikt en hier waarschijn lijk een oplossing kan worden gevonden door overname van de bestaande vliegvelden. Bü haar plannen heeft de regeering geen voorkeur willen toekennen aan een der beide groote steden, die hun verdiensten op het gebied van de vliegvelden reeds hebben, aangezien voorkeur voor Amsterdam onge wenscht nadeel voor Rotterdam, en ook omgekeerd, mede zou brengen. Gerekend van het centrale vliegveld zal het centrum van Rotterdam op 36 K.M., dat van Amsterdam op 32 K.M. en dat van Den Haag op 22 K.M. afstand gelegen zijn, zoo dat hier de voordeelen en bezwaren onge veer gelijk verdeeld zijn. Alle belanghebbenden zouden hier b.v. in den vorm van een gemengd bedrijf kunnen deel nemen aan de stichting van dit vliegveld, aan gezien de regeering wel de plannen heeft ont worpen, doch de ontwikkeling daarvan aan het burgeriyk initiatief overlaat. De heer v. Ede v. d. Pais herhaalde voorts nog, dat het algemeen belang steeds als belang rijkste factor bij de overwegingen der regeering heeft voorgezeten. Te Utrecht is een vergadering gehouden van de hoofdbesturen van den Bond van Neder landsche Onderwijzers, het Katholieke Onder- wyzers Verbond, het Nederlandsch Onderwij zers Genootschap, de Unie van Christeiyke On derwijzers en de Vereeniging van hoofden van scholen. Besproken werd de vraag, of in de komende maanden actie gevoerd zal worden voor verla ging van de leerlingenschaal, welke vraag met groote eenstemmigheid in toestemmenden zin werd beantwoord. De huidige leerlingenschaal moet funest gé acht worden voor de resultaten van het onder was, voor de leerlingen en voor het personeel oordeelde men. Slechts het verkeerde gebruik, dat van meer dan 4000 kweekelingen wordt ge maakt, kan dezen ongezonden paedagogischen toestand voor den buitenstaander camou- fleeren. Besloten werd tot het voeren van een krach tige gemeenschappeiyke actie, waarby in nog sterkere mate dan verleden jaar getracht zal worden, de ouders der schoolgaande jeugd te mobiliseeren. Een plan van actie werd in hoofdzaken vast gesteld. Met de uitvoering daarvan zal ter stond een aanvang worden gemaakt. Omtrent het ongeluk van Woensdagavond op den straatweg EnschedeGronau, waar een student met zyn motor tegen een onverlichten auto is gereden, tengevolge waarvan de duo- passagiere op slag werd gedood en de student, de heer Tappes uit Bellingwolde ernstig werd gewond, vernemen wy nog, dat deze laatste Donderdagnacht in het ziekenhuis te Gronau is overleden. DANCING Op Hemelvaartsdag zyn meer dan twaalf dui zend jonge katholieke middenstanders uit heel het land naar de stad van St. Willibrord en St. Maarten, Utrecht, opgetrokken om daar het eerste lustrum van hun nationale organi satie te vieren. Om half twaalf werd in de St. Dominicus- kerk een gezongen H. Mis opgedragen door den Verbondsmoderator, rector L. Beune, met assis tentie van den zeereerwaarden heer I. v. d. Berg, directeur van het mannelijk jeugdwerk in het aartsbisdom, als diaken, en den zeereer waarden heer M. Wolfs, van den Limburgschen Bond van de K, J. M. V. als subdiaken, ter wijl de moderator van den Bredaschen Bond, de zeereerw. heer J. van Campen. als ceremo- niarius fungeerde. Een schola cantorum zong de wisselende ge zangen, terwül het overige van de H. Mis door allen gezongen werd onder leiding van kape laan Eppink. Na het H. Evangelie besteeg de Verbonds moderator, rector Beune, den kansel, om zyn jongens toe te spreken. Een prachtige demonstratie was daarna de optocht, die geformeerd werd naar de vergader zaal, waarvoor men „Tivoli" had uitgekozen. Voorop ging de .Nieuwe Harmonie" en onder vrooiyke marschmuziek trok men, terwijl vele kleurige vlaggen en banieren werden meege dragen, door Utrechts straten. Door een goede regeling was de groote schare jongemannen spoedig van den noodigen mond voorraad voorzien om den inwendigen mensch te versterken. Een uitgebreid en mooi pro gramma stond hun nog te wachten. De voorzitter van het Nationaal Verbond der K. J. M. V. schetste in zyn openingswoord in het kort, hoe de leiding vooral in de laatste jaren het werk van de pioniers beloond heeft gezien. Het was hem een vreugde zoovele gasten het welkom te mogen toeroepen, in het bijzonder den aartsbisschop, Z. H. Exc. Mgr. De Jong. Nadat allen spontaan het Wilhelmus en enthousiast het K. J. M. V. Verbondslied hebben gezongen, wordt opnieuw een welkom uitgespro ken, doch thans in een zeer by zonderen en schoonen vorm. Het gordijn op het tooneel is dan vaneen en tegen een afbeelding van de stad Utrecht, waarop de figuur van den indrukwekkenden Domtoren domineert, spreken drie figuren den proloog uit. Het is St. Maarten, geflankeerd door een Schepen en een Poorter, die den lof der stad verkondigen en een veelbewogen tijd in herin nering brengen, toen er vaak stryd te voeren was. Een groote tyd ook, waarin men zyn groot geloof in een monumentaal bouwwerk wilde uit spreken, waaraan geslachten hebben gewerkt, dikwyis zonder er zelfs de voltooiing van te zien. Na deze inleiding werd in verschillende taferee- len de diepe zedelijke waarde en beteekenis van het gezin gesymboliseerd. wy hebben reeds vorige week een overzicht van het spel gegeven en vermeldden toen, hoe dichters als Gabriël Smit en A. J. D. van Oos ten en de regisseur Jan Muller sprekende tek sten vonden, terwijl reeds in verzen van Joost van den Vondel en Guido Gezelle de grootheid van het gezin weerspiegeld was. Van deze gedichten moest een declamatie ge geven worden, nu eens individueel, dan door groepen, terwijl décors en costumes ertoe dien den by te dragen het geheel nog suggestiever te maken. De voordracht mag niet steeds even feilloos geweest zyn, we hebben toch alle respect voor de wyze, waarop een en ander ingestudeerd bleek te zijn en wat van veel belang was we herinneren er aan, dat dit spel de uiting moest zijn van hetgeen het winterprogram had ge leerd van den zin der woorden schenen allen goed doordrongen te zyn en zoo kwam elk tafe reel op zich goed tot zyn recht. Een scène, die ook artistiek op goed peil stond, was de verbeelding van het Kindschap Gods met het bewogen vers van Gabriël Smit, terwyi de groep der zoekenden een uitstekende actie aan den dag legde. Een serene figuur, welke men ook bij de blye en zoo -frissche Mariahulde haar medewerking zag verleenen, stelde de Kerk voor, Die ons uit de duisternis naar het eeuwige licht voert. Wy merkten van haar 'bovendien een zeer gave dictie op, zoodat de eenige vrouweiyke rol, die in „Het nieuwe spel der oude waarheden" voorkwam, al op zeer voortreffelijke wyze was verzorgd. De zeereerw. heer Henri de Greeve slaagde er in door het gesproken woord den zin van het mysterie, dat men hier aanschouweiyk trachtte te maken, nog beter te doen begrypen en zyn korte lezing, die de verschillende tafereelen aan elkaar had te verbinden, had het karakter van fyne ascese. Een apotheose was het slot met de keurige groep van vele K.J.M.V.-ers, die een strydkreet, hun program, de wereld inzonden. Hun aan voerder, de Verbondsvoorzitter Peet moedigde hen aan, na eerst dank gebracht te hebben aan de stichters van het Nationaal Verbond, met name aan pastoor Timp en den heer Loman, voorzitter van den Haarlemschen Bond. Een krachtig woord sprak ook de Verbonds moderator, Rector Beune, die dank wilde bren gen aan de werkers van heden en den Verbonds voorzitter en den Verbondssecretaris, den heer Kloppenburg huldigde. Dan vroeg spr. de aan dacht voor het komende winterprogramma, dat over het actueele vraagstuk het gezag zal han delen. waarover hy even uitweidde. Toen het slottafereel, waarvan we nog in, her innering willen brengen het prachtige Kruis- tooneel, ten einde was, verscheen Z. H. Exc. de Aartsbisschop, Mgr. Dr. J. de Jong op het po dium om de vergadering toe te spreken. Mgr. wees erop, hoe God in ieder mensch on- veranderyke waarheden heeft neergelegd, zooals de belooning van de deugd, het straffen van het kwaad en de eenheid en heiligheid van het hu- weiyk. In den' loop der historie zijn deze waarheden echter nu en dan verduisterd. Ook in onzen tyd constateeren wij zulks. De droevige gevolgen zien we ervan, want we leven in een verschrik kelijke crisis, waarbij het schynt, dat de wereld zal vergaan. Alleen het opnieuw beleven van de oude ge noemde waarheden door het christendom kan de wereld redden. Hier, jongemannen, aldus Mgr., ligt Uw taak. Ge moet het op nieuwe wijze doen. De waar- he-'en zyn oud, maar de tijd stelt aan het lee- kenapostolaat andere eischen. Gij zijt allen ge roepen tot deelneming aan de Katholieke Actie. Ieder heeft in eigen omgeving de waarheden in toepassing te brengen. Wanneer ieder van ons vijf personen in zyn omgeving met den christe- lyken geest wist te bezielen, zou spoedig een groot leger gevormd worden. Ik vertrouw op Uw mede werking. Moge de vrucht van dezen dag zijn, dat ge u opnieuw van de beteekenis der oude waar heden doordringt en het vaste voornemen maakt daarnaar te leven. Daarvoor wilde Mgr. gaarne zyn zegen geven. Het eerste lustrum van 't Nationaal Verbond der K. J. M. V. is een schitterende manifestatie geweest. Tot nu toe is nog niets met zekerheid bekend omtrent de ontploffing te Rotterdam. De met de Baloeran meegekomen Duitscher is dezer dagen als ongewenschte vreemdeling naar zijn land uitgeleid. Het is echter gebleken, dat hy met de geheimzinnige ontploffing niets te ma ken heeft gehad. De Courant geeft verder nog de volgende bij zonderheden: De politie heeft een vreemdeling geschaduwd een Italiaan, die zich S. Z. noemt, doch of dit eenig resultaat heeft opgeleverd en of de man iets met de zaak te maken maken heeft, kon nog niet worden medegedeeld. Dit alles wyst er op, dat de politie thans iederen verdachten vreemdeling zorgvuldig con troleert en dat zij niet zal rusten alvorens zy weet, wie de mysterieuze derde man was. Zeer merkwaardig is ook de gebeurtenis, welke zich tijdens de ontploffing op een café terras aan den Coolsingel heeft afgespeeld en waaromtrent de politie eerst Donderdag op de hoogte werd gesteld. Op het drukke caféterras zaten namelijk twee vreemdelingen van uitgesproken Slavisch type, die in een onbekende taal met elkander spra ken. Op het oogenblik, dat alle bezoekers op het caféterras bij het hooren van den oorver - doovenden slag in panischen schrik opvlogen, bleven deze beide mannen rustig zitten. „Attentat", hoorde een kellner een der vreem delingen langs zyn neus weg zeggen, waarop de ander, in het minst niet geschrokken, antwoord de: „Jetzt wird man sehen was es gibt wenn es Krieg ist." Door de hevige emotie vlak na de ramp heeft niemand verder meer op de beide vreemdelingen gelet en ook aan het voor val zelf heeft men weinig aandacht meer ge schonken, omdat men toen nog niet wist dat er misdaad in het spel was. Eerst Donderdagmiddag kwam men op de gedachte, dat het gesprek der beide vreemde lingen wel eens waardevolle aanwijzingen voor de politie zou kunnen opleveren en men belde onmiddellijk het hoofdbureau van politie op. Reeds tien minuten na de telefonische mede- deeling verscheen een rechercheur om een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Er zijn nog verschillende andere mysterieuze gebeurtenissen te onderzoeken. Maandagmiddag heeft nameiyk een vreem deling, die den hoed diep in de oogen* had ge drukt, een klein handkoffertje afgegeven aar. hetzelfde café, waar de vreemdelingen op hec terras hadden zitten praten. Reeds een half uur later kwam deze man terug, nog steeds met den hoed diep over het voorhoofd getrokken, om het koffertje terug te halen. Zonder fooi te geven en met een kort „Guten Mittag" verdween deze geheimzinnige man, naar wien de politie thans eveneens zoekt. De pamfletten, welke tusschen Novae's ba gage gevonden waren en welke in een Slavi sche taal gesteld zijn, zijn thans in het bezit van den rechter-commissaris mr. G. R. W. Kymmell. Het zijn rose biljetjes, die aan de achterzyde met gom bestreken waren en die blijkbaar bedoeld waren om ze snel tegen een muur te kunnen plakken. Omtrent den inhoud van deze pamfletten laat de Justitie zich niet uit. Voorts biykt thans, dat in Novae's grooten reiskoffer een boek werd aangetroffen, getiteld: „Das Geheimnis des Faschismus", in welk boek de verongelukte met rood potlood by bepaalde passages aanteekeningen had gemaakt. Omtrent de aankomst van den gearresteerden Bora is thans ook een nieuw feit bekend ge worden, nameiyk, dat deze man niet zooals men aanvankelyk dacht, direct naar dit hotel is gegaan, doch dat hij eerst een bezoek gebracht heeft aan hotel „Atlanta" op den Coolsingel Bora bestelde hier geen kamer, doch hij liet een handkoffer achter, waarvoor hy van het hotelpersoneel een re?u ontving. Na Bora's ar restatie werd dit resu by fouilleering op het. hoofdbureau op hem bevonden en dadelijk gin gen enkele rechercheurs met den man naar hotel „Atlanta", waar het hotelpersoneel den vreemdeling direct herkende. Wat de bedoeling was van Bora's optreden is nog volkomen duister. Donderdagmiddag is de ruim 40-jarige heer J. Hoek, jachtopziener op het landgoed Nieuw Amelisweerd in de buurtschap Vechten, onder de gemeente Bunnik, op korten afstand van zyn woning aan den Koningsweg door den electri- schen trein ArnhemUtrecht gegrepen en op slag gedood. De man passeerde op zyn fiets den met hekken afgesloten overweg van de hofstede de Knap- schinkel. In gedachten verzonken, heeft hy ver- moedeiyk de signalen van den trein niet ge hoord. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. zyn stoffelyk overschot is naar het ïyken- huisje te Bunnik vervoerd. De trein had tien minuten vertraging. Op den weg naar Laren is Donderdagmiddag het zevenjarig zoontje der familie Memelink, dat naast zyn moeder op den ryweg fietste, door een auto gegrepen. De jongen werd tegen den grond gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Met ern stige verwondingen werd hy overgebracht naar het algemeen Ziekenhuis te Zutfen, waar hy kort na aankomst is overleden. De politie heeft den auto in beslae eenomen. Opnieuw heeft Donderdagmiddag de on bewaakte overweg in den Nieuwlandschen- polder tusschen 's-Gravenzande en Hoek van Holland slachtoffers geëischt; een mo torrijder en zijn duo-passagiere werden door een trein gegrepen en gedood. De betrokken overweg ligt eigenlyk buiten het normale verkeersgebied; hy moet gepasseerd worden, om de terreinen van de Koelinrichting „Vianda" te bereiken, waar de weg dan verder dood loopt. Er is echter toch een druk verkeer, in ver band met den af- en aanvoer van producten voor deze koelhuizen; en reeds enkele malen zijn vrachtauto's door treinen op den overweg ge grepen. De motorryder, de 27-jarige W. J. Wiede- meyer uit Amsterdam, kwam Donderdagmiddag omstreeks één uur uit de richting Hoek van Holland en wilde blykbaar naar den Maasdyk. Daarvoor moest hy over een polderweg en vlak bij den spoorwegovergang links afslaan. W. was echter ter plaatse niet bekend en reed naar rechts, waardoor hy den overweg moest passeeren. Hij wachtte eerst nog op een trein die even eens uit de richting Hoek van Holland kwam. Sinds de nieuwe dienstregeling is de toestand aan den overweg evenwel gevaarlyker geworden, omdat gelijk met den trein uit Hoek van Hol land één uit de richting Rotterdam passeert. Dezen trein heeft W. niet opgemerkt. Hij werd gegrepen en ongeveer veertig Meter meegesleurd. Beiden moeten dadelijk dood zijn geweest, zy waren zwaar verminkt. Met den trein waarmede het ongeval gebeurde, werden de lijken naar het station te Hoek van Holland vervoerd en vervolgens naar het lyken- huisje overgebracht. Uit het politie-onderzoek bleek, dat de motorryder afkomstig was uit Am sterdam en daar werkzaam by de brandweer aan de de Ruyterkade. De identificatie van de duo-passagiere was zeer moeilijk; familieleden van W. herkenden haar niet en op het slachtoffer werd geen en kele aanwyzing voor haar naam gevonden. Zeer waarschyniyk had W. onderweg met haar kennis gemaakt en haar meegenomen op zyn tocht naar Hoek van Holland. Nader vernemen we, dat het tweede slachtof fer thans is geïdentificeerd. De duo-passagiere was de 35-jarige mej. D. v. d. Bos uit Voorburg. Acht maanden nadat een windhoos een aantal pluimveehouderyen te Landsmeer grootendeels vernietigde, hebben deze be- dryven zich thans vrywel hersteld, dank zij den gemeenschapszin van vele landge- nooten. Het comité, dat zich direct na de ramp op initiatief van den heer P. Korsten te Baarn vormde en waarin behalve genoemde heer en de burgemeester van Landsmeer, de heer C. P. v. d. Sluys, nog twee andere sportfokkers, de heeren Ostermann en Giesbers, zitting na men, om den nood onder de gedupeerde pluim veehouders te verlichten, heeft zyn werkzaam heden bijna beëindigd. Het comité heeft de aangerichte schade, welke ongeveer f 10.000 beliep, voor een groot deel kunnen herstellen, daartoe in staat ge steld door de vele giften, welke zoowel uit pluimveehouderskringen als van particulieren binnenkwamen, waaronder zich ook een be langrijke bydrage bevond van H.M. de Konin gin, het Prinselijk Paar en van het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden. In totaal werd er voor rekening van het comité 342 meter hok opnieuw gebouwd en aan vele hokken grootere of kleinere repa raties verricht. De bedrijven ontvingen bo vendien extra-broedvergunningen, zoodat ook de pluimveestapel op het oude peil kon worden gebracht, in totaal werd extra- broedvergunning verleend voor 2500 stuks. Volgende maand zal de overdracht van de herstelde gebouwen aan de pluim veebedrijven geschieden. Het comité stelt zich voor alle*1' die tot het bereikte resultaat hebben bygedra- gen, uit te noodigen bij deze overdracht tegen woordig te zijn en om de herbouwde pluim veehouderijen in oogenschouw te nemen. Men schryft ons: Een handelsonderneming tot exploitatie van telefoon-apparaten ver spreidt onder de telefoongebruikers in Neder land circulaires, waarin de aanschaffing wordt aanbevolen van een meeluister-apparaat, ge naamd „Tela". Ten onrechte wordt in deze circulaire mede gedeeld, dat het apparaat de volledige toestem ming van rijks- en gemeenteautoriteiten heeft verkregen. Bovendien zijn de in het prospectus afgedrukte tarieven voor wat de rijkstelefo°n betreft onjuist. Volgens de voorwaarden van aansluiting, zal wanneer zoo'n apparaat aan een telefoontoe stel wordt aangetroffen, verwyderd moeteh worden. Aanschaffing van de meelulsterapparate» ,Tela" moet derhalve ten sterkste ontradeh worden, omdat daaruit alleen schade voor de koopers kan ontstaan. Bent U nerveus en prikkelbaar?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2