OUD'sADVOCAAT Tegen wateronttrekking aan de duinen Overhemden \VIM WORM El GOED-ALGOED.... Voor warme dagen f2.50 VAN AMERONGEN'S GARËGE RABO Haarlem, 27 Mei Kort en volledig BIJEENKOMST TE BEVER WIJK dliëén bij KREYMBORG VRIJDAG 27 MEI 1938 WIE WEET ER MEER VAN? IN DE BLOEMEN JEUGDIGE WERKLOOZEN MARSCHWEDSTRIJD TE HEEMSTEDE ENORME KEUZE HEERENMODEMAGAZIJN ANEGANG 27 VAN ONZEN WINKELSTAND Radio- en gramofoonhandel „Traviata" Programma Radio-Centrale WIELRENNEN HEEMSTEEDSCHE WIELER BAAN Federatiewedstrij den tenminste... als Oud er Advocaat van maakt. - Versche Nederlandsche eieren - de beste echte brandewijn en suiker. R.K.W.V. Achilles H.R.C. De Jonge Kampioen H.R.C. Excelsior Simultaanseance P. H. Meure te Halfweg POSTDUIVEN H.A.K. P.V. De Reisduif MUZIEKCONCOURS TE BEVERWIJK hebben wij een uitgebreide collectie hoeden in lichte kleuren tegen zeer voordeelige prijzen. DAMES-HOEDENMAGAZIJNEN HEEMSTEDE OVERVEEN AGENDA Bioscopen 28 Mei Bioscopen Geen verzet tegen den aankoop van duingronden door de Pro vincie, maar wel tegen nieuwe boringen Requesten aan minister en Prov. Staten BURGERLIJKE STAND ZANDVOORT STAD Een onzer abonné's, die hedennacht precies één uur van het station kwam en zich door de Jansstraat naar huis wilde begeven, zag daar om anderhalve minuut over één, dus anderhal ve minuut over twaalf zonnetijd, aan den zui delijken hemel, een vuurbol met lichtenden staart. Het verschijnsel kwam op den toren der Groote Kerk af met een voor een hemel lichaam langzamen gang en verdween achter de Groote Kerk. Wie weet er meer van te ver tellen? In de Meimaand zetten we Maria in de bloe men. Dat hoort zoo. Kijk maar, 'de eene kerk Wedijvert met de andere, wie de mooiste Maria- Versiering heeft. Wilt ge iets heel moois zien, kom dan Vrij dagavond 27 Mei naar de kapel bij de Broe ders van Joannes de Deo. Er is dan de maan- delijksche bijeenkomst van oud-retraitanten, geleid door den Zeereerw. Pater A. v. d. Maag denberg, directeur van het St. Petrus Canisius' Retraitenhuis te Bergen. De Paters Redemptoristen houden ons altijd de leuze voor oogen: door Maria tot Jezus. We krijgen dus Vrijdagavond zeker een fijne Maria- Preek. Welke oud-retraitant is door niet ge voelig voor? Maak dus Vrijdagavond 27 Mei vrij. Geen oud-retraitant mag de maandelijksche Recollectie verzuimen. Omdat nog steeds naar verhouding van het aantal jeugdige werkloozen in onze stad te wei- hig gebruik gemaakt wordt van de mogelijk heden, die de Centrale Werkplaats biedt, willen Wij nogmaals de aandacht vestigen op deze in stelling, die bedoeld jeugdige werkloozen van 1424 jaar, door nuttige bezigheid, onder vak kundige leiding, te bewaren voor den demora liseerenden invloed der ledigheid en op te voe den tot parate vaklieden, die niettegenstaande de weinige kansen, die 't maatschappelijke leven Van dezen tijd voor hen heeft, gereed staan om Zoo mogelijk direct in het bedrijfsleven te kun- hen worden opgenomen. De verschillende vakken, die worden be oefend, zijn: timmeren, metselen, schilderen, loodgieten en electro-techniek, smeden bank- Werken, metaaldraaien en jnetaaischaven; ter- Wijl ook voor de teekenaars in de verschillende vakken gelegenheid is tot plaatsing. Het geheel wordt door jeugdige werklooze kantoorbedienden geadministreerd, zoodat ook Voor deze categorie gelegenheid is zich practise!) te bekwamen. Daarbij ontvangen allen naar verhouding der leeftijden eenig zakgeld. Inlichtingen en aanmelding bij den Algemee- hen Leider, Spaarnwouderstr. 12, ingang Beek- steeg 12, eiken werkdag van 9 tot 11 en 2 tot 3 uur, alleen 's Zaterdags van 9 tot 11 uur. Donderdag (Hemelvaartsdag) werden de leesten van de Harmonie „Eensgezindheid" te Reemstede, die georganiseerd waren ter gele genheid van haar 35-jarig bestaan, besloten öïet een festival en marschwedstrijden. Aan de marschwedstrijden namen deel Hoofd dorps fanfaregezelschap „Excelsor", Harmonie 'Apollo" uit Haarlem, Harmoniekapel „Werk plans Wilskracht" uit Leiden, Fanfaregezel schap „Kunst na Arbeid", Bennebroek, Harmo nie Euphonia, Overveen en de Harmonie St. Michaël, Heemstede. Behalve St. Michaël na dien deze vereenigingen ook deel aan het festival. Omstreeks half 1 kwamen op het Raadhuis plein de verschillende corpsen samen, waarna de officieele ontvangst plaats had. Zij kwamen uit alle windrichtingen, mee brengende een drom van belangstellenden. De vele uniformen, vaandels en belienboomen, in de heerlijke Meizon, dat alles vormde een le- vendig schouwspel. De voorzitters en secretarissen met het be stuur der jubileerende vereeniging waren de gasten van den burgemeester. In de raadzaal Werden zij namens het gemeentebestuur ver welkomd door den burgemeester, die zeide de aanwezigheid der vereenigingen op hoogen prijs te stellen. Als burgemeester, maar ook als nauw ver bondene aan de jubileerende vereeniging ver- Wachtte spr. dat de vereenigingen niet enkel gekomen zijn om lauweren te oogsten, maar J'ooral ook om het feest van Eensgezindheid te belpen slagen. Eensgezindheid, die in den loop ber jaren in Heemstede veel heeft bijgedragen tot het doen slagen van nationale en andere toesten. Bij den eerewijn werd het glas opgeheven om te drinken op den bloei der vereenigingen. Na deze officieele ontvangst voerden de ge- ?ainelijke corpsen, onder leiding van den heer s. Vlessing, den feestmarsch uit. Deze mas- saie uitvoering was een enorm succes. Dan marcheerden de corpsen naar het RCH- torrein tot het houden der marschwedstrijden. Het bijzonder mooie terrein was misschien Wei oorzaak dat enkele vereenigingen er een te sPel tempo inzetten, met als gevolg te korte pas- sen. De jury bestaande uit de heeren Ph. S. Vles- s'hg, w. Steijn en Ol. Koop had de opdracht toer streng te beoordeelen. Met 106 punten behaalde „Werkmans Wils- atacht" uit Leiden een le prijs, benevens een *>roote verguld zilveren medaille, waarop was Afgebeeld het raadhuis van Heemstede, een ge- Schenk van het gemeentebestuur. Ook Euphonia bit Overveen behaalde een lsten prijs met 97 Pbhten, evenals Harmonie Apollo uit Haar- ebi tnet 96 p. 2e prijzen behaalden Hoofddorps fanfarege- tolschap met 86 p. en Harmonie St. Michaël *bet 81 punten, terwijl „Kunst na arbeid" uit bennebroek met 65 punten een 3den prijs be haalde. In den loop van den middag werd de publieke belangstelling grooter. Ook de burgemeester, hr. j p w. v. Doorn, benevens Jhr. en freule van Lennep, vertegenwoordigend de bescherm vrouwe der jubileerende vereeniging, bevonden 'oh onder de belangstellenden. Na afloop had de verloting van verschillende Schikbaar gestelde geldbedragen plaats, met j h volgenden uitslag: Werkmans Wilskracht ^0Hoofddorps fanfarecorps f 30.Kunst h& Arbeid Bennebroek f20.—, Euphonia Over- 6en f 10.—. De verloting der directeursprijzen had het volgend resultaat L. Thus, Hoofddorps fanfare- gezelschap f25.P. de Vries van Kunst na Arbeid, Bennebroek f 15.Ger. Dik van Werk mans Wilskracht, Leiden f 10. Om even 6 uur was dit muziekfeest geëindigd. Was Woensdagavond de belangstelling niet groot, Donderdagmiddag en vooral des avonds heerschte er op het knusse terrein een gezellige drukte. Dank zij vooral het mooie weer, kan over het algemeen van „succes" gesproken worden, ook al is hier weer eens getoond dat vooral het Heemsteedsche publiek, al heeft het veel, zoo niet „teveel" corpsen, nog geen ware fanfare muziekliefhebber is. Het spreekwoord „Iedere verandering is nog geen verbetering" moge dan al een groote waarheid bevatten, waar het betreft verande ringen in den Haarlemschen winkelstand gaat het nooit op. De radio- en gramofoonhandel „Traviata", die hedenmiddag heropend werd in het pand Kleine Houtstraat 25, na eerst in de Anegang gevestigd te zijn geweest, maakt geen uitzondering op dezen regel. Een modern interieur, een origineele ronde etalagekast, een artistieke verlichting, een ge hoorzaal, dat alles gaat gepaard met een ruime werkplaats, een reparatie-inrichting en een aparten ingang voor de expeditie, die geloop door de zaak voorkomt. Een groot getal bloemen sierden gisterenmid dag de zaak. Wij wenschen den firmant toe, dat er in de dubbele beteekenis van het woord „muziek in zijn zaak zit." ZATERDAG 28 MEI Progr. 1: Hilversum 1. Progr. 2: Hilversum 2. Progr. 3: 8.00 Keulen; 10.20 Parijs Radio; 11.35 Radio P.T.T. Nord; 12.20 Ned. Brussel; 1.35 Keulen; 3.35 Ned. Brussel; 4.20 Keulen; 6.20 London Regional; 7.20 Ned. Brussel; 750 Keu len; 10.20 Ned. Brussel; 11.20 Keulen (Berlijn). Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen; 10.35 London Regional; 12.35 Droitwich; 2.20 London Regional; 3.50 Droitwich; 5.00 London Regional; 5.20 Droitwich; 9.40 Parijs Radio; 10.55 London Regional; 11.35 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Ver- zoekprogr.; 8.00—12.00 Diversen. Na tweemaal uitgesteld te zijn, konden ein delijk de openingswedstrijden van bovenge noemde Federatie plaats hebben en alhoewel het weder nog niet ideaal te noemen was, was er vrij goede belangstelling. Niet minder dan 45 renners kwamen aan den start voor een drietal wedstrijden n.l. een sprint-, een klasse ment- en een koppelwedstrijd. Er werd zeer goede sport door de renners gegeven en er wa ren zeer spannende ritten. In het sprintnummer zegevierde R. Groot op zeer makkelijke wijze en toonde weer goede vorderingen gemaakt te heb ben en zal dit seizoen wel meer van zich deen hooren. Het duel Grootde Best, waarop een ieder gehoopt had, bleef uit, daar de Best door zijn ziekte zijn ouden vorm nog niet had en in de repèchage door zijn clubgenoot Terburg uit geschakeld werd, welke in de finale de 2e plaats bezette. G. Peters, een veel belovend jong ren ner, die zich in de finale 3e plaatste reed zeer goed door in de demi-finale de Lange te klop pen. Bij de C-klasse zagen we Stet, A. de Vries en NEDERLANDSCHE EIEREN pi u betaalt dus niet f. 1.50 p. flesch va j» maathoudende méér dan voor andere ult NIET m „esch (60-65 jX.ze 'iMSftHDlOVI Koppen zich onderscheiden door de le, 2e en 3e plaats te bezetten. Een klassement-wedstrijd over 30 ronden werd een mooie overwinning voor J. Bos gevolgd door Huyg en C. Bijster. De koppelwedstrijd was zeer spannend en hierin toonde C. de Best zich weer op zijn best, jammer dat v. d. Heyden door een val niet kon starten. De uitslagen waren als volgt Sprint 3 baan- ronden: le serie 1. R. Groot, 2. Terburg n. g. T. Jansen en de Veer; 2de serie 1. Veerman, 2 de Best n. g. Huyg en Stet; 3de serie 1. v. d. Hey den, 2. J. Bos n. g. Buys, A. de Vries en Laan; 4e serie 1. Valkman, 2. Siebeling n, g. Jansen; 5e serie 1. G. Peters, 2. Duyns, D. Drost gevallen n. g. Bakker; 6e serie 1. de Lange, 2. Schenk n. g. Korthals en Byster; 7e serie 1. Burger, 2. Portegies; le Herkansing 1. Terburg, 2. de Best, 3. J. Bos; 2e Herkansing 1. Duyns, 2. Schenk, 3. Portegies, 4. Siebeling; le demi-finale 1. Groot, 2. Burger, 3. Veerman; 2e demi-finale 1. Ter burg, 2. v. d. Heyden, 3. Duyns; 3e demi-finale 1. G. Peters, 2. de Lange, 3. Valkman. Finale: 1. R. Groot, 2. Terburg, 3. G. Peters 20 ronden C-klasse l.-Stet 2. A. de Vries, 3. Koppen. Klassement-wedstrijd 30 ronden: 1. J. Bos 7 p., 2. Huyg 6 p., 3. Bijster 6 p., 4. Bakker 5 p., 5. Schenk 5 p., 6. T Jansen 2 p„ 7. Laan 1 p., 8. Korthals 1 punt. Koppelwedstrijd 100 ronden 2 klassementen: 1. C. de BestTh. Drost 8 punten; 2. D. Drost— Valkman 5 punten; 3. BuysSiebeling 3 pun ten; 4. v. HalstPeters 1 punt; 5. Terburg— Burger 0 punten; 6. OpbroekEsveld 5 punten op 1 ronde; 7. Drogtrop—Gruyters 0 punten op 1 ronde; 8. Duynsde Veer 0 punten op 3 ron den. Tijd 27 min. 28 sec. Achilles hield op Hemelvaartsdag een koppel record-rit over 40 K.M. De deelname was min der dan gewoonlijk, daar verschillende renners in de ronde van Nijenrode en de Ronde van Hooghalen startten; desondanks kwamen er 20 renners aan den start. De uitslagen waren als volgt: Klasse A en B 40 K.M. 1. BuijsEkel 1 uur 4 min. 58 sec.; 2. de Vries—Schrama 1 uur 5 min. 10 sec.; 3. Kort halsDuins 1 uur 6 min. 55 sec.; 4. Claassen Rusman 1 uur 7 min. 29 sec.; 5. Siebeling— Koppen 1 uur 8 min. 5 sec.. De andere renners gaven op. Klasse C en Jun. 40 K.M.: 1. Wesselman—v. Rooden 1 uur 9 min. 56 sec.; 2. Sweers—Nagel hout 1 uur 15 min. 50 sec.; 3. Jaspers—Donker sloot 1 uur 18 min. 38 sec.; 4. H. Hobbelen Koppen 1 uur 18 min. 50 sec. Zondag a.s. rijden A en B-klasse 70 K.M., C- klasse en Jun. 35 K.M. Voor dezen wedstrijd zijn eenige mooie bekers beschikbaar welke a.s. Maandag op de vergadering worden uitgereikt. Hemelvaartsdag reden verschillende nieuwe lingen mee in de Ronde van Nijenrode. Het lid G. Peters wist uit een sterk bezet veld van nieuwelingen de eerste plaats te bezetten. A de Vries bezette de eervolle 3de plaats. Zaterdag 28 Mei rijden de volgende nieuwelin gen in de Ronde van Alkmaar: G. Peters, A. de Vries, J. Roorda en J. Smit. In alle gezinjen wordt gesproken ove' de Waarborg-Kleeding van Kreymborg. Want waar vindt U voor die prijzen zoo iets aparts als Waarborg-Kleeding! Eovengenoemde vereeniging hield Dinsdag avond een trainings-peletonrit over 37 K.M. Het weer was koud, maar toch werd er een goede tijd gemaakt. Het winnende peleton be stond uit de volgende renners: B. Schell Sr., W. Kleef, J. Jonker. Fr. Jansen. Homering- house, Nodelijk, tijd 1 uur 6 min. 54 sec.; 2e peleton: H. v. Dijk, K. Verbeek, K. v. Maris, B. Fennis, J. Banken, J. Jas, tijd 1 uur 6 min. 57 sec. In café Verton te Halfweg gaf de heer P. H. Meure een simultaanséance voor de Damclub „Halfweg". Deze séance ving te 8.30 uur aan en door 23 damspelers werd hieraan deelgenomen. De simultaanspeler won 17 partijen, verloor 2 partijen tegen de heeren J. Sopar en P. Kem- pe en speelde 4 partijen remise tegen de heeren J. Achterhof, F. Kempe, B. Kempe en A. Vink. Meure speelde met een gemiddelde van 7 mi nuten per partij. Zondag hield bovengenoemde vereeniging een wedvlucht van Quidrain (België) 229 K.M. Het verloop was als volgt: A. Breeuwer 1, 9, 18 en 29; W. de Graaf 2 en 12; S Heitlager 3 en 28; C. Schuurhuizen 4, 24 en 37; J. Honing 5 en 16; H. Petter 6', 33 en 34; E. Cassee 7, 13, 30, 39 en 40; G. Stouten 8, 10, 11, 14, 20, 23, 25 en 36; C. v. d. Lee 15, 21, 27, 31 en 32; W. v. d. Veldt 17, 22, 35 en 38; C. Koning 19; A. Tero 26; J. v. d Walle 41; N. Peetoom 42; F. Bottelier. 43; D. v. d. Molen 45; C. Meurs 44. Uitslag Stendal afstand 490 K.M. los 9 uur 25 min. Wind N.-O. P. J. Kok 1, 8, 15 en 19; Th A. Heinsbergen 2, 3 en 10; N. Wezenbeek 4 eri 9; H. J. Hand- graaf 5, 6 en 14; P. v. Andel 7; J. H. Kneteman 11 en 12; C. Th. Verdonk 13; P. Kroon 16, 17 en 18; J. J. de Bie 20 lste getoonde duif 2 uur 42 min. Laatste 4 uur 5 min. De Beverwijksche Harmoniekapel heeft, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, een con cours voor Harmonie- en Fanfare-corpsen ge organiseerd, dat Woensdagavond geopend is met een concert, gegeven door de Harmoniekapel met medewerking van het mannenkoor „Zangiust". Gisteren, op den eersten concoursdag, werd in de Hendrik Burgerstraat de marschwedstrijd gehouden, waarvoor buitengewoon veel belang stelling bestond. De prestaties waren hierbij zoodanig, dat de jury aanleiding vond om haar groote voldoening erover uit te spreken. Zij had aan alle deelnemende corpsen een eersten prijs toegekend. De puntenaantallen waren als volgt: Eensgezindheid, Zunderdorp, 116 p.; Excelsior, Amsterdam, 114 p.; Harmonie, Slikkerveer, 113 p.; Albert Heijn, Zaandam, 111 p.; Crescendo Hilversum, 105 p.; B.M.O.L., 's-Gravenland, 104 p.; Arti et Religione, Haarlem, 98 j.; Kunstge not, Haarlem, 92 p. Des middags werd op het terrein achter het Kennemer Theater de concert-wedstrijd gehou den, waarbij soms prachtige muziek ten gehoore werd gebracht. De uitspraak der jury luidde als volgt: 4e afd. Harmonie: B.M.O.L., 's-Gravenland, le pr. met 336 p.; 2e afd. Fanfare: Kunstgenot, Haarlem, 3e pr. met 285 p.; 2e afd. Harmonie: Albert Heijn, Zaandam, le pr. met 414 p. en met lof der jury; le afd. Fanfare: Crescendo, Hilversum, 3e pr. met 287 p.; Vooruit, Oude Tonge, 2e pr. met 299 p.; Uitmuntendheid Fanfare: Arti et Religione, Haarlem, le pr. met 393 p.; Politie Haarlem, le pr. met 382 p.; Eere-afd. Fanfare: Hugo, Heer Hugowaard, le pr. met 406 p.; Apollo, NieuWe Tonge, 2e pr. met 301 p.; Harmonie, Slikkerveer, le pr. met 369 p.; Eere-afd. HarmonieEensgezindheid, Zunder dorp, le pr. met 351 p.; Superieur afd. Harmonie: Prinses Juliana. Huizen, le pr. met 420 p. en bijzondere lof dei- jury; Excelsior, Amsterdam, le pr. met 420 p. en bijzondere lof der jury. Aan den eere-weastrijd, des avonds, werd door B.M.O.L. en Albert Heijn niet deelgenomen. De jury kende de volgende punten toe: Prinses Juliana 203; Excelsior 189; Hugo 168; Arti et Religione 126; Eensgezindheid 126; Harmonie 126; Politie Haarlem 105. De prijzen van dezen wedstrijd worden na afloop van het geheele concours bekend gemaakt. De tweede en laatste dag van het concours zal zijn op den Tweeden Pinksterdag. Bovenstaande hoed van fijn genaaid stroo, met lint en bloemgarneering kost slechts f 2.50, verkrijg baar in wit, beige en alle nieuwe gele tinten. ANEGANC 24 - FRANKESTRAAT 3-5 Vergadering tuinlieden Woensdagavond hield de Onderlinge Tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en Omstreken" een goedbezochte vergadering in café-restaurant Hof van Heem stede. Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer H. v. Gurps, werden allereerst de medailles uitgereikt van de onlangs gehou den huisbroeitentoonstelling, waarbij de voor zitter een woord van dank bracht aan de deel nemers van de voorbereiding, er den wensch aan toevoegend, dat deze eerste huisbroeiten toonstelling door vele gevolgd moge worden. De groote excursie zal dit jaar den 12en Juli gehouden worden en gaan naar de Hooge Ve- luwe, de buitenplaats Staverden en Berg en Bosch te Apeldoorn. Voor de Lathyrustentoon steling is dit jaar weer een groote animo. Van 810 Juli zal zij wederom worden gehouden in de kleine zaal van het Hof van Heemstede De her Goudswaard hield een leerzame cau serie over de kweekwijze en het snoeien van verschillende heesters en snijbloemen en de botanische bijzonderheden van hen, welke cau serie leerzame besprekingen uitlokte. Blauwe bloempjesdag Op Zaterdag 28 Mei wordt te Heemstede ter gelegenheid van de Blauwe Week, een bloempjesdag gehouden. De baten hiervan komen ten goed-e aan het drank - bestrijderswerk en den reclasseeringsarbeid. Zij, die voor dit goede doel willen collecteeren, kun nen zich melden: Timorstraat 59, Heemstede. Zijn collega bestolen De politie heeft aan gehouden een 15-jarigen jongen uit IJmuiden die ten nadeele van een zijner mede-arbeiders op een bouwwerk te Overveen een horloge stal. Na verhoord te zijn, is hij naar zijn ouders teruggezonden. GASTHTJISVEST XI HAARLEM TEL. 17266 BETROUWBARE AUTO'S v. zelf rijders (zonder chauffeur) p. dag, week, maand en langer Onze wagens zijn All Risk ver zekerd en voorzien van iripiiek Uiisluifend modellen 1937 en 1938 Gebouw St. Bavo: Boerenleenbank, half 8; H. G. K., 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; „Sportief", 8 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uur. Rembrandt: „De roman van een valschen speler", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Submarine D 1" en „Joe Brown als kampioen", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Bringing up baby", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die Warschauer Citadel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Bouwvakbond, half 6; Geel-Wit, 6 uur; gewone zittingen 4 en 7 uur, Teylermuseum: Expositie 114 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 105 uur. Rembrandt: „De roman van een valschen speler", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Avonturen van duikboot D 1" ..Kampioen", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Bringing up baby", 2.30, 7 en 9.15 uur. In het veilinggebouw „Kennemerland" te Be verwijk is, op initiatief van de commissie tegen de wateronttrekking aan de duingronden in de streek Kennemerland, een conferentie gehou den, welke, behalve door eenige belanghebben den en vertegenwoordigers van Bloembollen cultuur en Tuinbouworganisaties, werd bijge woond door den heer Jac. Groen, lid van de Tweede Kamer, de heeren W. van Dok, P. Volkering en de Boer, leden van de Provin ciale Staten van Noord-Holland, ir. Volkers, Rijkstuinbouwconsulent te Lisse, en voorts door vertegenwoordigers van de Vereenigde Veilin- ?en en de B. E. T.-veiling, te Beverwijk. Verschillende leden van de Provinciale Staten hadden bericht van verhindering gezonden, w.o. de heeren Brakenhof en van Kessel, die schriftelijk hun instemming met de actie tegen de water-onttrekking betuigden. Ook van de Holl. Mij. van Landbouw en van dr. Verhage, voorzitter van de Algem. Vereen, van Bloembol lencultuur waren bewijzen van instemming ont vangen. De conferentie stond onder leiding van den heer W. de Groot, directeur der Vereenigde Veilingen, die allereerst mededeelde, dat de heer D. Janssen uit hoofde van zijn werkzaamheden als voorzitter der commissie had moeten be danken. Hij herinnerde vervolgens aan de vroegere acties, welke gevoerd zijn in verband met de waterónttrekking aan de duingronden door het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Reeds in 1923 werden de funeste gevolgen daarvan geconsta teerd. Stappen bij de directie van het P.W.N. hadden geen resultaat. Volgens spr. staan nu deze wegen open: uit breiding van de waterwinplaats trachten te voorkomen of een actie voor schadevergoe ding, ofwel een poging om een kunstmatig en watertoevoer te verkrijgen. In elk geval achtte spr. het noodig om een adres aan de Prov. Staten te zenden. Voorts meende spr., dat nu de tijd gekomen is om de actie een breedere basis te geven. De organisaties op het gebied van land- en tuin bouw en bloembollencultuur zouden thans het werk der commissie moeten overnemen. Het Statenlid, de heer van Dok ontraadde, om de actie te richten tegen den voorgestelden aankoop van het Heemskerkerduin door de pro vincie. Er zullen gegronde motieven zijn, om uitbreiding van de waterwinplaats in deze rich ting te zoeken en niet in die van Usel- meer. Want er moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat dit weer zou kunnen verzouten, b.v. bij vernieling van den Afsluit dijk. In elk geval is het de taak van de pro vincie. om ten aanzien van de waterwinning altijd gedekt te wezen. Bovendien, al ging de verkoop van het Heems kerkerduin niet door, dan zou dit nog geen en kele zekerheid geven, dat er niet geboord zal den. Het recht om te boren kan altijd verkre gen worden. Spr. vroeg zich af, of het niet beter zou we zen, zelf een plan uit te denken om verbetering in den toestand te brengen maar dan in samenwerking met de Provinciale Staten. Er wordt gezocht naar werkobjecten. Wanneer het aanleggen van b.v. een kunstmatigen water toevoer economisch verantwoord is, dan is het thans juist het geschikte oogenblik, om met een plan te komen. In elk geval zou spr. het element verzet willen uitschakelen. De voorzitter merkte op, dat dit ook de be doeling is. De Staten moeten dringend opmerk zaam worden gemaakt op de belangen, welke geschaad worden. Daarvoor is het noodig, dat de actie gevoerd wordt op breedere basis, door een commissie, waarin afgevaardigden van alle betrokken organisaties, met machtiging van de ledenvergadering, zitting hebben. De secretaris der commissie, de heer Tromp, uit Heemskerk, wees er op, dat groote opper vlakten beste grond, uitstekend geschikt voor aardbeiden- en bollenteelt, thans volkomen waardeloos zijn geworden door gebrek aan wa ter. Gronden, waarop 13 jaar geleden een rijke plantengroei tierde, zijn dor en kaal. Op insti gatie der commissie heeft de Minister indertijd de Rijkscommissie inzake wateronttrekking aan den bodem, te Utrecht, met een onderzoek be last. Het rapport daarover is destijds in handen gesteld van de provincie, die op haar beurt een onderzoek instelde. Noch van het een, noch van het ander is ooit meer iets gehoord. Volgens spr. is het nu tijd voor een krachtig protest. Voor het standpunt van den heer van Dok voelde spr. niets. Ook de heer Koohx (Bloembollencultuur Be verwijk) meende, dat men eindelijk eens een krachtig protest moet laten hooren, terwijl de heer Nuijens (Castricum) verklaarde, dat er overvloedige bewijzen zijn voor de funeste ge volgen van de wateronttrekking. De Provincie heeft tot dusver steeds een loopje met ons ge nomen, aldus spr. Er moet nu een krachtige actie gevoerd worden. Ir. Volkers noemde het een leemte in onze wetgeving, dat men water aan den bodem kan onttrekken, zonder daarvoor vergoeding te geven. Het is noodzakelijk om vast te leggen hoe de waterstanden zijn en welke factoren invloed hebben. Daarvoor is het rapport van de Rijks commissie inzake de wateronttrekking noodig Spr. veronderstelde, dat daarin blijkbaar iets stond, waar de Provincie niet mee accoord kon gaan, weshalve wij de zaak zelf ter hand ne men. Van beide weet men echter niets. Met den voorgenomen aankoop doet zich een nieuw feit voor. Spr. wilde niet ageeren tegen den aankoop, maar probeeren te voorkomen, dat nog meer water weggehaald wordt. Wat vroeger gebeurd is, is niet te keeren. In elk geval moet nu getracht worden, de rapporten in handen te krijgen. Daartoe wende men zich tot den mi nister en Gedeputeerden. Met een heftige agi tatie wordt niets gewonnen. De heer Volkering (Statenlid) merkte op, dat Ged. Staten anderhalf jaar geleden spoedige toezending van de rapporten hebben toegezegd. Maar ook de Staten hebben er niets meer van 'gehoord. Spr. wees verder op de perspectieven, die het IJselmeer biedt, ten aanzien van de waterwinning. Nieuwe boringswerken worden tegengehouden, anders wordt de toestand voor de kweekers nog ernstiger. De heer Jac. Groen (Tweede Kamerlid) ves tigde er de aandacht op, dat het feit, dat het P.W.N. met 4 ton in den aankoop deelneemt, wel bewijst, dat de waterwinning het hoofd motief is. De heer Tromp tenslotte gaf toe, dat de wa tervoorziening primair is, maar moet de be volking van kweekers worden vergeten? Ter wijl beste cultuurgronden braak liggen, moeten de tuindersjongens, die niets liever willen, dan in hun bedrijf blijven, naar de fabriek Tal van kweekers, wier gronden zwaar belast zijn, wordt de hypotheek opgezegd, zoodra het vast staat, dat er nieuwe boringen komen. Hypotheekhou ders hebben er reeds naar geïnformeerd! De provincie zelf heeft eén deel van haar terrein door werkloozen laten afzanden, om er cultuurgrond van te maken, waarbij ingenieurs adviseerden. Het moest prima teelgrónd wor den. Edochhet is een ruïne geworden, we gens gebrek aan water! Tenslotte werd besloten om requesten te zen den aan den minister en de Provinciale Staten en voorts opnieuw contact te zoeken met de Rijkscommissie inzake wateronttrekking, ten einde de gegevens in handen te krijgen. Verder zal de actie gevoerd worden op de meergenoemde breede basis, door de commissie te doen bestaan uit afgevaardigden van de be trokken organisaties. 1 Woensdag 1 Juni van 79 uur en Donderdag 2 Juni van 25 en 79 uur wordt in de R.K. Industrie- en Huishoudschool een tentoonstel ling gehouden, welke Woensdag 1 Juni om 3 uur met een openbare les wordt geopend. Op Hemelvaartsdag behaalde het Mannen koor „Proza en Poëzie" op het groot na tionaal concours te Bussum, uitkomend in de afd. superieure Mannenkoren, een eersten prijs met 332 punten. Woensdag is de speeltuin van de Speeltuin- vereeniging „Het Rozenprieel" officieel ge opend door den voorzitter, den heer H. C. Hart man, die in zijn speech wees op de onvoldoende grootte van den tuin door het steeds stijgend ledental en hoopte dat het gemeentebestuur een nieuwen tuin beschikbaar zal stellen of wel het ongebruikte houten schoolgebouw er naast. Spr. dankte de vischvereeniging „Het Kar- pertje" en alle anderen, die bloemen hadden gezonden, waarna het tuinfeest een aanvang nam en vlot verliep. De kinderen en de ouders werden getracteerd en de heer Nic. v. d. Put ten zorgde welwillend met zijn installatie voor vroolijke muziek. De afd. Haarlem en omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde heeft een aardig en ongetwijfeld vrucht baar idee. Er is n.l. een speciale commissie be noemd (secr. Nico v. d. Laanstraat 18) voor het keuren van de tuinen van hen, die zich daarvoor aanmelden. Gratis wordt de tuin eenige malen per jaar door deskundigen ge keurd en degenen, die het hoogst aantal pun ten behalen, krijgen een prijs. Er wordt reke ning mee gehouden of het onderhoud en de aanleg door een vakman of door den eigenaar zelf geschiedt. Zeer zeker zal dit idee kunnen bijdragen tot verfraaiing van Haarlem en Heemstede. De commandant van de Haarlemsche Bur gerwacht verzoekt ons te melden dat Zaterdag en Zondag voor heeren en Maandagavond voor dames op de banen in Overveen zal worden ge schoten. Bevorderd zijn: tot Burgerwachter le klasse de heer D. Kerkstra, tot idem bij de Geneesk. Afd. de dames G. J. M. Duyn en M. W. van Emmerik en tot ploegcommandant bij de bedrijfsafdeeling de heer J. J. M. de Jong. Eerste verantwoording Boottochten „Snel- verband": Mej. G. G. 8.15; Mej. P. C. de G. 2.10; de heer H. H. 7.70; de heer T. V. f 4.75; Huize Spaarn Hout 19.30; de heer H. V. 6.45; mevr. W. W. 4.90; mej. Willij 5.60; de heer A. F. 6.06; Gemeente Reini ging 5.15; mej. B. E. K. 3.50; mej. J. S. 3.—; de heer P. H. S. 0.50; de heer G. J. K. 8.55; incasso Storting en Ophaaldienst 70.Gemeente Slachthuis 995; mevr. G. A. S. D. 20.—; mej. E. B. 20.40; de heer G. C. L. 5.90; de heer J. H. Z. 7.99^; de heer G. H. P. R. 30.80; Hoofdagenten en Agenten 19.28; de heer 14. P. 0.65; de heer L. van L. 10.26; de heer H. G. S. 1.95; de heer B. B. 1.55. Leden van Snelverband, die nog inteekenlijsten in hun bezit hebben, worden verzocht ze zoo spoedig mogelijk in te willenleveren bij de adressen der valgende com missieleden: de dames A. van Donselaar, Spij kermanslaan 2a en G. W. Bout, Hofdijkstraat 50 en de heeren J. B. Heystek, Westergracht 85; A. J. Spoor, Brouwerstraat 86 en A. Feen- stra, Weltevredenplein 59. Bij het op 25 Mei 1938 in het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis gehouden examen ziekenver pleging slaagden voor diploma A. de Zusters: J. Koning, J. J. Wefers Bettink, H. M. van Drooge, C. P. F. F. Bruyn, A. Rutgers van der Loeff, A. M. Eisma, J. E. Aalbersberg, M. van 't Wout, B. S. L. Hossen, W. E. van Haaften, A. G. Reinders. De Haarlemsche Politie Muziekvereeniging heeft gisteren op het concours te Beverwijk een eersten prijs behaald in de afdeeling „Uitmun tendheid" met 382 punten. Geboren: A. G. E. v. Brederode—Retz, z.; T. BrandolisioPolesel, d.; S. M. Groenewoud— Gaarenstroom, d.; A. G. Lindenbergh—Meijer, z.; M. J. J. Bergman—Weber, z.; A. P. de ZaaijerBouckaert, z.; W. L. de NijsöJansen v. Galen, z.; M. W. Kramer—Bakker, d.; J. K. J. WigchertGriiter, z.; P. H. M. Holthui- zen—Hamers, z.; C. Rijkhoff—Pauel, z.; H. Mul derSteenbergen, d. Overleden; W. Govers, 63 j., Keizer Karei- straat; J. Koper, 78 j„ KazepaterslaanH. J. Keijser, 58 j., Gasthuisvest; A. M. Traksel Groove. 83 j., Rozenprieelstraat; N. J. Olden burg, 63 j., Den. v. Hullelaan; F. J. Blomter Gast, 82 j., Parklaan; C. H. W. ten Bruggecate, 77 j.' Schermerstraat; M. E. H., 4 j., d. v. W. Klaver, Kamperlaan; M. GrootKlein de Groot, 67 j., Vlietsorgstraat. Hemelvaartsdag matig bezoek. Ook te Zandvoort is het op Hemelvaartsdag niet bijs ter druk geweest, hetgeen voor het overgroote deel geweten kan worden aan de onzekere weersomstandigheden, waardoor een druk be zoek aan de badplaats werd onthouden. Toch was het gedurende den geheelen dag aan het strand een vrij aangenaam verblijf, in aan merking nemende, dat et bijna geen wind stond. In de middaguren, was het strandbezoek nogal tamelijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5