Reorganisatie van het leger BEVREDIG UW SMAAK ROOK We luisteren naar... WERELDVARIETE TRIUMPH 1 CENT TECHNISCHE DETAILS VRIJDAG 27 MEI 1938 ln een persconferentie heeft de minister van Defensie een samenvatting gegeven van de plannen tot uitbreiding Lichte Brigade wordt gemotoriseerd De nieuwe garnizoenen Luchtverdediging onder één commando De Lichte Brigade NATURALISATIES Verzwaring van de eischen bepleit Het Marineschandaal te Aruba Niet verwachte gevolgen van een M oonlightparty Ingezonden Mededeeling) VROEGERE ATHLEET BIJNA HULPELOOS DOOR RHEUMA- TISCHE PIJNEN Nu weer zoo lenig als een kat Esperanto-examens Examen Apothekersassistente 4 Zaterdag 28 Mei DE CHEMISCHE ISABELLA Prof. mr. Ph. Kleintjes f Begrafenis van het stoffelijk over schot van den bekenden katho lieken hoogleeraar Academische examens AUTOBUS RIJDT TEGEN BOOM CRICK DE CRICKET-UITSLAGEN e.g. Om. tegemoet te komen aan de wen- schen van een groot deel van het Nederlandsche volk, welke wenschen betrekking hebben op meer openbaarheid nopens het leger en de jongste reorganisatie daarvan, was dezer dagen op het departe ment van Buitenlandsche Zaken- een pers conferentie belegd, welke werd gepresideerd door den chef van den regeeringspersdienst, den heer Lievegoed. De minister van Defen sie, Z. Exc. J. van Dijk, gaf hier een uiteen zetting over het leger, voornamelijk aan de hand van een groot aantal vragen, welke hem hadden bereikt. Het is begrijpelijk, dat een even groot aantal vragen zonder antwoord moest blijven, omdat deze betrekking hadden op de mobilisatie of op bet defensiesysteem, terwijl daarnaast een aan tal vragen van zuiver lokalen aard ook minder goed beantwoord kon worden op een al- gemeene uiteenzetting. Het was dan ook niet te verwachten, dat men op deze bijeenkomst nieuws zou hooren in de echte beteekenis van het woord; veel meer heeft men een goed en syste matisch overzicht gekregen van vele zaken, welke reeds bekend waren, doch die in gedeelten In de pers waren verschenen of die men anders eerst zou kunnen vinden na een grondig onder zoek van de officieele stukken. Het voornaamste, dat men bij de reor ganisatie van het leger in het oog moet hou den is, dat aan den opbouw en de versterking van de weermacht nog wordt gewerkt en dat jaren noodig zullen zijn om het doel te be reiken, dat de legerleiding zich voor oogen heeft gesteld. De internationale toestand eischt een versterking van de weermacht en deze moet worden opgebouwd op de bestaan de organisatie. Hoewel het misschien wat al te simpel aandoet, moeten wij er toch de aandacht op vestigen, dat bij de verster king van de weermacht het streven naar in ternationale beperking van de bewapening niet is losgelaten Zooals bekend, zal het contingent gedurende de eerste vijf jaren, dus tot 1943 bedragen 32.000 man, terwijl de oude lichtingen 19.500 man tel den. Dit wordt verkregen door een jaarlijksche verhooging van 4800 man voor de aanvulling van de tekorten, van 3200 man voor het vormen van nieuwe organisaties en uitbreiding der be staande; en van 4600 man om in vijf jaar tijd de sterkte van de organisaties op peil te brengen. Ha 1943 zou deze laatste verhooging dus kunnen wegvallen, tenzij voor dien tijd de dienstplicht wet wordt veranderd. Wordt deze laatste ver hooging gehandhaafd, dan zou zij kunnen die nen voor een algeheele verjonging van het leger, dat dan voortaan niet meer uit 15 doch slechts uit 12 lichtingen zal behoeven te bestaan. Hoe deze manschappen over de troepen worden ver deeld, kan men ieder jaar zien in de lichtingsbe schikking, welke voor 1939 binnenkort zal ver schijnen. Deze verhooging van het contingent en de verlenging van den eersten oefentijd vragen een groot aantal nieuwe kazemementen; deze wor den verkregen door bestaande kazernes weer in gebruik te nemen of door nieuwe te bouwen. Bij de beperking van de plaats der nieuwe ka zemementen heeft de legerleiding twee eischen gesteld, en wel; het nieuwe garnizoen moet noo dig zijn voor de landsverdediging en het moet ce beschikking kunnen hebben over voldoende oefenterrein. De vraag, waar nieuwe garnizoe nen moeten worden gevestigd, bracht zeer veel moeilijkheden mee. De verlenging van den diensttijd immers had drie oorzaken: eerstens was deze noodig om meer geoefende manschap pen te krijgen; de termijn van elf maanden is volgens alle militaire deskundigen absoluut noo dig om een soldaat te vormen en hem zoo goed te oefenen, dat hy in geval van oorlog beschikt over de dan vooral toch wel zeer noodige erva ring. Vervolgens was een verlenging noodig om de oorlogsaanvoerders in de gelegenheid te stellen om zich practisch te oefenen; meer nog dan de gewone soldaat moeten de aanvoerders, bij wie de leiding en de verantwoording rusten, beschikken over ervaring, omdat één fout van hen funeste gevolgen kan hebben voor 'n geheel leger-onderdeel En ten slotte moest de eerste oefentyd worden verlengd om altyd te kunnen beschikken over goed geoefende troepen, vooral voor de grensbeveiliging. De gebeurtenissen van de laatste jaren ac- centueeren deze noodzakeiykheid. Officieele oorlogsverklaringen behooren niet meer tot de diplomatieke gebruiken; de legerleiding beveelt de overschrijding van de vijandeiyke grens om in het andere land strategische punten te be zetten, zonder dat daaraan een oorlogsverkla ring voorafgaat Wil Nederland zyn neutraliteit kunnen ver dedigen, dan moet het over goed geoefende mannen kunnen beschikken, die in tyd var. gevaar reeds aan de grens gelegen zijn en niet meer daarheen behoeven te worden gediri geerd. Dat laatste nu de veiligheid van de grens —was een van de doorslaggevende factoren by de bepaling waar de nieuwe garnizoenen zouden moeten komen. Door de verlenging van den diensttijd wordt de troep na vijf maanden het tweede bataljon van het regiment, welk batal jon tot nu toe alleen in oorlogstijd bestond. Zooals bekend mag worden verondersteld be staat ieder regiment uit twee bataljons. Het eene bataljon bestaat dus nu uit de pas opge komen lichting, het andere wordt het vredes- gamizoen in het grensgebied, dat weliswaar onder commando blijft van denzelfden regi mentscommandant, maar dat oefent onder zijn eigen officieren aan de grens. Het formeeren van deze tweede bataljons en 't kazerneleven zouden vrij eenvoudig zijn, als de legerleiding over jaren tijd zou kunnen beschik ken om dit te regelen. Zij wordt echter vrij plotseling voor het feit gesteld, dat de lich ting 1938 langer onder de wapenen bleef. Hier door moest zij de formeering en kazerneering by wyze van spreken improviseeren. De ma nier, waarop dit is geschied, wordt door den minister ten zeerste geprezen. Het zou verkeerd zyn uit de vestiging der garnizoenen conclusies te trekken nopens de landsverdediging, behalve dan yoor het grensgebied. Men moet er aan denken, dat de vredesdislocatie een andere is dan die in tyd van oorlog. Uit het feit bijvoorbeeld, dat de luchtdoelartillerie niet gevestigd wordt te Amsterdam, mag men niet beslui ten, dat deze stad in tijd van oorlog weer loos zal worden overgelaten aan aanvallen van vliegtuigen. Maar, zoo zou men zich kunnen afvragen, als voor het grensgebied deze regel niet geldt en daar wel de garnizoenen worden gevestigd op punten, waar de strategische veiligheid dit eischt, waarom wordt er dan bijv. geen garni zoen gelegd in het oosten van Overijssel? Ook het antwoord op deze vraag is zeer bevredi gend. Men legt een garnizoen nu eenmaal niet boven op de grens, maar liefst zooveel mogelijk bij een van nature reeds sterk punt. Het moet pertinent worden ontkend, dat aanbiedingen van de gemeenten invloed zou hebben uitge oefend op de beslissingen. Een garnizoen werd alleen op de reeds aangehaalde motieven in een of andere plaats gelegd; als dan de gemeente met een aanbod kwam van oefenterreinen of terreinen voor een kazerne, nam Defensie na tuurlijk het aanbod van ganscher harte aan. Terloops merkt de minister nog op, dat het bouwen van nieuwe kazernes alles bij elkaar ongeveer 22 millioen kost en daar deze werken verspreid zyn over het geheele land, kan men dezen bouw als een zeer belangrijken factor voor werkverruiming beschouwen. Wat het materieel aangaat, dat noodig is voor de reorganisatie en de uitbreiding van het leger, dat is in bestelling, maar als men ge durende den laatsten tyd den feilen strijd in den bewapeningswedloop heeft gevolgd, zal men begrijpen, dat de bestellingen niet kun nen worden uitgevoerd met die promptheid, welke een groote afnemer van zijn leverancier gewend is te eischen. De bestellingen worden voor zoover dat mogelijk is, geplaatst in het binnenland, niet alleen uit een oogpunt van werkverruiming, maar ook om het bedrijfsleven klaar te maken voor den oorlogstoestand, wan neer de grenzen zijn gesloten en uit het bui tenland moeilijk wapens te krijgen zullen zijn. Hoewel de ervaring nog kort is, heeft zij toch geleerd, dat de oorlog voor een deel in de lucht zal worden gevoerd. Nederland heeft Op het oogenblik vier afdeelingen, welke zor gen voor de luchtverdediging en wel de lucht strijdkrachten, de luchtwachtdienst, de lucht doelartillerie en de zoeklichten. Het ligt in het voornemen deze vier af deelingen onder een commando van de luchtverdediging te vereenigen. Het briga de-commando van de luchtstrijdkrachten zal beschikken over drie regimenten: het le reg. voor de algemeene luchtverdediging; het 2e reg. voor de luchtverdediging van het veldleger en het 3e reg. voor de algemeene opleiding. Onze luchtvloot zal nooit kunnen optrekken tegen die van een andere mogendheid en daarvoor is zy ook niet bestemd, zy mbet dienen om op bepaalde punten boven het slag veld een plaatselijke overmacht te bereiken en in samenwerking met het veldleger te strijden. De luchtstrijdkrachten van land- en zeemacht hebben elk een afzonderlyke oorlogstaak en daarom zullen zij niet onder een commandb worden vereenigd. De marine luchtvaartdienst zal soms wel kunnen samenwerken met de luchtmacht van de landmacht, maar zy kan er geen geheel mee vormen. Door de moderne wijze van oorlogvoeren wordt ook de werkwijze van de Lichte Etrigade veranderd. Deze zal geheel gemotoriseerd wor den. Het paard zal by deze afdeeling geen plaats meer hebben. De daverende en enthousiaste charges van de huzaren, die we by de leger- oefeningen zoo vaak hebben bewonderd, be hooren tot het verleden. Langzaam maar zeker verliest de moderne oorlog de romantiek, die aan den strijd voor buitenstaanders nog zekere aantrekkelijkheid kon geven, en komt hij in al zijn grauwe leelijkheid te voorschijn. Het moet worden erkend, dat de mentaliteit van den Nederlandschen soldaat zeer goed is. Al moet er dan nog enkele jaren worden ge werkt voor de reorganisatie klaar is en voor ons leger op mbdern peil is gebracht, de geest van het volk en daardoor ook van de soldaten is vast en krachtig geworden; er is een groote vastberadenheid om onze onafhankelijkheid en onze vrijheid te verdedigen; ons gebied niet alleen in Europa, maar ook het rijk in Indië, waar de marine haar taak heeft. Niet slechts voor de verdediging van Indië heeft de marine haar taak, maar ook voor de bescherming van den zeeweg, waarlangs de noodzakelijke goederen moeten binnenkomen. Laten we hopen en we besluiten hier met denzelfden wensch, waarmee de minister zyn uiteenzetting eindigde dat de land- en zee macht haar taak in Nederland en in Indië zal vervullen en, als het noodig mocht zyn, onze vrijheid en onafhankelijkheid zal weten te ver dedigen en te bewaren. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over 18 ontwerpen van wet houdende naturalisaties verklaarden eenige leden, dat een zoo overvloedige toestrooming van vreem de elementen tot onze volksgemeenschap, deze niet ten goede zal komen. Door zoo gemakke lijk tot naturalisatie over te gaan, als thans geschiedt, wordt de immigratie in de hand ge werkt en, als onvermijdeiyk gevolg daarvan, de arbeidsmarkt nadeelig beïnvloed. Sommige leden, die tegen de regeling der naturalisatie tot dusver in het algemeen geen overwegend bezwaar, in den zin, als door de eerst aan het woord zynde leden geopperd, hadden gevoeld, vroegen zich toch af, of met het oog op den toevloed van vreemdelingen naar ons land in den laatsten tijd, een ver zwaring van de eischen, waaraan moet zijn voldaan, om als vreemdeling voor naturalisa tie in aanmerking te kunnen komen, niet op haar plaats zou zyn. Andere leden stelden de vraag, hocvele aan vragen voor naturalisatie thans ten departe- mente in behandeling zijn en drongen op de bevordering eener spoedige afdoening van wel gegronde verzoeken aan. Woensdagmiddag heeft de Zeekrijgsraad te Willemsoord het Marineschandaal van Aruba te behandelen gehad. Bekl., de 37 jarige luitenant ter zee der eerste klasse J. B. V., was, toen hij als escadercom- mandant op 20 Augustus van het vorige jaar met de O. 15 een bezoek bracht aan Aruba, in den nacht daarop de woning van een hoogge- plaatsten gouvernementsambtenaar binnenge drongen met de bedoeling een oneerbaar be zoek aan diens echtgenoote te brengen, terwijl de ambtenaar zelf te Curacao verbleef. De dame meende, dat er een inbreker aan het werk was en maakte alarm. De officier, die zich ontdekt zag, nam de vlucht in de provisiekast. De deur werd opengebroken en men bewerkte den ver meenden inbreker met een stuk rotting en bloe dend verwond werd hij naar het politiebureau overgebracht. Het gevolg er van was, dat hij Dinsdag voor den Zeekrijgsraad moest verschij nen. Als verdediger trad op mr. Muller Massis. Na opening dor den president, mr. Veldman, stelde deze den bekl. eenige vragen, hoe hij tot zijn daad gekomen was. In overweging werd genomen, dat men bij het binnenvaren bijna tegen een rif was opgevaren, waardoor bekl. een schok had gekregen. De president vroeg of bekl. misschien onder den invloed van alcohol was geweest, wat bekl. ontkende. Bekl. zet uit een, dat men aan de officieren na aankomst een moonlightparty had aangeboden. Op het strand, waar gepicknickt werd, was hy een flir tation begonnen met bovengenoemde dame. Na afloop van het feest was hy weggegaan, doch later teruggekeerd in de gedachte, dat hij wel kom zou zijn. Dit was anders afgeloopen met bovengenoemd gevolg. De fiskaal, Mr. Franke, zette in zijn requisi toir uiteen, dat hij als bewezen aannam, dat dat wederrechtelijk binnendringen had plaats gehad. Bekl. is reeds in 1933 voor een dergelijk feit veroordeeld, toen hy wederrechteiyk de kamer van een gehuwde vrouw in Soerabaja was bin nengedrongen. Bekl. werd toen veroordeeld tot f 125 boete. Spr. eischte, daar bekl. blijkens een rapport geen sociaal aanpassingsvermogen bezit en gezien het feit, dat bekl. oudste en be velvoerend officier in de West Indische wate ren was en de Marine in opspraak heeft ge bracht, een gevangenisstraf van een week met ontslag uit den militairen dienst zonder ont zegging van de bevoegdheid om bij de gewa pende macht te dienen. Mr. Muller Massis wijst er in zyn pleidooi op dat bekl. als persoon een uitstekend officier is. Pleiter wijst verder op de vroegere veroor deeling en noemt dit meer een kwajongens streek van een jong officiertje. Daar waren toen geen kwade bedoelingen bij, maar het was om een weddenschap. Hij heeft een onstuimig ka rakter. Hij is behaagziek. Hij had een lange reis achter den rug en viel toen bij aankomst te Oranjestad op Aruba als het ware met zyn neus in de boter. Een moonlightparty. Pleiter beschrijft hier zeer terecht, welke gevaren aan het mondaine badleven verbonden zyn. Spr. wijst op de reacties. Het feest was voorbij en hij wilde gezien zijn onstuimigheid, de amour- rette prolongeeren. Hierna bestreed pleiter de juridische gron den van de dagvaarding. Volgens spr. was het geen binnendringen in den geest van de wet. Bekl. was toen hy zich ontdekt zag en de da me niet wilde compromitteeren door de ach- Hij schrijft ons o.a.: „Mijn knieën waren door een rheumatische aandoening zoo styf, dat ik slechts met veel pyn en moeite uit een stoel kon opstaan. In mijn jongere jaren had ik nog wel in twee elftallen gevoetbald en hield ik het schoolrecord op de 100 en 200 meter. Nadat ik zonder resultaat verschillende wrijfmiddelen geprobeerd, nam ik een proef met Kruschen Salts en om kort te gaan, ik ben nu Weer zoo lenig als een kat." W. S. F. Kruschen Salts spoort Uw afvoerorganen aan tot actieve geregelde werking, waardoor Uw li chaam gezuiverd wordt van alle schadelijke stoffen, o.a. het gevaarlijke urinezuur, waf in de meeste gevallen de oorzaak is van Uw rheumatische pijnen. Geleidelijk maar zeker zullen de pijnen ophouden en U zult zich zoo goed voelen als in de beste dagen Uwer jeugd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. terdeur, die los was, de keuken binnen gevlucht en had zich in de provisiekast verborgen. De deur was niet gesloten. Pleiter wijst erop, dat het bekl.'s grootste straf is, dat hy door deze aangelegenheid de risé van de marine is ge worden. Hy werd onmiddellijk van zijn com mando ontheven en werd ter beschikking ge steld. Op de strafmaat wijzend, vraagt spr., indien men bekl. uit den dienst wil verwij deren, of dat dan met gevangenisstraf moet ge beuren. Spr. eindigt met het verzoek om vrij- spraak of ontslag van rechtsvervolging, of in dien de raad van een ander oordeel mocht zijn een geldboete zonder ontslag uit den dienst. Na re- en dupliek volgde de uitspraak, f 250 boete met ontslag uit den militairen dienst zon der ontzegging van de bevoegdheid by de ge wapende macht te mogen dienen. Bij de examens van het Nederlanda Esperan- to-Ekzamena Komitato te Den Haag zyn ge slaagd H. J. Brink, Amsterdam; J. P. J. Gerbrands, Delft; Mej. L. C. F. Hooreman, Dordrecht; Mej. C. C. Muusze, Driehuis; M. de Jong, Gouda; Mevr. L. H. Roessingh van Itersonvan Deun, Mevr. J. van RooijenStolz, de heeren W. H. Huting, H. de Jong, M. v. d. Klundert, J. Schel- tinga, J. A. Tap, C. T. J. v. Vliet en P. W. F. Willemse, allen uit Den Haag; A. A. P. Janssen, Haaren; P. Gieske, Haarlem, G. Ates en G. B. Kruitwagen, Hillegersberg; J. Mourik, Krimpen a. d. IJsel; P. W. v. d. Aardweg, Lisse; P. Ro denburg, Pijnakker; Mej. C. Kruithof en Mej. C. H. Nieuwstraten. Ouderkerk; de dames W. A. W. Cornelissen, C. v. Dam, B. A. T. Hoffmann en C. E. M. Peeters en de heeren Th. H. de Bont, P. H. van Gent, G. F. J. Jansen, J. A. Knepper, C. Mulders, H. G. B. Mulders, C. J. Tryffel en H. Velthuizen, allen te Rotterdam; A. Oostveen, Sassenheim; J. Baak en H. A. de Hoog, Scheve- ningen, A. C. E. Tromp, Utrecht en A. Storm, Vlaardingen. AMSTERDAM. Geslaagd mej. M. Gardenier te Amsterdam. UTRECHT. Geslaagd voor het examen van apothekers-asistent mej. G. E. Njoo, Apeldoorn, en de heer J. Meijboom, Apeldoorn. *^cpcpcptpcp^cp^cpcpqj^<pcp^cpcp^cfKpcJ>cpc(3cp(pcpcpcpcp<4>cpcf>cpcpcpcpcpcpcpcp<pt$><}>epcpcf><ptp(pefKfKpcpcpcf>cpcpcpcj: HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 9.30 H. Mis. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.55 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten 12.15 KRO-orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Vervolg concert. 3.00 Kinderuur. 4.00 Berichten. 4.05 KRO-Melodisten en solist. 5.30 Esperantonleuws. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Het Koningswezen in het Eweland" (Engelsch Togo). 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijs ting. 8.35 Nederlandsch-Hongaarsche feest avond. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Internationale sportrevue. 10.55 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uitzending (8.00—10.00; 10.20—7.30 en 8.0O—12.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Voor Arbeiders in Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.16 Berichten. 2.00 Causerie „Vegetarische voeding". 2.15 Gramofoonmuziek. 3.10 Causerie. 3.30 VARA-orkest en solist. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 7.05 Filmland. 8.00 SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 VARA-orkest. 9.00 Toespraak en Gramofoonmuziek. 9.15 „En nu.... Oké". 10.30 Berichten ANP. 10.35 Esmeralda-septet. 11.00 Fragm. „Venus in Seide", operette. 11.30 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Rhythm-kwartet. 12.25 Planokwartet. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.35 Aston Hippodrome-orkest. 2.35 Leger-des-Heils-orkest en Gresham Zangers. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Orgelspel. 4.20 Gershom Parkington-kwintet. 6.20 Herman Darewski's Band. 7.05 BBC-Theater-orkest. 8.20 Variété-programma. 10.45 BBC-Harmonie-orkest en soliste. 11.35 Ambrose en zijn orkest. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10 en 10.05 Gramofoonmuziek. 12.35 Bailly-orkest. 1.50 Zang. 3.20, 4.05 en 8.35 Zang. 9.30 Variété-programma. 10.25 Symphonieconcert. 11.201.20 Jo Bouillon's orkest. KEULEN, 456 M. Danziger Landesorkest. Weensch Symphonie-orkest. Kleinorkest. Gramofoonmuziek. Orkest, dansorkest. Cabaretprogramma. Amusementssextet. Gevarieerd concert. Gramofoonmuziek. Orkesten. Dansorkest. 8.50 12.20 1.35 2.30 4.20 6.30 7.30 8.20 10.35 10.50 2.20 BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.30 Vervolg concert. 1.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Pianovoordracht. 3.50 en 4.35 Gramofoonmuziek. 5.20 en 6.35 Omroepsalonorkest. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Dansorkest, gem. koor en solisten. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.2012.20 Populair concert. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Geo Bogaert-orkest. 1.502.20 en 3.20 Gramofoonmuziek. 3.35 en 4.20 Belgisch pianokwartet. 4.50 Musette-ensemble. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.35 Kleinorkest en solisten, 6.35 Gramofoonmuziek. 7.05 Zang. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkest en koor. 10.3012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Populair concert. 8.10 Berichten. 8.20 Gevarieerd concert. 10.20 Berichten. 11.20 Dansorkest en pianoduo. 12.202.20 Omroepdansorkest. Het voorontwerp tot beperking van den arbeid van gehuwde vrouwen heeft in ons land heel wat liberaal en socialistisch stof opgejaagd. Het werd uitgekreten voor specifiek Roovische politiek, ofschoon het voor iederen weldenkende toch de natuur lijkste zaak van de wereld moest zijn, dat gehuwde vrouwen op de aller eerste plaats in het gezin thuisbe- hooren en zoo min mogelijk de man nen op de hachelijk kleine arbeids markt concurrentie dienen aan te doen. De gehuwde vrouw en vooral de moeder heeft haar belangrijk ste taak te vervullen thuis. Daar is haar domein, daar vindt zij het ter rein, waar zij voor den man, het ge zinshoofd, de onontbeerlijke sfeer moet scheppen, opdat hij zijn werk buitenshuis in het belang van zijn gezin en de geheele gemeenschap naar behooren kan verrichten. De zgn. emancipatie van de vrouw, ont aardend in een dwaze zucht tot kunst matige nivelleering des geslachten, heeft in haar resultaten bevestigd, dat zij in strijd is met de natuur. De vrouw is niet beter of hooger dan de man, evenmin als de man beter of hooger zou zijn dan de vrouw. Man nen en vrouwen zijn anders, zij heb ben van natuur een verschillende taak, zij vormen elkanders comple ment. Dit zijn geen overwegingen van specifiek Roomsche politiek, maar stellingen, welke voortvloeien uit de natuur, uit de door den Schepper zichtbaar gewilde orde. De mensch, die deze orde in zijn van God geëman cipeerde waanwijsheid wil verstoren, denatureert zichzelf en anderen. Een sterk voorbeeld daarvan geeft de hu welijksoorlog, welke onlangs te New York in een koopmansfamilie heeft gewoed en geëindigd is met een aller zonderlingst resultaat. De vrouw van den koopman, Isabella genaamd, moe der van twee jongens, een van twaalf en een van veertien jaar, kreeg op een goedén of liever kwaden dag ge noeg van het huishoudelijk werk en een onbedwingbaren lust om aan de universiteit chemie te gaan studeeren, niet om de allerlaatste geheimen van de kookkunst en de vele alphabeti- sche vitaminen machtig te worden, maar eenvoudig uit pure verveling of uit drang naar wetenschap. Haar man wilde daar echter niets van weten, doch met de bekende hardnekkigheid, waarin het zwakke geslacht zoo sterk pleegt te zijn, viel de intellectueele Isabella een jaar lang eiken dag haar echtvriend lastig met haar studieuze plan. En zooals het vaak gaat, zoo ging het ook hier: tenslotte gaf de man toe, uitgehold als een granieten steen, waarop stelselmatig een drup pel valt van bitter bijtend vocht. Ma Isabella loopt nu ijverig college, ter wijl haar beide jongens gedresseerd zijn voor het huishoudelijke werk, waarvan hun moeder genoeg heeft. De gedweeë knaapjes koken, wasschen en stofzuigen beter dan model-dag hitjes enPa? Vermoedelijk gaat die thans even druk naar de club als Ma naar college. Een ideale huishou ding, nietwaar, volgens de consequen ties der emancipitis, en een voorbeel dige opvoeding tot.... pantoffelheld. Onder zeer groote belangstelling uit weten schappelijke kringen is hedenmorgen het stoffelijk overschot van prof. mr. Ph. Kleintjes, in leven hoogleeraar in het volken recht en staatsrecht der overzeesche ge westen aan de Amsterdamsche Universi teit, op het R.K. Kerkhof Buitenveldert ter aarde besteld. Vele professoren v;an verschillende universiteiten begeleidden den bekenden katholieken geleerde naar zyn laatste rustplaats en den minister van Koloniën eerde den overledene door zich officieel in den stoet te doen vertegen woordigen door den secretaris-generaal van zijn departement. In de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw van den Allerheiligsten Rozenkrans, aan de Jacob Obrechtstraat, werd te negen uur door Mgr. dr. G. C. van Noort, deken van Amster dam, de plechtige Requiemmis opgedragen met assistentie van de parochie-kapelaans, de wel eerwaarde heeren O. J. Lansbergen en J. F. M. Zegers. Na de H. Mis, die door zeer vele belang stellenden werd by gewoond, vertrok de stoet naar „Buitenveldert". Hier had zich intus- schen reeds een groot aantal persoonlykhe- den verzameld. Te ongeveer half elf arriveerde de lijkstoet aan het kerkhof, waar deken C. J. Boekhorst de liturgische plechtigheden in de kapel ver richtte. Tot hen, die bij deze plechtigheden tegen woordig waren, behoorden: jhr. A. E. W. Six, secretaris-generaal van het departement van Koloniën, namens den Minister, prof, dr. H. A. van Bakel, plaatsvervangend rector-magnificus van de Universiteit te Amsterdam, namens den rector-magnificus prof. mr. dr. H. Fryda, die door familie-omstandigheden verhinderd was, prof. dr. A. W. de Groot, secretaris van den Se naat, dr. J. C. Went, curator van de Amster damsche Universiteit, prof. dr. J. A. J. Barge, rector-magnificus van den Universiteit te Leiden, prof. R. R. Welschen O.P., prof. dr. J. P. Klei weg de Zwaan, prof. mr. H. R. Hoetink, prof. mr. dr. G. v. d. Bergh, prof. G. Mannoury, prof. dr. H. N. ter Veen, prof. dr. H. Brugmans, prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer, prof. dr. D. van Embden, prof. mr. L. J. v. Apeldoorn, prof. dr. D. Cohen, prof. mr. dr. N. W. Posthumus, prof. dr. J. H. Scholté, prof. dr. L. F. de Beaufort, prof. Zinsheimer, prof. mr. P. Scholten, prof. dr. A. E. H. Swaen, prof. dr. P. J. A. Adriani, pro.f. K. R. Gallas, prof. J. Salverda de Grave, prof. Th. Limpergen, mevr. prof. mr. D. Hazewinkel- Suringa. Het Thorbecke Curatorium van Leiden was vertegenwoordigd door prof. mr. R. Kranenburg en mr. dr. van Blom, de Maatschappij Olveh 1897 door mr. H. K. Versteeg en de Cultuur Mij. Senep door de commissarissen, de heeren P. J. P. Dietz en R. Reling Brouwer en de directeu ren, de heeren A. G. Ostermann en W. J. L. van de Linde. Verder waren er prof. Huib Luns en prof. mr. J. A. Veraart van de Techn. H. S. te Delft, prof. I. J. H. v. d. Berg en prof. G. M. Ver- rijn Stuart van de Univ te Utrecht, prof. mr. C. W. v. d. Pot van de Groningsche Universi teit, prof. M. H. Bregstein uit Rotterdam, mr. P. A. Pijnacker Hordijk uit Oegstgeest, dijkgraaf van Rijnland, mr. A. J. Ellens, president van de Rechtbank te Almelo, ir. D. Valstar uit Rotter dam, mr. Marius Levenbach, het eerste Kamer lid mr. M. Mendels, een deputatie van de R.K. Studentenvereeniging „St. Thomas Aquinas",, vertegenw. van verschillende studentencorpora en van de juridische en economische faculteiten en tenslotte zeer vele vrienden van den over ledene. Nadat het stoffelijk overschot grafwaarts was gedragen, verrichtte deken C. J. Boekhorst de plechtigheden aan de groeve. Namens de familie werd met enkele korte woorden dank gebracht voor de betoonde be langstelling. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift de heer L. A. van Wijk, geboren te Amsterdam. Geslaagd voor het cand. examen in de wis- en natuurkunde de heeren A. Somerwil en W. Uyttenbogaardt. GRONINGEN. Bevorderd tot arts de heer A. Berghuis te Dokkum. Artsexamen eerste ded mej. H. Ledeboer te Almelo. LEIDEN. Candidaatsexamen wis- en natuiW* kunde letter F, de heer K. F. Braakman, l&" den. Candidaatsexamen rechten de heeren H. Borel Rinkes, Wassenaar en C. F. de Et)' Nachenius, Rotterdam. In den afgeloopen nacht ruim 12 uur is autobus van den ondernemer Van Essen en uit Ruinen (Dr.), met passagiers, afkomstig uit Diever en omgeving, welke bus terugkeerde va" den te Amsterdam gehouden bondsdag van de® Nederlandschen Bond van jongelingsvereeiU' gingen op Gereformeerden grondslag, naby de" Feithenshofweg te Oldebroek door onbekend oorzaak in volle vaart tegen een boom gerede1^ De bus werd zwaar gehavend. De rechterwa11 van den wagen werd geheel open gereten. Van de inzittenden werden drie personen ernstig gewond. Een meisje had een paar ben gebroken en liep een lichte hersenschudding op, een jongen brak een arm, terwijl een andcre jongen o.a. snywonden in het gelaat kreeg. drie zijn per ziekenauto overgebracht naar b ziekenhuis te Zwolle. De overige inzittenden liepen lichte verWj»u dingen op. Verschillende passagiers slingefd uit den bus, anderen kwamen bij het yiings laten van den bus in den langs den straat* gelegen beek terecht. De burgemeester heeft den bus in beslag 1®^ nemen. Nader vernemen wij, dat de chauffeur. heer De J., uit Zuidwolde, vermoedelijk - oogenblik door den slaap is overmand en even de macht over zijn stuur is kwijtgera® Eerste klasse v. V. V.Hermes D. V. S. Gewonnen Hermes D. V. S. met 61 runs op de le inning»-. J. Hermes D. V. S. le innings 144 (H. StolK 34; Offerman 15; J. Keuzenkamp 28; C. Tetteia» A. Molenaar 10) A. v. Stuyvenberg 2— Roodenburg 248; A. van Wermeskerken <-p. V. V. V. le innings 83 (W. v. d. Laanl"vJjif' Engel 11; W. Engel 13; C. E. Alandt 15) J. o" fer 640; J. Offerman 4—34. V V. O. C.Rood en Wit Gewonnen door C met innings en 20 runs d® Rood en Wit, eerste innings: 49 (J. jpelg A» Groot 12) A. Terwiel 516, P. G. East 3—*- Nieuwenburg 27. V. O. C. le innings: 168 (A. Terwiel 18. n-O. burg 57, A. Nieuwenburg 22, Th. Dubru 2ol Hagenaar 7—46, A. v. d. Togt 2—61. V» Rood en Wit 2e innings: 99 (J. L. Sandef A. v. d Togt 14, J. Klein de Groot 10, Jhr. Elias 38*) A. Terwiel 43, A. Nieuwen»"1» 11, L. Kettlitz 1—10, P. G. East 1—17. H. C. O. II—V. R. A. Gewonnen door H-icKf)ta II met 3 runs op de le innings (Nog 5 in handen). - V. R. A. le innings 111 <A. Loggers 13. bj' j,. nelissen 13, W. Wittebol 26, D. Ingelse l/Ujef5 Sodderland 6^3, W. H. Gallois 3—39, w- heim 18. R* H. C. C. II le innings 114 voor 5 gesl. je J. de Beus 18, K. Neuerburg 26, L. W. .d1 W. Gallois 27) J. Peters 1—21, F. Ingüs 2—30, C. Jibben 220. HaarlemH. C. C. I Gewonnen door I met innings en 42 runs. i4, T Haarlem le innings 57 (H. de la Maas 123 H. v. Manen 1—20, J. J. Bo® 3—11, P. ten Bosch 4—10, C. Bakker 2—-J-a f" H. C. C. I le innings 145 (M. A. von E. J. A. Schill 32, J. V. d. Luur 50) A. Ma»6 O. Abendanon 435. 1? L Haarlem 2e innings 46 (Kleefstra: Harr°b,. t® H. v. Manen 214, J. Koeleman 61°> Bosch 213. Overgangsklasse H. C. C. III—Excelsior Gewonnen ao" celsior met 53 runs op de le innings. _h0lt Jn, Excelsior le innings 121 (J. Ooster i Hoenderop 19. G. Oosterholt 10, Ruiter" go, v Walbeek 11, Kenemade 22) Rutgers j g. t Klerck 1—14, Jansen 119, J. A. Schill 4--' H. C. C.: 68 (Smeele 21, Walther Boer ypW Oosterholt 326, G. Obsterholt 316. der 16, Ruiterman 1—9. 0, d* SpartaA. C. C. Gewonnen door met 80 runs op de le innings. A. C. C. le innings 212 (W. Staats 34, o'V 76, P. Sanders Sr. 13, L. Woudstra 29. bj W® 11, Sanders Jr. 10*) J. Warburton 131, p ster 367, ir. C. A. Emers 646. Sparta le innings 132 (G. Vine 32, ijLe19 34, J. Webster 11. F. Schilthuys 24*. H. Oliver 344, Sanders Sr. 434, D. v I36, Sanders Jr. 16, Lapièrre 13.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6