SHELL WILLEM D ^Gedenkt^l i geneest en zuivert de huid Italië weer meer op den voorgrond j t",e,r HOOGERE KLOPVASTHEID NOG HEER WAARDE Op de raadsrots Na de Jamboree benzine geeft VOORTAAN (vanaf t iünl a.tr) dank zij een an blijft daarmede ALS STEEDS HAAR TUD VOORUIT! De weerstoestand DE ONDERHANDELINGEN ROME-PARIJS EIERENUITVOER NAAR ENGELAND W de Collecte voor de R.K.Militdirer?- 1 ÉL op Z or?d JA I I wk Vereeniditföer? A ^^29 Mei ZATERDAG 28 MEI 1938 Hopval"1 D°°'cÜÈU be"1'"6,'5 jfn ae"<*de"', SnfcVr.wt" «verbod'9 y _.wn\\en\ de hogere ^re Prins Bernhard's eerste bezoek aan het Nationaal Hoofdkwartier der Nederlandsche Padvinders Défilé in Den Haag M.S. „CARELIA" HEEFT PROEF GEVAREN HET KOELE WEER IS REEDS GEKOMEN Op warmte valt nog niet te rekenen De geruchten omtrent haar onge lukkige gevolgen bleken geheel uit de lucht gegrepen Een officieel onderzoek Giften voor onze defensie De as Rome-Berlijn opgepoetst HOTEL Rustige ligging tegenover luxe-bad. Nieuwe directie - Prettige sfeer Niet duur - Eigen parkeerterrein. Vraagt prospectus. DIERENBESCHERMING Jaarlijksch congres te Enschede BUITENLANDSCH OVERZICHT Rapport van den Ned. Industrie- en Handelsraad aan den mi nister van Econ. Zaken OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 PAT R IA 6 CT Nederland in den Vreemde Causerie over Het vreemde in Nederland" VERDUISTERDE GELDEN TERUGBETAALD DE „NIEUW AMSTERDAM" IN PLYMOUTH Een dag eerder dan volgens de dienstregeling Examen apothekers-assistente HeVe Bntaafsche Import Mij. Verkoopkantoor van «(KO N I N KLIJ K E/S H E LL"-product#n.'.'s-Grevenhage. Heden, Zaterdagmiddag, heeft Z. K. H, Prins Bernhard een gecombineerde verga dering van den Raad der Vereeniging en het Bestuur der Nederlandsche Padvinders gepresideerd. Waar dit het eerste bezoek gold aan het Nationaal Hoofdkwartier na het ongeval, dat Z. K. H. op het einde van het vorige jaar heeft getroffen, heeft het District 's-Gravenhage Hem een aardige ontvangst bereid. Het geheele District ongeveer 2000 Verken ners en Voortrekkers en ongeveer 1500 Welpen, stond aangetreden op de Sophiaiaan. Z. K. H. droeg het uniform van de Nederlandsche Pad vinders, met paarse onderscheidingsteeken der Commissarissen op den hoed, bevestigd aan een gouden lelie-speld. Hij werd ontvangen door den Hoofdcommis saris, den heer A. Oosterlee en den Districtscom missaris, den heer A. H. van Leeuwen, welke laatste het District presenteerde. Z.K.H. inspecteerde vervolgens de Groepen der onder-Districten I en II, loopende in de rich ting van het monument, alwaar de Welpen in een grooten kring opgesteld stonden. Z.K.H. betrad de Raadsrots en nam den Horderoep af. Enthousiast blaiten de jonge Wolven den ouden Wolf toe, dat zij hun best zouden doen. Vervolgens inspecteerde Hij de onder-Distric ten IH en IV en de Katholieke Verkenners, die nagenoeg allen waren opgekomen. Daarna betrad Z.K.H. het Hoofdkwartier, waar Z.K.H. zich de leden van den Raad der Ver eeniging liet presenteeren, alsmede eenige Districtscommissarissen uit andere Districten, die voor deze gelegenheid waren overgekomen. De padvinders waren inmiddels door de Zee straat en Javastraat opgemarcheerd en toen zij de Alexanderstraat betraden, kwam Z.K.H. naar buiten en nam plaats op een podium voor het «Hoofdkwartier opgesteld. De H.H. Oosterlee en van Leeuwen stelden zich achter den Prins op en onder de vroolijke tonen van het muziek corps der Haagsche Politie marcheerden eerst de Welpen voorbij, die luide juichten en en thousiast met de petten zwaaiden, gevolgd door de Verkenners, die hun blijde gezichten naar den Koninklijken Commissaris keerden bij het v°orbij marcheeren. Het door de N.V. Nederlandsche Scheeps- bouw-Mij. voor de Koninklijke Shellgroep ge bouwde 12.000 tons motortankschip „Carelia" met goed gevolg proefgevaren. Het schip werd gebouwd volgens de ontwer pen der opdrachtgevers en voldoet aan de hoogste eischen der Nederlandsche en Nederl.- Indische Scheepvaart-Inspectie, alsmede aan de eischen van Lloyd's Register of Shipping. Aan boord bevonden zich de heer C. Zuiver, Marine-Superintendent der Koninklijke Shell groep, die het schip overnam van de bouw meesters, vertegenwoordigd door den heer D. Goedkoop Dzn., voorts een groot aantal genoo- digden, onder wie vooraanstaande figuren van verschillende Departementen, vertegenwoordi gers uit handels- en scheepvaartkringen, haven autoriteiten, classificatie-bureaux, Scheepvaart- Inspectie, enz. I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimitiiimimii Onze weerkundige medewerker schrijft: Hoewel door het omloopen van den wind naar het Zuid-Oosten het weer Donderdag en Vrij dag en vooral dien laatsten dag warmer was geworden, kunnen wij nog niet rekenen op het voortduren van het warmere weer. De algsmee- ne weerstoestand is daarvoor nog niet gunstig, zoolang wij niet de zekerheid hebben, dat op nieuw een koude luchtstroom uit het Noorden naar ons land zal doordringen. In dezen tijd van het jaar is daarop in het algemeen de kans zeer groot en vooral in verband m^f de weers omstandigheden in West-Europa. In dit ver band is het opvallend, dat de laatste dagen de temperatuur op en in de omgeving van IJsland weer zoo sterk is gedaald. Gisteren b.v. kwamen daar temperaturen voor van 1 tot 2 graden bo ven nul en was de wind over het zeegebied tusschen IJsland en den Westelijken ingang van het Engelsche Kanaal hoofdzakelijk Noor delijk, zoodat nog zeer koude lucht in die stre ken werd aangevoerd. Dit zou nog geen uitzicht geven op sterke af koeling in onze omgeving, wanneer zich niet over het Westen van Frankrijk een depressie had gevormd, die zich eerst in Oostelijke en daarna in Noord-Oostelijke richting zal voort bewegen. Haar nadering bleek gisteren reeds uit de gestadige barometerdaling en de vrij sterke stijging van de temperatuur, twee verschijnse len, die in dezen tijd van het jaar gewoonlijk voorafgaan aan een omslag van het weer, want als die depressie zich verder ontwikkelt en als haar kern ons land is gepasseerd, draait de wind naar het Noorden en komen wij onder den invloed van den aanvoer van de koude lucht. Op stabiliteit van mooi, warm weer kun nen wij dus nog niet rekenen, temeer daar op grond van een zekere regelmatige temperatuur schommeling, die altijd voorkomt, de thermo meter tegen 28 of 29 van deze maand weer lager zal moeten staan dan de voorafgaande dagen. (Nadruk verboden) DEN HAAG, 27 Mei. Naar aanleiding van de hardnek kige geruchten omtrent de ongeluk kige gevolgen, die de wereldjamboree thans zou blijken na zich te sleepen voor een aantal meisjes uit de onmid dellijke omgeving van Vogelenzang, meisjes, die zich in al te groote mate aangetrokken voelden tot de frissche jongensschare, die in de nabijheid hunner woonplaatsen was neergestre ken, heeft de hoofdleiding van de Nederlandsche Padvinders Vereeni ging een onderzoek ingesteld, waar van de resultaten geheel negatief zijn. Reeds enkele maanden geleden, lang voordat er nog iets te controleeren viel, bereikten de leiding van alle kanten mededeelingen om trent gevallen van meisjes, die thans de ge volgen moesten dragen van de uitspattingen, die zich destijds de buitenlandsche padvinders hadden veroorloofd. Voor zoover doenlijk werd iedere mededeeling aanstonds zoo grondig mo gelijk onderzocht. Doch met een definitief oordeel over de juistheid der geruchten moest men wachten tot de maand Mei ten einde liep Men heeft toen de burgemeesters der ge meenten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Bennebroek bezocht om aan hen de feitelijke gegevens te vragen omtrent de eventueele toe name van het aantal ongehuwde moeders in hun gemeente. In de drie laatste gemeenten samen was één geval bekend, dat nog niet met volle zekerheid aan den invloed der padvin dersbijeenkomst kon worden toegeschreven. In Haarlem was het aantal buitenechtelijke ge boorten in de maanden April en Mei van 7 in 1937 gestegen tot8 in 1938. Hieronder zijn óók begrepen de geboorten, die in een andere gemeente waren aangegeven, doch waarvan de moeders in Haarlem domi cilie hadden. De burgemeester voegde aan deze cijfers de verklaring toe, dat hem bovendien uit de gegevens, die hem ten dienste stonden, was gebleken, dat in de betrokken gevallen aller minst van verband met de Jamboree kan wor den gesproken. 'Een onderzoek in den kring der medici had hetzelfde resultaat. Nóch dr. Maas van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, noch dr. Kersbergen van Haarlem wist iets van een beweerden „toevloed" van Jamboree-moedertjes. De medici van de om het Jamboree-terrein lig gende plaatsen verklaarden hetzelfde. In Am sterdam informeerde men aan alle vijf de zie kenhuizen niets bekend. De feiten wezen eerder op het tegendeel: men had den indruk, dat er dit jaar minder onge huwde moeders waren dan het jaar tevoren. Ook de geestelijkheid van Haarlem heeft de kwistig rondgestrooide geruchten niet kunnen verifieeren, Met deze officieele verklaring kan men de „kwestie", die eigenlijk nooit een kwestie had mogen worden, gevoeglijk naar den rommelzol der verwijzen. Aan vrijwillige bijdragen voor de versterking van onze defensie is tot nu toe in totaal 128.070,71 ontvangen. Zondag w'ordt in Tsjecho-Slowakije de twee de serie der gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Het is voor ons aller heil te hopen dat ook de tweede ronde zonder inciden ten en even rustig verloopt als de eerste. Want het blijft daar in dien hoek van het oude Europa uiterst gevaarlijk. Weliswaar schijnen wij met grootere rust dan verleden week het weekend te kunnen ingaan, maar de toestand blijft zorg lijk en ingewikkeld. Treffend heeft de Fran- sche minister van Buitenlandsche Zaken Bonnet dien toestand tegenover een correspondent als volgt geschetst: „Het gaat er mee als met een patiënt. Het levensgevaar is geweken en al is het misschien stoutmoedig te verzekeren, dat hij gered is, ik zie de ontwikkeling van den toe stand met een gerust hart tegemoet. De tempe ratuur is, laten we zeggen, 37.9 en de doktoren zeggen dan: voorzichtig aan, oppassen voor tocht, geen onvoorzichtigheden". Met andere woorden: laten wij maar optimist blijven! Italië, dat vorige week geen aanleiding voor bijzondere aandacht gaf, laat nu weer van zich hooren. De Italiaansche pers heeft namelijk haar agressieven toon tegenover Frankrijk ver zacht. Men is te Rome namelijk goed te spre ken over het verloop van de non-interventie commissie te Londen, wijl Frankrijk zich bereid heeft verklaard, de controle aan de Spaansche grenzen te herstellen. De Italiaansche corres pondenten te Parijs zijn zeer optimistisch ge stemd en zinspelen er op, dat de Fransch-Ita liaansche onderhandelingen spoedig weer vlot zullen komen. De Times van heden schrijft in dit verband, dat men welisv'aar in officieele ranje Vrijdag en vandaag houdt de Ned. Vereeni ging tot Bescherming van Dieren haar Jaar lijksch Congres te Enschede. Nadat de bondsvoorzitter, jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier, het congres geopend had, kwa men de jaarverslagen aan de orde. De secretaresse, mevr. M. C. DoormanKiel- stra, deelde in haar jaarverslag mede, dat de vereeniging thans 62 afdeelingen telt met 40 inspecteurs en pl.m. 14000 leden. Het jaarverslag werd hierop onder dank goedgekeurd. De jaarrekening sloot met een nadeelig saldo van 12.756.86, de exploitatierekening van de S. B. Criellaerts-stichting met een voordeelig saldo van 615.94. Deze stukken werden vast gesteld onder verleening van décharge aan den penningmeester, Gen. Maj. J. H. O. Kappelhof. De begrooting voor vereeniging en de Criel- laerts-stichting werd vastgesteld, resp. met een nadeelig saldo van 14.413 en een sluitend be drag van 7365. De afgevaardigde van den Bond van Politie personeel voor Dierenbescherming pleitte voor een krachtige actie tegen het houden van blinde vinken, speciaal tegen de te dien aanzien in Limburg geconstateerde excessen bij concour sen. Uitgebracht werden uitvoerige verslagen van de Hoofdbestuurscommissies, naar aanleiding waarvan allerlei mishandelingen aan de orde kwamen, waaraan dieren nog bloot staan en wenken gegeven werden hoe hier tegen op te treden. Hierna werd de vergadering verdaagd. De aanwezigen begaven zich naar het stad huis, waar het gemeentebestuur hen officieel ontving. Vervolgens verzamelden de deelnemers zich aan een gemeenschappelijke tafel in de Groote Sociëteit, waarna de vergadering werd voortgezet. O.m. hield daarna de heer J. C. Mieremet, uit Wassenaar, een causerie over: Aardstralen in verband met den gezondheids toestand van het vee. De afdeeling Enschede bood ten besluite van den eersten Congresdag een gezellig samenzijn aan. kringen te Rome niet bereid is, bij de verkla ringen der correspondenten commentaar te leve ren, maar dat er niettegenstaande dat geer. twijfel aan is, of de Italiaansche regeering zou gaarne de politiek van ontwikkeling van betere betrekkingen met de Westelijke Europeesche mogendheden hervatten. Men weet, dat Musso lini met de toenaderingspolitiek is begonnen, toen het scheen, dat het einde van den Spaan- sschen burgeroorlog in zicht kwam. Het accoord met Engeland werd zelfs wat zijn in werking treden betreft daarvan afhankelijk gemaakt. Maar juist op het tijdstip, dat de kans voor Franco beslissend gunstig scheen, werden er enorme voorraden oorlogstuig over de Fransche grenzen aan de republikeinen geleverd. Dit stuurde alle berekeningen van Mussolini in de war. Het gevolg: zijn scherpe rede te Genua, hef voorloopig stranden der nauwelijks begonnen Fransch-Italiaansche onderhandelingen. Wordt nu de grenscontrole weer hersteld aan de Fransch-Spaansche grenzen, dan wordt het den Duce gemakkelijk gemaakt zijn gezicht tegen over Frankrijk in vriendelijker plooi te trekken. Ook op ander terrein vraagt de houding van Italië weer de aandacht. Toen ver leden week de verhouding tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije zóó gew'orden was, dat met het uitbreken van oorlog gerekend moest worden, bleef Italië tegenover zijn spil- genoot opvallend koel en gereserveerd. De Ita liaansche pers gaf een vrijwel eensluidend ge- iuid te hooren: „Tsjecho-Slowakije is onze zaak niet". Tevens scheen men het ingrijpen van Engeland in de situatie geenszins onaangenaam te vinden. Berlijn was over deze houding weinig gesticht. De Duitsche ambassadeur te Rome von Dirksen bezocht herhaaldelijk den Italiaan- sclien minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano. En langzamerhand kwam er kentering in de uitlatingen der Italiaansche pers. En thans zijn we zoover, dat zij zich geheel identificeert met het Duitsche standpunt, over welk feit men zich in Duitschland zéér bevre- Naar aanleiding van een door den minister van Economische Zaken tot de Ned. Pluimvee Federatie en zes organisaties van particuliere eierenhandelaren gerichten brief inzake den uitvoer van eieren naar Engeland, heeft thans de Ned. Industrie- en Handelsraad den be-- windsman een uitvoerig rapport namens deze vereenigingen doen toekomen, bericht de N. Rott. C„ welk blad o.m. het volgende aan het rapport ontleent: Het rapport komt tot de volgende conclu sies: Het feit, dat Denemarken meer eieren naai Engeland exporteert dan Nederland is geen verontrustend verschijnsel, daar in de export verhoudingen van beide landen de laatste tij den tendenzen vallen waar te nemen ten gun ste van Nederland. Het is niet wel mogelijk op grond van fei telijke gegevens vast te stellen of de Deensche dan wel de Nederlandsche uitvoer van eieren naar Engeland regelmatiger beeld vertoont; de stelling, als zou de Deensche export regelma tiger zijn dan de Nederlandsche, is op grond van de Engelsche invoerstatistieken aanvecht baar. In verband met de versterking van de positie van het Nederlandsche ei op de Engel sche markt moet ongetwijfeld naar een zekere regelmaat worden gestreefd, doch men zal zich daarbij dienen te onthouden van maatregelen, waarvan winsderving door verzuim van export naar andere landen het gevolg zou zijn. Er is geen betrouwbaar en vergelijkbaar cij fermateriaal beschikbaar, waaruit de conclusie zou mogen worden getrokken, dat Denemarken op de Engelsche markt gemiddeld hoogere prijzen maakt dan Nederland. Het zou aanbeveling verdienen aan het ex porteeren van eieren naar Engeland voorwaar den te verbinden. Deze zouden stimuleerend moesten werken ten einde aan de ongebreidelde concurrentie der talrijke exporteurs eenigszins paal en perk te stellen. Om tot oplossing van een aantal technische problemen te komen, wordt onderling overleg aanbevolen. Ook voor den particulieren export- handel zou een centraal verband in het leven geroepen kunnen worden. digd toont. Verleden week stond Duitschland geheel geïsoleerd. Thans meent het op Italië's hulp te kunnen rekenen. Er moet echter uit drukkelijk geconstateerd worden, dat Italië geen woord over militaire hulp heeft gespro ken tot dusver. De Italiaansche pers verdedigt Duitschland alleen maar en verklaart, dat de spil RomeBerlijn een zeer ernstige zaak is. Nemen we als voorbeeld uit vele de Gazetta del Popoio. Dit blad polemiseert tegen de be wering der buitenlandsche pers dat Duitsch land een stelselmatige aanvaller zou zijn en thans na Oostenrijk Tsjecho-Slowakije op den korrel zou hebben genomen. De reserve, waar van Italië in de Sudeten-Duitsche kwestie blijk heeft gegeven, beduidt geen gedesinteresseerd heid. De waarheid over het Sudeten-Duitsche probleem kan in drie punten wórden samen gevat: 1. Duitschland wenscht de Sudeten-Duit- schers niet prijs te geven, opdat zij door de democratie worden gewurgd. 2. Er bestaat noch een diplomatieke, noch een ideologische overwinning van Engeland of Frankrijk, omdat er geen slag en geen gevecht geleverd is. 3. Italië houdt dan oók het oog op de loo pende onderhandelingen, maar het denkt er niet aan zich van Duitschland te scheiden of zijn belangstelling voor de zaak op te geven. De spil RomeBerlijn is een zeer ernstige aan gelegenheid. Het merkwaardigste in deze uitlatingen is het ontkennen van een „overwinning" van En geland. Men weet, dat de Duitsche regeering buitengewoon boos is geworden, toen het bleek, dat de geheele wereldpers de meening huldigde, dat Engeland door zijn ingrijpen in de Wilhelm- strasse Duitschland had geïntimideerd. Plotse ling' werd er in de Duitsche pers een felle cam pagne ingezet tegen Engeland, die nóg onver minderd heftig wordt voortgezet. Men beweer de, dat er niets bekend was van een ingrijpen van Londen, dat er trouwens heelemaal geen reden daartoe bestond en dat John Bull ten slotte niets anders was dan een oude be moeial. Nu heeft Italië zich eveneens op dit standpunt geplaatst: er bestaat noch een di plomatieke, noch een ideologische overwinning van Engeland (en Frankrijk). Uit dit alles blijkt, hoe gauw de jonge autoritaire staten op de teenen zijn getrapt, maar niet minder dui delijk blijkt er uit, dat het optreden van de Engelsche regeering verleden week buitenge woon doeltreffend is geweest. Hedenmiddag heeft de vereeniging ^.Neder land in den Vreemde" te 's-Gravenhage haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Na de opening heeft mr. H. A. van Nierop, directeur van de Amsterdamsche Bank, een causerie gehouden over: „Het vreemde in Ne derland." Wie veel met buitenlanders in aanraking komt, krijgt steeds den indruk, dat het buiten land zich sterk voor Nederland interesseert. De zaak, waarover men het meest spreekt en die de algemeene belangstelling heeft, is: de gulden. Men heeft stgrk vertrouwen in den Nederlandschen economischen toestand en be schouwt Nederland, zooals vanouds, als een rijk en welvarend land. Men legt een oorzakelijk verband tusschen den rijkdom van Nederland en de waarde van zijn ruilmiddel. Dit verband ontbreekt echter, naar spr.'s oordeel, ten eenen male. De waarde van het geld is afhankelijk van den omvang van den geldvoorraad en de geldbehoefte. Op den duur gaan de economische toestand van een land en de toestand van het ruilmid del samen. Indien een land slecht beheerd wordt, zal het ruilmiddel ten gronde gaan en ook de welvaart afnemen. Vele landen zijn niet kapitaalkrachtig genoeg om met overzeesehe gewesten handel te drijven. Nederland was reeds een rijk land, vóór zijn koloniaal bezit ontstond. In 1601 merkte een Engelsche schrijver op, dat Nederland in één jaar meer met de visscherij verdiende, dan de Koning van Spanje in vier jaar uit Indië trok. Spr. treft steeds de groote welvaart van Ne derland. Nederland is een land, waar de scher pe contrasten ontbreken. Niet alleen het kli maat, ook het Nederlandsche volkskarakter en bestuur zijn gematigd. Het kapitaal is zeer verdeeld. Er heerscht geen tegenstelling tusschen grooten rijkdom en groote armoede. In Nederland heerscht echter evenals elders-'1 een malaise. Het zou al zeer verwonderlijk zijn. indien een land, dat zoo internationaal alsro Nederland georiënteerd is, door de internatio nale toestanden niet getroffen zou worden. Die malaise brengt groote werkloosheid, die terecht een sociale ramp is genoemd, zegt spr. Die ramp verdient aandacht, ernstige aandacht. Doch het is hier niet de plaats over dit punt te spreken. Het is vreemd, dat menig Nederlander zich te weinig rekenschap geeft in welk een gezegend land, in vergelijking met andere landen, hij leeft. Het is verbazend, dat vele Nederlanders niet inzien, dat elders de welvaart aanzienlijk iager dan in ons land is en dat aldaar de ge middelde levensstandaard van het individu be langrijk beneden dien van den Nederlander ligt. Spr. gaf ten slotte de vereeniging in overwe ging, haar statuten te wijzigen en zich ten doel te stellen, niet alleen in het buitenland, doch ook in Nederland juiste begrippen omtrent Ne derland te verspreiden. Aneta berichtte reeds telegrafisch uit Bata via, dat een Bandoengsche advocaat is gear resteerd, onder beschuldiging van verduistering. Naar de Javabode meldt, heeft intusschen mr. G., die zich momenteel in preventieve hech tenis bevindt, het geheel verduisterde bedrag, plus de rente, aan de rechtmatige eigenaren der effecten terugbetaald. In den loop der volgende maand zal naar alle waarschijnlijkheid deze zaak reeds door den Raad van Justitie worden behandeld. De „Nieuw Amsterdam" is gisteren te Ply mouth hartelijk welkom geheeten, toen het schip op de eerste thuisreis uit New York al daar arriveerde. Een afgevaardigde van den burgemeester van Plymouth begaf zich aan boord met een delegatie van zakenlieden. De „Nieuw Amsterdam" is een dag eerder, dan de dienstregeling aangaf, aangekomen. De gezagvoerder verklaarde, dat het schip de hoogste verwachtingen heeft overtroffen. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoedirfg voor erw ten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 23 Mei tot en met 28 Mei 1938, 1.per 100 kg. zal bedragen voor groe ne erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwa liteitsklasse c, en 0.50 per 100 kg. voor voeder erwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, zal 2.30 per 100 kg. bedragen. LEIDEN. Geslaagd mej. G. H. Pott te Rotter dam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5