REISJASSEN I i 1 IteiwiiifS Trekjes Schriftverbetering? uanBREEMENs !nst. reiber-nan BOMMEN GEWORPEN OP KANTON STOOMEN E.N.A.van MEVERDEN DAMES- EN HEERENCOSTUUMS ZONDAG 29 MEI 1938 elegante t en prettige dracht HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 De herrie in „Bloem bollencultuur' Is het prestige van het hoofd bestuur zeer geschokt? COMITÉ ZIEKENTRANSPORT HAARLEM Nat. Ned. Bedevaart naar Lour des 27 Juli5 Aug. 1938 Mr. W. Pijnacker Hordijk T DE NIEUWE N. Z. H.-BUSSEN KUNSTAVONDEN ACCO U N TANT—UP VER.v.NED.ACC HAARLEM AMSTERDAM GEM. RADIO-DISTRIBUTIE BURGERLIJKE STAND VRAAGT gONZE VOORMARS PRIJSCOURANT TELEF. 10070 BRANDSTOFFEN steile* nóóit teleuc GEZELLEN BILJARTBOND DISTRICT HAARLEM Voorwedstrijden persoonlijk kampioenschap Heinekensbeker VOETBAL HAARLEM—V.S.V. HEEMSTEDE VOGELENZANG ZANDVOORT DE DRIEDAAGSCHE Ook op den derden dag talrijke uitvallers Men vreest, dat groote verliezen in de dicht bevolkte wijken te betreuren zijn POGING TOT MOORD UIT WRAAK Europeaan door een inlander aangevallen GEEN SPECIALE BENZINE MEER Kwaliteit der normale soorten wordt verbeterd ECONOMISCHE RAAD Prins Bernhard woont de vergadering bij Academische examens Vóór Pinksteren De groote scène Peek Cloppenburg STAD Naar aanleiding van de buitengewone ver gadering der Algemeene Vereeniging voor bloembollencultuur, waarin het bestuur de vol gende motie aan de orde stelt (die aangenomen 'boet worden, wil dat bestuur niet aftreden) „De algemeene vergadering der Alg. Veree niging voor Bloembollencultuur, op 13 Juni 1938 bijeen, acht het noodig, dat, hoewel een uit spraak tegen alle bestaande saneeringsmaat- 'egelen is gevallen, het hoofdbestuur zijn me dewerking geeft aan de uitvoering van de van Overheidswege opgelegde saneeringsmaatrege- en, zoowel, wanneer de maatregelen op de hui dige wijze worden uitgevoerd als wanneer de bitvoering in handen van het vak zelf wordt Stenomen," schrijft het orgaan van het Hol- 'andsch Bloembollenhuis o.a., dat de woorden ■■acht het noodig" beter vervangen hadden kun- ben worden door „dat de leden het verschoon baar achten". Het hoofdbestuur, dat in groote meerderheid vóór de saneeringsmaatregelen is, vraagt aan de leden, die zich vorig jaar eveneens in groote bieerderheid tegen de maatregelen hebben uit gesproken, goedkeuring van zijn houding. Het is goed, dat als gevolg van de critiek °P de laatste Algemeene Vergadering en dus dfel rijkelijk laat het hoofdbestuur met die vfaag naar voren is gekomen. Wanneer de bieerderheid der leden de houding van het hoofdbestuur niet inconsequent vindt, kunnen de hoofdbestuursleden in de crisis-instanties, die weldra in permanente instellingen zullen °vergaan, zitting blijven nemen; maar wan neer de bezwaren zwaarder-wegen dan de voor- deelen, zal het hoofdbestuur ook de consequentie bioeten trekken en voor bestuursfuncties in de bekende crisis-instellingen moeten bedanken. ~it zou de logische consequentie zijn Door het dreigement van aftreden, dat op de motie en baar toelichting volgt, maar er nimmer op had Jbogen volgen, is de stemming al bij voorbaat beïnvloed en vertroebeld. Ongetwijfeld hebben alle leden van de Alg. "creeniging voor Bloembollencultuur respect "'°or de wijze, waarop het hoofdbestuur zijn 'aak vervult. Dat het ten opzichte van de uit dring der saneeringsmaatregelen een naar Jteler oordeel onjuist standpunt heeft ingeno men, doet aan de waardeering voor het overige ?terk niets af. We betreuren het daarom, dac dt hoofdbestuur er ten onrechte een kabinets- b^estie van gemaakt heeft. Het heeft zijn b°sitie, ook al wordt de motie met groote meer derheid van stemmen aangenomen, daardbor bitermate verzwakt. Terwille van de Algemeene Vereeniging moet /b iets op gevonden worden, dat deze motie b'et in stemming wordt gebracht.* Uii de aan- bepiing toch zullen veel meer en absoluut on- ^biste conclusies worden getrokken, o.a. dat de ANNO 1899 O, ik schaam me zoo voor m'n handschrift, Wat zal men er wel van zeggen? Waarom volgt U niet aan een speciaal adres een cursus in Succes op eiken leeftijd gegarandeerd kleine houtweg 8 - telefoon 17655 Alg. Vereeniging is omgezwaaid en zich ten gunste van de saneeringsmaatregelen heeft uitgesproken. Bestaat er niet zoo iets als een motie van orde? Nu de Meimaand, de maand van Maria, de maand ook van O. L. Vrouw van Lourdes, ten einde spoedt, hebben vele zieken en pelgrims hun plannen gemaakt en uitgewerkt om zich op te geven voor de Bedevaart naar Lourdes. De definitieve sluitingsdatum voor het in schrijven der zieken is 15 Juni. Op dien datum moeten alle formulieren volledig ingevuld en opgezonden zijn. Felgrims kunnen zich tot uiterlijk 20 Juni doen inschrijven, waarbij hun wordt verzocht zich zooveel mogelijk als infirmière of bran cardier te willen opgeven. Indien eenigszins mogelijk, zullen ook dit jaar wederom 300 zieken met de Bedevaart naar Lourdes worden medegenomen, maar dan is het beslist noodzakelijk, dat zooveel mogelijk pel grims zich ten spoedigste opgeven. 300 zieken!! Zieken naar ziel, maar ook naar het lichaam. Zieken, die vaak 10 of 12 jaar lang reeds op hun ziekbed liggen en hunkerend uitzien naar den dag, waarop zij ter Bedevaart zullen gaan naar O. L. Vrouw van Lourdes. Zieken voor wie Lourdes, voor wie O. L. Vrouw wellicht de eenige uitkomst in hun ziekte is en die zij in Maria's Genadeoord dat gene zullen gaan vragen, wat hun zalig is. Zeker is het, dat alle zieken, die uit Lourdes teruggaan, niet onverhoord door hun Hemel- sche Moeder worden weggezonden. Misschien worden zij wel niet verhoord zooals zij het Maria vroegen, doch zeker krijgen zij allen van die goede Moeder, de „Hulp der Zieken", troost en berusting mede, en is dit niet vaak de eerste stap op weg naar de genezing? Gij die dit leest en niet ziek z ij t, hebt gij U wel eens ingedacht wat ziek zijn, jaren lang ziek zijn, zeggen wil? Is het dan niet heerlijk, om, wanneer gij zelf gezond zijt, voor de arme zieken, en dus ook voor O. L. Vrouw van Lourdes, veel te doen? Wanneer wij U er dan op mogen wijzen, dat er veel, zéér veel hulp noodig is van dames en heeren, die zich belangeloos beschikbaar wil len stellen om als infirmière of als brancar dier, mede te helpen bij de verzorging en het vervoer onzer 300 zieken, terwijl wij nog veel hulp tekort komen, mogen wij dan ook op Uw hulp rekenen? Stelt niet uit en vraagt nadere inlichtin gen over de kosten om met de Nationale Be devaart mede te gaan naar Lourdes. Zieken, pelgrims, infirmières en brancar diers, wij zien gaarne Uwe aanvrage tegemoet. Namens het Comité; P. N. DUIJN, Secretaris. Te Aerdenhout is op 71-jarigen leeftijd overleden de heer Mr. W. P. C. C. Pijnacker Hordijk, oud-gemeentesecretaris van Haarlem. Op 18 Mei 1898 werd hij als zoodanig be noemd en in 1909 trad hij af om zich verder te wijden aan de Haarlemsche Brandverzeke ring Maatschappij. De begrafenis vindt plaats Dinsdag 31 Mei te Driehuis-Westerveld, na aankomst van trein 13.14 uur. De 4 nieuwe bussen, die de N. Z. H. in ge bruik heeft gesteld, zijn van verschillende nieu we snufjes voorzien, die het vermelden waard zijn. De vouwdeur bestaat uit twee helften, elk draaibaar om een stijl, hetgeen het instappen vergemakkelijkt en bovendien het openen en sluiten met een handle voor den chauffeur verlicht. De onderpaneeltjes dezer vouwdeuren zijn van glas voorzien, zoodat de chauffeur bij het stoppen aan de haltes den trottoirband beter kan onderscheiden. Gelijktijdig met het openen van de deur wordt des avonds automatisch op het balcon licht ontstoken; door middel van een schakelaar wordt voorkomen, dat dit overdag ook ge beurt. Op het voorbalcon zijn aan de wanden 7 klapbankjes aangebracht. Achter dit balcon zijn 24 met trijp bekleede zitplaatsen, hetgeen een aangenamer en vaster zitten bevordert. Ook de klapbankjes zijn met trijp bekleed. Aan de achterzijde is een tweede stel rich tingwijzers aangebracht en zeer practisch zijn de rubber spatschermen der achterwielen. On danks het feit, dat deze deelen nog al eens een stootje moeten verdragen, zullen zij een net aanzien blijven behouden. Warme lucht blaast, door een bijzondere in richting, tegen de voorruit en voorkomt het beslaan daarvan. De bussen zyn gebouwd op chassis van het fabrikaat Mercedes Benz. De motor is een 6- cylinder Diesselmotor en heeft een vermogen van 80 P.K. De carrosserie, gebouwd door de firma Den Oudste en Domburg te Woerden, biedt plaats aan 38 personen. Er zijn 24 zit- en 14 staanplaatsen, terwijl indien van de klap bankjes gebruik wordt gemaakt er 31 zitplaat sen zijn. In de twee grootste Nederlandsche Noord- zee-badplaatsen is men druk bezig het „Casi no" te restaureeren en te reorganiseeren. Ter wijl de terrassen, bars, enz. reeds met Pinkste ren voor het publiek opengesteld worden, zal tegen half Juni met het geven van buitenge wone kunst-avonden begonnen worden. Een serie van deze Kunst-avonden wordt ge organiseerd alles nog behoudens goedkeu ring van den gemeenteraad van Zandvoort door Impresario Ernst Krauss, met wien de di rectie van het „Casino" te Zandvoort reeds in onderhandeling is getreden. Verschillende buitenlandsche sterren en ge zelschappen zullen hun medewerking verlee- nen, terwijl ook vele Nederlandsche artisten het hunne zullen bijdragen. Na goedkeuring der gemeente Zandvoort zullen nadere gegevens bekend worden ge maakt. GED.OUDE GRACHT02 P.C.HOOFTSTRXAT TELEFOON 18701 TEL. 90361 - 22361 na b uur K.OQ na 6 uur 23123 Progr. 1 Hilversum 1. Progr. 2 Hilversum 2. Programma 3. Keulen 8.00. Parijs Radio 10.50. Droitwich 12.05, Brussel Ned. 12.20. Brussel Fransch 1,30. Keulen 2.20. Brussel Fransch 3.20. Parijs 5.20. London Regional 6.20. Keulen 7.20. Brussel Fransch 8.20. Parijs Radio 11.20. Progr. 4. Brussel Ned. 8.00. Diversen 9.20. London Reg. 10.35. London Reg. 8.35. Droit wich 11.50 n.m Programma 5. 8.00.7.00 diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. 1. Fare well to dreams. 2. Kitten on the keys. 3. II Bar- bière di Siviglia. 4. Omdat ik zooveel van je hou. 5. Oua, Oua. 6. Luftcharmören. 7. Throw another log on the fire. 8. Het Angelus klept in de verte. 9. Ich tanze mit dir in den Him- mel. 10. Will you remember. 11. Nola en Polly. 12. Hor du flicka 1111a. 3. Tomi-tomi. 14. Draaien. 15. I Pascatori di Ferle. 16. One mi nute to one. 17. Lente. 18. Chinaman. 8.00 12.00 Diversen. Geboren: 24 Mei: d. van M. G. Emkev. d. Veldt; 25 Mei: d. van E. Toels—Ouwe jan; 26 Mei: d. van E. SchlüterStiens; z. van J. H. BrouwerKooijman; d. van H. Kloos Koning; z. van C. Beentjes—y. d. Haak; z. van M. S. Ebbingv. Assendelft; 27 Mei: d. van C. Wullumsv. Kampen; d. van A. Schmitz Schneider; z. van D. Blomv. Kilsdonk. Overleden: 26 Mei: G. Wolters—v. d. Velde, 66 jaar, Populierstraat; G. B. N. Smit, 57 jaar, Zijlweg; 27 Mei: Ivl. v. d. EijndeKoeijers, 70 jaar, Oranjeboomstraat; A. Peper, 74 jaar, Am- sterdamschevaart; J. Plukker, 42 jaar, Rollands pad; A. C. A. E. BosBecher, 51 jaar, Plein; 2 Mei: A. P. van Schie, 51 jaar, Krocht. De eindstanden van de voorronden voor het persoonlijk Kampioenschap zijn als volgt: Klasse A Poule 1 hoogste gesp. gew. gel. verl. car. brt. serie gem. F. W. Knape (Hrlm 1) 4 3 1 284 110 20 2.3S Jac. Verkaart (Hrlm 1) 4 3 1 283 125 10 2.26 Jac. v. d. Kroft (Hrlm 1) 4 2 2 249 146 16 1.71 Th. Zuidhoek (Hrlm 1) .4 44 4 8 4 1 3 240 153 12 1.57 W. v. Horick (Hrlm 3) 4 1 3 224 151 14 1.48 Klasse A Poule 2. Chr. Luiten (Hrlm 2) 3 3 225 98 16 2.29 P. Waasdorp (H'gom) 3 2 1 200 87 21 2.30 G. v. Leeuwen (H'gom) 3 1 2 199 115 8 1.73 J. v. d. Kroft (Hrlm 5) 3 1 2 160 130 11 1.23 Klasse A. Poule 3 J. v. d. Lans (H'gom) 3 3 225 86 17 2.82 C. v. d. Aar (Hrlm 2) 3 2 1 184 85 11 2.16 J. Luiten (Hrlm 2) 3 1 2 186 99 12 1.97 C. v. d. Wal (Hrlm 3) 3 3 154 110 11 1.40 In de finale komen F. W. Knape, Jac. Ver- kaart, Chr. Luiten, P. Waasdorp, J. v. d. Lans en C. v. d Aar In café-rest. Bolwerk aan het Kennemerplein werd Vrijdagavond het eerste gedeelte gespeeld van de match D.E.S.Sarphatl. De Amster dammers waren iets sterker en namen een voor- loopigen voorsprong van 13 caramboles. De uitslagen zijn: SarphatiD.E.S. brt. h.s. gew. Weber Jr. 120 73 14 1.73 Heykoop 87 72 8 1.20 Emster 114 59 10 1.93 Out 150 59 19 2.54 Citroen 147 60 15 2.45 Ronde 175 60 20 2.91 Kraamwinkel 125 48 32 2.60 Uittenbogaard 102 48 14 2.12 Lindenaar 100 67 13 1.49 Wesseling 95 67 10 1.41 Becker 50 49 5 1.02 Korte 39 49 7 1.79 Voorloopige stand 661—648 Dinsdag a.s. komt B.V. „Onder Ons" (A'dam) met haar 2e zestal- In deze bekerontmoeting komt V. S. V. uit met: Michel Broek Voet Heins de Vries Van Osch Döhring Balvert N.N. Bots Sterk Autotocht voor ouden van dagen. Het co mité voor het organiseeren van een autotocht voor ouden van dagen heeft dezer dagen zijn eerste vergadering gehouden, om te trachten ook dit jaar wederom een tocht te organiseeren. Door het groote aantal ouden van dagen, dat jaarlijks dezen tocht medemaakt, is het noodig dat vele ingezetenen dit werk steunen, hetzij financieel of door het beschikbaar stellen van een auto op den vast te stellen datum- Ongetwijfeld zal het comité weer kunnen re kenen op die autobezitsters en autobezitters, die welwillend bijna ieder jaar van hun belang stelling blijk geven, maar het is noodig dat dit aantal wordt uitgebreid door het groote aantal auto's, dat disponibel moet zijn. Zij die zich dan ook met hun auto beschik baar willen stellen worden beleefd verzocht zich nu reeds op te geven by den heer Jac Roest, Raadhuisstraat 18 te Heemstede. De tocht zal gehouden worden in de eerste helft van Juli. Ook giften voor dit doel (er is ongeveer 200.noodig) worden gaarne door het comité in ontvangst genomen, of kunnen worden ge stort op Postgirorekening 266162 ten name van den penningmeester van het comité, den heer L. Timmers, Lieven de Keylaan 3, Heemstede. Aan dit adres kunnen zich ook opgeven de ouden van dagen, die dezen tocht nog nooit heb ben medegemaakt, mits zij den leeftyd van 60 jaar hebben bereikt. Gevonden dieren en voorwerpen Terug te bekomen bp: Polak, Cloosterweg 13, autoped op luchtbanden; Bureau van politie, zonnepet; W. F. N. Caron, Wipperplein 16, langharige hond; Loerakker, Bankastraat 68, bruin wollen sjaal; J. van Gelder, Zandvoortschelaan 121, rywielbelastingmerk; Oskam, Camplaan 8, koper gewicht; L. Steinman, Balistraat 25, kinder- taschje. K.K. V. V. Vogelenzang De R.K. Voetbal vereeniging Vogelenzang houdt een algemeene ledenvergadering op Maandag 30 Mei a.s„ des avonds om kwart over acht in het Vereenigings- gebouw. Brand. Vrü dagmiddag half 4 werd de po litie te Vogelenzang medegedeeld, dat een riet schelf, staande in de zandery, in brand stond, De brandweer van Vogelenzang werd onmid- middeliyk gealarmeerd, maar aangezien het terrein moeiiyk te bereiken was, duurde het ge- ruimen tyd voor water kon worden gegeven. De rietschelf brandde dan ook geheel uit. De brand is vermoedeiyk ontstaan door het aan steken van een cigaret, doch dit zal door de politie nader worden onderzocht. De schelf was eigendom van de fa. P. By voet en Co. te Overveer.. De schade wordt door verzekering gedekt. Burgerlijke Stand Geboren: Arie Wilhelmus Ferdinand, zoon van H. G. Zegwaard en C. A. Entrop, Vondelstraat 8; Alida Eliza, dochter van A. J. Spolders en M. Schuiten, Kostver lorenstraat 1; Henricus Ludovicus, zoon van H. L. P. Joacim en A. Jordaan, Burg. Engelbert- straat 103. Ondertrouwd: J. Molenaar en W. Kuiper, Prinsenhofstraat 6. Gehuwd: P. van Oostendorp en G. E. Dank baar, Waalstraat 173III, Amsterdam; J. A. Wiegel en C. Hofman, Zeestraat 55 ben.: J. H. Kunkeler en S. Molenaar, Nic. Beetsstraat 24. Overleden: Chr. B. H. Geisler, oud 66 jaar. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) Toen Zaterdagmorgen te Spa gestart werd voor de derde etappe van den driedaagschen motorrit bleek dat nog slechts 24 deelnemers zonder strafpunten waren. Ofschoon het ge deelte tusschen Spa en Valkenburg op Vrijdag niet gewaardeerd werd en dus alleen het twee de gedeelte voor de klasseering gold, hadden toch nog vier ryders strafpunten opgeloopen. Ook waren er, naar Zaterdagmorgen bleek, nieuwe uitvallers. Zoo misten wy o.m. onzen landgenoot Verkerke, die met Eysink in de 125 ccm klasse uitkwam. Het aantal uitvallers is thans gestegen tot 47. Onze landgenoot Per soon, die in het Nederlandsch a-team met B.M.W. uitkwam, was reeds den tweeden dag niet meer gestart, terwijl Meyerdress op het gedeelte ValkenburgSpa een ongeval kreeg, waardoor hy van verdere deelneming moest afzien. Deze etappe door den Eifel liep over een af stand van 323 km. Sterke regenval was oor zaak, dat de wegen in vrü slechten toestand verkeerden, zoodat opnieuw aan de rücapaci- teiten der deelnemers de hoogste eischen wer den gesteld. In den strijd voor het landen- ldassement zyn alleen nog de beide Duitsche ploegen overgebleven. Ook het Nederlandsche a-team moest n.l. opgeven. 76 Rijders bereikten na een zwaren tocht door de berglanden de finish, 20 deelnemers had den den stryd op dezen derden dag moeten staken. Meer dan de helft heeft den driedaag schen rit dus niet kunnen volbrengen, wel een bewys, hoe zwaar deze wedstryd is geweest. Heden wordt de snelheidsproef verreden in de nabyheid van Francorchamps, waarna het eindklassement zal kunnen worden opgemaakt. HONGKONG, 28 Mei. (Reuter). Elf Japansche vliegtuigen zijn vanochtend om kwart over elf (pl. tjjd) boven Kanton ver schenen. Zjj hebben bommen uitgeworpen boven het station Wongsha, het dichtbe volkte district bjj Sjamien. Men vreest, dat groote verliezen te be treuren zqn. Tegen het middaguur waren 100 bommen op de stad terechtgekomen, waarvan twee binnen 50 M. van Sjamien. Tal van Chineezen probeeren de stad te ver laten, doch de stadspoorten zyn gesloten. SOERABAJA. 28 Mei. (Aneta.) Eergisteren avond te tien uur is in de dessa Babakancin Toeloengagoeng een Europeaan, zekere Riwe6, door een onbekenden inlander met een kapmes aangevallen. Hij bekwam een groote wond onder een zyner ooren. Nadat hy verbonden was, is hy in het ziekehuis te Toeloengagoeng opge nomen. De regent ter plaatse stelde een onderzoek in. Daar niets ontvreemd is, vermoedt men dat hier van een poging tot moord uit wraak sprake is. Sinds een aantal jaren brengen de benzine- maatschappyen naast de gewone motorbenzine ook een speciale en duurdere kwaliteit in den handel. De gewone benzine was voor normaal gebruik zeker voldoende, maar voor automobiel- on motorrywielmotoren met nooge compressie-ver- houdingen kon deze niet voldoende „klopvast" genoemd worden. De motoren, welke thans vervaardigd worden, zouden ongetwyfeld een betere krachtsontwik keling en een gunstiger verbruikscyfer toonen, wanneer benzine van een hoogere „klopvastheid" zou worden gebruikt. Daarom hebben de benzine-maatschappyen besloten de kwaliteit der normale benzinesoorten met ingang van 1 Juni belangrijk op te voeren. Deze nieuwe kwaliteit zal ook voldoende zyn voor die motoren, welke tot dusver speciale brandstof noodig hadden. Aangezien nu aan een speciale kwaliteit mo torbenzine geen behoefte meer bestaat, zal de verkoop hiervan worden stopgezet. Z.K.H. Prins Bernhard heeft hedenochtend in gebouw Bezuidenhout 87 te Den Haag de ver gadering van den economischen raad bijge woond. GRONINGEN. Doctoraal examen Germaan- sche taal en letteren (Duitsch) de heer J. Hoekstra te Leeuwarden. '.Kijk es, v. Kasteren" kwam de regisseur et 't tooneelboekje naar de nieuweling Jftet dit rolletje van „buurjongen" wil ik 't es met je probeeren., 't Is maar klein °°rmaar 't eischt heel goed spel." i ..Jawel, meneer" kreeg Jan v. Kasteren al kleur van gelukkige opwinding. .••kloet je luisterenin 't derde bedrijf komt k branden jy bent de buurjongen, die de 1, ahd 't eerst ontdekt. Eerst komt er glasgerin- en zoodra dat gebeurd is moet jij zoo vjSstig mogeiyk achter de coulissen gillen: I 'sndBrand! Brand!" Dan kom je 't tooneel hollen en roept: „Redt u! Redt u! 't Heele bouw staat in lichtelaaie!" Dat is de rol >Jte>r je snapt natuurhjk, dat 't nog niet eens w gemakkeiyk iser moet ontzettende en an§st °P je gezicht te lezen staan Vj'-: groote, opengesperde oogen en je armen iJh uitgespreidvergeet niet, het is de "e van 't stuk en daarin heb jyal is de a. Peg zoo klein'n zeer belangrijk aan bel." '.Goed, meneerik zal m'n best doen." in 't kluchtspelletje na de pauze heb ik ïj hog 'n klein rolletje voor je. Daarin ben je (i bomme knecht van 'n schoorsteenveger. Je staat op 't tooneel op 'n stoel, om de pijp vi5at trekkenmaar hy kan er niet by ^aagt jou, of je even 'n laddertje wilt halen. Je kqkt hem heel sloom aan en zegt: ,,'n Lad dertje?" „Ja, 'n laddertje" zegt je baas. Dan ga je weg en zegt: „Goed, baas, dan zal ik effies 'n laddertje halen." Even later kom je terug met 'n laddertje, stoot er 'n vaas of 'n beeld mee van de kast en holt verschrikt 't tooneel af. Dat is alles. Als alles goed gaat, krijg je later natuuriyk 'n grootere rolwe moeten eerst es kijken- of je eenig begrip hebt van tooneelspelen. Neem de boekjes maar meeschryf die twee rolle tjes over en breng nuj de boekjes weer terug. afgesproken?" „Goed, meneer." Jan van Kasteren kwam met 'n hooge borst thuis van de eerste kennismaking met de Rede rijkerskamer „Door liefde saamgebracht". „Nou?" vroeg z'n moeder nieuwsgierig „Hoe is 't gegaan?" „Best, hoor! Ik heb al twee rollen voor de eerstvolgende uitvoeringeen in 'n drama en een in 'n klucht!" „Is 't warentig?" „Janiet zulke groote nog natuuriyk maar die eene is toch heel belangrijkdat is de gtoote scène van 't stuk, zei de regisseur V/acht, moederik zal t even doenik ga de kamer uit en u denkt maar, dat u in de Harmonie-zaal zit bij de uitvoering „Goedik wil wel es zien hoe jy dat doet." Jan ging de gang in en gilde „Brand! Brand! Brand!" Toen kwam ie in de kamer terug.... sperde zijn oogenstrekte zyn armen spreidde zijn vingers zoo wijd mogeiyk van el kaar en riep: „Redt u! Redt u! 't Heele ge bouw staat in lichtelaaie!!" „O, ja.dat is leuk" lachte moeder van Kasteren. „Leuk? Mensch, 'tis 'n drama!" „Nou, wat geeft dat? Als de menschen maar lol hebben." „Maar.... ze magge geen lol hebben.... 't is 'n huil-stuk!" „Ogoed dat je 't zegt Nu speelde Jan ook de scène van 't ladder tje.... Moeder v. Kasteren knikte vaagjes en zei: „Jawel aardig ookmaar dat ande re vond ik toch veel leukerAfün, je doet je best maaralle begin is moeiiyk En Jan voelde nu,.dat het niet zoo eenvoudig was, als hij zich had voorgesteld. Iedere avond, zóó als ie van z'n werk kwam, ging ie naar z'n kamertje en herhaalde meer dan 'n uur lang z'n beide „rollen"probeer de voor de spiegel allerlei verschrikte gezich tenging met z'n rollen naar beddroom de van z'n rollen.stond er mee op en was er de heele dag mee bezig Op de repetities werd er niet zoo veel notitie van z'n spel genomen, zooals dat met kleine rolletjes meestal gingen zoo naderde zon der moeiiykheden de dag der uitvoering. De twee eerste bedrijven waren best van sta pel geloopenen nu begon het derdeJan stond erg zenuwachtig te doenplukte aan z'n kleerenkuchte herhaaldelpkwerd be verigkreeg 'n lam gevoel in z'n knieën voelde z'n hoofd gloeiend worden en z'n keel droog en strakstaarde telkens op 't papiertje waar z'n rol op stondenfin: plankenkoorts in de hevigste graad Nou kwam 't! Nou moest ie opletten en goed luisteren! O, jadat was waar ookhij had eenvoudig maar te wachten op 't glasge rinkelMaar dat kwam niet. De man, die het kistje met glasscherven moest omkeeren, werd juist op het bewuste moment door een dei- spelers aangesproken.... en vergat zyn taak., Op het tooneel viel 'n stilte, omdat men niet verder konDe regisseur vloog na>ar de man van 't glasschervenkistjebeet hem 'n paar woorden toe en gaf Jan meteen 'n stomp in z'n ribben.... „Vooruit! Schreeuw maar!" Jan wist niet hoe ie 't had.... bibberde aarzeldeen de man van 't kistje aarzelde ook Intusschen werd het in de zaal al 'n beetje rumoerigmen wist niet hoe men 't had want de spelers op 't tooneel wisten met zich zelf ook al zoo gauw geen raad En opeens'twas 'n oponthoud geweest van tien a twaalf seconden, die op 't tooneel altyd driemaal zoo lang ïykenopeens brulde Jan achter de coulissen met overslaande zenuw- stem „BrandBrand Onder het publiek klonken 'n paar uitroepen van schrikJan vloog het tooneel ophol de in z'n zenuwachtigheid veel te ver naar vo renkwam vlak voor het voetlicht terecht.. strekte z'n armen uit en gilde met verwrongen gezicht recht de zaal in: „Redt u! Redt uü 'tHeeheelegebouw staat in Maar hy kwam al niet verder. Er werd ge gild geschreeuwdstoelen vielen om deuren werden open gesmetener braken ruiten en dozijnen consumptieglazen, die nog niet waren weggehaald'twas 'n vreeseiyke paniek De regisseur rende het tooneel op en smeet geruststellende woorden over het publiek heen. De leden der tooneelclub vlogen naar de gan genhielden de vluchtende menschen tegen en riepen dat er geen brand wasdat het ge woon by 't stuk hoordedat Jan v. Kasteren 't fout had gedaan en die woorden eenvoudig tot de spelers op het tooneel had moeten zeggen Het duurde tien minuten, eer de rust was weergekeerd.... De regisseur hield 'n korte toe spraak en deelde mede, dat het stuk nu verder zou worden afgespeeldMen zou nogmaals beginnen by de scène van de brandEr volg de een luid applaus op zyn toespraakje, gevolgd door algemeene vroobjkheid over de domme pa niek. Het scherm ging weer opde hoofd rol zei de laatste zin, die aan „de groote scène" voorafging. Het glasgerinkel kwam nu precies op tijd en ook Jan deed z'n plichtzyn fiasco had echter zóó ontmoedigend op hem gewerkt hq had in 'n hoek staan snikken dat de uitroep „Brand" nu nergens op leek. Ook zijn opkomst was bedroevenden de heele zaal begon te lachenmen dacht bovendien aan wat zoo juist was gepasseerden lachte lui derJan wist zich geen houding te geven. staarde zielig de zaal inbegon toen maar weer es opnieuw, doch veel te schuchter: „Redt u.. re..re..redt u.... het heele ge. .ge. .ge. Het werd 'n laehorkaanen Jan liep het tooneel af, alsof ie 't in z'n broek had gedaan.. 't publiek loeideen de aandacht voor het drama wilde niet meer komenTelkens als 'n speler iets ernstigs trachtte te zeggen, begon het gelach opnieuwen de eene kwinkslag tuimelde over de andere De regisseur liet het scherm zakken en kwam weer voor het doekhy had al applaus vóór ie 'n woord had gezegdlachte zelf ook maar zoo'n beetjedeelde mede dat het bestuur 't beter vond, om het drama voor 'n volgende gelegenheid te bewarener zou thans wor den gepauzeerd, om na de pauze direct met de klucht te beginnenDonderend applaus volgde. Achter het tooneel was de stemming niet al te opgewektmaar de regisseur wist de spe lers met de situatie te verzoenenze zouden nu de klucht maar wat zien te rekken, want anders was 't te vroeg afgeloopen.en met verschillende acteurs werd afgesproken hoe men dat zou doen. Ook Jan kreeg 'n opdracht Eerst schudde hy heftig „nee".had zelfs liever dat 'n ander 't rolletje overnamMaar men wist hem weer op z'n gemak te brengen., en toen hy de opdracht vernam, begonnen zyn oogen te schitteren. De klucht ving aanen zoo kwam ook de beurt aan JanDe tooneelkapper had hem zoo onnoozel mogehjk geschminkt'n bleek gezicht.... bonken van wenkbrauwen en vuur- roode ooren.... 'tPubliek schaterde al toen ie op kwam. Toen ie 't tooneel af was gegaan met de woorden: „Goed, dan zal ik effies 'n lad dertje halen," kwam ie byna onmiddellük weer terug en vroeg schaapachtig aan z'n „baas: „Wat zei u ook weer? 'n Laddertje?" „Ja, 'n laddertje!" „Goed, baaszal ik effies *n laddertje ha len." 't Publiek gierde. Weer kwam Jan terug en vroeg nog sloomer: „U had 't toch over 'n laddertje, baas?" „Jaül" „Goedzal ik effies 'n laddertje halen." 't Publiek brulde. Zoo kwam ie nog vier keer terug.... Men lachte zich kromJan kreeg 'n daverend ap plaus by open doek. En toen ie na afloop van de klucht ook nog even mee kwam buigentoen werd het ap plaus 'n ovatie.alléén voor hem bedoeld. Overgelukkig liep ie met z'n moeder naar huisen die zei: „Nou was 't tweede tóch nog leuker dan 't eerstemaar dat kwam zeker door die vergissing." Jan werd een der eerste krachten van „Door liefde saamgebracht". G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3