Padvinders-reorganisatie Overheid en bescherming der openbare zeden PERSVRIJHEID EEN NATIONALE RAAD jftinkóteten £nöeland Kerkelijk leven DE SAMENWERKING TUSSCHEN GEMEENTEN MAANDAG 30 MEI 1938 INBRAAK IN EEN KERK De zilveren wolf Jamboree-succes EEN AFSCHEID BIJ PHILIPS Argentijnsch vleesch voor werkloozen De voorwaarden voor de inblikking SCHIP OMHOOG GEVAREN EN GEBROKEN MET NAAR Bij twist in café dood gestoken Het slachtoffer had niets met het geval te maken Zesjarige jongen verdronken BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem MINISTERIEEL BEZOEK TE HEILOO Groote belangstelling voor de St. Willibrordusstichting Opleiding van dienst boden Protest tegen antipapisti sche hetze De namiddagvergadering VEREENVOUDIGING VAN ONZE SPELLING Eucharistische Zondag te 'sGravenhage HOFBERICHT Week vóór Pinksteren Week van gebed en offer voor de Koloniale Missies Een der kostelijkste vrijheden, welke wij in ons vrijgevochten en vrij heidlievende vaderland heeten te bezitten, is wel de grondwettelijke vrij heid van drukpers. Deze grondwette lijke, principieele persvrijheid behoort tot de vele dogma's der democratie, waarnaar men zelfs geen schuchter aarzelenden vinger kan uitsteken zon der onmiddellijk met hartstochtelijke verontwaardiging gedoodverfd, subsidi air gebrandmerkt te worden tot een verachtelijken dictatuur-knecht, die geen prijs stelt op de onwaardeerbare ver worvenheden door ons volk in vele eeu wen van moeiten en strijd verzameld. Wat de handhaving van de principi eele persvrijheid waard is voor het al gemeen welzijn blijkt het duidelijkst uit een vergelijking met landen, waar deze vrijheid autoritair werd vernietigd. In de autoritaire landen, waar de pers gemaakt is tot een dictafoon van den dictator, tot een willoos propaganda-ap- paraat van de regeering en haar denk beelden, is alle mogelijkheid tot openba re critiek, tot objectieve voorlichting en berichtgeving uitgesloten. De openbare meening wordt er geïnstrueerd en ge vormd zooals de regeering dat wil. Las ter en verdachtmakingen kunnen er zonder een woord van protest worden verspreid, wanneer de regeering van meening is, dat daarmee de eigen oog merken doelmatiger gediend worden dan door het verspreiden van de feitelijke waarheid. Men laat het krantenlezend publiek onkundig van wat het weten moest om zich een zuiver oordeel te kunnen vormen, of speldt het wat op de mouw. Waar geen principieele pers vrijheid heerscht, is het volk zelfs niet meer in staat, zijn eigen stemmingen, gevoelens en meeningen ten aanzien van de allerbelangrijkste vraagstukken als oorlog of vrede zelfstandig te vormen, te controleeren of te verantwoorden. Welke gevaren daarin schuilen hebben niet al leen Duitschland en Italië, maar heeft ook Oostenrijk bewezen, waar het eene autoritaire régime, zij het ook dcor een weeromstuit, het land rijp maakte voor het aanvaarden van een ander. Hoezeer wij echter ook het principe van de persvrijheid wenschen hoog te houden en te handhaven, wij zijn niet bereid practisch de persvrijheid tot een fetisch te maken, welke onder alle omstandigheden zonder meer „ta boe" moet blijven, gelijk b.v. de sociaal democraten en de liberalen dat willen. En wanneer wij dat niet willen, hebben de sociaal-democraten en de liberalen dat voor een deel aan zichzelf te wijten. De wijze, waarop de sociaal-democrati sche en de liberale en de zoogenaamde neutrale pers hier te lande naar aanlei ding van de wanstaltig opgeblazen Os- sche affaire en de daaraan verbonden marechaussee-questie de hetze-pers der N.S.B. tot op een bedenkelijke hoogte of liever laagte heeft gevolgd, heeft duide lijk aangetoond, dat het principe van de persvrijheid in ons land bij tijd en wijle practisch ergerlijk misbruikt wordt om een door zekere pers uitgeoefende ter reur te rechtvaardigen en te dulden en voor strafmaatregelen te vrijwaren. De vrijheid van drukpers als principe is van geen andere of hoogere orde dan dat van de individueele vrijheid van iederen staatsburger. Wanneer men het van zelfsprekend acht, dat iemand, die zijn individueele vrijheid misbruikt, in strijd met de rechten van anderen en de plichten jegens anderen, of in strijd met het algemeen belang, door de over heid gestraft wordt, dan kan men ook geen enkel bezwaar maken, wanneer er maatregelen door de overheid zouden worden genomen tegen persorganen, die van de bestaande persvrijheid misbruik maken door onbewezen insinuaties aan het adres van personen of groepen van personen, die het recht op ega goeden naam en faam nog niet hebben ver speeld, ook al behooren die personen tot een door een al te vrije persvrijheid vrij wel vogelvrij verklaarde regeering. In dien aan het misbruiken van de persvrij heid voor onverantwoorde acties en agi taties met minderwaardige bijbedoelin gen door de overheid paal sn perk wordt gesteld, randt zij het principe van een gezonde en noodzakelijke persvrij heid niet aan, maar neemt zij integen deel dit principe in bescherming tegen hen, die het wel-is-waar met den mond huldigen maar bereid zijn het met de daad te verloochenen. Elke vrijheid be hoort gebonden te zijn om niet in ban deloosheid te ontaarden, dat geldt voor alle democratische vrijheden, dus óók voor die van de pers. Zondagnacht is ingebroken in de Neder- duitsch-Hervormde kerk te Ernst. De dader heeft zich door het uitsnijden van een ruit toegang! verschaft tot de consistorie kamer. In de kerk zijn de kasten opengebroken en vernield. Gelden van de Zondagsschool (col lecten van drie weken) ten bedrage van f 2.50 en de inhoud van een zendingsbusje ten be drage van ongeveer f 7.50 zijn buitgemaakt. De gemeentepolitie stelt een onderzoek in. Z. K. H. Prins Bernhard presideert een gecombineerde vergadering Van Raad en Bestuur Nadat Z.K.H. Prins Bernhard, zooals wij reeds meldden, by zijn eerste bezoek aan het Natio nale hoofdkwartier der Nederlandsche Verken ners te Den Haag door de padvinders van het district met een défilé was begroet, nam een gecombineerde vergadering van Raad en Be stuur een aanvang. Z.K.H. presideerde de ver gadering, heette de aanwezigen, waaronder Gen. Maj. C. J. M. Collette, Mr. J. van Gelein Vitringa, Vice-Admiraal J. P. Osten en Prof. Ir. R. L. A. Schoemaker, welkom en deelde mede, dat in verband met de te nemen beslis sing aangaande de opheffing van de Liquidatie Commissie van de Jamboree, de overste C. W. Becking, penningmeester van de Jamboree, eveneens ter vergadering was uitgenoodigd. In de eerste plaats deelde Z.K.H. mede, op welke wijze de positie van den Koninklijken Commissaris in de Spelregels wordt omschre ven, nJ. dat hij het recht heeft, om de verga deringen van den Raad der vereeniging, Dag. Bestuur en Nationalen Padvindersraad te pre- sideeren. Ingevolge de wijziging van de Spelregels is thans de organisatie van de Padvindersbewe ging in Nederland als volgt te omschrijven. Huidige organisatievorm Naast de Vereeniging „de Nederlandsche Padvinders", de N.P.V. welke bestaat uit de Neutrale Groepen, de Christelijke Groepen, den Padvindersbond in Ned.-Indië, straks de Padvindersvereeniging „Nederland", staat de Vereeniging „de Katholieke Verken ners", welke met de N.P.V. op federatieve wijze verbonden is. Als uitvloeisel van deze samenwerking is opgericht de Nationale Padvindersraad, welke de gelegenheid opent tot onderling contact over alle padvinders zaken, welke met instemming van dezen Raad ter tafel worden gebracht, doch voor al over de eenheid in de werkwijze der Groepen, Spelregels, de training der leiders, de aanraking met het buitenland. Er zal vooralsnog geen Hoofdverkenner worden benoemd. Z. K. H. Prins Bernhard is Koninklijk Commissaris voor de gcheele erkende Padvindersbeweging in Nederland. De heer Oosterlee is waarnemend Hoofd verkenner voor de N.P.V., tevens Hoofd commissaris voor deze. De Katholieke Ver kenners hebben een afzonderlijken Hoofd commissaris, waartoe mr. R. Höppener is benoemd. Er is bij de vastlegging van de verhou dingen geen principieel nieuw element in gebracht, doch wel is thans de codificatie in overeenstemming met de verhoudingen, zooals deze zich historisch hebben ontwik keld. Gehoord het rapport van het accountants kantoor Boelen, Nieuwenhuis en Boo te Am sterdam, besloot de vergadering den penning meester van de Jamboree décharge te verleenen voor zijn beheer, waarbij hem nogmaals dank werd gebracht voor de groote diensten, welke hij belangeloos aan de Padvindersbeweging heeft gegeven. De Koninklijke Commissaris deelde mede, dat het batig saldo van de Jamboree 75000 bedraagt, welk bedrag aan het Nationaal Hoofdkwartier is overgemaakt. Dit bedrag is voorloopig, in afwachting van zijn bestemming, belegd. De aandacht der vergadering werd vervolgens gevestigd op de groote behoefte aan geldmid delen voor de verdere verbreiding van de Be weging. Momenteel is het betrekken van de jongens uit de werklooze gezinnen in de Pad- vindersbewe'ging alleen incidenteel mogelijk en het Nationaal Hoofdkwartier wil trachten hier in verbetering te brengen. Ook is er een nij pend gebrek aan gelegenheid tot kampeeren in de omgeving van de groote centra. De Pen ningmeester bracht een en ander naar voren en vertelde, dat in Engeland thans door den Hertog van Kent het initiatief is genomen tot het bijeenbrengen van een fonds van 6 millioen gulden voor de Padvindersbeweging, van welk bedrag reeds 25 pCt. is bijeengebracht. De zilveren wolf Z. K. H. deelde mede, dat de Chief Scout, Lord Baden Powell aan den waarnemend Hoofd verkenner, den heer A. Oosterlee den Zilveren Wolf heeft toegekend, voor de uitnemende dien sten aan de Padvindersvereeniging bewezen. De Koninklijke Spreker zeide, dat het Hem een genoegen was, deze onderscheiding den heer Oosterlee te kunnen omhangen, hetgeen Hij daarop onder luid applaus van de aanwezigen deed. De Zilveren Wolf is de hoogste onder scheiding, welke door den Stichter van de We reldbeweging aan zijn medewerkers wordt uit gereikt. Voor Nederland is dit de 2e maal, dat een Zilveren Wolf werd toegekend. Natiónale Padvindersraad Na de benoeming van een Hoofdkwartiers commissaris voor Voortrekkers, met welke func tie Ir. Telder wordt belast, en het nemen van enkele besluiten van internen aard, als de re geling der contributie en herkiezing van perio diek aftredende leden, heeft Z. K. H. den Na tionalen Padvindersraad geïnstalleerd. De Raad zal zijn samengesteld uit de heeren: A. Oosterlee, A. H. van Leeuwen, Dr. R. Ram- selaar, mr. R. Höppener, Prof. Dr. J. de Quay, Ds. W. M. A. Kalkman en C. Beets. De Prins Prof. dr. ir. J. Goudriaan naar de Ned. Spoorwegen In verband met zijn benoeming tot directeur der Nederlandsche Spoorwegen heeft prof. dr. ir. J. Goudriaan, onderdirecteur van de N.V. Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven, Za terdag in de fraai met bloemstukken getooide zaal van het ontspanningsgebouw afscheid ge nomen van zijn medewerkers en de overige le den van het stafpersoneel. sprak de hoop uit, dat de Nationale Padvin dersraad aan zijn doel zal beantwoorden en van groote beteekenis zal kunnen zijn voor de één heid van de Padvindersbeweging in ons land. Bij de bespreking van de Jamboree vond Z. K. H. gelegenheid, om aan de aanwezige le den van den Raad den Jamboree-gedenkpenning te overhandigen en ook de aandacht erop te vestigen, dat het voor het welslagen van de Jamboree van zulk een groote beteekenis is geweest, dat de zittende leden van den Raad hun medewerking hebben verleend, waarvoor de Koninklijke Commissaris hun dank bracht. De vergadering, welke een buitengewoon ge animeerd verloop had, werd te 5 uur door Z.K.H. besloten. Bij het vertrek van Z.K.H. stond het Haag- sche Voortrekkerscorps opgesteld op het trot toir en vormde de eerewacht voor Z.K.H. Nadat in een algemeene ledenvergadering van het Vleesch-Conserven-Contróle Bu reau Dinsdag j.l. in hotel Terminus te Utrecht gehouden, de voorwaarden tot het inblikken van Argentijnsch vleesch voor werkloozen, nader besproken waren, is Woensdag het bestuur ten Departemente van Sociale Zaken ontvangen. Daarna zijn enkele punten van gering belang over en weer gewijzigd, zoodat wij thans kun nen mededeelen, dat voor het inblikken de volgende overeenkomst tot stand is gekomen: Van de plm. 50 fabrieken, die destijds bij de afslachting van drachtig vee, rundvleesch in blik gemaakt hebben, zullen allereerst uitgeslo ten worden de speciale groenten-conservenfa- brieken, omdat die reeds voor sociale zaken groenten hebben mogen inblikken en het nu billijk is, dat deze geen specifiek vleeschproduct zullen conserveeren. Bovendien zal de Ned. Veehouderijcentrale met eenige fabrikanten, aan de hand van opgedane vroeger ervaringen, geen contract willen aangaan. Er blijven dan nog 44 fabrieken over. Deze moeten over een behoorlijke koelruimte be schikken, daar het vleesch na aankomst direct vóórgekoeld moet worden. Zij die een dergelijke koelruimte niet hebben, vallen automatisch af. Als basis, waarop kwantiteiten zullen wor den toegewezen, is genomen die, waarop destijds bevroren varkens zijn verwerkt. Fabrieken, die géén bevroren varkens ver werken, zullen door prof. dr. Berger dezer dagen geschat worden. De toewijzing geschiedt bij wagonladingen van 10.000 K.G., zoodat gedeelten daarvan niet worden gegeven. De fabrikanten moeten blik, etiket en doozen, vervoer van en af fabriek naar het naastbije station zelf leveren, terwijl Sociale Zaken het invoerkeurloon betaalt. De kosten van een con troleur zijn eveneens voor rekening van de fabrieken. Reeds deze week zullen eenige fabrieken de eerste wagons Argentijnsch vleesch ontvangen, terwijl in de week na Pinksteren de rest zal worden ingeschakeld. In ongeveer 5 a 6 weken denkt men het ge- heele kwantum- van 4000 ton te hebben ver werkt. Zaterdagavond is het motorschip „Robert", schipper Hawnes, geladen met touwwerk, van Maassluis naar Frankrijk, in het Noordergat bij Bruinisse, op de gevaarlijke plaats bij gas- boei nr. 7, omhoog gevaren. Het schip maakte zooveel water, dat de opvarenden het raadzaam achtten in de sloep te gaan. Het bergingsvaar tuig „Zeehond", schipper Breen, heeft het schip 's nachts, nadat de schipper, zijn vrouw en drie kinderen te Zijpe aan wal waren gebracht, vlot gemaakt. Het werd in zinkenden toestand in de vluchthaven te Zijpe binnengebracht. Het is gebroken, doch wordt door voortdurend pompen drijvende gehouden. Alt W/CM „4CHT lOCKw^HOtLANB U'r» CA' f HfVrKM LONDEN VI tS 5 /NOEN dan Inl. bctr. da goudkoop* Retours voor dan dagdlanst bli da S. M. ZEELAND. Vllsslngan. an hara Hoofdagenten W« MOLLER Co. N.v„ voor den nachtdienst b/d Fa. HUDIG PIETERS, Rotterdam an Hoek. Voor BEIDE routes bij da REISBUREAUX BEZOEKT DE BRITISH EMPIRE EXHIBITION, GLASGOW. MEI-OCTOBER Zondagavond is twist ontstaan in een café van H. van der Velden te Nistelrode. Een der bezoekers, P. Zeegers, die met het geval niets had uit te staan, kreeg hierbij een messteek in het onderlijf, waardoor hij zoodanig werd getroffen, dat hij korten tijd later over leed. Nader vernemen wij, dat by een ruzie tusschen den 22-jarigen J. van den B. en den ongeveer veertigjarigen M. van G. een vriend van dezen laatste, de 24-jarige ongehuwde Zeegers, de vech tende trachtte te scheiden. Hy werd hierby zeer ernstig met een mes gewond en was vrijwel on- middeliyk dood. Een der andere bezoekers, L. van der H., werd eveneens door het mes geraakt en kreeg een snywonde aan den arm. Van G. is gearresteerd en naar de mare chaussee-kazerne te Uden overgebracht. Hy blyft echter ontkennen den messteek te hebben toegebracht. Vanochtend was reeds het parket! uit 's Her togenbosch ter plaatse, terwijl vanmiddag sectie op het ïyk zou worden verricht. Te Huizum in Friesland Is Zondagmiddag een zesjarig jongetje by het spelen to water geraakt en verdronken. Tegen twee uur werd het ventje vermist. Men ging zoeken en vond den jongen eindelijk in een sloot. Er werd nog langdurig getracht de levensgeesten door het toepassen van kunstmatige ademhaling op te wekken, doch hierin is men niet geslaagd. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heefr benoemd tot: kapelaan te Rotterdam (H. Ant. Abt.) den Weleerw. heer H. W. J. /erbeek: en tot kapelaan te 's-Gravenhage (T. Ther. van het K.J.) den weleerw. heer J. Voortwist, die kapelaan was te Hillegom (H. Mart.). De Minister van Binnenlandsche Zaken, Z. Exc. H. v. Boeyen, heeft dezer dagen, verge zeld van den inspecteur van het krankzinni genwezen, dr. J. H. Pameyer, een langdurig bezoek gebracht aan de St. Willibrordusstich ting te Heiloo. Hy werd verwelkomd door den Eerwaarden Broeder Overste (van de Eer waarde Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes) de verschillende hoofden van de paviljoens, den directeur-geneesheer dokter J. Bamhoorn en zijn medegeneesheeren. De belangstelling van den Minister ging vooral uit naar de werktherapie welke in deze stichting een voorname plaats in de verple ging inneemt. Achtereenvolgens werd een be zoek gebracht aan de vele werkplaatsen waar de verpleegden bezig waren met het maken van allerlei timmerwerken, de mattenmakery, de weefgetouwen en de verschillende dienstafdee- lingen waar verpleegden in volle actie waren. Er was geen ophef gemaakt van het minis terieel bezoek, er waren geen voorzorgen getrof fen, waardoor de Minister een juist en goed beeld kon krijgen van het werk dat als genees middel voor de zieken gebezigd werd. Iedereen maakte zich op de een of andere wijze nuttig, overal heerschte bedryvigheid. Tal van onderdeelen, welke voor zulk een uitgebreide inrichting noodig zyn, zoowel be- tonmaterialen als gordynen, matrassen, lakens, kleedingstukken, enz., worden door de bewo ners vervaardigd. Vol belangstelling liet de bewindsman zich n detailzaken inlichten en onderhield hy zich met de verpleegden. Het in aanbouw zynde hoofdgebouw met kerk werd bezichtigd. Ver schillende kleinere gebouwen van dit groote complex dat onder directie van het architecten bureau ThunnissenHendricks wordt uit gevoerd, zijn door verpleegden gemetseld. Ook de tuinplannen van den tuinarchitect van Nes zyn byna uitsluitend door hen gereed ge maakt. Na deze rondwandeling voerde een koortje van de verpleegden eenige zangnummers voor den Minister uit, die zichtbaar onder den in druk was van het vele dat hy dezen middag had meegemaakt. «wraMflowttKm n Tweede dag van het congres der R. K. Gemeenteraadsleden te Breda De tweede dag van het lustrumcongres der Federatie van Katholieke Gemeente raadsleden is Zondagmorgen ingezet met een H. Mis, die door den zeereerw. heer A. van Lierop in de stemmige kapel van het Bagynhof te Breda werd opgedragen. De deelnemers aan het congres togen daarop naar het kasteel „Bouvigne", waar de voorzitter, de heer IJsselmuiden by den aanvang der ver gadering wederom verschillende gasten mocht verwelkomen. Zoo waren als belangstellenden aanwezig de burgemeesters van Breda en Gin- neken, resp. de heeren B. W. Th. van Slobbe en jhr.. mr Th. Serraris. Ook Mgr. F. Frencken en de rector van de stichting „Bouvigne", de zeereerw. heer A. Huysmans, gaven als gasthee- ren van dezen tweeden congresdag blijk van hun belangstelling. Als eerste inleider werd het woord verleend aan den secretaris der federatie, mr. C. Ch. van Haren, die de taak van de gemeentelijke over heid ten aanzien van de bescherming der open bare zeden uiteenzette. Er zijn tal van maat regelen, die ter bescherming van de openbare zedeiykheid genomen moeten worden. Maar de misstanden, die op dit gebied bestaan, zyn verschillend van aard naar gelang de streek, waarin zij voorkomen en aldus ook de maat regelen, die daartegen genomen dienen te wor den. In groote lijnen was men het er over eens, dat streng moet worden opgetreden tegen ex cessen, die zich voordoen in dansgelegenheden, zwembaden, kampeeren enz., doch wat in een bepaalde streek beslist dient te worden tegen gegaan, kan in een andere streek toegelaten worden. Wel bleek, dat de wetgeving ter be scherming der openbare zedelükheid nog groote lacunes vertoont en dat de gemeenteraden hier nog vele aanvullende bepalingen zullen moeten toevoegen. Mr. van Haren wees er op, dat een samenwerking tusschen de gemeenten in deze noodzakelijk is opdat niet in de eene plaats wordt afgebroken, wat in de andere wordt op gebouwd. Aan het einde van zyn inleiding wees mr. van Haren er op, dat het niet geheel toevallig is, dat dit congres in Breda is gehouden na de lage campagne, die tegen het katholieke Zui den, inzonderheid Brabant, is gevoerd. En in dit verband stelde spr. voor, dat de vergadering openlijk hulde zou brengen aan den burge meester van Oss, den heer ploegmakers, die ter vergadering aanwezig was en den minister van Justitie voor het door hen gevoerde beleid. Dit voorstel, dat door het congres met daverend applaus werd onderstreept, vond zyn uitdruk king in de woorden, die de voorzitter hierna tot den heer Ploegmakers richtte en waarin hy dezen prees om zyn moedig optreden alsmede in het Telegram aan minister Goseling van den volgenden inhoud: Het Lustrumcongres van de Federatie van R.K. Gemeenteraadsleden herinnert zich dank baar uw arbeid en huldigt u voor het krachtig beleid op verantwoordelijke plaats. Na voorlezing van dit telegram werd gepau zeerd. Te twee uur werd de vergadering voortgezet en had Mgr. F. Frencken gelegenheid, om de beteekenis uiteen te zetten van het werk tot opleiding van dienstboden en de taak in deze van de katholieke gemeenteraadsleden te belich ten. Mgr. Frencken ving aan met een misvat ting recht te zetten, dat er slechts by een be paalde kern een streven naar het hoogere be staat. Deze drang naar moreele verheffing be staat integendeel bij de geheele jeugd, aldus Mgr. Dit is wel het duidelijkst gebleken tijdens de z.g. Vormlngsweken, die kort geleden door geheel West Brabant en Zeeland zyn gehouden en waaraan, geen enkele plaats uitgezonderd, door meer dan 90 procent der meisjes is deel genomen. Mgr. Frencken wees er met nadruk op, dat het noodig is, dat allereerst een per- sooniyke vorming dient te worden gegeven, om dat geen enkele organisatie kan blijven voort leven, laat staan iets tot stand brengen, wan neer daarin geen menschen zijn, die een over tuiging hebben. Op het brandende vraagstuk De vereeniging tot vereenvoudiging van onze spelling hield Zaterdag haar jaarvergadering in American-hotel te Amsterdam, onder leiding van prof. dr. J. J. Salverda de Grave. Nadat de heeren J. Tersteeg en Jul. Ed. Ger- zon herkozen waren als leden van het hoofdbe stuur, en in de vacature ontstaan ten gevolge van het overlijden van dr. J. B. Schepers was voorzien door benoeming van dr. J. Karsemeijer, werden nog eenige huishoudelyke zaken afge daan. Vervolgens hield dr. J. Leenen uit Brussel een voordracht over „Zuid-Nederland en de spelling vereenvoudiging". Daarna spraken de heeren P. A. Eggermont en J. P. van de Sluys over de naamvals-n en de pronominale aanduiding in verband met het la ger onderwijs. Over dezelfde kwestie in verband met het mid delbaar en voorbereidend hooger onderwijs -pra- ken de heeren A. Bartels en dr. J. Karsemeijer. Nadat de voorzitter de verschillende sprekers had bedankt, werd met algemeene stemmen een voorstel aangenomen, waarby werd bepaald, dat op 25 Juni te Amsterdam een openbare demon stratieve vergadering zal worden gehouden, waarvoor een vyftal spreker? zal worden uitge noodigd. Een commissie van voorbereiding werd be noemd en alle aanwezige vertegenwoordigers van aangesloten organisaties zegden hun medewer king toe. der werkloosheid komend, spreekt Mgr. als zyn overtuiging uit, dat den werklooze eerst iets anders gegeven moet worden dan sport en ont spanning: een vorming tot persoonlijkheid en tot besef van eigenwaarde. De werkloozen moe ten boeten voor zonden, die anderen begingen en op ons rust de plicht, dit lyden te verzach ten. „Laten we toch", aldus Mgr. Frencken, voort gaande over het werk voor de vrouwelijke jeugd „niet eerst een nationaal-socialistische staat be hoeven te worden, om iets voor de vrouw te doen. De zorg voor de vrouw is niet nationaal- socialistisch, zij is katholiek." (Applaus). Op enthousiaste wijze ontvouwt Mgr. Fren cken vervolgens de plannen, die hij heeft en het werk, dat in deze reeds bestaat, om tot een degelijke vorming te komen van het meisje tot vrouw en moeder. Dit werk, dat landeiyk wordt georganiseerd, heeft reeds^ vele mooie resulta ten geboekt maar er valt nog veel meer werk te doen. Ook de meisjes, die van de lagere school, moeten aanstonds worden opgevangen en door een cursus worden voorbereid op het zesmaan den-internaat, waar zij een degelyke gods dienstige en huishoudelijke vorming zullen ont vangen. Zijn de meisjes op deze wyze voorbe reid, dan kunnen zy gerust naar de fabrieken gaan. Tot slot vroeg Mgr. Frencken de medewer king van de raadsleden, om te kunnen komen tot deze voorbereidingscursussen efl spr. vroeg zich af of het byv. niet mogeiyk zou zyn, om ook een jeugdregistratie in te voeren voor de meisjes. Dan zou men reeds een belangrijk stuk gevorderd zyn. Mgr. vroeg hiervoor de aan dacht van de verschillende gemeentebesturen. Na deze rede, die met groote aandacht werd gevolgd en een dankbaar applaus oogstte, sloot de heer IJsselmuiden met een kort woord dit prachtig geslaagd lustrumcongres. Z.H. Exc. Mgr. P. Giobbe cele breert een Pontificaal Lof Op het Houtrustterrein te 's Gravenhage heeft nen Zondag, ter gelegenheid van het Eucharls- jsch Congres te Boedapest, een Eucharistischen Zondag gehouden, welke was georganiseerd door het Comité Katholiek 'sGravenhage en onder leiding stond van de Kath. Garde in de residentie. Bij deze byzondere manifestatie van eerher stel, zooals de intentie van dezen dag luidde, waren o.a. tegenwoordig Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, Pauselijk Internuntius, met zijn secre taris Mgr. Ad. Todini, Mgr. Dr. Th. Verhoeven, Mgr. Prof. P. Groenen, de Hoofdaalmoezenier Kol. Mgr. J. J. J. Noordmai», de ministers Gose- ing en Welter, Mr. T. Verschuur, de generaals Bajetto, van Munnekrede en Verberne, wet houder Ir. L. J. M. Feber, alsmede vele geeste lijken uit den Haag en naaste omgeving. Een bijzonder groote menigte had zich op het 'eld en de tribunes verzameld, terwijl zich op iet middenterrein groote groepen leden der jeugdorganisaties, Kruisvaart, Verkenners en Graal hadden opgesteld rond het hoofdaltaar en de beide rustaltaren, die voor het eelebree- en van het plechtig Lof en het rondtrekken der processie waren opgetrokken. De heer H. J. Borghols sprak een kort ope- ïingswoord, waarin hy o.a. welkom toeriep aan len Internuntius en de vele aanwezige autori- eiten. Op voorstel van den heer Borghols wer- ien telegrammen gezonden aan Z. H. den Paus n aan H. M. de Koningin. Door Pater Eus. Peters O.E.S.A. werd hierna en toespraak gehouden, waarin hy zich In de eerste plaats tot den Internuntius richtte. Ver volgens wees hy op de beteekenis van een samenkomst als deze, waarby men zelfs de tegenwoordigheid van een kardinaal wel zou wenschen. Hadden wij hier te kiezen gehad, ge wis zou aan een eminente persoonlijkheid als Kardinaal Faulhaber de eer en het geluk te beurt zijn gevallen zich in ons midden te be vinden. Want hier geldt het een manifestatie van eerherstel voor daden van spot en hoon, lis in de omgeving van dezen Kardinaal nog aan de orde van den dag zyn. Christus' naam wordt nog dagelyks bespot n Hy zelf geslagen en geschonden in den smaad, Zyn dienaren aangedaan. Gods belee- digde waardigheid moét door ons geloof en door onze houding in deze dagen worden gezuiverd van de smetten door Zyn vyanden er aan toe gebracht. Ons hart moet niet afkeerig zyn om daar offers voor te brengen. Katholieken, die geen apostelen zyn in hun omgeving en hun dagelyksch leven, verdienen dezen naam in de zen tyd niet meer, nu vervolging en haat steeds dreigender nader komen in deze wereld, door den verschrikkelyken groei van het moderne heidendom. Het is niet langer verantwoord volgens het woord des Pausen, een middelmatig mensch te zyn, aldus besloot spr. zyn rede. Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe celebreerde vervol gens een plechtig Lof, met assistentie van de pastoors Aug. Bulters O.F.M. en Aug. Vermeu len S.J. als troondiakens, pastoor J. A. Anne- gam als diaken en rector S. Braakman als sub diaken. Een groot aantal misdienaars en leden van de Vereeniging voor R. K. Militairen waren op gesteld op het veld, toen het Allerheiligste naar het altaar werd gedragen, voorafgegaan door een grooten stoet van bruidjes en geëscorteerd door een viertal officieren als baldakljndragers, n.l. overste Boots, majoor Schaepman en de ka piteins Lohmeyer en Meier. Tydens de processie werd het Allerheiligste, gedragen door den Internuntius, eveneens ge flankeerd door militairen, terwijl de autoriteiten onmiddeliyk erachter volgden, waarna de jeugd organisaties, alsmede deputaties der kath. vak- en standsorganisaties met hun vaandels zich aansloten by dezen stoet, die onder den stralen- den zonneschyn door de vele kleuren van vlag gen en uniformen een illusteren aanblik bood. Pater Peters bad tijdens het oponthoud aan de rustaltaren een gebed van eerherstel. Voorts werden door de aanwezigen gemeenschappelijk liederen gezongen, onder leiding van kapelaan J. Duives, directeur van den Haagschen Ko- renbond, welks leden eveneens den koorzang uitvoerden. Na het Lof werd door den Inter nuntius onder het luiden der klokken van de buurtparochies de zegen met het Allerheilig" ste gegeven. Hiermede was deze grootsche sa" menkomst, die door de liturgische plechtig heden een zeer gewyd karakter droeg, geëin digd. Van officieele zyde bericht men ons, dat de grootmeesteres van H. M. de Koningin, douai rière gravin Van Lynden van Sandenburg ëe~ boren baronesse van Nagell van Ampsen om Se~ zondheldsredenen aan Hare Majesteit heef verzocht, om van hare functie te worden ont heven. «e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2