D 3 We luisteren SCHUDT UW LEVER WAKKER FINANCIEN Medische missie Cedillo op weg naar Texas ONS LAND IS GEDRENKT IN BLOED" ■aMIHn Dagfilm MAANDAG 30 MEI 1938 Hij geeft toe dat zijn staatsgreep mislukt is Een onderhoud met den vertegen woordiger van generaal Franco te Boedapest Rede van Goebbels te Maagdenburg Valencia viermaal gebombardeerd S&rMÈË Polens houding tegen over Praag Kano omgeslagen DIERENBESCHERMING DR. SOETOMO OVERLEDEN Vrouwelijke missionarissen uit ons land zullen promoveeren in de medicijnen De eerste drie! Dinsdag 31 Mei Hoedenfabriek afgebrand H. V. A. KEERT 25 DIVIDEND UIT Parochie van den H. Joannes den Dooper te Haarlem SAN ANTONIO (Texas), 30 Mei. (Havas). Vrienden van generaal Cedillo hebben mede gedeeld, dat de generaal wil trachten Texas te bereiken, waar reeds verscheidene van zijn familieleden een toevlucht hebben ge zocht. Tijdens zijn vlucht voor de regeeringstroepen heeft generaal Cedillo zich ergens opgehouden om aan enkele Amerikaansche persagentschap pen door middel van de radio een interview toe te staan Hij heeft hierin verklaard in staat te zijn gedurende jaren weerstand te bieden aan de federale troepen, want de opstand is reeds maanden tevoren voorbereid. Hij schreef het mislukken van den staatsgreep toe aan het feit, dat de bevolking van San Luis Potosi niet tegen de federale troepen wil strijden. Een onzer correspondenten te Boedapest seint ons d.d. heden: In een stil hoekje van het hotelterras zit de vertegenwoordiger van generaal Franco, Emil Chofranga. Onmiddellijk is hij ken baar aan zijn blauwe uniform met een roode baret. Deze afgevaardigde van het rechtsche Spanje is gekomen in de plaats van generaal Moscardo, den heldhaftigen verdediger van het Alcazar, die verhinderd was. Na een korte en hartelijke kennismaking is hij bereid om ons te woord te staan. Onze eerste vraag is natuurlijk, waarom de held van het Alcazar niet zelf is gekomen. De reden is, dat generaal Franco hem op het oogen- blik liever niet liet gaan. „Spanje maakt een zorgzamen tijd door," zoo zegt hij. „Ons land is gedrenkt met bloed. Het is een strijd van den godsdienst tegen de goddeloosheid en het is niet Spanje, maar Europa, dat op onzen bodem vecht." In korte jvoorden schilderde hij nog zijn ideeën. Hij is wat pessimistisch wat zijn sympathieën tot andere landen betreft, maar het rechtsche Spanje zal winnen. En wat denkt u, zoo vroeg ik hem, hoe lang zal de oorlog nog duren? „Niemand, die het zeggen kan, maar naar mijn overtuiging, zal het nog maanden duren." En het treft mij. hoe somber hij het woord „terribile" uitspreekt. „Het is verschrikkelijk zoo als ons volk lijdt. Het doet ons terugdenken aan de ontroerende scènes in een der eerste ver gaderingen, waar de kardinaal-primaat van Spanje sprak en zijn rooden kardinaalsmantel toonde en de vraag stelde uit de H. Schrift: „Waarom zijn uw kleederen zoo rood?" Het is omdat ons land de wijnpers heeft getreden van het lijden. Met duizenden zijn de katholieken gestorven." Energiek schitteren de oogen van Emil Cho franga achter de donkere brilleglazen. Ik ben ervan overtuigd, dat ik hier voor een held sta. Zelf was hij bij de verdediging van het Alcazar tegenwoordig. Van de eerste uren van den op stand af, heeft hij meegestreden. Met een langen handdruk neemt hij afscheid en wenscht mij alle goeds voor ons land en onze katholieke jeugd. ,JViet Berlijn, maar Praag moet tot de orde worden geroepen" In een groote rede te Maagdenburg heeft Dr Goebbels gesproken over de tegenwoordige crisis (Sudeten-kwestie), welke bij een periode van politieke hoogspanning noemde. Hij ontkende ten stelligste, dat Duitschiand de vredesverstoor- der zou zijn. De vredesverstoorders zitten elders o.a. te Praag. De berichten over de samentrek king van Duitsche troepen aan de Tsjecho- Slowaaksche grens hadden ten doel de bewegin gen der Tsjecho-Slowaaksche troepen te ver bergen. „Wanneer er iemand tot de orde moet worden geroepen, dan is dat niet Berlijn, maar Praag. Door het tegenovergestelde te doen, versterkt men de ontoegeeflijkheid van Praag". Goebbels besloot zijn rede met te zeggen, dat Duitschiand den vrede noodig heeft als het da- gelijksch brood, aangezien het wederopbouwwerk van het nationaal-socialisme zich uitstrekt over verscheidene tientallen jaren. „Wij Willen echter een vrede, waarin men ons met rust laat. Wat ik hier zeg, is misschien niet zeer overeenkomstig de diplomatieke ge bruiken, maar ik heb nooit verlangen gehad diplomaat te zijn. Het was misschien beter een juist woord te juister plaats uit te spreken in een periode van hoogspanning." Toezegging van Mussolini aan het rechtsche Spanje VALENCIA, 30 Mei (Havas) Rechtsche vliegtuigen hebben Valencia tot vier malen toe te middernacht, om één uur, half twee en half drie gebombardeerd en daarbij belang rijke schade aangericht. Het aantal slachtoffers is nog onbekend. Het afweergeschut heeft een krachtige acti viteit ontplooid. In een rede, uigesproken bij de viering van den solidariteitsdag voor het rechtsche Spanje te Rome, heeft generaal Milan Astray mede gedeeld, dat hij op 28 Mei door Mussolini ont- Bij een oefening te Farmingdale in Amerika bleken de bommenwerpers sneller dan de afweerbatterijen. Ome foto laat zien boe de bommen in den vorm van bran dende fakkels op het vliegveld van Farmingdale vallen, terwijl de zoeklichten nog naar de aanvallers speuren vangen is en dat de duce hem bij het af scheid zeide: „Indien er een kritiek oogenblik voor Spanje mocht komen, zal Italië, daarvan kunt ge zeker zijn, het te hulp snellen". WARSCHAU, 30 Mei. (Havas) Het standpunt der Poolsche regeering in de Tsjecho-Slowaak sche kwestie wordt uiteengezet in een vandaag door het officieuze agentschap Lskra gepubli ceerd artikel, waarin o.a. gezegd wordt, dat de Tsjecho-Slowaaksche crisis voor dit land een binnenlandsche aangelegenheid is, doch dat de militaire methoden, die de regeering toepast om haar op te lossen, de spanning in Europa slechts vergrooten. De handhaving van den Europeeschen vrede kan niet worden verzekerd door de mobilisee ring van het Tsjecho-Slowaaksche leger, doch wel door erkenning en herstel van de fouten, die Tsjecho-Slowakije sedert twintig jaar in zijn minderhedenpolitiek begaat. De belangen en eischen van Polen kunnen in twee punten wor den samengevat: 1. Polen zal nooit toestemmen in beperking der rechten van de in Tsjecho-Slowakije wo nende Polen. 2. Polen eischt, dat een einde wordt gemaakt aan de propaganda van de Komintern, die van Praag uit wordt gevoerd. Een der twee inzittenden verdronken Zondagmiddag te ongeveer drie uur is een kano, waarmede de gebroeders Philipsen, wo nende Binnenhaven 47, te Den Helder, in de Binnenhaven aan het zeilen waren, omgeslagen. Een der inzittenden, de 23-jarige A. C. Phi lipsen, is hierbij verdronken. Het ongeval geschiedde ter hoogte van de Athéloods. Het is bekend, dat hier soms aan het einde van de exercitieloods rukwinden ontstaan. De gaffel van de kano was omgeslagen en bij het rechtzetten liet men het roer los, terwijl een rukwind de boot onklaar maakte. Toen men poogde om 't zeil weer recht te zetten, kwam er een nieuwe rukwind, die het scheepje deed om slaan. De beide inzittenden kwamen in het wa ter terecht, dat aldaar ter plaatse ongeveer 7 meter diep is. Een van de broers wist zwemmen de den wal te bereiken, maar de 23-jarige A. C. mocht hierin niet slagen. Doordat zijn kleeding losraakte, was hij niet meer in staat om te zwemmen en verdween hij in het diepe water. Twee personen, die het ongeluk hadden zien ge beuren, de heer Frans Trap en een matroos van het vliegkamp „De Kooy" begaven zich onmid dellijk te water en poogden het slachtoffer op te duiken, doch te vergeefs. De inmiddels gewaar schuwde politie slaagde er even later in met be hulp van een dreg het slachtoffer op te halen. Ook Dr. Riengs en Dr. Vroom waren inmiddels ter plaatse gekomen. Onmiddellijk werd kunst matige ademhaling toegepast en ook met een zuurstofapparaat heeft men nog geprobeerd de levensgeesten op te wekken. Het mocht echter niet meer baten. Per brancard heeft men het stoffelijk overschot naar de ouderlijke woning vervoerd. De ontsteltenis was in de Donderdag geopende jachthaven zeer groot. Tijdens de Zaterdagmorgen te Enschede voortgezette algemeene vergadering van de Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren werd medegedeeld, dat de vereeniging een ten toonstellingswagen zal inrichten en exploitee- ren. Krachtig werd bepleit een afdoende be scherming van kooivogels en daarbij deed de heer Rinke Tolman het denkbeeld aan de hand er voor te ijveren, dat de vink werd geschrapt van de lijst der kooivogels, waarmede met één slag een eind zou kunnen worden gemaakt aan de in Limburg aan het licht gekomen excessen. De z.g. olievogels, zoo werd medegedeeld, moe ten niet met benzine schoon gemaakt worden, dan worden ze ziek en sterven. Om dit kwaad werkelijk te bestrijden moet er een verbod komen van het loozen van afgewerkte olie in open water. In Duitschiand, waar men van het olieresidu weer bruikbaar materiaal maakt, be staat die toestand; een geluk voor de water vogels. Het hoofdbestuur zegde toe, dat het er bij de autoriteiten op zal aandringen, dat het geven van signalen, om dieren de kans te geven 'n goed heenkomen te zoeken bij gevaar op den weg, niet als het onnoodig geven van geluidssignalen zal worden beschouwd. Bij tijdig claxonneeren zouden de autobestuurders heel wat overrijdin gen van dieren kunnen voorkomen. Benoemd werden tot leden van het hoofdbe stuur de heeren dr. H. J. Sala te Venray en dr. A. ten Sande, directeur van den Veeartsenü- kundigen Dienst en herkozen de voorzitter, de heer J. L. W. C. von Weiier en F. B. H. Ver laan. Op voorstel van de afdeeling Enschede werd nog eens uitgesproken, dat het coupeeren van honden en paarden zoowel door leeken als dierenartsen ontoelaatbaar is uit een oogpunt van dierenbescherming. Na bespreking van verschillende nieuwe propagandamiddelen werd beslooten het vol gend jaar het congres te Middelburg te hou den. Op de uitgebreide rondvraag volgde slui ting der vergadering. BATAVIA, 30 Mei (Aneta). Dr. Soetomo, een der vooraanstaande inheemsche leiders, die ge durende een maand in de C. B. Z. (Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting) te Soerabaja werd verpleegd, is hedenmiddag aldaar over leden. e rijke dient te handelen als de rentmeester van God. De medische missie-actie in Nederland, die reeds voor vele jaren een actieve plaats heeft ingenomen in het missiewerk, mag een verderen vooruitgang boeken, wanneer op 8 Juni drie Nederlandsche leden van het Gezelschap van Katholieke Medische Mis sionarissen promoveeren tot doctor in de medicijnen. Nadat het Gezelschap van Katholieke medi sche missionarissen in 1925 daar dr. Anna Dengel in Washington was opgericht, kwamen er zich na enkele jaren Nederlandsche meisjes bij deze nieuwe stichting aansluiten, die zich ten doel stelt om vakkundige medische hulp te verstrek ken in de missie. Zr. M. Eleonore Lippits uit Hoorn en Zr. Leonie Tummers uit Oegstgeest hebben na af loop van het noviciaat haar medische studies gemaakt aan de George Washington Universiteit in Washington, waar zij op 8 Juni zullen pro moveeren. Zr. Elizabeth Wijnen uit Baarn, die reeds voor haar intrede in het Gezelschap in Utrecht het candidaats-examen maakte, zal dienzelfden dag den doctorsgraad behalen in Philadelphia. De omvang van den medischen nood in de missie en de waarde van medische missie voor het werk der geloofsverkondiging kan afgeleid worden uit de belangrijke concessies, die Z. H. Paus Pius XI voor de uitvoering van dit werk gaf. Getroffen door de berichten van Missie oversten en na de dringende noodzakelijkheid voor medische hulp in de missie rijpelijk bestu deerd te hebben, gaf de H. Vader den wensch te kennen, dat „nieuwe instellingen van vrou welijke religieuzen zouden gevormd worden, die tot bijzonder doel zouden hebben om, met de noodige voorzichtigheid, geneeskundige hulp te verleenen in de missie. Voor de wetenschappe lijke voorbereiding is noodig geoordeeld, dat de Dr. Anna Engel (zittend) met Zr. M. Ele onore Lippits (Hoorn) achter zich. Ter zijden: Zr. Leonie Tummers (Oegst- geest en Zr. Elisabeth Wijnen (Baarn) >Cjj<ptp<£CpCp<ptpCf>(£<p!yCpCptpC}5l£^<ptpC^(fCptpt£t}3<£C}5C$3CpC{J<J>Ct*£t})Cp<pCpC]3CptpCf>CpCpCf>CpCpCj>CpCf>t}3CpepCpCpC}JCpCf>CpCf 6" HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. KRO-Ultzending 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Religieuze causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. 1.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.10 Declamatie en gramofoonmuziek. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.00 Berichten. 4.05 KRO-Kamerorkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Orkest. 5.45 Gelukwenschen. 6.05 KRO-Melodisten en solist. 7.00 Berichten. 7.15 Liturgische causerie. 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Sted. Orkest v. Maastricht en soliste. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Leert zwemmen". 9.40 KRO-Orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Lajos Veres en zijn Hongaarsch ork. 11.05 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-Uitsending 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Jetty Cantor's ensemble. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.15 Berichten. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 Omroeporkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Omroeporkest en solist. 2.45 Knipcursus. 3.45 Lo Manna en zijn Khihene Ha- waiians, kwintet en solisten. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest en solist. 7.00 Voor kinderen. 7.05 Kinderkoor „Zanglust". 7.30 Causerie. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dlnsdagavondtreln. 10.15 Disco-nieuws. 11.00 Berichten ANP 11.10 Jean Marcu's orkest. 11.30 Robert de Kers' „Cabaret Kings". DROITWICH, 1500 M. 12.05 Orgelspel. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.50—2.20 Orkest. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.50 Radio Romancers en solisten. 5.20 „The Alphas". 6.45 BBC-Northern orkest. 7.20 BBC-Variété-orkest en solist. 10.00 Concert. 10.30 Kamermuziek. 11.30 Grosvenor House Danee-Band. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10, 8.55, 10.10 en 11.20 Gramofoonmuz. 12.40 Giardino-orkest. 1.50 Zang. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Vioolvoordracht. 5.20 Locatelli-orkest. 8.35 Pasquler-Trio. KEULEN, 456 M. 8.50 Amusementsorkest. 12.20 Kleinorkest en pianoduo. 2.30 Vroolijk concert. 3.35 Gramofoonmuziek. 4.20 Orkest en soliste. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Orkest en dansorkest. 12.20 Gevarieerd concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Salonorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroeporkest. 6.50 Jazzmuziek. 8.20 Cabaretprogramma. 9.20 Orkest en solist. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Dansorkest. 5.20 Cello en piano. .50 Gramofoonmuziek. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Dansorkest. 8.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 A. Lutter's orkest. 9.35 Orkest. 8.20 Orkest en solist. 10.29 Berichten. 10.50 Trio-concert. 11.05 Berichten. 11.20 Orkest. t>8- 6- ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, v#elt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. zusters het diploma van arts of verpleegster ver werven." Het mag zeker een verblijdend feit genoemd worden, dat Nederland nu, als antwoord op dezen wensch van den H. Vader, drie nieuwe missie-artsen onder zijn missionarissen mag tellen. Behalve missie-artsen zijn er ook verpleeg sters, vroedvrouwen en apothekeressen noodig, om de zoo noodige medische verzorging te kun nen brengen in de missie, om nog niet eens te spreken van het groote aandeel dat niet-medisch onderlegde zusters hebben in het medisch mis siewerk. In 1935 maakte Dr. Anna Dengel, de stichteres en algemeene Overste van het Gezel schap van Katholieke medische missionarissen, een reis om de wereld om de missies te bestu- deeren. Getroffen door wat zij zag, schreef zij toen: „Ik heb haar bezocht, de Zusters van Liefde van St. Vincentius a Paulo, Franciscanessen Missionarissen van Maria, Maryknoll Zusters, Zusters der H. Familie, Franciscanessen van Heythuizen, Zusters van J. M. J., Zusters van den H. Carolus Borromaeus en onze eigen medi sche missionarissen, en ik zou u een apotheose van haar zelfopofferenden heldenmoed kunnen schilderen. Ik weet echter, dat zij zulks niet graag hebben willen. Zij komen in aanraking met de nuchtere feiten van het dagelijksch leven en hebben noch tijd, noch behoefte om uit te weiden over de vaak beschreven glorie van het missionarisleven. Zij gaan niet prat op haar lijden; dagelijks komen zij in aanraking met zooveel grooter en intenser leed. Zij leven dag in, dag uit, en haar werk is overal bezield met denzelfden geest: het wordt gedaan voor de meerdere eer en glorie van God! Wanneer alle zusters, die ik op mijn tochten ontmoet heb, zich met' mij konden vereenigen, zouden zij zeggen: Als zusters in Christus vragen en smeeken wij u om uw vurig gebed en uw volle medewerking, opdat er spoedig meer, veel meer zusters als dokters en verpleegsters naar de missie zullen komen!" Waar de missionarissen alles geven en hun leven in dienst der missie stellen, mogen wij zeker verwachten dat de katholieken in het vaderland niet slechts in woorden, maar metter daad de missie zullen steunen, vooral door hun gebed en daadwerkelijke belangstelling. Onze drie nieuwe zuster-doktoren staan nu klaar voor het groote arbeidsveld dat haar wacht. Mogen zij door meerderen gevolgd wor den! Zaterdagmiddag omstreeks vier uur Is door onbekende oorzaak, vermoedelijk door kortslui ting, brand ontstaan in de vilthoedenfabriek van de fa. De Schepper en Zn. aan de Kade te Roo sendaal. De groote hoeveelheid licht brandbare stoffen en materialen deed het vuur in korten tijd een zoodanigen omvang aannemen, dat wel dra 't geheele gebouw in lichter laaie stond. Het pand, dat een oppervlakte beslaat van 8 bij 22 Meter en twee verdiepingen hoog was, is geheel door het vuur vernield. Wel was de brandweer spoedig ter plaatse en tastte met een aantal stralen op de waterleiding het vuur krachtig aan, doch weldra bleek dat men voor een hopelooze taak stond, waarom men zich verder beperkte tot het nat houden van de belendende panden, w.o. een groote volgeladen houtloods van de fa. P. de Bruyn, welke ernstig door het vuur werd bedreigd. Tegen zeven uur ongeveer was het fabrieksge bouw vrijwel geheel uitgebrand en waren mede de groote voorraden en alle machinerieën een prooi van het vuur geworden. Wegens gevaren voor het verkeer, werd dit tijdelijk omgelegd. De aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Niettemin beteekeut deze brand een groote schadepost voor de fabrikanten, wijl zij niet tegen bedrijfsschade verzekerd zijn, en voor de 30 personen, meerendeels gehuwde mannelijke arbeidskrachten die aan deze fabriek werkzaam waren en nu tot werkloosheid zijn gedwongen. In verband met den reeds ingetreden seizoen arbeid en een beduidende opleving m het bedr'jf in de laatste maanden waren juist plannen in voorbereiding om een belendend perceel aan de fabriek te verbinden tot uitbreiding van het be drijf. Getracht zal nu worden dit perceel zoo spoedig mogelijk voor het bedrijf in orde te ma ken teneinde de werkzaamheden te kunnen her vatten. Intusschen zal, dit nog wel eenigen tijd in beslag nemen daar zooals gezegd alle machinerieën en voorraden verloren gingen. Enkele jaren geleden is de hoedenfabriek van de heeren De Schepper toenmaals gevestigd aan de Kalsdonkschestraat, als gevolg van een brand welke in een aangrenzend pand was ontstaan, eveneens door het vuur vernield. Slachtoffer motorongeluk overleden BATAVIA, 30 Mei. (Aneta). De controleur bij den gemeentelijken belastingdienst, W. Duller, die Zaterdag bij een motorongeluk ernstig werd gewond, is nog denzelfden dag aan zijn verwon dingen overleden. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het Bestuur om aan de op 22 Juni a.s. te houden Algemeene Vergadering van Aandeel houders voor te stellen het dividend over 1937 te bepalen op 25 pet. Het R. K. Kerkbestuur der parochie van der. H. Johannes den Dooper te Haarlem zal over gaan tot uitgifte van 160.000 3% pCt. obliga- tiën in stukken van 1000, 500 en 100. Door deze uitgifte wenscht men te komen tot vermindering van den jaarlijkschen rentelast. De opbrengst dezer leentng zal dan ook worden aangewend tot aflossing van de nog resteerende 11.800 4y, pCt. obligattën 1922, 139.000 4% pCt. obligatiën' 1929, en ter aflossing van on- derhandsche schulden. Houders dezer obligatiën worden vanaf heden De Kempensche Zink Mij. behaalde in '37 een winst van f 235.978 tegen f 132.793 en keert een onveranderd dividend uit van 5 pet. De Eerste Hollandsche Levensverzekerings Bank boekte in 1937 een winst van f395.026 tegen f485.564 het vorig jaar en keert een dividend uit van 25 pet. tegen 24 pet. De belangrijkste en meest ingrijpende gebeurtenis voor het bedrijf is geweest de sterke daling van den rentestand, die zich na de waardevermindering van den gulden in September 1936 aanhoudend heeft voort gezet. De gevolgen hiervan zullen zich in 1938 sterker dan in de vorige jaren doen gevoelen. De Nivas verkocht 952 ton superieure suiker voor consumptie en 202 tons bruine suiker en 255 ton superieur voor export. In de afgeloopen week werden 5800 ton suiker in Indië afgedaan. Sedert Januari tot 28 Mei 69.144 ton. Van oogst 1937 is nog 82.575 ton te verkoopen. Hoewel verwacht wordt, dat de rubber- voorraden te Londen in de afgeloopen week met 1100 ton zijn gestegen en de voorraden te Liverpool met 650 ton, steeg de rubber- prijs te Londen met 1/8 d. tot 5 9/16 d. per lb. De I.G. Farbenindustrie is voornemens over 1937 een dividend uit te keeren van 8 pet. tegen 7 pet. het vorig jaar. De Shell Union Oil zou het plan vormen tot de uitgifte van doll. 45 millioen prefe rente aandeelen, noodig tot dekking van doll. 44.1 mill, uitgaven voor uitbreidingen en verbeteringen. De Federal Grand Jury heeft de Ford Mo tor, de General Motors en de Chrysler Corp. gedagvaard wegens overtreding van de anti- trustwet. Ook zijn ongeveer 50 personen van de financiersmij en beschuldigd om dezelfde reden. De Armour Co. of Delaware keert een on veranderd kwartaal-dividend uit van doll. 1.75 per pref. aandeel. De National Cash keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van doll. 0.25 per aandeel. De U.S. Steel Corporation zal binnenkort overgaan tot de uitgifte van doll. 100 mil lioen 314 pet. obligatiën met een looptijd van tien jaar. De staalproductie in het Pitsburgh- district wordt thans op 19V2 pet. der capa citeit geraamd tegen 23Vz pet. de vorige week. In het Chicago-district op 24.4 pet. tegen 27.6 pet. der capaciteit. Volgens voorloopige cijfers was de netto- exploitatiewinst der Amerikaansche sporen in April 79 pet. lager dan in April 1937. De St. Louis and Southwestern leed in de eerste vier maanden een netto-verlies van doll. 787.751 tegen doll. 359.177 in de over eenkomstige periode van het vorig jaar. De Associated Gas and Electric boekte in het jaar per 31 Maart een netto-ioinst van doll. 792.000 tegen doll. 3.361.000 in het vorig jaar. De Texas Railroad Commission verhoog de de spoorwegtarieven in dezen Staat, in overeenstemming met het besluit van de Interstate Commerce Commission tot ver hooging der tarieven voor het verkeer tus- schen de Staten. De Chesapeake Corp. behaalde in het eerste kwartaal een netto-winst van doll- 1.75 mill, tegen doll. 1.90 mill, in het eerste kwartaal 1937. De auto-productie in Amerika wordt voor 1938 op circa 2y2 millioen wagens geraamd tegen een productie van 5.06 millioen liet vorig jaar. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.96 1/48.97 1/4 (v. slot 8.96 1/2); de Dollar op 1.80 7/8~- 1.81 1/4 (1.81 3/8); de Frank op 5.02—5.04 (5.01 1/2); de Belga op 30.55—30.62 1'3 (30.62 1/2) en de Zwitsersche Frank op 41.25—41.32 1/ (41.31). De Nederl. Staalfabriek v.h. De Muinck- Keizer boekte in 1937 een winst van f 459.146 en keert een dividend uit van 6 pet. Sedert 19191920 werd het dividend gepasseerd. De Hollandsche Kunstzijde Industrie boekte in 1937 een winst van f 428.750 tegen f361.873 het vorig jaar en hervat het divi dend met 5 pet. Het bedrijf werkte op volle capaciteit wegens een groote vraag naar kunstzijde-gar ens over de geheele wereld- De laatste helft van het jaar trad echter een belangrijke vermindering in de afleveringen in. De verkoopprijzen werden nochtans ge handhaafd. De Nederlandsche instellingen, die bij het beleggingsfront zijn aangesloten, zullen aan de 33V2 pet. leening 's-Gravenhage, waar van de inschrijving op 1 Juni a.s. open staat, niet deelnemen, aangezien de begin- rente lager is dan de door de instellingen, aangesloten bij het beleggingsfront, gestelde grenzen. in de gelegenheid gesteld hunne obligatiën, zoo lang de voorraad strekt, vrijwillig om te ruile'1 in 3pCt. obligatiën van de bovengenoemde leening tot den koers van 99% pCt. met verre kening van de rente tot 1 Juni 1938. Tevens zijn een aantal 414 pCt. obligatiën 1929 uitgeloot. Houders dezer uitgelote obligatiën worden eveneens in de gelegenheid gesteld deze stukken om te ruilen in 3% pCt. obligatiën 1938 tegen een koers van 99 pCt. Tenslotte is, zoolang de voorraad strekt, de vrije inschrijving open op bovengenoemde 3% pCt. conversieleening tegen den koers van 99% pCt. N.V. Rotterdamsche Hyp. Bank voor Nederland De N.V. Rotterd. Hypotheekbank voor Ned. deelt mede, dat, met ingang van heden, tc^ nadere aankondiging zullen worden uitgegev® 3'/a pet. pandbrieven tot den koers van 1°' pet, alsmede 3 pet. pandbrieven tot den k°e van 98 pet, verkrijgbaar in stukken van f l°u f 500 en van f 100. e Voorts wordt medegedeeld, dat tot nade aankondiging alle nog uitstaande 4% Pct- 4 pet. pandbrieven vrijwillig kunnen w „r. omgewisseld en wel in 3% pet. pandbriev^' voorloopig nog tot den koers van 99% P0 - in 3 pet. pandbrieven tot den koers van 98 P j in beide gevallen met vergoeding van de spronkelijke rente tot 1 November 1938.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6