UIT DEN OMTREK SAMOAMATTEN z WOENSDAG 1 JUNI 1938 waarbij de nieuwsie dessins, welke wij* ihans etaleeren ZOONs COMPLETE WONINGINRICHTING i BARTEL!ORISSTRAAT 13-17.- HAARLEM Voorhouts nieuwe burgervader Feestelijke ontvangst van mr. G. F. W. van Berckel BEVERWIJK Wateronttrekking aan de duinen Adres aan Prov. Staten Waterrijkdom in de vorige eeuw SPAART DE VOGELNESTEN Bewondering voor moeder natuur HET REGEERINGSJUBÏLEUM Plannen voor een bloemencorso LUCHTBESCHERMINGS DIENST Directeur der lichtbedrijven als hoofd aangewezen Bloembollencultuur Burgerlijke Stand BLOEMEND AAL BENNEBROEK HEEMSTEDE ölléen bij KREYMBORG Hillegomsche brieven HONDERD MANNEN EN 1MEISJE HILLEGOM OVERVEEN VOGELENZANG RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Wij ordvrngen 'n zending: Hedenmiddag om ongeveer kwart voor drie stonden aan de grens dezer gemeente bij de Ruïne van Teijlingen de leden van de commissie van ontvangst uit de burgerij opgesteld met den heer H. A. Ailard als voorzitter, die namens de burgerij den nieuwen burgemeester het welkom binnen de grenzen van zijn ambtsgebied zou toeroepen. Na een wijle te hebben gewacht arriveerde aan de grens de auto, waarin de nieuwe burge meester Mr. G. P. W. van Berckel met zijn ver loofde en zijn moeder gezeten waren. Bij aan komst van burgemeester Van Berckel werd zijn verloofde een bouquet orchideeën met witte anjelieren en mevr. Wed. Van BerckelDom mer van Poldersveldt een bouquet lila cathlya's met rose anjelieren aangeboden door een 2-tal bruidjes. Na de welkomstwoorden van den voorzitter namen ook de overige aanwezige leden van het comité uit de burgerij plaats in de volgrijtuigen, waarna de stoet zich in beweging zette. Er werd gereden langs de Teijlingerlaan en den Jacoba van Beierenweg naar het gemeentehuis. Nadat de voorzitter van het comité van ont vangst den burgemeester met zijn familie in korte bewoordingen woorden van welkom had toegeroepen, nam Zijne Edelachtbare plaats in het gereed staande eerste rijtuig, een open lan dauer. Naast hem was gezeten zijn verloofde Freule Von Bönninghausen, terwijl mevr. Wed. Mr. G. J. A. van BerckelDommer van Polders veldt met den voorzitter van het comité tegen over hen had plaats genomen. Met den gemeente-veldwachter A. Eggen, ge assisteerd door den Majoor van de Rijksveld- wacht ter standplaats Noordwijk aan het hoofd, zette de stoet zich in beweging. De R.K. Muziek vereniging „St. Caecilia" alhier, onmiddellijk gevolgd door een eere-escorte gevormd door de Kruisvaart in uniform met banieren gewapend, onder leiding van hun heraut, trok vooraan in den stoet. Het geheel gaf een keurigen indruk en trok vanzelfsprekend zeer veel belangstel ling. De klok van het gemeentehuis, die sedert 15 jaren niet meer geluid werd, heeft thans na een zeer langdurige rust-periode weer haar diensten mogen bewijzen. Want nauwelijks was de stoet in het zicht, of de klok van het gemeentehuis begon haar sonore geluid over velden en wegen te zenden, versterkt door een geluidsinstallatie en uitgezonden door de radiodistributie-cen trale. Onder tromgeroffel der nog jeugdige Kruis vaarders en onder opgewekte tonen van pit tige marschen van St. Caecilia arriveerde de stoet bij het gemeentehuis, alwaar de loco-bur gemeester, wethouder P. A. van Reijsen, met den gemeentesecretaris, den weled. heer M. P. A. Meisen, den stoet opwachtte en den nieuwen burgemeester^met familie de keurig voor deze gelegenheid ingerichte raadzaal binnenleidde. De muzielavereeniging stelde zich op ter lin kerzijde van het gemeentehuis, onder welke muzikale klanken de gasten het gemeentehuis betraden. De raadzaal was smaakvol met groen en pal men versierd. De plaatsruimte liet het evenwel niet toe dat een bloemenschat de feestvreugde hier zou verhoogen. Immers er waren niet min der dan 70 personen in de raadzaal gezeten toen het .hoogtepunt aanbrak, n.l. de officieele in stallatie. Wethouder Van Reijsen, met ambtsketen om hangen, opende de vergadering met gebed, waarna hij zijn installatierede aanving, waar op wij morgen nader hopen terug te komen. Zooals wij reeds gemeld hebben, is in een vorige Week gehouden conferentie besloten, om met betrekking tot den voorgenomen aankoop door de provincie van het Heemskerker duin een adres te zenden aan de Provinciale Staten en den minister. Het adres aan de Staten is verzonden namens de Commissie voor de Watervoorziening in Ken- nemerland, de Algem. Vereen, voor Bloembol lencultuur, de beide Beverwijksche veilingen, den R. K. Land- en Tuinbouwbond, den Clir. Boeren- en Tuindersbond, den Ned. Tuinders- bond en de Holl. Mij. van Landbouw. Deze organisaties vestigen er de aandacht op, dat er in Kennemerland een sterke drang van alle kweekers tot Uiting is gekomen om den Staten te verzoeken niet over de gaan tot den aankoop van de 718 H.A. duin- gronden onder de gemeente Heemskerk, daar het kennelijk doel is boringen te slaan voor het P.W.N., hetgeen voor de kweekers in Kenne merland en alle andere belanghebbenden een ramp zou zijn, daar reeds nu, na de laatste korte droogteperiode, het grondwater de cul tuurgewassen niet meer kon voeden. Voorts wordt er in het adres op aangedrongen, dat eerst het IJsselmeerwater benut zal worden, voor ooit weer tot boringen in de duinen wordt overgegaan. Het adres aan den minister gaat vergezeld van een bijlage, waarin vergelijkingen worden getroffen met den waterrijkdom van de duinen in de vorige eeuw. Wij ontleenen daaraan het volgende: In 1877: Uittreksel uit het schrijven aan Vrouwe Deutz van Assendelft, Douairière van Mr. D. F. Gevers van Endegeest te Oegstgeest door het Dag. Bestuur van den Castricummer- polder. „Op den 18en September des vorigen jaars is door ons Polderbestuur aan Heeren Gedeputeer de Staten dezer provincie een bezwaarschrift ingezonden aangaande de overlast van water, dat in den Castricummerpolder afvloeit uit de duinen." Uit kaart en nota van toelichting is het Ged. Staten gebleken, dat werkelijk ten gevolge var. de plaats gehad hebbende afzandingen der dui nen, en de daarmee in verband staande wer ken de afvoer van het water dier bedoelde duin- gronden aanmerkelijk is bevorderd. In 1938: Deze als „De Zanderij" bekende vruchtbare tuingrond, gedeeltelijk behoorende aan de provincie, doch grootendeels aan een 16-tal kleine eigenaren, is de laatste tien jaar geregeld afgezand vanwege de droogte en wordt met water gevoed door araineeren en oppom pen met electrische kracht, wegens watergebrek, dat te groote risico mee zou brengen. In 1881: Te Heemskerk verschijnt in druk een verordening van de gemeente Heemskerk, waarin de raad der gemeente onder burgemees ter Zaalberg, strenge bepalingen vaststelt om trent het onderhoud van met name genoemde beken (een 20-tal) ten einde het duinwater ge regeld te kunnen afvoeren. In 1935: Van vele beken is Weinig meer over gebleven. Door den geweldigen regenval in de laatste drie maanden van dit jaar begint er weer leven in de beken en beekjes te komen. In 1936: De Provinciale Waterstaat maakt bij zijn waterpassen en onderzoek naar de gevolgen van de waterarmoe van voorgaande jaren, een natte periode mee, en ziet het water weer stroo men. In 1937: Meerdere kleine tuinders, eigenaren in Heemskerk aan Duin, gaan hun tuinen af- zanden, omdat zij uit ervaring weten, dat, als in het voorjaar de gewassen mooi staan, toch bij het vorderen van het seizoen de oogst mis lukt. Hun tuinen zijn jaren terug zeer duur ge kocht, als zijnde de beste van Heemskerk, doch de laatste tien jaar hebben zij geen aardbeien meer kunnen telen, vanwege de droogte, tuinen die vroeger rijkelijk gevoed werden door het afzakkende duinwater. Het duinterrein van Baron van Tuijll van Serooskerken bevatte vroeger vele cultuurgron den, waarop bloembollen, aardappelen en groen ten werden geteeld. Voor een dertig jaar- was er een rijke plantengroei, wild- en vogel stand. Vele gronden zijn sedert braak komen te liggen, de schoone duintoppen werden kale zandstuivingen. Wel staan er nog mooie dennen- bosschen, die het voorrecht hebban het lang te kunnen uithouden, evenals op sommige plaatsen de eik. De balsempopel ziet ook nog groen, doch alles er om heen ziet dor. In de jaren van den sluisbouw te IJmuiden werd jaarlijks 2.000.000 kub. meter w'ater uit den sluisput geloosd in het Russisch Vlak, nabij hei pompstation onder de gemeente Heemskerk. Ir. de buurt van den Kruisberg, het middelpunt van de duinen van Baron van Tuijll, werd een mo tor geplaatst om het overtollige drangwater te verwijderen. Na 1930 kwam weer een droogte periode met alle misère van verdroging. De ber ken zijn voor het grootste gedeelte gesneuveld. Wat de gevolgen zullen zijn, als de boringen m Geversduin op volle capaciteit werken, zal de tijd leeren. Tenslotte nog een uittreksel van den brief van Jhr. Boreel van Westerhout aan de Com missie voor de watervoorziening in Kennemer land. 6 Mei 1935: „Wanneer ik de mij in eigendom toebehoo- rende gronden in de gemeenten Wijk aan Zee en Heemskerk, die ten gevolge van kunstmatige wateronttrekking ten ondergang gedoemd zijn enz." (Het betreft hier 212 H.A. duin en bosch, 83 H.A. bouwland en 21 H.A. weiland.) De Kaag was voor eenige tientallen jaren een van de allerbeste tuingronden uit de duinstreek Wijk aan ZeeHeemskerk. Thans liggen groote deelen verlaten en is het grondwater er meters diep. Van de zijde der volièrevereeniging „Vogel- sanck" te Beverwijk wordt ons het volgende geschreven: Dezer dagen hield de volièrevereeniging „Vo- gelsanck" een excursie naar de bosschen van Rooswijk. Des morgens om 6 uur vertrok men naar Rooswijk. Veel hebben we dien morgen van de natuur, die nu wel op zijn mooist is, gezien. Hoeveel soorten vogels er in de bosschen leven, daarvan hebben de meeste menschen geen idee. Als men erop uit gaat en den oogen den kost geeft is er geweldig veel te zien. Zwarte lijster, grauwe lijs ters, roodborstjes, verschillende meezensoorten, spechten, vlaamsche gaaien, bocmkruipers, boomklevers, zwaluwen, houtduiven, sijsjes, win terkoninkjes en vooral niet te vergeten de nach tegaal met zijn schitterenden zang, die wij lang hebben beluisterd en waarvan wij niet genoeg konden krijgen. En als men dan ziet met welke zorg de nes ten worden gebouwd en de eieren en jongen verzorgd en op welke onmogelijke plaatsen zich soms nesten bevinden, dan kan men niet anders dan groote bewondering hebben voor moeder natuur. Als men ziet hoe een koolmees zijn nest je maakt en verzorgd in een ijzeren paal van het weilandhek en ziet hoe trouw dat diertje op het nest zit, dan moet het koudste hart wel ont roeren. Op een dergelijken tocht blijkt ook helaas de vernielzucht en hardvochtigheid der jeugd. Hoe veel nesten, die pas gemaakt waren of pas van eieren en jongen waren voorzien, worden niet baldadig en ruw vernield? Dit aantal is werke lijk ontstellend groot. Een beroep op de ouders en vooral de jeugdopvoeders, zou werkelijk heel noodig zijn. Leert ze, liefde voor de natuur te hebben, inplaats van te vernielen. Dit kan niet genoeg worden gevraagd! Daarom is het doel der volièrevereeniging zoo mooi, n.l. het aankweeken van liefde voor de na tuur. Wie zou er meer van vogels houden dan zij die ze eiken dag gadeslaan? Vogelliefhebbers sluit U bij ons aan. Het algemeen bestuur van V.V.V. heeft uit zijn midden een commissie benoemd belast met het onderzoeken van de mogelijkheid van een eventueel te houden bloemencorso tijdens de feestelijkheden, welke van 20 tot 25 Augustus gehouden worden ter gelegenheid van het re- geeringsjubileum. Deze commissie, waarin zitting kregen de heeren F. Pleeging, F. A. Teunissen en A. v. d. Wel, zal een rapport en begrooting samen stellen, waarna V.V.V. een besluit zal nemen omtrent de wijze, waarop zij aan de feestelijk heden zal deelnemen. De burgemeester heeft met ingang van 1 Juni als hoofd van den gemeentelijken luchtbescher mingsdienst aangewezen den heer H. J. de Groot, directeur van het gem. gas- en electri- citeitsbedrijf. Den heer W. M. Ragut, inspecteur van politie, is met ingang van denzelfden datum eervol ontslag uit de waarneming van deze functie ver leend met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, zulks in verband met de om standigheid, dat deze functie niet vereenigbaar is met zijn militaire verplichtingen. De heer Ragut zal echter als instructeur aan den Lucht beschermingsdienst verbonden blijven. Hedenavond houdt de afdeeling van de Alg Vereen, voor Bloembollencultuur een ledenver gadering in hotel Terburg. O.m. zal de belangrijke beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering aan de orde komen. Geboren: z. van C. BrethouwerGerritsen; z. van P. N. van DamSchoenmakers; z. van S. L. VerveldeToxopeus; d. van G. N. de Boer Haring; z. van N. HendrikseDoekes; z. van G. de SwartCornelisse; d. en z. van A. C. Brakenhoffde Graaf; d. van M. E. J. Grapen- daalde Kruijf. Ondertrouwd: J. H. Wesseis en R. Bakker; N. Joppe en J. W. E. Groeneveld; J. J. Bis schop en E. C. Eijking. Getrouwd: J. Egmond en A. M. Tempelman; P. Broens en C. Stam; N. de Ruijter en M. J. G. Kaptein; G. v. d. Heide en F. C. J. Zweeris; P. Zwaan en G. Kempe. Overleden: M. Brouwer, 70 jaar, echtgenoote van S. Beljaars. Burgerlijke Stand Geboren: d van E. M. P. I. GarbrechtSchüll. Ondertrouwd: J. Martijn en M. Tijtko. Getrouwd: J. A. Fritzlin en A. J. J. Beijer. Overleden: D. Schipper, 63 jaar; G. v. Heij- ningen, 76 jaar (overl/i te Haarlem)R. Kall mann, 83 jaar, wed. van I. Piek. Burgerlijke Stand Geboren: Hans, zoon van L. N. den Older en L. M. A. van den Born; A. C. M., dochter van A. G. van de PollGoe- mans. Gehuwd: Alois Wilhelm Paulik, 26 jaar, en Lucia Joanna Gerritsen, 26 jaar. Overleden; Gezina Hermina Geraida Janse geb. Antonisse, oud 56 jaar, wonende te Haar lem; Alida M. Wesselman, geb. Eakker', 76 j„ wonende te Voorburg; Willem H. van Pelt, 55 j., wonende te Rotterdam; Hendrik Drewes, 38 jaar, wonende te Amsterdam. Rijwieldief aangehouden. Door de politic te Heemstede is aangehouden een zekere J. K., Zonder vaste woonplaats, doch gedomicilieerd te Amsterdam, verdacht van diefstal van een heerenrijwiel op 7 Mei j.l„ welk rijwiel even onbeheerd had gestaan voor een winkel aan de Zandvoortsche laan. De man, die inmiddels bekend heeft, is ter beschikking van de Justi tie te Haarlem gesteld. Het rijwiel is in beslag genomen. Schaken Voor leden en genoodigden van de R. K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" gaf de heer P. A. C. v. d. Brouk uit Bloemendaal een simultaanséance in het R.K. Vereenigings- gebouw. Er werd door 17 personen aan deze séance deelgenomen. 'n Chic model, prettige pasvorm en mooie stof. Dat vindt U allemaal en in groote keuze bij 'n Waarborg-Costuum van Kreymborg. En nog 'n keurige bediening bovendien! Deze beschouwing mag beschouwd worden als vervolg van de vorige. Het uitbreidingsplan voor de gemeente Object van heel lange overpeinzingen, van groote voorbereiding. van diepe studie, van zie nersblik in de toekomst. We kunnen ons ge lukkig prijzen een Directeur van Publieke Wer ken te bekken, jjjg <je vader van 't door den Raad met 2 stemmen tegen aangenomen ont werp is geweest. In heel wat gemeenten komt zulk een werk door anderen tot stand, omdat niet iedere gemeenteopzichter deze materie be- heerscht. Het zou ons te ver voeren, zoo we het nieuwe uitbreidingsplan in zijn geheel gingen ontleden. Dat is ook niet noodig. Eerlijkheidshalve moet gezegd worden, dat voor een zeer belangrijk gedeelte het aangenomen plan reeds onder oud burgemeester Pont in kannen en kruiken was: aan diens opvolger de eer, het schip in veilige haven te hebben gevoerd. We zijn nu voor 30 jaar met het plan „onder de pannen", al moet het om de 10 jaar herzien worden, volgens de wet. Waar elke wet slachtoffers maakt, brengt ook dit uitbreidingsplan zijn bezwaren. Aan eenige geopperde moeilijkheden is tegemoet gekomen en als nu bij de toepassing der artikelen maar 'n soepele doorvoering voorzit, zal 't wel loopen. Regeeren is vooruitzien en als de gemeente zich regelmatig vergroot zal blijken hoeveel goeds er in het genomen raadsbesluit schuilt. Op enkele zwakke plekken willen we aanstonds wijzen, maar de grootste lof voor 't plan is wel deze, dat 't voorgoed uit is met de mishandeling der gemeente: ,,in beperking toont zich de meester". Misschien is de grootste wondeplek ons indu strie-terrein. Niemand wenscht fabrieken in de Hoofdstraat of op de Sixlaan, maar dat be paald is( dat industrieën zich te vestigen heb ben voorbij de vuilnisbelt is uit den booze. Zonder met den profetenmantel omhangen te zijn, durven we voorspellen, dat daar nimmer fabrieken van eenige beteekenis zullen komen. De plaats daar en de gesteldheid van den grond spreken voor de praktijken hun niet te herroe pen veto. Uit eigen ervaring weten we de mis lukking, het niet-willen van ondernemers en.... in ons hart hebben we ze gelijk gegeven. Dan krijgen we de geprojecteerde nieuwe straat parallel aan de Wilhelminalaan. We vónden het van den burgemeester een zéér krasse bewering, dat een gedeelte der Wilhel minalaan tot de droevigste wegen der gemeente zou behooren en 't heeft ons in hooge mate verwonderd,- dat de Raad er niet op reageerde. Met zeer geringe kosten is het bedoelde ge deelte te verbreeden en had dit gedeelte uit 't plan kunnen worden geschrapt, temeer daar een der grondeigenaars van 't bewuste gedeelte ei de dupe reeds 3 jaar van is en't wel in onafzienbare jaren o.i. blijft, tenzij er iets heel bijzonders gebeurt. Daarbij zal 't werk, dat daar verricht moet worden enorm veel geld kosten Misschien zou 't in werkverschaffing kunnen geschieden en zou het Rijk 't kunnen bekos tigen. In dat geval wordt 't anders. Feit is, dat de bebouwing daar volkomen concentrisch is en de te verrijzen gebouwen in 't centrum van de gemeente komen te liggen. Indien echter de gemeenten het leeuwenaandeel der kosten zou moeten dragen, wordt 't plan o.i. nimmer ver wezenlijkt. De plaats, die aangewezen is voor het bouwen van arbeiderswoningen, achten we buitengewoon gelukkig gekozen: dichtbij kerken en scholen, bij tram, postkantoor etc. Het gebouwencomplex „Patrimonium" op zeer grooten afstand van t dorp is een groote fout geweest, die zich wreekt door den lang niet algemeenen trek naar die goedkoope, lang geen onaardige woningen: ston den ze daar niet, dan werd er om gevochten. In de toekomst is uitbreiding daar uitgesloten. Tenslotte nog iets. Dat lintbebouwing uit den booze is, daarover zijn we het allemaal roerend eens en dat de Overheid zulks niet bevordert, is prijzenswaardig. Maar ook hier heeft ijver zijn grens. We hebben 't oog op een strook bouw grond van pl.m. 80 M. gevelbreedte aan de Haarlemmerstraat, loopend tot het terrein der Stichting Vogelenzang, welke gedeeltelijk op Hillegoms (en Zuidhollandsch) grondgebied ligt. Als we daar voor zien, ontdekken we aan de zelfde zijde op korten afstand blokjes arbei derswoningen, gevolgd door enkele zéér mooie complexen (N. Lommers; A. H. Staats). En nu is o.i. het „schoonheidsgevoel" te ver ge dreven, als men daar verbiedt (lees goed, lezer, verbiedt) er een tweetal mooie burgerhuizen met garages aan weerszijden te bouwen. En toch is dat gebeurd. Meer zullen we er niet van zeggen. .HILLEGOMMER. Hollywood's mooiste film op algemeen verzoek in ons Pinksterprogramma Na 2 uur spelen won de heer v. d. Brouk 15 partijen en verloor tegen de heeren H. Ver meulen en B. H. Stevens. Bij den aanvang werd de heer v. d. Brouk welkom geheeten door den voorzitter, den heer J. Warmerdam. Na den wedstrijd zegde de heer v. d. Brouk toe in den nazomer nog eens een dergelijken avond te geven. De vernielzucht We maken geen uitzonde ring bij grootere of kleinere gemeenten: we doen mee, helaas goed mee. Persoonlijk hebben we sommige staaltjes van straatschenderij, van dalisme en pure vernielzucht nimmer begrepen, 'n Echte kwajongensstreek soit: de uit een boomgaard gekaapte appel blijft lekkerder dan die van thuis; maar er is een grens. En deze wordt ver overschreden; aan de van den En delaan zijn hulstboompjes vertrapt; aan de ver lengde zelfde laan omgeving nieuwe Beek brug zijn honderden steenen weggeworpen, stuk gemaakt, in 't water gegooid De graskant naast het voetpad westzijde Van den Endelaan is vertrapt; van het pad aan de Oude Beek zijn brokken van het wegdek losgerukt; in de Mariastraat (waar n.b. 2 groote scholen staan) zijn plusminus 150 steenen uit de straat ge broken en weggesmeten; langs het Van Wave- renpark heeft men een hek omgebogen en ge deeltelijk afgebroken; een derde der balustrade van de muziektent is vernield; etc. Over het opzettelijk papiergooien, doozen etc. op de straat ondanks de papiermanden, spreken we niet, over ruiten opzettelijk kapotgooien evenmin. Wat is er tegen te doen? Circulaires uitgaande van het gemeentebe stuur vermogen misschien veel. Hoe het zij, we hopen dat er verbetering mo ge intreden en wel ten spoedigste. Aan ons Postkantoor. We hebben een schitterend postkantoor althans van binnen; we hebben een groot modern kantoor; we heb ben er ettelijke lokettenWe hebben een groote, ruime bus buiten in een steegje of slopje, voor 'n vreemdeling onvindbaar. We hebben postzegelautomatenzonder post zegels! We hebben bedienend personeel, dat op een enkele uitzondering na vriendelijk en voor komend is voor 't publiek We hebben wachtende, morrende, mokken de menschen, die wachten en wachten met het geduld van een marmot in den winter. We hebben morrende en mokkende menschen, die dat zeer terecht doen, want 't is bij wijlen wanhopig. Eerst hebben we alles in naam der bezuiniging sluiting van het kantoor ge kregen van nam. 45.30; toen hebben we „lo- kettenbesparing" gekregen! Af en toe zijn er twee loketten geopend; boven één ervan staat sinds 5 jaar: „Kassiersdiensten, behalve Rijks postspaarbank", een spreuk, die 't bezoekend publiek öf heelemaal niet, öf slechts gedeeltelijk begrijptGelukkig verwijst de ambtenaar je, als je fout bent, naar 't andere loket. Dat is 't eenige vergissingen uitsluitende verdien stelijke van de éénmanshulp. Wij overdrijven niet, als we de bediening zelfs op drukke tijuen door één mannelijken of vrouwelijke beambte ergerlijk noemen. We waren een dezer dagen nog getuige, dat arbeiders, die half 2 op hun werk moeten zijn, na lang wachten maar on- verrichterzake heengingen. Het betreft hier niet de schuld van de ambtenaren, maar van den „dienst". Als er dan toch zóó gestumperd moet worden, laat men dan althans die amb tenaren niet óók met werk overladen, dat in feite niet bij hen thuis hoort: laat men dan belasting laten betalen uitsluitend op 't belas tingkantoor óf alleen betalingen aannemen als dit laatste gesloten is; laat men dan voor de Spaarbank aparte uren opgeven; laat men den onhoudbaren toestand verbeteren. Het komt ons voor, dat ook de directeur van het kantoor, die een en ander regelmatig over- schouwt, zich even regelmatig ergert. We vra gen ons af: waarom moet een groot en druk kantoor zóó slecht bediend worden, terwijl het bedrijf rendeert? Zijn er dan geen menschen? Het kan en het mag en het zal zoo niet blij ven. We hebben indertijd een zéér slechte ver lichting gehad; er is een lijst van ingezetenen- onderteekenaars ingezonden bij den Raad. Wordt het niet hoog tijd, dat er een derge lijke klachtenlijst naar het Hoofdbestuur der Posterijen gaat, temeer, omdat oningewijden de schuld van het eindeloos wachten aan het kan toorpersoneel geven welke menschen volkomen onschuldig zijn aan het ergerlijk euvel? Spoedcischendc raadsvergadering. Maan dagavond kwam de gemeenteraad in spoed- eischende vergadering bijeen, onder voorzitter schap van den burgemeester. Met kennisgeving waren afwezig de heeren Goemans en Van Zénten. Als eenig punt der agenda kwam in behan deling: conversie van een geldleening. Het col lege van B. en W. is geslaagd een leening van f 386.400, rentende met een looptijd tot 1952 tegen 3% pet. te converteeren. De eerste 8 jaren geeft deze conversie een rentebesparing van f 27000; daarna wordt de rentevoet iets hooger. Nadat de heer MESKERS B. en W. had gecom plimenteerd met deze conversie, werd met al gemeene stemmen daartoe besloten. De heer SPILKER vroeg verlof een vraag omtrent een dringende kwestie te mogen stel len, hetgeen hem werd toegestaan. Hem is meegedeeld, dat waar de oproep voor vrijwil ligers onder de werkloozen om in Duitschland te gaan werken zonder succes is gebleven, er van overheidswege pressie is uitgeoefend en dat men 10 mannen zoowel gehuwd als onge huwd heeft aangewezen om daarheen te ver trekken. In het belang der gemeente en der werkloozen achtte hij een dergelijk optreden niet goed en verzocht hij den burgemeester hiermede niet door te gaan. Wethouder VERMEER deelde mede, dat óe voorstelling van den gang van zaken niet juist is. Hij herinnerde aan de ontvangen circulaire over deze materie. Het is waar, dat 25 werk loozen zijn opgeroepen voor een onderhoud, maar pressie is niet uitgeoefend. Er is een aan vraag van een Duitsche firma, die hier vroeger ook gevestigd was en er hebben zich 4 vrij willigers aangemeld. Voor déze menschen heeft spr. geen bezwaar bemiddeling te verleenen, doch in principe is hij tegen deze wijze van werkverschaffing. Trouwens de geheele zaal- moet nog in B. en W. besproken worden, zoo dat verdere mededeelingen niet kunnen wor den gedaan. De heer Spilker toonde zich hiermede vol daan, waarna de vergadering werd gesloten. Kapelaan J. Voortwist. Met zeer gemeng de gevoelens is de benoeming van kapelaan Voortwist tot kapelaan der St. Theresiakerk te Den Haag hier vernomen. Ieder gunt hem de promotie naar deze mooie kerk, gelegen in het Zuiderkwartier der residentie, gaarne. Maar zijn heengaan zal allerwege gevoeld worden als een groot gemis. De weleerw. heer Voortwist was hier zeer bemind. Zijn prettige omgang met jong en oud deed goed en werd zeer gewaar deerd. Vooral het jeugdwerk had zijn hart: oe St. Josephgezellenvereeniging (die beide paro chies omvat) heeft ontzettend veel aan hen. te danken, hij was er een vader en een vriend. Dat kwam niet alleen tot uiting bij de ver gaderingen, maar evenzeer daarbuiten en de jaarlijksche huisbroeitentoonstellingen toonden zijn onverwoestbaren ijver en liefde. Ook an dersdenkenden hielden veel van kapelaan Voortwist, evenzeer de zieken. Zijn biechtstoel was de drukste. Moge het hem in zijn nieuwe standplaats onder den zoo sympathieken pas toor Kemper (ons persoonlijk zoo goed bekend) onder Gods zegen wel gaan. Hillegom zal hem met zijn gebed vergezellen en hij zal niet spoe dig de jaren vergeten, die hij hier doorbracht Burgerlijke Stand Geboren: Maria Petro- nella. d. van p. Meijlis en C. Noppe; Anneke, d. van D. Beutick en H. Wittenaar; Maria Jo hanna, d. van C. R. Koppers en E. A. Groot; Johannes Karei, z. van J. F. Seijsener en H. Dunkel. Ondertrouwd: W. van de Loo en B. M. Koop; G. J. Boot en P. M. Burger; L. J. Roeien en ris. Getrouwd: G. J. den Hollander en A. J. Weijers; A. de Graaf en E. Vijfhuizen; C. F. J. M. de Meulder en A. J. Jonkman. Overleden: J van Leeuwen, echtgenoote van J. Heersman, 66 jaar. Zaken jubileum Dezer dagen was het 40 jaar geleden dat de heer C. Broekes hier zich vestigde aan de Hoofdstraat als drogist en schil der. Sindsdien is het bedrijf geweldig uitge groeid. In verband met het schildersdiploma van een zijner zoons werd ook het schildersvak ge- perfectionneerd; op gebied van glas in lood be kleedt de heer Broekes een voorname plaats. Op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris ging het heuglijk feit onopgemerkt voorbij. Moedercursus De nieuwe moedercursus, uitgaande van het Wit-Gele Kruis alhier vangt aan op Vrijdag 3 Juni a.s. Zieke iep Aan den slootkant aan de Wil helminalaan staat een iep, die op schromelijke wijze door de zoo gevaarlijke iepziekte is aange tast. In het najaar van het vorig jaar ontving de boom het bekende kruis, waarbij hij ten doode werd opgeschreven. Ondanks dat Mei bijna geëindigd is, heeft men blijkbaar het rooien „vergeten" en kan verdere besmettm rustig voortgaan! Demonstratie van Katholieke Verkenner.. Welpen. Op Maandag 6 Juni (tweeden Pin., sterdag) 's middags van 2.30—5 uur, zullen c.e Katholieke Verkenners en Welpen v. d. St. Paulusgroep te Overveen, op het speelterrein achter de smederij Honnebier a. d. Zijlweg, een demonstratie geven. Het programma vermeldt o.a. vlaggenparaae, brugbouw, vaardigheden door welpen, demon stratie E.H.B.O., het inrichten van een kamp keuken, rimboedans enz. Voor donateurs van het Mannelijk Jeugd werk zijn gratis toegangsbewijzen verkrijgbaar bij den Aalmoezenier Kapelaan Th. Lampe R. K V. V. Vogelenzang Deze vereenig.. hield Maandagavond een ledenvergadering in het R. K. Vereenigingsgebouw. In zijn openingswoord besprak de voorzitter den toestand. Daar het ledental gedaald is en ook het aantal donateurs minder is geworden en in het algemeen de belangstelling ontbreekt, wordt het in stand houden der vereeniging zeer moeilijk. Daarom zal een nieuwe actie on der de parochianen gevoerd worden. De voorzitter feliciteerde ten slotte de juni oren met hun behaalde kampioenschap. Medegedeeld werd vervolgens, dat binnen wei nige dagen bij de parochianen van Vogelen zang circulaires bezorgd zullen worden om al dus nieuwe leden en donateurs te werven. Bovendien zal een kleine verloting gehouden worden ten bate der vereeniging. Vervolgens hield de geestelijke adviseur een korte toespraak. De voorzitter gaf ten slotte een beknopte uiteenzetting van de medische sportkeuring. IJMUIDEN, 1 Juni. Versclie visch. Tarbot 60 85, Tong 0.92—1.20, Heilbot 0.80—1.16 per kg. Griet 11.0035, groote Schol 28.00, middel Schol 22.00—23, Zetschol 17.5019, kleine Schol 10.00— 23, Bot 4.90—15, Schar 4.00—9, Tongschar 17.00 23, Poontjes 1.505.50, groote Schelvisch 16.50 18, middel Schelvisch 12.0014, kleine middel Schelvisch 6.1012, kleine Schelvisch 4.307, groote Gullen 7.6016, kleine Gullen 4.2015, Wijting 3.104 80, Makreel 6.908.20 per 50 kg. Kabeljauw 19.0042 per 125 kg. Vleet 2—2.20 per stuk. Leng 11.30, Koolvisch 6070 ct. per stuk. van de heden aangekomen TRAWLERS: Ewald IJm 48 375 manden 2620.—, Haarlem IJm. 9 455 manden 2900—, Delft IJm. 17 785 manden 4350.Zwarte Zee IJm. 94 455 manden 3290.En Avant IJm. 8 275 manden 2430. LOGGERS MET VERSCHE VISCH K.W.: 89 1540—, 76 1780—, 78 1490—, 19 780—, 28 710,—, 59 800—, 24 650—, WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 2 Juni 5.38 1.18 6.09 1.38 3 Juni 6.32 2.09 7.03 2.32 4 Juni 7.32 3.03 8.09 3.32 5 Juni 8.41 4.09 9.15 4.41 6 Juni 9.48 5.15 10.22 5.48 7 Juni 10.54 6.22 11.23 6.54

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 10