VAN BREEMEN'S ANTH RACLET Ftm De Engelsche luchtmacht is sterker dan velen vermoeden ealohiseAe, -toaahde. Het nieuws van heden Franco nadert Sagunto HERLEEFT IN MEXICO DE GODSDIENSTSTRIJD? SCHERPE KRITIEK KAN VAN NUT ZIJN VOORJAARSPRIJZEN Botsing tusschen katholieken en de politiemacht Talrijke arrestaties te Weenen Kardinaal Verdier naar Tsjecho-Slowakije Geestdriftig door de Slowaken toegejuicht Dienstplicht of geen dienstplicht? Chamberlain zal vandaag een verklaring afleggen Samenwerking tusschen Amerika en Canada Betere verbinding te water met het gebied der groote meren DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De reorganisatiewet in de Ver. Staten VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten UVi ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM WOENSDAG 1 JUNI 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21201 Onzin omtrent „eerste linie-sterkte" STAKING TE DAMASCUS Hoeioel de spanning rondom Tsjecho-Slowakije door de diplomatieke stappen der groote mogendheden in de laatste weken eenigszins is geluwd, heeft toch de re geering der Tsjecho-Slowaaksche republiek alle maatregelen getroffen om een plotseling binnenvallen van vreemde troepen te verijdelen. De vier exclusieve foto's, die wij hier reproduceer en, geven een duidelijk beeld van deze maatregelen. Hoofdwegen en spoorwegwerken staan onder strenge bewaking; de grenswegen zijn gebarricadeerd, zoodat het verkeer zig-zagsgewijze slechts langzaam mogelijk is;- langs de geheele grens zijn mitralleurnesten opgericht, terwijl overal troepen in kampementen gereed liggen chn op het eerste teeken tot militaire actie over te gaan. Het Weerifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii£ Valencia's eerste verdedigings linie gevallen O.- MEXICO-STAD, I Juni Te Villa Her- mosa, de hoofdstad van den Mexicaanschen staat Tabasco, is gisteren een ernstige botsing ontstaan tusschen katholieken en de politiemacht. Deze botsing doet vreezen, dat in Mexico een herleving te wachten staat van den bitteren godsdienststrijd, welke de laatste twintig jaar zulk een ernstige verdeeldheid in het land heeft gebracht. Bij deze botsing vonden vier katho lieken den dood en hebben een katholiek, als mede een politieman verwondingen opgelorpen. De botsing zou volgens de New York Times zijn veroorzaakt, doordat de politie een betoo ging van Katholieken voor de heropening der plaatselijke kerken uiteenjoeg. Uit San Luis Potosi wordt gemeld, dat pre sident Lazaro Cardenas er van overtuigd is, dat de plattelandsopstand onder leiding van generaal Saturnino Cedillo is bedwongen. Hij heeft gisteren last. gegeven, dat verscheidene luchteenheden en infanterie-regimenten zullen terugkeeren naar hun bases, vanwaar zij waren opgeroepen om deopstandige beweging te hel pen onderdrukken. WEENEN, 1 Juni. (Reuter). Er wordt de laatste paar dagen te Weenen een groot aan tal arrestaties gemeld. Officieele getallen zijn niet te krijgen, maar in semi-officieele kringen verluidt, dat het aantal ongeveer 2000 is. De ge arresteerden zijn hoofdzakelijk in arrest ge steld, naar verder verluidt, wegens het maken van inbreuk op de deviezenbepalingen. Zoowel joden als niet-joden bevinden zich onder de arrestanten. De troepen gaan thans heuvelafwaarts en naderen in snel tempo Sagunto. BARCELONA, 1 Juni. (Reuter). Het ministerie van Defensie te Barcelona deelt mede, dat republikeinsche vliegtuigen Palma de Majorca hebben gebombardeerd, waarbij drie schepen der nationalisten in brand geraakten. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Britsche matroos Jaffre, die Maandag gewond werd bij het bombardement van de „Stanborgh" te Valencia overleden is. Bij een luchtgevecht aan het Oostelijk front zijn vanmiddag 14 Fiat-toestellen en een Mes- ser-Schmidtmachine door de regeeringslucht- macht neergeschoten. Zijzelf verloor drie toe stellen. Onder de puinhoopen te Alicante worden nog steeds dooden gevonden. Het aantal dooden be draagt thans 327, het aantal gewonden 1050. PRAAG, 31 Mei.(Havas)Z. Em. Kard. Ver- dier, Aartsbisschop van Parijs, is hedenmiddag bij het verlaten van Hongarije de Tsjecho- Slowaaksche grens gepasseerd. Bij deze gele genheid. werd hij te Ostrikom begroet door den Bisschop van Nitra, Mgr. Kmetko. Nadat Z. Em. een plechtigheid ter eere van St. Stephanus had bijgewoond, begaf hij zich, in gezelschap van Mgr. Kmetko, naar Nitra. Langs den ge- heelen -weg werd de Kardinaal door de Slo- waaksche boeren geestdriftig toegejuicht-, te Nitra vormde het stedelijk garnizoen en de plaatselijke jeugd-organisatie een haag rot aan het bisschoppelijk paleis, waar Z.Em. tot mor gen zal verblijven. De Kardinaal zal morgen één bezoek brengen aan Olomoek, waar hij de gast zal zijn 'van den Slowaakschen Aartsbis schop Mgr. Precan. Donderdag reist de Kardinaal naar Praag, waar hij de gast zal zijn in het Aartsbisschop pelijk Paleis. Kardinaal Verdier zal door den president der republiek Benesj en voorts door minister-president Hodza en andere leidende •figuren ontvangen worden, LONDEN, 1 Juni (Havas) Chamberlain zal heden in het Lagerhuis een verklaring afleggen over het vraagstuk van dienstplicht in tijd van oorlog. Het schijnt dat Inskip bij zijn verklaring van eergisteren niet het oog had op een dienstplicht in den klassieken zin van het woord, maar op mobilisatie van alle hulpbronnen der natie. Ver scheidene leden der oppositie zijn voornemens een debat over deze kwestie aan te vragen, in dien de verklaring van Chamberlain niet vol doende opheldering zal brengen. In het Lagerhuis heeft het Labourlid Benn Chamberlain gewezen op de verklaring van Inskip, die, aldus Benn, „verklaarde, dat een conscriptiewet gereed ligt". Chamberlain ant woordde, dat Inskip niets dergelijks verklaard heeft. WASHINGTON, 1 Juni. (Reuter). De re geering der Vereenigde Staten heeft aan de Canadeesche regeering een zeer gedetail leerd verdrag voorgelegd, dat beoogt de ontwikkeling en het'ten nutte maken van de groote meren. Dit verdrag draagt den naam van „verdrag voor het stroomgebied van St. Laurens.'' Op grond van dit verdrag stemt de regeering der Vereenigde Staten er in toe, den bouw te finan cieren van een hydro-electrischen dam, terwijl Canada een kanaal van meer dan acht metei diepte zal aanleggen om de Rapids heen. Door dit kanaal zullen oceaanschepen kunnen varen en beide landen tot ver in het binnenland kun- •nen bereiken. Te Villa Hermoso in Mexico kwam het tot ern stige botaingen tusschen katholieken en de politiemacht. Franco's troepen maken zich meester van de eerste verdedigingslinie van Valencia. o WASHINGTON, 1 Juni Na een conferentie met president Roosevelt hebben de leiders uit, het Congres medegedeeld, dat in deze zittings periode geen poging zal worden gedaan om de reorganisatiewet der regeering te doen herle ven, maar dat spoed achter de wet zal worden gezet als het Congres in Januari opnieuw bij eenkomt. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek er bestaan geen doelmatiger bommenwerpers van middelmatige capaciteit dan de Britsche. Hier mede kunnen zich de Duitsche, Italiaansche, Fransche en Amerikaansche niet meten. De Britsche luchtmacht zal opgevoerd wor den tot 1750 machines in eerste linie en hiertegenover stelt men dan cijfers, die hu en dan uit Duitschland doorsijpelen, vol gens welke de sterkte der Duitsche luchtmacht, in eerste linie varieert van 3000 tot 10.000. Hierbij maakt men twee fouten. He eerste is, dat vele gegevens, of eigenlijk schattingen, betreffende de sterkte der Duit sche luchtmacht en de productie van nieuwe Machines, door-en-door fantastisch en belache lijk zijn. Zoo was er één schatting, volgens wel ke de Duitschers elke zes weken een aantal Machines konden bouwen, gelijkstaande aan de sterkte der heele Britsche luchtmacht in eerste linie. De tweede fout berust hierop, dat niemand schijnt te beseffen, dat de zoogenaamde sterkte in eerste linie eigenlijk niets anders is dan een sdministratieve kwestie. Zij heeft hoegenaamd Mets uit te staan met het aantal machines, dat effectief werk in de frontlinie zou kunnen ver richten in een modernen oorlog. (Van onzen Londenschen correspondent) Men is licht geneigd onjuiste gevolgtrek^ kingen te maken uit de dezer dagen in het Lagerhuis gevoerde debstten over de Britsche luchtverdediging en uit de beroe ring, welke sinds eenige weken teweeggebracht wordt door den achterstand in de uitvoering van het militaire luchtvaart-program. Diegenen, die in het parlement kritiek uitoefenen op het be leid der regeering, meenen het ongetwijfeld ernstig, en velen hunner komen goed-gedocu- menteerd te voorschijn. De Labour-mannen laten zich zeer zeker niet Uitsluitend en zelfs niet op de eerste plaats leiden door oppositiegeest; aanhangers der re geering, zooals Winston Churchill, sparen trou wens het departement van Luchtvaart hun kri tiek evenmin. De twijfel aan de doelmatigheid van het be leid van het departement van Luchtvaart is zeker niet ongegrond; dit blijkt wellicht nog duidelijker uit de manier, waarop de regeering op de uitgebrachte kritiek gereageerd heest dan uit de kritiek zelf. Maar men zou veel te ver gaan, indien men hieruit afleidde, dat het met de Britsche lucht macht ongeveer gesteld is als met het Fransche leger in 1870. Een verdedigingsmiddel, dat jaar lijks milliarden verslindt, staat uit den aard der zaak bloot aan scherpe controle, en dus ook aan scherpe kritiek van het parlement, dat „waar voor zijn geld verlangt"; die kritiek is boven dien nuttig omdat zij het departement voor „in dutten" behoedt. Er heerscht achterstand en er hoeft klaarblijkelijk hier en daar laksheid ge- heerscht of misschien is het juister te zeg gen: overmaat van bureaucratischen ijver, het geen vaak op hetzelfde neerkomt. Maar welke fouten ook begaan zijn, het is duidelijk, dat in de hoogste regeeringskringen geen eigenlijke bezorgdheid heerscht; wat er ook aan de industrieele organisatie ontbroken Moge hebben, men kan er niet aan twijfelen, dat Engeland thans reeds beschikt over een ge weldige luchtmacht van den allereersten rang Het zou gevaarlijk zijn, indien landen, die een agressieve politiek voeren of tot een agres sieve politiek geneigd zijn, uit de Engelsche „luchtcrisis" der laatste weken onjuiste gevolg trekkingen maakten. Het is evenwel onwaar schijnlijk, dat zij dit zullen doen, want zij heb ben hun deskundigen, die volkomen in staat zijn de formidabele kracht van het Britsche luchtwapen te beoordeelen. Zelfs buitenlandsche dagbladcorrespondenten te Londen worden geregeld en vrij goed ingelicht omtrent de vorderingen, welke Engelands be wapening in de lucht maakt, omtrent de hoe danigheden van nieuwe machines, omtrent de Prestaties van vliegers, omtrent den aanleg van Militaire vliegvelden, omtrent de aanwerving en ppleiding van personeel der luchtmacht en die inlichtingen, welke zich natuurlijk beperken tot datgene, wat niet onder de rubriek „militaire geheimen" valt, zijn van dien aard, dat men er Piet aan twijfelen kan, dat voortdurende en snelle vorderingen gemaakt worden op elk ge bied van militaire luchtvaart al hadden dan die vorderingen nog sneller moeten zijn. Nie- Mand, die ook maar oppervlakkig op de hoogte is, kan verrast geweest zijn door Chamberlain's verklaring, dat Engeland de beste bommenwer pers ter wereld heeft. Een ieder weet verder, dat de sterkte dei luchtmacht in eerste linie gebracht zal worden °P 1750 machines. Een lid van het parlement heeft echter aan de hand van cijfers aange toond hoe onvoldoende dit is, vergeleken bij de Piacht, waarover 'Duitschland beschikt. Ook dit Weet nu een ieder. In werkelijkheid spreekt men elkaar veel on zin na. Een blad, dat zeker geen reden heeft om de regeering en het departement van Luchtvaart aangenaam te zijn, maar welks functie het is zooveel mogelijk oppositie te voeren en dus kri tiek uit te brengen, namelijk het Labour-orgaan de „Daily Herald", wijst op de dwalingen, wel ke gepiaakt worden door diegenen, die zich het Meest ongerust maken over den achterstand. In het buitenland produceert men bommen werpers van geweldige capaciteit. Maar in Enge land Ook, Wij hooren nu en dan, zoowel hier als elders, van nieuwe machines, die wonderen zullen verrichten, maar twee of meer jaren moeten ver- loopen alvorens een luchtmacht toegerust kan zijn met een heele vloot van zulke machines. De belangrijkste vindingen zijn trouwens die, waar omtrent wij niets te hooren krijgen en waarvan wij het bestaan zelfs niet vermoedén. Tegen dat een ander land een nieuwen bommenwerper in grooten getale gefabriceerd en ingevoerd heeft, zijn Britsche eskaders toegerust met nieuwe vin dingen en nieuwe wapenen, waarvan het geheim streng bewaard gebleven is. Hieruit volgt niet dat de Britsche luchtmacht superieur is, want ook andere landen h' bber, hun militaire en technische geheimen, die in den loop van den tijd in toepassing' gebracht worden. Maar evenmin behoeft men aan te nemen dat de Britsche luchtmacht minder strijdvaardig en minder goed toegerust is dan de Duitsche of welke andere ook. Vooral moet men geen gevolgtrekkingen ma ken uit het feit, dat kritiek, en voor een deel zeer zeker gegronde kritiek, uitge bracht is op het ministerie van Luchtvaart en op de Koninklijke Luchtmacht. Want. juist op dit punt is elke vergelijking met Duitschland onmogelijk. In dat land immers kan en mag geen kritiek worden uitgebracht, hetgeen niet wil zeggen, dat er geen redenen tot kritiek zijn Als de Duitsche regeerders zeggen dat de Duitsche luchtmacht de sterkste en de volmaaktste ter wereld is, mag geen krant aan de juistheid hiervan twijfelen, of wijzen op tekortkomingen. De „Daily Herald" herinnert aan het volmaakte fiasco, dat de Duitsche tanks een jaar geleden in Spanje geleden hebben een fiasco dat leidde tot een herziening van het heele Duit sche militaire mechanisatie-program. Welk een storm zou in Engeland niet opgegaan zijn, in dien Britsche tanks aldus tekort geschoten had den; heel de wereld zou geweten hebben, dat er iets ernstigs haperde aan de mechanisatie van het Britsche leger en in het parlement zou men gewezen hebben op de superioriteit der Duitsche tanks. Er zijnrin. Duitschland. geen afgevaardigden, die den ministers lastige vragen kunnen stel len; er bestaat in Duitschland geen oppositie die controle uitoefent op de regeering; er be staat in Duitschland geen pers, die alarm kan blazen wanneer zij meent dat op eenig punt van herbewapening niet met de noodige voortvarend heid te werk gegaan wordt. Den gang van zaken in Engeland te verge lijken met dien in Duitschland op grond van de openbare kritiek en de openbare beroering, is ongerijmd. Daarentegen geldt voor Engeland hetzelfde als voor Duitschland, namelijk dat datgene wat er het meest op aankomt, streng geheim ge houden wordt; niemand kan met eenige moge lijkheid beoordeelen, welk land in dit opzicht in het voordeel is. De „Daily Herald" maakt de opmerking dat sommige van de feiten, die zoo zorgvuldig geheim gehouden worden, in werke lijkheid van gering belang blijken te zijn hetgeen ongetwijfeld nu en dan blijkt als zij in praktijk gebracht en dus bekend gemaakt wor den. Hetzelfde komt trouwens in andere landen voor. De werkelijke reden hiervan schijnt te zijn, dat indien alle onbelangrijke geheimen openbaar gemaakt werden, de spionnen en agen ten van vreemde mogendheden zich zooveel gemakkelijker zouden kunnen concentreere-n op die geheimen, welke wèl van groot belang zijn. DAMASCUS, 1 Juni. (Havas). De vakver- eenigingen te Damascus hebben besloten de staking te proclameeren, daar naar hun mee ning te lang getreuzeld wordt met 't tot stand brengen van een arbeidswetgeving. Een de monstratie, die verscheidene duizenden arbei ders wilden houden, werd door de autoriteiten verhinderd. In een historisch vehikel langs statige heerenhuizen. Cees Laseur en Ank v. d. Moer tijdens de opnamen te Amsterdam voor de nationale film „40 jaren" Hoogste barometerstand 765.9 te Wee- nen. Laagste barometerstand 748.3 te Sku- |E desnaes. =j H VERWACHTING: Zwakke tot ma- tigen, tijdelijk weer krachtige, Zuidelijke tot Westelijken wind, betrokken tot =j zwaar bewolkt, later opklarend, waar- schijnlijk eenige regen, koeler overdag. i STORMWAARSCHUWINGSDIENST jf Geseind van De Biltvanochtend 9.25 j= uur aan alle posten: „Attentiesein neer." Zon op v.m. 4.47 onder n.m. 9.10. Licht s op n.m. .0,40 Maan op v.m. 8.02, onder n.m. 11.42 Eerste kwartier 5 Juni. EE SARAGOSSA, 1 Juni (Reuter). De troe pen van Franco in den sector van Teruel hebben zich na een heftigen strijd meester gemaakt van krachtige versterkingen, die beschouwd worden als de eerste verde digingslinie van Valencia. He luchtmacht beschikt over byna 10.000 pi loten, die opgeleid zijn of thans opgeleid wor den; hieruit blijkt hoe belachelijk het cijfer van 1150, behalve voor administratieve doeleinden eigenlijk is. Erkend wordt dat Engeland een tekort heeft aan groote bommenwerpers. Het hoopt dit te kort in Amerika en Canada aan tc wiljen. Maar;,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1