Aankoop duin te Heemskerk Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 Plaats dan een „Omroeper" 1 voor 80.000 gezinnen Drie vermogens verdwenen DISCUSSIE IN PRO V. STATEN giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiunnnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ WOENSDAG 1 JUNI 1938 PAR. H. JOANNES DE DOOPER TE HAARLEM 3Y2 pet. conversieleening groot 160.000 a 99 4 pet. ESPERANTO-KINDER- CURSUSSEN FAILLISSEMENTEN DE NIEUWE BUSSEN DER N. Z. H. Iets over den bouw en inrichting VAN ONZEN WINKELSTAND De Jong's kruideniershandel driekwart eeuw oud De heer S. Prins zestig jaar BEGRAFENIS Mr. W. F. C. C. PIJNACKER HORDIJK Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) Het vergaan van de Hannah Het schip is waarschijnlijk getorpedeerd Onderhandelingen met de Sudeten-Duitschers Aantal onder de wapenen geroepen manschappen naar huis DE OLYMPISCHE DAG De politieke moord te Rotterdam Signalement van den dader Z. K. H. Prins Bernhard aanwezig REIZIGERS VAN HILVERSUM NAAR AMSTERDAM Aan één wensch is thans voldaan HET ARSENAAL IN DE MODDER KONINGIN NAAR HET LOO TERUG Ernstige protesten tegen de water onttrekking uit den bodem in Kennemerland door het W aterleidingbedrijf IJsselmeerwater onge schikt om te drinken? W egenplannen Aankoop duin Heemskerk Water naar de cultuurgronden Commissionnair in effecten ver' dacht van verduistering Behandeling strafzaak voortgezet Opnieuw twee jaar geëischt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT fc STAD Het R. K. Kerkbestuur van den H. Joannes den Dooper te Haarlem wenscht door uitgifte van 160.000 3 A pet. obligatiën te komen tot vermindering van den jaarlijkschen rentelast. De opbrengst dezer leening zal dan ook worden aangewend tot aflossing van de nog steeds res- teerende 11.800 4'A pet. obligatiën 192-2. 139.000 4'A pet. obligatiën 1929 en ter aflos sing van onderhandsche schulden. Houders dezer obligatiën worden in de ge legenheid gesteld hunne obligatiën, zoolang de voorraad strekt, vrijwillig om te ruilen in 3% pet obligatiën van de bovengenoemde leening tot den koers van 99 A pet. met verrekening van de rente tot 1 Juni 1938. Tenslotte wordt de vrije inschrijving op de 3'A pet. conversieleening tegen den koers van 99% pet. opengesteld. Alle aanmeldingen voor vrijwillige conversie en vrije inschrijving moeten geschieden ten kantore van de Nederlandsche Landbouwbank en hare bijkantoren en bij Lentjes Drossaerts te 's-.Hertogenbosch. De staat van bezittingen en schulden, afge sloten per 31 December 1937, vermeldt de vol gende gegevens: Bezittingen: kas en giro 2620, effecten ƒ3100; vaste goederen: kerk en pastorie (bouw kosten 240.000) 170.000, Jeugdgebouw (bouw kosten 19.000) 10.000, fröbelschool Heeren singel (tax. ƒ4000) ƒ40.000, fröbelschool Dirk Schaeferstraat (bouwkosten 111.000) 103.000, lagere school Heerensingel (tax. 89.263, rente 4,383 pet.) ƒ81.268, 12 woonhuizen ƒ26.500; vor deringen: gemeente Haarlem, waarborgsom voor de school Bernard Zweersstraat, rente 4,383 pet. 19.909, Rijk en gemeente Haarlem voor voor schotten uitgaven lagere scholen 8589, 1/6 aandeel in vermogen school U. L. O. 100. Totale schulden 346.706, vermogen 118.382 De staat van inkomsten en uitgaven over 1937 vermeldt de volgende gegevens: inkomsten 43.955 (43.101), uitgaven ƒ24.827 (24.053), voor rente en aflossing beschikbaar ƒ19.128 (19.048). Het Kerkbestuur is steeds zijne verplichtin gen behoorlijk nagekomen en is ook thans in staat uit de gewone inkomsten rente en aflos sing te voldoen. De voorgestelde conversie be oogt een vermindering van de vaste lasten en zal de financieel» positie versterken. De leening is verdeeld in obligatiën van ƒ1000, ƒ500 pn ƒ100. De rente ad 3A pet. 's jaars is betaalbaar per 1 Juli en 1 December van ieder jaar. De leening wordt a pari afge lost in de jaren 19391973. Het ligt in de bedoeling de waarborgsom, ge deponeerd bij de gemeente Haarlem, zoodra deze op grond en met inachtneming der wet telijke bepalingen zal worden vrijgegeven, het geen vermoedelijk in 1951 zal geschieden, te benutten ter versterking van de verplichte af lossing. Hierdoor zal de gemiddelde looptijd der obligatiën aanmerkelijk worden verkort Het Kerkbestuur heeft het recht te allen tijde versterkt of algeheel af te lossen. Ter behartiging der belangen van obligatie houders hebben wij met de Mij. voor Trust- en Administratiezaken N. V., Amsterdam, een over eenkomst getroffen, waarbij deze Mij. als trus tee, vertegenwoordigende alle obligatiehouders wordt aangewezen. In de groote zaal van het Wijkgebouw der Ned. Herv. Gemeente aan de Gedempte Oude Gracht vond Zaterdagavond de propaganda-, tevens sluitingsbijeenkomst plaats van de cur sussen. welke de „Commissie voor Esperanto- kindercursussen in Scholen te Haarlem" ten vorigen jare wederom had georganiseerd. Nadat de voorzitter der Commissie, de heer W. van Elk de talrijke aanwezigen had welkom geheeten, gaf ons kinderkoor, onder de bekwame leiding van mej. Truus Ligthart, een keur van melodieuze Esperanto-liederen ten beste. Mej. Ligthart werd een welverdiende bloemenhulde aangeboden. De heeren Jac. H. Dekkers, P. H. P. Koning en A. van Hoek reikten vervolgens met een toe passelijk woord aan de daarvoor in aanmerking komende leerlingen van de begin- en vervolg cursussen een smaakvol uitgevoerd diploma uit. Mej. L. Waterdrinker droeg op vlotte en kunstzinnige wijze een geestig stukje voor, dat levendigen bijval verwierf. De administrateur A. van Hoek hield een rede over taak en arbeid der Commissie. Hij memo reerde het verheugend feit, dat de Haarlemsche Gemeenteraad zich met flinke meerderheid voor subsidiëering der cursussen uitsprak, waarmee de eerste stap werd gezet op den weg naar wet telijke erkenning van het leervak: Esperanto. Binnen zéér afzienbaren tijd kan thans ook-de definitieve vestiging van het geprojecteerde „Instituut voor Interlinguistica" met „Esperan- to-domo" worden tegemoet gezien. De „Commis sie" draagt voortdurend zorg, dat het Esperanto- onderwijs aan de jeugd zich richt naar den geest van het algemeen vormend lager onder wijs, omschreven bij art. 42 der L.O.-Wet. Met groote instemming werd kennis genomen van de mededeeling, dat een gezelschap Deen- sche geestverwanten over enkele weken hier op bezoek komt. Spontaan verklaarde men zich be reid den jeugdigen en ouderen Esperantisten van daarginds gastvrijheid te bieden tijdens hun verblijf te dezer stede. Ten slotte wijdde spr. hartelijke dankwoorden aan het college van B. en W. voor de welwillende medewerking, dit cur susjaar wederom in zoo ruime mate ondervon den. Voorlezing van eenige „salut-leteroj" uit Noord-Jutland oogstte geestdriftigen bijval. Bij monde van de dames-cursisten, mej. C. Bark en mej. L. Waterdrinker, werd in een vlot Esperanto-speechje aan Commissie en leer krachten dank gebracht voor hun werk. Na een korte bespreking der reisplannen naar Noord-Jutland sloot de voorzitter met een har telijk „tot weerziens" deze uitnemend geslaagde bijeenkomst. De Rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 31 Mei: J. B. Crambie, wonende te Bloemendaal, Jo- han Verhulstweg 16, te Amsterdam, aan den Nieuwe Zijds Voorburgwal 72, handelende on der de firma-benaming „J. B. Crambie, handel in machines en materialen voor de Drukkers en aanverwante bedrijven", Curator Mr. j.Ver- looy te Heemstede. De N.V.Mema, Maatschappij tot Exploit, van Merkartikelen, statuair gevestigd te Haarlem, kantoorhoudende te Heemstede, Spiegellaan 12. (nadat de aangevraagde surséance van betaling was afgewezen). Curator Mr. H. E, Prinsen Geerligs te Haarlem. Rechter-Commissaris in beide faillissementen Mr. L. Vliegenthart te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: P. W. van Hooydonk. loodgieter, wonende te Haarlem, Reigerstraat 59. Curator Mr. F. van Blerkom te Haarlem. Door het verbindend worden der uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: G. E. H. J. Brummer, aannemer, wonende te Velsen. Curator Mr. A. Beets te Haarlem. J. J. Kofoed, zonder beroep, wonende te Haarlem, (na verzet). Curatrice mevr. Mr. I. M. I. L. van Taalingen Dols te Haarlem. J. P. Y. de Vries, timmerman en aannemer, wonende te Beverwijk, (na verzet). Curator Mr D. de Jong te Haarlem. In het „Maandblad" voor het personeel der N. Z. H. wordt een beschrijving gegeven van de nieuwe autobussen, die voor Haarlem en omgeving in bedrijf zijn gesteld. Wij ontleenen er hier iets aan, dat ook buspassagiers kan in teresseeren. De carosserie, gebouwd door de firma Den Oudste en Domburg te Woerden, biedt plaats aan 38 personen. Er zijn 24 vaste zittingen en 7 klapbankjes; het aantal toegestane staan plaatsen bii klapbankjes omhoog bedraagt 14. Bij het binnenkomen valt direct op, dat de vouwdeur uit 2 helften bestaat, elk draaibaar om een stijl. Dit vergemakkelijkt 't instappen; ook het openen en sluiten door middel van een handel is voor den chauffeur veel lichter ge worden. De onderpaneeltjes van deze vouw deuren zijn van glas voorzien, zoodat de chauf feur bij het stoppen aan de haltes den trottoir band beter kan onderscheiden. Gelijktijdig met het openen van de deur wordt 's avonds automatisch het balconlicht ontstoken; hiertoe is een afzonderlijke schake laar aangebracht, welke noodig is ter voorko ming dat overdag dit licht bij de geopende deur brandt. De balconlichtschakelaar, zooals we dien reeds bij de andere bussen kennen, is ook aanwezig, zoodat de chauffeur zoo noodig ook licht kan krijgen, terwijl de deur geslo ten is. Fij het instappen komt de reiziger eerst op een soort voorbalcon. waar langs de wanden in totaal 7 klapbankjes zijn aangebracht Dit balcon is bestemd voor staanplaatsen. Stan gen en handgrepen zijn langs de ramen aan gebracht, opdat de reizigers zich behoorlijk kunnen vasthouden, wat in een hus altijd nood zakelijker is dan in een tram. Achter dit balcbn bevindt zich de ruimte met de 24 normale zittingen. In afwijking van de andere bussen is voor het eerst trijpbeklee- ding toegepast ter bevordering van 'n aangena mer en vaster zitten. Ook de klapbankjes zijn met trijp bekleed. Het dakluik is tweeledig en voorzien van sluitingen, waarmede ook het luik in geopen- den stand vastgezet kan worden, zoodat dit bij het remmen niet dicht kan schuiven. De verlichting geschiedt door middel van 10 plafonniers. Ten behoeve van de ventilatie zijn 2 airvac ventilatoren in het dak gemonteerd en verder is de verwarming van het systeem Dreiha, dus gelijk aan die van de andere bus sen. De breedte der bussen is 5 cm. grooter ge worden, zoodat de zittingen dus 2 A cm. ruimer zijn; met deze grootere breedte moeten de chauffeurs behoorlijk rekening houden. Aan de achterzijde is een tweede stel rich tingwijzers gemonteerd, welke niet buiten het wagenprofiel uitsteken en dus niet stuk ge reden behoeven te worden. De spatschermen aan de achterwielen zijn van rubber, zoodat deze deelen, welke nog al eens opstoppers krijgen, wat langer een netter aanzien kunnen behouden. Tenslotte vermelden wij in dit verband nog de bijzondere inrichting tot verwarming van de voorruit, bestaande uit een aftakking op de Dreiha-verwarmingsinstallatie. De warme lucht blaast tegen de voorruit en voorkomt he:, beslaan daarvan. 'E'r zijn niet veel zaken in onze stad, die ge durende bijna een eeuw van vader op zoon overgingen en in hetzelfde pand bleven floree- ren. zich uitbreidden en moderniseerden. Een van hen is de firma de Jong in de War moesstraat, die op 9 Juni a.s. 75 jaa; bestaat, of liever gezegd 75 jaar geleid wordt door de familie de Jong. In 1863 nam de grootvader van den tegenwoordigen firmant de zaak over en sedertdien heeft zij door hard werken, kwaliteit en bediening een wijden Kring van cliënten gekregen. De zaak zelf bestaat reeds veel langer. Vol gens de overlevering reeds ruim 200 jaar en als we een kijkje nemen in de oude, donkere kelders lijkt dat werkelijk niet overdreven. Aan de wanden tegeltjes, die antiquaires deden wa tertanden, maar die helaas niet van de muren zijn te verwijderen, zoo stevig was het cemem in die dagen, in een hoek een oude rookkast, waarin ten tijde, dat het Noordzeekanaal werd gegraven, tientallen kilo's spek hebben gehan gen. Amerikaansch spek was toentertijd zeer in zwang en de fa. de Jong een op dat gebied erkend adres, waar de honderden arbeiders bij de graafwerken wekelijks hun inkoopen deden. We zien in een schouw een zwartgeblakerden pot hangen, waar margarine in werd gekookt. Gezien van het standpunt der hygiëne behoeft het ons niet te spijten in 1938 te leven; ook deze zaak ging met haar tijd mee en is thans, naast alle andere moderne hulpmiddelen, o.a, in het bezit van een monumentale koelkast De heer J. M. J. de Jong vertelde ons een en ander van de werktijden een halve eeuw gele den, toen zijn vader, de heer W. de Jong, meer malen dagen maakte van 20 arbeidsuren, van de veranderingen, die hij meemaakte en v»n de verrassing', die de klanten ter gelegenheid van het jubileum zullen ontvangen. Het zou misplaatst zijn deze gefundeerde, de gelijke kruidenierszaak die ook als kaarsenhuis een groote bekendheid geniet, een goed succes toe te wenschen. Laten wij het voorloopig bij de beste wenschen tot 1963 houden. Onze na zaten zullen de dan volgende jubilea kunnen memoreeren. Op 2 Juni a.s. hoopt de heer S. Prins te Bloemendaal zijn 60sten verjaardag te vieren. Begonnen als handelaar in bouwmaterialen, nam hij reeds spoedig als importeur van basalt slag voor wegenverbetering en van basaltsteen voor waterbouwkundige werken een vooraan staande plaats in. Waar hij echter als handelaar zoowel van producenten als van afnemers af hankelijk was en hij juist een zooveel mogelijk onafhankelijk bestaan ambieerde, nam hij eener- zijds de exploitatie van steengroeven in Duitsch- land ter hand, terwijl hij anderzijds in Neder land den aanleg van wegen aanvatte De N.V. Nederlandsche Basalt Maatschappij te Zaandam, waarvan de jubilaris de oudste directeur is, is onder zijn leiding een der groot ste maatschappijen geworden, welke zich met den aanleg van wegverhardingen bezig houdt, terwijl de N.V. Basalt Bouwstoffen N.B.M., tevens door hem bestuurd wordt. Ook in diverse organisaties zoowel van aan nemers als van bouwmaterialen- en cementhan- delaren, is de heer Prins een leidende figuur Zoo is hij o.a. voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging van Wegenbouwers en van de Ver- eeniging voor toepassing van Bitumineuze Weg constructies. Gedurende de moeilijkste crisisjaren heeft hij in laatstgenoemde vereeniging de saamhoorig- heid onder de leden kunnen handhaven. Hij kan zich dan ook op groote waardeering van zijn leden beroepen. Het streven om te komen tot betere bestaans mogelijkheid voor aannemers, bouwvakpatroons en daarbij betrokken handelaren door middel van ordening vindt bij hem volle sympathie en in hem een enthousiast strijder. De Nederlandsche Weermacht heeft hij ge diend gedurende de geheele mobilisatie 1914 1918, terwijl hij nadien als commandant van het Vrijwillige landstormcorps Motordienst afd. Noordholland en Utrecht en thans bovendien als hoofd der sectie Wegen als res. luitenant-kolo nel zich een goed vaderlander heeft getoond. H. M. de Koningin beloonde zijn diensten des tijds met de Ridderorde van Oranje-Nassau met de Zwaarden. In allen eenvoud werd op de begraafplaats Wevterveld het stoffelijk overschot van mr. W. F. C. C- Pijnacker Hordijk, oud gemeente secretaris van Haarlem, begraven. Aanwezig waren o.a. dr. J. E. Bartin de Vos van Steenwijk, burgemeester van Haarlem, mr. Th, Wesstra, gemeentesecretaris van Haarlem, jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten, vice-president van de Haarlemsche Rechtbank, de heeren P II. Lefe- bre en H. N. v. d. Broek namens de resp. Haarl. Erandverzekeringmij. en N. V. Dord- rechtsche Brandverzekeringmij., waarvan de overledene commissaris was, mr W. G. Del Baere, voorzitter van het Regentencollege van ae gevangenis, de heer E. H. Krelage, oud voorzitter van de Alg, Ver. voor Bloembollen cultuur, dr. F. Posthumus Meyjes en H. A. v Abs, oud-administrateur ter gemeentesecretarie. Op verzoek van den overledene werd niet gesproken. Een familielid dankte voor de betoonde be langstelling'. De raad voor de scheepvaart heeft gistermid dag uitspraak gedaan inzake het ten gevolge van een ontploffing verloren gaan van het stoomschip „Hannah" onder de Middellandsche zeekust van Spanje, ter hoogte van kaap San Antonio, op 11 Januari 1938. De raad is van oordeel, dat de „Hannah" is verloren gegaan, doordat het schip in de Mid dellandsche zee ter hoogte van de Spaansche kust door een torpedo of door een mijn is ge troffen. De kapitein is afgeweken van de in de be richten aan zeevarenden aanbevolen veilige rou tes. Het is den raad niet duidelijk geworden, waarom de kapitein zich aan die voorschriften niet heeft gehouden. Indien de waarnemingen van kapitein en uit kijk juist zijn, kan niet van iets anders dan van een torpedo sprake zijn. De raad komt tot de conclusie, dat naar alle waarschijnlijkheid de „Hannah" is ge torpedeerd. Op de na de ontploffing door den kapitein getroffen maatregelen heeft de raad geen aan merkingen. Het was zeer zeker een zeer gun stige omstandigheid, dat nagenoeg de geheele equipage beneden was. Wanneer de equipage aan dek was geweest, zouden, gelijk de kapi tein verklaarde, werkzaamheden op of bij luik 2, waar het schip is getroffen, zijn verricht en zouden er dus zeker dooden te betreuren zijn geweest. zoek, medewerking te verleenen aan de opspo ring van den zoogenaamden Waluch. Aange zien men langen tijd geheel in het duister heeft getast omtrent de indentiteit van den dader, had voordien inschakeling van deze Centrale nog geen zin. PRAAG, 31 Mei (Reuter) In het geheim worden de zeer delicate onderhandelingen tus- schen de regeering en de Sudeten-Duitschers gevoerd. Het is nu uitgelekt, dat Hodza Zondag de ver tegenwoordigers der Sudeten-Duitschers heeft gesproken. Men meent hieruit op te maken, dat de onderhandelingen voortgang maken. Een ander teeken voor de verbeterde atmos feer is 't feit, dat het aantal onder de wapenen geroepen manschappen is toegestaan weer naar huis te gaan, indien zij gemist kunnen worden en hun aanwezigheid in hun bedrijven ver- eischt is. De Rotterdamsche politie is er in geslaagd, uitvoeriger gegevens omtrent den dader van den bomaanslag te Rotterdam te verzamelen. Onder meer heeft men een foto, welke echter van twee tot drie jaar geleden dateert. Het nadere signalement luidt: Leeftijd ongeveer 32 jaar, lengte 1,76 tot 1,78 meter, gladgeschoren gelaat, donkerbruin, ach terover gekamd haar, donkerbruine oogen, gave tanden, zeer zelfbewust maar elegant optreden, wenkbrauwen, welke naar den neus door groeien, spreekt Russisch, Oekrainisch, een weinig Duitsch en vermoedelijk ook wat Fransch. Bij Konovaleck en diens vrienden stond hij bekend als Waluch. Hij is echter ook bekend onder de namen Dissinov en Petrobitch. In v/erkelijkheid zal hij wel geheel anders heeten. De Rotterdamsche politie heeft zich thans tot den heer Broekhof, commissaris van de Centrale tot opsporing van internationale mis dadigers te Amsterdam, gewend, met het ver- Naar wij vernemen, zal Z. K. H. Prins Bern hard zeer waarschijnlijk den Olympischen dag op 26 Juni in het Stadion te Amsterdam bij wonen. Zooals men weet, zal de voetbalwedstrijd tus- schen het Nederlandsch en het Nederlanasch- Indisch elftal een onderdeel daarvan vormen. Naar wij vernemen, zullen met ingang van 1 Juni de treinen van Groningen en Hengeloo naar Amsterdam, welke te Hilversum volgens den. reisgids alleen stoppen voor het uitlaten van reizigers, bij wijze van proef ook worden opengesteld voor reizigers van Hilversum naar Amsterdam, voor zoover de plaatsruimte het toelaat en zonder dat hierdoor vertraging in den dienst mag ontstaan. Versterking van deze treinen is in verband met de groote snelheden, welke zjj moeten rij den, veelal niet uitvoerbaar. Hiermede komt de directie der Spoorwegen tegemoet aan door reizigers in Hilversum ge uite wenschen. Niet voldaan kan echter worden aan het verzoek om de treinen van Amsterdam naar Groningen en Hengeloo, die te Hilversum stoppen, ook open te stellen voor reizigers van Amsterdam naar Hilversum. Het gevaar bestaat dan, vooral bij het toenemend verkeer in de zomermaanden, dat reizigers voor Groningen en Hengeloo geen plaats in den trein kunnen vinden, daar alle plaatsen zouden kunnen worden ingenomen door reizigers, die niet ver der gaan dan Hilversum. Het baggeren in de Waldeck Pyrmontkade te 's-Gravenhage heeft sedert de laatste opgave een hoeveelheid van 290 revolverpatronen en 62 geweerpatronen opgeleverd. Zooals alle andere ladingen patronen, die uit dit water zijn opgehaald, zullen ook deze bij de afd. Vuurwapendienst worden onderzocht. In totaal heeft het baggeren tot nu toe niet minder dan 1558 revolver- en 272 geweerpatro nen opgeleverd, alsmede 8 vuurwapenen. H.M. de Koningin, die op de „Ruigenhoek" heeft vertoefd, is gisteren naar Het Loo terug gekeerd. In de gisterenmiddag voortgezette vergade ring van de Provinciale Staten van Noordhol land kwamen de volgende punten aan de orde: Goedgekeurd werd de voordracht om de 10 procent korting op het subsidie ten bate der Kinderuitzending in te trekken. Besloten werd borg te zijn voor een geldlee- ning, die de Ver. voor Christelijke Gezondheids- en Vacantfekolonies sluit ten behoeve van den bouw van een nieuw koloniehuis te Egmond aan Zee. De garantie gaat tot een bedrag van f 70.000.—. Tot een bedrag van f 2000.werd deelgeno men in het garantiefonds ten behoeve van de in October 1938 te Amsterdam te houden lucht beschermingstentoonstelling. Op protesten van den vertegenwoordiger der C.D.V. en R.S.P. antwoordde de heer LAMBOOY (R.K.) dat de overheid grootelijks haar plicht zou verzaken, indien zij niet alles In het werk zou stellen om de bevolking op te leiden tot haar eigen bescherming tegen luchtaanvallen. De wijziging in het Algemeen Waterschaps Reglement van Noordholland werd goedgekeurd. Eveneens werden verschillende polderreglemen ten gewijzigd. Aan de orde kwam vervolgens de vaststelling van tertiaire wegenplannen en wijziging van het bestaande secundaire wegenplan. De heer GROEN (R.K.) achtte het onjuist, dat van de uitgetrokken f 1.700.000.slechts 20 pCt. voor de tertiaire wegen, die het meest behoeftig zijn, bestemd is. Spr. heeft echter alle reden om te veronder stellen, dat Ged. Staten zullen doen wat maar eenigszins mogelijk is. De heer LAMBOOY (R.K.) wees op de dwaas heid, dat in het centrum van het land op den verkeersweg HilversumUtrecht nog 2 tollen bestaan. Het Rijk zou ze al jaren geleden op heffen, maar de toestand is nog zoo. De heer BOMANS (R.K.) was het met deze klacht volkomen eens. Spr. zou zich beraden of aandringen tot verbetering wel nuttig zou zijn, omdat er misschien juist vertraging door zou kunnen ontstaan. De voordracht werd goedgekeurd. Voorgesteld werd onder de gemeente Heemskerk aan te koopen 718 H.A. duin terrein voor een bedrag van f 600.000. De heer v. d. WAL (S.D.) verdedigde de voor dracht, omdat de gemeenschap met behoud van natuurschoon zoozeer gediend is. Vooral de jeugd zal vruchten plukken van dit voorstel. Men is bang, dat het terrein voor waterwin ning zal gaan dienen. Maar alles wordt gedaan om water uit het IJsselmeer te verkrijgen. Zou deze methode niet gelukken, dan zal dit terrein dringend noodig zijn en is de aankoop dus voor- Uitzien. De gedupeerden door wateronttrekking aan den bodem zouden schadeloos gesteld moe ten worden. Als werkverschaffingsobject is dit terrein ook van bijzonder belang. De heer VOLKERING (R.K.) uitte zijn groote teleurstelling over dit voorstel. Toen de proeven voor waterwinning in het IJsselmeer begonnen, juichte heel Kennemerland. Tuinders en bloem bollenkweekers meenden daardoor bevrijd te worden van een bedreiging door wateronttrek king aan den bodem. Is de Provincie om ter reinen verlegen? Voor waterwinning zeker niet! We bezitten reeds 3000 H.A. duingrond voor recreatie. De heer THOMASSEN (S.D.) achtte het mo tief, uitbreiding van provinciaal natuurbezit, primair. Dat de waterwinning er bij komt, is een gelukkige omstandigheid, die misschien ech ter niet van belang zal worden. Voorloopig drinkt spr. het water uit het IJs selmeer niet, maar dat kan veranderen. Is het niet mogelijk in de duinen ten Noorden van Bergen water te winnen? Dan worden er zeker geen bouwgronden geschaad en dan hebben we het IJsselmeer niet noodig. Trouwens, het is lang niet bewezen, dat het waterleidingbedrijf alleen oorzaak is van den lagen waterstand in Kennemerland. De heer v. KESSEL (R.K.) pleitte voor scha devergoeding aan de tuinders, die lijden onder den lagen waterstand. De Provincie mag de ar moede en werkloosheid niet in de hand werken. De heer KORFF (Lib.) verklaarde zich vóór het voorstel, omdat het watergebruik steeds grooter wordt. Spr. bestreed het voorstel van de N.S.B. om in dit nieuwe duingebied niet tot waterwinning over te gaan, vóór het water van het IJsselmeer zal zijn gebruikt. Deze voorwaar de is te verstrekkend. De heer VLEKKE (N.S.B.) veranderde zijn motie zoodanig, dat „eerst getracht zal worden" drinkwater uit het IJsselmeer te verkrijgen. Spr. pleitte verder voor de menschen, die ge dupeerd zouden kunnen worden. De motie van spr.'s fractie zal ze gerust stellen. De heer v. DOK (S.D.) stelde vast, dat de aankoop van de duinen door de Provincie tn zekeren zin buiten de waterwinning staat. Zij zou even goed door de huidige bezitters aan de Provincie kunnen worden toegestaan. Veilig zijn de kweekers dus in geen geval. Spr. vroeg de medewerking van Ged. Staten vcor de pogingen om uit het Uitgeestermeer langs de duinen water te brengen naar de wa- terarme cultuurgronden. Daarmede zouden de kweekers gebaat zijn, terwijl de watervoorzie ning niet in gevaar zou komen. Wat denkt het college er van? De heer GROEN (R.K.) vond de voordracht voorbarig. Steeds meer gronden worden de laat ste jaren aan de cultuur onttrokken ten gun ste van recreatie, wegen, bebossching etc. De gronden der drooggemaakte Zuiderzee zijn daar geen voldoende compensatie tegenover. En toch zijn de cultuurgronden noodig om ons volk voedsel te geven. Waarom heeft men de proeven met het IJs- selmeerwater niet voortgezet? Nu hoorde spr. twijfel over de kwaliteit van dit water en over de risico's. Spr. concludeerde daaruit, dat Ged. Staten zich uit het IJsselmeer terugtrekken, zonder uitvoerige verantwoording aan de Staten. Het terrein wordt niet goedkoop gekocht, dus zooveel haast behoeft men niet te maken. Ten slotte besprak spr. den angst der tulndersorgani- saties, een angst, die gegrond is op de praktijk. Wil men terreinen voor werkverschaffing, dan zijn die ook elders te vinden. Het voorstel van de N.S.B. kon spr. niet steu nen. Als het IJsselmeer drinkwater geeft, is deze koop niet noodig. Spr. wenschte, dat de proeven in het IJsselmeer zouden worden voort gezet en dat Ged. Staten tot het ter tafel komen van hun rapport dit voorstel tot aankoop van duinen zouden intrekken. De heer CLIJNK (R.K.) vroeg, waar het rap port van de rijkscommissie van onderzoek in zake de wateronttrekking is gebleven? Ged. Staten mogen den kweekers niet zoo maar het brood ontnemen. De vergadering weud verdaagd tot Woensdag morgen 10.30 aar. Ds Rechtbank te Amsterdam, gepresideerd door mr. baron van Tuyll van Serooskerken, heeft de behandeling voortgezet van de strafzaak tegen een Amsterdamschen com missionnair in effecten, verdacht van be langrijke verduisteringen. In December van het vorige jaar stond de man terecht; na twee zittingen, waarop een groot aantal getuigen door de recht bank werd gehoord, vorderde de officier van justitie, mr. L. de Blécourt, een ge vangenisstraf van twee jaar en verd.'s onmid dellijke gevangenneming. Veertien dagen later gaf het college als zijn meening te kennen, dat het onderzoek niet volledig was geweest, zoodat bij interlocutoir vonnis de zaak verwezen werd naar den rechter commissaris. Aan den deskundige, F. S. Visser, werd opgedragen een aanvullend rapport uit te brengen. De commissionnair heeit in 1921, nog voor hij commissonnairszaken deed, van een dame, met wier familie hij persoonlijk bekend was, een aantal effecten ontvangen, vergezeld van een volmacht, waarin hem de onbeperkte bevoegd heid werd gegeven om namens zijn lastgeefster alle denkbare transacties op financieel gebied te verrichten. Hij speculeerde met de waarde papieren, met het gevolg, dat het kapitaal ver loren is gegaan en zelfs met een debetsaldo is geëindigd. Verd. stelt zich op het standpunt, dat hij uitsluitend voor rekening van zijn lastgeefster ongelukkig heeft gespeculeerd en dat zulks, gezien ook de volmacht, geen strafbaar feit oplevert. In deze zaak heeft de justitie de verduiste ring van een aantal in de dagvaarding met name genoemde obligaties, in het tijdvak 1929 1932 ten laste gelegd. Voorts wordt hij er van beschuldigd, dat hij in genoemd tijdstip een aantal waardepapieren, welke toebehooren aan den broer van bovengenoemde dame, heeft ver duisterd. Verd. meent, dat h(j nooit effecten van dezen broer onder zich heeft gehad, doch uitsluitend van zijn oorspronkelijke lastgeef ster zelf. Hij acht zich dus ook op dit punt gedekt door de volmacht. In de derde plaats is ten laste gelegd, dat verd. een aantal effecten, welke eigendom waren van een dochter van den in 1933 overleden broer der vorenbedoelde dame, heeft verduis terd. Verd. heeft van deze dochter, na het overlijden haars vaders, eveneens een zeer ruime volmacht ontvangen, om haar vermogen te beheeren. Krachtens deze volmacht heeft hij in Mei 1933 dit vermogen voor vijf jaar itt leendepot gegeven bij zijn firma. De justitie stelt zich op het standpunt, dat verd. niet de bevoegdheid had om de stukken aan zijn eigeN firma in leendepot te geven, omdat deze in 1933 niet te allen tijde in staat zou zijn ge weest aan alle hare opeischbare verplichtingen te voldoen. Verd. betwist dit en voert aan, dat alle effec ten nog aanwezig zijn, zij zijn herbeleend, doch dit is juist de bedoeling van een leendepot. Tenslotte wordt ten laste gelegd, dat laatst bedoelde effecten mede toebehoorden aan de moeder van verd's lastgeefster, van wie hij geen volmacht bezat. Het betreft hier groote bedra gen; juffrouw Agnes N. vertrouwde hem in 1921 ongeveer f 80.000 toe, voorts kreeg hij f 40.000 te beheeren voor haar broer Albert N. en f 50.000, die Agnes uit de nalatenschap van haar moeder had ontvangen. Bij den dood van Albert N. heeft verd. zich naar Limburg begeven, waar hij er in slaagde ook het erfdeel van Albert's dochter Corrie, die in een inrichting vertoeft, onder zijn be heer te krijgen. Het meisje, dat door de moe der-overste van het gesticht „een onnoozele hals" werd genoemd, teekende de ingewikkelde volmacht, waarvan zij, zooals op de vorige zitting bleek, niets begreep. Verd. beweert, dat de familie hem steeds heeft voorgehouden, dat de ouders van zijn lastgeefster gescheiden wa ren, zoodat de moeder het vermogen niet mede geërfd had. Achteraf is gebleken, dat de erf later bij zijn dood slechts van tafel en bed was gescheiden. In het overlijdensregister staat hij echter als gescheiden ingeschreven. Er was ook inderdaad in 1933 een echtschei ding tusschen de echtgenooten uitgesproken, doch deze was eerst na den dood van den erflater in de register van den burgerlijken stand ingeschreven, zoodat zij rechtskracht miste. Na raadkamer en in overleg met den officier en de verdediging, besloot de rechtbank de zitting een half uur te schorsen. Na herope ning verklaarde mr. Salm kennis te hebben genomen van het rapport en geen bezwaar te hebben tegen directe voortzetting. De rijksaccountant, de heer Visser, lichtte, zijn nader rapport toe. Hij handhaaft zijn con clusies, dat verduisteringen zijn gepleegd. Ver dachte houdt vol, dat het hier slechts onge lukkige speculaties betreft en dat hij door de ruime volmachten is gedekt. De Officier van Justitie, mr. L. de Blécourt, refereerde zich aan zijn reeds gehouden re quisitoir, waarin hij wegens verduistering twee Jaar gevangenisstraf requireerde. Na een recapitulatie van zijn argumenten waarop hij zijn eisch baseerde en waarbij spr. opmerkte, dat verdachte ter zitting wel een zeer treurig figuur heeft geslagen, besprak de Officier o.a. de thans overgelegde stukken, die geteekend waren door Agnes N. Die stukken bewijzen mij niets, aldus het O. M„ deze Agnes N. vertrouwde verdachte volkomen. Zij teeken de maar raak, zonder te beseffen wat zij on derschreef. Mr. Salm was van meening, dat er van een toeëigening van de effecten niets gebleken is. Op deze en andere gronden concludeerde pL tot vrijspraak. Vervolgens besprak pl. den financieelen toe stand van verd.'s zaak. De kapitaalspositie was misschien zwak te noemen, doch de beide fir manten verdienden in 1932 samen nog f 32.000. Het was dus wel een zaak, waar men geld in kon steken. Officier: Maar U kunt toch niet ontkennen, dat er ongeveer een ton weg is. Verdediger: Wat gebeurd is, is laakbaar, maar ik ben er van overtuigd, dat strafrechtelijk niet van verduistering kan worden gesproken. Verd. zag van het laatste woord af.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4