Franco zeer tevreden over de militaire situatie i V Het incident te Eger De dienstplicht in Engeland Mm m BESCHULDIGINGEN AAN FRANKRIJKS ADRES De luchtmacht van Engeland Olieleiding het slachtoffer Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 2 JUNI 1938 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE- NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27lA ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM VTER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21202 Een communiqué met de officieele Tsjechische lezing Veroordeeld wegens hoogverraad China leed geen groote verliezen Beroep op het buitenland tegen barbaarsche bombardementen Het Weeri Chautemps bezoekt de buitenlandsche pers Vrijheid van meening suiting in Frankrijk Plannen verkeer en sinds 1922 in een vergevorderd stadium Kard. Pacelli over het Congres te Boedapest Het Evangelie de grondslag van de beschaving Fotografeeren is niet militair Duitsche soldaten mogen den Fuehrer niet kieken HENLEIN OPNIEUW NAAR LONDEN *1'- M Britsche agent te Salamanca wijst op den afschuw, dien de bom bardementen op burgers wekken T s jecho-Slowakije en Burgos Z.K.H, Prins Bernhard volgt met belang stelling de werkzaamheden met de diesel- heistelling tijdens de oeieningen der genie bij Loenen De bombardementen Sabena-vliegtuig neergestort Vijf millioen pond sterling voor uitbreiding Hoe de Arabische terroristen zich wreken Duitsch-Italiaansch handelsverdrag Triest geen vrijhaven meer van Duitschland Vliegtuigen brengen den Paus een groet Ter gelegenheid van Zijn verjaardag Litausche pelgrims bij den H. Vader Spoor gevonden van de ontvoerders Arrestatie bij de woning van Cash De onrust op Jamaica vermindert NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Inger mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 45 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PRAAG, 1 Juni. (Havas.) Van Tsjechische zijde wordt het volgende communiqué gepubli ceerd: „Vannacht was een groep van om streeks 35 Duitschers bijeen in een café in de Kraemlingsbastei te Eger. In hetzelfde lokaal bevond zich een onderofficier, Toman, die in gezelschap was van het lid der sociaal-demo cratische partij, Adam Maier. De onderofficier verzocht de muziek een Tsjechisch volksliedje te spelen, hetgeen aanleiding gaf tot een woordenwisseling, welke overging in een kloppartij. Aangezien Toman zich bedreigd gevoelde, Schoot hij twee malen uit zijn revolver. De ko gels troffen den arbeider Otto Baier uit Egei en den herbergier Joseph Kraus, die eveneens te Eger gedomicilieerd is. Baier werd licht aan het been gewond, ter- Wijl Kraus in de knie werd getroffen. De beide gewonden werden naar een ziekenhuis over gebracht. Toman werd uitgeleverd aan de militaire autoriteiten en in arrest gesteld. Er zal een onderzoek in deze aangelegenheid worden in gesteld, om de verantwoordelijkheid vast te stellen van de superieuren van Toman, wegens de aanwezigheid van Toman op zoo'n laat uur in het café. Het gerecht te Bmo heeft zeven Sudeten- Duitschers wegens hoogverraad veroordeeld tot straffen tusschen vijf en twintig jaar gevangenisstraf, en tot boeten tusschen 2000 tot 5000 kronen, benevens tot verlies van hun burgerrechten. Deze veroordeelingen, die 20 Mei j.l. uitge sproken zijn, zijn eerst heden gepubliceerd. HANKAU, 1 Juni (Chekiai) De woordvoer der der Chineesche militairen heeft de juist heid ontkend van de door de Japanners gepubli- ceerde cijfers der verliezen, die de Chineezen bü het terugtrekken uit Soetsjau hebben gele den. Het zware oorlogsmateriaal is volgens den Zegsman veilig overgebracht naar de nieuwe Chineesche verdedigingslinie, en het eenige ver hes bestaat uit twintig treinen, als gevolg van de omstandigheid dat de verbinding werd afgesne den. Alle Chineesche strijdkrachten hebben vei- hg haar bestemming bereikt, en volgens uit Soetsjau afkomstige ooggetuigen waren de Ja panners ten zeerste teleurgesteld, toen zij in Soetsjau slechts een handjevol Chineesche sol daten aantroffen, die daar waren achtergebleven Oiu den aftocht te dekken. De Chineesche ambassadeur te Ionden heeft den Britschen minister van Buiten- landsche Zaken, Lord Halifax, persoonlijk een nota overhandigd betreffende de lucht bombardementen op burgers door de Ja panners. De Chineesche diplomatieke vertegenwoordi- Sers in Europa en Amerika hebben in het alge- hieen instructie gekregen de aandacht van de buitenlandsche regeeringen en van den Volken hond te vestigen op de verschrikkelijke slach- hpg onder de burgerbevolking bij de jongste bombardementen van Kanton door de Japan- Pers, De Chineesche regeering doet een beroep op de mogendheden, dringend doeltreffende maatregelen te nemen, om Japan er toe te brengen, de afslachting der burgerbevolking door luchtbombardementen te staken, en herinnert in dit verband aan de resolutie, die de Volkenbonds Assemblée in September 1937 heeft aangenomen. Staatssecretaris Huil heeft den Amerikaan- Sohen ambassadeur te Tokio opdracht gegeven ben Japanschen minister van Buitenlandsche ^aken een nota te overhandigen waarin uit drukking wordt gegeven aan de toenemende be- ^rgdheid, welke veroorzaakt wordt door de Weigering der Japanners den Amerikanen in china toestemming te verleenen weer in het be- zit te treden hunner eigendommen, waaruit zij Vfcrdreven zijn door Japansche militairen. Parijs, 1 Juni. (Havas). De vice-president ran den Franschen ministerraad Chautemps, ^eeft vanmiddag een bezoek gebracht aan het Rebouw van de buitenlandsche pers te Parijs. Chautemps hield een toespraak, waarin hij o.a. Zeide, dat in een democratie geen sprake kan zijn van „propaganda"; propaganda is iets van 'btale en dictatoriale staten. De Fransche re dering wil de vrijheid verdedigen, en heeft den ministerie van propaganda noOdig. He beste propaganda is, volgens Chautemps. R°ed te regeeren; het is derhalve een taak van be geheele regeering^ Iedere buitenlandsche Hhrnalist in Frankrijk moet weten, dat hij in ''ankrijk geheel vrij is om te denken en te "ehrijven wat hij wil. Chautemps verzocht den journalisten de dgeering als hun medewerkster te beschouwen; zullen steeds de grootste medewerking on- b£rvinden. VERWACHTING: Matige tot krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtige, Zuidelijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, regenbuien met aanvankelijk nog kans op onweer, veel koeler. E VERDERE VOORUITZICHTEN: Tijdelijk 1 opklarend. E Stormwaarschuwingsdienst Ëj Geseind Woensdagavond te 20.25 uur aan alle posten; „Weest op uw hoede". LONDEN, 1 Juni. (Reuter.) In het Britsche Lagerhuis heeft de minister-president geant woord op de vraag, of de Britsche regeering zich wilde vereenigen met de verklaring van Cordell Huil, dat het Briand-Kellogg-pact bin dend blijft voor het zoeken naar een vreed zame regeling van geschillen, dat de Britsche regeering het volledig met de verklaring van Cordell Hull van 28 Mei eens is. Inzake de dienstplicht-plannen zeide Chamberlain, dat dit geen nieuw plan is. Sedert 1922 zijn de plannen tot het invoe ren van dienstplicht in een vergevorderd stadium. Evenwel heeft men nog niet ge dacht over het invoeren van dienstplicht voor de industrie en andere niet-militaire taken, hoewel van tijd tot tijd de vraag is gerezen, hoe in tijd van oorlog de kracht van het land meer efficiënt te gebruiken. BOEDAPEST, 1 Juni (Havas) In het Hon- gaarsche Katholieke blad „Nemzeti Ujsag" heeft Kardinaal Pacelli een verklaring gepubliceerd, waarin hij o.a. zeide, dat het 34ste Internationale Eucharistische Congres door de keuze van de plaats en de huidige omstandigheden van bui tengewone geestelijke waarde is geweest. Terwijl in de wereld de oproepen weer klinken, waarin de volken worden aange spoord het Geloof der vaderen prijs te geven, herinnert het oude Europa zich, dat, dank zij den Verlosser, de eeuwige bron van het Evangelie den grondslag vormt voor de be schaving. Met diepe ontroering heeft de Kardinaal ge zien met hoeveel fierheid de officieele verte genwoordigers van Hongarije zich mengden on der de massa der geloovigen om hun trouw aan Christus-Koning te betuigen. Mannen, jonge menschen en kinderen uit alle landen der wereld erkenden in dit uur van ge nade, dat men Hem terug moet vinden, Die al leen het licht kan geven, en Die alleen den denkers den juisten weg van de Katholieke ideologie kan wijzen. BERLIJN, 1 Juni (Havas) Goering heeft militairen in uniform verboden bij parades en inspecties door den Fuehrer als opperste chef van de weermacht, den Fuehrer te fotografee ren. Goering noemt dit misplaatst en niet- militair. De correspondent van de Daily Telegraph te Berlijn bericht aan zijn blad, dat Konrad Hen- lein van plan is waarschijnlijk in het begin der volgende week een tweede bezoek aan Londen te brengen. RWppi r> De opmarsch van de Japanners in China. Een Japansche tank dringt door een Tores in een Chineeschen stadsmuur ROME, 1 Juni. (Stefani.) De Italiaan- sche Waden publiceeren een interview, dat Generaal Franco aan het Italiaansche blad „Legionario" heeft toegestaan, en waarin de „Caudillo" o. a. verklaart, dat de mili taire situatie hoogst bevredigend is. Hij vergeleek den linkschen tegenstand met het verzet, dat een bandiet vóór zijn arrestatie aan de politie biedt. Deze tegenstand leidt tot nutteloos bloedvergieten, waarvoor de misda dige verantwoordelijkheid ligt bij de hulp, die le regeeringstroepen via het Fransche grond gebied en van het Fransche volk ontvangen. Na betoogd te hebben, dat de oorlog slechts door 'n militaire overwinning zal ein digen, verklaarde de generaal omtrent de nieuwe politieke orde in Spanje, dat dit een nationaal totalitair bewind zal zjjn; de staat zal een corporatieve staat zijn en er zal slechts één partij zijn, de traditionalis tische Phalanx. Sprekende over de Spaansch-Italiaansche samenwerking, zeide Franco, dat deze geken merkt wordt door een groote innigheid der po litieke, economische en cultureele betrekkingen. Aan den weg van Sagunto naar Teruel, aldus meldt Madrid, waren de regeeringstroepen ver plicht het dorp Aldehuela prijs te geven, dat zy eergisteren hadden heroverd. Zij trokken zich terug op den berg Coronillas. Bij Rubie- los Demora worden de troepen van Franco reeds veertien dagen door de regeeringstroepen in bedwang gehouden. De lijn van het front ligt thans als volgt: van de Rio Alfambra in rechte lijn van Vil- lestar tot Valbona, afbuigend naar het Noor den tot Alcala de la Selva; vervolgens naar het Oosten tot Culla, en van hier in Noorde lijke richting tot Ares del Maestre, den weg naar Cati volgend; dan naar het Zuiden, naar Cuevas de Vinroma, en tenslotte naar de kust bij Alcala de Chivert. In verband met het bombardement op Alicante is den Britschen agent te Sala manca verzocht de aandacht van de re geering van Franco te vestigen op hetgeen Chamberlain deze week in het Lagerhuis heeft verklaard, en te wijzen op den af schuw, waarmede de Britsche regeering de bombardementen op de burgerbevolking ziet. Tijdens het onderhoud, dat hij gisteren met Lord Halifax op het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft gehad, heeft de Spaansche gezant te Londen, Azcarate, de aan dacht gevestigd op den ernstigen toestand, die is ontstaan door de hervatting der luchtbom bardementen, welke de rechtschen ten uitvoer leggen jegens burgerbevolkingen. Sinds Februari onthoudt de regeering zich van iedere represaille, daar zij ver trouwen heeft in de internationale actie, die zal worden ondernomen om een terug keer dezer wreedheden te voorkomen. Er is reden voor de veronderstelling dat de ambassadeur van Spanje de verzekering heeft gekregen, dat de Britsche regeering voort zou gaan al haar invloed aan te wenden, om een einde te makqn aan de luchtaanvallen op de burgerbevolkingen. Hedenmiddag is te Praag een officieel com muniqué gepubliceerd, luidende: Vandaag' zijn op het ministerie van Buiten landsche Zaken nota's gewisseld met den ge volmachtigde van de Franco-regeering. De nota's hebben betrekking op de weder- zijdsche benoeming- van vertegenwoordigers, die als officieelen titel dien van „agenten-generaal' zullen dragen, en wier taak zal zijn de han delsbetrekkingen tusschen beide landen tot ont wikkeling te brengen en de nationale belangen te beschermen. De agenten zullen consulaire functies uitoefenen. LONDEN, 1 Juni (Reuter) Een vracht vliegtuig van de Sabena, dat ongeladen naar Brussel terugkeerde, is heden bij Sellinge in Kent neergestort tijdens een onweerstorm. De bestuurder en de radiotelegrafist, de eenige inzittenden, bleven ongedeerd. LONDEN, 1 Juni. (Havas). De „Daily Ex press" meldt, dat de Piritsche regeering be sloten heeft morgen het parlement een crediet van 5 millioen pond sterling te verzoeken voor de uitbreiding der marine- luchtstrij dkrachten. JERUSALEM, 1 Juni. De correspon dent van de „Daily Telegraph and Morning Post" bericht aan zijn blad, dat de Ara bische terroristen in Palestina zich thans vooral bezig houden met het vernielen van de petroleum-pijpleiding, waarmede de ruwe olie uit Irak, dwars door de Syrische Woestijn, naar de havens aan de kust wordt vervoerd over een afstand van duizend kilo meter. Per uur wordt 900 ton olie door de buizen geperst, en aangezien het eenigen tijd duurt eer bemerkt wordt aan de pompstations dat de leiding defect is, gaan dikwijls duizenden ton nen olie verloren, vooral wanneer de ontsnap pende olie in brand wordt gestoken. De terroristen hebben een eenvoudige ma nier gevonden om de ontsnappende olie aan te steken. Gewoon met een lucifer is dit niet mo gelijk, aangezien de ruwe petroleum niet ge makkelijk vlam vat. Eerst maakten zij gebruik van kleine kacheltjes, die zóó geplaatst worden, dat de uit de pijp spuitende olie in de vlam moest komen; doch dit werd te duur, aan gezien de kachels, welke ongeveer acht shilling per stuk kosten, verloren gingen. Thans leggen zij op de pijp een hoop asch met parafine, en steken deze massa in brand met behulp van enkele vodden. Vervolgens los sen zij van een afstand van ongeveer tien me ter enkele schoten op de brandende massa, waardoor de pijp wordt dooz'boord. De bandieten snellen dan weg, om niet getroffen te worder, door de zwarte olie. Op eenigen afstand ver branden zij dan hun mantel en hoofddoek, om de politiehonden op een dwaalspoor te bren gen, en worden weer „vreedzame dorpsbewo- irs". Vier tweemotorige De Havilland toestellen zijn vertrokken naar Irak, ter bewaking van de pijpleiding tusschen Kirkoek en Tripoli en Haifa. De toestellen zijn bijzonder sterk ge bouwd. Zij zullen het oude materiaal vervan gen, dat buiten gebruik is gesteld door den slechten toestand van het landingsterrein en door de klimaatsomstandigheden. Franco verklaarde zich zeer tevreden over de militaire situatie. Engeland wees hem op den afschuw, dien de bombardementen op weerlooze burgers wekken. China doet een beroep op het buitenland tegen de barbaarsche bombardementen, door de Ja panners uitgevoerd. De Kanya verklaarde, dat Hongarije bereid is zijn betrekkingen met de landen der Kleine Entente te verbeteren. Chamberlain deelde mede, dat de Britsche plannen tot invoering van den dienstplicht sinds 1922 in een vergevorderd stadium ver- keeren. Bij het jongste Duitsch-Italiaansche handels verdrag is Triest geen vrijhaven meer van Duitschland De Britsche regeering zou heden 5 millioen p. st. vragen voor uitbreiding van de marine luchtmacht. Twee dooden bij ongeval op den onbewaakten overweg te Gil ze (N.-Br.). De verdachte van den gruwelijken moord te Almeloo heeft een volledige bekentenis afge legd. Te Ruwiel (U.) heeft een landbouwer ernstig verzet gepleegd tegen crisisambtenaren, waar bij hijzelf en een zoon zwaar gewond werden. Voortgezet werkloosheidsdebat in de Tweede Kamer. New-Yorksche beurs: zeer vaste stemming. O Arbeid met beleid Door beleid brengt men meer tot stand dan door geweld. Daden groeien uit gedachten. Daarom moeten de gedachten nobel zijn die tot goede daden zullen leiden. En zulke daden zullen alleen dan geweld toepassen, wanneer het noodzakelijk is. Maar onberedeneerd kracht uitoefenen baat weinig. Met overleg te werk gaan brengt u veel nader tot uw doel. Daarbij oefene men ook het geduld. „Een mensch zonder geduld is een lamp zonder olie" zeiden de ouden. Ga dus steeds met beleid en overleg te werk en overweeg daarbij: niemand weet hoeveel hij kan voor dat hij het beproefd heeft! Praat niet te veel, maar doe; het zijn veelal kleine geesten die het grootste woord voeren. En vertrouw daarenboven op Gods bijstand. „Het gebed is de ademtocht van het kinderlijk geloof." BERLIJN, 1 Juni. (Havas). De grootste ge heimhouding wordt in acht genomen ten aan zien van de handelsverdragen, welke Zaterdag j.l. te Berlijn tusschen Italië en Duitschland zijn gesloten. Wel weet men, dat de Joden van Italiaansche nationaliteit in Duitschland en Oostenrijk niet worden getroffen door de jong ste decreten van Goering inzake de Jöodsche vermogens. Het schijnt, dat Duitschland in deze Italië de garanties heeft geschonken, welke aan Amerika werden geweigerd. Wat Triëst betreft, wordt het voorrecht van vrijhaven, dat Oostenrijk had voor deze haven, niet gehandhaafd voor Duitschland, aangezien Duitschland niet het bepaalde tonnage voor Triëst wilde garandeeren. De Duitsche bladen berichten, dat wel de spoorwegtarieven in Duitschland voor Italië gehandhaafd bleven, teneinde het achterland van Triëst niet te benadeelen. Verder werd ook het toeristenverkeer tus schen beide landen geregeld. Volgens den Romeinschen correspondent van de Daily Tel. hebben Italiaansche vliegtuigen Dinsdag Z. H. den Paus ter gelegenheid van zijn zijn Sisten verjaardag een groet gebracht. Ter wijl de H. Vader des morgens staande op het balcon over het meer van Albano keek, ver schenen plotseling negen vliegtuigen boven Castel Gandolfo, zij vlogen over de zomerresi dentie van den Paus en doken even omlaag bij wijze van groet. NEW YORK, 1 Juni (Reuer) De G-men hebben buiten de woning van Cash een „toe schouwer" gearresteerd. Zij zijn per auto met hem naar Miami vertrokken. Men had de hoop reeds opgegeven, dat de ontvoerde knaap levend door de ontvoerders zou worden uitge leverd. LONDEN, 1 Juni (Reuter) De gouverneur van Jamaica seint, dat een verbetering is inge treden in den toestand te Kingston. Langzamer hand wordt over de geheele linie het werk hervat. Op vele plaatsen blijft het toch nog onrustig. Er zijn evenwel aanwijzingen, dat het beter zal worden, wanneer bekend zal worden wat ge daan wordt om de gemoederen te kalmeeren. 1 Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 1 Juni: Heden heeft Z.H. de Paus te Castel Gan dolfo behalve een 200-tal jonggehuwde paren een aantal Litausche pelgrims met den Bis schop van Panerezys, Mgr. Paltarokas, ontvan gen. De H. Vader hield een lange toespraak in het Latijn, waarin Hij den pelgrims Zijn buiten gewone vaderlijke gevoelens vertolkte. De H, Vader zegende alle aanwezigen, en gaf hun te vens den Zegen mee voor hen, die het volk besturen in den geest van rechtvaardigheid en Christelijke wijsheid. Het heeft Z.H. den Paus behaagd tot pre sident van het Pauselijk Instituut van Gewijde Muziek te benoemen Don Gregorio M. SunoL Pater Sunol was professor in de muziek voor den Gregoriaanschen zang in Monserrat in Spanje. Even vóór het uitbreken van de on lusten riep hem Kardinaal Schuster van Mi laan naar deze stad. Stand op Woensdag 12 uur v.m.: 7515 Vorige stand; 75&S

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1