ilaserenP^£f^Se^ Chamberlain's goede wil O IDOZAN helpt EL MET OORLOGVOERENDEN ZIJN PLAN MET SPANJE EN DUITSCHLAND VRIJDAG 3 JUNI 1938 MOND- EN KLAUWZEER Opnieuw in West-Brabant uitgebroken De uitbreiding bij de K. N. I. L.M. Verhooging der subsidie met een half millioen WIT-GELE KRUIS EN DE OVERHEID Zij kunnen eikaars hulp niet ontberen - r"Tieu^e, op Een fantasierijk inter nationaal Na zijn patroon te Arnhem te heb ben opgelicht, trachtte hij bij een hotelhouder te Enschede dit te herhalen VRACHTRIJDER DOOR EEN BALK GETROFFEN Doodelijk ongeluk te Echt MAASBUURTSPOORWEG JUBILEERT BUITENLANDSCH OVERZICHT Uitkomst zeer ongewis 20 JAAR LANG HEVIGE RHEU- MATISCHE PIJNEN IN HAAR VOETEN Nu den geheelen dag zonder pijn ZUIGELING VERWAARLOOSD EN OVERLEDEN De moeder gearresteerd EEN HOTELRAT OP STAP Twee jaar gevangenisstraf tegen oplichter geëischt DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN Opvarende van Urker botter overleden AUTOBOTSING BIJ HOOG HALEN Een der wagens in een sloot gereden In het tijdschrift „Economie'' geredigeerd door eenige professoren van de Ka lieke Economische Hocgeschool Je Til burg, behandelt dr. L. Buys C,s.s.R. eer in teressante en helaas actueele kwestie ran handelsmoraal tu. die van levering '-an goederen aan oorlog-voerende partijen. Voor de platte gewetenlooze geld- en winzucht komen aan deze kwestie evenmin als aan den handel in het algemeen moreele over wegingen en bedenkingen te pas, om"at volgens haar in den handel alles geoorloofd is, mits men maar niet met den strafrech ter in aanraking komt. De strafrechter wordt dan niet. beschouwd als een hanana- ver van een minimale moreele wet, maar als een lastige sta-in-den-weg. dien men des noods op slinksche wijze mag trachten te ontgaan, mits men daarbij materieel voor deel heeft. Dit amoralisme of liever immo ralisme, dat zelfs zijn theoretische verdedi gers heeft gekend, wordt niet alleen door bet christelijk geweten volstrekt veroor deeld, maar wordt, volgens dr. L. Buys, ook door de leekenmoraal verworpen. Deze verklaring lijkt ons ten opzichte van de theoretische leekenmoraal niet te opti mistisch. ten opzichte van de practische echter wel. Hoe dit ook zij. inzake 'everin gen aan oorlogvoerende partijen zal de ern stige katholiek onderscheid moeten matten tusschen de partij, die een rechtvaardigen Oorlog voert en de partij, die ten onrechte haar toevlucht tot wapengeweld als rechts middel heeft genomen. De partij, die een rechtvaardigen strijd voert, verdient aher moreelen en stoffelijken steun en leverin gen van oorlogsmateriaal en ander me ve rtaal aan zoo'n partij zijn zelfs lof waai dig in zoover ze de strekking hebben om die Partij in haar strijd voor het recht en de andere belangen, die met den oorlog ge moeid zijn, te steunen Theoretisch is dit standpunt eenvoudig en onaantastbaar als het beginsel, dat het kwaad bestreden en het goed verdedigd en gesteund dient te Worden. De toepassing van dit standpunt in de practijk biedt echter groote en vaak niet op te lossen moeilijkheden. Plegen Biet heide partijen in een verklaarden of niet- verklaarden oorlog zich op de schoonste en edelste motieven, zoo niet op God zeiven te beroepen om zich zelve en haar daden te rechtvaardigen? Zijn oorlogsconflieten riet bijna altijd het gevolg van een langdurge en verwikkelde geschiedkundige, oolitieke en economische ontwikkeling, waarbij tal Van psychische imponderabilia een Delang- rtjke rol spelen? Liggen de oorzaken Tan een oorlog niet altijd dieper dan de onmid dellijk tastbare, vaak luttele en overzichte lijke aanleiding' Hoeveel hoofdbrekens heeft het indertijd niet aan de heeren te Genève gekost een definitie voor de aanwij- zmg van den aanvaller vast te stellen en het resultaat van hun overpeinzingen is een formule geworden, welke niet algemeen Wordt aanvaard. Welke handelsman en Welke handelsonderneming zal objectief, biet naar persoonlijk inzicht, sentiment of belang, kunnen uitmaken, welke partij een rechtvaardigen en welke een onrecht vaardigen oorlog voert? Wie zal zich kun- ben onttrekken aan den invloed der suggestieve perscampagne en der partij dige openbare voorlichting, welke als enge- ien des verderfs gewelddadige conflicten Plegen te vergezellen en te commertariee- fen Dg verwarring der geesten, niet alleen tijdens den grooten wereldoonog, blaar ook bij het Japansch-Chineesch con flict, bij den veldtocht van Italië tegen Ahessinië, in den Spaanschen burgeroorlog heeft afdoende bewezen, hoe uiterst moei lijk het óók voor principieele katholieken kan zijn bij den laaienden gloed van net vernielende vuur den misdadigen brandstich ter ontwijfelbaar zeker te fdentificeeren In Bevallen, waarin het evenwel evident <ou welke partij rechtmatig en welke partij °brechtmatig de wapens heeft opgenon en, kan het theoretisch zuivere standpunt ge makkelijk practisch worden toegepast, Hoe staat het nu met leveringen aan de onrechtvaardig-strijdende partij? Dergelijke leveringen, van wat voor materiaal dan ook, zullen, aldus Dr. Buys, altijd voor het geweten te veroordeelen zijn, als ze geschieden met de vooropgezette be doeling om die partij in haar "trijd te Steu ben en tot de overwinning te helpen voe- ren. in dit geval staat men mede schuldig Ran het onrecht van dien onrechtvaardigen °oriog Met welke verdere bedoelingen dat dan gebeurt doet weinig ter zake; "et loei heiligt de middelen niet. Het, is formeele medewerking tot het kwaad. Dergelijke medewerking is o.a. ook altijd aanwezig, als men artikelen voor den handel vervaardigt of te koop aanbiedt, die enkel voor net hwaad dienen; en nog veel meer natuurlijk als men daarvoor reclame maakt Wanneer Iemand echter wapenen of gewone er- hfuiksgoederen eenvoudig op bestelling le- Vert, zonder dat hij zich in het minst met dien oorlog zelf inlaat, wordt de zaak an ders. De bedoeling om het kwaad te bevor deren zit hier niet voor. En da* zit ook r.iet m de daad zelf opgesloten, want al dat materiaal, ook de wapenen, kunnen ten- Slotte ten goede en ten kwade gebruikt wor den, voor een rechtvaardigen en voor een °hrechtvaardigen oorlog. Het misbruik k°mt geheel van den kant var den kooper die de goede of althans in zich onverschil lige diensten van den verkooper ten kwade Bebruikt. De moralisten spreken hier "an biaterieele medewerking of hulpverleening. ^b zekere relatie met het kwaad of eet °brecht dat geschiedt kan niet word°n nt- kebd, maar die relatie betreft alleen de materieele elementen van de zondige daad: de Zonde zelf, de kwade wil. komt geheel Van één kant. In dergelijke gevallen zal men zich in den regel geheel e> buiten itu- Cicn wat de kooper met- die goeder n voor heeft.is de bestemming voor verkeerde **°eleinden klaarblijkelijk, dan brengen ook deze relaties zeker haar verantwoordelijk heden mede, al zal men dan nie' arnjd mede schuldig staan aan het onrecht, dat geschiedt. Als regel is het ongeoorloofd als en in zoover men: le. zijdelings het kwaad bevordert-, of tenminste, 2e. het kwaad niet keert, terwijl men dat kon en moest doen door zijn diensten te weigeren. Maar der gelijke zijdelingsche medeverantwoordelijk heid gaat niet altijd door. Vooreerst kan het voorkomen, dat het verband met de on rechtmatige daad van den ander zoo los en zoo verwijderd is, dat het onnatuurlijk en onredelijk zou zijn daaraan eenige meoe- verantwoordelijkheid te verbinden. En ver der zijn er gevallen, dat genoemde titels wel in mogelijken aanleg aanwezig zijn, maar ongedaan gemaakt worden door het feit, dat daar andere factoren tegenover staan, die tot die diensten nopen en die zoo gewichtig zijn, dat het een onredelijke eisch zou zijn als men in die condities zijn vrij heid van handelen op moest geven Heel veel hangt hier af van den aard der dien sten en van het verband waarin ze met de daad van den ander staan. Van wezenlijke beteekenis is of het gaat over gewone ge bruiksartikelen (kleeding, voeding, phajrr.a- ceutische artikelen etc.) dan wel over eigen lijk gezegd oorlogsmateriaal ivuurnonoen, bombardementsvliegtuigen, projectielen, ge weren, handgranaten, gassen etc.Bij de eerste categorie kan men eigenlijk niet eens spreken van medewerken tot het kwaad van een onrechtvaardigen oorlog. Het ver band is te verwijderd. Bovendien strekken voedingsartikelen, kleeding, pharmaceuti- sche middelen ook bij een onrechtvaardig oorlogvoerende partij nog tot iets goeds nJ. hulp aan den lijdenden individueelen mensch. Alleen dringt zich hier nog de vraag op, of het weigeren van dergelijke leveringen over de geheele linie die partij zou kunnen dwingen den oorlog te staken. Een tonale boycot in zake levensbehoeften di»nt om de gruwelijke gevolgen, die eraan vastzitten, op de laatste plaats in aanmerking te to men, als ze ooit in aanmerking komen mag. De plicht tot het toepassen van dwang maatregelen kan echter alleen bestaan, in dien die maatregelen algemeen worden toegepast en ook doeltreffend zijn. Nutte loos privaat-initiatief is niet verplicht. Der gelijke leveringen zouden nog ongeoorloofd kunnen zijn, als daaruit ergernis te vreezen was, die op geen andere wijze kan onder vangen worden. Met ongemotiveerde erger nis uit kwaadaardigheid behoeft men geen rekening te houden. Komt de ergernis uit onkunde voojt, dan moet men die onkunde voorlichten. Op de levering van eigenlijk gezegd oorlogsmateriaal is dit alles echter niet van toepassing. Dat dient on middellijk voor de uitvoering der gruwelijk heden, die vooral een modernen oorlog tot een verschrikkelijke ramp maken voor een heel volk. De productie en de markt van oorlogsmateriaal zijn niet zoo onbeperkt dat niet iedere afzonderlijke levering daar van haar beteekenis heeft en op het .per soonlijk geweten van den 'everancier drukt. Hier moet gesproken worden van een echie zijdelingsche medewerking tot net kwaad, niet slechts aan enkelen, maar aan een heel volk begaan. Een dergelijke mede werking is uiteraard ongeoorloofd en kan practisch door geen particuliere voordeden worden gerechtvaardigd. De belangen ran de oorlogsindustrie zelf kunnen wel het allerminst als dekking dienen, daar deze slechts bestaansrecht heeft met het oog op rechtvaardige oorlogen. Daar komt fan nog bij de moreele steun, die in dergelijke han delsrelaties ligt opgesloten en de ergernis, die men daardoor geeft. Het volk ziet in dergelijke handelsrelaties met reden een uiting van den mammonistischen geest, die in zaken geen hoogere belangen kent dan het geld. Voor het leveren van b.v. grond stoffen en artikelen als b.v. olie, die zoowel voor de directe oorlogvoering als voor an dere doeleinden kunnen word-m aange wend, dient men zich af te vragen of de be stellingen en leveranties van dien aard zijn, dat zij tot directe of zijdelingsche hulp verleening moeten worden gerekend dan wel daarbuiten vallen. De hierboven weergegeven regelen moe ten worden toegepast op de oorlogvoerende partij, van wier onrecht men zóó overtuigd is, dat men die overtuiging niet r-erziide kan stellen zonder zijn geweten f-e ver krachten. Het onrecht moet daarom klaar blijkelijk zijn. Als regel toch is het, volgens Dr. Buys, niet de taak van den handel de rechtvaardigheid van oorlogen te onderzoe ken en er is zelfs veel tegen, als particu lieren zich ongeroepen in der strijd der volkeren mengen. Maar van den vnderen kant, aldus besluit Dr. L. Buys zijn belang wekkende verhandeling, als het onrecht niet te miskennen valt. zou neutraliteit op volslagen amoralisme neerkomen. Deze beschouwingen werpen een verhelde rend licht op de moreele zijde van in den letterlijken zin des woords brandend ac tueele vraagstukken als neutraliteit non interventie en interventie, sancties en boycot, geweld- en machtspolitiek, en zijn daardoor van algemeen belang. Naar wij vernemen is de gevreesde ziekte mond- en klauwzeer in enkele deelen van West-Brabant onder het vee weer uitgebroken. Vooral in de omgeving van Wouw zijn ver schillende veestapels opnieuw door het mond en klauwzeer aangelast, waarbij valt op te merken, dat het vooral veestapels betreft, welke tot dusver van de riekte waren gevrijwaard gebleven. Naar het N. v. d. D. v. N.-I. verneemt, zijn binnenkort bij den Volksraad voorstellen te ver wachten tot verhooging van het bedrag, dat het gouvernement zal bijdragen in de exploitatie kosten van de K.N.I.L.M. Deze verhooging houdt verband met de in stelling van den dienst op Australië en met de waarschijnlijkheid, dat binnenkort nog enkele andere lijnen zullen worden geopend. Op de begrooting voor 1939 zal een extra bedrag van f500.000 voor dit doel worden aan gevraagd. De subsidie van de K.N.I.L.M. bedraagt in gevolge het bestaande contract, dat loopt tot einde 1939, f240.000 per jaar. Men rekent dus op verhooging van de subsidie tot ongeveer drie kwart millioen per jaar. Binnenkort zal het Wit-Gele Kruis zijn derde lustrum herdenken. Dr. Eykel, geneeskundig in specteur van de Volksgezondheid, heeft in ver band daarmede een waardeerend artikel gewijd aan den arbeid dezer nuttige sociale vereeni- gjng en gewezen op de verhouding tusschen overheid en Kruisvereenigingen, waaraan het volgende is ontleend. Wanneer men van overheid spreekt, dan rijst bij een niet gering gedeelte van ons Nederland- sche volk het beeld op van een persoon, die met gebiedend gebaar ons de wet voorschrijft. Wel is het werk der Kruisvereenigingen op sociaal-hygiënisch terrein op velerlei wijzen door middel van subsidie-voorwaarden geregeld, maar niemand, en zeker niet de Kruisvereenigingen zullen kunnen zeggen, dat hier een overheid in het spel is, die met het hierboven bedoelde bree- de gebaar haar de wetten stelt. Hier is veel meer een innige, ik zou willen zeggen een vriendschappelijke samenwerking tusschen de personen, die de overheid vertegenwoordigen en de besturen. Beide, de overheid en de vereeni- gingen, zijn bezield van hetzelfde groote ver langen de volksgezondheid te dienen. Die sa menwerking wordt dan ook zoowel door de over heid als door de vereenigingen gewaardeerd. Toen het werk van de Kruisvereenigingen zich langzamerhand wijzigde en de huiselijke zieken verpleging en de sociaal-hygiënische voorzie ningen door haar werden ter hand genomen, heeft de overheid niet alleen dien ontwikkelings gang met groote belangstelling gadegeslagen, maar is zij ook daadwerkelijk gaan steunen. Onder invloed van de slechte maatschappe lijke omstandigheden gaan er wel eens stem men op om het subsidie voor de Kruisvereeni gingen te verminderen of zelfs in te trekken. Er wordt dan gezegd, dat de particulieren alp De laatste cijns wordt geofferd onn den tol in Vleuten te passeeren. Dit leed behoort nu tot het verleden, want de weg is vrij gegeven charitatief werk den geheelen arbeid der Kruis vereenigingen maar moeten bekostigen. De vraag rijst, of men hiermede op den goe den weg zou zijn. Dat het particulier initiatief zelf belangrijke bijdragen geeft, is niet anders dan toe te juichen, maar men dient een onder scheid te maken tusschen gelden, bijeengebracht voor zpiver charitatief werk als armenzorg dit woord in den meest uitgebreiden zin geno men en gelden, bijeengebracht voor den ar beid op sociaal-hygiënisch gebied. Bij de armenzorg, waaronder ook de zieken verpleging behoort, heeft men te doen met de hulp aan het individu. Het sociaal-hygiënisch werk heeft als doelstel ling de behartiging van de belangen van de ge meenschap. Dit is geen zuiver charitatief werk meer. Hier heeft de overheid een taak te verrich ten, al behoeft dit niet te worden opgevat in dezen zin, dat de overheid zelf het sociaal-hy giënisch werk ter hand zou moeten nemen. In tegendeel, het heeft groote voordeelen, niet al leen van geldelijken aard, dat het particulier initiatief het sociaal-hygiënisch werk in ons land wil verrichten, maar de overheid 'heeft hier een taak, om met raad en daad dit particulier ini tiatief te steunen. Wanneer de bijdragen van de overheid afne men, zal het werk van vele vereenigingen óf moeten verminderen öf zelfs geheel moeten wor den stopgezet. Dat moet beteekenen verminderde volkskracht en dus verminderde weerkracht. Het behoeft niet gezegd te worden, dat de Kruisvereenigingen en ook andere vereenigin gen, die op sociaal-hygiënisch gebied werkzaam zijn, zich van de taak, die zij ten aanzien van de volksgezondheid geheel vrijwillig op zich ge nomen hebben, zullen blijven kwijten op dezelf de uitnemende wijze als zij tot den huidigen dag hebben gedaan, wanneer haar de noodige steun niet wordt onthouden. Donderdagavond stapte in een hotel te En schede een jongeman af, die opgaf Harders te heeten en speler te zijn van het Nederlandsch elftal. Hij was te Enschede gekomen om op zijn vriend en medespeler in net Nederlandse!: elf tal, Van der Veen uit Almeloo, te wachten, om samen naar Le Havre te reizen. Maar de hotel houder wist, dat de naam van den Ned. elftal- speler De Harder was en vond zijn gast ook overigens vreemd Daarom belde hij de politie op en uit het door haar ingestelde onderzoek bleek, dat de man D. was genaamd en ten nadeele van zijn patroon te Arnhem een bedrag van tweehonderd gulden had ontvreemd. De fantastische oplichter kreeg op het politie bureau gratis logies. Donderdagavond te zeven uur had de 33-ja- rige Paessen, vrachtondernemer te Tegelen, het ongeluk bij, het lossen van een vracht te Echt door een balk getroffen te worden. In bewusteloozen toestand is het slachtoffer naar het katholieke ziekenhuis te Tegelen ver voerd, waar hij vanmorgen zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, is overleden. De man was gehuwd en vader van vijf klei ne kinderen. Dezer dagen vierde de Maasbuurtspoorweg in Limburg zijn zilveren bestaansfeest. Op een der feestavonden, welke te Gennep in verband hiermede werden georganiseerd, deelde de di recteur, de heer Schaffers, mede, dat naast de gratificatie die het personeel bij gelegenheid van het jubileum ten deel viel, de Raad der Commissarissen besloten had tot het oprichten van een pensioenfonds. De premie hiervoor zal bedragen 10 pet. van het loon, waarvan de maatschappij de helft zal betalen. Het is een niet te loochenen, reeds histo risch geworden feit, dat de politiek van den Britschen premier Neville Chamber lain tegenover het Derde Rijk doel heeft ge troffen, toen hü, nu al weer drie weken geleden, in de Wilhelmstrasse door den Britschen am bassadeur aan den aanvankelijk ongeloovigen Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Joachim von Ribbentrop, liet verklaren, dat in geval van een gewapend conflict met Tsjecho- Slowakije Engeland niet neutraal zou blijven, omdat dit conflict niet gelocaliseerd zou kun nen worden, maar een nieuwe Europeesche oor log zou beteekenen. De dagen von Bethmann- Hollweg, den Rijkskanselier van den laatsten Duitschen Keizer in 1914, het rampjaar van het begin van den wereldoorlog, herleefden. Evenmin als Bethmann geloofde Ribbentrop aan den vol komen ernst van de Britsche verklaring. Maar evenals Bethmann moest Ribbentrop wel tot. gelooven, tot zekerheid komen. De laatste op zeer drastische wijze. Want toen hij weigerde de Britsche verklaring au sérieux te nemen, vroeg de Britsche ambassadeur, naar thans be kend is geworden, lakoniek een extra-trein aan. om de leden der Engelsche ambassade en ko lonie te Berlijn naar Engeland te doen vertrek ken. Toen zag Ribbentrop den doodelijkei: ernst van den toestand in. En rijn bericht te Berchtesgaden had dezelfde uitwerking als dai van Bethmann ln Augustus 1914 te Potsdam de alleenheerscher van nu voelde zich even zoo bedrogen als de heerscher van toen. Zij zagen de realiteiten niet. Het propaganda-ministerie van den in zulkt zaken genialen Dr. Joseph Goebbels wist raad. Het ontketende een felle Germaansche pers campagne tegen Albion en hamerde in alle Duitsche breinen de vaste overtuiging, dat dc Engelsche regeering tegen windmolens had ge vochten, dat het Derde Rijk geen geweld tegen over Tsjecho-Slowakije in den zin had gehad en dat de oude John Buil aan de Theems een onverdraaglijke bemoeial was. De Engelsche premier liet dit alles gelaten over zijn kant gaan. En smeedde nieuwe plannen. Of ze reëel zijn? Hij wil den strjjd in Spanje beëindigen en directe onder handelingen met Duitschland voeren. Prachtige doelen. Maar hoe zijn ze te bereiken? Meteen ritten we in de problemen, die nu al een paa: jaar onoplosbaar blijken te zijn. Ten eerste de Spaansche kwestie: hij wil de twee partijen aan de groene tafel krijgen, beide vertegenwoor digd door persoonlijkheden, die niet aan den strijd hebben deelgenomen. En dan w'il hij te vens de kwestie der terugtrekking der vrijwil ligers geregeld zien, omdat daarvan het in wer king treden van het Engelsch-Italiaansch accoord afhangt. Zoowel het eene als het andere probleem is tot dusver onoplosbaar gebleven. De wensch van Chamberlain, oplossingen door te zetten, lijkt, gezien de harde feiten, niet voor vervulling vatbaar, vooral niet als deze vredes pogingen op de verschrikkelijkste wijze bege leid worden door bombardementen als die van Alicante en Granollers, welke, naar verluidt, Franco zelf niet heeft gewild. Daaraan doet niets af de neiging, die Italië heet te vertoo- nen, mede te willen werken aan tot star.d komen van Chamberlain's plannen voor eer. wapenstilstand in Spanje, gevolgd door vredes besprekingen. Is de eerste vrijwilliger soms reeds op transport huistoe gesteld? Geen enkele. De Spanjaarden zelf voelen weinig of niets voor de utopieën van Chamberlain. Het bitter antago nisme der beide partijen is in den laatsten tij a sterker dan ooit. Waar is de overredingskracht te vinden, die deze vijandelijke broeders ter conferentietafel brengt? In Frankrijk vinden Chamberlain's plannen „groote belangstelling" Meer niet. Wie de diplomatieke taal verstaat weet wat zulks beteekent. Weinig of niets. p dezelfde losse zandgronden glijden de praemissen van Chamberlain's plannen tegenover de verhoudingen tusschen het Derde Rijk en Tsjecho-Slowakije. Evenals in Spanje wil hij ook de geschilpunten tusschen Praag en Berlijn door Britsche bemiddeling uit den weg ruimen. Daarvoor is op de eerste plaats de regeling van het Sudeten-Duitsche vraagstuk noodzakelijk. Precies als in Spanje staat men echter voor een probleem, waarvan niemand de oplossing zelfs in de verst.' verte maar bespeurt. Alles hangt in de ruimte. Van Londen uit wordt grif toegegeven, da, op dit moment onderhandelingen met Duitschland moeilijk zijn, omdat het in beslag word, geno men door Tsjechische en andere Centraal-Eurc- peesche kwesties. Chamberlain wil echter alles op haren en snaren zetten, om vriendschappe lijk met Duitschland te onderhandelen en daardoor de bronnen van onrust wee te nemen. Maar ook hier men kan het nuchter niet anders bezien is alleen de wensch de vader van de gedachte. Iedere voorwaarde voor de werkelijkheid ontbreekt, „vriendschappelijke besprekingen" lijken alléén mogelijk, als er niet het Engelsche machtwoord var drie we ken geleden achter staat. Of dit de atmosfeer gunstig maakt? Allerminst. Dit blijkt wel uT het feit, dat, zooals de ochtendbladen als reac ties op de plannen van Chamberlain vermel den, Duitschland aan het verzame'en ran in cidenten in Sudetenland is gegaan en daaraan een nieuwe felle perscampagne heeft verbonden. Tevens en dat is weer iets nieuws stelt 't Engeland verantwoordelijk voor de Tsjechi sche militaire actie en de eevaren. d e deze medebrengt. V/ij willen natuurlijk voor Chamberlain.s plannen 't beste, 't allerbeste hopen. Maai plan nen, welker verwezenlijking zou berusten ten eerste op het slagen der ion-intervenwe-com- missie in verband met het vraagstuk der te rugroeping der vrijwilligers uit Spanje, ten tweede op het samenbrengen der vijandelijke broeders aan de conferentietafel en ten derde op den goeden wil van Duitschland om met hei: huidige Tsjecho-Slowakije van Benosj er> Hod- za tot een overeenkomst te komen in net Su- óetenvraagstuk, dragen helaas n-og dusdanig het karakter van luchtkasteelen, dat er niet veel van te verwachten is in de naaste toekoms' Mochten ze niettegenstaande dit alles slagen dan zal er groote eerbied en bewondering ont staan voor het staatsmansgenie van Chamber lain. Eerbied verdient het reeds, dat i»4J den wil heeft, tot oplossingen te komen. Nu past echter de verzuchting; Zuster Anna...... (Ingezonden Mededeeling) Mevr. E. A. schrijft: „Ik gebruik Kruschen Salts nu gedurende vier jaar. Daarvoor had ik gedurende 20 jaar verschrikkelijk geleden aan mijn voeten; soms verwisselde ik wel vijf keer per dag van schoenen. Nu kan ik hetzelfde paar schoenen gemakkelijk den geheelen dag aanhouden. Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roemen." De oorzaak van die kwellende rheumatische pijnen is meestal een ophooping van giftige afvalstoffen in Uw lichaam. Kru schen Salts spoort Uw afvoerorganen aan tot krachtiger werking, waardoor alle afvalstoffen spoedig verwijderd worden en geen kans meer krijgen zich op te hoopen. Uw bloed wordt ge zuiverd en tegelijkertijd zullen Uw rheumatische pijnen verminderen om tenslotte geheel te ver dwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogisten. De politie te Oud-Beyerland heeft een 28- .iarige vrouw K. P. gearresteerd en op transport gesteld naar Dordrecht, wier baby van vijf maan den onder verdachte omstandigheden was over leden. De vrouw heeft bekend, dat zij haar kind heeft verwaarloosd, zoodat het ondervoed was en aan de gevolgen daarvan Donderdag is overleden. Het was een royale gast, dien de uoteihoudex van Schie te Pijnacker eenigen tijd geleden op bezoek kreeg. Hij begon met allen aanwezigen in t lokaal een rondje aan te bieden, vanwege het feit dat hij een goeden dag had gemaakt in zijn zaken. Den volgenden dag van zijn verblijf in het hotel, nam de gast deel aan een feestje, en liet acht flesschen champagne aan rukken. Die royaliteit gaf op den duur slec'-te re sultaten, want zonder te betalen verdween de gast weer. Een aergelijken truc had hij in di verse andere plaatsen van ons land. in Breda, Leiden. Weesp enz. ook uitgehaald Alleen had hij daar niet zulke mooie verha len gedaan als in Pijnacker, waar hij zich uit gaf voor den zoon van een groot handelaar in maaimachines. Zijn 'vader had wel 32 reizigers in dienst. Zelf was hij onlangs in den Oranje Vrijstaat ge weest. maar ja, daar had hij het nogal bont gemaakt, zoodat zijn vader hem terug riep. Inmiddels stroomden de orders van maaima chines nog toe. en ook in Pijnacker nad hij een goeden dag gemaakt. Voor den hotelhouder was het ^en slechte dag, want zijn gast vertrok zonder zijn reke ning ruim ffS0 te betalen. D' man werd opgespoord; het bleek de zwerver J K. te zijn. Hij werd in Pijnacker in de cel ingesloten, maar zag kans daaruit te ontvluchten Toen werd nij in IJsselmonde weer aangenouden er Donderdag had hij zich voor de Hsagsche Rechtbank te verantwoorden. De Officier me moreerde dat K. zich al meermaler heeft misdragen, en een gevangenisstraf van een jaar, die hij voor zijn verblijf in Pijnacker net had opgeknapt, scheen niet te helpen. Thans werd tegen K. twee jaar gevangenis straf geëischt Een negentienjarige opvarende van den Uï-» ker botter U. K. 172, J. Korf genaamd, had het ongeluk, bij het aanzetten van den boord- motor door den drijfriem gegrepen te worden, waardoor hij tegen den grond geslingerd werd en rijn linkerbeen vrijwel geheel verbrijzeld werd. De botter keerde onmiddellijk naar de haven van IJmuiden terug, waarna Korf in het St. Antoniusziekenhuis werd opgenomen. Daar is hij Donderdag aan de gevolgen overleden. Donderdagavond omstreeks half negen is een personen-auto, afkomstig uit Groningen, rij dende op den Rijksstraatweg in de richting As sen, ter hoogte van Hooghalen in de flank aan gereden door een auto, komende uit de rich ting Assen. Naar ooggetuigen mededeelden, had de Gro- ningsche wagen een zeer groote snelheid en deze wagen kwam als gevolg van de botsing in een langs den weg loopende sloot terecht, waarbij de auto zoo goed als vernield werd. In dezen auto bevonden zich de heer N. M. en diens 20-jarige zoon A. M., alsmede de heer A. K., directeur van de confectie-fabrieken „Hollandia", uit Amsterdam. Beide laatstge noemden liepen slechts eenige onbeduidende verwondingen op, daarentegen kreeg de heer M. Sr. ernstig letsel, waardoor hij niet op eigen gelegenheid naar Groningen kon terugkeeren. Na verbonden te zijn is hij per auto naar huis vervoerd. De heer K. keerde per trein naar Amsterdam terug. De inzittenden van den auto, welke uit de richting Assen kwam, bleken er zonder letsel te zijn afgekomen. Deze wagen is ook slechts licht beschadigd. De politie steit een onderzoek naar de schuldvraag in Voelt U Uw arbeidslust verdwijnen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9