Met Hr. Ms. „Java" naar Oost-Indië NASSAU-BANK n.v. UW STOFZUIGER VAN TANGER TOT NAPELS ZATERDAG 4 JUNI 1938 Aardenhout-Bentveld Overveen dinsdag, 7 Juni: Te 7 uur voor de levende u overleden leden der Maria-Congregaties met gemeene H. Communie der leden. Te 7.30 uur "°r Alida HuiskensStorre. Te 8.25 uur jaar- enst voor Arnoldus H. Prinsen en Margaretha V elsen-TS oord J^NDag: Pinksterfeest. De H.H. Missen te q 7> 8 uur en te kwart over 10 Hoogmis. On- 3,, de H.H. Missen collecte voor de armen van W*°chie. 's Middags te 3 uur plechtig Lof hio eestpredicatie; daarna gelegenheid om te V elsen-Driehuis Re^°ENsDAG; Quatertemper. Te 7 uur Jon- Zandvoort ^Aandag, 2e Pinksterdag, geen verplichte dat !i maar hefc is de wensch der H. Kerk, Otn da" toch als Zondag gevierd worde; daar- de H.H. Missen als op Zondag, n.l. 6.30, 8 uur ZIJLSTRAAT 61 - HAARLEM EFFECTEN - SAFE-DEPOSIT BEVERWIJK BEVERWIJKSCHE LUILAK- MARKT Oudersavond St. Christophorus- Cohort par. St. Agatha De post op de feestdagen R.K.S.V. „D. E. M." Gegund BENNEBROEK HILLEGOM VOGELENZANG KOOPT DE STOFZ. CENTRALE HAGEMAN ZANDVOORT ZAANDAM De Java in de Straat van Gibraltar Een hartelijke ontvangst in het land van den duce Napolitaan „Passionata" in vreugd en smart De hand van Mussolini merkbaar DAMAVE BELANGRIJK HOOGERE OM ZET IN DEN RIJKS- VISCHAFSLAG Alleen de maand Mei vertoont een stijging van ruim 90.000 PEPERMUNT-TEELT TE TER AAR De installatie weggehaald VELSEN-NOORD ZONDAG Hoogfeest van Pinksteren: De H.H. Missen om half 8, 9 uur en om half 11 de Hoogmis. Des middags om 4 uur Lof met Rozen hoedje. MAANDAG: 2e Pinksterdag: Geen verplichte Zondag viering, toch zijn de H.H. Missen als op Zondag. Des middags is er geen lof. DINSDAG: Laatste Dinsdag ter eere van den H. Antonius, patroon onzer parochie. Om half 8 gezongen H. Mis en des avonds om half 8 Lof •het relikwievereering. Geen congregatie. Vrijdag Des avonds om half 8 Lof ter eere ^'an het H. Hart met litanie en acte van toewij- ding. ZATERDAG: Om 2 uur in de kerk catechis mus voor de kinderen van de neutrale school. Van 39 gelegenheid om te biechten; om half 8 Lof ter eere van Maria van Altijddurende Bij stand. A.s. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag, quater temperdagen, geboden vasten- en onthoudings- öagen. H.B. in den loop der week zijn de H.H. Mis ten om 7.45 en 9 uur. lederen morgen wordt de H' Communie uitgereikt om 7 uur en half 8 en °ok vóór en onder de H.H. Missen. Op Woensdag 8 Juni zal aan degenen, die het H- Sacrament van het Vormsel nog niet ontvin- ëeu, dat H. Sacrament worden toegediend in de Kathedrale Kerk van Haarlem. Nadere bijzon derheden zullen Zondag a.s. vanaf den kansel "orden bekend gemaakt. Zondag, 5 Juni: Hoogfeest van Pinksteren of de Nederdaling van den H. Geest over de Apostelen. Eerste Zondag der maand. Eucha- irtische dag: aanbidding van het Allerh. Sacra ment tot de Vespers. Onder de H.H. Missen collecte voor de sie rden der kerk. Oeen vergadering van de Derde Orde. 7 UU1. dg jj. Mis voor Joannes P. van der dt en Agatha Kaasenbrood. Te 8.30 uur jaar- 'enst voor Maria A. van Rixel. Te 10 uur de P'echtige Hoogmis voor het geestelijk en tijdelijk 'e'zijn der parochie. Hi Duinrust voor een overledene. Te 3 uur cje vespers. Daarna generale abso- 'Ue voor de Tertiarissen. Vervolgens gelegen- e'd om te biechten tot 4 uur. MAANDAG, 6 Juni: Tweede Pinksterdag: van devotie, welken de geloovigen als Zon- a8 gelieven te blijven vieren. De H.H. Missen als °P Zondag. 8.30 10 Te 7 uur voor Andreas Reinerus Verkooy. Te uur voor Cornelius Dionysius Huiskens. Te to ,uUr de Hoogmis voor Wilhelmus Dames en helmina Burgers. Hl Duinrust voor Jacobus van der Heyde. Geen Lof. öi'an Te uur voor Petrus Paulus Wieg- H" Duinrust voor Jacobus A. Looman. 1p i 6s avonds te 7.30 uur Maria-Congregatie voor uen beneden 17 jaar. WOENSDAG, 8 Juni: Quatertemperdag, vas- n- en onthoudingsdag; 2e gebed voor Kerk of Te 7 uur voor Adrianus Th. de Rooy. Te 0 uur voor Antonius S. Rijnierse. Te 8.25 uur g )or overl. familie Van Beekvan Ghert. Te uur voor Engelina Joanna NegrijnSnellens |h Duinrust voor Jacobus A. van der Heyde. donderdag, 9 Juni: De H. Mis van het oc- 2e gebed van H.H. Primus en Pelicianus. v,: 7 uur uit dankbaarheid. Te 7.30 uur voor t "helmus G. J. Roozen. Te 8.25 uur voor Flo- eutina I. J. Hin. Te 9 uur voor Petrus M. van ®chie. Hf Duinrust voor Henricus van Velsen. en HIJDAG, 10 Juni: Quatertemperdag, vasten- T„ ~nthoudingsdag; 2e gebed van H. Margaretha. - 7 uur voor Bernardina E. van Mierlo. Te 7.30 Uur j. en in Duinrust voor de overleden leden van Hu Geno°tschap van het Allerh. Hart. Te 8.25 v r v°°r Joannes Wilhelmus Plukker, als lid g n het Genootschap. Te 9 uur voor Gerardus Hhulomeus Nicolaus Smit, als lid van 't Ge- ""otschap. j,]?11,.Duinrust voor Lamberdina J. L. Poelhekke, ud van de Derde Orde. t,,,. TERDAG, ll Juni: Quatertemperdag, vas- hah 6n ont-houdingsdag; 2e gebed van H. Bar- "3n Te 7 uur voor Catharina J. Roozen. Te Voo Uur voor Simon P. Rijnierse. Te 8.25 uur Sei r Antonius Roozen en Anna M. G. Tweehuy- Tc 9 uur voor Wilhelmina van der Stijlen dc kapel voor een overledene, v '1 Duinrust voor Antonia Kuyer, als lid van V lcie Orde. Te ?n 4 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. '•3p uur Maria-Lof met Rozenhoedje. M D'^ANDaG: 2e Pinksterdag, dag van devotie. Van Missen als op Zondag. Onder de H. Mis ltw 8 uur de plechtige H. Communie met Ge- 'UQfsbslijdenis. a Middags te 3 uur Plechtig Lof met vernieu- 8 der Doopbeloften en Opdracht aan Maria. Qu t DAG, VRIJDAG en ZATERDAG: hp,aiertemperdagen, geboden vasten- en ont- °JMingsdagen. da JDAG-avond van 7 t°t 9 uur en Zater- van 46 gelegenheid tot biechten. ATERdag wordt de Weleerw. Heer H. C- a 5 de Goede tot Priester gewijd en zal Zondag }j onze parochiekerk zijn eerste plechtige Mis opdragen. dp2GNDAG en MAANDAG (Pinksterdagen) zijn Cn H.H Missen te 7 uur, half negen (Hoogmis) üinf eH. Zondagavond te 7 uur Plechtig Lof j, tU'edicatie. Vip/AANDAG: Geen verplichting tot Zondag- J*dg. Te 7 uur Lof met Rozenhoedje. Katie SDAG: Te half acht JonBedames"ConSre" jis" en te 8.15 uur Heeren-Congregktie. tp g°NDERDAG: Te 7.30 H. Sacramentslof en v Uur Dames-Congregatie. Lpj TJDAG: Quatertemper. Te 7.30 H. Hart- ^ZaterdaG: Quatertemper. Te 7.30 Maria- ^'an 58.30 Biechthooren. j^Zondag 5 Juni. Hoogfeest van Pinksteren of p inking van de Nederdaling v. d. H. <~-eest de Apostelen. De H.H. Missen om 6.30, 8 uur 10 Uur de plechtige Hoogmis. Vóór de Hoog- jLs Veni Creatr. Algem. H. Communie voor de O Iftescongregatie onder de H. Mis van 8 uur. Dam de H H' Missen collecte voor onze arme dar°chiekerk, welke wij op dezen hoogen Feest erhijzonder in uwe miiddadigheid aanbevelen. XHj l!'8 uur gelegenheid om te biechten. Om 7 }fr1) Plechtig Lof met feestpredikatie (lied no. «h ZpU0 uur de Hoogmis; ,om 7 uur Lof met Ro. hoedje (lied 27). Ant ElNSDAG om 7 uur Lof ter eere van den H. ^paius met Rozenhoedje (lied 126). DENSDAG geen congregatie voor de jongens DONDERDAG om 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament met Rozenhoedje (lied 109). VRIJDAG om 7 uur Lof ter eere van het H. Hart van Jezus met Litanie en Acte van toewij ding (lied 26). ZATERDAG van 59 uur gelegenheid om te biechten. ZONDAG feest v. d. Allerh. Drieëenheid, algem H. Communie voor de Heeren-congregatie. DINSDAG 4 uur begint de Novene voor de kinderen, die op H. Sacramentsdag hun plechtige Geloofsbelijdenis zullen doen. Eiken dag na schooltijd worden zij in de kerk verwacht. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATERDAG Quatertemperdagen, geboden te vasten en zich van vleeschspijzen te onthouden. HEDEN Zondag 5 Juni, de sluiting van de Ko loniale Missieweek; achter in de kerk start een bus, waarin de moeders de zakjes met inhoud voor onze Missies kunnen deponeeren; zij die geen zakje hebben ontvangen of bij wie het zakje verloren is geraakt, kunnen ook zonder zakje een geldelijk offertje in de bus storten. De- Missionarissen in onze Indien zullen er zeer dankbaar voor zijn. Al hebben we in Beverwijk geen singel, zooals in Haarlem, we hebben onze ruime veiling gebouwen en die vormen een even geschikte, en daarbij nog overdekte, gelegenheid, om een luilakbloemenmarkt te houden. Sinds eenige jaren reeds wordt op den Vrij dagavond voor Pinksteren in het veilingge bouw ,,'t Centrum" dit evenement gehouden en elk jaar weer is de belangstelling van het publiek zeer groot. Wel een bewijs, dat deze speciale bloemenmarkt hier in den smaak ge vallen is. Ook gisteravond heerschte er in ,,'t Centrum" een gezellige drukte. Den geheelen avond, tot laat in den avond verdrong zich een dichte menigte rondom de talrijke stands, om voor de Pinksterdagen wat groen en liefst ook wat bloemen erbij, te bemachtigen. Er ging dan ook heel wat om. In deze we zouden bijna zeggen: luilak sfeer gaat nu eenmaal niemand gaarne heen zonder een plant te hebben gekocht, om het even wat het is. Men begint het als een soort traditie te gevoelen en met de feestdagen in het vooruitzicht, lokken de bloeiende planten dubbel zoo sterk. En zoo zag men kinderen en ouderen in den laten avond naar huis gaan met hun nieuw verworven floralia, varteerende van een simplistische begonia of een fel gekleurde Glo xinia tot een pompeuze hortensia. Het was een genoeglijk gedoe in het veiling gebouw en we gelooven, dat na afloop het ge noegen aan beide kanten was, zoowel bij de koopers als bij de handelaren. Donderdagavond werd een oudersavond ge geven door de Kruisvaart en de St. Janskna pen. De opening gecshiedde door den St. Tho- masban, welke keurig in carréformatie stond opgesteld. De Baljuw hield, tevens als leider van den ban, 'n toepasselijke instructie tot de aanwezige ouders, waarin door hem de doel stelling onzer moderne jeugdvereenigingen werd uiteengezet. Hierna volgde de afwerking van een uitge breid programma, waaronder declamaties en kleine voordrachten, welke zonder uitzondering verdienstelijk werden voorgedragen, wij noemen o.a. St. Christophoor, Boerke Naas als decla maties en Koning Habeba tooneelspel, enkele aardige tooneelflitsen w.o. juffrouw Snip en juffrouw Snap. Ook het vaardiglieidspel seinen viel zeer in den smaak. Verder vermelden wij het optreden der mond harmonicaclub, onder deskundige leiding van den heer Lou Tervoort, welke veel succes oogstte. Het was een avond waaraan alle medespe lenden hun beste krachten hebben gewijd. Tot slot sprak de directeur, kapelaan Wil- lemse, nog een kort woord, waarin hij de aan wezigen dankte voor hun belangstelling, welke zoo stimuleerend kan werken op onze beweging en hij riep hun daarbij een hartelijk tot weer ziens toe. Wij twijfelen niet of de ouders hebben in den waren zin des woords genoten en de leidsters en leiders hebben alle eer van hun werk gehad. Het postkantoor zal tijdens de Pinksterdagen voor het publiek geopend zijn op dezelfde uren als op de Zondagen. Tweeden Pinksterdag vindt één postbestelling plaats; er zal dien dag geen gelegenheid be staan voor het afhalen van correspondentie. Op Zondag 12 Juni a.s. zal de R. K. S. V. „D. E. M." te Medemblik een demonstratie wedstrijd spelen tegen den Amsterdamschen tweede klasser R. K. A. V., die den oud-interna tional van den K. N. V. B. Jaap Mol in haar elftal heeft opgesteld. Wie D. E. M. naar Medemblik wil vergezellen, stelle zich in verbinding met den penning meester, den heer Lagrand. Het schilderwerk vor de gemeentelijke licht- bedrijven is opgedragen aan de fa. de Vries en Spruit voor f 339. Nieuws voor ouden van dagen. Door het comité Autotochten voor Ouden van Dagen is afgezien van het plan om dit jaar naar Volen- dam en Marken te trekken. Inplaats daarvan gaat de tocht op 22 Juni naar Austerlitz op den Amersfoortschen Berg. Uitbetaling aan werkloozen en ondersteun den. Met' het oog op de Pinksterdagen zal de wekelijksche uitbetaling van steunbedragen inplaats van op Dinsdagmorgen, des middags plaats vinden. Op Dinsdag 7 Juni kunnen de werkloozen om twee uur komen stempelen, waarbij tegelijker tijd de steunbedragen zullen worden uitge keerd. De betaling aan ondersteunden geschiedt dien dag om drie uur des middags. Beschikbaarstelling goedkoope levensmid delen. Vanaf 7 Juni a.s. wordt voor de daar voor in aanmerking komende werkloozen en ondersteunden vet en boter verkrijgbaar ge steld bij de firma Zwetsloot in de Schoollaan. Voor gehakt in blik is de leverancier C. Bille in de Laan. Burg. Stand. Geboren: Engelbertus Jo hannes, z. van E. J. Donselaar en J. v. d. Hout. Ondertrouwd: Cornells Loeff en Geertruida Johanna van Someren Gréve. Getrouwd: Cornelis Adrianus Kortekaas, 26 jaar, met Cornelia Johanna Maria Hoogesteijn, 23 jaar. Bloembollencultuur. Ter behandeling van den beschrijvingsbrief en verkiezing afgevaar digde naar de algemeene vergadering, houdt de afdeeling BennebroekVogelenzang op Dins dag 7 Juni des avonds om acht uur een leden vergadering in café Berg en Dal alhier. Politicrapport. Ongeveer drie weken ge leden werd een belangrijke hoeveelheid looden pijpen ontvreemd in een schuur achter de in aanbouw zijnde woningen aan de Van den Ende laan alhier ten nadeele van het Gemeentewater bedrijf. Na ijverige nasporingen door de politie is het gelukt te achterhalen waar de dief het lood had neergelegd. Eenigen tijd geleden werd het gevonden in een sloot achter de algemeene begraafplaats alhier. Het lag voor de hand; dat het lood daar was geborgen om te gelegener tijd te worden weggehaald. De politie postte dan ook voortdurend ter plaatse en in den nacht van Donderdag op Vrijdag is het haar mogen ge lukken den dief te achterhalen. Nadat de dief het lood had opgevischt werd hij door eenige agenten van rijks- en gemeentepolitie aange houden en in verzekerde bewaring gesteld. Het bleek te zijn de 20-jarige J. I. uit deze gemeente, die reeds meermalen met de politie in aanraking- is geweest. Naar wij vernemen heeft de aan gehoudene reeds een bekentenis afgelegd, ter wijl hjj als drijfveer voor zijn daad armoede schijnt te hebben opgegeven. Naar andere in deze gemeente gepleegde diefstallen wordt nog een onderzoek ingesteld. Kostclooze inenting. Voor hen, die zich daartoe aanmelden, wordt op Woensdag 8 Juni a.s. des middags om vier uur in de O. L. School alhier gelegenheid gegeven tot koste- looze inenting. in een SPECIAALZAAK Keuze uit 45 verschillende merken GED. O. GRACHT 53 - HAARLEM - TEE. 137C2 Oefentocht van de reddingboot Onder groote belangstelling van veel nieuwsgierigen, vooral van de reeds aanwezige badgasten, werd Vrijdagavond een oefentocht gehouden met de reddingsboot van de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij. De plaatselijke commissie onder leiding van burgemeester H. van Alphen woonde deze proefvaart bij, terwijl de algemeene secretaris van de maatschappij, de heer H. T. de Booy, als altijd van zijn belang stelling blijk gaf, doch dezen keer den tocht niet meemaakte en de verrichtingen aan den wal bleef volgen. Het bleek al spoedig, dat de bran ding vrij hevig was, zelfs zoo, dat men na een vijftal keeren beproefd te hebben door de bran ding heen te roeien, deze pogingen moest op geven. Wel te verstaan omdat het slechts een oefentocht gold, want in tijd van gevaar zou men niet geaarzeld hebben deze en wellicht een nog sterkere branding te doorklieven. Zoodoen de bleef de boot zeer dicht onder de kust en na ter hoogte van hotel Noordzee in zee gesto ken te zijn, keerde men nadat men Noordwaarts roeiende gekomen was tot het Kurhaus, weder om langs denzelfden weg terug. Het in zee brengen alsmede het bergen van de boot ging zeer vlot, zoodat de oefening ondanks het niet bereikte oogmerk, toch geslaagd genoemd mag worden. Zooals reeds gemeld, zal men in samen werking met de Zandvoortsche Reddingsbrigade op Zaterdag 13 Augustus een groote demonstra tie geven en laten we hopen, dat de boot tot dien datum rustig in haar „schuur" aan de Zeestraat zal kunnen blijven. Burgerlijke Stand. Geboren: Jozef Johan nes Petrus Marie, z. van J. G. Crabbendam en G. M. van Noort, Tramstraat 3; Maria Sophia, d. van C. J. Twisk en E. M. van Deursen, Ken- nemerweg 77; Gerrit volker, z. van G. V.' Drie huizen en J. Koper, const. Huijgensstraat 8; Jan George, z. van M. Halderman en H. Telman, van Lennepstraat 23. Ondertrouwd: J. A. Wiegel en C. Hofman, Zeestraat 55. Gehuwd: L. van der Mije en G. van Marsber gen, Oosterparkstraat 5a; J. M. Stapersma en W. de Koeijer, Hoogeweg 48; J. de Muinck en H. J. Zwemmer, Bilderdijkstraat 9; A. Kaag en J E. S. Bos, Den Helder, van Foreestweg 101; H. A. Heeres en C. Molenaar, Haarlem- Overleden; C. M. Bos, echtgen. van J. H. A. Gielen, oud 54 j.; K- G. Kraaijenoord, 25 j. K.J.M.V.-nieuws Maandag, tweeden Pink sterdag excursie naar de K.R.O.-studio te Hil versum. Vertrek half drie des middags per autocar vanaf Gedempte Gracht hoek West zijde. In verband met Pinkster 3 is er Dinsdag a.s. geen bijeenkomst. Pinksterretraite voor mannen en jongelin gen Zij, die de Pinksterretraite nog willen medemaken, kunnen zich heden (Zaterdag) nog opgeven bij den heer C. van Kleef, Halstraat 6, alhier. Vóór tl het gctspe<tacri flink tntrapc moet u er altijd éven aan denken, dat de remweg (afstand, noodig om te stoppen) met de tweede macht der snelheid stijgt. (Bij 40 km/u is de remweg 16 meter bij 80 km/u echter 64 meter!) (Van een bijzonderen medewerker a/b van Hr. Ms. Kruiser „Java"). NAPELS, 21 Mei 1938 In mijn vorigen brief nam ik afscheid van U, terwijl de ankerketting van Hr. Ms. „Java" rinkelend uit de kluis liep ter reede van Tan- ger. De witte huizen van deze internationale ne derzetting, fel beschenen door een ongetem perde middagzon, staken scherp af tegen het donkere Afrikaansche heuvelland en door de sterke kleurentegenstellingen ging er van dit landschap, dat zich spiegelde in de blauwe Middellandsche zee, een eigenaardige bekoring uit. Tanger is een van die punten van den aard bol, die door velen begeerd worden. Gelegen aan den ingang van de Middelland sche zee, tegenover een der pijlers, waarop de wereldmacht van het Britsche Imperium rust Gibraltar zou het in handen van een der Grootmachten kunnen worden ontwik keld tot een oorlogsbasis, die Gibraltar wellicht naar de Kroon zou steken. Engeland gunde het niemand en geen en kele staat gunde het een ander; dus werd een verdrag gesloten, dat het neutraal gebied zou blijven en zoo ontstond het tractaat van Al- geciras van 1906. waarbij Tanger werd ver klaard tot voor allen verboden terrein in den strijd om wereldruimte. De bemanning had divies-gewijs „oploo- pen", hetgeen de scheepsterm is voor beperkt passagieren en velen maakten daarvan gebruik om wat rond te dooien in deze 60.000 inwo ners tellende stad met zijn conglomeraat van rassen: Europeanen, Joden, Mooren enz. In de longTOom was Donderdagavond een geanimeerd diner ter gelegenheid van de doopplechtigheid van Prinses Beatrix, waarbij de Nederlandsche Gezant te Tanger, Z. E. Gerth van Wijk, met den Commandant, de gasten' van den Etat-Major waren. Er werd een dronk uitgebracht op de Koninklijke doopelinge en het Koninklijk huis en het was reeds tegen middernacht, toen de Gezant van boord ging. Vrijdagmiddag werd het anker weer inge draaid; voor de laatste maal stoomde Hr. Ms. „Java"' door Straat Gibraltar, passeerde het schip de Nationalistische bewakingslinie en langs de donkere, altijd eenigszins somber aan doende Afrikaansche Noordkust, somber door haar onherbergzaamheid en het ontbreken van eenig levensteeken voeren wij Napels tegemoet. Er werd duchtig geoefend en vooral voor de artilleristen was het iederen dag groot feest. Als dreigende vingers zag men de kanonnen omhoog gaan en rechte en links zwaaien; te lefonen rinkelden, bellen klonken en op schie ten na was alles echt. De nieuwe vuurleidinginstallatie en de inge wikkeld anti-luchtbatterij vereischten veel oefe ning voordat er mee te „lezen en schrijven" valt en tot laat in den avond gingen de oefeningen, waaraan dan ook de zoeklichten deelnamen, door. Zoo was de „Java", door het drukke oefenen voor velen schier ongemerkt, de Golf van Na pels binnen geloopen en Dinsdagmorgen 17 Mei zou om 8 uur de haven worden binnengevaren. Er hing helaas boven het land en de zee een lage mist, waarboven alleen 't hoogste gedeelte van de stad en de bergen daaromheen uitsta ken. Het geheele landschap werd gedomineerd door den Vesuvius, uit welks krater stil en rus tig, onafgebroken de witte rookpluim ten he mel stijgt. Des nachts wordt deze rook door den vuur gloed in den krater donkerrood gekleurd en maakt dan op den bewoner van het vlakke landje aan de zee een onheilspeilenden Indruk. Maar wanneer de morgen in Napels mistig is, wordt het een mooie dag, zei de Napoli- taansche loods, toen hij aan boord stapte en bij had gelijk, want eenige uren na aankomst baadde het geheele landschap zich in het gou den zonlicht en lag er voor onze oogen een wereld, zoo geheel anders dan waaraan wij in ons landje van polders en weiden gewend zijn. Welk een weelde aan kleuren, wat een rijk dom aan vergezichten biedt de baai van Na pels en de stad zelve, waarvan de huizen als met kunstige en kwistige hand gestrooid schij nen over en tegen de hellingen van het berg land. Prachtige oude forten, ontelbare paleizen, 350 kerken, 16 schouwburgen, elk voor zich mees terwerken van bouwkunst uit alle eeuwen, zij bieden hun schoonheid aan een ieder die maar zien wil. En velen zagen; telkens zag men onze men- schen even opzien van het werk en zag men hen geboeid kijken naar al die pracht, waar van het oog nooit verzadigd raakt. Maar ik loop te ver vooruit; de „Java" was bezig de haven binnen te loopen en terwijl zij dit deed, donderden 21 schoten uit de vuur monden als saluut aan het land, dat ons gast vrijheid ging verleenen. Het saluut werd beantwoord door een der forten; nogmaals daverden daarna 15 schoten over de watervlakte als eerbewijs aan den Commandeerenden Admiraal en nadat ook dit saluut was gereciproceerd, meerde de „Java" af aan de Molo Razza, den breeden, grootsch-opge zetten steiger van 't „Nuova Staziene Maritti- ma". Die eerste dag droeg een zeer officieel ka rakter; de Commandant bracht in gezelschap van den Consul der Nederlanden en den toe- gevoegden Italiaanschen verbindingsofficier, den Luit. ter zee Scarelli, de officieele bezoeken en in den middag werden deze beantwoord. Het was een uiterst interessante middag; de Italiaansche Admiraal, eenige Generaals, de burgerlijke autoriteiten en de leiders der fascis tische partij in de provincie Napels kwamen achtereenvolgens aan boord. Zoowel de prefect als de hooge Commissaris, de podesta (burgemeester) en de leiders der zwarthemden droegen de fascistische uniform, allen oudstrijders, wier borst het oorlogskruis sierde. De Romeinsche groet, altijd weer imponeerend, werd dien dag ontelbare malen aan onze vlag en de opgestelde eerewacht gebracht en wan neer de hooge bezoekers het schip verlieten donderden de kanonnen hun eerbewijs, dat honderdvoudig werd teruggekaatst tegen de heuvels van Napels. Er was een uitgebreid programma opgesteld door de Italiaansche autoriteiten in overleg met den consul en voor iedereen, officieren, onderofficieren en bemanning was dit pro gramma, behalve prettig, ook zóó bezet, dat ge durende het verblijf in Napels vrijwel alleen de wachtdivisie aan boord was. De voornaamste punten waren: per divisie een bezoek aan het groote aquarium, het Museo Nazionale, waarin vele der kunstschatten van dit aan geschiedenis zoo rijke land bewaard zijn en waarin ook Pompei en Herculanum ruim vertegenwoordigd zijn en verder een bezoek aan Pompeï, dat vrijwel den geheelen dag in beslag neemt. Bovendien waren er nog 120 uitnoodigingen voor een voetbalwedstrijd tusschen de nationale universiteit-elftallen van Duitschland en Italië, waarvoor uiteraard meer animo bestond dan dat er plaatsen waren. Voor de officieren kwamen daarbij nog de vele verplichtingen van officieelen en van re presentatieven aard, zooals diners, longroom- bezoeken aan Italiaansche oorlogsschepen en zoovele andere, zoodat dezen vrijwel geen uur van den dag onbezet waren. Voor het op eigen ge legenheid passagieren hadden velen van hen dan ook slechte twee avonden beschikbaar. De Nederlandsche Gezant, Dr. Hubrecht, had zich de moeite gegeven uit Rome over te ko men, teneinde op de instuif op Donderdag 19 Mei aanwezig te zijn en des avonds was hij, met nog eenige hooge Italiaansche autoriteiten, de gast van den Commandant. Er is druk gepassagierd in Napels; iedereen wilde van deze interessante stad met haar ie vendige, opgewekte bevolking zooveel zien als maar mogelijk was en allen voelden we er ons onmiddellijk thuis. Maar ook de in Holland achtergeblevenen werden blijkbaar niet vergeten want de „mailzaken", die de facteur afhandel de gingen tot een bedrag van bijna 4000 lire (1 lire is 914 cent). De krachtige hand van den leider van dit land den Duce Benito Mussolini is overal merkbaar. Er heerschen orde en rust als nooit te voren Wie het Napels van vroeger kende, zal het Na pels van heden nauwelijks daarin terugvinden Het is niet meer de stad van de zwermen be delaars die een wandeling door de straten voor den vreemdeling tot een bezoeking maakten het is niet meer het rommelige geheel voor al in de dichtbevolkte binnenstad dat zoo'n afbreuk deed aan de schoonheid van deze ko ningin onder de steden. Dat wil natuurlijk nog niet zeggen, dat Na pels de uiterst zindelijke, in rechtlijnige vakken verdeelde verzameling van huizen is, die onze Hollandsche steden voorstellen, waar we niet alleen prullemanden op de bureaux maar ook al in de straten aantreffen en waar de eene voorbijganger den ander boos aankijkt, wanneer hij ziet, dat deze zijn leeg cigarettendoosje zoo maar op straat wegwerpt. Zulk een zindelijkheid en netheid zouden niet passen bij den zorgeloozen Napolitaan, het zou het schilderachtige karakter van deze stad slechte schaden. Maar alles geeft verder een indruk van re gelmaat en orde en men kan slechte zeggen dat Mussolini het ver gebracht heeft in het bij brengen aan zijn volk van de 3 gedachten, die hem bij het regeeren van Italië tot leidraad dienen en die hij hun telkens en telkens weer voorhoudt, zijn motto: „Credere, obediere, com- battere", gelooven, gehoorzamen, strijden! En ik geloof, dat er onder ons niemand zal zijn, die het den Duce niet zou toewenschen, dat hij erin zal slagen dit volk met zijn zonnig karakter, met zijn aangeboren vriendelijkheid en beleefdheid, tot welvaart te brengen. Want dit is wel een der hoofdindrukken, die wij van ons bezoek aan Napels zullen over houden: Ei- leeft hier een volk, dat zijn zorgen licht draagt, dat een krachtig leider behoeft en dezen gelukkig heeft gevonden en dat een aan geboren charme bezit, waaraan de koele wes' terling zich niet kan onttrekken en die hem sympathie doet gevoelen voor dezen meest-ge- passionneerde onder de Italianen: den Napoli taan. „Passionata", dat is hij in hooge mate in vreugde en in smart en wij ontmoetten 2 karak teristieke staaltjes. Naast Hr. Ms. „Java" lag Italië's grootste mailstoomer, de „Conté di Savoia", gereed voor vertrek en tusschen den bak en de brug drom den talrijke landverhuizers, die op hoop van zegen naar de nieuwe wereld emigreeren. Aan den wal stonden zij, die achterbleven, de moeders, vrouwen en kinderen en zij uitten, toen het schip de haven uitstoomden hun smart, zooals zij haar beleefden: heftig, gepassionneerd, ongebreideld. Ook de kade van Nieuwediep heeft menigen traan opgenomen, maar het waren meestal stille tranen, de symptomen van een beheerscht leed. Hoe geheel anders hier, hoe werd dat leecj hartstochtelijk uitgesnikt, zoodat menig onzer in medelijden en medeleven dat schouw spel gadesloeg. Maar ook hun vreugde uiten zij in fel rea- geeren en zoo werd de voetbalmatch tusschen de Studentenelftallen van Italië en Duitsch land op Donderdag 19 Mei een bewogen ver tooning, waarbij de stemming tijdens een match HollandBelgië aandoet als een begrafenis op een regenachtigen dag. En toen Italië won met 30, toen was het enthousiasme zóó groot, dat zij allen 50000 menschen de couranten, die er blijkbaar spe ciaal voor waren meegebracht, in brand sta ken en als fakkels omhoog hielden. Een aardig moment gedurende den wedstrijd was, toen Starrace, de Secretaris-generaal der Fascistische partij en eerste medewerker van Mussolini, tijdens een ronde door het Stadion, voor onze menschen, die stram in de houding stonden, halt maakte, zich naar hen toekeerde en den Romeinschen groet bracht. Ik zou nog eenige kolommen vol kunnen schrijven over ons bezoek aan het Museo Na zionale, over ons dwalen door Pompeï en kun nen trachten u te beschrijven, hoe wij allen onder den indruk kwamen van de onnatuurlijke stilte, die er hing boven dit monument eener vergane beschaving en de sfeer van groote verlatenheid, waarin men rondwandelt door dit eens zoo machtige handelscentrum van het Romeinsche rijk, dat in het jaar 79 v. C. onder de gloeiende asch van den Vesuvius werd be dolven. Het zou te veel gevergd zijn van uw geduld; het zou ook niet meer mogelijk zijn, want terwijl ik deze laatste regels schrijf, zegt mij het zachte trillen van het schip, dat wij onder stoom zijn, dat wij afscheid genomen hebben van Europa en dat wij op het begin punt staan van de koerslijn, die door Straat Messina voert naar dat andere centrum eener vroegere beschaving Egypte waarvan ik u in een volgenden brief een en ander hoop te vertellen. De loods zal zich met de zorg voor dit epistel belasten: wij verlaten Napels als menschen, die den man begrijpen, die eens zei: Veder Napoli poi Morire Napels zien en dan sterven! LATEN HUN OUDE HOED VERVORMEN NAAR DE NIEUWSTE MODE BESLIST VOORDEELIGEQ komt'ü* OOK EENS KENNISMAKEN? WILHELMINASTRAAT 16 Naar wij vernemen is de omzet van den Rijks- vischafslag in de maand Mei gestegen tot ruim 1480.000 (tegen f390.000 in Mei 1937). Het grootste aandeel in deze stijging hebben de trawlers, n.l. f 75.000.De gemiddelde reisbe- somming der trawlers steeg tot bijna f2500. tegen 12000.in Mei 1937). Hierbij dient even wel gelet te worden op de uitbreiding der vloot en wel de komst der groote trawlers, wier ex ploitatiekosten belangrijk hooger zijn. Ook de gemiddelde besomming der loggers is hooger. Hierbij mag niet vergeten worden dat vele benoodigdheden sinds Mei 1937 hooger zijn wat ook bij de trawlers het geval is. De betere bedrijfsresultaten der loggers is voornamelijk een gevolg van de behoorlijke tong- en tarbotvangsten en goede prijzen. Reeds eerder hebben wij een en ander be richt over de pepermunt-teelt, doch daar toen nog geen voldoende zekerheid kon worden ge geven over de eventueele beperking, mag thans aangenomen worden, dat de proef slechte bij vijf tuinders voortgang zal vinden met een totale oppervlakte van ruim 170 roede. Over de resultaten van 't vorig jaar kan men als buitenstaander nog maar heel weinig hou vast krijgen, alleen wordt zijdelings vernomen, dat het olie-gehalte laag schijnt te zijn, terwijl de prijs van het artikel niet zoo hoog meer is als aanvankelijk is voorgesteld. Het uitgeperste loof, dat later is ingemaakt, moet een uitstekend voedingsmiddel zijn voor het vee. Een installatie, bestemd om de planten van de kostbare pepermunt-olie te ontdoen, stond in een der loodsen van de fa. Valentijn. Nu deed zich dezer dagen het opzienbarend feit voor. dat dit toestel plotseling moest vervoerd worden naar de Kinini-fabrieken te 's-Graveland. Dit nam de firma niet eerder, voordat zij vol doende zekerheid had, dat uitvoering zou wor den gegeven aan een loopend contract. Toen hieraan langs telegrafischen weg was voldaan, werd het omvangrijke apparaat inge laden. Voor de fa. Valentijn is deze proef een onverkwikkelijke affaire geworden, maar ook enkele kweekers zijn geenszins tevreden over dezen gang van zaken. Vijftig jaar organist. Zondag viert de heer P. J. Piepers, organist van de H. Jozefkerk, alhier, zijn gouden feest als organist. Reeds jong bespeelde de heer Piepers het orgel in de oude R. K. kerk te Castricum. Op 11-jarigen leeftijd mocht „Piet" zelfs de H. Mis gezangen begeleiden en toen al begon zijn loop baan als organist. Van Castricum verhuisde de heer Piepers naar Velsen, destijds Wijkeroog, waar hij werk zaam was aan de Kon. Papierfabriek der firma v. Gelder Zonen. Echter kwam hij niet direct als organist te Wijkeroog, doch bespeelde achtereenvolgens het kerkorgel te Wijk aan Zee en IJmuiden. Daar na volgde zijn benoeming tot organist te „Wij keroog", het nu bekende Velsen-Noord. Mor gen na de Hoogmis, welke ter fritentie van den jubilaris wordt opgedragen, is er receptie in he! R. K. Ver.gebouw. R.K. Volksbond Vrijdagavond vergaderde de R.K. Volksbond kring Velzen N. in het R.K. Vereenigingsgebouw. Medegedeeld werd, dat op 26 Juni de bedevaart van de afd. Velzen naar O. L. Vrouw ter Nood zal plaats hebben. Vervolgens had de loting plaats voor een vrije deelname aan de Studiedagen te Voorhout, welke van 20 tot 23 Augustus gehouden worden. De heer J. Lieshout was de gelukkige, terwijl de heer L. P. Beentjes als plaatevervanger het lot trok. Voor het zilveren feest van „H.L." zal een kleine feestgave geschonken worden. Tot slot deelde de voorzitter mede, dat het met de 2 centen contributieverhooging steeds beter wordt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 11